Deelnemers Wampex nu ook de lucht in Auto ramt gaskast Opgetogen 50-plusser Vergadering SVO Jeugd confronteren met verslaafden -TEXELSE f couRANT mds het prille begin koesterde Kjapsma de wens nog eens luchtruim te kiezen. Gezien de hoge kosten leek het echter lengte van dagen bij een mooi verlangen te moeten blij- Maar dankzij connecties, de steeds grotere bekendheid van evenement en de waarschijnlijk zeer „Texelse" bereidheid mee te helpen, cirkelden zaterdag bijna alle 32 groepen ge ïnde een handvol minuten boven het eiland Omdat er even opdrachten waren bij Ceres en paal 17 voerde de Wampex deelnemers daarmee voor het eerst letterlijk te land, ter en in de lucht. eventiende editie (en niet de vijf- Ie. zoals de organisatie tot vlak de tocht zelf had aangenomen) zowel afwisselend als zwaar De ditie strekte zich uit over een deel van het eiland. Opnieuw veel gevraagd van de kennis Texel van de deelnemers, hun Sgheid en zeker ook van hun zettingsvermogen. De harde maakte vooral het derde blok, in het kale Eierland het strijdto- vormde, tot een ware martel- Het vierde en laatste blok Ide zich in en rond De Koog en oordelijk deel van De Dennen af iaal gesproken dankzij de be ting beduidend minder veelei- maar toen was inmiddels zo- van de deelnemers geèist, dat ijeen van uitputting bijkans van ils viel. Bovendien werden ze na lamelijk droge tocht op de val- nog verrast door een alles door- ende plensbui. hotel in het poldertje Ceres in een ver gevorderd stadium, maar welke Texelaar weet dit anno 1997 nog? Bij de Leemkuil moesten de deelne mers afdalen in een put van PWN Geen waterput, maar een gat in de grond waarin meetapparatuur is aan gebracht Via een verwijzing kwamen ze daarna bij het pompstation aan de Westerweg terecht, waar hun hulp werd ingeroepen om een storing in de Instekenomslaan, doorhalen, af laten gltlden.... Wampex-tavoriet Han Pastoor had bil het breien in de Texeler-labriek assistentie nodig. Politiecontrole ns het eerste gedeelte, in de vrijdagavond, leek het nog iandelbaar klusje te worden Het Iroog, de wind viel mee en van kantine van Texel '94 hoefden kwartetten (eén groep moest ins ziekte afzeggen) maar een stukje te rijden naar de luwe len iet Gerritslanderdijkje wachtte nige deelnemers echter een on- jname verrassing. De organisa- s er elk jaar op aandringt dat fiet- over deugdelijke verlichting ukken, had onder één hoedje eeld met de mannen van politie n gevraagd in de buurt van cam- De Bontekoe streng te controle- Jat werd overduidelijk door met een gewaardeerd en de «Berende Tiemen Jilderda en mes Siebinga kregen forse ver ingen naar het hoofd geslingerd ze het in hun hersens haalden noesten toch weten dat het pex was en dat de deelnemers zwaar genoeg hadden? daad, het was Wampex. Bekeu- i bleven uit en een fietsenmaker erhuurbedrijf Heijne was aanwe- m mankementen te verhelpen, am ruimschoots de tijd en re- t uitsluitend materiaalkosten, ook dat werd door met alle on togen op prijs gesteld Minpad ird zeer wisselend gepresteerd teerste blok. De cryptische om- fflngen waren voor met iedereen makkelijk. Een beroep op de ie kennis deed een oude foto oswachter Min en zijn gezin, die elnemers naar het onlangs naar deze Staatsbosbeheerman ver noemde pad naar de Fonteinsnol bracht Ook een parcours langs de duinrel in het project Tureluur veroorzaakte grote problemen. Hier waren tien te keningen van oude en nieuwe sche pen van Teso te vinden. Ze staan ui teraard allemaal in het boek Texelstoom, maar wie heeft dat mid den in het bos zomaar even voorhan den? Elke groep voerde de etappes zoals gebruikelijk in een andere volgorde af (zodat het geen zin had elkaar stie kem te volgen). De opdracht voor de dertiende etappe kreeg iedereen ech ter als laatste. De aanwijzing luidde: WEB.JOB.13.TX. Geen Internet-site, maar gewoon de vrije vertaling van Spinbaan 13, waar de garage van Hoogendijk is gevestigd en waar ie dereen op koffie werd getrakteerd Bloederig Het tweede blok, waarvoor om half twaalf werd gestart en dat zich af speelde in de driehoek Den Burg- Oudeschild-Redoute, zat vol verras sende opdrachten. Een heel gemene was uitgezet bij Ceres. Vrijwilligers uit kringen van de waterskivereniging hadden bloederige botten van koeien in het (koude) water gedumpt. Deze konden alleen op de kant worden gebracht door (deels) uit de kleren te gaan en al wadend op zoek te gaan Dit zogeheten bottrappen betekende een flinke aanslag op de motivatie. Overigens was het een kunst op zich om bij Ceres te komen, want in de aanwijzing werden tekeningen ge toond van een pompeus complex. Toentertijd - dertig jaar geleden - waren de plannen voor dit congres- watertoevoer naar De Koog op te los sen. Het computerscherm was gevuld met een schematisch overzicht van het waterleidingnet en allerlei voor de leek onbegrijpelijke getallen. De op lossing was echter „gewoon" te vin- meer startte. De eerste opdracht in het derde blok (start om zeven uur) leidde de deel nemers door Oosterend Aanvanke lijk zeer tegen de zin van de meesten, want het ging er om een aantal voor werpen te verzamelen (o a een shirt van SVO. het paspoort van een Vla ming en de verhalenbundel van Nico Dros) en vragen te beantwoorden (hoe oud is de oudste Oosterender, waarover ging de laatste preek van de predikant in de grote kerk, etc.) die zonder de hulp van echte Oosterenders met kon worden opge lost. De neiging bestond dan ook om de opdracht direct weer in te leveren en nul punten op de koop toe te ne men. Deze tactische truc werd ech ter niet geaccepteerd door de orga nisatie, aangezien men met eerder dan om kwart over acht op het vlieg veld terecht kon. Het was daarna zeer vermakelijk om meer dan honderd verdwaasden door het langzaam ontwakende Oosterend te zien rennen en vliegen. Wie licht had branden, kon er vanuit gaan dat de huiskamer binnen de kortste keren vol zat. Bij Henk Snijders werd zó veel aangebeld, dat hij en z'n familieleden met z'n allen maar in badjas op straat bleven staan om iedereen zoveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Uiteindelijk bleek er tot verrassing van iedereen toch goed gescoord te zijn in deze opdracht Koud En toen lag daar de koude en kale Eierlandse polder te wachten. Het tochtje met het vliegtuig (vooral te danken aan de bereidwilligheid van Bob Rienks van het Paracentrum) Zodra het licht genoeg was voerde Tessel Air met tv/ee toestellen een serie rondvluchtjes uit. Zo werden alle Wampexers in de gelegenheid gesteld om letters te zien die op wegen In Eierland waren aangebracht en het woordOostwei" vormden (Foto's Harry te Graaf) nemers onder meer korren (met een sleepnet) bij Paal 17 (nat en zwaar), klootschieten bij de rioolzuivering langs de Pontweg en met behulp van touw. houtjes en een duimstok een hoek van exact 90 graden maken, een ellips en het bekende huis-met- kruis. Elementaire wiskundige kennis, maar die had met iedereen zomaar paraat. In manege Akenburg - sinds enkele jaren het vertrouwde eindpunt - werd de einduitslag opgemaakt Als derde eindigden Dirk en Wim-Piet Eelman, Ab-Jan Witte en Kees Roeper. Wéér een plaats in de top drie, maar weer ook geen overwinning. Wellicht lag het aan hun inschrijfnummer 13.. Jennen Winnaar werden wel Danny Wester- De 53-jarige veehouder Piet Kooiman was één van de Wampexers die voor het eerst meedeed Hij zat in een groepje met Tijs Witte, Martin Laan en Carla van Wijngaarden en werd dertiende Niet slecht Kooiman had lang geaarzeld alvorens zich op te geven, omdat hij zich eigen lijk te oud voelde voor dit soort avonturen. Hij heeft er geen spijt van. Hij le verde een behoorlijk aandeel in het resultaat van zijn groep, met name toen het aankwam op het herkennen van koeien aan de hand van een vlekkentekemng, waarbij hij zijn beroepskennis kon toepassen Na afloop voelde ik mijn benen maar het was een goed gevoel. Volgend jaar doe ik weer mee. Diep respect voor de organisa tie!" kunt dan anders Peter Graaf verklaarde Mark- Her „bottrappenbij Ceres betekende huiverend pootje baden in de stikdonkere Waddenzee laken, Mark-Peter Graaf, Toon van Beek en Theo Schraag. Bij het ingaan van het laatste blok had deze groep slechts één punt voorsprong gehad op het kwartet Nanning Kikkert en Jan. Cees en Wally van Beek Door dat de nummers twee één hele op dracht misliepen, groeide het verschil echter toch nog uit tot zeventien pun ten. Natuurlijk werd er volop gejend. Want Toon is een broer van het trio Van Beeken dat nu tweede werd En Danny Westerlaken begon zijn car rière ooit bij Jan, Cees en Wally. Lo gisch dat in zon geval de term deser teur valt. Maar de sfeer was buitengewoon en de winnaars bleven er zeer laconiek onder. ..We hadden gewoon het geluk dat onze opdrach ten steeds vrij dichtbij elkaar lagen. En als je op een gegeven moment lekker draait, lijkt het wel alsof je meer beschrijving de juiste aardappel zoeken in de schuur van Padang In Eierland. den in het calamiteitenplan dat ook op het bureau stond... Ezelsoep Aan het Doolhof ontdekten de deel nemers waarom ze een winterwortel hadden moeten meenemen. De peen werd aan een uitgebreid onderzoek onderworpen door bestuursleden van de Ezelvereniging, om te ontdekken in hoeverre hij geschikt was voor ezelconsumptie De kop ezelsoep die kok Henk Jan Klok serveerde, gleed daarna soepel in de koude magen Andere zonderlinge invallen van de organisatie waren opdrachten in de fabriek van de Texelse Wol Onderne ming (waar met reusachtig materiaal moest worden gebreid, gesponnen en gepunnikt) en het maken van een vlieger (die het moest doen) in de loods van Sjef Brugemann op het hoogste puntje van de Hogeberg. Een hoop gevloek en getier veroor zaakte de laatste instructie, die naar dorpshuis De Bijenkorf verwees. Het was nog een hele tocht naar dit slaap- adres in Oosterend. De meesten wis ten bovendien al bij voorbaat dat ze nooit meer binnen de limiet (gesteld op kwart over drie) zouden arriveren en dat ze dus geen punten konden verdienen. Als een Godsgeschenk in het kerkendorp was echter de chili con carne, beschikbaar gesteld en betaald door vakantiepark Slufter vallei Grappen over door bruine bo nen en uien veroorzaakte scheten, die de vermoeide deelnemers onver moede snelheden zouden bezorgen, gaven nieuwe energie... Onbarmhartig Al om zes uur klonk het hevig ver vloekte geluid van de onbarmhartige scheepsbel. De één had er op dat moment vijf kwartier slaap opzitten, een ander had alleen maar zwijgend in z'n slaapzak gelegen. De reacties waren bij iedereen anders. Er was zelfs iemand die van plan was om zich rustig te gaan scheren Omdat hij geen spiegel kon vinden, zag hij maar van dat plan af. Jitze de Ridder had zoveel last van zijn knie, dat hij met was natuurlijk een prachtig buiten kansje en het ideale intermezzo tij dens het tot half elf durende blok. Maar sommigen hadden de vlucht in het begin en anderen aan het eind. Er waren er zelfs die tot hun grote ver driet in het geheel niet aan de op dracht toekwamen. Afzien was het boven het Eierlandse kanaal dat moest worden overgesto ken met behulp van twee over het water gespannen touwen. Velen durf den het niet aan Willem Trap deed dat wel. maar toen hij besloot om ook nog maar even terug te klauteren (dat scheelde een kleine kilometer terug lopen naar de fiets) werd hij overmoe dig en ging alsnog kopje onder Leuk maar moeilijk was de opgave bij boerderij De Bunders van Mariètte Bakker, de enige vrouwelijke boer op Texel die alleen een bedrijf runt Aan de hand van een schets (vlekken tekemng) moesten koeien worden herkend en ook moesten deelnemers er zelf één maken. Koppig Grote verliezer was in dit blok de al met meer zo kansri|ke Han Pastoor c.s., die vorig jaar nog won. Ondanks de aanwijzing dat er geen opdrachten rond De Cocksdorp waren, begaven deze eigenzinnige figuren zich naar het nieuwe fietspad langs de Vuurtorenweg, terwijl ze aan de Limietweg hadden moeten zijn. De echte wil verdween, waarna ze afzak ten naar een onvermoed lage ne gende plaats. Vermoeidheid en harde wind waren er de oorzaak van dat Jacqueline Wilner even de macht over haar stuur verloor. Ze fietste tegen een ploeggenote aan en viel lelijk op haar gezicht Na behandeld te zijn bij dok ter Eissen, besloot ze zich maar op te laten halen door haar man Uiteindelijk mocht even worden bijge komen in de schuur van Piet en Ingrid Uitgeest aan de Maaikeduinweg, waar iedereen de laatste restjes moed bij elkaar kon schrapen voor het laatste blok. Daarin moest deel- Schokkend voor sommigen was de verlichtingscontrole die door twee politiemannen werd uitgevoerd op de weg naar camping De Bontekoe Zaterdagmiddag omstreeks half drie raakte op het Gerritslan derdijkje ter hoogte van de woning Sint Antonius van de familie T.A. Witte een auto van de weg en botste tegen een in de berm staande reduceerkast van het gas bedrijf. De kast werd totaal vernield waarbij de leiding brak. Hierdoor ontsnapte gas onder hoge druk en ontstond een gevaarlijke situatie. De brandweer kwam in actie en groef in samenwerking met Dirk Hoogen dijk en Dirk Panneman de leiding op, die daarna werd afgeklemd in afwachting van definitieve reparatie. Intussen werd het verkeer op de weg in verband met het brand- en ont ploffingsgevaar tegengehouden. Di rect werd begonnen met het installe ren van een nieuwe reduceerkast die op een veiliger plaats werd gezet, op het erf van de familie Witte. Tegen 18.00 uur was de klus geklaard en had de familie Witte weer gas. De auto die tegen de kast botste werd bestuurd door een 51-jarige Texelse. De wagen die zij bezig was in te ha len week op dat moment naar links uit, waardoor een snelle stuur- correctie nodig was om een aanrijding te vermijden Dat laatste lukte maar de manoeuvre zelf dus niet. Het ge beurde allemaal bij geringe snelheid waardoor de gevolgen meevielen De vrouw stapte ongedeerd uit hoewel ze geen gordel droeg. De schade aan de auto wordt nog onderzocht maar het ziet er naar uit dat het blijft bij een lekke radiateur en wat deuken. SV Oosterend houdt vrijdag de jaar lijkse ledenvergadering. Lokatie is de eigen kantine aan de Vliestraat, aan vang 20.00 uur. Ook Kjapsma bij monde van André van der Vliet was dik tevreden „Al les is gelopen zoals in het draaiboek stond En eindelijk hebben we gevlo gen. Inderdaad, nu hebben we alles gedaan wat we ooit nog wilden. Maar wees niet bang. volgend jaar is er weer een Wampex. Zoals altijd zijn onze hoofden nu acht maanden leeg. maar daarna bedenken we wel weer wat..." Joop Rommets Uitslag 1 Danny Westerlaken. Mark-Peter Graaf. Toon van Beek, Theo Schraag; 2 Jan van Beek. Nanning Kikkert, Cees van Beek. Wally van Beek; 3.Ab-Jan Witte. Dirk Eelman. Wim-Piet Eelman. Kees Roeper; 4.Linda Witte, Willem Trap. Willem Witte, Ab Witte, 5 Wietse Ooster hof, Minne Goènga. René Guldemond. Marco Tuntelder; 6.Marloes van der Vis. Annelies Schoo, Willem Duvekot, Albert Schagen; 7.Her- mma Kikkert. Hans Kikken, Joop Rommets, Gooitzen Kedde, 8.Willem Rikkenberg. Johan v/d Ster. E. Pool. E Witte; 9 Han Pastoor. Hans van Heerwaarden, Nico Zoetelief. W Kuypen 10.Enk Wierenga. Arco Eelman, Martien Witte, Bart Bakker; 11 groep Hilda Bus; 12.groep Kees Bakker; 13 groep Carla van Wijngaarden en groep Pieter-Jan Geus; 15.groep Pieter-Jan Kooger; 16 groep Martin Trap. 17 groep Sjaak Sipsma; 18 groep Maroes Albers. 19.groep Nel Collou, 20 groep Gatske Ikema; 21.groep Suzanne van Tongelen, 22 groep Coby Bremer. 23.groep Adam de Boer; 24.groep Bert Huisman. 25.groep Magda Eelman, 26 groep Cobie Daalder 27.groep Marja Huiskamp. 28 groep Theo Kemper; 29.groep Emst-Jan de Graaf, 30. groep Marjon Hoogerheide; 31 groep Rob Doelen, 32 groep Erk van Hardeveld. Van der Stoel (VVD): Middelbare scholieren confronte ren met junks, zodat ze van nabij over de ellende van verslaving horen. Het is een doeltreffende manier om de jeugd van de verdo vende middelen af te houden, vindt VVD-kamerlid Anne Lize van der Stoel. De parlementariër was gis teravond op bezoek was bij haar Texelse partijgenoten. In De Lindeboom ging de Amster damse politica die het verslaafden- wereldje in haar woonomgeving aan de Nieuwmarkt op haar duimpje kent uitvoerig in op het drugsbeleid. Haar parti; is een voorstander van het plan van minister Borst om drugs op recept aan verslaafden te verstrekken. Coffeeshops ziet ze als een contro leerbare methode om soft drugs te verhandelen, maar algehele liberalisering is haar een brug te ver. Lokale kwesties kwamen tijdens de discussie nauwelijks aan de orde. Wel ging ze in op het succes van Texels Belang ti|dens de vorige ver kiezingen. „Lokale partijen willen de kiezers zoveel mogelijk tevreden stel len Maar dat kan niet. Met dit soort clièntelisme loopje uiteindelijk tegen een muur." Ze had een tip voor aan komende raadsleden „Je kan het nooit iedereen naar de zin maken. Als je maar duidelijk bent. Dan hebben je kiezers meer begrip dan je denkt." Ze prees de vernieuwing op de kies lijst van de Texelse VVD-afdeling. „Het is een teken dat wordt geluisterd naar de geluiden uit de plaatselijke samenleving." Whisky's. Voor de tweede maal is de whiskycollectie van restaurant/bar Het Kompas in Den Hoorn vermeld in het Guinness Book of Records De eigenaars Els Veeger en Willem Ham verzamelden inmiddels 644 verschil lende soorten Vernieling auto Een vernielde an tenne, deuken in de carrosserie en een diepe kras in de lak trof een 19- jarige automobilist uit Den Burg aan op zijn VW Derby die hij zondag aan het Pater Witteplein had geparkeerd. De vernieling moet zijn aangebracht tussen zaterdag 19.30 en zondag 12 00 uur DINSDAG 28 OKTOBER 1997

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7