Duik in 25-jarige historie Van omkleden op tuunwal tot een eigen wielerbaan m Sluiting St. Jan benutten voor verbetering zorg" Zorgcentrum: van nood deugd maken L= SPQrt Vallende sterren .TEXELSE 7 COURANT' Feest en loterij 'J Wisselvallige bowlingscore NATIONALE OPEL TESTDAG Garage Rentenaar Langs de weg VRIJDAG 31 OKTOBER 1997 Tbegon in 1973 met een propagandatocht over het eiland Op hun rug dragen de renners letters, die samen de naam Wielervereniging Texel vormen. V.l.n.r Peter Ran, Gerard 'per, Dirk Vmke. Sijp Kuyper, Dirk Bakker. Siep de Boer Jan Ran, Herman Boekei. Ig van der Berg. Gerard Koorn, Peter Rijkers. Peter Witte, Hans Koorn. Simon Appel. Jan lewind (Fot° afchial Texelse Courani) een primitief begin met een groepje enthousiaste fietsers is elervereniging Texel (WVT) uitgegroeid tot een actieve club it verschillende afdelingen. In november werd WVT precies jaar geleden opgericht, reden voor een feest en grote loterij, .orde Texelse Courant halen drie leden van het eerste uur, non Appel, Hans Koorn en Dirk Vinke, herinneringen op. Ook men ze de huidige stand van zaken onder de loep. stooeken vol vergeelde krantekmp- s, een jubileumnummer van het larig bestaan, foto's en oude jaar- islagen liggen klaar. Tijdens het rview hoeven de boeken niet te den geraadpleegd, want de lenswaardigheden volgen elkaar ap tempo op et Leen van Elk, Simon Koegel- ■gen anderen fietsten we regelma- rond|es over Texel In De Koog iden we dan een pitsstop", vertel- Vinke en Koorn. „Leen was al lid i_DOK in Den Helder Hij kon irm lang soepel blijven draaien, we bij De Cocksdorp tegen wind yg naar Den Burg hadden, zeiden 'Leen, je gaat eraan.' Maar wij •Jen hem niet stuk rijden. Leen akte ons gek voor de wielersport, il wat avonden en zondagen gin gen we toen voor wedstrijden naar de overkant In Den Helder reden we rondjes van een kilometer op een in dustrieterrein. Op een gegeven mo ment gingen stemmen op om zelf een club op te richten. Zo is het begon nen." Puik Mede-aanstichter was de toenmalige recreatieleider Jan de Vries. Onder zijn leiding deed een groep van 40 a 50 man op de zaterdagmiddag In het bos.aan hardlopen, Winters liepen we om de conditie op peil te houden en 's zomers gingen we fietsen De Vries was een puike kerel, hij wist de boel bij elkaar te houden." Voorafgaand aan de oprichting werd in de zomer van 1972 een wedstri|d georganiseerd op Zuidhaffel. De enige andere wedstrijd was op dat moment de Ronde van Zuidema in De Cocksdorp. In het najaar van '72 verscheen een oproep in de krant voor de oprichtingsvergadering in bar „Olympic" aan de Weverstraat „De opkomst viel reuze mee. Er kwamen ook mensen die we nog nooit op de fiets hadden gezien Waterweg Tot de aanwezigen behoorde Simon Appel, die in de winkel van Lut in De Koog werkte Hij was enthousiast gemaakt door een klant, paviljoen houder Brouwer, die aan de overkant ervaring had opgedaan met het orga niseren van wielerwedstrijden. De latere wethouder Jan Zuidewind, die volgens het drietal „zelf een aardig poepie kon fietsenwerd tot voorzit ter gebombardeerd De kersverse wielervereniging orga niseerde zondagochtend wedstrijden op Zuidhaffel, met start en finish bij het Russenkerkhof. Het slopende heilinkje van de Waterweg was daarin de voornaamste hindernis In wielerkringen denkt men nog steeds sentimenteel terug aan dit parcours „Omkleden gebeurde op de tuunwal, lekker primitief en gezellig." Altijd aanwezig was „ome" Jan van Boven, die evenals Uwe Smit tot ere lid van WVT is benoemd. Met zijn onvervalste Amsterdamse accent en humor zorgde ome Jan dat iedere deelnemer vol inspiratie ten strijde trok. Een kreet als „protesten 25 gul den" is binnen de club een gevleu gelde uitdrukking geworden Moeilijke tijd Toen enkele jaren later de wieler vereniging financieel en organisato risch in de problemen kwam, was het Van Boven die samen met Simon Appel de club draaiende hield. De club was op sterven na dood, zo blijkt uit de notulen van 1975 t/m '77. Mede onder invloed van de goede prestaties van Nederlandse wielren ners in de Tour de France, nam de animo eind jaren zeventig weer toe. Bijna elk dorp hield een eigen wielerronde Een flink prijzengeld lokte overkantse toppers, zoals de oud-amateur Pink Tesselaar, naar heteiland „Sommige renners gingen met armen vol prijzen wegVaak werd gelijktijdig een dikke-banden- race voor caféteams gehouden. „Daar is voor ons nog een aantal le den uit voortgekomen De opkomst van verkeersdrempels en andere snelheidremmende maat regelen maakten een eind aan de dorpenrondes. „Het is met meer mo gelijk om in de dorpen nog een par cours zonder obstakels te vinden Heel jammer, want deze rondes vormden de beste promotie voor de wielersport. Jochies voelden zich er door gestimuleerd om te gaan wiel rennen." Toerafdeling Ook de eens zo succesvolle avond- fietsdriedaagse prijkt niet meer op de kalender van de wielervereniging In de jaren zeventig trok dit evenement bijna duizend deelnemers. Kort na de oprichting van een aparte toer afdeling ontstond echter onenigheid en richtten de toerfietsers een eigen club op. Vinke, penningmeester in het huidige WVT-bestuur, betreurt deze situatie. „Het is een wens van mij dat de toerclub en wielervereniging weer samen gaan. Als SV Texel en de Boys kunnen fuseren, moet dit toch óók mogelijk zijn." Baan Op 2 juni 1984 kreeg WVT de be schikking over een vaste tramings- baan rond de voetbalvelden van Texelse Boys. Hierdoor hoefde Zuidhaffel met telkens voor verkeer te worden afgesloten Bovendien was de verwachting dat de ligging van het parcours in Den Burg grotere aan trekkingskracht op de jeugd zou uit oefenen. Achteraf gezien viel het wervende effect een beetje tegen. „Op Zuidhaffel hadden we mooiere wed strijden. Het klinkt misschien gek, maar het was daar ook minder ge vaarlijk. Van auto's hadden we eigen lijk nooit last. Op de baan moet je oppassen voor rondvliegende ballen en mensen die hun hond uitlaten." Hoogtepunten WVT timmerde met diverse activitei ten aan de weg. Hoogtepunten waren o.a. de drukbezette jeugdtoernooien, de etappes van de Tour de Lasalle en het naar Texel halen van de proloog plus eerste etappe van Olympia's Ronde van Nederland Sportieve topprestaties waren er ook. Een greep: het Nederlands kam pioenschap bij de re.creanten van Paul van Arnhem, de goede resulta ten van de junioren onder leiding van Douwe Dros, tijdrijderGuus Barhorst („gelukkig kwam hij geen bocht om, zo konden we steeds weer aan pikken") die later furore maakte op de tandem, deelname van Texelse wielerploegen aan de Tour de Lasalle en de open Noordhollands kampioen schappen van Evert Koopman en Jordy Vinke Door de vereniging is een stichting, het Wielercomité Texel, in het leven geroepen voor het organiseren van grote evenementen, zoals het open Noordhollands kampioenschap in mei en de tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v in september. De strijd om de bedrijvenbokaal, een onderdeel van de tijdrit, is de laatste jaren uitgegroeid tot een groot suc ces. „Net als de vroegere dikke- bandenrace is dit een enorme stimu lans om aan wielrennen te gaan doen." Jeugd Dat is nodig ook, want het wielrennen De wielervereniging viert het 25- jarig bestaan op zaterdag 22 no vember in „Catharinahoeve" bij De Dennen. Van 16 00 tot 18 00 uur is iedere belangstellende welkom op de jubileumreceptie Leden, oud-leden en partners kunnen daarna aanschuiven aan een barbecue, waarna om 20.30 uur een feestavond losbarst. Hoogtepunt is de trekking van de grote loterij. Hoofdprijs is een mountainbike ter waarde van ƒ2.099,- Verder kan men een weekendje in hotel Molenbos, een draagbare kleuren-tv en een Texeler dekbed winnen In de buitendorpen zijn al loten ver kocht, in november is Den Burg aan de beurt. Ook kan men te recht bij Dirk Vinke. tel 31 3814. maakt opnieuw zorgelijke tijden door Landelijk lijkt de sport, dankzij de im puls van de Rabobank als hoofd sponsor van een nationaal wieler- plan. weer uit het dal te kruipen. „In verhouding tot andere clubs had WVT altijd een grote jeugdafdeling, maar nu is het aantal jonge renners onder de maat. Hopelijk gaan de Neder landse profs weer goed presteren, want nu heeft de jeugd geen voor beelden Veel kinderen vinden fietsen saai, ze hebben de taktiek niet door en denken dat het alleen maar rond jes rijden is. Misschien moeten we meer spektakel bieden. Financieel maken wij het aantrekkelijk door voor de jeugd zeven huurfietsjes beschik baar te stellen. Verder zullen we in haken op het Raboplan. De bank steunt ons bij het organiseren van wedstrijden en staat ons met ideeén terzijde." Nieuwe impulsen Dankzij de in 1992 opgerichte triatlonafdeling maakt WVT momen teel toch een springlevende indruk. De triatleten laten duidelijk een frisse, wind door de club waaien Het aan tal vrouwelijke WVT-leden is dras tisch toegenomen en de enthousiaste groep zorgt voor een goede opkomst tijdens trainingen en wedstrijden. OoK drukken zij hun stemjDel op feestavon-; den. barbecues en het Ardennen- weekend Voor een nieuwe impuls zorgt ook het mountainbiken. „Een sport in ontwik keling. Het komt aan op kracht, sou plesse en behendigheid. Het ziet er spectaculair uit en het materiaal spreekt tot de verbeelding. Op Texel wordt het vooral in de winter beoe fend. Op het parcours in het bos kun je fantastisch goed trainen." Fly-over? Al met al ziet WVT de toekomst zon- nig in Gevraagd naar een wens voor de komende jaren, wijst Vinke op de ontwikkelingen rond „sportpark Zuid". „Als er meer sporten komen, neemt de druk op de wielerbaan toe. Daar moet op verantwoorde wijze mee worden omgesprongen Tech nisch is het mogelijk om een fly-over te maken: een soort viaduct over de entree van het sportpark. Bezoekers kunnen daar met hun auto's onder door. terwijl wij meteen een mooi klimmetje hebben." De drie leden van het eerste uur zijn nog steeds aan de fiets verknocht. V.l.n.r. Simon Appel, Hans Koorn en Dirk Vinke. (Foto Frans Hopman: In de bowlingleague voor bedrijven werd dinsdagavond wisselvallig gegooid. Een aantal spelers die vo rige week 180 gemiddeld scoorden behaalden nu net 120 over de vier games. Het team van Vliegveldrestaurant Texel speelde sterk. Trijn Stiggelbout gooide een game van 256 en een se rie van 764, haar medespeler Theo Zuidewind zette een serie neer van 693. Hiermee behaalden zij vier pun ten tegen één van Paviljoen De Zee ster. Bij Hotel Tatenhove was het Jan Plaatsman die een serie van 741 neer zette Maar het team van Café Le Berry was sterker en pakte de winst: 2-3. Bij de jeugd gooide Eelco Buis man van hotel De Branding een mooie 174 game en samen met zijn teammaatje Eddy Witte pakte hij de volle winst van Taxi Grootjen 2 Uitslagen jeugd De Bloopers - Disco Sound DJ's 2-2,Taxi Grootjen 2 - Hotel De Branding 0-4, Verseputverzekenngen - Taxi Grootjen 1 0-4; Avondleage, Windkracht 12- Pnmera Mets 1-4; Alkema/Homgh- Noordzee/Andes Discovery 5-0; Vliegveldrest. Texel - Strandpaviljoen De Zeester 4-1; Hotel' Tatenhove - Café Le Berry 2-3; Op de Steenenplaats - Appverh Land en zee zicht 5-0, Paal 12-1 B S Oele/Schoo 4-1 ut Jan moet dicht. Dat is opgelegd door de provincie en ar bleek geen kruid tegen gewassen. Zorgcentrum Texel van de nood een deugd maken en aanpassingen door ieren, waardoor de ouderenzorg er uiteindelijk op voor- Igaat. De Gollards krijgt er achttien verzorgingsplaatsen en op de plek van Sint Jan komen 27 seniorenwoningen, ft oude gebouw wordt gesloopt. Ie hebben uiteraard eerst onder in of die woningen in het huidige IJan konden worden gemaakt", telt Kees Boer. lokatiemanager i het Zorgcentrum „Het gebouw geloof ik, van 1978 en voldoet niet "i de eisen van deze tijd Er is bij- iibeeld mets geïsoleerd en de deu- i zijn naar de huidige normen te ial." Omdat nieuwbouw praktisch 'zoveel kost als grootscheepse ipassing, is voor de eerste optie lozen „Maar pas eind '98 zullen laar aan toe zijn." 'ste stap is uitbreiding van de tlards van 90 naar 108 verzorg- atsen. Deze zullen worden ingeno- i door mensen die veel zorg no- hebben. „Het streven is dat «sen langer zelfstandig blijven oen. Dat kan door bepaalde zorg huis te verlenen. Zowel de Hards als het Verpleeghuis zal dat indoen. We moeten meer buiten muren treden." staan kamers leeg. deels door natuur lijk verloop, deels doordat enkele be woners woningen in Jan Dirksoord hebben betrokken. Er hoeft dus voor een steeds kleinere groep een plekje te worden gevonden Alles gebeurt in overleg met de mensen die het be treft." De Gollards kampte jaren met leeg stand. Dat is verleden tijd, volgens Boer „We gaan naar een krapte- model. Dat betekent dat we ook te maken krijgen met een wachtlijst. Het kan nu voorkomen dat we mensen met opnemen. Maar die gaan we ui teraard wel zorg verlenen Thuis, welteverstaan of via dagopvang." Voorbeeldfunctie Als op de plek van Sint Jan een nieuw seniorencomplex verrijst, vormt dat met de al bestaande zes aanleun woningen en het Jan Dirksoord een omvangrijk geheel van ouderen woningen in het centrum van Den Burg. De bedoeling is dat er ook een .wijksteunpunt" komt „Dat is méér dan het huidige Meldpunt Zorg", ver klaart Kees Boer „De bedoeling is dat ouderen daar met al hun vragen terecht kunnen Het moet een plek worden waar signalen binnen komen Daarom zijn we ook zo blij dat de Stichting Welzijn voor Ouderen be reid is naar het toekomstige gebouw te verhuizen Die heeft heel veel con tact met de ouderen. Ook de Thuis zorg zal er een kantoor krijgen." De toekomst van het huidige meld punt, voor vragen over zorg aan ouderen, is onzeker, „De gemeente en de verzorgingsinstellingen hebben tot het eind van dit jaar voor financie ring gezorgd. Dat loopt af Misschien dat het in het wijksteunpunt kan wor den ondergebracht." Volgens Boer zal Texel, als alle aan passingen achter de rug zijn, op ge bied van ouderenzorg voorop lopen. „De inkrimping van plaatsen door de sluiting van Sint Jan wordt ruim schoots gecompenseerd door een wijksteunpunt en de nieuwe senioren woningen We kunnen straks oude ren thuis verzorgen en hulp verlenen waar nodig. Het wordt toegespitst op de individuele behoefte." Onderlinge afstemming tussen de verschillende zorgverleners wordt een cruciaal punt. „Er komt. naast de gebruikelijke vormen van zorg, een royaal pakket met alarmering, klussendienst, activi teiten en informatie En allemaal via dat wijksteunpunt Imme Dros is afgestudeerd aan de Christelijke Hogeschool Rijn-Delf land. Zij volgde de opleiding Culturele Maatschappelijke Vorming, richting Educatief Mediawerk Haar speciali satie was Audio Visuele Media. (Advertentie) DAAR MOET U ALS OPEL RIJDER BIJ ZIJN! EP*'** ZATERDAG 1 NOVEMBER GRATIS "18 punten'-check talloze aanbiedingen Oosterend - 318000 OPELe Ruim twee jaar geleden overleed Guur Bakker-Zuidewind. Ik mocht haar want zij was een gelukkige combinatie van kordaatheid en vriendelijkheid Op een bedaarde manier kon zij van die wijze dingen zeggen. Ze exploiteerde in De Dennen een stel paradijselijk gelegen huisjes, die echter niet voor sterren in aanmerking kwamen omdat er iets niet aan deugde Maar aan huurders had ze geen gebrek. „De mensen komen bij ons voor de natuur, niet voor de sterren", vertelde ze op een bijeenkomst waarbij de VVV de toen net ingevoerde keuring van vakantie huisjes („classificatie") toelichtte Ik moest vorige week aan Guur denken tijdens de vergadering van de Kleine Logies Verstrek kers waarin werd aangekondigd dat die keuring binnenkort flink wat strenger wordt Om een behoorlijk aantal sterren te krijgen moet je straks met alleen een ruim, schoon en geriefelijk hok bieden, maar ook nog zorgen voor wasmachine, wasdroger, magnetron, extra grote ijskast, video en andere spullen die een vakantie op Texel tot een supergelukkige ervaring schijnen te maken. En eigenlijk moet het hok ook nog tot zeventig vierkante meter worden uitgebreid. Uit angst sterren te verliezen zullen vooral de eigenaars van eenvoudige huisjes aan het investeren slaan en dat is ook de bedoeling. Doen ze het met, dan volgt onvermijdelijk degradatie „We verliezen straks allemaal een ster", zei vorige week een KLV-bestuurder met een gezicht alsof hij het laatste oordeel aankondigde. Dat belooft dus een fantastische sterrenregen te worden. Als het tegenzit raken sommigen al hun sterren kwijt wat betekent dat ze voor de VVV niet meer bestaan en dus met onder de aandacht worden gebracht van de logieszoekende aspirant-toerist. Ik voel me door die verscherpte keuring lichtelijk gechanteerd Zelf heb ik namelijk een eenvou dig recreatief opstal dat mede door hpt leuke prijskaartje dat eraan hangt elk jaar weer vlot wordt verhuurd aan toeristen. Die weten het daar uit te houden zonder magnetron, wasmachine en bubbelbad en hebben genoeg aan de bestaande omvang. Dat zij tevreden zijn blijkt onverdacht uit het feit dat zij in ruime meer derheid elk jaar weer terugko men Denk niet dat al die huur ders armoedzaaiers zijn, in tegendeel. De meeste zouden best meer huur kunnen betalen, maar ze besteden hun geld op Texel gewoon anders, bijvoor beeld aan eten en drinken buitenshuis waarbij met op een dubbeltje wordt gekeken omdat het maar éénmaal vakantie is. Ook de plaatselijke horeca heeft dus belang bij het beschikbaar zijn van betaalbare accommoda tie. Net als de gasten van Guur komen mijn klanten in de eerste plaats voor de geneugten van het eiland, met voor die bunga low, al verlangen zij terecht dat die behoorlijk gerief biedt. In een mooi huis bij een draaiende wasmachine naar de video kijken, doen ze thuis al het hele laar Texel heeft zich de afgelopen jaren laten wijsmaken dat zo ongeveer alle toeristen alleen maar luxe willen en dat daarom de meest luxe bungalows het vlotst van de hand gaan. Mislei dend geklets. Die dure huizen zitten inderdaad een groot deel van het jaar „vol" maar vraag met hoeveel propaganda er gemaakt moet worden om dat resultaat te bereiken. En hoe klein de netto baten van zo'n huis zijn in verhouding tot de lasten. En hoe veel mensen er zijn die f1600,- per week waan zinnig veel vinden Heeft de VVV al eens onderzocht hoeveel aspirant-toeristen nu al met naar Texel komen nadat ze hebben gezien Wat het kost? Als we straks allemaal door die ziekelijke sterrenjacht zijn bevangen, staan er straks alleen nog maar dure huizen op Texel. Dat heeft weinig te maken met de veelgeroemde veelzijdigheid van het eiland. Je wordt dan afhankelijk van het publiek dat daarvoor wil en kan betalen, heel afschuwelijk aangeduid als het bovenste deel van de markt Dat is gevaarlijk, onzakelijk en in elk geval met klantgericht. Het is ook met sociaal Ondanks het poldermodel-succes wonen in Nederland akelig veel mensen die (nog) met rijk zijn Je moet dan niet alleen denken aan „arme" bijstandsmoeders (want die kunnen helemaal met op vakantie, hoe goedkoop het ook is) maar vooral aan gewone jonge gezinnen, of oudere gezinnen met studerende kinderen. Of aan mensen met een prima inkomen die op zware lasten zitten waardoor er voor een vakantie toch niet zoveel overblijft Of mensen die niet meer dan een bepaald bedrag aan een huisje willen uitgeven om de rest van hun budget te kunnen uitgeven aan uitgaan en eten. Kortom, een markt van miljoenen mensen, alleen al in Nederland. Bij onze oosterburen groeien de bomen trouwens ook al lang met meer tot de hemel. Wat is er tegen om ook een voudige, desnoods ster-loze huisjes in het VVV-materiaal te vermelden7 Het is toch te gek dat dit nu is overgelaten aan een particulier7 Dit soort accommo datie zou zelfs nadrukkelijk onder de aandacht gebracht moeten worden als „budgethuisjes" of iets dergelijks Als de bege leidende informatie correct en volledig is en de huurprijs past bij de geboden kwaliteit, dan moeten die huisjes niet worden doodgezwegen Geef de klant in elk geval de gelegenheid om te kiezen en laat het verder aan „de markt" over Als er één ding op toeristisch Texel tegenwoordig in orde is, is wel het de kwaliteit van de accommodaties. Klachten daarover worden dan ook nauwelijks meer vernomen, hoewel het publiek veel kritischer is geworden Dat is mede te danken aan de classificatie zoals die tot dusver wordt toegepast, maar we moeten niet doordra ven. De VVV kan daarom beter wat doen aan andere toestanden die de „natuurlijke" vriende lijkheid van Texel als recreatie eiland bedreigen en waarover in toenemende mate wél wordt geklaagd Maar dat is een ander verhaal. Harry

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7