„Elastic Baby" Megahit Radio 3 Fusie leidt tot één thuiszorg-meldpunt Ongerustheid over schade knaagkever Restauratie NH kerk naar nieuwe fase carB oon Texelse Nilsson verovert Nederland EXELSE COURANT msassess Visserskoor zingt Wat ik zeggen wou. Een merkwaardig Kerstgevoel Cursus praten over peuters GOEDE-DflG ,WÜ 7UN VHM DE RNWB EN WU VIILDE EVEN O STER CONTROLEREN TTTYT7T CI? WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 Weer als nieuw: een deel van de zuidgevel van de kerk. De koperen goten en koperen afdekkingen van de steunberen werden al in I aangebracht. De mensen die betrokken zijn bij de restauratie van de Hervormde kerk in Den Burg zijn bang dat bonte knaag- kevers flink hebben huisgehouden in het gebouw. De om vang van de schade die deze diertjes hebben toegebracht aan de eeuwenoude balken van de dakconstructie, zal bin nenkort worden vastgesteld. Deze inspectie is onderdeel van de derde fase van de restauratie, die spoedig van start gaat en eind 1998 klaar moet zijn. De bonte knaagkever is een van de ernstigste bedreigingen van monumentale gebouwen. De lar ven van dit insect vreten zich dwars door het hardste hout en maken daarbij lange gangen met een doorsnee van ongeveer vier millimeter. Van het aldus aange taste hout blijft op den duur wei nig over zodat het fataal is voor de draagkracht van de constructie. probleem is dat het grootste deel van de houten constructie van het kerkdak verscholen is achter betimmering en pleisterwerk. Je zou erbij kunnen komen door het dak van de kerk te slopen, maar dat is zo ingrijpend dat waarschijnlijk een an dere methode wordt gekozen om de voor mensen onbereikbare ver dachte plekken te bekijken, bijvoor beeld door een op afstand bediende camera. Welke techniek bij de ei genlijke bestrijding van de plaag moet worden toegepast, weet nog niemand en hangt onder meer af van de ernst van de aantasting. Als het nodig is balken te vervangen is dat een ingrijpende operatie Elke kerkbezoeker kan zien dat de kever ook in de wel in het zicht zijnde lagere kozijnen, deuren en andere houten onderdelen al behoorlijk be zig is geweest. De aantasting is hier gestopt door het hout via geboorde gaten te impregneren De sporen van deze behandeling zijn duidelijk zichtbaar want de nippels waardoor de verdelgende vloeistof is ingespo ten zitten nog in het hout. Het zou best kunnen dat het hoog in de kap. verwerkte hout er veel ernstiger aan toe is. Architect Jan Visser is wat dat betreft niet optimistisch. Hij toont als motivatie van zijn somberheid een uit de kerk afkomstig stuk balk dat zodanig door de keverlarven is aan gevreten dat het geheel „gaar" is. Doden van de larven is mogelijk door het houtwerk te verwarmen tot 60 graden met hetelucht. Vervol gens moet door impregneren nieuwe besmetting worden voorko men. Opgeknapt Op dit moment is het laatste onder deel van fase II van de restauratie in uitvoering Het grootste deel van de (Foto Harry cto Graaf) meest in het oog springende weste lijke en zuidelijke gevel van de kerk is nu weer in perfecte staat. De weg- gekankerde stenen zijn vervangen door nieuwe van hetzelfde type. Vooral de gemetselde ramen waarin bakstenen met een speciaal profiel zijn verwerkt zijn daardoor opvallend opgeknapt. Volgens oude trant werd gemetseld en gevoegd met kalk- specie („tras") die nooit keihard wordt. Het kleurverschil waardoor het oude van het nieuwe is te onder scheiden, zal onder weersinvloeden op den duur vervagen Belangrijk voor de bouwkundige constructie was ook het herstellen of Vandalen Ook het exterieur van de toren (ei gendom van de gemeente Texel) is vrijwel klaar, maar de schade die vandalen zaterdagavond na Ouwe Sunderklaas toebrachten aan haan en bol is nog niet hersteld. De stei ger moest echter volgens plan weg om bij het verdere werk niet in organisatieproblemen te komen. Herstel van de schade en de wijzer platen met raderwerk zal kostbaar zijn, onder andere omdat er een kraan voor nodig is die f4.000,- per dag kost. In hoeverre de kosten op de daders verhaald kunnen worden en in hoeverre de verzekering de helpende hand biedt, is nog met dui delijk. Een probleem is dat jongens zijn betrapt toen zij in de steigers za ten, maar dat niet vast staat dat zij de schade ook werkelijk hebben aangericht Vandaar dat de politie nog hoopt op getuigenverklaringen met nieuwe aanwijzingen. Kerstklok De klok van de kerk zal met kerstmis weer luiden Hij heeft een tijdje ge zwegen omdat de stalen klokken stoel uit elkaar is gehaald om te wor den gegalvaniseerd. Er kwamen bovendien nieuwe luiken in de galm gaten en enkele eiken plafond- balken werden vervangen. In een der torenverdiepingen zal een kleine expositie worden ingericht die op historie en restauratie van de kerk betrekking heeft Tot de uitge stalde curiositeiten behoort het half weggeroeste smeedijzeren kruis dat tot voor kort nog de haan op de toren droeg. Er wordt dus rekening gehouden Een stuk eiken balkhout van 4001aar afkomstig uit de kerk. De larven van de bonte knaagkever hebben er een poreuze spons van gemaakt. Gevreesd wordt dat meer vitale onderdelen op een dergeliike manier zijn aangetast. troio nmy de Graan De Texelse formatie Nilsson (voor heen Vivid) gaat een goede kerst tegemoet. Hun single „Elastic Baby" is als Megahit de laatste twee weken van het jaar in elk pro gramma van Radio 3 te horen. De door Arjan Rienks en Remco Ste vens gemaakte videoclip die op Texel is opgenomen, is regelmatig te zien op muziekzenders TMF en The Box. „Het voelt héél prettig. We hebben van begin af aan geloofd in deze sin gle", aldus Wilco Witte, samen met Oscar Bremer, Pime, JJ Eelman en Marieke Eelman de samensteller van het populaire Britpop-nummer „Alles begint bij een héél goed liedje. We hebben het op eigen kosten profes sioneel opgenomen en naar verschil lende platenmaatschappijen opge stuurd We kregen veel reacties, maar CNR bleef als gunstigste over. Nu die het uitbrengt, blijkt hoe belang rijk goede ingangen bij Radio 3 zijn. Garanties zijn er in die wereld niet. Het is een heel dun sluisje waar je door moet zien te komen." Hitpotentie Nadat het plaatje de afgelopen weken steeds vaker op de popzender werd gedraaid, is het nu uitgeroepen tot Megahit Die titel, te vergelijken met de vroegere Alarmschijf, is een num mer waaraan door radiomakers veel hitpotentie wordt toegekend. Het suc ces beperkt zich met tot Radio 3. De single is binnengekomen in de Mega Top 100, de tipparade van de Rabo Top 50, de Outlaws van Kink FM en staat nu nummer twee in de Cyber Top 50. Vandaag is Nilsson tussen 12.00 en 14.00 uur te gast bij Henk Westbroek in „Denk aan Henk" en zal live enkele nummers spelen. Op verzoek van Radio 3 heeft zangeres Marieke Eelman samen met Van Dik Hout, Skik en De Kast meegewerkt aan de Nederlandstalige versie van „A Perfect Day". Paradiso Nilssons verschijning op radio en tv mist z'n uitwerking niet. „We merken dat we veel vaker worden gevraagd Van Dik Hout heeft gevraagd of we op hun jaarlijkse optreden op 30 decern- De CD-hoes van de Elastic Baby van Nilsson. ber in het Amsterdamse Paradiso in het voorprogramma willen spelen Te gek natuurlijk Andere optredens krij gen is ook geen probleem. Gelukkig hebben we een goed management (Off the Record, red.) die dit voor ons regelt Zo hoeven we zelf geen ja en geen nee meer te zeggen." De feestdagen benut Nilsson om de batterij op te laden. Daarna werkt de groep aan repertoire voor het nieuwe album. „Eind januari gaan we de stu dio van Sound Enterprice in Muiden in. De planning is dat in maart het al bum uitkomt Dat gebeurt onder pro- duktie van Sander Janssen, die ook groepen als Loise Lane, Hallo Venray en Skik heeft gedaan. Het wordt een heerlijke liedjes plaat, in de stijl van Elastic Baby. Het nieuwe repertoire ligt toch in die populaire lijn." „Bij het schrijven van al onze liedjes verzint één van ons doorgaans een basisstramien, bijvoorbeeld een tekst en akkoordenschema. Bij Elastic Baby heeft Marieke de basis gelegd. Dan komen we bij elkaar en gaan het samen uitwerken." Het vijftal is blij dat de naamswijziging kort voor het uitbrengen van de sin gle is doorgevoerd „We waren Vivid een beetje zat en bovendien riep het verkeerde associaties op. We zoch ten naar iets nieuws dat nergens naar anders naar verwees." Texelaars lij ken inmiddels gewend aan de nieuwe naam. Volgens Henk Slikker van Nauta CD gaat de compact disc vlot van de hand. Woordvoerder Witte blijft met z'n bandleden nuchter onder het succes. „We hebben natuurlijk de ambitie om van de muziek ons beroep te maken. Maar zolang je alleen in Nederland wordt gedraaid, is die weelde maar voor enkele popmuzikanten wegge legd. Bijvoorbeeld voor De Dijk en Van Dik Hout. Wij hebben naast onze muzikale bezigheden, waarin heel veel tijd gaat zitten, allemaal een deeltijdbaan Zolang het kan blijven we werken." met regelmatig publiek bezoek van de toren. In verband daarmee zijn beter begaanbare trappen met goede leuningen gemaakt. De meest „enge" steile stukken worden onderbroken door bordessen. In ver band met de veiligheid komen voor de gaten op de torentrans roest vaste stalen spijlen, die de plaats in nemen van het roestige betonijzer dat daarvoor tot dusver werd ge bruikt. Op de transvloer rond de spits komt een nieuwe loden afdekking met daarop houten vlon ders. Onder de binnenkort te starten restauratiefase III (die ook door bouwbedrijf Daalder uit De Cocksdorp zal worden uitgevoerd) valt naast het onderzoek naar de knaagkever-aantasting het herstel van de buitenzijde de noord- en oostgevel en het beglazen van de vensters. Financiën... Wat fase VI gaat inhouden staat nog niet helemaal vast. In elk geval valt het herstel van het pleisterwerk van het interieur eronder en mogelijk ook de grootscheepse aanpak van het knaagkever-probleem De financiële vooruitzichten zijn nogal somber, want ondanks de economische bloei in Nederland wordt minder geld uit getrokken voor het behoud van cultuurgoederen. Eén van de wen sen van architect Visser waarvoor hij in elk geval géén subsidie krijgt, is vloerverwarming. De huidige hete- luchtverwarming is schadelijk omdat het vocht in de opstijgende warme lucht bovenin het gebouw condenseert. De dakconstructie wordt daardoor vochtig, wat het be derf in de hand werkt en een gun stige levensvoorwaarde schijnt te zijn voor de bonte knaagkever. Het geld zal dus ergens anders vandaan moeten komen. Visser. „Ik hoop op een Maecenas.. In theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim wordt za terdag opgetreden door het Oude schilder Visserskoor. De heren be ginnen om 20 00 uur, de toegang is gratis Bnrvcn van k-zrr* Button rram«rordrbik.bod v>n de rcd*cüc Al lopende en winkelende door Den Burg zie ik dat de commercie aan de winnende hand is om van het Kerstfeest een financieel suc ces te maken. Wat een uiterlijk ver toon! Zoveel glitter, lichtjes en an dere prullaria. Waar is dat allemaal goed voor? Gaan we op deze ma nier niet aan het Kerstfeest voorbij zoals ik denk dat het bedoeld is. Hoe? Dat moet iedereen natuurlijk zelf weten, maar een paar elementen zijn toch wel essentieel, zonder mi| echt op religieuze paden en in valkui len te begeven In onze westerse samenleving wordt tijdens de Kerst aandacht geschonken aan elkaar, het sociale staat bovenaan Ik denk, dat het in onze materiële maatschappij, zoals wij die beleven belangrijk is. Zorg voor de familie, het gezin, de vrienden en de alleenstaanden moet daarin veranderd zijn. Het sturen van kerstkaarten is daarom ook zo aardig Maar het Kerstfeest kan ook doorslaan naar een soort semi Amerikaanse beleving daarvan Een paar voorbeelden In een winkel met huishoudartikelen in Den Burg loopt het vrouwelijk bedienend perso neel met clowneske kerstmanmutsjes rond Je ziet het en ik weet ook, dat ze het vreselijk vinden, om er zo bij te lopen Ben je zo gezond bezig met de Kerst? Ik wens deze meisjes vooral een prettige kerst zonder kerstmanmutsjes! Deze winkel moet het blijkbaar van het kerstgebeuren hebben, want in oktober liep ze al te leuren met kerstprullaria In een andere winkel met bouwmate rialen is een grote hoek ingericht met de meest vreselijke glitterzooi Na tuurlijk mag iedereen deze spullen aanschaffen, maar het zegt toch wel iets over de smaak en het uiterlijk vertoon. Er moet een markt voor zijn; anders richten ze het zo niet in. Waarom worden te pas en te onpas kerstbomen op de meest onmogelijke plekken gepoot, staan overal achter vensterbanken dezelfde vijfarmige kandelaars en worden de etalages overdreven kerstrijk versierd? Als je negatief wilt denken, ontkom je met aan deze „kerstterreur". Ik wil niet negatief denken; ik wil het feest niet ontlopen, maar soms bekruipt mij dat gevoel. Moet het zo overdreven ge vierd worden? Moet er zoveel geld in omgaan? Ik wil niemand zijn kerst gevoel ontnemen, maar fokken we het met zijn allen met te veel op? Ik hoef geen antwoord op deze reto rische vragen. Prettige kerstdagen Dick Schermer, Den Burg. Voor ouders van peuters van V/z tot 4 jaar start vrijdag 6 februari een ge spreksgroep, op initiatief van de Thuiszorg Kop van Noordholland In zes bijeenkomsten krijgen de deelne mers informatie over onderwerpen als hoe stel je je grenzen, wat te doen met boosheid, angst en jaloezie bij de peuter, slapen, eten en zindelijkheid, spel en speelgoed en tijd voor jezelf. De Texelse wijkverpleegkundige Marja van Etten geeft informatie over de genoemde onderwerpen Daar naast krijgen ouders gelegenheid om hun ervaringen uit te wisselen. De cursus is bestemd voor alle peu- ter-ouders, dus met speciaal voor ouders met „probleemkinderen". De bijeenkomsten zijn van 9.30 tot 11.30 uur op de vrijdagochtenden 6, 13 en 20 februari en 6,13 en 20 maart in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel in Den Burg Leden betalen 37 50. voor niet-leden bedragen de kosten ƒ75,- (inclusief koffie/thee en lesmateriaal). Voor informatie kan men elke werkdag van 9.00 tot 17.00 uur bellen naar de Gezondheids- wi|zer van de Thuiszorg tel. 0223- 650 135. Drie thuiszorg- en kruiswerk instellingen in de kop van Noord holland fuseren per 1 januari tot één organisatie: Thuiszorg Beheer. Hierdoor kunnen inwoners van Texel voortaan bij één meldpunt terecht voor alle hulp op het gebied van gezinsverzorging, bejaarden hulp en wijkverpleging. De huidige Stichting Thuiszorg Texel gaat op in het grotere geheel. Wel blijft het kantoor aan de Jonkerstraat be staan. De fusiepartners van Thuiszorg Texel zijn Kruiswerk Kop van Noordholland en Stichting Zorg (Den Helder). Het samengaan werd vrijdag bekrachtigd tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Helderse schouwburg De Kampanje In het bijzijn van mede werkers en bestuursleden werden de nieuwe logo's onthuld. Onder de hol ding Thuiszorg Beheer vallen diverse werkmaatschappijen, waaronder Thuiszorg Kop van Noordholland. Door de fusie is een betere afstem ming van zorg- en dienstverlening mogelijk. Ook kan bijvoorbeeld op administratief gebied doelmatiger worden gewerkt. „We hopen hierdoor geld over te houden voor zoveel mo gelijk handen aan hef bed", aldus p.r,- functionaris Joke Harlaar. Voor de afnemers betekent de fusie dat zij nog slechts met één thuiszorg organisatie te maken hebben .Men sen hoeven zich niet meer af te vra gen bij wie ze hulp of zorg moeten aanvragen Ze kunnen nu op één nummer terecht. Wij zoeken dan wel uit wat er precies nodig is." Dat nummer is van het reeds be staande Centraal Meldpunt: 0223- 650 222. De Texelse Courant ver meldt het wekelijks in de lijst „Voor het weekend". Twee instellingen Momenteel houden zich op Texel twee organisaties bezig met thuis zorg De ene is de stichting Thuiszorg Texel, gevestigd op de Jonkerstraat 6 in Den Burg Hier kan men terecht voor gezinsverzorging en bejaarden hulp De andere is de afdeling Texel van het Kruiswerk Kop van Noordholland in het voormalige Groene Kruis- gebouw aan de Schoonoordsingel. Van daaruit wordt de verpleegkun dige thuiszorg (wijkverpleging) gere geld Andere diensten van het kruis werk zijn de jeugdgezondheidszorg (o.a consultatiebureau), diëtiste (voedingsvoorlichting en dieet-advie- zen), groepsvoorlichting (o.a geven van cursussen) en het uitleen magazijn. Samenwerking Bedoeling is dat beide instellingen op Texel voorlopig op hun huidige loka- fie doordraaien De fusie voltrekt zich zonder ontslagen Alle personeelsle den treden in dienst van de nieuwe organisatie. Gestreefd wordt naar een intensievere samenwerking. Ge werkt wordt aan de totstandkoming van één feam. De nieuwe organisa tie probeert daarbij zo goed mogelijk in te spelen op de behoefte aan hulp of zorg van de klant. Het hoofdkan toor is gevestigd in gebouw De Kop loper, Prins Hendriklaan 2 in Den Helder. vervangen van diverse muurankers meterslange gesmede staven die voor zover mogelijk uit de muren werden gesloopt om behandeld te kunnen worden.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5