Handen af van de Bleekerij!" Waar vieren we Ouwe Sunderklaas? Agenda TEXELSE^? COURANT Wat ik zeggen wou. Kokkels vissen Vivid verder als Nilsson Recordkoe Ria is niet meer... Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou. Schade Kasteel Bedreigde soort teso Kritiek op plan Staatsbosbeheer 99 Even een pak SNERT halen in Kritische brief uit hiernamaals Hiernamaals (eeuwig) Geachte Redactie der Tesselsche Courant, Mij is ter oore gekomen dat er namens Mij uitspraaken gedaan worden over den tegenwoordigen staat der Natuur op Tessel. En dat nog wel door een manspersoon die zich voor Mij uitgeeft, doch wiens voorkoomen zowel uiterlijk als innerlijk in het geheel niet op Mij gelijkt. Wie Mijn geest mocht doorgronden zou weeten dat Ik Mij in Mijn graf zou omdraaien als Ik vermoedde hetwelk er sinds Mijn verscheiden van Mijne geliefde Natuur op Tessel is overgebleven. Gelukkig hebben wij daar hierboven meestens gansch geen weet van: alle de lieflijke landschappen uit Mijn tijd en het verder verleeden zijn hier in het hiernamaals aanwezig, zoodat Ik hier onbekommerd mag ronddwalen. Maar voor dezen enkelen keer wil ik Mij toch langs dezen weg tot U richten. In mijn publicatiën kunt Ge in Uwen tijd nog leezen hoe Ik over de dingen heb gedacht. Helaas kan eenieder er in leezen wat hem goed dunkt! Citaten zeggen daarom weinig. Maar een ding wil Ik U vragen, en Ik hoop dat Gij dit verder wilt eerbiedigen, nu Ik Mij niet meer in persona me: de huidige ontwikkelingen kan bezighouden: Doet wat Gij niet laten kunt, maar brengt omwille van Mijnen Eer Mij en Mijne naam niet in verband met de phantasiën van het Staatsboschbeheer! Laat Mij er buiten! Vanuit het Hemels Paradijs, DINSDAG 9 DECEMBER 1997 Jong en oud begeven zich vrijdagavond in alle dorpen de straat op om het traditionele Ouwe Sunderklaasfeest te vie ren. In sommige dorpen wordt op straat gespeuld, in andere zitten de juryleden binnen. Voor een duidelijke voorstelling doen speulers er goed aan teksten zo kort mogelijk te hou den en dikke zwarte letters te gebruiken. In Den Burg kunnen jeugdige speulers zich vanaf 17.00 uur in De Lindeboom laten inschrijven. Er zijn dit jaar opnieuw prijzen voor drie ca tegorieën enkelingen, paren en groe pen. De jurering vindt plaats tussen 17.05 en 18.00 uur op de lokaties: Open Boek, Bentex en Nauta Boek In de Hema Koffieshop staat voor de speulers een gratis kop warme cho colademelk klaar. Vanaf 18 00 uur tot de prijsuitreiking voor de jeugd om 19 00 uur is er in Question Plaza mini Ouwe Sunderklaas. De prijzen wor den uitgereikt door Nick Slijderink sr. uit Dronten Volwassenen kunnen zich vanaf 20.15 uur inschrijven op het terras van De Lindeboom De deelnemende wagens verschijnen traditioneel pas na 21.00 uur in het centrum van Den Burg Ook deze editie mogen de uit beeldingen in verband met de feest verlichting met hoger zijn dan 3 90 meter De uitslag wordt om 23.30 uur bekend gemaakt in De Lindeboom, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Eddy Momberg heeft ook dit jaar de prijzen weer beschikbaar ge steld. Oosterend In Oosterend speelt het Ouwe Sunderklaasfeest zich af op straat. Gespeuld wordt in de Kerkstraat, het plein, de Peperstraat en de Verloren- kost Jeugdige klazen starten om 17.00 uur. Voor hen vindt de prijs uitreiking om 18.00 uur plaats in De Bijenkorf. Aansluitend start hier een disco voor de jeugd. Die duurt tot 22 00 uur Volwassenen gaan van 20.00 tot 21.30 uur de straat op. De prijzen worden om 22 00 uur uitgereikt in het dorpshuis. Feestgangers kunnen daarna kiezen voor het dorpshuis of 't Cafeetje. Oudeschild Kinderen uit Skil kunnen hun kaartjes voor het speulen tussen 16.30 en 17.00 uur ophalen in 't Skiltje. Gespeuld wordt tussen 16 30 en 17,15 De jury staat bij De Ruyterstraat nummer 35 en 63. Na afloop is er dansen 't Skiltje Om 18.00 uur worden de prijzen uitge reikt. Oudere speulers kunnen hun kaartje tussen 20 30 en 21.15 uur afhalen De jury (De Ruyterstraat 35 en 80) beoordeelt de voorstellingen tot 22.15 uur Rond 23.00 uur worden de prijs winnaars bekend gemaakt in 't Skiltje Om de muziek van de band ..Kevin Moroney" kan tot in de kleine uurtjes worden gedanst. Den Hoorn Deelnamenummers kunnen in het dorpshuis worden afgehaald tussen 15.00 en 18 00 uur en na 19.00 uur. De (basisschool-)jeugd speult 's mid dags tussen 16.00 en 17.00 uur in het Dorpshuis Het Wapen van Texel en Loodsmanswelvaren Tussen 17 00 en 18 00 uur verzorgt Kees Tesselaar muziek voor de jeugd Om ongeveer 18.00 uur worden de prijzen in het dorpshuis uitgereikt. Ouderen speulen 's avonds tussen 20.00 en 22 00 uur in De Waldhoorn, Ons Huis, De Vermaning en Het Wapen van Texel. Kees Tesselaar verzorgt hierna de muziek. Om circa 23.30 uur volgt de prijsuitreiking in De Waldhoorn. De Koog De jeugd van de badplaats speult vanaf 17.00 uur in de Dorpsstraat bij Capri Hier worden om 18.00 uur de prijzen uitgereikt. Volwassenen speulen van 20.00 tot 21,30 uur in de Dorpsstraat. In Capri worden om 23 00 uur de prijzen uitgereikt De Cocksdorp In De Cocksdorp wordt volgens tra ditie binnenshuis gespeuld Kinderen speulen van 17 30 tot 18 30 uur in de Kikkertstraat van de Nieuwe Aanleg tot La Morena, op ieder adres waar de deur open staat. De prijsuitreiking en de kinderdisco starten om 18.30 uur in het Eierlandsche Huis. Volwas senen speulen van 19.30 tot 23.00 uur in de Kikkert-, Plooster-, en Joan Hodshonstraat Nummers voor de jurering zijn af te halen in het dorps huis. Deelname is voor kinderen gra tis. Volwassen betalen ƒ3,- per per soon. De prijsuitreiking is om 23.00 uur in het Eierlandsche Huis De Waal In De Waal speulen zowel kinderen als volwassenen van 19 00 tot 20 00 uur. Vanaf 19.00 uur kunnen de speulers nummers afhalen op Hoger- eind 40. De prijsuitreiking is om 20.30 uur in het dorpshuis. Onder aanvoe ring van de eigen Waalderband wordt het Ouwe Sunderklaasfeest uitbundig voortgezet. Donderdag 20 november was ik met enkele vissers uit het noorden aan wezig bij het voerhandigen van het rapport „Vogels, kokkelvisserij en sediment rond Griend" van Theums Piersma van het Nioz, aan de direc teur noord van het Ministerie van LNV Eerst kregen wij een video te zien Nou die beloofde voor de kokkel sector niet veel goeds: de Vogel bescherming moet niets van kokkelvisserij hebben. Daarna kwam Piersma vertellen dat de Waddenzee verzand door de kokkelvisserij Wat hij liet zien en ver telde was het slechtste verhaal dat we als kokkelvissers ooit van een weten schapper hebben gehoord Piersma vertelde over Griend dat in 1988 een armada van kokkelschepen dit ge bied bestormde Dat Griend er zo bij ligt als nu zou komen door de kokkel- en mossel visserij in 1988' Over de stormen met orkaankracht uit 1991 en ijsgang van de laatste twee winters waardoor Griend en andere delen van de Wad denzee verschraalden werd mets gezegd. Als Griend niet was opgespoten in 1992 was er van Griend nog weinig over. maar dat zit wel in de dynamiek Rauw. gevoelig, fraaie teksten, ge voel voor traditie maar met beide be nen op de grond. Aldus promoot platenmaatschappij CNR Music de singel ..Elastic Baby' van Marieke Eelman. Pinie Oscar Bremer, Wilco Witte en JJ Zegel. Het vijftal heeft de oude bandnaam Vlvid losgelaten en timmert nu als Nilsson aan de weg Er waren namelijk al drie bandjes en zelfs een porno label onder dezelfde naam actief In 1993 brachten ze de CDSeed Pearl" uit. Ze bereikten de halve finale van de ..Grote Prijs van Nederland" en waren te gast inde ..2 Meter Sessie" van de Vara Met hulp van bevriende studenten van de kunstacademie is inmiddels een videoclip opgenomen ..Elastic Baby", met op de B-kant ..The Sun The Moon", werd opgeno men in de Sound Enterprise Studio. Hoewel exacte data nog met bekend zijn, treedt Nilsson binnenkod live op in het clubcircuit. De smgel-CD is te koop bij Nauta CD. van de Waddenzee en niet in het vis sen op kokkels Na het slechte verhaal van Piersma aangehoord te hebben, kwam een andere Texelse onderzoeker, Bruno Ens. vertellen dat de jonge schol eksters dood gaan. U raadt het al, dat kwam ook door de kokkelvissers. Als klap op de vuurpijl kwam toen de heer Revier van de Waddenvere niging nog aan het woord Waddenvereniging en Vogel bescherming, zo zei hij. dringen er bij de overheid op aan de komende 10 jaren alle droogvallende banken voor de kokkelvisserij maarte sluiten, alsof er geen mensen zijn die er al jaren lang hun boterham mee verdienen. De zin waar de voorzitter mee begon en die door alle sprekers is herhaald is „het gaat slecht met de Wadden zee". Daar wil ik tenslotte nog dit over zeg gen: volgens de vissers gaat het juist goed met de Waddenzee. Er zijn nog nooit zoveel zeehonden geweest En er was na de afgelopen strenge winter weer een uitbundige broedval van kokkels, vergelijkbaar met de ja ren 1976. 1977, 1982 en 1989. Door het nieuwe visserijbeleid en de manier waarop wij sinds 1992 vissen, wordt maximaal rekening gehouden met vogels en oude mosselbanken en zeegrasvelden Dat die nog niet op grote schaal terug zijn gekomen ligt met aan de visserij De visserij bevist slechts 1% van het Wad en komt steeds op dezelfde plaatsen terug In de periode 1992/96 is slechts 3,3% van de Waddenzee bevist In jaren met weinig kokkels mag met of be perkt worden gevist, omdat de vogels voorrang hebben en daar houden wij dan ook rekening mee. Gaan er desondanks nog vogels dood omdat het wekenlang hard vriest en de kokkels afsterven, dan krijgt de kokkelvisserij volgens som migen de schuld. Gelooft u het? A Bakker (WR 82) Kokkelvisserij, Wienngen. Hart Witte met Ria 200 op 1 maart 1996 toen het halen van de 100.000 kg Johan Witte van hoeve Bloemwijk heeft een record te melden. Zijn koe Ria 200 gaf in haar 14-jarige leven niet minder dan 115.097 kg melk waarin zich totaal 9.255 kg vet en eiwit bevond. Niet eerder werd zo n prestatie door een Texelse koe geleverd. Wat Witte betreft had Ria nog wel een tijdje mogen doorgaan, zodat ze de 10.000 kg vet-eiwit had gehaald, maar moeder natuur dacht daar blijkbaar anders over. Ondanks her haalde pogingen lukte het deze keer niet meer haar drachtig te krijgen De melkstroom zou dus ophouden zodat het geen zin meer had het dier op de been te houden. Ze werd der halve naar de slager verwezen. Fo to's, artikelen en andere herinnerin gen aan Ria 200 hebben nu een prominente plaats in de plakboeken van de familie Witte. Onder de diverse door Witte gefokte koeien van de Ria-stam waren vijf de koe in de bloemetjes werd gezet wegens (Foto A C Staman- Witte) dieren die meer dan 100.000 kg melk gaven. Wegens haar grote productie op hoge leeftijd kreeg Ria 200 destijds het predikaat „sterkoe". Haar dagproductie was gemiddeld bijna 30 kg. Het meest productief was ze rond haar zevende levens jaar Ria 200 heeft 12 keer gekalfd, waarbij ze één keer een tweeling ter wereld bracht De hoge productie is niet alleen het gevolg van teeltkeus. Voer en verzorging zijn minstens zo belangrijk Die zorg werd niet alleen gegeven door Han Witte maar ook door zijn medewerker Maarten van Heerwaarden I \jn -Ie iciimi tc Een 48-jarige Texelaar kreeg vrijdag een vervelend Sinterklaascadeau Hij parkeerde om 08.00 uur zijn auto aan de Hoefslag in Den Burg. Om 09 30 uur bleek de wagen rechtsachter be schadigd door een aanrijding. De dader had zich, zonder zich te melden uit de voeten gemaakt Nilsson. bestaande uit Marieke Eelman. Pinie. Oscar Bremer, Wilco Witte en JJ Zegel, proberen door te breken met hun CD-smgel ..Elastic Baby". Als regelmatig bezoeker van Texel heb ik met belangstelling het artikel in de Texelse Courant van 4 november gelezen, aangaande de droom van Martin Karlas om op Texel een mid deleeuwse burcht te bouwen. In een multi-functionele opzet zou dit m i een welkome aanvulling zijn op de bestaande bezienswaardigheden, zoals EcoMare, het vliegveld met paracentrum of de vissershaven van Oudeschild Deze toevoeging zal ze ker veel mensen trekken. Frappant is dat volgens een artikel in de Telegraaf van 15 november, het stadsbestuur van Almere overweegt ergens in Europa een eeuwenoud kasteel aan te kopen, te laten afbre ken en in de jonge bosrijke omgeving van die stad. Pampushout, weer op te bouwen. Dus Martin Karlas staat niet alleen met zijn ideeèn. Zou het met spannend zijn detective verhalen van Agatha Christie of de middeleeuwse avonturen van broe der Cadfael (geschreven door Ellis Peters) of de onderzoekingen van eigentijdse Nederlandse detectives tot leven te brengen in zo'n geheim zinnige omgeving, waarbij je even tueel de bezoekers zou kunnen betrekken bij de oplossing, een inter actief gebeuren dus' Ik hoop dat de droom van Martin geen luchtkasteel wordt De bezoekers van het vasteland zijn absoluut ook geïn teresseerd in nieuwe dingen. B Stremmelaar, Nieuwland Bij het bestuderen van het vooront werp-begrenzingenplan. en trouwens ook bij het doornemen van de gebiedsvisie voor Texel valt het op dat bij alle pogingen tot beschermen van bedreigde soorten één soort ont breekt. Het betreft een zeer ernstig bedreigde soort die nochtans van zeer groot belang is voor behoud van natuur en landschap: een subspecies van de homo sapiens (mens), name lijk de homo agraricus (landbouwer). De soort komt vooral voor in het lan delijk gebied waar hij zijn behuizing heeft en zijn voedsel produceert. Over de leefwijze van de agraricus bestaan veel misverstanden. Zo wordt hij beschouwd als vijandig voor zijn omgeving, en wordt hij af en toe zelfs agressief genoemd. Uit veld onderzoek is echter gebleken dat op Texel een vreedzame variëteit voor komt met een overwegend gemoede lijke aard. Wel kan men op Texel spreken van een zeer grote diversi teit in verschijningsvormen, maar dit is waarschijnlijk algemeen het geval. Er zijn echter ook overeenkomstige kenmerken voor de soort. Zo heeft de agraricus over het alge meen een ouderwetse werklust; hij werkt door tot het werk af is Daar naast beschikt hij vaak over een enorme vindingrijkheid. Landbouwers zijn zelden voor één gat te vangen. Ook kenmerkend is de zorg voor de jongen Deze blijven vaak lang en soms zelfs permament in het ouder lijke nest Een vierde belangrijk ken merk is het grote aanpassingsver mogen De exemplaren die de ingrijpende wijzigingen in de leef situatie van de afgelopen halve eeuw hebben overleefd, kunnen gerust tot de zéér sterken worden gerekend. Een veel voorkomende natuurlijke vijand is de homo affluensis ssp hypocritus (schijnheilige opvreter) Deze naargeestige verschijning, die helaas in aantal alleen maar toe neemt, wenst enerzijds van alle ge makken voorzien te worden door de agraricus, maar meent anderzijds de schade aan natuur en landschap op de agraricus te moeten afwentelen. Een andere natuurlijke vijand van de Dinsdag 9 december De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis. Publiek is welkom. De ver gadering is rechtstreeks te beluis teren via Radio Texel. Om 20 00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vereni ging bijeen. h Cinema Texel draait vanaf 20.30 uur Career Girls. In De Lindeboom te Den Burg treedt de Ierse folkgroep Dervish op. Aanvang 20.30 uur; toegang ƒ15,- Woensdag 10 december In Cinema Texel draait vanaf 14.00 en 16.00 uur Hercules en vanaf 20.30 uur Career Girls Ouwe Sunderklaas voorberei den is het thema voor de jeugd van 12 t/m 14 jaar in jongeren centrum Time Out in Den Burg, 15.00 tot 17.00 uur Donderdag 11 december In de conversatiezaal van De Gollards begint om 16.00 uur een hoorzitting over de herinrichting van de Willem van Beieren- straat In Cinema Texel draait om 20 30 uur Contact Vrijdag 12 december In alle dorpen op Texel wordt van- cfeag Ouwe Sunderklaas ge vierd Het programma staat el ders in deze krant. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Contact. Zaterdag 13 december Van 14.00 tot 16 00 uur houdt de judo-afdeling van Shima in De Ferrever een vaantjestoernooi Publiek is welkom. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16 00 uur Hercules en om 20.30 uur Contact. Halfuursdienst. Teso maakt tol vrijdag 19 december (begin kerst vakantie) géén extra afvaarten Wachttijden Op vrijdag 12 de cember wordt in Den Helder tus sen 14.30 en 18 30 uur een wachttijd verwacht van één uur Hoogwater te Oudeschild Di. 9 Wo. 10 Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 3 00 4.15 5.25 6.15 7.36 8.36 9.26 10.00 15.30 u. 16.50 u. 18.00 u. 19.00 u 19.57 u, 20.50 u. 21.15 u. 22.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 17 december op om 08 43 uur en gaat onder om 16 27 uur. 14 december volle maan, 15 december springtij. (ADVERTENTIE) „Handen af van de Bleekerij!" Dat schrijft Irene Maas uit Alkmaar aan Staatsbosbeheer naar aanlei ding van plannen om een sloot in het gebied van de Rovershut te vergraven tot een kronkelende beek. Ze typeert de omgeving als een laatste voorbeeld van een specifiek cultuurlandschap. „Je verwacht zoiets niet in bos. Ruim telijk. Iets dat niet mag worden opgeofferd aan de mode van deze tijd." Volgens SBB verkeren de plannen nog in een zeer pril sta dium en worden de Texeiaars er nog over geraadpleegd. De betrokkenheid van Maas bij De Dennen hoeft geen nadere toelich ting. De oud-Texelse herinnert SBB aan de reden waarom boswachter Min indertijd is gestart met de bebos sing. maar vooral de ontginning van de Westermient. „Het idee was dat de verpachting van de ontstane weidegebieden geld zouden opleve ren. Van de bosaanplant werd pas later winst verwacht Zo ontstond een landschap van weiden met smalle stukken en stroken bos ertus sen." Bleekerij In 1930 werden terreinen als Bot- gras, Reuversland, het Nieuweland bij Gorter, de Schapenwei, de Bleekersstrook, Paardenwei en Lange- en Vierkante Stuk beplant, voornamelijk met loofhout Van alle weidegronden is nu alleen de Negen Bunders, gevormd door de oude Bleekerij en de Ploeg- elanden (ontgonnen in 1899/1900) over. De Bleekerij dankt de naam aan een onderneming die zich bezig hield met het bleken van o.a linnen en wol. Het bedrijf zou zijn gedreven door monniken, maar zekerheid agraricus is de homo scribensis. De ontzaglijke hoeveelheid overmatige regelgeving en papieroverlast die de scribensis meent te moeten uit storten, maken het de agraricus vrij wel onmogelijk voldoende voedsel te verzamelen en te produceren. Een potentieel gevaar voor het natuurlijk evenwicht in het Texelse eco systeem. Het is onbegrijpelijk dat u, provincie, wél een beschermde status eist voor weidevogels en brakwaterplanten, en met voor de bedreigde homo agraricus Het aantal exemplaren is van 1985 tot 1995 afgenomen van 355 tot 285, en de bedreigingen ne men alleen maar toe. Als de afname in dit tempo doorgaat, heeft u nog een viertal decennia te gaan voordat de laatste exemplaren kunnen worden bijgezet in het agrarisch museum Ik voorspel u een dramatische achteruit gang van de kwaliteit van natuur en landschap als u nu niet ingrijpt. De agraricus verdient een voorkeursbehandeling vanwege zijn unieke eigenschappen, zijn arbeids moraal, zijn vindingrijkheid, zijn aanpassingsvermogen, zijn bijdrage aan natuur en cultuur, en niet in het minst door zijn karakter en diversiteit in verschijningsvormen Naast een beschermde status stel ik voor een actieve bestrijding van de natuur-lijke vijanden en een systeem van finan ciële vergoedingen, waarbij té den ken valt aan voedselproductie betaling, natuurproductiebetaling en vergoeding voor instandhouding van landschapselementen, waarvan de agraricus zelf misschien wel de meest kenmerkende is Namens de homo agraricus wens ik u veel beleidswijsheid toe. Lia Duinker, Oosterend. hieromtrent heeft Maas niet. Na 1750 is de blekerij met meer in be drijf is geweest De onderneming werd later bewoond, als „doende boerenbedrijf, wonende in de oude Bleekerij. belend de Mient" De vallei is dus een oudere ontginning dan die van Min. constateert Maas Cultuurhistorisch „Het cultuurhistorisch belang van dit gebied is juist de zeldzaamheid en de onvervangbaarheid. Kronke lende beekjes in natuur ontwikkelingsgebieden zie je overal en die zijn in het hele land het zelfde." Volgens Maas liggen onder het maaiveld nog verschillende restan ten van gebouwen. „Bij verandering moet eerst archeologisch onderzoek worden gedaan." Ook zint het haar met dat bij het uit diepen en verbreden van de afvoer- sloot langs de Rovershut onlangs dotters zijn weggegraven „Het be treft een beschermde plant. Dit had anders gekund." „Maar het belangrijkste is: het is mooi zoals het nu is. met die huisjes die zo goed uitkomen langs de bos rand. Laten we eerst maar eens af wachten hoe de reeds ontwikkelde natuurgebieden zich houden." Fundamenten Volgens Erik van der Spek van SBB zijn er wel ideeën, maar bestaan nog ÉetctkjjC Telefoon 31 48 90 geen concrete plannen met de ojx plek „We moeten moeten (on)mogelijkheden nog op een rijt zetten." Vast staat wei dat het in der geval een open ruimte blij waarin SBB de natuurwaarden goed mogelijk tot hun recht wil late komen. Er vindt nog overleg plas met het waterschap. Uitwaterere Sluizen en de gemeente Voor oi maar één schop de grond in komt SBB eerst met het plan na buiten. Bij SBB was het bestaan van onde grondse fundamenten niet beken Kennelijk ook niet bij de archeoloj sche dienst Op de kaart van li herziene bestemmingsplan buite gebied staat het terrein met als r cheotogisch meldpunt ingetekend De verschijning van Jac. P. Thijss als ludieke afsluiting van In Tureluursproject, leidde tot een krl. sche reactie uit het hiernamaals. 0 brief, voorzien van de authentiek handtekening van Thijsse, is gt schreven door Kees Rooselaar t Alkmaar. Hij is de echtgenoot vs. Irene Maas en deelt haar kritiek rj het SBB-beleid

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2