Texels politieteam voetbalt in Israël <H> I Agenda E Begin van uitwisseling? teso TEXELSE^? COURANT Fanfares geven samen concert Bonte Avonden in Oudeschild Jongerenraad Modeshow senioren TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs - ik zeggen wou... Sluftervallei Collecte Brazilianen laten Texelaars bewegen Grote uitverkoop rommelmarkt Inloopavond scouting Cursus Reiki op herhaling Even een pak I SNERT halen in Paddestoelexcurs DINSDAG 21 OKTOBER 1997 De drie Texelse fanfare-orkesten ver zorgen zaterdag om 20.00 uur een gezamenlijk concert in de Burge meester De Koninghal, De toegang is gratis, maar bij de uitgang wordt een collecte gehouden. Tijdens dit fanfarefestival" spelen DEK uit Den Hoorn onder leiding van Tammo Lenting Excelsior uit Ooster end onder leiding van Betty Bakker en KTF uit Den Burg onder leiding van Frank Meyer. Elk orkest heeft een keuze uit het eigen repertoire ge maakt en het belooft een aantrekke lijke avond te worden voor liefhebbers van fanfare-muziek. Het slot wordt een gezamenlijk gespeelde spette rende uitvoering van de concertmars „Graf Waldersee", onder leiding van Frank Meyer. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de dorpscommissie van Oudeschild wordt op zaterdag 1 en 8 november een Bonte Avond gevierd. Dit ouderwetse volksver maak werd door de organisatie geschikter geacht dan de gebrui kelijke receptie met borrel. Deelnemers hebben eén ding ge meen: ze moeten afkomstig zijn uit het vissersdorp, of - in het slechtste geval - lid zijn van een vereniging die gebruik maakt van het dorpshuis. Ook het programma zal uitsluitend worden verzorgd door leden van de plaatselijke bevolking. Actief zijn op beide avonden eerst de dorps commissie zelf, gymvereniging GOS, toneelvereniging Nieuw Leven, leden van de ANBO en van de Soos Na de pauze verschijnen achtereenvolgens de ouderraad van de Bruinvisschool, klaverjasclub de Doormars, de GO en als uitsmijter het Oudeschilder Visserskoor op de planken. Vervol gens is er gelegenheid om te dansen. De eerste avond was binnen een half uur volgeboekt, voor de avond van 8 november zijn nog enige (gratis) kaar ten verkrijgbaar bij Zeilmakerij Texel. VERVOLG PAGINA 1 meteen elektronisch stemmen Met zo'n voorspel maak je het nog ech ter." Hans Roeper (PvdA) vindt het beter om de jeugd te laten discussiëren zonder een budget in het vooruitzicht te stellen. „De politiek staat bol van de met uitvoerbare ideeën. Misschien komen ze tot verrassende uitspraken waar wij nog wat mee kunnen. En misschien doen we er niets mee." Jan Koolhof (CDA) wilde de beslissing over wel of met een bedrag voor een project overlaten aan de organisatie die de jeugdraad begeleidt In de klas Het leidde tot de conclusie dat de jongerenraad een goed initiatief is, maar dat de vorm voor discussie vat baar is. Van Rappard: „We zullen vooraf duidelijk moeten maken dat ze naar een concreet project toe kunnen werken, maar dat breed discussiëren over een onderwerp ook mogelijk is, mits ze beseffen dat daar dan niets meer uitrolt dan een verklaring Het moet wel motiverend zijn Als wij vooraf zeggen, 'leuk, maar we doen toch niet wat jullie voorstellen' dan stimuleert dat natuurlijk niet." De bur gemeester besloot met een opmerke lijke suggestie Hij adviseerde de par- jtijen zich tot de school te wenden. „Vraag tijd om jullie in de klas te pro fileren Dat kunnen jullie zelf regelen. Daar zitten ook stemgerechtigden..." In het Eierlandsche Huis begint woensdag om 15.30 uur een mode show voor senioren. Toegang en een kopje koffie zijn gratis. (Advertentie) ijnfê "ZmirL-Jt'tli hd bjrt. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1997-1998 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! Texel bedankt! En dat meen ik op recht. want ondanks de kosten van boot en benzine en ondanks de vroe ger vaak lange wachttijden bij de boot komikal45jaaropTexel. Niet alleen tijdens vakanties, maar ook elk week end. Van die 45 jaar sta ik met mijn caravan al 26 jaar het hele zomersei zoen op vakantiepark Sluftervallei Sluftervallei is in de loop der jaren meerdere malen overgegaan in an dere handen. Deze handen waren ons altijd goed gezind Maar sinds Aegon de camping dit voorjaar over deed aan Landal Greenparks is die gezindheid minder geworden. Deze maatschappij is tot de conclusie ge komen dat onze stacaravanplaatsen meer geld opbrengen wanneer wij vertrekken Dus is ons de wacht aan gezegd Dat is nog tot daar aan toe, want ie dereen heeft het recht zijn geld zo rendabel mogelijk te maken Ware het met dat wij vijf jaar geleden, na dat ons ook toen de wacht was aan gezegd. na overleg toch weer nieuwe plekken kregen toegewezen, alle maal voorzien van water, riolering, aardgas en elektra. Daarbij werd toe gezegd dat het een sterfhuis-con structie zou worden. Dit betekent dat de plek van mijn stacaravan pas ver valt na mijn overlijden of wanneer ik vrijwillig zou vertrekken. Op grond hiervan heb ik - en met mij vele anderen - een nieuwe caravan/ chalet van circa ƒ60 000,- gekocht en door de fa Oele laten aansluiten. De inrichting is verzorgd door de fa. Oosterhof Want in de loop der jaren is er een echt Texel-gevoel ontstaan en doe ik 's zomers (en tijdens een één- of meerdaags bezoek soms ook 's winters) al mijn inkopen op Texel. Nu ben ik 66 jaar en dacht ik mijn AOW-tijd in de zomermaanden op Texel te kunnen doorbrengen. Maar dat wordt mij nu ontnomen, want wij moeten met onze stacaravan van de camping af. En wie heeft er op het eiland een andere plek? Niemand! Want de gemeente voert een ontmoedigingsbeleid. En ook al is er iemand die graag een ook voor sta caravans bestemde camping wil star ten, dan krijgt hij daarvoor geen toe stemming. Als dit zo doorgaat, dan zijn er over een aantal jaren helemaal geen sta caravans meer op Texel, maar alleen nog maar bungalows ten behoeve van de door de gemeente zo gepre zen seizoensverbreding Bungalows die gekocht of gehuurd worden door mensen met een royale beurs, maar die verder weinig uitgeven op het ei land. Met name het uitgaansleven ondervindt hiervan de zeer negatieve gevolgen, want uitgaan doet deze groep weinig of met. Met de komst van de bungalows is ook de jeugd van het eiland aan het verdwijnen. Want welke jongere heeft geld voor de huur van een huisje én voor uitgaan? Luidt een oud gezegde niet, „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst"9 Ik wil hier alleen maar mee zeggen: Texelaars, let op jullie zaak Het geld/ kapitaal van de overkant mag hier zo langzamerhand wel heel erg veel. Ik hoop voor de echte Texelaars van niet, maar wellicht komt de tijd dat je toestemming moet vragen om in je eigen huis te mogen blijven wonen. Oh ja. wie weet of heeft op Texel nog een plaats voor mijn I chalet/sta caravan, want ik ben ondanks alles verknocht aan ons eiland, ons Texel, en wil hier dolgraag de zomermaan den blijven komen J, Zaal Van Herwijnenplantsoen 302 3431 VS Nieuwegein De nationale collecte voor verstande lijk gehandicapten heeft op Texel ƒ9.310,95 opgebracht. De organise rende vereniging van ouders van ge handicapten vindt dit een goed resul taat, onder meer te danken aan de vele vrijwilligers die op vrijwel het hele eiland geld hebben opgehaald. Tien procent van het bedrag zal worden besteed aan de zorg vpor verstande lijk gehandicapten op Texel een modeshow voor senioren ATB-wedstrijd van Wielerveraj Toegang gratis. ging Texel. Zingend, dansend, musicerend en (schijn)vechtend vermaakte een groep eugdige Texelaars zich zon dag in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Op hun verzoek vond daar een demonstratie plaats van Capoeira. Deze spectacu laire sport, die zijn oorsprong vindt in Brazilië, wintin Nederland momenteel aan populariteit. De demonstratie werd verzorgd door twee Braziliaanse leermeesters. De één. Gildo Valu, kwam al viermaal eerder naar het ei land om de Texelse jongeren de grondbeginselen bij te brengen. De komst van de ander, Mestre Gajé, was bijzonder. Gaje ontwikkelde op de straten en pleinen in zijn Zuid- amerikaanse moederland een geheel eigen stijl, gebaseerd op een reggae- De laatste Hoornder rommelmarkt van het seizoen heeft zaterdag een goed resultaat opgeleverd. „De op brengst was hoger dan vorig jaar. Zowel over deze keer als het hele seizoen zijn we dik tevreden. Zeker als je bedenkt hoeveel rommel markten op Texel worden gehou den", vertelt Joke de Graaf na mens de organisatie. Zaterdag hielden de twintig vrij- willig(st)ers uitverkoop Alle spullen mochten weg voor half geld. Mede dankzij het mooie weer was het van 's morgens negen uur tot 's middags twee uur gezellig druk aan de Witte- weg. Het restauratiefonds van het Hoorn- brie van de acht leden van het politieteam proberen hun voetbalshirt/es uit. Voor de sport, voor de lol en voor een beetje cultuur. Dat zijn de drie rede nen waarom acht voetballers zondag in het vliegtuig naar Israél stappen. Zij doen als Texels politieteam mee aan de Hapoel Sportiade in Eilat En dat is bijzonder, want voor het eerst in de 75-jarige geschiedenis van het eve nement wordt een buitenlandse ploeg toegelaten. Inbrekers met snode plannen zullen van een koude kermis thuiskomen de agenten worden ver vangen door collega's Politiemannen Aad Blom en Nico Drenth zijn fervente Israël-liefheb- bers. Tijdens eerdere bezoeken legde het tweetal de nodige contac ten met vakbroeders. Vorig jaar okto ber viel Blom bij toeval in de „Hapoel Sportiade". Dat is een wedstri|d in verschillende disciplines, waaraan teams van Israëlische bedrijven mee doen Het evenement bestaat al 75 jaarHet liet de rechercheur met los. „We zijn al vaker met politie-voetbal- teams op toernee geweest. Dit leek me wel wat Via de ambassade werd de organisa tie benaderd. Maar de Texelaars kre gen nul op het rekest. „Het was al die jaren alleen voor Israëlische bedrijven en daar wilden ze niet van afwijken." Blom had zich er al bijna bij neerge legd, toen er alsnog een fax binnen kwam met toestemming „We heb ben het echt aan de goede contacten te danken. Er is echter wel benadrukt dat het een hoge uitzondering be treft." Schaatsen mee... Nadat de toestemming binnen was, moest het team worden samenge steld en vervanging tijdens hun afwe zigheid worden geregeld. Dat Blom en Drenth meegingen stond snel vast Maar wie nog meer7 ,,Dat is best lastig. Kijk, in Israël sponsoren de bedrijven de deelname van hun teams. Maar in ons geval praat je over een flink bedrag. Een ticket van de baas konden we wel vergeten. Mensen moesten zelf bereid zijn er geld in te steken. En je zit toch een aantal dagen dicht op elkaar, dus het moet ook een beetje klikken Behalve Blom en Drenth meldden zich de politiemannen Adriaan Ver- kaart. Peter de Vries en Johannes Siebinga. De broer van laatstge noemde gaat mee als keeper Piet Monster is de zevende. Hij speelde vaker in een team met Blom. ,,Hij is ook naar Georgië meegeweest en past er goed tussen." Als laatste werd (Foto Tessa van Daalen) de politiesportmstructeur Maarten Krom (getrouwd met een Texelse) toegevoegd. Met acht man, gestoken in shirts van de Texelse Courant, wordt meegedaan aan de competitie mini-soccer, die in vier dagen wordt afgewerkt. Het is een soort zaal voetbal. maar dan in de openlucht", lacht Blom „Mijn collega's hebben al gevraagd of ze ook schaatsen moe ten meenemen, want het schijnt mo menteel noodweer te zijn daar. Het hoort er nu ruim dertig graden te zijn..." Ajax-leip Het winnen staat niet voorop bij het politieteam, al zullen ze er alles aan doen de eer hoog te houden. „Het gaat ook om de contacten. We ne men een tas vol relatiegeschenken van de Nederlandse politie mee En ze zijn daar helemaal leip van Ajax, dus hebben we die ook geschreven wat we van plan zijn. Daar kregen we ook een doos vol vaantjes en foto's van. om uit te delen aan de jeugd." Blom wil proberen een Israëlisch team naar Texel te krijgen voor deel name aan het oliebollentoernooi op 22 december „Het zou echt leuk zijn als dit het begin van een uitwisseling is Hij weet uit eerdere bezoeken dat het werk van Israëlische politie mensen nogal verschilt. „Ze doen wat wij doen, maar er is altijd nog een beetje méér. Ze leven daar toch in een oorlogssituatie, met bedreigingen van alle kanten. Dat is een stuk lasti ger." Na de sportiade staan de Texelaars enkele excursies te wachten, onder andere naar Jeruzalem en de Dode Zee. Na elf dagen keren ze terug op eigen bodem. Dinsdag 21 oktober Op het strand nabij De Cocksdorp wordt van 14.00 tot 16.00 uur een visexcursie gehouden, georgani seerd door de Waddenvereniging Er wordt gevist met een kornet Opgave bij de Waddenwinkel, Wil- helminalaan, Den Burg. h Cinema Texel draait vanaf 18.45 uur The Lost World (Jurassic Park II) en vanaf 21 30 uur Face Off. Om 20 00 uur wordt in d'Ouwe Ulo een bibliotheekavond gehouden voor leden van de Historische Ver eniging. De Vereniging van Kleine Logies Verstrekkers (KLV) houdt leden vergadering in „Bosch en zee" bij De Koog. aanvang 20.00 uur. Gespreksonderwerpen zijn onder meer klachtenafhandeling, kampe ren bij de boer, verzekering, be stemmingsplan buitengebied, de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen, huurcontracten, ANWB-classificatie en advertentie campagne Na de pauze houdt VVV-directeur Veronica Bos een inleiding over de verschillende boekingsmogelijkheden via de Stichting VVV Texelpromotie. Na afloop informeel samenzijn, In Klif 12 te Den Hoorn brengt Maarten van Mourik zijn pro gramma „Kind Person, Cold Person". Aanvang 21 00 uur, toe gang ƒ20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Woensdag 22 oktober Van 10.00 tot 12 30 uur wordt in EcoMare het kinderprogramma „Zeehond" afgewerkt voor kinde ren van 8 tot 12 jaar. Deelname kost ƒ10,-. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint om 15.30 uur Scouting Jeroengroep Texel houdt vrijdag een inloopavond. Ouders en belangstellenden zijn welkom in het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Alle speltakken (7-18 jaar) zijn van 19.00 tot 20.30 uur vertegenwoor digd Ook wordt een overzicht gege ven van alle activiteiten sinds 1985. De bijeenkomst over Reiki, natuur- genezing door energie, is dermate goed bezocht dat de organisatie een nieuwe heeft vastgesteld op 31 okto ber en 1 en 2 november. Een derde weekend wordt gehouden op 28, 29 en 30 november. Het vooroordeel van sommigen dat Reiki „nogal zweverig" is. bleek achteraf onterecht. „Ze had den het gevoel iets heel bijzonders te hebben gekregen", aldus de organi satie. De tweede informatiebijeen komst is op 30 oktober om 20 00 uur in de Jozefschool. Opgave bij G Witte (31 50 15) of C.L. Groen (31 55 32). achtig ritme Zondag had hij hiervoor een speciaal muziekinstrument, de berimbau (lijkend op pijl en boog), meegenomen. „Een hele eer om met twee van zulke toppers samen te werken", vertelt Menno Siebinga, één van de initiatief nemers. Andersom was Gildo Valu zeer te spreken over het enthou siasme en het niveau van de deelne mers. „Ze gaan snel vooruit", meldde hij. Op 8 november gaat een deel van de Texelaars naar Amsterdam om mee te doen aan de Internationale Capoeira Marathon Menno Siebinga (rechts) neemt het op tegen zijn neefje, terwijl de twee Braziliaanse leermeesters met muziek het ritme aangeven. (Foto Frons Hopman) In de voorspeelruimte van de Mu ziek- en Dansschool wordt een openbaar voorspeeluur gehou den, aanvang 19.15 uur Leerlin gen spelen fluit, trombone, accor deon, saxofoon en keyboard In Cinema Texel draait vanaf 18 45 uur The Lost World (Jurassic Park II) en vanaf 21 30 uur Face Off. Donderdag 23 oktober Van 11.00 tot 13.00 uur wordt in het bos een paddestoelen excursie gehouden. Deelname kost 7,50; opgave en inlichtingen bij EcoMare. In Cinema Texel draait vanaf 18.45 uur The Lost World (Jurassic Park II) en vanaf 21 30 uur Face Off. Vrijdag 24 oktober Om 18.00 uur gaat de Wampex van start. Inloopavond Scouting ledereen is tussen 19 00 en 20.30 uur wel kom in het clubgebouw aan de Bernhardlaan. In Cinema Texel draait vanaf 18 45 uur The Lost World (Jurassic Park II) en vanaf 21.30 uur Face Off. Zaterdag 25 oktober Om 13 00 uur komen in de Panda- boet bij De Koog (tegenover ga rage Nagy) de Rangers van het Wereldnatuurfonds bijeen. Van daag gaat het over paddestoelen Om 14.00 uur begint het sjoelkampioenschap voor 55- plussers in De Buureton. Om 14.45 uur begint op het par cours aan de Biesboschweg een Om ongeveer 15.00 uur arriveis de deelnemers aan de Wampi aan de finish. In Cinema Texel draait var< 18.45 uur The Lost World (Jurasa Park II) en vanaf 21.30 uur Fa Off. In zwemparadijs Calluna barsta 19 00 uur een „spettererr swingfestijn los Bedoeld v« alle leeftijden, entree ƒ5,-. H: feest eindigt om 22.00 uur. Om 20 00 uur begint in de Bgnj j Koninghal een gezameis; fanfareconcert met medewerkr van DEK, Excelsior en KTF. Ta gang gratis, collecte na afloop Halfuursdienst. Teso maakt vt dag 24 en zaterdag 25 oktofe extra afvaarten van 9.35 uur(; vaart Texel) tot en met 16.05 u. (afvaart Den Helder). Wachttijden. Op vrijdag 24 okij ber wordt op Texel tussen 10.0 en 12.00 uur een wachttijd ve wacht van een half uur. ZatenJ- 25 oktober worden geen wacht! den verwacht. Hoogwater te Oudeschil Di. 21 2.35 en 0.50 u Wo. 22 13.14 u Do. 23 1.15 en 13.40 u Vr. 24 2.04 en 14.20 u. Za. 25 3.16 en 16.10 u Zo. 26 3.05 en 15.50 u Ma. 27 4.50 en 17.47 u. Di. 28 6.05 en 18.44 u Aan het strand is het ongeveer een uur« der hcogAeder. De zon kot 28 oktober op om 07 34 uur en ga onder om 19 23 uur 23 oktober laats kwartier, 24 oktober doodtij Het IVN-Texel houdt zondag e paddestoelenexcursie onder leid' van Marcel Groenendaal. De wan: ling, alleen toegankelijk voor IVN Vogelwerkgroepleden, begint 10.00 uur (denk om het ingaan var wintertijd) tegenover de kiosk aan' Turfveld. Inlichtingen via 31 35 82 (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 „Wie neemt mij mee?", lijkt deze teddybeer zich op de Hoornder rommelmarkt al It Vragen. (Foto FrarvH der kerkje voer er welbij. Deelfirc ten (vier grote en zeven kleine tij* de Hoornder donderdagen) heto dit jaar de kas flink gespekt Dal» nodig ook, want binnenkort staal restauratie van het kerkorgel op' programma. Ook moeten de It worden vervangen. „Het is i prachtig kerkje, maar het houd; arm", lacht Joke de Graaf Voor de organisatie gaan de we zaamheden gewoon door. Wekel komen vier medewerkers maand middag bijeen om goederen te s teren „We krijgen het hele jaarsf len aangeboden. Van heel Te' maar ook van vakantiegangers' De komende tijd wordt het restanli dit seizoen nog eens kritisch be1 ken. „Wat écht rommel is moetm weg, anders hebben we ruimte lek Soms is dat moeilijk in te schalt Waar ze het ene jaar met naarord ken, staan ze het andere jaar on vechten. In elk geval proberen wee andere bestemming te vinden voorbeeld Jan en Paula Brouwer.' kunnen alles wel gebruiken." De organisatie verwacht dat dee ste rommelmarkt komend voor) voor driekwart uit „nieuwe" ror» tjes zal bestaan.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2