Cjrom Twarts jexeh in het 1997 redelijk jaar voor kottervloot Herziening valt in goede aarde Telekom Taxi wordt een gulden duurder De beste wensen nog „vergeten'...? Texel test Vangstrechten 1998 bieden perspectief Wegens gestegen kosten: -J-Jo/wze/ Bord Ondanks kritiek plan buitengebied: Zilveren medaille voor reddingsactie Opgave voor de TEXELSE'lcOURANT van 31 december ™N„mmer Texelse kunst in veel variaties 2 Texelse kerstwens in puzzeljasje 3 •4 Knaagkever houdt restaurateurs bezig 5 Van alle kanten: ezels in de raad? 7 De Koog vechtend ten onder 11 Harry over Texelse zelfgenoegzaamheid 15 TEXELSE'LCOURANT BROUWER Spinbaankalender '98 Buurman dooft brandende auto GEZAMENLIJKE KRANT MET OUD EN NIEUW Redactie zit nu beneden aan de Warmoesstraat )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11243 WOENSDAG 24 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1 55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) rexelse kottervissers kunnen met de vangstrechten voor (omend jaar goed uit de voeten. Dat is de mening van /isserijvoorzitter Ben Daalder, die maandag de definitieve ;ijfers kreeg voor de verdeling van de quota. Er mag meer long (6 procent), kabeljauw (22 procent) en haring (59 pro ent) worden gevangen, maar minder schol (5 procent). Om Ie quota voor dit jaar vol te vissen, bleven heel wat kotters afgelopen weekend op zee. oor het eerst heeft de Visserijraad fi Brussel zich niet alleen gebaseerd ip het biologisch advies. Financieel- iconomische belangen zijn voor het lerst meegewogen bij de vaststelling ian de verschillende TAC's „Er is len héél klein beginnetje gemaakt >m ook rekening te houden met de ledrijfseconomische belangen van Ie vissers", aldus Daalder, die als loorzitter van de Federatie van /isserijveremgingen aan de onder- landelmgstafel zat. Hij heeft de in- Iruk dat de zakelijke belangen de lomende jaren zwaarder gaan we gen bij de vaststelling van de quota Perspectief 3ver het komend jaar is Daalder re- lelijk optimistisch. „Ik denk dat de luidige cijfers voldoende perspectief lieden voor de vloot om het komend aar lonend te kunnen vissen. Zeker lis we het prijsniveau van dit jaar lunnen handhaven En er is vol lerende vraag naar vis pen met de grootste kwantums heb ben hun rechten nog niet kunnen vol- vissen Schol De scholvissers moeten met 87 000 ton voor komend jaar 4 000 ton inle veren Daalder: „Een tegenvaller, omdat we op een kleine stijging of toch zeker een stabilisatie hadden gerekend." In oktober kregen de tongvissers nog tien procent bovenop het quotum van afgelopen jaar. Lie ver hadden de vissers de verruiming eerder gekregen, zodat de vangst toename over het hele jaar kon wor den verdeeld. „Daar bestaat terecht enige wrevel over onder de vissers", aldus Daalder, die de vertraging wijt aan „het logge lichaam van Brussel' ,Want het zat al een hele tijd in de pijpleiding." De daling van vijf procent strookt volgens Daalder met met de huidige scholstand in de Noordzee, omdat die volgens de vissers zo slecht met is De daling is meer het gevolg van onderhandelingen met Noorwegen. Een tussentijdse verho ging zit er volgens Daalder in 1998 met in. De daling zal merkbaar zijn voor de Texelse vloot, omdat de scholvangst een groot deel van de omzet bepaalt. De kabeljauw gaat van 115.000 ton naar 140.000 ton Nog groter is de toename van de Noordzeeharing. Na vorig jaar met de helft te zijn verlaagd, mag er komend jaar 254 000 ton ha ring worden gevist. In 1997 was dat nog 159.000 ton. Daalder verwacht hierdoor een positief effect op de prij zen. „De handel in kabeljauw is straks in staat zich vanuit de Neder landse aanvoer te voorzien. De afge lopen jaren waren ze afhankelijk van het buitenland De prijzen van de verschillende vis soorten hebben afgelopen jaar de verlaging van de vangstrechten voor een groot deel goedgemaakt „Ge zien de verlaging dachten we een moeilijk jaar tegemoet te gaan. maar dat is meegevallen. Al zitten we ten opzichte van '96 zeker met in de plus. Tegenover een verminderde aanvoer in '97, stond een tongpnjs die gemid deld genomen met guldens omhoog Lees verder pagina 2 isserijvoorzitter Ben Daalder: verande- eg van denken... tocht de totale Nederlandse tong- Iloot dit jaar nog 18 000 ton vangen, lomend jaar groeit dat naar 19 100 on. Aardige bijkomstigheid voor de nssers is dat van dat deel van het juota dat in 1997 niet is opgevist, tien irocent in de pot voor volgend jaar vordt meegenomen. Alleen de sche- Wil D66 een coffeeshop in een groot sportcentrum? Welnee, er staat geen in maar èn. Zappen langs de krantenkoppen leidt tot misverstanden en een bord voor Ie kop. De Ezelbeweging wil het met bil een frisse wind alleen in de gemeenteraad laten De ver kiezingen naderen De bordjes worden al verhangen en uitgesto ken. Welk smakelijk etensmaat ligt er morgen op uw Kerstbord? Natuurlijk heeft u eerst even een natte neus en warme voeten ge haald met een ferme wandeling in de Tesselse natuur. Stoort u zich ook aan al die (Info-)borden. die ons van alles wijs willen ma ken. Zouden de toeristen (en zij niet alleen) op ons eiland hope loos verdwalen zonder borden, bordjes en die prachtige, verlichte plattegronden? Beslist niet. je komt hoe dan ook altijd bij de zee Avontuurlijk en toch veilig! We moeten niet zo overdrijven met al die borden Behalve met het vriendelijke bord "Den Hoorn wenst u prettige feestdagen". Net als Horszei Een ritje met de Telekom Taxi kost per 1 januari zeven gulden per per soon. De afgelopen vijf jaar kon den reizigers met de Texelse „deel- taxi" voor een gulden minder het eiland rond. De gestegen kosten van brandstof, auto's en lonen maken de prijsstijging volgens on dernemer Gerrie Grootjen noodza kelijk. „Als we dit niet doen. verdie nen we niks meer." Volgens Grootjen zijn de kosten sinds de start met 25% gestegen, zonder dat de ritprijs is aangepast. „De trein taxi kostte toen 5,-en nu 7,- En dat is nog gesubsidieerd ook, terwijl ik geen stuiver ontvang." De tariefsverhoging wordt doorge voerd ondanks een flinke toename van het vervoer. Dat de TelekomTaxi bij het publiek een succes is, blijkt uit het feit dat Grootjen 's zomers liefst acht busjes op de weg heeft. „Afge lopen seizoen is er een busje bijge komen Daardoor hadden we een mannetje méér voor hetzelfde ver voer. Het verkeer op Texel is zó druk geworden, dat je het in eén uur niet meer redt om van de boot naar De Cocksdorp en terug te rijden De chauffeurs moesten jagen om hun schema te halen Mensen klaagden over te hard rijden en klanten moes ten vaak lang op het busje wachten Om veiligheidsredenen was dat on verantwoord", aldus Grootjen. Rustiger Volgens hem heeft de maatregel ef fect gesorteerd. „Aan het eind van het seizoen kregen we complimenten van de politie dat de taxi's rustig heb ben gereden." Grootjen hoopt dat dit het imago zal verbeteren. „We willen een volwassen stuk openbaar ver voer bieden." De Koger taxibaas wijst er op dat met alleen toeristen, maar ook steeds meer Texelaars de Telekom Taxi ontdekken. „Velen hebben eerst de kat uit de boom gekeken. Maar nu is het al zo dat sommigen hun (tweede) auto hebben verkocht en zich met de Telekom Taxi laten vervoeren.' De terugdringing van het autoverkeer wordt echter weer teniet gedaan door de toename van korte vakanties, waardoor het op de Texelse wegen beduidend drukker is geworden. „Kijk maar eens hoe men geparkeerd staat in Den Burg op marktdagen Maarten Spanjer De verhoging naar ƒ7,- staat los van het besluit van de provincie om de taxitarieven los te laten. In 1998 zijn taxi-ondernemers vrij om de pri|zen maximaal 2'/2% te laten stijgen of maximaal 20% te laten dalen. Deze maatregel geldt voor de reguliere taxi, niet voor het deeltijdvervoer zoals de Telekom Taxi, aldus Grootjen. Overigens toont hij zich tegenstander van het nieuwe beleid. „Vroeger kostte een ritje van Den Burg naar De Koog voor Texelaars een tientje, voor Hollandse toeristen 20,- en voor Duitsers 30,- Dat hoort met. Men sen moeten van tevoren weten waar ze aan toe zijn. Als je de prijzen wilt loslatenmoet je ook zorgen voor een goede controle. Anders is het eind zoek." Het reclamefilmpje met Maarten Spanjer op TV Texel zal door de prijs verhoging vervallen. Er is een nieuwe campagne in de maak, echter zonder medewerking van de bekende acteur. De grondlegger van het oorspron kelijke Texels Museum was mees ter Kraai, die vanaf 1931 in het „Glazen Paleis" bij de Franse School aan de Nieuwstraat (nu Burgwal) zijn natuur-historische verzameling tentoonstelde. Het museum richtte zich zowel op de eigen bevolking als op toeristen en trok al in het openingsiaar duizen den bezoekers, wat voor die tijd ongekend was. De oprichter was dus niet Gerrit de Haan, zoals wel eens wordt verondersteld Die be gon in de jaren '50 bij het Texels Museum met de opvang van zee honden en stond daarmee aan de basis van het huidige EcoMare. Elders in deze krant bevindt zich een speciale aflevering van Texeltest U mag antwoord geven op liefst 23 (cryptische) vragen over het Texelse nieuws van 1997 De goede oplossingen vormen samen een kerstwens iw kantoor pdactle jse Courant Logiesverstrekkers en natuur- en milieu-organisaties hebben in grote lijnen positief gereageerd op de herzieningen in het bestem mingsplan buitengebied. Naar aan leiding van de aanpassing van het plan kreeg de gemeente 31 inspraakreacties binnen. Donder dag werd een speciale hoorzitting aan het herstelplan gewijd. De herziening, een toevoeging aan de bestaande tekst in het plan buiten gebied, is over het algemeen goed gevallen. De aanpassing geeft gro tere waarborgen voor het behoud van bestaande natuur- en landschappe lijke waarden op het eiland. Wethouder Schilling (ruimtelijke orde ning) maakte uit de reacties op dat er tegen de grote lijnen in het plan geen Twee opvarenden van de kotter TX 94, Steven de Wit senior en junior, hebben de zilveren draagmedaille van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen ontvangen. Va der en zoon De Wit redden op 15 augustus j.l. hun schipper Kees Boersen junior van de verdrin kingsdood. Burgemeester W van Rappard reikte de medaille met-legpenning en bijbe horende oorkonde onlangs uit Hij dankte beide redders voor hun held haftige optreden Dat gebeurde tij dens een plechtigheid aan boord van de TX 94 in de haven van Oudeschild. Dezelfde plaats waar Boersen afge lopen zomer te water raakte Hij viel van het dek, stootte met zijn hoofd tegen de havenkade en verdween bewusteloos onder water. Een toerist die het zag gebeuren waarschuwde de bemanning. Vader en zoon De Wit doken de drenkeling achterna en wis ten hem aan zijn shirt naar boven te trekken, waarna hij weer snel bij ken nis kwam. weerstand meer bestaat. De raads fracties die donderdag alleen als toe hoorder van de partij waren, vergade ren in februari weer over het buitengebied. Ze praatten er al eer der over, maar hadden er het begrotingsdebat toen niet veel tijd voor gehad. De afdeling ruimtelijke ordening verwacht het herziene plan in juni te kunnen vaststellen Militair medegebruik Toch vielen er donderdag nog wel wat kritische geluiden te horen. Bijvoor beeld over de uitbreiding van het ge bied voor militair medegebruik, dat zich uitstrekt tot bij paal 9 De provin cie drong hierop aan, omdat die het beoogde terrein volgens het „daad werkelijke gebruik" wil bestemmen. Schilling liet zich al eerder kritisch uit over deze aanwijzing. Op ambtelijk niveau is over dit onderdeel inmiddels overleg gaande De werkgroep Landschapszorg en de Vogel werkgroep staken hun kritiek tijdens de hoorzitting met onder stoelen of banken. Omstreden onderdeel is ook de be stemming van kleinschalige recreatieterreinen. De verblijfs- categorie die in deze zogeheten rk- bestemming is ondergebracht is heel divers. Het varieert van stolp boerderijen met daarin accommoda tie, tot geschakelde appartementen In de herziening is de omvang hiér van bevroren tot de bestaande na tuurlijke erfgrenzen. De wens is na melijk dat de kleinschaligheid blijft gehandhaafd. De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) en an dere belanghebbenden drongen erop aan de natuurlijke erfgrenzen los te laten en ook deze groep toe te staan maximaal 25 procent te mogen uit breiden. Deze regel is namelijk al van toepassing op andere accommoda tie Archeologische meldingsgebieden Kritiek was er ook op de aanwijzing van zogenaamde archeologische meldingsgebieden. Op aandrang van de provincie zijn er op de kaart van het herziene plan 130 ingetekend Uit bestuurlijk overleg met de provincie is de gemeente toegezegd dat normaal agrarisch gebruik, zoals ploegen en frezen, mogelijk blijft. Ingrijpender maatregelen, bijvoorbeeld diep- ploegen of ander grondverzet, mag hier niet (Advertentie) tot maandag 29 december 12.00 uur bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6,1791 MC Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 4111. iU k»L Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ^UDIO YIDF,O 'JV.LECOM deze week wordt verspreid de TELEFOONGIDS TEXEL 1998 NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Als gevolg van een losgeraakte benzineleiding vloog zaterdag middag de auto van Ruud Mattner uit Den Burg in brand. Dat gebeurde toen hij na een repa ratie (die op een ander onderdeel van de auto betrekking had) een proefritje maakte. Juist toen hij vanat de Beatrixlaan de Keesomlaan in draaide om naar de Pontweg te gaan, zag hij rook onder de motor kap vandaan komen. Toen hij stopte en de kap opende sloegen de vlam men hem tegemoet Martin de Rid der van garage Kaczor belde de brandweer, maar voordat deze arri veerde had een buurman het kwaad al bezworen met een emmer water uit zijn tuinvijver De brandweer kon daardoor halverwege worden terug geroepen Bedrading en mogelijk andere onderdelen van de auto zijn verbrand. Of het de moeite waard is om de 14 jaar oude Audi 80 nog te repareren, is de vraag (Advertentie) In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 1 januari verschijnt er in de week van oud en nieuw een gezamenlijke krant op woensdag 31 december. Advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 29 december 12.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) uadttuks Deze situatie zal nog wel even wennen zijn. Daarvoor vragen we uw begrip en medewerking We zijn er echter van overtuigd dat het zowel voor u als voor ons een belangrijke verbetering betreft De directie (Advertentie) Voor nieuws, tips of een praatje hoeft u bij de Texelse Courant geen trap meer op De redactie is namelijk verhuisd van boven naar beneden. De krappe hokjes zijn vervangen door royale ver trekken, waar u -als vanouds- van harte welkom bent Overigens is het nieuwe redactiekantoor nog niet helemaal gereed. U hoort daar binnenkort meer van De ingang bevindt zich voortaan op Warmoesstraat 45 Het is met meer mogelijk om via kantoorvakhandel LenR aan de Park straat naar „de krantdoor te lopen, zoals jarenlang gebruikelijk was. De winkel is uitsluitend nog via de Parkstraat bereikbaar. De TC-redactie aan de Warmoesstraat gaat alleen over het nieuws. Voor advertenties en drukwerk kunt u terecht bij de drukkerij/uitgeverij aan de Spinbaan. Veel Texelse kotters visten afgelopen weekend door om het kwantum van dit jaar vol te krijgen Een aantal liep dinsdag binnen, om komende zaterdag aan de laatste vaart van het jaar te beginnen. <FoK> GeraTimmerman) PARKSTRAAT t

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1