Cjroen ^wartrjexels in het harL, Lichtkogel maakt brand in duinen Roof vrachtauto poedig opgelost Nauwe samenwerking Drijver en TEBO RvS vernietigt raadsbesluit ïOütGCÜ Nu Bouwbedrijven slaan handen ineen Kamperen bij de boer D. Stoll chroeiende lamp Prikkeldraad in oudste kreupelbos VERDER IN DIT mmer •♦Bruisende activiteiten voor Texelse jeugd •♦Onderzoek: kwaliteit 0SG Hogeberg hoog •♦Grootscheepse bouw Rab in Oudeschild •♦Sport: ZDH,Texel en De Koog naar winst •♦Wampex '97: koude ontberingen met goede afloop TEXELSE^COURANT Aul?o Video Tel5C0M BROUWER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11227 DINSDAG 28 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) ndweerman met persluchtmasker en bluskanon m actie tegen de metershoge vlammen. (Foto Harry de Croat) Een lichtkogel heeft vrijdag ochtend een brand veroorzaakt in de Westerduinen. Ruim een halve hectare begroeiing ging in vlam men op. De familie J.F. Verkaik uit Amsterdam die tegen elf uur langs het Westers lag wandelde zag de rode lichtkogel vanuit de laaghangende wolken lang zaam neerdalen in de lage duinen ten zuiden van de weg vlak bij de bos- grens. Vrijwel direct daarop laaiden op de landingsplaats vlammen op. Het vuur verspreidde zich snel in de kurkdroge begroeiing, voor een deel bestaande uit Galligaan-gras. Via een voorbijkomende automobilist werd alarm geslagen, waarop de brand weer snel in actie kwam Met het nieuwe bluskanon maar ook met de gewone spuit en met vuurzwepen was de terreinbrand snel onder con trole. De ..nazorg" vroeg veel tijd want ter plekke bevindt zich een vrij dikke humuslaag waarin het vuur was doorgedrongen. Bij het bluswerk werd geholpen door personeel van de firma Tatenhove Onverantwoord De lichtkogel moet zijn afgevuurd in de buurt van het strand van Wester slag. De dader is tot dusver niet ge vonden. De lichtkogel was er waar schijnlijk een van het type dat op schepen wordt gebruikt voor nood signalen. Ze zijn beperkt houdbaar en moeten na verloop van tijd dus wor den vervangen. Het is gebruikelijk om de oude lichtkogels die het meestal nog goed doen, te bewaren voor de jaarwisseling. Maar ook tussentijds worden ze nogal eens afgeschoten, wat op Texel al eens eerder brand of loos alarm heeft veroorzaakt. Schade De natuurschade die vrijdag in de Westerduinen ontstond is niet uitzon derlijk groot De begroeiing zal zich redelijk snel herstellen, wat ook geldt voor de fauna. In het vuur werd een omgekomen noordse woelmuis ge vonden, een landelijk zeldzame en daarom beschermde diersoort die echter op Texel talrijk voorkomt. „Door de kleine verbrande opper vlakte en het hoge reproductie vermogen van insecten en muizen zullen ze het gebied weer snel kun nen bevolken", aldus liet boswachter Erik van der Spek van Staatsbos beheer Texel weten Snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole op de Postweg zijn vrijdagmiddag 230 auto's gecontro leerd. De politie stelde 19 overtredin gen vast De snelste reed 69 km/uur op een traject waar 50 het maximum is. De overtreders zijn ter plaatse bekeurd. eronderstelling dat op Texel ontdekt inbraakalarm buiten werking was ge- i auto's worden gestolen om- Zowel de politie als de benadeelde steld. „De inbrekers hebben precies dieven onherroepelijk bij Teso heeft de indruk dat er professionele geweten wat ze moesten doen", al- e fuik lopen, kan naar het rijk inbrekers aan het werk zijn geweest dus Boon, die om diezelfde reden de fabelen worden verwezen. In De telefoonkabel was buiten opgespit hele ochtend telefonisch onbereik- acht van zondag op maandag en doorgeknipt, waardoor het baar was een vrachtwagen van Texgro lolen en met de eerste boot igevaren. Mede dankzij de so- controle was de politie er snel >m de auto bij Badhoevedorp de snelweg te plukken. ufleurwas een 30-jarige inwoner Itrecht In de vrachtwagen werd forse lading drank, koffie en si- ilten alsmede een som geld aan- offen. die eveneens bij groothan- Texgro in Oudeschild waren lolen De man werd overgebracht het politiebureau in Den Helder iwel slechts éen arrestatie werd icht, is het volgens de politie met nemelijk dat de Utrechter de ik in zijn eentje heeft gezet. ilrouwige Teso-passagiers, die diauffeur niet hadden herkend, den als getuigen optreden. De ie was kort daarvoor gewaar- iwd door eigenaar Jaap Boon van Jto Een van zijn medewerkers de inbraak even na zeven uur Als gevolg van hun actie verschaften de dieven zich de tijd om ongestoord het pand te doorzoeken Ze braken enkele kasten en een kluis open. Daarna moeten ze op hun dooie ge mak met de volgeladen auto naar de boot zijn gereden. Boon is geschrokken van het feit dat zoiets op Texel kennelijk ook kan gebeuren Maar het feit dat de buit is teruggevonden en dat er geen slacht offers zijn gevallen, geven hem een gevoel van opluchting. „Ik ben heus met zo laconiek Maar ik ben blij dat niemand van ons in de gaten heeft gehad wat er gebeurde en is gaan kijken. Voor het zelfde geld loop je een klap in je nek op." ien woning aan de Vaargeul in Burg ontstond vrijdagmiddag begin van brand. Een lamp in een ergkast was in aanraking geko- met papier waardoor dit was m schroeien. De bewoners sloe- alarm toen ze rook uit de kast en komen Toen de brandweer reerde was het onheil al bezwo- todat blussen niet nodig was. Drijver Bouw en TEBO zijn een sa menwerkingsverband aangegaan. Beide bouwbedrijven blijven zelf standig, maar zullen nauw overleg voeren over zaken als werk voorbereiding, calculatie, inkoop en uitvoering. ,,We proberen el- kaars pieken en dalen op te vangen en de kosten te drukken. Zo hopen we de concurrentiepositie van beide bedrijven te verbeteren al dus de directeuren Jaap Drijver (Drijver Bouw) en Adrie van der Vliet (TEBO). Aanleiding voor de samenwerking is de „penibele situatie" waarin de Texelse bouwwereld volgens beide heren verkeert. „Steeds meer werk verdwijnt naar de overkant. Zelfs de lokale overheid nodigt aannemers van de vaste wal uit. De werkgelegen heid in de bouwnijverheid op het ei land staat hierdoor momenteel gigan tisch onder druk Het aantal grote klussen op Texel is op de vingers van eén hand te tellen. Als dan ook nog een overkanter in de arm wordt ge nomen, blijft wel verrekte weinig over voor de Texelse aannemerij." Seizoenspiek De samenwerking is niet uitsluitend bedoeld om overkantse concurrentie het hoofd te bieden. Beide aanne mers willen hiermee ook inspelen op de seizoenssituatie Door de verbreding van het toeristenseizoen. blijft in de wintermaanden steeds min der tijd over voor nieuw- en verbouw. „Het is hier de omgekeerde wereld. Veel moet in heel korte tijd gebeu ren." Volgens Drijver en Van der Vliet is er geen financiële noodzaak voor de samenwerking „Nee Wel is de kostenbesparing die we ermee kun nen bereiken een belangrijke reden De twee streven met naar één groot bedrijf. „Op Texel kun je er geen bouwbedrijf van 30 medewerkers op na houden. Daar is al menig aanne mer door in de problemen gekomen Derde aannemer Aanvankelijk was een derde aanne mer bij het samenwerkingsverband betrokken, Marten Visser van het De gemeenteraad had op 10 no vember 1993 het beroep dat Dieter Stoll had ingediend tegen het wei geren van een vrijstelling voor kamperen op zijn erf gegrond moe ten verklaren. Dat blijkt uit het oor deel dat de Raad van State de af gelopen week velde over het beroep dat Stoll tegen dit raadsbe sluit had ingediend. Het raadsbe sluit is dan ook vernietigd. Welke gevolgen dat heeft voor de mogelijkheden die Stoll heeft voor het toelaten van erfkampeerders, wordt momenteel door de gemeente nage- lp Drijver (links) en Adrie van der Vliet nemen samen een bouwtekening door. De twee aannemers gaan samenwerkenmaar hun FÏVBn blijven zelfstandig. gelijknamige bouw- en timmerbedrijf. Drijver, TEBO en Visser zijn alle drie bezig om te voldoen aan de ISO 9000 normen, een kwaliteitsgarantie. Waarschijnlijk zullen bepaalde op drachtgevers. zoals overheden en instellingen, in de toekomst eisen dat hun projecten worden gebouwd door bedrijven die aan deze normen vol doen Visser raakte echter in financiële pro blemen, waardoor het samenwer kingsverband enige vertraging opliep. Volgens Drijver en Van der Vliet heb ben zij geprobeerd Visser te steunen, zodat met name de bouw van nieuwe woningen voor de Texelse aannemerij behouden kon blijven Onlangs is Visser, die nog steeds werkt aan een reddingsplan voor zijn bedrijf, echter afgehaakt Drijver en Van der Vliet zoeken nu een ander bedrijf voor hun samenwerkingsver band. „De basis is nu een beetje smal Volgens beide aannemers zijn de eerste reacties op hun samenwerking positief „Hoewel we nog maar in het beginstadium zijn. lijkt het nu al vruch ten af te werpen. Ook geeft het rust onder de eigen personeelsleden De samenwerking geeft een grotere waarborg voor de continuïteit." Vorige week vond het eerste werkoverleg met de voorlieden van beide bedrij ven plaats over de momenteel in uit voering zijnde werken Verantwoorde prijs Opboksen tegen grote overkantse bedrijven blijft echter moeilijk als op drachtgevers op Texel uitsluitend de laagste prijs willen hebben „Grote aannemers hebben altijd een inkoop voordeel. Een bedrijf dat wel 1000 C V-ketels per jaar bestelt, komt goed koper uit de bus. Maar welke kosten berekenen ze als er later eens een storing is en ze van de overkant moe ten komen''" Drijver en Van der Vliet pleiten er daarom voor dat de gemeente, instel lingen en andere grote opdrachtge vers naar een „verantwoorde" prijs streven. „Voor een ton kunnen wij goedkoper bouwen dan overkanters, boven een miljoen wordt het een harde dobber. Maar er is in goede samenwerking met de opdrachtgever veel mogelijk. Zeker als we de gele genheid krijgen om de zaak voor te bereiden en met maar een paar we ken om een offerte te maken." Waar elders irt de natuur op het eiland prikkeldraad is verdwenen, verschijnt het juist in het oudste Texelse kreupelbosje. Het Bosje van Vlessing. genoemd naar de voormalig eigenaar, ligt achter het appartementencomplex Calitornié in De Dennen De af rastering is een doorn in het oog van Frans Braaksma, die at zo n twintig jaar bivakkeert in het na bijgelegen vakantiepark Vrede- lust. De ongeruste Fries wijst ver der op een paar flinke greppels die een bungaloweigenaar vanaf zijn grond naar het bomgat in het bosje heeft gegraven en op een groepje ingekorte berken, zodat de zon in de tuin kan schijnen ..Zo spring je niet met de natuur om", richtte hij zich in februari per brief tot de gemeente Die con stateerde echter dat geen kap- vergunnmg vereist is voor het toppen van bomen, zoals hier is gebeurd Volgens Staatsbos beheer. dat in het verleden wel in teresse had in het bosje, is het terrein particulier eigendom en valt er met veel aan te doen. zo lang men zich aan de regels houdt. De beheerder van hel park mengt zich liever niet in de kwes tie De gemeente zegt toe bin nenkort poolshoogte te nemen Als daartoe aanleiding is. zullen b en w maatregelen nemen (Foto Gerard Timmerman) gaan. De eerste indruk bij de betrok ken ambtenaren is dat de uitspraak van de Raad van State vooral formele betekenis heeft en niet zal leiden tot gedwongen toelaten van kampeer- mogelijkheden die indruisen tegen het beleid. Dieter Stoll zelf denkt daar anders over. Kampeerwet De voorgeschiedenis: net als andere gebruikers van een agrarisch A-blok in het buitengebied kreeg Stoll op 22 juni 1993 van b en w vrijstelling voor vijf tenten op zijn erf, Hoofdweg 86 in Eierland. Stoll wilde méér tenten (of Fietsendiefstal. Twee Texelaars deden maandag aangifte bij de poli tie over diefstal van hun fiets. Een 15- jarig meisje had haar rijwile in de Kantoorstraat zondagavond om 23.30 uur op slot gezet. Enkele uren later was haar vervoermiddel verdwe nen. Een 14-jarige jongen had z'n mountainbike zondagavond onaf gesloten op de Stenenplaats neerge zet. andere kampeermiddelen) en ging bij de gemeenteraad in beroep, zich baserend op bepalingen in de toen malige Kampeerwet die ruimere mogelijkheden biedt, voor zover het lokale bestemmingsplan dat toelaat De raad verklaarde het bezwaar on gegrond. waarna Stoll in beroep ging bij de Raad van State. Op 6 mei van dit jaar werd het geschil behandeld, waarbij Stoll en de gemeente (bij monde van ambtenaar Olaf Storms) hun standpunten toelichtten. De es sentie van het beroep van Stoll is dat de gemeente met binnen de maxi male termijn over zijn aanvraag had beslist. In de Kampeerwet staat dat in dat geval de vrijstelling moet worden geacht te zijn verleend. Niet bevoegd Dat hebben b en w destijds ook toe gegeven, waarna ze vrijstelling voor vijf eenheden gaven, zowel op grond van de Kampeerwet als van het be stemmingsplan De Raad van State vindt echter dat b en w niet bevoegd waren om na de genoemde verlening van rechtswege alsnog een reële vrij stelling te geven en daaraan op grond van artikel 23 van de Kampeerwet be perkingen en voorschriften te verbin den De gemeenteraad heeft dat bij het beslissen over het beroep van Stoll niet ingezien Ten onrechte is aangenomen dat het ging om een besluit zoals bedoeld in artikel 24 van de Kampeerwet waartegen volgens hetzelfde wetsartikel beroep mogelijk was bij de raad. Daaruit volgt dat dit besluit moet worden vernietigd. Verder heeft de Raad van State vast gesteld dat niet de gemeenteraad maar b en w bevoegd waren te beslis sen over de bezwaren van Stoll, voor zover deze zich richtten tegen de vrij stelling en de daaraan verbonden voorwaarden Ook dat heeft de ge meenteraad met ingezien wat reden is om het raadsbesluit te vernietigen. (Advertentie) Cfnf is hst hert. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De stichting Natuur en Mens Texel NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1