Cjrom 2 'wartsjexelsin het harL, |Raad vindt geld voor fietspad èn welzijn Twee ton voor Texelse jeugd „Natuur en golfen prima combinatie Schulpengat wordt varend meetstation Groen Zwart Wethouder Eelman zwaar onder vuur Gemeente put uit potjes -^-[orszel Streng Gebruikers tennishai willen geen karting Warnaar over grondaankoop SBB: VERDER IN DIT immer Halve oplossing Woningstichting luidt de noodklok 3 Begrotingsvergadering in woord en beeld 5 Horeca wil meer lokale zeggenschap 7 Project Toekomst op losse schroeven 9 Harry: actie reactie 9 Wegpiraten TEXELSE^COURANT EUR0MASTER Texelse Wol Onderneming b.v. .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11232 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1997 Uitgave; Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv To ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging' telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. SONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) ieen spannende begrotingsvergadering kon de gemeen- raad dinsdagavond bijna alle wensen vervullen. Door te •zen voor een kortere versie van het fietspad De Waal- jdeschild, op voorstel van het CDA, kwam voor het jziekonderwijs en de bibliotheek extra subsidie beschik- ar. Bovendien werd geld vrijgemaakt voor verkeerson- rwijs, een lespakket Texelse geschiedenis en restaura van schapenboeten. tlhouder Nel Eelman-van 't Veer tg zware kritiek te slikken van niet-collegepartijen, omdat zij belangen van de welzijnssector I goed zou hebben verdedigd, nkzij de fietspad-variant van ar CDA-fractie en het eindresul- van de vergadering kwam zij bier met de schrik vrij. Is verwacht stond de keuze fiets- - iof welzijn centraal tijdens de ver- lering. Het college stelde voor om structurele (jaarlijks terugkerende) waller van f130.000,- geheel te lieden aan de aanleg van een spad langs de Zaandammerdijk en igwaaiderweg. Een aantal Zijnsinstellingen maakte echter aanspraak op het geld. Wegens liegen loonkosten kunnen zij met huidige jaarbudget nauwelijks nog voeten. Iname GroenLinks, PvdA en D66 nen het de wethouder van welzijn ilijk dat zij blijkbaar zonder slag of Pt akkoord was gegaan met het spronkelijke fietspad. In soms ve- ige bewoordigmgen kreeg Eelman wind van voren, vooral van de IA ,,De onderwijswethouder heeft verschrikkelijk laten afweten. Ze Eft de slag verloren. Ingehaald en de sokken gereden door de wet- ider van fietspaden", aldus Jieleider Dirk Terpstra. Hij voegde in toe dat ..Eelmans beleid zo IHin (CDA): ..Fietspad via Tienhoven.' roeger heb ik ook wel eens le en een balletje getrapt Als uit- '.sproken linkspoot bij dspirantjes van SV Texel. Onze iïmpetitie werd uitsluitend op het lartd gespeeld en daarom had elke zaterdagmiddag een Wtstochtelijke derby De buiten- nrpers waren er ontzettend op ibrand om te winnen van die togante kereltjes uit Den Burg it ging er vaak heftig aan toe. kn an de rivaliteit tussen de Roomse" Boys en SV Texel tar te zwijgenI Niks nieuws dus nder het voetbalzonnetje afge- ien zondag Moord en dood- ig tussen volwassen voetbal- s uut De Hore en Strend Het vermoedelijk ingebakken in ze eilandcultuur. Ook in de ge- tenteraad wordt er regelmatig nhard getackled. Aangepaste lining zien de politieke bal- lochelaars niet zitten. Daarom lat de voorzitter zich strenger stellen, als een echte scheids- 'ohter. Wie krijgt de eerste rode larf? Horszei 'S. Het is eerst... langzamerhand rijp was voor de toe kenning van de groenzwarte fluim". Pieter de Groot (D66) eiste dat ,,de wethouder staande de vergadering van nog aan te leggen fietspaden. Het is logischer om de afgesproken volg orde aan te houden Gemeente en provincie hebben voor de komende jaren voldoende middelen beschik baar. Er is dus geen reden voor hap snap beleid", verweet Bakker. Vakantie „Toen het besluit over de meevaller werd genomen, was ik op vakantie", verweerde wethouder Eelman zich Zij had het niet nodig gevonden om daarna op haar strepen te staan. Eelman wees erop dat in de begroting Wethouder Nel Eelman kreeg zware kritiek te verduren. een minderheidsstandpunt zou inne men". Peter Bakker (GL) hield het. mede gezien de doorgaans construc tieve opstelling van wethouder Eelman. bij een jammerlijke constate ring. Hij legde de nadruk op de in zijn ogen merkwaardige afweging door het college. „Dit staat met eens bovenaan de lijst voor 1998 al diverse welzijnswensen worden gehonoreerd, zoals de huis- werkplusklas, het project popmuziek en huisvesting van de historische vereniging Ook moest het college in de begroting drie ton reserveren voor het onderhoud van schoolgebouwen Muziek-, verkeers- en Texelse ge schiedenislessen zouden volgens De gemeente zal alle geldpotjes moeten uitschrapen, want er moet voor het einde van het jaar nog een ton op tafel komen. Staatssecreta ris Kohnstam heeft ƒ100.000,- be schikbaar gesteld op voorwaarde dat Texel met een zelfde hoeveel heid over de brug komt. De bij drage is voor jongerenprojecten op gebied van verslaving, extra be geleiding en voorlichting. In juli deed zich de mogelijkheid voor een extra bijdrage van het rijk aan te vragen. Het betrof een tijdelijke rege ling. „Er is toen over gepraat of we dat wel of niet zouden doen, want dan moesten we uiteraard zelf ook een ton ophoesten. Dat kon uit de lopende budgetten, zo werd besloten", vertelt een gemeentelijke woordvoerder. „We zouden in september bericht krij gen of het doorging. Enfin, het is dus november geworden." Texel heeft vier projecten aangemeld waaraan ze het bedrag willen beste den De goedkoopste is het „school adoptieplan" voor de basisscholen. De politie verzorgt voor 3000,- voor lichting over alcohol en drugs. Voor de „huiswerk-plus-klas" is 25.000,- nodig. Het Boddart-centrum uit Den Helder, gespecialiseerd in leer- en gedragsproblemen, zal op OSG De Hogeberg extra begeleiding en aan dacht geven aan leerlingen die buiten de boot dreigen te vallen Er is geïn ventariseerd dat daar zeker tien kin deren uit de benedenbouw voor in aanmerking komen. De welzijns- stichting krijgt ƒ17.250,- om een pro ject op te zetten voor |ongeren in Oosterend. Die hebben de afgelopen jaren voor overlast gezorgd die met enige begeleiding in de toekomst voorkomen kan worden. Er zullen activiteiten worden opgezet voor de groep en er wordt bekeken of ze bij Oosterend Present kunnen worden betrokken. Het grootste deel van de twee ton, namelijk bijna ƒ155 000,- gaat naar een project voor de „harde kern" van de Groeneplaats-jeugd. Verschil lende instanties zullen meedoen en aandacht besteden aan gezondheid, gedrag en sociale aanpassing. Hoe- Lees verder pagina 5 Eelman wel binnen het onderwijs zelf kunnen worden opgelost. Bovendien kon zij zich vinden in de argumenten (werkgelegenheid, verkeersveilig heid, toerisme) voor de aanleg van het fietspad Om alsnog een minderheids standpunt in te nemen, vond Eelman met nodig. Door het CDA-alternatief voor het fietspad zou immers geld vrijkomen voor de welzijnssector. Schandalig Dirk Terpstra en Pieter de Groot hiel den de wethouder onder schot. De PvdA'er: „Het is volstrekt onbegrijpe lijk waarom u de andere collegeleden niet om de oren hebt geslagen na uw vakantie En de D66-man: „Vreemd dat u niet in die prachtige baard van wethouder Schilling bent gaan han gen..." Voor Kees Hm (CDA) was de maat vol. „De CDA-fractie is voor Nel in de bres gesprongen. Wij hebben ge zocht naar een oplossing voor het muziekonderwijs en de bibliotheek. Wij zijn juist trots op wat zij als wet houder heeft bereikt." Ook Corry Heijne (Texels Belang) deed een duit in het zakje. Zij hekelde de woordkeus van de PvdA, die ze „schandalig" noemde Erna Eelman (VVD) waarschuwde dat de subsidie van de provincie wel Lees verder pagina 5 De plannen voor een kartingbaan in sport- en evenementenhal 't Stappeland hebben tot verontrus ting geleid onder de vaste gebrui kers. Tennisvereniging Kooger slag met bijna 200 leden vindt het een droeve ontwikkeling, schrijft oprichter en lid Marjan van Aken vandaag in „Wat ik zeggen wou". Onlangs werd bekend dat vier Texelaars hun plannen voor een indoor kartingbaan van Oudeschild naar de bestaande hal in De Koog hebben verlegd. Onderhandelingen met eigenaar Nico Erwich over over name verkeren naar verluid in een gevorderd stadium. Erwich wilde niet reageren op de berichten „Moet het tennis wijken voor kar- ten?", vraagt mevrouw Van Aken zich af. Dit zou betekenen dat Koogerslag vanaf 1 oktober, de datum waarop de vereniging naar binnen gaat, met meer kunnen overdekt kunnen ten nissen „Dit wordt het eind van het indoor-tennis op Texel. Hierdoor zijn volgens haar ook leden van andere clubs die in de hal spelen gedupeerd. Uit contacten met de gemeente leidt ze af dat die er mets aan kan doen. De hal van Erwich is immers door particulier initiatief tot stand gekomen. Uit een gesprek met Erwich conclu deert ze dat met name de beperking ten aanzien van muziek- en andere evenementen, de financiële basis ondermijnen. Een concert tot een uur of elf, waarvan ook de natte horeca in de badplaats een graantje zou meepikken, kan volgens de brief schrijver „toch niet zo'n probleem zijn". Ze hoopt dat meer tennissers be zwaar tegen het verdwijnen van de tennishai zuilen maken. „Natuurontwikkeling en een golfen zijn prima te combineren. Onze huidige 9-holes baan is daarvan het beste bewijs." Aldus reageert Krim-directeur Martin Warnaar op het voornemen van Staatsbos beheer de aan te kopen landbouw grond achter Sir Robert Peel in na tuur om te zetten. Warnaar zou met een deel van dat terrein in de toe komst de huidige 9 holes baan graag tot 18 holes willen uitbrei den. Hij doet een beroep op SBB en de politiek deze „noodzakelijke voorziening voor Texel" niet te blokkeren. „Een baan van 9 holes is prachtig, maar in golfkringen hoor je steeds va ker dat je er zonder 18 holes straks met meer bijhoort". heeft Warnaar in het openingsjaar de blik alweer op de toekomst gericht. „En daarbij denk ik met uitsluitend in het belang van De Krim. Want de hele economie van het eiland is bij een dergelijke voorziening gebaat." Ondanks de wens tot uitbrei ding heeft het vakantiepark zich met verzet tegen de transactie tussen SBB en Van Tuyll van Serooskerke, mede om de afspraken in het convenant niet te frustreren. Uitbreidingsplannen voor de golfbaan in deze richting zijn daarmee volgens SBB in principe uitgesloten „In prin cipe is nog niet helemaal", houdt Warnaar toch nog een voet tussen de deur „Sir Robert Peel is onze enige mogelijkheid. We moeten met z'n allen verstandig zijn Het belang van natuur en recreatie staan in het hui dige beleid van SBB op gelijke hoogte." Een golfbaan past volgens Warnaar keurig in dat evenwicht. „Neem het wandelpad langs onze baan De natuur aan weerskanten ervan verschilt met veel Warnaar sluit met uit dat De Krim in ruil voor gebruik van het gebied, zal bi|dragen in de kosten van de natuur ontwikkeling Theo Hlllebrand van de NlOZ-afdeling Fysische Oceanografie toont een ADCP van het type dat binnenkort tegen de huid van de Schulpengat zal worden aangebracht. Het In Noorwegen gemaakte apparaat kost S 28.000,- De veerboot Schulpengat gaat meer dan twee jaar fungeren als drijvend meetstation voor het NIOZ. Op het onderwatergedeelte van het schip zal apparatuur wor den aangebracht waarmee tijdens de overtocht gegevens worden ge registreerd over stroomsnelheid, troebelheid, temperatuur, zout- en planktongehalte. Het apparaat wordt eind deze maand geïnstalleerd als de veerboot voor zijn periodieke onderhoudsbeurt in het overdekte droogdok in Rotterdam ligt Tegen de huid van het schip op een flink stuk beneden de waterlijn wordt een soort kooi gemaakt. Daarin be vindt zich op ongeveer 30 centimeter van de romp het belangrijkste deel van de meetapparatuur, de Acoustic Doppler Current Profiler (ADCP), een apparaat van Noorse makelij dat het NIOZ speciaal voor dit experiment heeft aangeschaft en waarmee stroomsnelheid, troebelheid en tem peratuur op diverse diepten wordt gemeten. Dat gebeurt met vermel ding van de exacte positie van het schip, gemeten met de bestaande GPS-peiler van de Schulpengat, Daarnaast wordt bij een al bestaande inlaat andere apparatuur aange bracht voor het bepalen van zout- en planktongehalte. De continu opgeno men gegevens worden opgeslagen in de computer en telkens na het afmeren in 't Horntje draadloos door geseind naar het naburige NIOZ-ge- bouw. Van daaruit worden de gege vens of een deel ervan wereldwijd via Internet verspreid zodat iedereen er kennis van kan nemen. Oceaan-jaar Het experiment is opgezet door de afdeling Fysische Oceanografie van het NIOZ, die wordt geleid door dr. ir Herman Ridderinkhof uit Den Hoorn. Het gebeurt in het kader van het Jaar van de Oceaan, dat binnenkort van start gaat Daarin wordt wereldwijd bijzondere aandacht gegeven aan de oceanen en de oceanografie, de we tenschap die zich bezig houdt met alle natuurlijke processen in de wereldzeeën. De bij het NlOZ-experiment te verkrij gen gegevens over stroomsnelheid, slibtransport e.d, in het Marsdiep be- Redactioneel commentaar ..Ik was op vakantie.Een zwak ver weer van wethouder Eelman-van 't Veer Het tekent echter haar eerlijk heid. of -sterker uitgedrukt- haar poli tieke naïviteit Nel Eelman is bereid te luisteren naar alle partijen, werkt hard, probeert voor knelpunten oplossingen te vinden Maar als het echt om de knikkers gaat. wordt ze afgetroefd door de twee wethouders van Texels Belang. Eerder moest zij al tijdens de enige bezuinigingsope ratie van dit college fors snijden. Nu stond ze toe dat de meevaller van f130.000.- geheel aan een fietspad zou worden besteed, terwijl men in ..haar" welzijnssector om extra geld zit te springen. Door haar vakantie als excuus aan te voeren, gaf ze slechts voer aan de veronderstelling dat Texels Belang de dienst uitmaakt bin nen het college. De CDA-fractie probeerde de eigen wethouder nogal opzichtig te ..red den' Door een korter fietspad zou geld voor welzijn overblijven Zo hoefde Eelman met te kiezen tussen het trio Schilling, Poster Van Rappard enerzijds en de welzijnssec tor anderzijds. CDA-woordvoerder Kees Hin reageerde extra geprikkeld wegens de kritiek van de PvdA. die opviel met gekruide teksten Vaak origineel, doch soms te ver door schietend. Vooral de ..groenzwarte fluim voor Nel Eelman was onder de gordel. Hebben Terpstra en Roeper hun frustraties over hun verkie zingsnederlaag en de machtsgreep van ..lokaio" TB nog steeds niet ver werkt? Eelman hoefde niet op haar knieën, want de andere partijen dreven de kwestie niet op de spits. Door het in leveren van een stukje fietspad kon den zij immers toch nog wat leuke dingetjes realiseren. De gezichten stonden na afloop dan ook vrolijk. Helaas ging het meest om projecten die nog wel een jaar of langer kunnen wachten. Alleen de tegemoetkoming aan de bibliotheek is wezenlijk te noe men De budgetproblemen bij de overige welzijnsinstellingen werden niet opgelost Peter Bakker con stateerde dat er nog voor twee ton ..tucht in de begroting zat", wat door een eerlijke wethouder Poster werd beaamd Maar daar bleef het bij Het is jammer dat de raad zich slechts concentreerde op de verdeling van 130.000.-plus wat extraatjes. Ongetwijfeld klopt de welzijnssector volgend jaar weer bij het gemeente bestuur aan De nieuwe volksverte genwoordigers mogen zich dan best realiseren dat deze sector, hoewel gesteund door veel rijksgeld. ..echt Tessels"is. Werk voor en door men sen die op het eiland wonen Boven dien is het in de huidige haastige tijd belangrijk om een goed sociaal-cul tureel leven te hebben Texel heeft de mond vol over kwaliteit voor de toeris ten. maar laten we onze eigen ster ren" niet vergeten. Op de Laagwaalderweg bij Oude schild is donderdag tussen 10.45 en 15.15 uur een snelheidscontrole ge houden Van de honderd passerende automobilisten reden er 33 te hard. Topscoorder was iemand die 79 km reed waar slechts 50 is toegestaan Deze „kampioen" kan een boete van 220,- tegemoet zien. loven buitengewoon betrouwbaar te worden wegens de zeer lange pe riode waarin ze worden verzameld. In die periode maakt de Schulpengat duizenden overtochten bij alle jaarge tijden en dus bij de meest uiteenlo pende weertypen. Dat is belangrijk want de weersomstandigheden heb ben veel invloed op de in te winnen gegevens. Bij Noordwesterstorm bij voorbeeld stroomt er per tij veel meer water door het Marsdiep dan bij rus tig weer. wat ingrijpend is voor het slibtransport. De verzamelde gege vens worden in de eerste plaats uit zuiver wetenschappelijke motieven verzameld, maar kunnen ook worden toegepast. Bijvoorbeeld bij het maken van plannen voor industrieterreinen en vliegvelden in zee, havens en an dere waterbouwkundige werken waarbij de stabiliteit van de zeebo dem van belang is. Teso werkt graag aan het onderzoek mee en draagt fi nancieel bij in de installatiekosten Meekijken? Voorlopig zullen de passagiers niets merken van de meetfunctie die de boot nu heeft gekregen Er wordt ech ter over gedacht om in de salons beeldschermen op te stellen waarop gegevens zijn te zien die voor de mensen interessant zijn, zoals de plek waar het schip zich op dat mo ment bevindt, de bodemdiepte en de watertemperatuur. Het zal lijken op het systeem dat tegenwoordig in veel verkeersvliegtuigen wordt gebruikt. Beslissingen daarover worden pas genomen als is gebleken dat de ap paratuur goed werkt Dat staat nog allerminst vast. Vooral wordt ge vreesd voor storing door luchtbellen die door de Voith-Schneiderpropel- lers in het water worden gebracht. Dit zou zoveel problemen kunnen geven dat er van de metingen weinig terecht komt (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE EUROPESE BANDENSPECI AllST moerbeek r.Tyvr.^r. meubelhandel en interieurverzorging b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1