„Ze hebben leven in de war geschopt" Meester H. Kraai en het Texels Museum Piet „Smul" nog lang niet de oude Texel test TEXELSE 7 couRANT Ezels Rommelmarkt Mensen -= Jacob van Wolferen was „meester" De Texelse Courant wenst u... Familie Rodenburg boert goed tege^ worden gemolken WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 VERVOLG PAGINA 1 ,,Wat te denken van een wethouder en lijsttrekker van het CDA die een stalletje van de Ezelvereniging opent..." Kort De opmerkingen van de ervaren wet houder waren vooralsnog geen reden voor de ezelvereniging de politieke ambitie te laten varen. Echter met zonder ruggespraak met de commis sie van wijze vrouwen, die het ezel- bestuur over de politieke zaken van advies voorziet Wie er zetelen in deze commissie, hield voorzitter Theun de Winter in het midden E'96 zegt het verkiezingsprogramma bewust kort te hebben gehouden. De Wijk: „Sommigen menen dat alleen partijen met een stuk van vijftig kant jes serieus worden genomen Wij hebben het bij drie gehouden, maar dat is eigenlijk ook nog aan de lange kant. Te veel informatie is namelijk géén informatie." Leidraad voor het programma is de ezelgedachte Eén van de speerpun ten is: jong en oud onder één dak „Hierdoor ontstaat een nieuw woon genot, waarin jong en oud van elkaar leren De ouderen de Engelse Wals aan de jongeren, in ruil voor het leren housen." Uit het SBS6-item bleek echter dat één van de eerwaarde zusters het housen niet zo zag zitten. Milieu E'96 is voor het combineren van boe ren- en vissersbelangen met milieu taken. „Kampeerboeren moeten vol doende standplaatsen hebben om rendabele voorzieningen te kunnen treffen De gasten steken een handje toe bij het (milieuvriendelijk) boeren Vissers moeten subsidie krijgen voor het aan wal brengen van opgevist vuil. Voor gelijkwaardige Europese regels, sluit De Wijk een ezellobby in Brussel niet uit. Veel argumenten worden genoemd om de 1-2-3 regeling om te zetten vrije sluitingstijden. Enig risico sluit E'96 niet uit „Mogelijkerwijs zit de eerste boot vol dronkenlappen. Daarom stellen we een proefperiode voor van een jaar." Om de afstand tussen politiek en bur ger weg te nemen, wil de partij de touringcar van de ezelvereniging in zetten als een soort „rijdende raad". Andere opties zijn. vergaderen op Plet ..Smul" Huizinga toont de mand met méér dan 200 kaarten, die hij uit alle lagen van de bevolking ontving. De reacties waren hartverwarmend." iFoio Funs Hopman} was hartverwarmend. Ik ben heel dankbaar dat iedereen zo achter me stond. Ook de boycot van de horeca was een mooi gebaar. En heel fijn vond ik het telefoontje van de burge meester. Toen ik weer thuis was, belde hij me gelijk op en ver ontschuldigde zich namens de bur gerij dat dit op Texel kon gebeuren Langzaam probeert Huizinga zijn draai weer te vinden Tv kijken en de krant lezen lukt redelijk Een prettige afleiding heeft hij aan de siervogels die hij als hobby houdt. „Voor de gould amadines, Australische prachtvinken, is het nu de tijd om mee te broeien Hij is vast en zeker van plan om zijn werk achter de bar weer te hervat ten „Ik wil naar morgen kijken Ik heb verdomme 30 jaar met plezier gewerkt en wil het ook goed afslui ten." Naar aanleiding van de Texeltest- vraag over de grondlegger van het Texels Museum kregen wij enkele reacties met nadere gegevens die het doorgeven waard zijn De biologische collectie van „mees ter" Hendrik Kraai werd op 22 juni 1930 voor het publiek geopend in een lokaal van de voormalige ULO aan de Nieuwstraat (nu Burgwal) in Den Burg Een jaar later werd de verza meling overgebracht naar de voorma lige zeevaartschool, er vlak naast, beter bekend als het glazen paleis. De collectie bestond in eerste instan tie uit schelpen en vogels voor onderwijsdoeleinden, bij elkaar ge bracht door onderwijzers en leerlin gen, wat in die tijd op veel scholen gebeurde. Het initiatief om er een publiek museum van te maken kwam eind jaren twintig van Teso Het was één van de activiteiten die de boot onderneming ontplooide om de stroom toeristen naar Texel aan te wakkeren. Daarmee werd ingespeeld op de plotselinge aandacht die Texel landelijk had gekregen, vooral door het Verkadealbum „Texel" dat in 1927 was verschenen. Teso is jaren lang als sponsor bij het museum be trokken geweest maar ook de ge meente liet zich niet onbetuigd. Het was burgemeester Oort die in 1929 voor f525,- een collectie van 114 op gezette vogels kocht om daarmee de schoolcollectie uitgebreider en aan trekkelijker te maken. In de eerste zomer na de opening trok het mu seum al 2000 bezoekers. Hendrik Kraai overleed op 25 juli 1941 op 44-jarige leeftijd. Een nicht van hem, mevrouw T. Blokker-Borren uit Utrecht (die sinds 1976 een huisje op Texel heeft) schreef ons dat zij vergeefs naar zijn graf heeft gezocht totdat zij hoorde dat er geen graf is lokatie, zoals de veerboot, strand paviljoens. etc. Overigens constateert de ezelvereniging dat de interesse voor de politiek flink is gegroeid sinds E'96 zich heeft gepresenteerd Vol gens Henk Jan Klok is lokale politiek in café W'tjewel zelfs het gesprek van de dag. „Daarmee hebben we ons doel al deels bereikt." Verhuizing van VV Texel'94 ziet de partij met zitten. „Het is heilige grond", pleitte De Winter. De raadszaal kan volgens E'96 voor een beter doel worden ingericht: „Een gemeentelijk informatiecentrum waarin klantvriendelijkheid voorop staat. Openbaarheid van bestuur kent geen achterkamertjespolitiek, maar duidelijkheid en klantgerichtheid." Klein individueel leed wil E'96 aan pakken. „Het is voor ambtelijke orga nisatie makkeli|k burgers om de tuin te leiden. We moeten ervoor waken dat mensen die wel de weg weten alles voor elkaar krijgen, terwijl ande ren juist het slachtoffer van de regels worden." Hendrik Kraai. ifvio amiwr ecoMomi omdat Kraai in Driehuis-Westerveld is gecremeerd. Opvolger van meester Kraai als be heerder van het Texels Museum was Herman van der Horst uit Beverwijk, die toen preparateur was en later beroemd zou worden als cineast. Gerrit J. de Haan trad in 1945 bij hem in dienst als assistent. Het contact tussen hen was ontstaan toen de uit Westzaan afkomstige De Haan bij Van der Horst was ondergedoken. Na 1947 legde Van der Horst de functie neer en werd Gerrit de Haan zijn op volger. Het glazen paleis werd tijdens de opstand van de Georgiérs in april 1945 verwoest waarbij een deel van de collectie verloren ging. Het Texels Museum ging in september 1945 naar „Waldfrieden" in de Dennen, een voormalige barak van de Wehrmacht. Teso stak f4000 - in aan koop en aanpassen van dit houten gebouw. Rond het bad van Calluna wordt zon dag vanaf 10.00 uur een indoor rommelmarkt gehouden. Kraampjes zijn te huur voor 20,-, inclusief en tree Er wordt speciaal ruimte ge maakt voor kinderen die hun koop waar willen stallen Deelnemers doen er goed aan vooraf contact op te ne men met Calluna, tel 31 78 88 De entree is zondag ƒ5,- ..Groen zwart, vrede in uw hart! Dertig jaar lang was Jacob van Wolferen hoofd van de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Leer lingen vreesden zijn soms bulde rende woede, maar hij was toch vooral geliefd. Ook bij Hoornders die niets met de school te maken hadden. Voor het hele dorp was hij „meesterMaandag overleed hij in Utrecht op 69-jarige leeftijd. Jacob van Wolferen mag misschien wel het prototype van de school meester worden genoemd Streng maar rechtvaardig en met een groot hart voor „zijnkinderen. Hij kon soms flink tekeergaan en dan was het zaak je gedeisd te houden Toch liepen zijn leerlingen met hem weg. want een donderpreek werd stee vast besloten met een grapje en nie mand kon zo mooi vertellen of had zulke gekke invallen als meester. Van Wolferen groeide op in een Am sterdams arbeidersgezin Hij kon goed leren en doorliep in de hoofd stad - zijn „eenvoudigeafkomst ten spijt - het deftige Ignatiuscollege. Hij leerde door aan de kweekschool en werd achtereenvolgens invalkracht in Amsterdam en (volwaardig) leer kracht aan een lagere school in Egmond aan Zee, om in 1958 met vrouw en twee (later drie) kinderen in Den Hoorn terecht te komen Hij ontpopte zich er als een bijzonder actieve onderwijzer, met een groot organisatievermogen. De nieuwe meester zette grote toneelstukken en musicals op touw en was betrok ken bij de verbouw van de oude school naar dorpshuis Lange tijd maakte hij deel uit van de Hoornder feestcommissie Legendarisch wa- Matthijs Hornby (20) uit De Koog voltooide zijn opleiding aan de Ko ninklijke Luchtvaart School in Eelde Hij treedt binnenkort in dienst van de KLM ren de enorme schoolfeesten in de jaren zeventig, georganiseerd om de financiële middelen wat te verrui men De feesten, opgebouwd rond één of meerdere thema's, vroegen steevast een wekenlange voorberei ding van leerkrachten, leerlingen en ouders. Eenmaal werd de school omgetoverd in een middeleeuwse burcht, compleet met ridders, jonk vrouwen, monniken, een primitieve kiezentrekker en andere bewoners. Omdat de kippen en geiten gewoon los liepen in het gebouw, lag overal een dikke laag stro op de grond Toen de dag erna tientallen mensen bezig waren de school weer enigs zins toonbaar te maken, merkte éen van hen op. „Kunnen we een vol gende keer niet gewoon allemaal honderd gulden lappen als meester weer geld nodig heeft Ook in de Texelse onderwijswereld was Van Wolferen actief. Hij was on der meer voorzitter van het overleg van schoolhoofden. Wegens een slechter wordend ge hoor nam meester Van Wolferen in 1988 afscheid. Drie jaar later ver huisde hij naar Utrecht, waar hij enige tijd kunstgeschiedenis stu deerde. De laatste paar jaar had h regelmatig problemen met zijn ge zondheid. Tweede Kerstdag werd hij met spoed opgenomen in het zie kenhuis, waar hij maandagochtend overleed Dat Van Wolferen verknocht bleef aan Texel, blijkt ook uit het feit dat hij begraven wilde worden in zijn oude woonplaats- Vrijdagavond tussen 19.00 en 20 00 uur kunnen mensen afscheid nemen in „Ons Huis' Za terdag begint om 13.30 uur een herdenkingsdienst in de Hoornder kerk, waarna de begrafenis plaats vindt. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in dorpshuis De Waldhoorn Jacob van Wolleren in een geliefde rol. als ..meesier van zijn leerlingen. Hier tijdens een schoolreisje in 1978 in de Linnaeushof. De oplossing van onze cryptische kerstpuzzel in de krant van woensdag 24 december is als volgt: Be meest ingrijpende gebeurtenis ran 1997 was ongetwijfeld het „zomaar" in elkaar schoppen van Piet Huizinga. De caféhouder uit Den Burg kampt nog dagelijks met de naweeën. Met zijn rechter oog ziet hij slechts wazig en regel matig wordt hij geplaagd door hoofdpijn. „En voor de rest voel ik me helemaal rot. Als ik naar de zaak ga, vliegt 't me aan. Man, ik hen zelfs nog nooit ziek geweest. Die jongens hebben m'n leven letterlijk in de war geschopt." Zittend in een makkelijke stoel in zijn woning steekt Huizinga (51), beter bekend als Piel Smul. meteen van wal. „De oogarts kan nog weinig zeggen over de afloop Begin januari moet ik weer voor controle, mis schien krijg ik dan meer te horen Ik ben ontzettend bang geweest voor blindheid De eerste dagen in het ziekenhuis zag ik helemaal niks Al lebei m'n ogen zaten dicht. Pas op maandag, twee dagen na het voor val. zag ik voor het eerst'weer licht Dat was een hele opluchting." ,Je kunt je niet voorstellen hoe zijn gezicht er uit zag", vult vriendin Joyce aan. „Neem maar vier sinaas appels en leg die boven en onder je ogen. Alles stond helemaal naar bui len en zag paars." Piet „Ook de oogarts was er van verschoten, hij had nog nooit zoiets gezien." In het Helderse hospitaal was hij ook in handen van een neuroloog. „Maz zel dat hij geen hersenbloeding heeft, riep die aldoor Volgens hem was ik dood geweest als ik nog twee schoppen meer had gekregen Splinter Inmiddels is zijn gezicht weer rede lijk bijgetrokken „Die wallen onder mijn ogen zijn een familiekwaal", grijnst Huizinga. „Het ziet er nu nog wat gekleurd uit, dat moet nog weg trekken Verder heb ik haar scheurtjes in mijn rechter oogkas en is er een splinter afgebroken. Die moet misschien nog operatief wor den verwijderd Ik heb ook nog last van mijn rug, maar in mindere mate. De meeste zorg heb ik om m'n oog en die koppijn Waarschijnlijk is dat het gevolg van schoppen in de nek." Om de nekpijn te bestrijden krijgt Huizinga behandelingen van een fysiotherapeute Over de kansen op volledig herstel laten de doktoren zich niet uit Machteloos De herinneringen aan die bewuste nacht van 21 op 22 november laten Huizinga geen dag los. Gevoelens van machteloosheid en vernedering komen dan boven „Ik heb het abso luut met zien aankomen Ik stond de zaak af te sluiten met een dikke jas aan Daaraan werd ik beetgepakt en had gelijk niks meer te vertellen. Al les ging heel snel Op het laatst trok ken ze de broek van m'r. kont en zo lag ik daar op straat Drie meiden die me bewusteloos aantroffen, hebben in De Pilaar het alarmnummer ge beld Intussen kwam ik bij kennis en ben de zaak binnen gestrompeld." Aanvankelijk wilde hij geen aangifte doen „We zijn geen mensen die de politie erbij halen, we wilden het zelf regelen Pas in het ziekenhuis bleek hoe ernstig het was en werd erop aangedrongen om aangifte te doen." Gezegd wordt dat het een wraak actie zou betreffen, omdat één van de daders een paar jaar eerder be trokken was bij een inbraak in het café. Zijn mede-inbreker werd toen op heterdaad betrapt en aan de poli tie overgeleverd Huizinga denkt dat dit er mets mee te maken heeft. „Volgens mij was ik een willekeurig slachtoffer. Als jij daar had gestaan, hadden ze jou te pakken genomen." Ouders Met de twee jonge Texelse daders heeft Huizinga nadien geen per soonlijk contact gehad. .Wel heeft eentje een brief geschreven Maar die is volgens mij gedicteerd door een reclasseringsambtenaar. Eén van de ouders is in de zaak geweest en van een moeder kreeg ik een brief Dat heeft me wel veel goed gedaan. Zelf heb ik ook een jongen van twintig, als ouder sta ie machte loos maar je wordt wel nagewezen." Hij twijfelt nog of hij in maart de rechtszaak zal bijwonen. „Zoals ik er nu tegenaan kijk met Als ik ze zie, pak ik ze Dat mogen die jongens best weten Zijn vriendin en zoons zijn wél van plan te gaan „Ik wil lie ver met uit de tweede hand horen wat de rechter zegt", aldus Joyce Fruitmanden De vele reacties van klanten, colle ga's, raadsleden en anderen waren de afgelopen periode een belang rijke steun in de rug. Huizinga toont een mand met ruim 200 kaarten Ook kreeg hij 55 bloemstukken en negen fruitmanden bezorgd. „Het Christiaan, Piet en Anneke Rodenburg (schoondochter Colmda ivas door haar werk op de Sluftervallei niet aanwezig) in de nieuwe stal op hoeve Labora. (Foto Gerard Timmerman) gebruik is genomen, kunnen twaalf „Melken duur nu vijf kwartier, terwijl jl mf ik in de oude doorloopwagen min- lllar Ski 1/1flfU/ stens twee uur bezig was", aldus y y I W ft C-4 I ff Ir Ir w f 11 wl Christiaan Omdat veel werk in eigen m beheer is gedaan, wordt er flink aan- a gepakt. „De nieuwe stal was het be- ïri I j H iHf I 1/1/1 Mm Irrl I langrijkste. Straks pakken we het huis M aan Eén ding tegelijk. We hoeven ons niet te vervelen." Een betere start konden ze niet als bij Dirk en Mien Graaf uit Ondanks de drukte zijn ze de laatste maken, de familie Rodenburg die Hilversum, die op Amaliahoeve in de tijd vrijwel wekelijks in hun oude begin juni haar melkveehouderij PH-polder boeren, en Ton en Anja woonplaats te vinden. „Familie- van het Zuidhollandse Noorden Voorend uit Bodegraven aan de Mok- bezoek en zo Je went aan de af- naar hoeve Labora aan de weg, kwam de toekomst van hun stand. Sommigen hebben een com- Hollandseweg verplaatste. „We oude bedrijf in de knel „Doordat de pleet verkeerde voorstelling van het hebben het getroffen. Dankzij het grond hier minder schaars is, kunnen eiland M'n schoonmoeder vroeg gunstige weer groeide alles lekker, we hier binnen de bestaande fosfaat- laatst: Hoe lang is het lopen vanaf de En bovendien zijn we door de en andere normen toch het boot naar jullie boerderij?" Texelaars gastvrij ontvangen. We veehouderijbedrijf voortzetten Aardige bijkomstigheid is dat de melk hebben hele goede contacten. Het De nieuwe ligboxenstal die ze heb- momenteel goed aan de prijs is. is net alsof we hier al jaren wonen." ben gebouwd biedt plaats aan hon- „Daar hadden we niet op gerekend." derd koeien. Zoveel hebben ze er nu De kwaliteit van de melk is er op Texel In een tijd dat menig melkveehouder nog niet, maar op korte termijn ver- niet op achteruit gegaan. „Integen- het voor gezien houdt, werd de komst wachten ze hiervoor voldoende deel. Het vet- en eiwitgehalte zijn van de familie Rodenburg naar het quotum te hebben In de nieuwe zelfs gestegen sinds we hier zitten, eiland met instemming begroet. Net melkput die twee weken geleden in Maar waar dat nu precies aan ligt?"

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7