Niets dan lof voor men-evenement Mooiweerploegers op Verbrande Huiskoog Texelaars vallen tegen, maar: Keijser, Bakker en Maas kampioen 1 bAbLbb COURANT Zwemclub traint weer in Calluna Vergadering Weer nederlaag voor het G-teaii Sportieve vijfkan atletiekverenigin Forse misstap futloos ZDH De Koog wint in matige wedstrijd Onderbreking deert SVO niet Gadegeslagen door Andri Bindsbergen haalt Plet Bakelaar uit bij het kogelstoten (Fo/o Gerard Ti DINSDAG 29 SEPTEMBER 1997 XT7YT7T Cï? de spits van Sint Boys tussen drie verdedigers het net wist te vinden 0- 1. Ti)d voor SVO om iets terug te doen. Via snel uitgevoerde counters werd de tegenaanval gezocht en dat had al snel succes, want vijf minuten later wisten de tegenstanders niets beters te bedenken dan de doorgebroken Sil van Dijk in het strafschopgebied on deruit te halen. De penalty werd be nut door Henk Knol. 1-1 SVO ging vervolgens goed door en even later bood Van Dijk Piet Graaf een nauwelijks te missen kans De bal werd echter net naast het doel gewerkt. Dezelfde Graaf moest daarop het veld verlaten om zich onder behande ling te laten stellen. De speler van Sint Boys met wie hij in botsing was ge raakt, liep een diepe scheur in een wenkbrauw op. Even leek het zelfs écht ernstig, want de voetballer bleef roerloos liggen, terwijl de huisarts op Oosterender het kampioenschap voor het eerst vanaf de zijlijn. Wat hij zag beviel hem met overal „Bijeen aantal ploegers schort het duidelijk aan een goede voorbereiding. Ik her ken het probleem, want het is rond deze tijd altijd druk in het boerenbe drijf Ik heb zelfs geen tijd om te jureren Maar eigenlijk voel ik me daar nog te jong voor. Ik ken die jongens allemaal veel te goed Ecoploeg De thuiswedstrijd die Marc van Heer waarden streed, pakte niet helemaal goed uit Ongelukkiger wiize had hij een wat hobbelig terrein geloot, zodat de Waalder akkerbouwer wat onte vreden op de trekker zat. Door de geringe ploegdiepte (20 cm) zijn de moderne ploegen in het nadeel bij de oude. De huidige ploegen werken het best zo rond de 30 cm diepte. Nog wel, want een nieuw fenomeen - de ecoploeg - komt eraan Dit is een soort veredelde stoppelploeg waar mee de bovenlaag 15 cm wordt ondergewerkt Voordeel hiervan is een dunnere bouwvoor (humuslaag). minder uitspoeling van meststoffen en dus vriendelijker voor boer èn mi lieu. Behendigheid Andere nieuwe ontwikkeling op agra risch gebied zijn de ronde hooibalen die worden omwikkeld met plastic. Om hiermee te leren manoeuvreren had loonbedrijf Firma Smit van de Kaap materiaal beschikbaar gesteld. Winnaar van de behendigheids wedstrijden werd Marcel Wijtten Texelse mechamsatiebedrijven toon den ander modern materiaal. Het land werd na afloop geëgaliseerd door loonbedrijven Dumker en Smit. Uitslagen Moderne ploegen 1 Bert Keijser (3-sch) 160 punten. 2 Marc van Heerwaarden (2-sch). 156, 3. Niels Huisman (3-sch) 148, 4 Fred Óoster- hof (4-sch) 143, 5. Wilco Zijm (2-sch): 139,5. 6 Dirk Jan Boon (2-sch) 133,5, 7 Mare Zoete lief (2-sch) 131. 8 Menno Timmer (4-sch) 117,5 en 9 Niels Wonder (4-sch) 111 Heen- en weergaand. 1 Marcel Bakker 208,5. 2 Gerard Huisman 204,5, 3 Willem Zegers 196, 4 Jan Eelman 189,5, 5 Kees Mets 164 Rondgaand 1 Dirk Maas (4-sch) 210.5. 2 Maarlen Koom (2-sch) 207,3 Jan Uitgeest (2- sch). 197,5 4 Kees Burgman (2-sch) 196, 5 Ronald Uitgeest (2-sch) 191,5, 6 Jaap Ver hoeve (2-sch) 185,5. 7 Willem Boon (3-sch) 177,5,8 Piet Kok (1-sch) 177, 9 Nico Schip per (2-sch) 175,10 Ron Zegers (2-sch) 174,5, 11 Kees Jimmink (2-sch) 171, 12 Bert Uit geest (2-sch). 159 (Foto Gerard Timmerman) geheel en de beste presentatie was voor overall-winnaar A. Mentink uit Deurnmgen Veel jeugdige lotenkopers zaten met spanning te wachten op de verloting, met het ponyveulen ..Freddie" als hoofdprijs De kleine hartenbreker was beide dagen aanbeden in zijn hokje Hij werd gewonnen door Marloes van der Vis uit Oosterend. Enkelspan klasse 1 1 H Pot, 2. G Bakker, 3 W.J Bakker Tweespan kiasse 1 5 H Spigt Enkelspan klasse 2 1 J.vd.Windt. 2 C Timmer, 3. F Witte, 4 L Bouthoorn, 5 P. Beers, 6 C Pronk, 7 G Westerlaken. 8. R Swart, 9 M Bakker, 10. J De Jong 11 A Van Heerwaarden Tweespan klasse 2: 7 F Bakker, 8 Richard Eelman Tweespan klasse M 5 W. Goënga zich liet wachten. Hij krabbelde ech ter weer op en kwam er evenals Graaf af met enkele hechtingen. Kennelijk zijn Oosterenders met gauw onder de indruk, want de wedstrijd was nog maar nauwelijks hervat toen Dennis Vonk de bal uit een vrije trap vanaf 30 meter in het doel kogelde 2-1. Na rust gebeurde niet veel meer. Sint Boys was sterker, maar echte kansen wist de ploeg zich met te creëren. En als er al eens een bal door de verde diging van SVO slipte, wist keeper Pieter Daalder daar wel raad mee Een ieder die wil kennismaken met zwem- en poloclub TX '71 club is za terdag welkom in zwemparadijs Calluna. TX '71 begint dan met de wintertraining. Om 8.30 uur staan de lessen voor het basisdiploma en zwemvaardigheid I op het pro gramma. Van 9.00 tot 9.30 uur volgt zwemvaardigheid II (plus stickers I) en van 9.30 tot 10.00 uur zwem vaardigheid III (plus stickers II en III). Maandag 6 oktober om 19.30 uur start de zwem- en waterpolotraining voor leden van 12 jaar en ouder. ZDH houdt vrijdag in de kantine aan de Witteweg een ledenvergadering, aanvang 20.30 uur. De gebruike lijke agendapunten zullen de revue passeren. Bestuurslid Ton Arnout is aftredend en herkiesbaar. Het wil dit seizoen nog niet lm met het G-team. De voetb; wachten nog steeds op heter competltiepunt voor hun nie club Texel '94. Zaterdag ging* Texelaars in Mijdrecht met4.| onder tegen Argos. De nederlaag kwam pas tol sta de tweede helft, waarin MarkWr veld wegens een ruwe overtref rode kaart kreeg Bovendien® Chris Zijm, Theo Franchimone Bakker uit met blessures. Het Ta team kwam dus gehavend u strijd. In de eerste helft was er nog» aan de hand. Het G-team kws tien minuten op een 1 -0 achter; toen de weer terug gekeerde kr Frans Bos de bal pardoes in dr ten van de vijandelijke spits g« Vijf minuten later zorgde l Franchimon echter weer voti gelijkmaker. Na de rust stond li gauw 2-1 voor Argos, dat daaa score nog opvoerde tot 4-1 Zaterdag heeft het G-team this gen het onderaan staande FtAf Amsterdam de kans om de t- punten te pakken. Een kampioenschap zondert pioen, maar dat wel bol stond de sportiviteit. De sprint (100 ter), speerwerpen, kogelslt verspringen en de 400 meter») den de vijfkamp van het (j Texels Atletiekkampioensf voor dames, heren en veten dat vrijdag werd gehouden o; grasbaan aan de Hallerweg. Het ligt aan de samenstelling va groep, waardoor geen represent kampioen kan worden aangewe verklaart mede-organisator Oosterhof. Met windstil weer en zon, waren de omstandigheden optimaal. De honderd meter was prooi voor Michel Gomez en 0 Appelman, die beiden een ti|d 12 48 seconde klokten Snelsted was Ingrid Fontein met 15.18 Noorlander liet zich bij het sp werpen van z'n goede kant zie werd een geduchte tegensta voor Gomez. Pas na drie worpen de laatste de strijd met een als van 41.44 meter in zijn voorde beslissen. Anneke Hoogebosdi wees haar vaardigheid met eem van 15.86. Gomez was met eem van 10.35 meter ook dommantts kogelstoten. Ad Noorlander sli de zeven en een kwart kilo wegi bal naar 8.69 Daan Appelman verrassend bij het verspringen overbrugde een afstand van 5.4 Veteraan Andri Binsbergen tiende in een sprong van 3.16 I' Fontijn was met 3.46 de beslet De 400 meter staat als lastig bet Na 300 meter krijgen de meeS leten het gevoel dat ze door de lm zakken. Zeker op de grasbaan va organiserende Atletiekveren Texel, die graag een kunstof bas Ingrid Fonti|n won in een tijd van overtuigend bij de dames, S Marcel Keijzer met 64.7 de sn man was. Speciaal voor de t lopers was de vijf kilometer aa= programma toegevoegd. Bakelaar etaleerde zijn vele Irar sarbeid en nam van begin af a kop Dat hield hij twaalf rondje) zodat hij als eerste in 20 mini# 12 seconde finishte, 20 sea' vóór Erik van Zoonen Het weer zat mee, er deden zich geen ernstige blessures voor, kortom: de Texelse samengestelde menwedstrijd kan als bijzonder geslaagd de boeken in. De deelne mers waren vol lof over de organi satie en het traject dat ze in de marathon kregen voorgeschoteld. De thuisrijders stelden enigszins teleur: geen van de Texelaars wist een oranje lint te veroveren, al haalde Kees Timmer wel een keu rige tweede plaats. Op vrijdag begon het evenement met dressuur voor de rijders in de klassen 1. 2 en 3 Omdat veel van de overkanters op die dag arriveerden, ontstond er een gezellig spannend wedstrijdsfeertje bij manege Aken- burg. Voor Aad van Heerwaarden begon het weekend minder geslaagd. Hij werd door zijn hengst Cobtams' Roderick ongelukkig geraakt in zijn gezicht Toch klom hij op de wagen voorzi|n dressuurproef, die hij echter na één rondje al kon onderbreken, omdat hij buiten de baan belandde De jury sloeg het reglementenboekje erop na en diskwalificeerde de Texelaar „Erg streng? Tja, het is een officiële bondswedstrijd Zo zijn de Het verschijnsel is bekend, maar daarom niet minder vervelend voor regels", vertelt Piet Reiding. .Maar het was wel sneu voor Van Heer waarden. want daardoor was de kans op een hoge klassering voor hem verkeken De onfortuinlijke menner reed nog wel de andere twee onder delen mee en presteerde daarin zeer behoorlijk. Het leverde hem de aanmoedigingsprijs op Piet Beers, altijd sterk in het onder deel dressuur, was zelf wel tevreden over zijn proef Toch plaatste de jury Frits Witte nog voor hem. „Het viel bij veel menners op dat slordig werd gereden De onderdelen werden met secuur afgewerkt. En in sommige gevallen waren de dieren niet voor waarts genoeg'was het commentaar van de officials Mevrouw L. van Gemert uit Apeldoorn won de overall- prijs voor het beste dressuurresultaat. Springkussen Onder uitgelezen omstandigheden reed de hoofdmoot zaterdag Er was veel te zien bij de manege, erachter werd de dressuur L. M en Z afge werkt. op het veld naast de bak was een vaardigheidsproef (kegeltjes) opgesteld en de marathon deelnemers stelden voor hun start op op het parkeerterrein. De marathon is het spectaculairste onderdeel. Na een flink traject, dat in bepaalde snelheden moet worden afgelegd, volgde in het laatste stuk zes hindernissen. De deelnemers waren laaiend enthousiast over de route „Je hebt vaak een soort omge ving, maar hier hadden we alles: bos, weg, wei aldus één van de overkanters. De hindernissen vond men creatief. Met name het enorme luchtkussen, dat het laatste obstakel aan de Laanweg opluisterde, veroor zaakte oh s en ah's. „Papa. gaan ze hier met die kar ook overheen?", vroeg een jeugdige voorbijgangster zich af De menners hadden hele andere zorgen. „Ik mag wel oogklep pen rondom doen. want hier durft-ie vast niet langs." Geluid enger In de praktijk bleek het luchtkussen nauwelijks problemen op te leveren. Alleen het paard van Piel Beers vond het gevaarte maar niks, waardoor het enige tijd kostte voor hij alle poortjes had genomen. Andere dieren vrees den de aggregaat die de lucht erin op druk hield meer Enkele deelnemers klaagden over de gegalvaniseerde hekken, waarmee aan de Ploeg- elanderweg een hindernis was ver fraaid. „Mijn paard stapte opzij en kwam er met zijn been in. Ik hoorde later dat dat bij meer combinaties was gebeurd", verklaarde één van hen. Volgens de organisatie hebben zich echter geen ernstige problemen voor gedaan „Er heeft slechts één van de 51 combinaties opgegeven, maar dat was wegens een kromme langboom", vertelt Reiding Leen Bouthoorn was de snelste Texelaar in de hinderms- Gerrit Westerlaken schrikt niet lerug voor het luchtkussen. sen. Het leverde hem echter geen extra prijs op Die ging naar R. Bos uit Bolsward, die het allersnelste was Tijdens en na de marathon werden de paarden en pony's onderworpen aan een veterinaire controle, uitgevoerd door dierenartsen in spé van de Utrechtse faculteit. Hoewel hef warme weer een flinke aanslag deed op de conditie van de dieren, hoefde niemand de strijd te staken Het publiek wist de manege goed te vinden, maar bij de hindernissen was het rustiger dan anders. „Hoe dat komt? Ik denk dat veel mensen niet begrijpen hoe het in zijn werk gaat", vertelt Reiding, die zelf bij hindernis vier uitleg gaf aan voorbijgangers De kegeltjesproef was opgevrolijkt met tenten en caravans van het Kampeercentrum, Hoewel een licht windje het zeildoek af en toe liet bol len, toonden de paarden en pony's zich met geïmponeerd. Veel applaus oogsten de twee tandemaan spanningen (twee paarden voor el kaar) en één vierspan, die in fraaie lange lussen door de poortjes zwier den. Precies volgens schema konden de prijzen worden uitgereikt. J. Stege- man uit Haaksbergen kreeg een aanmoedigingsprijs, omdat zijn groom een gekneusde arm opliep en desondanks toch de wedstrijd ver volgde. De beker voor het schoonste de ploeg die het overkomt. Na een prima partij vorige week tegen het sterke De Koog, sneuvelde ZDH zondag tegen het veel lager aange slagen Petten: 1-2. Tot verbijste ring van het thuispubliek lukte vrij wel niets bij de Hoornder voetballers. De wanprestatie was des te opmer kelijk omdat de selectie met de weer beschikbare Jan Willem Kraay en Jan de Wit er op papier een stuk sterker uitzag Een luxe probleem voor trai ner Van der Park, die Kraay op het middenveld posteerde en De Wit in de eerste helft als reserve achter de hand hield. Vanaf de beginfase was duidelijk dat het een benauwde middag zou wor den voor ZDH De misverstanden regen zich aaneen en de bal vloog alle kanten op behalve de goede. De verdedigers viel nog het minste te verwijten. Maar doordat op het middenveld veel balverlies werd ge leden en ook de aanvallers matige tijden doormaakten, konden de gas ten regelmatig gevaarlijk opdringen. Daarbij schoten ze zonder aarzeling direct en hard op het doel van keeper Kees Kooy Die schotkracht leidde na ongeveer een kwartier tot de openingstreffer nadat ZDH op knullige wijze de bal had verspeeld Korte tijd later was het opnieuw raak, toen bij een corner slecht werd opgelet en de volledig vrijgelaten Pettemer spits op zijn ge mak kon inkoppen: 0-2. Na de rust leek het tij te keren. Het op een aantal plaatsen gewijzigde Hoornder team speelde iets feller en slaagde er binnen tien minuten in de aansluitingstrefferte scoren, toen de voor de rest onopvallende Jelte van der Kooi voor het doel van Petten opdook en intikte. Het was het sein voor een korte maar hevige belegering Daarbij probeerde Van der Park de gelijkmaker te force ren door de nog maar nauwelijks van een blessure herstelde Stefan Bousma vroegtijdig zijn rentree te la ten maken. Méér dan een bal op de lat van Etienne van Bennekom zat er echter met in, waarna de Hoornders het hoofd (te) snel lieten zakken Terwijl Dirk Keljser en Frans Bakker het driespan besturenploegen op de achtergrond de oude trekkers. 'Fo'° deme rmmemrn) Driespan Temidden van de ronkende motoren aan de Polderweg boden twee paardenploegen een nostalgisch beeld Als vanouds was Piet Pijp") Bakker er, ditmaal vergezeld door Frans Bakker en Dirk Keijser, die met een driespan van de partij was Ze hadden héél wat te stellen met de oude wentelploeg, die zo te zien al jaren niet uit de schuur was geweest. Over advies had het duo met te kla gen, gezien de belangstelling van andere landbouw-semoren. Relatief jong, maar toch al ploeg- veteraan, scharrelde oud-kampioen Marcel Witte met een bak patat in de hand tussen de ploegveldjes door. Na tien jaar actieve deelname bekeek de Om bovenin de competitie te blij ven meedraaien, moet je ook de slechtere wedstrijden weten te winnen. Dit voetbalgezegde was zondag zeker van toepassing. Zon der spits Martijn de Vey traden de Kogenaren aan tegen het onder aan geplaatste Vesdo, dat na drie wedstrijden nog op nul punten stond. De eerste twintig minuten behaalde De Koog nog een dikke voldoende Na een schot op de kruising van Danny Borgo, reageerde Barry Betsema attent, en schoof de bal langs de keeper in het net. Vlak daarna manoeuvreerde Hans Polder man zichzelf nog in kansrijke positie maar zijn inzet werd door de keeper van Vesdo gekeerd. In het resterende deel van de eerste helft liet De Koog de teugels iets teveel vieren, wat di rect enkele gevaarlijke situaties voor het eigen doel opleverde. Na een buitenspelsituatie, waarna de matig leidende scheidsrechter door liet spe len, omdat De Koog balvoordeel zou hebben, scoorde Vesdo de verdiende gelijkmaker Na de pauze speelde De Koog weer iets degelijker, maar echt goed werd het spel met meer Vesdo kreeg éen goede kans om op voorsprong te ko men maar stuitte op keeper Bas van Elk Tijdens één van de veelvuldige aanvallen van De Koog voor het doel van Vesdo. werd Nico Schot door een verdediger in de rug gesprongen Hans Polderman miste niet vanaf elf meter In de resterende 25 minuten hield De Koog achterin de deur op slot. Het team behoudt ondanks deze matige wedstrijd de koppositie van de ranglijst. SVO heeft zondag op moeizame wijze een 2-1 overwinning geboekt op Sint Boys. Door deze uitslag blijven de Oosterenders verras send meedraaien in de kop van de ranglijst. In de eerste helft werd het duel een kwartier stilgelegd, nadat SVO-er Piet Graaf en een tegen stander tijdens een kopduel tegen elkaar waren opgebotst. De wedstrijd was met best. SVO be gon optimistisch en was vast van plan het eigen publiek te amuseren De tegenstander uit Sint Maarten liet echter het beste voetbal zien en de ene na de andere aanval rolde op het Oosterender doel af. In de tiende minuut was het raak, toen de bal na een mooie pass over de hele in het doelgebied belandde en Trekkerchauffeurs in hun over hemdje op het land kom je eind september maar zelden tegen. Re den voor veel passerende fietsers om af te stappen en de verrichtin gen van de ploegers te bekijken. Zulk mooi weer is het zelden ge weest tijdens de Texelse ploeg- kampioenschappen die zondag bij De Waal werden gehouden. Win naar bij het moderne staal werd Bert Keijser, terwijl Marcel Bakker en Dirk Maas bij de oude ploegen de meeste punten vergaarden. Het is maar goed dat de Verbrande Huiskoog de historische naam van het bouwland van de gebroeders Van Heerwaarden in Waalenburg. een groot vochthoudend vermogen heeft. Anders was het beslist te droog ge weest voor de 26 rivaliserende ploe gers die uit waren op de lokale ploeg- titel. „Het kan nog net", constateerde chauffeur Jaap Verhoeve, wiens duimstok uitwees dat de ploegveur precies 18 centimeterdiep was, exact de diepte die jurylid Nico Kuip graag ziet. Ais bestuurder van een Nuffield Universal-trekker uit 1958 reed Ver hoeve mee in het klassement van oude trekkers. Als vanzelfsprekend kleeft aan zo'n machine een verhaal De Nuffield was als eén der eerste trekkers uitgevoerd met een hydraulische hefinrichting, die de toenmalige boer veel tilwerk be spaarde. Echter geen diepteregeling, zodat Verhoeve met een getrokken Cormick-ploeg rondreed. Voordeel is dat de ploegdiepte kan worden inge steld De chauffeur toonde zich in ei gen bewoordingen tevreden over het resultaat. „Het land wordt zwart en daar gaat het om." Debutant Zo makkelijk dacht Willem Mets niet over het werk van zijn zoon Kees, debutant op de ploeg- kampioenschappen De jonge Mets, wiens McCormick Super FCC („een uniek ding") een heen en weer- gaande ploeg voorttrok, werd voor de ogen van het publiek voor de leeuwen gegooid „Hij loopt nog een beetje over de rug", doelde Mets senior op de uit balans lopende linkskerende ploeg. Insiders waren het er over eens dat het allemaal nog wel goed komt met de 16-jarlge chauffeur. Opvallende oude trekker was ook de Lance Buldog van Marcel Bakker. Over deze historische diesel deed een anekdote de ronde. De motor draait namelijk bij een onzorgvuldige start achteruit. Zo kon het vroeger gebeuren dat een onwetende chauf feur die er mee weg wilde rijden, met trekker en al pardoes achteruit in de sloot belandde

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6