TB houdt pleidooi voor de landbouw „Mening eenderde deel bevolking genegeerd" CDA bezorgd over werkgelegenheid •ito ting TEXELSE jlcOURAXT „Ook gunstig voor het toerisme" VVD kritisch over college Weinig rendement SES-onderzoek" TEXELSEi? COURANT Algemene beschouwingen Piet Roeper verlaat de brandweer Brief oppositie over duinpark Eén zeehond met zender verdronken Het najaar is nu écht begonnen! V Advertenties VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 De fracties uit de Texelse ge meenteraad hebben deze week hun algemene beschouwingen ingeleverd. Zij reageren hier mee op de voorstellen van b en w voor 1998. Dinsdag deden we een greep uit die van de PvdA, GroenLinks en D66. Vandaag zijn het CDA, Texels Belang en de VVD aan de beurt. ispervuur van vragen vuurt de tin haar algemene beschou- '9 af op het college. De onder is kritisch, maar de partij be- taikt dat het opbouwend is ioeld. Wel schaart fractie- kier Erna Eelman-van der Kooi, ine de verkiezingen niet terug- t in de raad, zich achter het "stel van b en w om het i'otingsoverschot aan te wen- voor een fietspad langs de tjviaalderweg. „Wij hebben u al livaker gewezen op de gevaar situatie voor fietsers langs weg." man in de straat velt volgens de een vernietigend oordeel over gemeentebestuur. De partij =9'zich af hoe dit slechte imago nislaan en geeft zelf het antwoord •sak is de inbreng van de niet- 'egepartijen terzi|de geschoven 'Snede democratische verhoudin- "s het met gepast zo te besturen S mening van eénderde deel van bevolking te negerenDat het gegeid wil uittrekken voor scho- jjsn raadsleden (ƒ15.000,-) vindt "D onzin Dat is de verantwoor- fed van politieke partijen zélf." Partij wil de bereikbaarheid van raadhuis verbeteren door vast te ^eri aan openstelling op vrijdag- ®39 Vanaf 16 00 uur een ant- 'Papparaat aanzetten is te vroeg. Ss afronding van het nieuwe be- ""ingsplan buitengebied vrijwel 't'niet meer in deze raadsperiode s;t|iedt vindt de VVD een slechte hfoor de economische ontwikke- fipp Texel. Nog steeds is men ,,e spreken over de huidige ver want volgens de partij is het Meidsbeginsel veronachtzaamd. de vertraging van het "C-niakbeleid hebben 23 agrariërs Mr in onzekerheid verkeerd. De VVD vindt dat bij aansluiting op de riolering agrarische bedrijven het ta rief voor huishoudens moeten beta len, daar de vervuilingswaarde gelijk Is Erna Eelman: ..lastige vragen zijn opbou wend bedoeld.. Er bestaat enige ongerustheid over de instelling van het Nationaal Park „Tot op heden zijn wij er met van overtuigd dat daardoor de Natuurbeschermingswet buiten de deur wordt gehouden", aldus Erna Eelman. Van het college wil ze weten wat is gedaan om het ondernemersklimaat te verbeteren. Na de toestand over privatisering van vuilophalen waren de verhoudingen behoorlijk bekoeld Ook vraagt ze naar de plannen ter versterking van de kwetsbare econo mische structuur. De VVD vindt de onslagen in de bouw van de laatste tijd een zorgwekkende ontwikkeling en pleit voor maatregelen om de werkgelegenheid in deze sector op peil te houden. „Bij de aanbesteding van de Bolder hadden meer Texelse aannemers betrokken kunnen wor den", aldus Eelman Dat het toerisme het in de toekomst meer zal moeten hebben van kwali teit dan van kwantiteit is volgens de VVD duidelijk, maar de sector zal zelf met voorstellen moeten komen waar de gemeente op in kan spelen En net als in eerdere beschouwingen draagt de VVD de VVV een warm hart toe, ook financieel Prestige-object Een strengere aanpak van overtre dingen op tal van gebied, bijvoor beeld ook oneigenlijk gebruik van woningen en handhaving van de 1 -2- 3-regeling. wordt wel steeds aange kondigd, maar nooit uitgevoerd, vindt de VVD. De partij wil meer aandacht voor ordehandhaving in Den Burg Meer blauw op straat ligt met zo sim pel, maar volgens de partij scheelt het al als de huidige politiemensen zich meer later zien, dus surveilleren te voet of per fiets. De dit jaar gerealiseerde rotonde wordt betiteld als een 'geld verslindend prestige-object' m een kwetsbaar landschappelijk gebied waar de verkeerssituatie een derge lijk middel absoluut niet rechtvaardigt Met spanning wordt een onderzoek naar de verkeersdoorstrommg in Den Helder afgewacht Dat de brug in die gemeente nog wel eens open gaat als de boot er net is, is de partij een doorn in het oog De VVD vindt dat het financiële beleid van de afgelopen raadsperiode be paald geen schoonheidsprijs ver dient. Er is te ruimhartig met de mid delen omgesprongen en er is in sommige gevallen een verkeerde voorstelling van zaken gegeven De tarieven zijn verhoogd en beloftes om deze neerwaarts bij te stellen worden met nagekomen Op welzijnsgebied komt de VVD met een waslijst aan zaken, waarvoor aangekondigde concrete voorstellen nog steeds niet zijn verschenen De partij vindt bovendien dat het college zich veel meer had moeten verzetten tegen het provinciale besluit om Sint Jan te sluiten „Het pand in de huidige staat zou voor jongerenhuisvesting kunnen worden gebruikt", aldus Eelman. Wat betreft de ontwikkelingen rond een nieuwe school in De Cocksdorp heeft de VVD voorkeur voor aanbouw aan het Eierlandsche Huis De be nauwde financiële situatie van de bi bliotheek wil de partij verlichten door naast de aangekondigde ƒ19.000,- een extra bijdrage van 20.000.- te geven En dat de Historische Vereni ging een raamsubsidie krijgt voor het betalen van een eigen onderkomen is volgens de VVD logisch. Alleen de hoogte van dat bedrag 25.000,-) is men het met mee eens De partij voelt niets voor een accommodatie waar ook gemeentelijke exposities worden gehouden „Dat kan in vele galerieën Er is voldoende particulier initiatief op dat terrein en dan hoor je als ge meente een stap terug te doen De VVD wil alvast een bijdrage van 15.000,- reserveren voor de schiet sportvereniging Voor het onderlinge overleg tussen de Waddeneilanden staat een flink bedrag apart voor vergoeding van reis- en verblijfskosten. De VVD vindt dat met in verhouding met wat aan inbreng kan worden behaald en vindt eén dagje per jaar vergaderen in Leeuwarden wel genoeg. „Anders krijgt het steeds meer het karakter van een uitje." Onderbrandmeester-bevelvoerder Piet Roeper van de vrijwillige Brand weer Texel heeft zijn taak neerge legd Dat moest wegens het onlangs bereiken van de 55-jarige leeftijd Al leen als er bijzondere omstandighe den zijn wordt het dienstverband ver lengd In dit geval was daarvoor geen reden want er zijn inmiddels twee gediplomeerde bevelvoerders als opvolger beschikbaar Roeper heeft er 27 jaar als brandweerman opzitten. De sloop van St Jan houdt politici bezig. Texels Belang heeft z'n beden kingen. het CDA heeft er begrip voor. maar de VVD ziet wet mogelijkhe den voor jongerenhuis vesting iA.cr™mo tmo» counmi De oppositiepartijen blijven bij hun standpunt de stichting Natuur Mens niet in het overlegorgaan op te nemen. Een advies van dre strekking staat in een brief die GroenLinks, PvdA, D66 en de VVD hebben gestuurd aan de Voorlo pige Commissie Nationale Parken. De inhoud van de brief staat haaks op het advies van het college, om de stichting er wèl in op te nemen. De vier oppositiepartijen leggen een duidelijke relatie tussen de stichting en collegepartij Texels Belang ,,Dat maakte de pretentie van een brede vertegenwoordiging van de Texelse bevolking wel zéér dubieus", aldus de brief die namens de fracties is onder tekend door Hans Roeper (PvdA) De partijen vragen zich af of de stichting, gezien de politieke achtergrond, de uitgangspunten, aanbevelingen en doelstellingen van het Nationaal Park wel blijvend zal kunnen onderschrij ven Andere argumenten in de brief verschillen met met die tijdens de commissie ROH onlangs naar voren zijn gebracht :en leefbaar Texel kan niet zon- jeen leefbaar platteland." Met zin begint Texels Belang in de jjmene beschouwingen een srm pleidooi voor de agrariërs op j eiland. Krachtige en brede ■un voor deze sector vindt de irtijeen belangrijk punt. Ook met jjoog op de andere economische doren. „De boeren zijn de be- eerders van het buitengebied, figoed verzorgd en gevarieerd rJschap is tevens van belang het toerisme." Bij de ontwik- ing op gebied van duur- jmheid is de reguliere landbouw Kir TB trendsetter. Het wordt een belangrijk jaar voor de haven van Oudeschild. TB benadrukt dat de toezeggingen aan de TOV- vrouwen moeten worden nageko men. Dat houdt in dat de gemeente serieus zal bekijken of op de haven een plek kan worden gevonden voor hun project. De nieuwe rotonde voldoet en daar is de partij erg blij mee Er staan meer exemplaren gepland voor de toe komst TB stemt daarmee in, mits bij Akenbuurt speciale aandacht wordt besteed aan de daar overstekende paarden, op weg naar de manege. Omdat het vrachtverkeer op het Schilderend veel last heeft van de drempels, wil TB de Leemkuilweg openstellen voor deze qroep. Een gedeeltelijke uitbreiding van het betaald parkeren naar de buitenring van Den Burg vindt TB wenselijk. Tot nu toe is door de gemeente nog geen actie ondernomen inzake een parkeervignet voor de eigen bevol king, hoewel dat wel was toegezegd. „Als u daarmee begint kan de uitbrei ding van eventueel tijdelijke parkeer ruimte mooi worden meegenomen", aldus Drijver, die daarvoor de ijsbaan aan de Emmalaan en de locatie van de Ferrever op het oog heeft. Zorgen over de werkgelegenheid op het eiland, toenemend drugs gebruik onder de jeugd en misdragingen in het hoogseizoen. „Wat tracht u eraan te doen?", vraagt Jan Koolhof het college in de algemene beschouwingen van het CDA. Hij constateert dat het Sociaal Eco nomisch Structuuronderzoek wei nig rendement heeft gehad. Nu er geen uitbreiding van het aan tal recreatieve slaapplaatsen meer inzit, voorziet het CDA geen noe menswaardige uitbreiding meer van het aantal arbeidsplaatsen in deze sector. In de landbouw en de visserij verwacht het CDA een afkalving van het aantal bedrijven. De partij vreest ook voor de werkgelegenheid in an dere bedrijfstakken op het eiland Overlast drugsgebruik Het CDA krijgt steeds meer signalen dat de handel in drugs- en andere verdovende middelen op het eiland op gezette tijden floreert ..Dit baart ons zorgen voor de toekomst, even als het soms overtollige gebruik van alcohol en XTC-pillen. Welke stappen gaat u ondernemen om dit kwaad" de kop in te drukken?" Koolhof vraagt zich af welke waarde de 1-2-3 regeling nog heeft als de rechter de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) onderuit kan ha len Het CDA vindt toch dat de rege ling in de benen moet worden gehou den, al is het maar omdat er geen beter alternatief is. Om baldadigheid en vernieling aan persoonlijke eigendommen te beper ken, zou er 's nachts meer blauw op straat moeten In de zomer in De Koog en's winters in Den Burg Indien nodig zouden dat burgenvachten kunnen zijn. Emmalaan/Bernhardlaan7" Tevens wordt aandacht gevraagd voor de oversteek Waalderstraat/Bernhard- laan gebruiksvriendelijker te maken. Wonen op bedrijventerrein Het CDA vindt dat het wonen op bedrijventerreinen ten onrechte is uit gebannen Inpandig wonen moet wèl worden toegestaan, tegen een ho gere grondpnjs (ƒ200,-per meter) De partij voorziet dat de omgeving hier door netter zal blijven Er zou meer aan muzikale vorming in het basisonderwijs moeten worden gedaan De partij wil met vier scho len een proef aangaan, die wordt betaald met het overschot op de be groting. Datzelfde geldt voor het sub sidiëren van restauratie van schapen boeten en andere monumenten. Het CDA hecht waarde aan ontwikke ling van natuur, mede omdat daar kansen voor het toerisme liggen. Met medegebruik, bijvoorbeeld door pierenstekers of door mariniers, moet omzichtig worden omgesprongen. Afval Ondanks grote moeite met de sloop van St. Jan, heeft het CDA vertrou wen in de nieuwe opzet, met appar tementen voor ouderen, de thuiszorg, één loketfunctie, etc. Als dit project is voltooid, moet kritisch worden geke ken naar woningen voor ouderen. ,,Het bouwen van seniorenwoningen komt aan de bovengrens." De huisvuilcentrale in Alkmaar draait met grote winst, heeft de partij uit betrouwbare bron vernomen Het CDA wil dat geld benutten voor kor ting op de aanvoer van afval, een doel waarvoor de teveel ontvangen OZB niet moet worden gebruikt ,,Wij wil len dit overschot rechtstreeks terug geven door een vermindering van de OZB." Snelheidsovertreders Het gebruik van de apparatuur om snelheidsoverlreders aan te pakken, blijft beperkt tot de tijd die de politie over heeft Als agenten geen tijd hebben, zouden ambtenaren van de gemeente de apparatuur kunnen bedienen, advi seert het CDA „Alleen snelheids controles en sancties zijn doeltref- (Advertentie) Eén van de negen zeehonden die onlangs door EcoMare werden uit gezet in het Brielse Gat is dood gevonden op het strand van Rockanje. Hoewel het sectie rapport nog niet binnen is, is zeker dat het dier is verdronken. „Wij vermoeden in een fuik", aldus een woordvoerder van EcoMare. Onderzoekster Sophie Brasseur van het Instituut voor 80s- en Natuur onderzoek betreurt de dood van het dier „Jammer, maar gelukkig maken de andere acht het goed Ze heeft momenteel enige moeite om de zee honden te volgen „Vijf hebben radio zenders en die werken alleen boven water Maar nu met dit slechte weer zitten ze weinig op de kant." Eén van de mannetjes blijkt reislustig. Hij is in z'n eentje teruggezwommen naar Texel „Van terug' kun je eigen lijk niet spreken, want het dier is in gevangenschap geboren en opge groeid Hij kent deze omgeving dus nietBrasseur vermoedt dat de zuid noord stroming het reisgedrag van het dier beïnvloedt „Hij is nu al tus sen Vlieland en Terschelling Maar het is wel bekend dat ze soms lange einden afleggen." IDrl/ver: ..niet achter gratis openbaar Iper- ij GroenLinks nog eén sleutel- cd waaraan de algemene be- ouvvmgen werden opgehangen, els Belang hanteert er vijf Her baarheid, leefbaarheid, solidari- betrouwbaarheid en /zaamheid zijn de kapstokken •ide visie van de partij aan hangt maast wordt grote betrokkenheid zeggenschap van de plaatselijke clking als punt naar voren ge- cfit. ,,Die moet behouden blijven morden versterkt Texelaars heb- i altijd al een grote mate van redzaamheid getoond Maar eds meer buitenstaanders men- izich in eilandelijke aangelegen ten", aldus fractievoorzitter Dick ser. Meer rotondes 'f blauw op straat is een wens van De partij is voorstander van rzelting van het Koger dorps- ntenproject en wil van het college in of ook iets dergelijks in Den 3wordt gestart Ander stokpaardje Het stokpaardje van de burgemees ter (gratis openbaar vervoer op Texel) wordt door TB niet bereden.Wij vin den dat voor verleende diensten een passende bijdrage van gebruikers mag worden gevraagd Door open baar vervoer helemaal te subsidiëren haal je de prikkels weg om een goed produkt tegen redelijke prijs aan te bieden Bovendien zouden wij finan ciering door OZB-verhoging onge wenst vinden", aldus de fractievoor zitter. Omdat bedrijventerrein schaars is op Texel, wil de partij het wonen op nieuw te ontwikkelen delen verbie den Bovendien vindt men dat wonen de bedrijfsvoering kan belemmeren. Het instandhouden van de Kompas- school heeft bij TB een hoge prioriteit De problemen rond de combinatie school en dorpshuis in De Cocksdorp hebben de aandacht van de partij, die alle opties bespreekbaar wil houden. Het plan voor meer muzikale vorming in het basisonderwijs krijgt een jaar steun van TB. Dat de ontwikkeling van speciale lespakketten over de geschiedenis van Texel is gestag neerd, vindt TB erg vervelend. Het college heeft aanpassing van de gymzaal van de Hoornder Drijver- school geschrapt. ,,Daar zijn wij met gelukkig mee", meldt Drijver. „Naar onze mening kan voor een lager be drag een accommodatie worden ge realiseerd die weliswaar niet aan de normen voldoet, maar wel een aan zienlijke verbetering zou betekenen." Huurhuis delen De partij is nieuwsgierig naar de voortgang rond de herinrichting van de Groeneplaats. En zodra de proce dure rond het bestemmingsplan buitengebied is afgerond heeft aan passing van het recreatiebasisplan prioriteit voor TB Op sociaal gebied acht TB het bieden van mogelijkheden en perspectief op werk van groot belang. Drugsgebruik onder jongeren is een punt van zorg Er lopen diverse preventieve projec ten op de scholen en de partij wil weten of het effect ervan bekend is Bovendien vindt men dat ook de po litie een taak heeft in de aanpak van deze problematiek. Nieuwe woningen in de buitendorpen wil TB ter beschikking laten komen aan Texelse ingezetenen. Om meer mensen kans op een huurwoning te geven vindt de partij splitsing van gro tere wooneenheden een optie. Op financieel gebied kan TB aardig meegaan met de voorstellen van het college Niet eens is de partij het met het doorschuiven van het incidenteel voordeel van de septembercirculaire 20.700,-) naar de algemene re serve, de vervanging van pc's (ƒ23 000,-) en de training en vorming voor de gemeenteraad (ƒ15.000,-). Ook het restant structureel overschot septembercirculaire (ƒ2000,-) en de verhoging van de post abonnemen ten met ƒ11 000.- wil de partij anders besteden. Daardoor blijft geld over voor het wensenlijstje van TB. de lespakketten over de geschiedenis van Texel 25.000 -), verkeersonderwijs (ƒ18.000,-), een proefjaar muzikale vorming voor het basisonderwijs (ƒ15.000.-) en een extra raam subsidie van ƒ28.000,- voor de bibli otheek Verder wordt voorgesteld een passende fontein in de vijver aan de Elemert te zetten en enkele druk bezochte strandslagen te voorzien van deugdelijke fietsenrekken fend. Wij nemen aan dat dit personeelslid zijn eigen salaris plus wellicht een bonus, kan terug verdienen Jan Koolhof. ...meer blauw op straat... Om autoslapers, zager-stekers op mosselbanken, vliegeren op verbo den strandgedeelten aan te pakken, wordt aandacht gevraagd voor het handhavingsbeleid „Omdat de waarde van de APV anders daalt tot een niveau dat geen enkel respect meer verwerft." Rotonde Het CDA wil een onderzoek naar een experiment met gratis openbaar ver voer op het eiland Dit moet wel wor den besproken met andere belang hebbenden, zoals taxi- en ver- voersondernemers, Teso, TVO en TVL Het openen van de brug net buiten Den Helder kort voor of na het vertrek van de Texelse boot. geeft frustraties bij reizigers. „Is hier geen praktische oplossing voor te bedenken7" De partij constateert dat de nieuwe rotonde naar tevredenheid functio neert. „Wanneer komt er een plan voor het kruispunt Schilderend/ kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 15 oktober aan de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9