Cjrom TtvartsJexeU in het hartL, :racties strijden om ferdeling overschot N Fietspad of welzijnssector? Defensie vergoedt schade „Molenbos Bedrijvenshow trok duizenden mensen Scheuren in hotelmuren: jj liehors: stilte - Dor de storm? VERDER IN DIT ummer •o Ezels op toernee 2 Bluesfanaten blikken vooruit naar festival 7 •o Deskundige boos over Texelse VOC-vondsten 9 «se Gelske 106 Witte passeert 100.000 40 Fietsbanden lekgestoken Vandalisme en diefstal Extra korting op reinigingsrechten allerminst zeker Motorrijder op de bon Staat u er al in? Geef ons de zak. TEXELSE^COURANT ÉfllCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11220 Dinsdag 7 oktober 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) exelse politieke partijen strijden met elkaar om het turele begrotingsoverschot van ƒ129.500,-. Texels ng, CDA en VVD scharen zich achter het college- stel om het bedrag helemaal of.grotendeels te inves- in de aanleg van het fietspad De Waal-Oudeschild. GroenLinks en PvdA willen het geld liever gebruiken e jaarlijkse subsidie aan instellingen op welzijnsgebied rhogen. Dit blijkt uit de algemene beschouwingen, die ladsfracties gisteren hebben ingeleverd. nel uitgesloten dat er tijdens de mgsvergadermg op 11 novem- m compromis uitrolt. Texels wil het gehele overschot in- en in het fietspad, maar daar- enkele andere wensen, zoals ischaf van computers en trai nt nieuwe raadsleden, schrap- ierdoor zou ruimte ontstaan om jeval de hoge financiële nood abliotheek de lenigen Ook blijft ggeld over voor een lespakket geschiedenis, irsonderwijs en muzieklessen lasisscholen. 0 vindt eveneens dat het fiets- mgs de Laagwaalderweg er komen „Er wordt een flinke ie in het vooruitzicht gesteld, tgen we niet mislopen", aldus ielman-van der Kooi Met de an financiering heeft zij moeite, is haar is het college teveel eli|k van meevallers, in plaats it er aan fondsvorming wordt i. Toch gaat ze akkoord met jrstel. Alternatief epartij CDA zoekt een tussen- )e christen-democraten willen (f85.000,-) uittrekken voor het id langs de Laagwaalderweg. zij geld overhouden voor extra ie aan de muziekschool en bi- lek (ieder ƒ15.000,-) Ook zou nds gemeentelijke monumen- et dit bedrag moeten worden ivuld. GroenLinks ziet een alternatief in gedeeltelijke aanleg van het fietspad. GL wil het fietspad van de Limietweg doortrekken via de Zaandammerdijk en de Polderweg in 1998 doortrekken naar De Waal. Het traject De Waal- Oudeschild kan wat GL betreft nog wel een jaar wachten. Volgend jaar zou moeten worden onderzocht of een aantrekkelijke verbinding tot stand kan komen De fractie ziet meer heil in een traject dat ook toeristisch interessant is en minder kost, bijvoor beeld via Marsweg en Hallerweg. GL wil dan tegelijk een eind maken aan het gebruik hiervan als sluiproute Meester Schilling De PvdA wijst het fietspad geheel af. „Het is natuurlijk goed om een plan achter de hand te hebben, maar het college maakt er nu een potje van. Alsof er geen andere zaken zijn die ook prioriteit hebben Het valt ons op dat dit besluit kennelijk is genomen bij afwezigheid van de wethouders wel zijn en financiën. Waren ze even niet bij de les toen meester Schilling aan het woord was, of spijbelden ze ge woon?" Volgens de PvdA kunnen fietsers worden verleid tot het nemen van een andere route dan langs de Laagwaal derweg. De fractie wil het overschot o.a. inzetten voor de bibliotheek (ƒ28 000,-) en muzikale vorming op de basisscholen 45.000,-). Verder noemt de PvdA het onverantwoord om de storting in het WVG-fonds (voorzieningen gehandicapten) te verlagen met ruim 50.000,-. D66 is eveneens tegen aanleg van het fietspad. „De verkeersveiligheid op de Laagwaalderweg niet zó slecht, dat noodmaatregelen nodig zijn." De democraten willen de financiële situa tie van muziekschool, bibliotheek en welzijnsstichting blijvend versterken. Fractieleider Pieter de Groot dringt aan op een reorganisatie om kosten te besparen Een andere taakverde ling tussen de gemeente en de welzijnsstichting zou volgens hem voordelig kunnen uitpakken. ngekondigde oefeningen van itmacht zijn vorige week niet gaan. Ook gisteren werd nog sgooid met echte bommen, ig gebeurt dat echter wel, mits tisomstandigheden erg slecht I. Dan worden de oefeningen oven naar donderdag of vrij- nkelijk zouden zeker 24 runs «nden. Dat aantal is terugge- lot acht, omdat de piloten- ing vertraging heeft opgelopen niet alle vliegeniers klaar zijn el afwerpen van echte explo- 55' Het ministerie van Defensie ver goedt de helft van de schade die hotel Molenbos in De Cocksdorp begin dit jaar opliep na oefeningen op de Vliehors. In het gebouw ont stonden scheuren in diverse mu ren en in tegelwanden van badka mers. Defensie vindt dat er slechts een „beperkt" verband bestaat tussen de oefeningen en de schade en is daarom niet bereid tot volledige compensatie. Toen de eigenaars Corrie de Jager en Rob Teisman half maart terug keerden van een weekje vakantie, ontdekten ze een aantal grote scheu ren in hun hotel. Bij een nadere in spectie van het gebouw bleken de tegelwanden in verscheidene badka mers eveneens beschadigd. De hoteliers zijn ervan overtuigd dat de schade in die week is veroorzaakt. De scheuren waren duidelijk zicht baar en zouden beslist eerder zijn opgevallen Toch legden ze niet met een verband met de oefeningen. Pas in latere gesprekken met aan- en onderaannemers kwamen De Jager en Teisman erachter dat tijdens hun gezellige drukte op de Oudeschilder ondernemersbeurs 100.000-literkoe Gelske 106 geflankeerd door Gerard, Gudy en zoon Bastiaan Willem Witte. (Foto Gerard Timmorman) afwezigheid tankoefeningen op de Vliehors waren gehouden. „Navraag bij de gemeente gaf aan dat in die periode veel klachten over deze oefening zijn geweest. Daarom hebben we Defensie aansprakelijk gesteld", aldus Teisman Hoewel hij weinig verwachtte, zette hij de zaak door. In samenspraak met verzekeringsadviseur Han Pastoor van de Rabobank werd Defensie aan geschreven. Half juli kwam een deskundige van de Centrale Expertise Dienst Berg weg BV in opdracht van Defensie langs om een schaderapport op te maken De expert oordeelde dat niet met zekerheid kon worden vastge steld dat de oefeningen de schade aan het hotel hadden veroorzaakt. Defensie wijst erop dat alleen lichte munitie werd gebruikt. Dat er toch een verband bestaat, werd echter met uit gesloten. De afdeling claims van het ministerie vond het billijk om 50% te vergoeden. De totale herstel- en opruimings- kosten bedroegen iets meer dan drie duizend gulden. Een sterke, productieve dame en buitengewoon vruchtbaar. Gelske 106 uit de stal van Gerard Witte van hoeve Phoenix aan het Waalen- burgerdijkje produceerde onlangs haar 100.000-ste liter melk. Reden voor de familie Witte een feestje te bouwen rond de 13-jarige zwart bonte, die zaterdag de krans kreeg omgehangen. Duurzaamheid, daar draait het hoofd zakelijk om in de stal van Witte. Voor een melkveehouder betekent dat koeien die stevig op de poten staan en een goed ontwikkelde uier heb ben. Een dier dat een paar iaar lan ger meegaat, levert toch een stuk extra winst op", aldus Witte, die zo'n 35 koeien melkt. Naast duurzaamheid is productiviteit be langrijk. Witte schaart zich qua melk- produktie bij de eerste twintig vee houders op het eiland. Vergeleken met het gemiddelde in de stal springt Gelske 106 er echt uit Altijd gunstige lijsten en ze houdt hel goed vol. Buitenkant Een koe met inhoud dus. maar ook de builenkant van Gelske mag er zijn. Haar ontwikkeling, type en uier kre gen in het stamboek hoge noteringen. Op uiterlijk scoorde ze gemiddeld 87 punten, goed voor het begeerde pre dikaat ster-koe. Op shows pikte ze altijd wel een prijsje mee, bijvoorbeeld op de landbouwdag in Den Hoorn. Haar kwaliteit is geen toevalstreffer. Ze is een nazaat van de befaamde Amerikaanse stier Tops Monitor Le gend, een mannetjesputter die veel 100.000-literkoeien heeft voortge bracht. met een sterke bouw Om het sperma van deze stier te promoten, was Gelske als voorbeeldkoe in het verleden te zien in een show in Schoort. ..Ze blonk toen al uit Ook blinkt ze uit door haar vrucht baarheid. „Ze heeft 11 nakomelingen voortgebracht, waaronder één van m'n huidige melkkoeien. Op een en kele uitzondering na was ze na één inseminatie drachtig. Zelf fokken De veehouder fokt z'n koeien bij voor keur zelf. „In een relatief kleinscha lige bedrijf als dit hoort de fokkerij van jongvee er gewoon bij. Ik heb er aar digheid in en je hebt in je stal geen insleep van ziektes van buitenaf.Om bij te blijven is Witte lid van één van de veeteelt studieclubs Een gewoonte die zoon en potentieel opvolger Bastiaan Willem (18) zeker zal overnemen De aankomende vee houder volgt nu nog een opleiding aan de Middelbare Agrarische School in Alkmaar Om ervaring op te doen over de technische kant van de be drijfstak. loopt hij nu stage bij Frans Stolk Mechanisatie. Onbekenden hebben zondagavond tussen 20.00 en 24.00 uur de banden van circa veertig huurfietsen lek gestoken De rijwielen, eigendom van verhuurbedrijf Van der Linde in De Cocksdorp, stonden in het depot bij het hoofdgebouw van vakantiepark Sluftervallei. De schade bedraagt volgens de fietsenverhuurder 2.200,-, waarvoor dit bedrijf met is verzekerd Erwin van der Linde roept getuigen op zich in verbinding te stel len met hem of de politie. Vandalen hebben afgelopen week end huisgehouden in Den Burg. Ze vernielden de geldautomaat van de Rabobank door goudkleurige verf door de gleuf naar binnen te spuiten. In de Weverstraat werden de gera niums uit een plantenbak getrokken en in de Gasthuisstraat werd een bloempot door de ruit van een broei kas gesmeten. Aan de Boogerd moest de spiegel van een gepar keerde Alfa Romeo het ontgelden Aan het Achterom werd de wagen van een 44-jarige man uit Den Burg opengebroken. Hij miste diverse ei gendommen Er werden zaken gedaan op de ondernemersbeurs. Geen geringe transactie betrof een ongeveer 2,5 ton kostende Daf-trekker van het hypermoderne type FT95XF Superspace- cap, die door Scandinavian Transport (Jan Schouwstra) bij de firma Wim van Sambeek Truckservice werd gekocht. Het was de zevende keer dat Schouwstra, die een weke lijks bloementransport naar Stockholm onderhoudt een Daf-trekker kocht van Van Sambeek. De 16 versnellingen tellende FT95XF die een vermogen heeft van 480 pk is onder meer uitgerust met airconditioning, magnetron, koelkast, stapelbed, mobilofoon, „bakkie" en zg. crulse-control waarmee een vaste snelheid (van 80 km) wordt ingesteld. Jan Schouwstra kon niet zelf op de beurs aanwezig zijn, maar hij had zijn vader gemachtigd om het koopcontract te ondertekenen. F°i° n*rry Grtar> (Foto Harry de Graal) De ondernemersbeurs „Oude- schild pakt uit" die zaterdag in het voormalige Gamma-gebouw aan de Heemskerckstraat werd gehou den is als publiekstrekker een groot succes geworden. Tussen de drie en vierduizend mensen zijn wezen kijken. Al direct na de opening om 10.00 uur stroomde publiek in dichte drommen toe en de topdrukte werd bereikt in het begin van de middag, toen in de buurt van het gebouw geen parkeer plaats meer was te vinden. Mede dank zij de muziek (van de groep The Small Buzz) en de hapjes en drank jes die voortdurend werden gepre senteerd en geconsumeerd, ging het er bijzonder gezellig aan toe. „Het lijkt de Teso-vergadering wel", zei ie mand. Een ander zag meer overeen komst met een grote reünie. In elk geval was de show aanleiding voor veel genoeglijke ontmoetingen en bij- praat-sessies. Totaal 25 exposanten pakten uit, de een grootser dan de ander. De Gamma-hal van 1300 m2 bleek een perfecte locatie te zijn, zo dat het wat dat betreft jammer is dat hij binnenkort wordt gesloopt en een volgende ondernemersmanifestatie dus in een ander gebouw moet. Voor de deelnemende bedrijven was nau welijks een drempel opgeworpen. Ze kochten het recht op een standplaats voor niet meer dan f300,- en dat geld werd gebruikt om het evenement via de diverse media in de aandacht te brengen. Via Internet werd de beurs in alle hoeken van de wereld ge bracht. Daar had de Rabo-bank voor gezorgd die van alle exposanten digitale foto's in het net had gebracht De gemeenteraad reageert ver deeld op het voorstel van b en w om de het reinigingstarief voor particulieren de komende jaren met twee tientjes extra te verlagen. Alleen Texels Belang gaat hiermee akkoord, zo blijkt uit de gisteren bekend gemaakte algemene be schouwingen. De oppositiepartijen vinden dat b en w ten onrechte triomfantelijk doen, gezien de grote stijging van het OZB-tarief tijdens de „regeerperiode" van het college. Coalitiepartner CDA wil de teveel betaalde onroerend-zaakbelasting (OZB) ook teruggeven aan de bur gers. maar niet via de reinigings rechten. Het CDA wil de meer opbrengst 348.000,-) rechtstreeks terugstorten via een vermindering van de OZB De VVD vindt het de hoogste tijd dat het OZB-tarief om laag gaat. De liberalen rekenen voor dat het college deze belasting tijdens deze raadsperiode met liefst 27% hebben verhoogd (inclusief het hui dige overschot 14%). Teruggave via de reinigingsrechten beschouwt de VVD als een verkapte belasting verhoging. De 20,- extra geldt im mers alleen voor de komende vier laar. GroenLinks reageert sarcastisch: „Naast de Snip van Zalm nu de Twee Joetjes van Gerbrand. Een sympa thiek afscheidscadeau van onze scheldende wethouder financiën voor de Texelse burgerij'" Volgens GL betreft het echter een sigaar uit eigen doos. De fractie komt uit op een to- In de Zwaanstraat werd vrijdag middag een 19-jarige Cocksdorper met een brommer aangehouden. Bij nadere beschouwing bleek dat hij op een motor reed, maar hij had geen kentekenbewijs. Ook ontbeerde hij een motorrijbewijs. Zijn vervoermid del werd in beslag genomen en de Texelaar kreeg een flinke bekeuring. tale tariefstijging van 25% sinds 1994, waarvan de burgers slechts vier jaar lang 20,- terug krijgen. Ook de PvdA wijst erop dat „ondanks de kampioen tegenstander belasting verhogen" (gedoeld wordt op wethou der Poster) de OZB met meer dan een kwart omhoog is gegaan Terug gave via het reinigingsrecht noemt de PvdA „armzalig beleid" D66 komt met het meest verstrek kende voorstel. De fractie wil de twee tientjes per burger inzetten voor goedkope huurwoningen, waaraan op het eiland veel behoefte bestaat (zie ook elders in deze krant). (Advertentie) zie achterpagina (Advertentie) DONDERDAG a.s. om 13.00 uur. Lees de advertentie op pagina 10. (Advertentie) (jrum qmjrL- Jrxfli a h* kart Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: moerbeek j—.v'rii.-.r. meubelhandel en ECBcssm interieurverzorging b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1