Cjrocn "ZwartsJex els in het harL, Woningbouw volgend jaar op land Ploeg Permanent wonen niet in alle vakantiebungalows Vrolijk nieuws voor Oosterend: VVV en Teso starten enquête Texelbezoek Asielzoekers willen niet naar een eiland Boosheid provincie onterecht Nioz-ers op potvisjacht -TI orszel Roe Jeugd massaal met Sint in bios Swingend slot van Sint-actie jj VERDER IN DIT Wouter de Koning terug op eiland 2 Suggesties voor Ouwe Sunderklaas 3 Wat ik zeggen wou... 3 Nieuwe bestrating rond J. Dirksoord 5 Opschudding over pand Stenenplaats 5 Fysiotherapeute verliest rechtszaak 5 Huisvuilcontainers; wegen of tellen? 7 „Info-borderi maken Texel niet fraaier" Politie bekeurt onverlicht rijden Wijzigingen Texel Toerist texelse'S1courant UUimjTjets drogisterij VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11238 Uitgave; Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ;pmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging; telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iBONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd; Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) een haar na is de aankoop van md door de gemeente achter Cor Bremerstraat rond. Er zijn letsen voor vijftien woningen de provincie heeft positieve uiden laten doorschemeren, streven is dat komend jaar al eerste nieuwbouw plaatsvindt Oosterend. De gezichten ston- vrolijk, dinsdag in dorpshuis Bijenkorf, waar B en W verga den met de dorpscommissie. twe maar geen woningen op ijs- n willen bouwen, dan is het ver- wel goed", meesmuilde burge ester Van Rappard over de lage ir medewerkers van het Nioz zijn lermiddag inderhaast van het relse vliegveld vertrokken naar Deense waddeneiland Romo, ar twaalf potvissen zijn aange leid. Woensdag werd een kudde vijftien dieren gesignaleerd bij Duitse eiland Sylt. Ook daar kten enkele dieren aan de grond, ar ze konden loskomen toen de id opkwam. biologen Jan Boon, Kees Camp- ten, de analiste Wilma Lewis en studente Martine Greve zullen nen met collega's van een Deens lituut een onderzoek instellen. Ze ■den in de loop van vandaag op iel terugverwacht. opkomst van belangstellenden. Ook de agenda beloofde een korte bij eenkomst. Wethouder Schilling greep terug naar de vorige keer dat het college in Oosterend was In april waren dfe verhoudingen tussen de gemeente en grondeigenaar Ploeg zodanig, dat voor woning bouw werd gedacht aan een alterna tieve lokatie op de ijsbaan. Een plan waar de dorpsbewoners zich met in konden vinden. ,,Nog dezelfde avond heb ik met Ploeg gesproken. We hadden allebei wensen en daar zijn in de loop van de zomer prin cipe-afspraken over gemaakt. Om kort te gaan, we hebben een monde ling akkoord over de aankoop van grond achter de Cor Bremerstraat door de gemeente Het wachten is op ondertekening van het voorlopig koopcontact." Ploeg zelf benadrukte dat de relatie met de gemeente sinds vorig jaar een stuk inniger was geworden ,,Het gaat nu goed." De optimistische geluiden beteke nen niet dat komend jaar een hele nieuwe woonwijk uit de grond ge stampt wordt in het dorp Hoewel de provincie heeft laten weten deze lo katie erg geschikt te vinden voor wo ningen, zal er slechts mondjesmaat mogen worden gebouwd „Met één a twee huizen per jaar overvoer je de markt met. Maar de groei- gemeenten Den Helder en Schagen hebben al laten horen dat ze niet blij zijn met deze versoepeling bij de provincie. Tot vorig jaar viel er abso luut niet te praten over nieuwbouw in kleine kernen", aldus Schilling, die vindt dat de Texelaars hun handjes mogen dichtknijpen In februari zal de gemeenteraad zich buigen over een voorbereidings- besluit opdat de eerste woningen kunnen worden gerealiseerd via een artikel 19-procedure Dat gaat snel ler dan een wijziging van het be stemmingsplan af te wachten", legde de wethouder uit. Verkeersplan Naar aanleiding van een brief van Jan Does, die via de gemeente bij de dorpscommissie terecht is geko men, zal een totaal verkeersplan worden gemaakt. Voorzitter Henk Snijders: „We willen bekijken hoe het verkeer zich in het dorp be weegt. Als we een overzicht en aan bevelingen hebben komen we daar mee naar de gemeente" Het aanbod om gebruik te maken van ambtelijke ondersteuning werd dankbaar aanvaard „We zullen er een ambtenaar voor aanwijzen die deskundig is en in Oosterend woont", lachte hoofd Gemeente werken Piet Plug. doelend op Bert Denneberg Wethouder Schilling vroeg peinzend of er misschien ook nog een financiële ambtenaar in Oosterend woont Sinterklaas De stemming bleef vrolijk, ook bij een klacht over de antieke lantaarn palen „Ze zijn prachtig, maar ze doen het niet", aldus Snijders. Lo- Lees verder pagina 7 prognoses. Het is de bedoeling dat het ingevulde formulier wordt opgestuurd naar of afgegeven bij het VVV-kantoor. Ter stimulering verloot de VVV elke maand een bon van ƒ100,-. e vijftigste bezoeker van de io-kassa in Den Helder krijgt laf komend weekend een genformulier voorgelegd. Het lefonderzoek „Texelbezoek" is i samenwerking tussen de VVV Teso om meer over het toekgedrag en de wensen van bezoekers aan het eiland aan weet te komen. De enquête is I bestemd voor Texelaars. VVV gaat de gegevens gebruiken een beter inzicht te krijgen in de itergrond en motieven van de telbezoekers. Op basis daarvan i een gerichter marketingbeleid 'den ontwikkeld. Teso gebruikt de levens voor de vervoers- De enquête bestaat uit veertien meerkeuzevragen Onderzocht wordt de herkomst van de Texelgangers, de wijze van vervoer naar het eiland, de duur, de plaats en het soort van het verblijf, waarom voor Texel is gekozen en wat men van plan is te gaan doen. Ook wordt gevraagd hoe de informatie over Texel is verkregen enwatdehoogst afgeronde opleiding is. Er blijken misverstanden te zijn over het gemeentelijke besluit om permanent wonen toe te laten in recreatieve opstallen. Velen den ken dat alle vakantiebungalows op Texel straks permanent be woond mogen worden. De vrijstel ling geldt echter uitsluitend voor „recreatieve opstallen". Dat is een verwarrende benaming omdat puur taalkundig elk recreatie- gebouw een „recreatief opstal" is De gemeente bedoelt er echter een beperkte categorie mee vakantie huisjes die doorgaans solitair bij een gewone burgerwoning in het buiten gebied staan Dat zijn de zoge naamde zomerwoningen alsmede de veelal illegaal tot stand gekomen andere huisjes De gemeente be schouwt deze twee soorten bouw sels nu beide als recreatief opstal, die alleen als zodanig zijn gelegali seerd en volgens het nieuwe be stemmingsplan een oppervlakte van maximaal 55 m2 mogen hebben. Noodwoning Veel van deze huisjes worden per manent bewoond, zij het meestal gedurende een beperkte tijd door (jonge) mensen die geen gewone woning kunnen vinden De eige naars stellen de huisjes daarvoor beschikbaar, soms omdat het erg eenvoudige huisjes zijn die voor toe ristische exploitatie niet meer aan de huidige eisen voldoen. De eigenaar vindt het bovendien wel makkelijk om van de rompslomp van de ver huur aan telkens anderen af te zijn De gemeente heeft overigens geen idee hoeveel recreatieve opstallen op Texel op deze wijze worden ge bruikt. Geen recht Belangrijk is dat het permanent ge bruik van recreatieve opstallen bij vrijstelling wordt toegelaten, wat iets anders is dan legaliseren De bestemming blijft recreatief, wat be tekent dat het permanent gebruik aan een maximale termijn kan wor den gebonden en dat de bewoning persoonsgebonden is. Een nieuwe huurder heeft dus niet automatisch het recht de vorige op te volgen, maar heeft opnieuw vrijstelling no dig. Ook zal de gemeente met mee werken aan verbouwingen die ken nelijk zijn bedoeld om van een recreatief opstal een echte woning te maken. Het beleid wat betreft die vrijstelling zal vooral afhangen van het beschik baar zijn van andere woon- mogelijkheden op Texel. De recreatieve opstellen blijven ook bij permanent gebruik door eigen in woners meegeteld worden voor het totaal aantal recreatieve slaapplaat sen op Texel. Het permanent bewonen van ge wone vakantiebungalows (die maxi maal 70 m2 mogen zijn) in parken blijft officieel verboden, hoewel ook dat vrij veel voorkomt. Meer dan 500 kinderen genoten woensdag in Cinema Texel van de nieuwste Disney-tilm ..Hercules". Hun bioscoopkaartje dankten ze aan een actie van de winkeliers uit de Parkstraat in DenBurg. Bij beste ding van totaal f150.- met perse bi) één zaak) konden klanten op ver toon van de kassabonnen een kaart)e bemachtigen. Het liep storm. Velen hadden alleen nog maar oog voor het bioscoopkaartje, de zegels van de gewone winkeliersactie wa ren opeens minder belangrijk", al dus Parkstraat-ondernemer Ruud Hamer Hij vertelt van een vrouw die van plan was volgend jaar een bed te kopen, maar wegens ..Hercules" nu a/vast maar haar slag sloeg. De actie zorgde zo voor extra omzet. De belangstelling was zó groot, dat Cinema-exploitant Frits Nieuwen- huizen drie voorstellingen nodig had om alle jeugd te herbergen Omdat vriendjes en vriendinnetjes bij elkaar iinterklaas is helemaal terug, andelijke acties, plaatselijk be- cheiden, maar effectief onder- teund door de leuze ..Het is tersthebben er voor ge- orgd. dat het traditionele tmihefeest weer volop in de be- \ngstelling staat De Goed- teiligman looft en beloont de 'laven en oppassenden en ver leidt de deugnieten en slechter iken. Met koek of gard! Sinter- Kas is wel goed. maar niet gek n gaat niet gebukt onder mis- ilaatste verdraagzaamheid. Het traffen heeft hij eenvoudig uit- lesteed aan Zwarte Piet. Ons lagelijks leven is helaas inge- 1ikkelderWij willen zo graag vlitiek correct zijn. Enerzijds, mderzijds. hoor en wederhoor, lachte heelmeesters maken. ndanks modèrne technieken log steeds stinkende wonden. Oog om oog, tand om tandt Eén ling is zeker: Wie zoet is krijgt Akkers, wie stout is de roe! Horszei Met een feestelijke avond in De Lindeboom is gisteren een eind gekomen aan de Smterklaas-ac- tie van Ondernemersvereniging Den Burg (OVD) De winkeliers toonden zich blij met de grote deelname. De gele containers, die op verschillende plaatsen in het centrum waren neergezet, puilden uit van de ingeleverde spaarkaarten. Bij de Blokker winkel in de Parkstraat was zelfs een melkbus nodig om alle loten op te vangen. OVD-vooizitter Kees Jaap van der Kooi kon gis teren nog niet zeggen of Sint dit jaar dieper in de buidel heeft ge tast dan de afgelopen jaren ..Voor een algemeen beeld is het te vroeg. We hebben elkaar nog niet gesproken, iedereen is druk bezig in z'n eigen zaak. De trekking was gisteravond een swingende aangelegen heid Sint en Pieten kwamen dansend binnen en ook op de klanken van de Van Beurden Bluesband liet de goedheilig- man zich met onbetuigd. Onder toeziend oog van notaris Jan Dogger trok Sinterklaas de winnende nummers De 3- daagse reis naar Londen voor twee personen ging naar me vrouw Kuip-Schulze uit Tien hoven en de 5-daagse reis naar Praag was voor John Eelman uit Den Burg. De overige prijs winnaars worden bekend ge maakt in de krant van dinsdag yjA wilden zitten, ontstond de afgelopen week een levendige ruilhandel Met speciale bussen werden de kinderen uit de buitendorpen woensdag naar Den Burg vervoerd Sinterklaas was met enkele Pieten in de bioscoop aanwezig om iedereen te verwelko men. De goedheiligman had het echter te druk om te blijven Mis schien heeft hij na pakjesavond wel weer tijd om de film te zien, ..Hercu les draait nog tot en met de kerst. (Foto Frans Hopman De provincie is boos op Texel. De gemeente zou niet het aantal af gesproken woningen beschikbaar hebben gesteld voor „status houders" (asielzoekers van wie de aanvraag is geaccepteerd). „Dat hebben we wèl", bestrijdt een gemeentelijke woordvoerder. „Alleen wil er niemand in. De vluchtelingen vinden Texel een uithoek, een verbanningsoord. Ze willen niet." Nader onderzoek leert dat de gemeente gelijk heeft. Texel moet, net als andere gemeen ten. woonruimte beschikbaar stellen voor de statushouders Voor het ei land gaat het om 33 mensen Texel heeft echter een krappe woning markt. Daarom is eind maart overleg gevoerd met de provincie en de woningbouwvereniging. Er was be grip voor de eilandsituatie, dus er werd een compromis gesloten. Texel diende 15 mensen op te van gen. „Het ging om gezinnen, dus het zou neerkomen op drie woningen, vóór 1 december van dit jaar", aldus de provincie .Maar er is helemaal niets gebeurd Texel is de afspraak met nagekomen Niets bekend Twee weken geleden is daarom een brief gestuurd waarin om nadere uit leg wordt gevraagd De gemeente weet van niks. „Wij hebben geen brief gezien En ik denk dat er sprake is van een misverstand. Waarschijnlijk gaat de provincie nog uit van die 33 mensen. Daar kunnen wij met aan voldoen. We hebben al te weinig huizen en zeker in de goedkope huursector is sprake van Opzichtige informatie- en reclame borden maken het Texelse landschap er met fraaier op Dat vindt de werk groep Landschapszorg, die ze net zo storend vindt als reclamefolders in de brievenbus De werkgroep bepleit bij de gemeente een afsterfregelmg. Borden die door weer of wind worden aangetast moeten verdwijnen in plaats van gerepareerd of vervangen. Volgens het college is toezicht op dit soort zaken in het buitengebied een verantwoordelijkheid van de provin cie. B en w zij echter geen voorstan der van de veelheid aan borden in het landschap. Stembureau Stemmers van De Koog kunnen in het nieuwe jaar te recht in dorpshuis De Hof. Voorheen werd gestemd in de oude peuter speelzaal. Weggebruikers die zich in donker onverlicht op straat waagden, zijn woensdagavond pijnlijk tegen de lamp gelopen Bij een controle in en rond Den Burg slingerde de politie 23 Texelaars op de bon wegens rij den zonder licht In 17 gevallen ging het om fietsers. Ze kregen een boete van 20,- voor elk lichtpunt dat ont breekt. Drie bromfietsers en auto mobilisten kregen een hogere be keuring De politie is er flink van geschrokken en houdt de komende avonden meer verkeerscontroles Ditmaal komen ook de buitendorpen aan de beurt. schaarste De statushouders kon den voorheen nog wel eens in iets duurdere huurhuizen terecht, maar sinds de aanpassing van de huursubsidieregeling is alleen de goedkope sector haalbaar. Ze moeten over het algemeen rondko men van een bijstandsuitkering." Volgens een woordvoerder heeft Texel wel degelijk de drie afgespro ken woningen beschikbaar gesteld, maar waren er geen gegadigden voor „Wij hebben geen geschikte ruimte voor alleenstaanden, alleen voor gezinnen Maar die zien Texel als een verbanning. Je kunt niet zo maar allemaal alleenstaanden bij een in een huis plaatsen Dat werkt niet.' De gemeente begrijpt niets van de scherpe toon van de provin cie. Een brief is in de maak In elf Texelse woningen huizen momen teel statushouders. „Je kunt dus niet zeggen dat wi| er niets aan doen." Zure appel De provinciale woordvoerder gelooft met dat er geen gegadigden zijn voor Texel. Plaatsing wordt geregeld door de Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) in Rijswijk. Een tele foontje leert dat de gemeente wel degelijk gelijk heeft De provincie geeft dat nu toe. „Ik heb het nage trokken en Texel heeft inderdaad z'n best gedaan. Helaas is het COA met in de positie om het accepteren van een woning op te leggen We zijn er wel mee bezig. Een zure appel voor Texel. Maar is weet nu dat de ge meente wel z'n best heeft gedaan." De provincie benadrukt dat de drie woningen nog wel beschikbaar moe ten blijven. De redactie van Texel Toerist is sinds enkele weken hard aan het werk om de editie 1998 tot een succes te maken Deze ver schijnt vlak voor Pasen. Vast onderdeel van het tijd schrift vormen de informatie pagina's. Daarop worden adres sen en telefoonnummers vermeld van bedrijven, instan ties en instellingen waarmee toeristen hun voordeel kunnen doen Deze vermeldingen zijn gratis. Wie (nieuw) opgenomen wil worden of wijzigingen in oude informatie heeft, wordt ver zocht contact op te nemen met redacteur Joop Rommets, tel 36 26 20 (werk) of 319 405 (thuis). Faxen kan ook; 323 000. (Advertentie) (fnta ^murtsjixtli f» Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Tiny Bakker uit Den Hoorn deponeert haar lootjes in de melkbus. De container zit al prop VOl. (Folo Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1