Cjroen ^warL- Jexels in het hart IIOZ gaat samenwerken met Duitse instituten „Twee jaar geleden al aanpak beloofd" Twijnstra verruilt bus voor „flat op wielen" Weuromaster Emoties in De Cocksdorp Peereboom nieuwe eigenaar Texeltours TEXELT0UR Miss en Mister Dance Texel |997 Vakantie-/Blueskrant TEXELSE^COURANT GEEF ONS DE ZAK KRANT VERDER AT in dit i\|ummer Promotie-onderzoek over planktongroei 2 Voor een knaak naar Maritiem museum 2 Accommodatiegids in aangepaste versie 3 De Koog wanhoopt over bouwvallig hotel 3 Touwtrekken om overschot begroting 5 Waterschap doet boekje open 5 •c Ondernemersbeurs in oude Gamma 5 Half jaar na kaalslag: De Dennen nu 9 |oetregen treft Schulpengat orszel Gevoel Einde stank door persleiding? Beschermde status Teso loopt gevaar door wetsvoorstel Beeldentuin op grasveld Brink? VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS fQNNEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Foto Tessa van Dtta'en) ZATERD laatste voi DAG a.s. rotonde HOOFDPRIJS? 2x VLIEGREIS NAAR DE ZON t.w.v. ƒ1200,- Deelname gratis Vandaag wordt bij de Texelse Courant de verspreid met informatie over het Texelse Blues Festival Blues-liefhebbers buitenTexel kunnen een exemplaar aanvragen bij deVeremgingTexel Jazz. Postbus 48. 1790 AA Den Burg. S 0222 - 312242. £rw. J.rrV. u bef fcrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: fecj D( EUROPESE 8 ANDENSPÉCI AllST T$lue.* NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Sjors Twijnstra en Mieke Trap treuren niet over de verkoop van hun busonderneming Texeltours. (Foto Gerard Ttmmormon) promovendi-niveau zich kunnen be kwamen in specifiek zeeonderzoek door het volgen van gespecialiseerde cursussen Verwacht wordt dat zich voor deze opleiding, die toegankelijk is voor elke promovendus uit Europa in de eerste fase tenminste honderd gegadigden zullen aanmelden Klimaat-historie Het onderzoek dat in dit samenwer kingsverband wordt aangepakt is onder meer gericht op klimaats veranderingen in het verleden. Dat is belangrijk omdat momenteel nog al lerminst duidelijk is in hoeverre klimaatsvariaties „natuurlijk" zijn, zo dat het ook moeilijk is om te bepalen in hoeverre mensen .schuld" hebben aan klimaatsverandering Wanneer voldoende kennis wordt vergaard in zake mogelijk periodieke variaties in het verleden, zal het wellicht moge lijk zijn toekomstige klimaats veranderingen te voorzien. Ook zal de C02-huishouding in de wereld nader worden onderzocht. Sinds het begin van de industriële revolutie is het C02-gehalte van de atmosfeer verdubbeld. De wereld zeeën absorberen echter een belang rijk deel van dit „overschot". De we tenschappers willen veel meer weten over de gecompliceerde processen die daarbij een rol spelen Ze zullen daarbij met alleen kijken naar de open oceanen, maar ook naar randzeeën Lees verder pagina 5 twarte dag voor Teso: Iveerboot Schulpengat werd jlagochtend om 11.45 uur ern- tbevuild door vette roet die als p/g van een storing van de mmingsinstallatie was vrijge ven. Men is tot vijf uur 's mid- Isi'fi louw geweest om het schip Huigen. I teer onwelkome verschijnsel lfzict) voor toen tijdens de over- |naar Texel de cv-mstallatie werd t. Door onvolledige verbranding |f door het losraken van reeds tezig roet. ontstonden daarbij karte wolken die door de schoor- jen van het schip werden afge- 1 Mede door het windstille weer Yetde een deel van de roet ten terug op het schip waardoor kiek, promenadedek en andere iachtgedeelten werden getrof fen Drie vrouwen waaronder twee toeristen kregen de volle laag omdat zij onder een afzuigrooster stonden waardoor het roet naar buiten werd geblazen Ze beklaagden zich bij Teso en werden onmiddellijk schade loos gesteld Kapitein Dirk Kooiman waarschuwde de passagiers via de geluidsinstalla tie en verzocht ieder zoveel mogelijk in de auto's en binnen te blijven om de schoonmakers met te hinderen en om te voorkomen dat de mensen door het aanraken van wanden en railmgen alsnog vuil zouden opdoen. Direct na aankomst ging het schoonmaakbedrijf Cleaning Texel aan het werk. geholpen door perso neel van aannemer Tatenhove en Teso-mensen Door spuiten met de hogedrukreiniger. soppen en boenen werd het zwarte goedje met succes te lijf gegaan, terwijl de boot intussen de dienst gewoon bleef onderhou den. Om onderlinge hinder van pas sagiers en schoonmakers te voorko men werden gedurende enkele overtochten de voetgangers uitgangen zo veel mogelijk afgeslo ten. Om vijf uur zat de operatie ..Schoon Schip"erop. „Zoiets mag natuurlijk geen tweede keer gebeuren. We zijn bezig de oor zaak van de storing nauwkeurig te onderzoeken", aldus hoofd operatio nele dienst Jan Bloem leder dorp heeft z'n eigen karakter. De jaarlijkse vergaderingen met het college van b en w verlopen in De Cocksdorp meestal heftig. Zo ook dinsdag. Harde woorden wer den niet geschuwd. Vooral de her inrichting van de Langeveldstraat en de hoge snelheid van verkeer op de Molenlaan deden de emoties oplopen. „Twee jaar geleden hebt u al maat regelen beloofd. Moet er dan eerst één van onze kinderen worden dood gereden voor er iets gebeurt?" Een kreet uit het hart. met kracht uitge sproken. Het was niet de enige op merking die door bewoners van de Molenlaan werd geuit richting b en w. die zonder wethouder Eelman naar het Eierlandsche Huis waren geko- peréen gelegenheid is om het 'iels „eigen" te ervaren en ischien zelfs te begrijpen, dan dat de aandeelhouders- nadering van Teso Zakelijk, 'hier. maar vooral emotioneel net koudbuffet. Mieren den over kleinigheden (bena- aandeelhouders. die gebruik kunnen maken van 1 vijftig gratis overtochten) en grote gebaar, waarmee alvast 1 nieuwe dubbeldekker van Wallen miljoenen guldens JM gereserveerd. Dit alles op feke wijze voorgezeten door i president-commissaris, die fWaar moeiteloos en ont rennen iedere spreker op pas- We wijze van repliek dient. Er ju concurrerende kapers op de die in de nabije toekomst ook veerverbmding naar het fs'e land willen exploiteren 'öitoe kan dat leiden Verdere 'hging van de tarieven, ingrij- fflde verlenging van de dienst ig. aandeelhouders altijd 't niks over, enzovoort. Wij uw ingezonden brieven met togstelling tegemoet. Heerlijk. 'I Teso-gevoel. ecteur Prof. Dr. Jan W. de Leeuw van het NIOZ vliegt andag samen met minister Jo Ritzen van Onderwijs, Ituuren Wetenschap naar Bremerhaven om een verdrag jndertekenen inzake samenwerking met vier Duitse in- uten die zijn gevestigd in de deelstaat Bremen. In eer instantie gaat het om een periode van vijf jaar waarin lenschappers van de vijf instituten zich gezamenlijk zul- bezig houden met onderzoek, onderwijs en technolo- iop het gebied van oceanografie. Het is de bedoeling dat samenwerking na afloop van de periode wordt voortge en uitgebouwd waardoor uiteindelijk mogelijk één groot jopees instituut op het gebied van zeeonderzoek ont- at. Horszei (Advertentie) Duitse instituten zijn het Max ick Instituut voor Microbiologie q. het Centrum voor tropische ecologie (ZMT), het Alfred jener Instituut voor polair en Jen onderzoek (AWI) en de Uni- siteit van Bremen (UniB). wetenschappelijke projec- die in dit samenwerkingsver- dzullen worden uitgevoerd, is al12 miljoen gulden gemoeid, rvan wordt vier miljoen betaald de Nederlandse overheid, vier oen door de Bondsrepubliek en leelstaat Bremen en vier mil- komt voor rekening van de ikken instituten zelf. I betreft het onderwijs-gedeelte (de samenwerking zal een Euro- f school in het leven worden ge- jen, waar wetenschappers op NlOZ-dlrecteur De Leeuw: „Het wordt iets drukker op de boot". (Foto Harry de Graal) zat je de héle rit door de microfoon te praten Daarom is het de bedoeling dat Texelse chauffeurs ook straks de bussen blijven besturen, omdat die tenminste iets over het eiland kunnen vertellen Als discobus reed Texeltours afgelo pen zomer in opdracht van horeca ondernemers kampeerders naar de verschillende café's op het eiland Twijnstra voelde zich met aangespro ken door mopperende taxibedrijven, die hun klandizie zagen slinken, „Ik vervoerde in opdracht van de horecabedrijven. Het was dus eigen lijk met mijn pakkie an, al ben ik wel blij dat het inmiddels is gesust." Gratis vervoer Niet alle initiatieven werden een suc ces. Het in '95 gestarte experiment „Lijn 26" om in samenwerking met de NZH en taxi Van de Wetering pas sagiers van de tussenboot te vervoe ren, is wegens de omvang van het vervoer alleen door Van de Wetering voortgezet „Wat ik vind van het idee van de bur gemeester voor gratis vervoer' Ach eigenlijk is openbaar vervoer met mijn bedrijfstak. Maar als het werkt valt er best wel wat voor te zeggen. Maar ik vraag het me af. Veel mensen komen juist naar Texel omdat ze de auto kunnen meenemen Ga maar kijken bij Albert Heijn of bij TopTien. Als het even kan willen ze voor de deur wor den afgezet Knelpunten Twijnstra kent het eiland inmiddels op z'n duimpje Dus ook de knelpunten. Voor z'n opvolger ziet hij al een pro bleem opdoemen ..Bijvoorbeeld jonge bomen langs Klif en Diek in Den Hoorn Als die groter worden, kun je er met de bus niet meer door. Vooral op Klif. waar we veel gezelschappen naar het theater/restaurant brengen wordt dat straks een probleem. Als Lees verder pagina 3 De kans bestaat dat de stank problemen in De Koog afnemen Oorzaak is een nieuwe persleiding van vier kilometer vanaf camping de Driehoek tot waterzuivering Everstek- oog. Door de persleiding die begin deze week in gebruik is genomen wordt de riolering in De Koog minder belast en de capaciteit van de afvoer vanaf Midden-Eierland verbeterd De persleiding is ingegraven door de firma Tatenhove Sjors Twijnstra heeft zijn autobusonderneming Texeltours verkocht. Nieuwe eigenaar is Peereboom Touringcars BV uit Winkel, die het bedrijf onder dezelfde naam voortzet. Twijnstra en echtgenote Mieke Trap verdwijnen niet van de weg. Ze verruilen het stuur van de touringcar voor dat van een vrachtauto. Vanaf 1 november wisselen ze elkaar af bij het internationaal transport van goederen. „Het touringcarbedri|f heeft mooie en minder mooie kanten", laat de bus chauffeur met de Amsterdamse tong val de afgelopen zeven jaar de re- vuepasseren In 1990 nam Twijnstra de bussen over van Robert Aris van Boven, bij wie hij anderhalf jaar daar voor als chauffeur in dienst kwam. „We ontplooiden veel initiatieven om mensen in de bus te krijgen Dat is goed gelukt. Niet alleen op het eiland, maar ook met uitjes naar de vaste- wal. We deden veel dagtrips. Bijvoor beeld naar de Efteling, de Flora, de huishoudbeurs de LandbouwRai en Miss Saigon De kaarten die mensen hiervoor bij Texeltours hebben be steld. blijven gewoon geldig. Verder organiseerden we kerstreizen, bij voorbeeld naar Limburg. Hartstikke populair. Ook schoolreisjes door bin nen- en buitenland, personeelsuitjes en noem maar op We bewaren mooie herinneringen aan uitjes met het mannenkoor, de Oude Trekker en Motorenclub en de Hoornder reis- vereniging We zijn onze klanten wel een bedankje verschuldigd!" men. De dorpscommissie roerde het onderwerp ook aan, maar dan meer in algemene zin. omdat ook andere noordkop-bewoners klagen over hardrijders. Voorzitter Kees Klaassen hield een pleidooi voor meer politie controle „Hobbels en bobbels schrik ken echte wegpiraten toch niet af." Burgemeester Van Rappard toonde zich enigszins gegriefd door de harde woorden. „Niemand is gebaat bij on gelukken. Als er een simpele oplos sing voor was, hadden we die allang uitgevoerd Hij raadde de bewoners aan om met de dorpscommissie een voorstel uit te werken, waar iedereen zich in kan vinden en dat uitvoerbaar is. Lees verder pagina 3 Chauffeurs Tijdens rondritten, bijvoorbeeld voor evenementenbureau's, stond Twijnstra's mond met vaak stil. „Vaak Teso heeft samen met de rederijen Doeksen en Wagenborg bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen wijziging van de Wet Vervoer Bin nenvaart. De waddenveren dreigen hun bijzondere positie te verliezen, waardoor zij concurrentie van beurtschippers kunnen krijgen. De vaste kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat buigt zich bin nenkort over het voorstel. De wet heeft betrekking op vracht, met op passagiers. Via de regeling bijzonder vervoer is de aparte status van de waddenveren geregeld „Hier- De kans is groot dat het grasveldje aan de Brink in De Koog artistiek wordt aangekleed Art gallery Het Posthuys heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend om er een aan tal kunstobjecten te mogen plaatsen. De kunstobjecten zijn bedoeld ter verfraaiing en als verlengstuk van de kunstgalerij De Koger dorps commissie toonde zich woensdag avond tijdens het overleg met het college in dorpshuis De Hof groot voorstander van het plan. Voorzitter Frits Agter liet zelfs blijken dat als Den Burg bij een eventuele herinrichting van de Groeneplaats van het kunst werk af wil, De Koog dit metalen ob ject graag adopteert Waarnemend wethouder van cultuur Gerbrand Pos ter, wilde er mei van weten „We zijn er nog zeer aan gehecht." Burge meester Van Rappard zegde toe de aanvraag voor de beeldentuin se rieus in behandeling te nemen. door kunnen anderen met op het zelfde traject met vracht varen. Het is een bescherming, die zorgt dat anderen niet de krenten uit de pap halen en daarmee de continuïteit en kwaliteit van de veerdiensten in ge vaar brengen", zegt Teso-directeur Rob Wortel in een toelichting Het is hem niet helemaal duidelijk of minister Jorritsma zich de gevolgen van haar voorstel voor de wadden veren heeft gerealiseerd. De be schermde status is namelijk vervat in een aparte paragraaf. Het algemene deel van de betreffende wet heeft betrekking op de binnenvaart. Bedoe ling is het bestaande stelsel af te schaffen, zodat kan worden voldaan aan de Europese richtlijnen voor de binnenvaart Tegelijk komt echter ook paragraaf over de waddenveren te vervallen Wortel vraagt zich af of dit wel de bedoeling is van de minister. Om dui delijkheid te krijgen, bewandelen de rederijen de formele weg. Ze hebben een jurist in de arm genomen, die namens hen een brief aan de vaste kamercommissie heeft gericht (Advertentie) (Advertentie)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1