Wedstrijden Ajax zeggen talent niets Jeugdige atlete houdt van blubber Manege bol van show spanning en sfeer Nelda Eelman winnaar Kerstbokaal Spits Buitenweg breekt door Eva van Zoonen won regiotitel Terugblik op u-' TEXELSE^ couRANT Tevoko houdt mix-toernooi Kerstbokaal 1997 Lezing Leerhuis Kerstverlichting stuk getrokken Goënga snelste door De Dennen WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Het eerste voetbalelftal van Texel'94 (en daarvoor S V Texel) bestond sinds vele jaren uit een hechte groep, die maar spora disch aanvulling kreeg uit de ju nioren. Afgelopen zomer ram melde echter een handvol jonge talenten voorzichtig aan de poort. Onder hen de 19-jarige Erik San- der Buitenweg. De spits brak als enige direct door, hoewel hij - gek genoeg - voetbal eigenlijk hele maal niet zo serieus neemt. „Naar het Nederlands elftal kijk ik nog wel, maar Ajax interesseert me bijvoorbeeld niet. Erik Sander Buitenweg is met be paald het schoolvoorbeeld van de ambitieuze voetballer Al sinds zijn jongste |eugd speelt hij bij Texel maar als zijn vriendjes Co Veltkamp en Maarten Koorn hem niet vreselijk hadden opgeiut, was dat waarschijn lijk nooit gebeurd. Ik vond voetbal wel leuk, maar ik was nooit zo fana tiek. Maarten wist altijd al dat hij net als z'n vader (Klaas Dirk Koorn. red in het eerste wilde spelen. Ik trainde vier of vijf keer per jaar, meer niet." Toen Buitenweg een jaar of vijftien, zestien was - „Ik weet niet eens pre cies meer Kun je nagaan kwam hij in aanvaring met trainer Gerrie Plaatsman, die hem een lakse hou ding verweet. De ruzie leidde tot een opmerkelijk besluit Omdat terugzet ten ook niet voor de hand lag, ver huisde het talent naar het tweede seniorenelftal. Hij werd er spits, (voorlopig) eindstation van een lange reis langs de verschillende po sities. „Ik wilde vroeger al in de spits, maar elke trainer had wel een andere reden om me er niet neer te zetten. Ik ben begonnen als laatste man, toen werd ik voorstopper, mid delste middenvelder en nu sta ik dus in de voorhoede Oh ja, ik ben ook nog rechtshalf geweest.' Te laat In de voorhoede kwam de begaafde lastpak pas goed tot ontwikkeling. Eenmaal scoorde hij zelfs vier keer in één helft. Voor Kees de Wit, de nieuwe trainer van de senioren van Texel'94. reden om hem in de voor bereiding op het nieuwe seizoen bij de selectie te betrekken. „Daardoor ben ik waarschijnlijk ontdekt. Ja, op een andere manier kon niet, want ik kwam nog steeds niet te trainen In een bespreking vertelde De Wit dat ook de jongens die uit de A-ju- nioren kwamen - of daar nog thuis hoorden. zoals Buitenweg - een kans kregen. „Maar ik rekende ner gens op, want zo ging het elk jaar Maar bij de eerste oefenwedstrijd werd ik plotseling opgeroepen, Mensen die hem kenden waren met eens zo erg verbaasd, maar Buiten weg kwam te laat en voor straf werd hij verordonneerd op de reserve bank plaats te nemen In de tweede helft kreeg hij echter alsnog een kans. En die greep hij, want hij scoorde direct „Of was het twee keer? Ik weet het niet meer." Hij her haalde die prestatie in de drie erop volgende oefenwedstrijden en kreeg als beloning een plaatsje in de basis. De bekerwedstrijd tegen ZAP ging kansloos verloren, maar de eer werd gered door, inderdaad, Erik Sander Buitenweg. „Het ging hartstikke lek ker, misschien wel omdat ik zo ont spannen was. Ik had helemaal geen verwachtingen. Voetballen in het eerste is leuk. Als het een keedje met zo goed gaat, word je wel opge vangen door een ander. Het voetbal in het tweede is gewoon een stuk minder. Maar mocht het in het eerste niet lukken, dan ga ik toch lekker te rug naar het tweede, naar mijn ma ten Die mis ik wel een beetje De jongens met wie ik nu speel zijn hart- stikke positief en ik leer een hoop van ze Maar ze kunnen alleen maar over voetbal praten Niet scoren Voorlopig hoeft Buitenweg met te vrezen voor zijn plek. Vlak voor de winterstop kreeg hij de smaak weer te pakken, maar een tijd lang wilde het met doelpunten maken met zo vlotten. Zelf denkt hij dat problemen in de persoonlijke sfeer daar het een en ander mee te maken hebben. „En het begon een beetje te irrite ren. dat ik met scoorde. Maar de trai ner was best tevreden Hij heeft me maar éen keer gewisseld. Ik werk er ook kei- en keihard voor. Ik ben een beetje een beuker Doordat ik op de diepste positie sta, leid ik de aan dacht wat af van King (Erwin Koning) en komt hij vaker in scoringspositie." Texel 1-speler Erik Sander Buitenweg vindt voetbal ,.wel aardig". (Foto Joop Rommois) Grote ambities heeft Buitenweg nog Bovendien, als je laat je bed induikt, steeds met. „Ik denk dat ik nog wel ben je niet zo gespannen voor de hoger kan spelen, maar ik weet niet wedstrijd Dat komt mijn spel ten echt of ik dat wel wil. Ik ga tot laat goe[je En als het toch niet lukt, heb stappen, ja, tot ieders spijt. Maar ik |e een goecj excuus. wil ook lol beleven En ik heb ook het idee dat dat op mijn leeftijd nog kan. JfiMrtotwii r y De voltallige groep die zaterdag in actie kwam. Na twee dagen van show, dres suur, behendigheidsspelen en springen is Nelda Eelman met haar pony Djowie uitgeroepen tot win naar van de Kerstbokaal. De fraai opgetuigde paarden en pony's en hun berijders mochten zich afgelo pen weekend in manege Akenburg in een grote belangstelling verheu gen, De organisatie is tevreden over de sponsoractie, die zo n ƒ3000,- opbracht. Afgezien van de fraaie prestaties in de bak van de manege, bood de Kerstbokaal een sfeervolle aanblik. De amazone's en koetsiers hadden veel werk gemaakt van het optuigen van hun viervoeters Menig amazone was uren bezig geweest om de pony op te poetsen, van vlechten, strikken,, kerstballen, slingers en andere ver siering te voorzien. Om de sfeer te verhogen hadden vele berijders ook het eigen kostuum aan de tijd van het jaar aangepast. Bij de voorbereiding hoorde ook de sponsoractie. Elk van de tachtig deelnemers moest mini maal 25,- bijeenbrengen als start- geld. Enkelingen kwamen met veel hogere bijdragen aanzetten. De op brengst komt ten goede aan de ma nege en aan de amazones zelf Niet verwacht Nelda Eelman. die nog maar vier maanden met Djowie rijdt, toonde zich na de wedstrijden tevreden over haar prestatie. Dat de jury haar de bokaal zou toekennen had ze met verwacht. Bij de prijsuitreikimg bleek dat de scores van de eerste vijf nog nooit zo dicht bij elkaar hadden gele gen. De deelnemers moesten veel onder delen volbrengen. Na de dressuur Volleybalvereniging Tevoko houdt zondag in sporthal Ons Genoegen het traditionele oliebollentoernooi Om 15.45 uur stad de inschrijving, de mix-wedstrijden beginnen om 16.00 uur. Binnen de ploegen wordt een senior aan een jeugdspeler gekop peld, waarbij met twee andere kop pels een team wordt gevormd Alle Tevoko-leden zijn welkom met fami lie en vrienden. Het toernooi eindigt om 18.00 uur met een hapje en een drankje wachtte het behendigheidsspel, waarbij ringsteken, slalom en ballen- gooien op het programma stonden Zaterdag ging de winst naar Rosanne Dekker, die met Passant 20 punten veroverde. Zondag was de eerste plaats voor Andrea Keijser die met Lars 21 punten haalde Joker De met kerstbomen versierde joker die in het springparcours was opge steld. vormde een geduchte hinder nis die veel pony's en paarden wei gerden te nemen. De alternatieve sprong leverde minder punten op. De pechprijs ging naar Bo-Claire Ver hagen. Zij sprong een foutloos par cours, maar viel een meter voor de finish van haar pony. Het leverde haar een diskwalificatie op Roos Jongeneel sprong met Snowy der mate netjes, dat ze 59 punten scoorde Ze eindigde in het totaal klassement als vierde Daltons Tussen de bedrijven door werden di verse kuren op muziek verreden De stijlen varieerden van klassiek, tot modern en house, waarbij zelfs de gebroeders Dalton uit de strip werden opgevoerd Erg mooi was de kür van Marleen Bakker en Eva van der Dressuur zaterdag: "NF paarden 1 Elles Wilte Jelmer 169 Federatie pomes B proet A8/C D/E ponies 1, Sil Eelman, Rema 169 1 Marleen v.d Werve. Elsa 170. D/E pomes klasse L. 1 Marleen Hoogenbosch Eldorado 133. AB pomes NF klasse B 1 Roos Jongeneel. Snowy 173. C ponies NF klasse B. 1 Souwlje Witte, Bimob 165 Behendig heidsspel: 1 Rosanne Dekker, Pasena 20 punten Dressuur zondag: B paarden 1 Sanne Lam pers. Kmscem 172 M1 paarden 1 Eva v/d Linde, jjvdl 160 L dressuur paarden 1 Marleen Bakker, Heavy d 175 B dressuur NF D ponies 1 Nelda Eelman. Djowy 167. E ponies 1 Lilly Witte, Jesper 164 Behendigheidsspel: Andrea Keyser Lars 21 Springen zaterdag: NF cat ab 1 Jorieke Meyer Samora 112/53 NF c ponies 1 Janneke Roozen, Fury 112/52 NF de ponies: 1 Nienke Eilander. Mariska 122 L springen 1 Immetje Duin, Jo|0 112 M springen 1 Sanne Lampers, Marron 112. NF paarden B springen: 1 Joelijn Kikkert Joral 112 56 Springen zondag: DE pomes NF. 1 Sarah Westerlaken Edrika 112/56 Paarden fed 1 Eva v/d Linde 112. Kerstbokaal 1 Nelda Eelman. Djowy 295 2 Janneke Roozen, Fury 291, 3 Rosanne Dekker, Pasena 291 Sponsorgeld poetskoffer: Laura van Wely, zweep Patricia v/d Slikke rijbroek Nadieh de Vries. Linde, die in mooie jurken een goed op elkaar afgestemde proef reden. De voltige vereniging gaf onder lei ding van Marieke Bakker acte de presence met gymnastiek op het paard, een steeds populairder onder deel op Texel. Tuigpaarden Menvereniging Tussen Wad en Duin was zondag van de partij om het pu bliek te vermaken met tuigpaarden- sport. Met name de Friezen onder het zadel kregen de handen op elkaar. Bij de aanspanningen deed Aad van Heerwaarden een aanval op het snelheidsrecord Op twee wielen door de bocht miste hij echter een poortje, waardoor hij een hoge klassering misliep. Voor de loterij zijn nog enkele prijzen af te halen De nummers zijn: groen 802, 809, 69, 630. 855. Zalm. 702, 462, 728, 601532, 431466 en 599. Blauw: 343, 650, 618, 541, 245 en 469. Lou Evers, vice-voorzitter van het Overleg Orgaan van Joden en Christenen, houdt maandag een le zing voor het Leerhuis, getiteld ,,De uitverkiezing van IsraelEvers komt uit een familie waarin het onderwijs een grote rol speelt. Hijzelf is leraar Frans en rector aan het Maimonides Onbekenden hebben in de nacht van 27 op 28 december de kerst versiering rond de toegangsdeur van een bedrijf aan de Waalder- straat in Den Burg vermeld. Het snoer waaraan de lampjes zaten werd stuk getrokken De schade be draagt volgens de politie ongeveer honderd gulden. Hardloper Minne Goenga heeft zon dag op overtuigende wijze de 24ste winterbosloop door De Dennen op zijn naam geschreven. De Texelse atleet legde de 8,2 kilometer af in 30 13 minuut, ruim anderhalve mi nuut sneller dan veteraan Rob Koenen. Bij de dames deed Natascha van der Vis met een tijd van 36.37 van zich spreken Voor een aantal van de 63 deelnemers gold de tocht die on der goede weersomstandigheden werd gelopen als voorbereiding op de halve marathon van Egmond. Andere benutten de lichaamsbeweging om na een overvloedig kerstmaal wat energie kwijt te raken. Uitslagen- Jongens t/m 9 laar 1250 meter. 1 Michael Noorlander. 5 24 min Meisies 1 Fieke van Hoorn, 6 37 Jongens 10/12 |aar 2.5 km. 1 Malle Etienne 9 52. Meisies 1 Gersten Hunnefeld 12.34 Jongens 13/16 4,1 km 1 Lukas Etienne 16 08 Meisjes Kai Petra Recreanten 1 Jan Dankers 15,25. Heren ve teranen 8,2 km 1 Rob Koenen 31 55. Heren 8 2 km 1 Minne Goénga 30 13 Dames 1. Natascha van der Vis 36.37 Dames veteranen ;,2 km: 1 Petra van Leeuwen 38 06 Lyceum in Amsterdam geweest. Eén van zijn kinderen is rabbijn. De lezing wordt gehouden in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 20 00 uur. 1997 was ook het jaar van Eva van Zoonen. De 13-jarige brugklasser won vele crosslopen, op Texel en aan de overkant. Haar hoogtepunt had ze op 6 september, toen ze in Alkmaar de regiotitel op de 800 meter bij de meisjes junioren op eiste. Thuis op Dijkmanshuizen blikt ze terug èn vooruit. Wanneer ben je met hardlopen be gonnen? „Toen ik een jaar of tien was. We woonden nog in Heiloo Mijn vader en moeder zaten allebei op atletiek en mijn moeder gaf trainingen. Ik ging dan altijd mee. Het lopen vond ik meteen heel leuk, maar de sfeer met. Ik werd nogal gepest door de meisies en met de jongens mocht ik met meedoen." Hoe vaak train je nu? „Twee keer in de week op de club. Ik ben lid van Atletiekvereniging Texel. De trainingen zijn heel afwisselend Ze duren steeds een uur. En ik loop ook voor mezelf Een rondje om de Zandkes. bijvoorbeeld. Soms loop ik het hele stuk in één tempo. Maar ik doe ook wel eens intervaltraining." Wat vind je leuk aan atletiek? „De loopnummers, in de technische nummers ben ik niet zo goed. En ik hou van crossen, lekker door de blubber Mul zand is ook leuk, sprint jes in een sportzaal vind ik niet zo... De 800 meter is mijn favoriete af stand, de 1000 meter gaat ook goed. Het moet in ieder geval niet te kort zijn Veel andere hobby's heb ik met Ja dansen, maar dat is geen sport." In het regiokampioenschap nam je al snel voorsprong. Was dat be wust? ,lk probeer altijd wat over te houden voor de eindsprint, maar ik ben geen sleper. Ik houd er niet van om vlak achter iemand te lopen en die dan op het eind voorbij te gaan In de wedstrijden in Noordholland heb ik steeds dezelfde concurrente. Zij is meestal net zo snel als ik. Het was een moeilijk parcours in Alkmaar, met mee- en tegenwind. Dat is zwaar, omdat je spieren ontspannen bij wind mee. Het ging lekker, maar _de tijd was met zo snel. Ik weet mej meer precies hoe lang ik er over deed Ja, ik moet het eigenlijk op schrijven. Van Michel Gomez, mijn trainer, heb ik daarvoor een schrift gekregen.' Wat hoop je nog eens te berei ken? „In het voorjaar is het Nederlands kampioenschap. Daar heb ik me voor geplaatst door kampioen te worden in Alkmaar Ik heb er wel zin in, maar ik vind het moeilijk in te schatten wat mijn kansen zijn. Ik heb best veel crosses gelopen, in Warmenhuizen, Alkmaar, ook in Driebergen. Maar het is een heel ge doe, steeds naar de overkant te moeten. Ik weet bijvoorbeeld niet hoe sterk ze in Limburg zijn. Ik wacht het wel af In februari is in de Hout- rust in Den Haag eerst nog het NK indoor En in de verre toekomst, als je groot bent? Denk je wel eens aan de Olympische Spelen? „Dat is wel een droom ja..." Eva van Zoonen (links) In een verbeten strijd om de overwinning in een cross in de Wieringermeer. (Folo Hans van WcaO Het was warm in augustus Zelfs zo warm dat deze twee werklieden ver koeling zochten onder het genot van een blikje fris Hardlopers trotseren de Tureluursweg in De Dennen. (Foto Gomrd Timmerman) Dominee F.J. Daane neemt bij zijn afscheid van de Gereformeerde ge meente in Den Burg een geschenk in ontvangst. 1997 kenmerkte zich door een ware uittocht van predikanten. Zo verheids. L. Knipscheerde Doopsge zinde gemeente. J Visser de Baptistengemeente en kondigde Her vormd predikant H. Betting ook zijn vertrek aan. Triest was het afscheid van pastor Kolkman, die in septem ber met pensioen zou gaan, maar in april overleed. ■y SairttxOT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 8