méér... Gemeente: rotonde smaakt naar Terug/?///: op Nieuwjaarsfeest in Oosterend Richting en rotonde Grote deelname aan playbackshow Nieuwjaarsconcert van Pip Barnard Ronde om Texel in tijdschrift Excursie in De Slufter KORT Texels TEXELSE i? COURANT Receptie ZDH de wijzers van de klok mee In dat opzicht schijnt op de rotonde Pont- weg-Hoornderweg-Emmalaan een enkele keer gezondigd te worden automobilisten die vanat de Hoorn- derweg naar De Koog willen en dan op de rotonde in de foute richting rij den zodat ze sneller de Pontweg kun nen oprijden. Als er geen andere weggebruikers in de buurt zijn loopt dat goed af, maar het mag natuurlijk met en overtreders die betrapt wor den kunnen rekenen op een vette prent. Klap geld Eén van de negen bezwaarschriften die tegen de rotonde werden inge diend kwam van Tien voor Texel. Woordvoerder Menno Stam wil nu wel toegeven dat de rotonde goed functioneert. ..Maar de oude situatie was ook goed. Die hele rotonde had met gehoeven en het heeft een klap geld gekost" Frans Hopman van Hordifood Trans port B V. kan zich nog steeds boos maken over de rotonde en deelt de goede ervaringen duidelijk met. ..Voor vrachtauto's is het een onding Het is gewoon moeilijk om met grote wa gens die bocht te volgen. Dat kun je zien aan de randen Landschappelijk vind ik het ook een verslechtering" Daan en Carry Welboren zeggen dat de rotonde hen in de praktijk is mee gevallen. Ook zij steken hier regelma tig met de fiets over „Dat gaat vlot ter dan vroeger. De automobilisten geven alle ruimte Maar we hadden liever gezien dat ze de oude situatie in stand hadden gelaten. Echt nodig was die rotonde met en het landschap is er met op vooruit gegaan" Daan Welboren fulmineerde niet al leen in een bezwaarschrift tegen het plan maar deed dat menigmaal ook als Horszei in de gelijknamige rubriek in de Texelse Courant Sommige gemeentebestuurders vonden dat hij op die manier misbruik maakte van zijn mogelijkheden Welboren: „Ik kom erop terug als het precies een jaar geleden is dat de rotonde in ge bruik werd genomen". Paul Smidt van de Ambulancedienst Texel hoorde ook tot de bezwaren- Oosterenders kunnen elkaar 2 ja nuari het beste wensen tijdens een feestelijke nieuwjaarsbijeenkomst in dorpshuis De Bijenkorf De middag begint voor de kleintjes om 15.00 uur met poppenkast, verzorgd door Klarina Combé en Annemarie Vis ser. Beide speelsters hebben al eer der bewezen een fantasierijke we reld te kunnen creëren, waar jonge kinderen geboeid naar (blijven) kij ken. Daarna begint een gezellige bijeen komst. met gratis koffie, een oliebol en muziek van accordeonist Jan Bakker Ook kunnen de geëxpo- WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 makers, maar toen de gevreesde verkeersopstoppingen zich met voor deden, belde hij naar het raadhuis om te zeggen dat hij het verkeerd had gezien „Heel sportief, vindt Schilling. Toch? Jan en Marga Wienng die zelf aan de Pontweg vlakbij de rotonde wonen zijn veel minder positief. Volgens hen is er wel degelijk sprake van file vorming bij grote drukte („We hebben dan die stinkende auto's voor de deur") en is de veiligheid van overste kende fietsers met echt verbeterd. Dat laatste komt vooral omdat auto mobilisten op de rotonde niet of ver keerd richting aangegeven zodat de fietsers met weten of ze veilig kunnen doorrijden. Het gebrekkig richting aangeven door de automobilisten vindt ook bezwaar maker D. Kuiper uit Den Burg een probleem. Voor de rest is de rotonde hem in alle opzichten meegevallen „Als ik dat had voorzien had ik mijn mond gehouden". Kuiper heeft vlak bij de rotonde een paardenweitje met een schapenboet die onlangs werd gerestaureerd. Als hij er met zijn auto heen wil moet hij nu een stuk over het fietspad rijden, wat eigenlijk niet mag. B en w wilden geen ontheffing verlenen, maar Kui per ligt daar niet wakker van. Ruiters Bij de familie Lampers heerst nog steeds vrees dat ruiters bij het passe ren van de rotonde in de problemen komen. Als paarden moeten wachten kunnen ze schrikken van de auto's die vlak langs hen rijden en vlucht gedrag vertonen Wim Lampers zou het daarom zeer betreuren als er ook een rotonde komt bij Akenbuurt om dat hier veel ruiters moeten passeren in verband met de aanwezigheid van manege Akenburg Jan Driehuis van de Texelse afdeling van Veilig Verkeer Nederland zegt mets tegen rotondes te hebben, maar vindt het in dit geval een onnodig dure oplossing voor het probleem van de overstekende scholieren, waar het allemaal om begonnen is Dat het verkeer op de rotonde vlot wordt af gewikkeld is ook voor Driehuis duide lijk. Wel hebben hem klachten bereikt van (oudere) voetgangers en fietsers die vinden dat ze op de plek waar ze wachten om over te steken, onvol doende zicht hebben op het auto verkeer, met name op auto's uit de richting van De Koog. seerde foto's van Kees Vlaming en aquarellen van Corrie Timmer wor den bekeken. Na een korte pauze om thuis iets te eten wordt het festijn om 19 30 uur vervolgd met een optFeden van de Texelse Big Band en zang van Belinda van Diesen. Het is de eerste keer dat de grotendeels uit Oosterenders bestaande band in ei gen dorp te horen zal zijn. Op het programma staat een keur van be kende nummers. De toegang is vrij. De brandweer moest in 1997 menig maal uitrukken. In juli ging de bollen schuur van Wim Trap in rook op De meest gehoorde klacht over de rotonde heeft niets te maken met deze verkeersvoorziemng op zich zelf, maar met het foutief richting aangeven door automobilisten die er gebruik van maken Wie een rotonde nadert moet géén richting aangeven. En eenmaal op de ro tonde moet pas richting worden aangegeven vlak voor het verla ten, uiteraard altijd naar rechts Voorbeeld wie de tweede afslag van de rotonde wil nemen geeft pas richting aan na het passeren van de eerste afslag. Op deze wijze wordt voor de andere weg gebruikers duidelijk dat men de rotonde verlaat en dat zij de ro tonde kunnen oprijden. Soms is de verleiding groot als men een ro tonde driekwart rond wil, om bij het oprijden de linker richtingaanwijzer aan te zetten. Maar linksaf slaan op een rotonde kan niet. Wanneer men voor het gevoel linksaf dne- kwart rotonde) wil slaan, gebruikt men alleen de rechter richtingaan wijzer bij het verlaten van de ro tonde Zolang men geen richting aangeeft op de rotonde (naar rechts!) blijft men op de rotonde „rechtdoor" rijden Bij een twee- strooks rotonde gebruikt men bij het wisselen van rijstrook altijd de richtingaanwijzer, net zoals op an dere wegen met meer dan één rijstrook. Men dient erop verdacht te zijn dat men bij een tweestrooks rotonde ook dient voor te sorteren De jaarlijkse playbackshow in het Eierlandsche Huis is zaterdag een gezellige gebeurtenis geworden, met veel deelnemers en een grote schare toeschouwers Tot hun vreugde konden de organisatoren naast inwoners van De Cocksdorp ook een fors aantal Eierlanders be groeten Onze correspondente meldt dat uit hun gelederen „wilde" acts te bewonderen waren. Van een heel ander allooi waren de piep- |onge kinderen die met uiterst se rieuze gezichten hun idolen van de Spice Girls uitbeeldden Het geheel werd op kundige wijze aaneen- gepraat door speaker Marco van Sambeek, de jury bestond uit Piet Zijm, Bieuwk Monen en Roland Bis schop Uitslagen Jeugd 1 Spice Girls, Wanna be (Rian West dorp. Saskia Stark, Barbara Dubbelt, Mareille Bolier en Jonna Zijm). 2 De Jantjes, Ouwe tang (Stefan Hooyschuur, Manon Walbeek), 3.Spice Girls, Spice up your life (Evelien Gieze, Marieke Zijm. Diana Roeper Robin Bisschop en Rianne Broekman) Tieners: 1 Shake spire sister, Stay (Suzan Roeper, Muriel Oudendag), 2.Kelly Family, Life is enough (Sabrina Veldman), 3 Doctor Jones, Aqua (Eva Jongejan, Sylvia Boon) Volwassenen: 1 Weather Girls, It's raming men (Evelien Westdorp Angelique Veldman). 2 Meat Loaf, Paradise by the dashboard light (Ester Meijer, Anita v/d Worp), 3 Ome Henk, Neem een ander in de maling (o a Sabrina Veldman, Hetty Veldman) Pip Barnard verzorgt op Nieuwjaars dag een concert met piano en zang in restaurant De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp. De Oosterender is van plan een gevarieerd programma te bieden. Het concert begint om 14.30 uur, de toegang is gratis. De Ronde om Texel en het tijdschrift Texelgevoel werken in 1998 nauw samen. Het Rondeboekje met de re glementen en wetenswaardigheden over de catamaranrace van 13 juni a.s.. wordt met een uitgave van Texelgevoel gecombineerd Vol gens de makers biedt de samenwer king voor lezers en adverteerders al leen maar voordelen. De oplage van het Rondeboekje verviervoudigt en die van het tijdschrift verdubbelt bijna. Medewerkers van de Vogel werkgroep houden zaterdag de tra ditionele nieuwjaarsexcursie door De Slufter. Wie mee wil. wordt even voor 10.00 uur verwacht op het par keerterrein bij paal 28. Snelheidscontrole. Bij een snelheidscontrole aan de Postweg heeft de politie woensdag 256 voer tuigen gecontroleerd Daarvan reden er 34 te hard De snelste passeerde de apparatuur met 103 km/uur, terwijl ter plaatse 80 is toegestaan Kentekenplaat gestolen. Een Duitse automobilist ontdekte donder dag dat onbekenden de kenteken plaat (D-TP220) van zijn personen wagen hadden geschroefd. Het voertuig stond geparkeerd aan de Rozendijk. Vernieling. Het display van een te lefooncel op de Groeneplaats heeft de jaarwisseling niet gehaald. Onbe kenden vernielden de apparatuur vrij dag. De traumaheli van de ANWB. hier in actie bij het motorcrossongeval van Maarten Hoogenbosch. landde dit laar menigmaal op het eiland. De rotonde gezien vanuit de gemeentelijke hoogwerker Fietsers steken probleemloos over tussen wachtende of langzaam rijdende auto's. Over de vraag in hoeverre dat ook geldt voor overstekende ruiters zijn de meningen verdeeld <Fo'° Ha"y Graou Een van de meest besproken gemeentelijke projecten van het afgelopen jaar was de rotonde op kruispunt 7 van de Pontweg. De Texelse geschiedenis kent waarschijnlijk geen verkeersmaatregel die zo omstreden was. De gemeente kreeg te maken met protesten, ingezonden stukken, alter natieve voorstellen en de raad was verdeeld. Velen vonden de f600.000,- kostende rotonde weggegooid geld, een aan tasting van het landschap, een gevaar voor overstekende fietsers en ruiters en een obstakel voor het autoverkeer op de Pontweg waardoor lange files zouden ontstaan. In ver band met dat laatste werd gevreesd voor sluiproutes: au tomobilisten zouden andere wegen gaan gebruiken om de rotonde te omzeilen. Het college werd ervan verdacht de rotonde er te willen doordrukken omdat hij voor de helft voor reke ning van de provincie kwam. Extra irritatie ontstond toen de gemeente half maart alvast met de aanleg begon toen de bezwarentermijn nog liep zodat zelfs de term „onbe hoorlijk bestuur" viel. De verwachting dat de rotonde ge weldige opstoppingen van het bootverkeer zou veroorzaken, leek al tijdens de aanleg te worden be waarheid. De tijdelijke verkeers lichten die er toen stonden veroor zaakten indrukwekkende rijen wachtende auto's. Menigeen zag dat als een voorproefje van de toe komstige situatie. Er inmiddels genoeg ervaring met de rotonde opgedaan om de balans te kunnen opmaken. We vroegen aan degenen die destijds protesteerden hoe ze er nu over denken en we in formeerden bij gemeente en politie of ongelukken zijn gebeurd of onge wenste situaties zijn ontstaan die met de rotonde hebben te maken Dat le verde een veelheid van meningen op maar overheersend was toch. het is erg meegevallen Er is welgeteld één ongeluk gebeurd. Een automobilist uit Oosterend die over de Pontweg uit de richting van de veerhaven kwam, wilde als vanouds rechtdoor rijden Dus ramde hij het schrikhek van de rotonde, wat gelukkig zonder ernstig letsel afliep. Wat velen vooral meeviel was dat de verkeersafwikkeling op de rotonde vrijwel voortdurend soepel verliep. De voorspelde opstoppingen bleven uit, dus was er ook voor niemand reden om volgens sluiproutes te gaan rijden. Voor zover bekend zijn ook de veron derstelde problemen voor overste kende voetgangers en fietsers uitge bleven Dat is vooral te danken aan het feit dat de rotonde de automobi listen tot langzaam rijden dwingt waardoor de kans op het scheppen van een overstekende fietser of voet ganger klein is Altijd een gaatje Hoewel overstekende fietsers geen voorrang hebben, krijgen ze die vaak toch, vooral van Duitse automobilis ten. Ook bij volle boten en dus veel elkaar kort opvolgende auto's kun je er altijd door en hoeft dus met de hele bootfile af te wachten zoals vroeger Een probleem is nog wel dat veel automobilisten blijkbaar niet weten hoe ze zich op de rotonde moeten gedragen wat betreft hel aangeven van richting Fietsers en voetgangers die willen oversteken weten daardoor niet wat een auto die de rotonde op rijdt gaat doen. Dat is een belangrijk aspect want tenslotte is de rotonde in de eerste plaats aangelegd om veili ger oversteekmogelijkheden te bie den voor fietsers, waaronder scholie ren, op het traject Den Burg-Den Hoorn v.v. Geen twijfel Wethouder Daan Schilling zegt zelf geen moment te hebben getwijfeld aan de goede werking van de ro tonde. Ik zou niet weten waarom rotondes die het overal prima doen, op Texel problemen zouden geven. Tussen Schagen en Kolhorn zit een rotonde in een situatie die veel lijkt op die van Texel Regelmatig zag ik met eigen ogen hoe goed die werkte" Toen de omstreden rotonde op Texel klaar was, hoorde Schilling zelf tot de zeer regelmatige „overstekers". Vrij wel dagelijks ging hij op de fiets van Den Hoorn naar het raadhuis en te rug Hij kon altijd vlot oversteken en zag herhaaldelijk dat het ook met groepen fietsers goed ging. De wet houder zegt nog wel even bang te zijn geweest voor files op de Pontweg maar dat viel dus mee. Bij verkeers lichten is filevorming veel sterker, wat logisch is omdat het verkeer bij ver keerslichten volledig tot stiistand komt Dat de huidige verkeerslichten op het kruispunt Akenbuurt-Pontweg door een rotonde vervangen moeten wor den is voor Schilling dan ook vanzelf sprekend. Waarschijnlijk eerder zul len beslissingen worden genomen over een (grotere) rotonde op het kruispunt Emmalaan-Schilderend- Bernhardlaan-Wilhelminalaan. de eerste binnen de bebouwde kom. Schilling. „Als we er het geld voor hadden zou ik nog meer rotondes op Texel willen" Het grote voordeel, zegt hij, is dat rotondes een duurzame verkeers- voorziening zijn. Ze werken altijd en geven daardoor meer veiligheid dan verkeerslichten. Door rood licht rijden komt veel voor, ook op Texel Dat is precies bekend want het wordt auto matisch geregistreerd. Op een rotonde zijn met zoveel mo gelijkheden voor echt gevaarlijk verkeersgedrag. Je moet er natuurlijk wel in de juiste richting op rijden met Leden, donateurs en supporters van ZDH komen volgens oud gebruik op 1 januari in kantine De Spil bijeen om elkaar onder het genot van epn borreltje een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. De receptie wordt voor afgegaan door een wedstrijd tussen het huidige eerste elftal en een se lectie van oude vedetten, aanvang 14.30 uur De kans is groot dat het voormalige vlaggenschip verster king krijgt van AZ-prof Sieme Zijm en zijn jongere broer Kasper, die bij de junioren van Heerenveen furore maakt. ue nouiKöp in ue utnumu ueeu uu jaar veel stof opwaaien

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9