mm SBB wil vervangende grond Kerckeland Cjrotn <2warts jexels in het harL, Staatsbosbeheer doet grootste aankoop ooit Duizend mensen op koopjesjacht Honderdduizend lichtjes Bij verkoop grond rond Calluna Q DAttance Betaald parkeren op strandslagen? TEXELSE^COURANT "De Banaan" J. van der Vis VERDER AT in dit i\|ummer Sinterklaas komt 2 Jeugdtrends in beeld 2 Winst voor judoka's 3 Texelaars schrijven over dementie 5 Voetbaloorlog 7 Dorpzicht en Sir Robert Peel voor natuur KORT Texels Russisch circus naar De Koog Advies biologen verrast visserij latuurontwikkeling en vogelreservaat |r*ïiV De Cocksdorp SSfoe -Knru (VjCSnritfcentrurr Matuurrcsrrvoi R'o Grande 5 reservaat Ijboi Staatsbosbeheer heeft er als eige naar van de ondergrond van Calluna geen bezwaar tegen als de Hoge Raedt Groep (HRG) een ho tel op het Kerckeland gaat bouwen. SBB, die het tien hectare grote ter rein binnenkort laat taxeren, stelt wel als voorwaarde dat de HRG voor dezelfde waarde elders op het eiland natuurgrond voor SBB ver werft De RMT (Recreatie Maatschappij Texel) heeft als huidige eigenaar van Calluna de grond van SBB in erf pacht. In de principe-overeenkomst met RMT stelt de HRG als ontbin dende voorwaarde dat zij de bijbeho rende gronden voor maximaal ƒ350.000,- kan verwerven Hoewel SBB er zelf geen direct belang bij heeft dat de grond wordt verkocht is de dienst er gezien het maatschappe lijk belang van het overdekte zwem bad mee akkoord gegaan. Om het verlies aan natuurgrond te compen seren, stelt SBB de voorwaarde dat er nieuwe natuur voor terug moet ko men Op welke plek is nog met dui delijk. De gedachten van SBB gaan uit naar een stuk landbouwgrond, dat in aanmerking komt voor natuur- ontwikkelings- of reservaatgrond. In het begrenzingenplan dat momenteel ter visie ligt, staat op welke plekken dat mogelijk is. SBB gaat dit gebied beheren en eventueel tot natuur ont wikkelen. Hotel De overeenkomst met SBB is van cruciaal belang, omdat de transactie zonder de bouw van een hotel op het Kerckeland niet doorgaat Het hotel een uitruil tegen De Koger Hoop, krijgt 150 bedden en centrale voorzie ningen Het drie verdiepingen hoge gebouw krijgt een maximale hoogte van tien meter. Een tekening van het hotel was gisteren nog niet beschik baar. Bij het complex komt een par keerterrein met 320 vakken Het me- hebben aan het quotum In haring visserij zijn de vangsten goed en komt het contingent .fluitend vol". De vijf Texelse garnalenkotters wer den vorige week door de buitenspo rige vangsten geconfronteerd met een maximale aanvoer van 3.000 kg per schip Handelaren hebben door deze beperking toegezegd er iets meer voor neer te tellen. Een kilo garnalen deed in Den Oever tussen de ƒ4,- en 4,5. rendeel biedt ruimte aan bezoekers van het zwemparadijs. Om te grote verkeersophoping (van gasten voor het hotel en de Turkse Tent) te ver mijden, komt er in juli en augustus een aparte receptie bij het vakantie park Buiten het seizoen komt de ba lie in het hotel. Het resterende deel van het Kerckeland wordt een wandelgebied voor de gasten, met bijbehorende voorzieningen Provincie Om de hotelbouw mogelijk te maken, moet de bestemming dagreatief opvanggebiedworden gewijzigd Uit ambtelijk overleg tussen de ge meente en de provincie is volgens wethouder Schilling (ruimtelijke orde ning) gebleken dat GS ,de bouw met omarmt, maar er ook geen bezwaar tegen heeft". Omdat de overdracht van Calluna zowel financiële gevol gen heeft, als op gebied van ruimte lijke ordening, buigen de raadsleden zich er donderdag 20 november over tijdens een gecombineerde raads commissie. Tijdens deze bijeenkomst komen de Automobilisten moeten op strandslagen in de toekomst wel licht parkeergeld betalen. Staats bosbeheer (SBB) voert overleg met een particulier die het beheer van de terreinen op zich wil ne men. in ruil voor het heffen van parkeergeld SBB ziet zich hier toe genoodzaakt, omdat de over heid geen geld uitkeert voor het onderhoud .Dit wordt een gigantisch pro bleem waarschuwde districts hoofd Jaap van Groenigen donderdagavond tijdens de TVL- vergadenng in Bosch en Zee. ,,Door het budgetbeleid kunnen we niet zoals dat vroeger ging wat minder besteden aan het bos en van de besparingen de par keerterreinen opknappen." SBB kaartte het probleem al aan bij de gemeente, maar het college hield de boot af „Toch moet er iets gebeuren, want straks vallen er gaten En dan komen de mensen bij ons met schadeclaims." Meer over het beleid van SBB verder in deze krant. twee principe-overeenkomsten op tafel die de HRG en de RMT hebben afgesloten. Omdat laatstgenoemde voor 4,5 miljoen gulden bij de ge meente in het krijt staat moet de raad als belanghebbende de overeen komst goedkeuren In deze overeenkomst zijn voor de komende tien jaar de koningsrechten voor de aandeelhouders vastgelegd, evenals het openbare karakter en andere rechten. Eventuele wijzigin gen moeten eerst door een advies groep met vertegenwoordigers van o.a TVO en TVL worden goedge keurd De HRG betaalt via de RMT 2,5 mil joen aan de gemeente, ter aflossing van drie leningen. De gemeente krijgt dit bedrag met ineens, maar verstrekt dit in de vorm van een lening aan de HRG. Die betaalt zes procent rente en betaalt het af in tien jaar. Als ze- Lees verder pagina 5 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van MAPT1N TPOf^P NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11231 DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS IBONNEMENTSPRIJS /55 65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) 'Zwarte Markt in de manege heeft Mag enige tijd voor een ver- etschaos op Akenbuurt gezorgd, m 1200 koopjeslagers bezochten gezellige markt, die met veertig "ids goed was gevuld. Vooral de 11e rommeltjes deden het goed. 'ar ook de oliebollen die ten bate ide manege werden verkocht lie- ials een trein Ruim voor het einde ide middag waren de zakken met warme inhoud uitverkocht ..We zgn hartstikke tevreden", meldt Peter Dros van de manege. ..Het was in het begin even héél druk. Allemaal spullen die van de ene zolder naar de andere gingen, zeggen wij wel eens. De auto's ging met helemaal goed Mensen hadden op het gras naast de binnenbak alle ruimte om te parkeren, maar dat was niet zo duidelijk aange geven. zodat ze 'm in de berm langs de weg zetten Dat zullen we de vol gende keer beter regelen. Na vieren werd het rustig op de markt De echte handelaarsgeesten sloegen toen toe en dongen flink af Menig verkoper liet zijn overgebleven waar achter voor de Kringloopwinkel of rommelmarkten ten bate van goede doelen De animo was zo groot dat wordt overwogen om ook in het voor jaar een markt te houden ..Maar je moet 't natuurlijk niet overvoeren, anders ga je ten onder aan je eigen succes Op lotnummers blauw 398 en 429 zijn prijzen gevallen Winnaars kunnen zich vervoegen bij Dros telefoon 310801 ol 314490. (Foto fossa van Doalon) ni aak 0: an; rb ■Si Rotganzen irpzicht bestaat feitelijk uit drie de- i Het stuk tegen het water van de •ggesloot aan (veertig hectare) was eigendom van SBB. Het midden- ik is in het verleden aankocht door Dienst Beheer Landbouwgronden BL) van het ministerie van Land- huidige karakter en aangezicht van Dorpzicht verandert nagenoeg niet. Het beheer wordt gedaan door Cor Westdorp Wandelroute Opmerkelijk is het voornemen van SBB om als experiment een wandel route over het terrein Dorpzicht aan te leggen, vanaf de Stengweg tot de Hollandse weg Het pad zal in de broedtijd dicht zijn, maar in herfst en winter open. Als het experiment slaagt, zal de route gehandhaafd blij ven Datzelfde geldt voor een wandel pad door het gebied bij Sir Robert Peel, „Want recreanten moeten toch kunnen genieten van wat er daar zal ontstaan", aldus SBB-districtshoofd Jaap van Groenigen Drangwater Bij de natuurontwikkeling in dit gebied probeert SBB het drangwater uit de duinen zoveel mogelijk vast te hou den. Op plekken waar dit aan de op pervlakte komt, kunnen we .leuke dingen" verwachten, aldus Van Groenigen Een definitief inrichtings plan is er nog niet. Zolang blijft het land in de huidige staat. De aankoop door SBB sluit eventuele plannen van De Krim uit de golfbaan in deze richting in principe verder uit te breiden. Sea Hawk. De sleepboot Sea iwk van firma Visser heeft de ha- fi van Oudeschild verlaten. Het •iip, bekend van de intocht van terklaas, lag al enige tijd te koop sleepboot is overgebracht naar ilterdam, waar het voor potentiële pers meer „in the picture" ligt. Overzichtskaart van de gebieden die Staatsbosbeheer koopt in de noordkop. De visserij reageert verrast op het advies van biologen dat de hoe veelheid te vangen schol in 1998 omlaag moet. Onlangs kregen de vissers namelijk toestemming om dit jaar 17 procent méér te vangen. Wetenschappers dachten toen nog dat de scholstand binnenkort bo ven het biologisch minimum zou komen. Inmiddels blijkt die ver wachting te optimistisch. De tussentijdse verhoging in septem ber was een flinke meevaller voor de vissers De toename verhoudde zich tot het nog resterende quotum bijna uit als een verdubbeling, zodat de kotters niet al ver vóór de laarwisse ling aan de kant hoefden Het prijsni veau van de schol heeft zich ondanks de blokkades op de Franse snelwe gen redelijk weten te handhaven Een kilo schol bracht op de afslag in IJmuiden vrijdag nog ruim drie gulden op. Visserijvoorzitter Ben Daalder liet zich n Visserijmeuws teleurgesteld uit over het advies van de biologen. Hij verwi|t de onderzoekers te weinig gebruik te maken van de praktijkerva ringen op zee. Hij stoort zich aan de „lange, ingewikkelde verhalen en cryptische cijfers" en bespeurt in de gegevens te veel aannames en onze kerheden. De Visserijfederatie pro beert via de Haagse politiek de vangstrechten voor komend jaar vei lig te stellen. Tong wordt door de strenge winters het hele jaar al mondjesmaat gevan gen Doordat tegen de kust flink ka beljauw wordt gevangen, is het de vraag of de vissers dit jaar genoeg laatsbosbeheer staat op het punt de grootste grond- inkoop in haar Texelse geschiedenis te doen. Met de irwerving is zo'n 120 hectare grond rond De Cocksdorp smoeid. Het beheer van hoeve Dorpzicht wordt afgestemd 1 weidevogels en rotganzen. Op het terrein achter Sir obert Peel gaat op circa 40 bunder natuurontwikkeling aatsvinden. Het is de bedoeling dat door beide gebieden andelroutes worden aangelegd. Elf november is de dag Vanavond is het weer zo ver: Sintemaarten In alle Texelse dorpen gaan kinderen zo gauw het donker wordt de straat op met hun mooie lampionnen. Zingend verschijnen ze aan de deur en na afloop blikken de kleine smoeltjes hoopvol omhoog voor de beloning: snoepgoed of andere lekkernij. Gisteren oefende de jeugd van de Lubertischool in De Koog alvast voor het jaarlijkse ritueel In plaats van de bekende liedjes klonk een heuse discodreun door de school. De meezinger was bedacht door Glenn Heerenveen uit De Koog De tekstschrijver liet zich vorig jaar door zijn eigen zoontje inspireren, toen hij met hem in de badplaats zingend langs de deuren ging Bi) het huis van ..meester Theo Habraken ontstond spontaan een een nieuw liedje ..Het teek Theo wel leuk om eens in de klas te zingen, maar hij wist niet dat we er een discosingle van zouden maken grijnst Heerenveen. Gister middag was TV Texel in de Lubertischool om met de leerlingen een videoclip te maken van het nummer. Met behulp van waxinelichtjes en sterretjes zag dat er sfeervol uit. (Folo Frans Hopman Het Groot Russisch Staatscircus krijgt van de gemeente toestemming in augustus op het eiland neer te strijken Op de Nikadel in De Koog zullen tien dagen lang voorstellingen worden verzorgd. Vijf andere circus sen dienden ook een aanvraag in, maar de voorkeur gaat uit naar één die nog met. of heel lang geleden, op het eiland is geweest, om te voorko men dat jaarlijks hetzelfde pro gramma is te zien. Het beroemde Russische Staats circus is nog nooit eerder op het ei land geweest. De acts zijn van hoog niveau Roofdieren en andere be schermde diersoorten komen er echter met aan te pas. Omdat half juli kermis wordt gehou den en Oosterend Present eind juli begin augustus is. zal het circus na begin augustus komen. Iransactie met grondeigenaar Van yll van Serooskerken is deels het iiiltaat van een politieke deal tus- ri verschillende instanties die be kken zijn bij het convenant met de jvincie De aankoop van Sir Robert cl geldt als compensatie voor de (baan, omdat dit gebied eigenlijk or natuurontwikkeling was aange- ■zen Zowel de gemeente als de idbouw hebben zich ervoor inge- jnnen De onderhandelingen met nTuyl vonden plaats vooruitlopend de vaststelling van het be- mzingenplan. Daarin zijn mogelijke alienota- en natuurontwikkelmgs- bieden vastgelegd De aan te ko- n gebieden hebben in dit plan de Dogde bestemming it de aankoop krijgt SBB in de srdkop een aaneengesloten ge kt van honderden hectaren dat zich strekt vanaf Zeeburg tot bij De nenplas. Als SBB er in slaagt ook natuur- en landbouwgebied (nu lendom van Van der Werve) aan te ren. is de oost/westverbinding een bouw, Natuurbeheer en Visserij om te kijken of het geschikt zou zijn voor de opvang van rotganzen Toen dit het geval bleek, werd besloten in het ka der van het begrenzingenplan ook het aangrenzende stuk tegen de Hoofd weg te verwerven Weliswaar heeft dit voor SBB geen hoogwaardige na tuurkwaliteiten. de dienst hecht er waarde aan de afspraak met de convenantpartners over dit land na te komen. Tezamen met de overname van de veertig hectare en Sir Robert Peel is het voor SBB de grootste aankoop uit de geschiedenis. Tot dusver was dat hoeve Zeeburg, dat in de Eendracht- polder zo'n honderd hectare beslaat. Voor de opvang van rotganzen en andere vogels is het beheer van Dorpszicht van een ander niveau dan Zeeburg. Het grasland wordt minder intensief bemest en beheerd. Het

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1