(jroen 2 rwarL-Jexelsin het L, Sportief plan wint van internetcafé N' m. Trio bekladt 's nachts kerkhaantje Tractor uitgebrand maar schuur gered Wij wensen u Uw Kerst- en Nieuwjaarswens OSG-jeugd dagje op stoel gemeenteraad Texel test Tienduizenden guldens schade na vernielingen Asbest dak wordt geheel vervangen Verhuizing redactie De TEXELSE'^COURANT van 24 december wordt weer een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. de TEXELSE^COURANT lever vóór donderdag 18 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 362600 Fax 314111 VERDER IN DIT ummer Schorrenweg vol 2 1-2-3 op viltjes 3 Jutvergunning 9 p OUWEtaHKMIUUK GEZAMENLIJKE KRANT MET KERST TEXELSE'^COllRANT it \jb BRUINING NIKADEL C/vS" JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11241 DINSDAG 16 DECEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS/1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) De met bladgoud beschilderde bol werd met viltstift beklad. (Foto ArcMectonburo Vissar) Drie jongens uit Langedijk heb ben tijdens het Ouwe Sunder- klaas-weekend ernstige vernie lingen aangericht op de toren van de Ned. Hervormde kerk in Den Burg. Met een viltstift be kladden ze het haantje en de bol daaronder, die allebei pas op nieuw waren verguld. De wijzers van de klok en het radarwerk werden verbogen. Volgens schatting zal het herstel ruim ƒ30.000.- kosten. Het drietal (20, 21 en 22 jaar) be klom in de nacht van zaterdag op zondag de steigers, die wegens de restauratie nog langs de buitenmuur stonden Omstreeks half vier wer den ze betrapt. De politie werd ge tipt en sommeerde de jongens naar beneden te komen. Ze bleken te be horen tot een groep van tien, die geen logeeradres had en in auto's overnachtte. Op het bureau kregen ze een proces verbaal wegens bal dadigheid en een boete van ieder 80,- De politie wist op dat moment niet dat de jongens ook vernielingen hadden gepleegd Dat bleek pas maandagochtend, toen medewerkers van de ge meente (eigenaar van de toren) en Architectenburo Visser (begeleider restauratie), bovenin een inspectie hielden. De schok was groot. ..Dit is enorm frustrerend. We hebben hier met z'n allen maanden aan ge werkt. Dat je nou zulke idioten hebt Het is om schijtziek van te worden', reageert Willem' van Duijn van de gemeente. En archi tect Lex Annema: .Schilder Tom Mays heeft het haantje en de bol voor duizenden guldens met blad goud beschilderd. Hij heeft ze in de huiskamer laten drogen en ze in dekens vervoerd. Al die voorzich tigheid is nu voor niets geweest." De restauratie was zo goed als klaar. Donderdag waren de wijzers op de vier klokken gemonteerd. De klok aan de oostzijde (=de achter kant) werd door de vandalen ver meld. Mogelijk hebben ze aan de wijzers gehangen, waardoor het weer fijn afgestelde radarwerk van de klok compleet werd ontregeld. Omdat de steigers gisteren vol gens afspraak werden afgebroken, betekent het dat voor de herstel werkzaamheden een telekraan met een giek van 50 meter moet worden ingeschakeld. Eerst om het haantje en de bol te verwijderen, daarna om ze er weer op te zetten. Een operatie die in totaal zo'n tien duizend gulden zal kosten. De gemeente heeft gisterochtend aangifte gedaan bij de politie. Ge probeerd wordt de schade te ver halen op de drie daders. Waar schijnlijk kan de verzekering van de aannemer met worden aangespro ken Volgens architect en ge meente zijn er voldoende voor zorgsmaatregelen getroffen Een hekwerk en verbodsborden moes ten onbevoegden op afstand hou den. Permanente politiebewaking wordt met gesubsidieerd door mo numentenzorg", aldus architect Jan Visser. De kerk was niet voor het eerst het doelwit van een nachtelijke klim partij Eerder drongen Texelse jon geren via de steigers het gebouw binnen. terhngen van de OSG namen gisteren plaats op de zetels van de gemeenteraad. (Foto Gerard Timmerman) Een nog vrij nieuwe tractor van de familie Van Leeuwen van hoeve Fak-fak is zaterdagochtend vroeg in vlammen opgegaan. Vader Piet en zoon Jacco van Leeuwen wis ten met een snelle actie te voorko men dat de schuur waarin het voer tuig stond eveneens in brand vloog. Later bleek dat door de grote hitte toch méér schade was aangericht in de schuur. Het as best dak moet geheel worden ver vangen. De tractor had vrijdagavond dienst gedaan tijdens het speulen van Ouwe Sunderklaas in Den Burg. Op de grote wagen erachter was een voor stelling te zien over het kappen van dennen door Staatsbosbeheer te' zien na afloop werd de combinatie niet geparkeerd in Den Burg. maar te- ruggebracht naar 't Horntje. Waar schijnlijk door kortsluiting in de motor raakte de tractor vervolgens in brand. In de schuur werd het zó heet, dat enkele dakplaten met luide knallen kapot sprongen. Rond zeven uur s ochtends werd mevrouw Van Leeu- Yoor een vergoeding van een tien tje per uur een zaaldeel van sport te! Ons Genoegen huren om met je vrienden te sporten. Met dat roorstel ging een nipte meerder heid van de jeugdraad van OSG De Hogeberg gisteravond in de raads- zaal akkoord. Gezien de subsidie »an ƒ2.500,- die de gemeente voor het project heeft uitgetrokken, lijkt het een haalbaar plan. Aardige bij komstigheid is dat de jeugd een dagje aan de lokale politiek mocht 'uiken. De OSG-leerlingen hadden er bij el kaar een dag en een avond voor no dig om tot een besluit te komen. Geen mager resultaat omdat de scholieren s morgens nog werden bijgepraat over het reilen en zeilen binnen het gemeentehuis en de manier waarop te besluiten van de gemeenteraad tot stand komen. Dat er wat schort aan de interesse van de |eugd voor de lokale politiek, Antwoord op de vorige vraag: Vroeger was er op 5 december (Nieuwe) Sunderklaas in Den Burg, terwijl Ouwe Sunderklaas op 12 december in de buiten dorpen werd gevierd. De nieuwe vraag gaat over het oude Texels Museum, de voor loper van het huidige EcoMare, dat zondag tijdens de open dag ruim 2.000 Texelaars verwel komde. Wie was de grondlegger van het oorspronkelijke Texels Museum? Oplossing in de krant van woensdag 24 december bleek toen de leerlingen werden ge confronteerd met de fractievoorzitters van de Texelse fracties. Met name Erna Eelman moest de naam van haar partij (VVD) bijna spellen. De echte raadsleden wisselden tijdens deze ontmoeting van gedachte met hun tijdelijke collega's De scholieren hadden volgens het draaiboek van de stichting Maastrichts Jongeren Platform, die de jeugdraad begeleidde, vier partijen gevormd. Elke partij presenteerde tij dens de raadsvergadering 's avonds een idee waarvan 's middags de haalbaarheid was getoetst. De plan nen liepen uiteen van een jongeren- café voor zestienjarigen en ouder tot een cultuuraanbod dat was afge stemd op de behoefte van de jonge ren. Bedenkers van het laatste plan stuitten 's middags echter al op zo veel problemen bij de uitvoering, dat ze zich bij voorbaat kansloos achtten Kansrijk was het plan voor een inter netcafé in de keider van De Hoge berg. Behalve de vijf pc's kan de rook- en alcoholvrije ruimte dienen als pleisterplaats voor de jeugd. Het bevorderen van jeugdsport was de drijfveer om Ons Genoegen tegen een kleine vergoeding open te stellen. Nog regelmatig wordt de zaal niet gebruikt De leerlingen hadden ont dekt dat de zaal dan voor sporters te huur is. De normale kosten van een zaaldeel (ƒ57.40) zijn dankzij subsi die van de gemeente beperkt tot ƒ21,90 Dankzij een extra bijdrage voor de jeugd, sloot de berekening op een tientje per uur „Het kan niet gra tis, want dan is er kans op misbruik. Als men moet betalen krijgt men meer gevoel voor verantwoordelijkheid en gaat men tenminste serieus sporten", pleitte woordvoerder Jan Dankers. „Het is een laagdrempelige manier van sporten en opstap naar een sportvereniging. Sporten is goed voor de gezondheid en sociale contacten en hel houdt kinderen van de straat." Ander motief was dat de school door bezuinigingen minder aandacht zou schenken aan sport. De planmakers willen een lijst neerleggen bij de be heerder van de sporthal, waarop de zaal of een deel daarvan kan worden gereserveerd. Het inschrijven zou mogelijk zijn op vrijdagmiddag en bij succes ook op dinsdagmiddag. Schorsing Toen het er tijdens een schorsing op leek dat het internetcafé een meer derheid zou krijgen, hadden de „spor ters" zich al bij een nederlaag neer gelegd Maar toen burgemeester Van Rappard als voorzitter een langdurig debat over het café toestond, nam de twijfel over de haalbaarheid ziender ogen toe Uiteindelijk trokken de spor ters met 15 tegen 14 stemmen aan het langste eind. Toch kwam Van Rappard de internetters tegemoet. Aangezien de OSG vanaf januari 1999 toch verplicht is zich op internet aan te sluiten, adviseerde hij de jeugd de directeur aan te sporen hier al wat op vooruit te lopen (Advertentie) In verband met de verhuizing van de redactie naar de benedenver dieping aan de Warmoesstraat 45 in Den Burg zijn wij vrijdag telefonisch slecht bereikbaar Niet-dringende mededelingen kunnen worden doorgegeven via de balie van L en R aan de Spin baan, telefoon 36 26 00 Is er haast bij, dan is de dienstdoende redacteur te bereiken via de mo biele telefoon, het nummer staat in de kop van deze krant. Vanaf maandag zijn wij weer gewoon bereikbaar via 36 26 20. m V pagina 5. 6, 7 en 9 (Advertentie) LET OP! Wijziging vuilnisroutes zie advertentie op pag.: 4 wen hiervan wakker. Toen ze naar buiten keek. ontdekte ze de brand en sloeg alarm. Vader en zoon Van Leeuwen probeerden de brandende tractor, waaraan de wagen nog was vastgekoppeld, met een kleine shovel naar buiten te slepen. Even leek het alsof de zware combinatie bij de wagendeur zou blijven steken, maar tenslotte lukte het om het geheel naar buiten te krijgen. Vergeefs werd ge probeerd het vuur met poederblussers te doven Voor de brandweerlieden, die de Ouwe Sunderklaasnacht aan zich voorbij hadden moeten laten gaan, was meteen duidelijk dat het geen paraatheidsoefening betrof. Toen ze arriveerden stond de tractor in lich terlaaie. Ondanks de inzet van het hogedrukpistool was de boel met meer te redden. Vooral in het hete rubber laaiden de vlammen steeds In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 25 en vrijdag 26 december verschijnt er in de week van kerst een gezamenlijke krant op woensdag 24 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 22 december 12.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy weer op. Van de uit 1992 daterende Fendt, het paradepaardje van de fa milie Van Leeuwen, bleef slechts een zwartgeblakerde puinhoop over. De tractor, geschikt voor zware landbouwmachines, was begin dit jaar gekocht Bij daglicht ontdekte de familie dat de schade groter was dan gedacht. Door de hitte in de schuur waren onderde len van machines en leidingen ver schroeid. Ook bleken méér dakplaten aangetast, waardoor het hele dak moest worden vernieuwd Gisteren hebben maanmannetjes" van een gespecialiseerd bedrijf een begin gemaakt met de opruiming van het asbest. (Advertentie) grhi JWil JinJi fcrf ijrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Uerfj^beï] fining TIXEl VUURWERK moerbeek .-.VwiiK .-V. meubelhandel en U l interieurverzorging b.v. VUURWERK h SHtlCOlDWINIlltf VUURWERK NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 De vlammen waren ook voor de brandweer niet te stuiten; van de tractor bleef weinig over (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1