Cjrocn ^warL- Jexeh in het harL, NIOZ mag blijven, maakt „winst" en gaat uitbreiden Weinig aangespoelde zeehonden en afslag TAXI 312000 Al tweemaal brand in het nieuwe jaar Storm uit „goeie" hoek: Texel test Nog onzeker wie huizen bouwt in Mars en Mieland TEXELSE'tlcOURANT PR EU ROM ASTER UUimfTlets drogisterij WIJ WENSEN U EEN GOED 96 97 VERDER "AT IN DIT J\ummer Dubbele drukte voor warme duik in zee 2 Nieuwe dominee snel thuis op Texel 2 Roy Helleman laat Texel achter zich 3 Eerste lammetje allang geboren 3 Niet Nix bezoekt Texelse bedrijven 5 Texel'94 wil graag snel verhuizen 5 Kogerstrand met graffiti beklad Tégen de klok! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11245 DINSDAG 6 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG fj ABONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Of het door de harde wind kwam of gewoon door de tijd van het jaar. maar de maandag- markt was met drie kramen zeer pover bezet. ven NAP, dus wel hoger dan normaal, maar absoluut met extreem." Geen ramp De enige plek waar wel een beetje oorspronkelijk duin is weggevreten door de zee is aan de oostzijde van de vuurtoren. ,,Het strand is daar erg laag", meldt Smit. „De zandaanvoer stokt door de lange dam die even er voor ligt Dat heeft gevolgen voor dit duin Maar het is slechts een klein stuk RWS gaat geen maatregelen nemen op die plek. „Er ligt nog een dijk achter, dus er bestaat geen overstromingsgevaar." Wel gaat RWS de Sluftergeul, die helemaal naar de noordzijde van de vlakte is gemeanderd, dit voorjaar terugleggen naar de zuidzijde. „Dat hebben we zeven jaar geleden ook al (Foto Tessa van Daa<en) eens gedaan, maar nu is-ie weer he lemaal noord. De geul ondermijnt de duinvoet. Ook dat heeft dit weekend een beetje zand gekost." Smit heeft geen zorgen voor de komende da gen. „De wind blijft weliswaar hard, maar dat is geen ramp." Natuur is hard De zeehondencrèche in Pieterburen kreeg een tiental zeehondenbaby s binnen, die bij hun moeder vandaan waren gewaaid. Bij EcoMare brach ten medewerkers van Rijkswaterstaat slechts één jonge gewone zeehond, die ze op de Hors hadden aangetrof fen. Het dier bleek sterk vermagerd door een longwormbesmetting. De melding van Pieterburen, dat de Lees verder pagina 2 Het is nog onduidelijk of Vissers Bouw- en Timmerbedrijf in staat zal zijn een nieuwe serie woningen te bouwen bij Den Burg (De Mars) en Oudeschild ('t Mieland). Ge sprekken hierover zijn nog gaande. Opdrachtgever Ed Momberg van MO Projekt heeft Visser een voor stel gedaan, waarop de in finan ciële moeilijkheden verkerende aannemer deze week moet reage ren. De woningen in De Mars die momenteel in aanbouw zijn, zullen volgens Momberg wèl gewoon worden afgebouwd door de onder aannemers van Visser. Aan het eind van het oude jaar zag het er naar uit dat Visser en Momberg elkaar voor de rechtbank zouden ont moeten. De aannemer dreigde met een kort geding omdat hij geld van MO tegoed meende te hebben. Mom berg stelt echter dat hij aan zijn ver plichtingen heeft voldaan en dat deze zienswijze wordt ondersteund door een accountantskantoor. Inhoudelijk geeft Visser geen reactie, maar hl) geeft aan dat een kort geding nog niet definitief van de baan is „Het De redacteur die in de vorige krant rapporteerde over de ervaringen met de rotonde, had zijn draai niet. Hij schreef dat je op de rotonde „met de klok méé" moet rijden. Daarmee lokt hij ongelukken uit, want de ver plichte rijrichting is natuurlijk tégen de klok. (Advertentie) (jnu te M kjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE EUROPESE BANDENSPECIALIST is uitgesteld. Ik hoop dat we nog tot elkaar kunnen komen." Visser is van plan te reageren op het voorstel van Momberg inzake verdere woningbouw op Texel De reactie hangt samen met gesprekken met een mogelijke bouwpartner, die deze week plaatsvinden. Van de uitkomst laat Visser ook afhangen of hij vol gende week aan de slag gaat in 't Mieland De bouwput, die door de slappe grond eerst te ondiep was. is voor kerstmis in orde gemaakt. Hier door kan binnenkort met nieuwbouw worden begonnen. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Fam. van de Wetering £r medewerkers In het poldertje 't Horntje bevindt zich naast het bekende NIOZ nóg een onderzoeksinstituut. Wat is de naam hiervan? De oplossing staat in de krant van dinsdag 13 januari Verscheidene gebouwen en stroom- kasten op kampeerterrein Koger strand zijn tussen 25 december en 2 januari voorzien van graffityDe eer ste nacht werd een geringe hoeveel heid verf gespoten op paaltjes, ver keersborden. een brugpijler en een toiletgebouw Een nacht later werden twee toiletgebouwen en enkele verdeelkasten beklad. Ook deuren van het receptiegebouw waren het mikpunt In de nacht van 1 op 2 ja nuari was het opnieuw raak, ditmaal op de receptie en twee toilet gebouwen. Eigenaar RST heeft in middels aangifte gedaan bij de Texelse politie. De politie van Noordholland was op het ergste voorbereid, maar de eilandelijke Hermandad kon rustig achter de koffie blijven zitten Vielen aan de overkant nog wel wat bomen om. op Texel kwam geen enkele mel ding binnen. Hoewel het Texelse strand wel ietsje kleiner is geworden, klinkt Kees Smit van Rijkswaterstaat mei verontrust. „Er is namelijk alleen wat van de suppletie afgeslagen En dat zand ligt er juist als butter, dus er is precies vol gens verwachting ingeleverd." Hoe wel RWS nog geen exacte cijfers heeft, heeft Smit geconstateerd dat bij De Koog en ten noorden van De Slufter het meeste zand is verdwe nen „Dat zijn plekken waar het meest recent een laagje is opge bracht De windrichting (zuid-west) was gun stig voor Texel. Smit. „Is het noord west. dan stuwt de zee veel hoger op. Dat vreet meer zand weg. Nu was het water wel meer dan twee meter bo- Nablussen van een krat, die bij de meterkast in brand stond ifo:o F.ans De brandweer is in het nieuwe jaar al tweemaal in actie gekomen. Op nieuwjaarsdag bevond het „vuur werk" zich in een schuur van zuivelboerderij Sint Donatus aan de Hoornderweg. En zondag woedde brand in een wasruimte achter hotel Alpha aan de Boodtlaan in De Koog. Beide bran den waren snel geblust, maar ver oorzaakten vervelende schade. Al op de eerste dag van 1998 rukte de brandweer uit. Niet in de nacht van oud op nieuw, maar donderdagavond rond tien uur Bij Sint Donatus was er brand in een meterkast in de omkleedruimte van de kwarkmakerij Kortsluiting was waarschijnlijk de oor zaak De vlammen werden ontdekt door medewerker Kees Stotijk, die elders op het erf in een caravan woont. Na dat alarm was geslagen, werd beslo ten niet zelf te blussen Gevreesd werd dat de brand zou verergeren als men de schuurdeur zou openen Volgens bedrijfsleider Benno Bakker verliep de communicatie met de re gionale alarmcentrale erg traag Toen de brandweer eenmaal was gearri veerd, werden de vlammen met het hogedrukpistool snel gedoofd. Een krat, dat bij de stoppenkast in brand stond, werd naar buiten gebracht en nageblust. Het naastgelegen winkel tje liep roet- en rookschade op. Met een na de geslaagde actie grepen de spuitgasten de gelegenheid aan om elkaar gelukkig nieuwjaar te wensen. Zondagmorgen rond half tien ging het alarm voor de tweede keer. Bij hotel Alpha stond een wasdroger in brand in een schuurtje op het achtererf. Ei genaar Robert van de Werken wist door goed ingrijpen erger te voorko men Hij sloot elektriciteit en gas af en ging met twee poederblussers de vlammen te lijf Vervolgens hield hij met een tuinslang de situatie onder controle totdat de brandweer arri veerde. Hierdoor bleef het schuurtje behouden. „Tien minuten later en de gevolgen zouden veel erger zijn ge weest Het schuurtje is van hout en met die harde wind er bij was het beslist een uitslaande brand gewor den", aldus Van de Werken. De inboedel liep wel forse schade op De de op gas werkende wasdroger brandde uit. Verder raakten door de hitte werden drie wasautomaten en een strijkmachme beschadigd, terwijl ook het wasgoed niet ongeschonden bleef De brandweer vermoedt dat de brand is veroorzaakt door een tech nisch defect aan de draaiende was droger Het voortbestaan van het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) op Texel staat voorlopig niet meer ter discussie. Het eiland blijft zeker de eerste 15 tot 20 jaar vestigingsplaats van het instituut, zo heeft het bestuur van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) onlangs beslist. Door dit besluit is de weg vrij voor de 16,2 miljoen gulden kostende uitbreiding en vernieuwing van de gebouwen in 't Horntje. (Foto Frans Hopman) functioneren van het wetenschappe lijk bedrijf en wisselden daarover van gedachten met het NIOZ-be- stuur en de voorzitter van het NWO in Den Haag. Dat resulteerde in een brief van het NIOZ aan NWO waarin voor- en nadelen tegenover elkaar werden gezet. Dat bracht het NWO tot de conclusie dat het instituut op Texel op zijn plaats is en hier min stens 15 tot 20 jaar kan doorgaan De vraag was aan de orde gekomen naar aanleiding van de vernieu- wings- en uitbreidingsplannen Die plannen kwamen in juni van het af gelopen jaar via de Texelse Courant in de publiciteit, toen het gemeente bestuur besloot eraan mee te wer ken door middel van een artikel 19 procedure. De bouwactiviteit zou uiteraard weinig zin hebben als het NIOZ binnen afzienbare tijd zou ver dwijnen of ingrijpend afslanken De verbouwing zal de komende drie jaar zijn beslag krijgen Het aqua riumgebouw (het hoogste deel van het complex) dat bestemd is voor grootschalige experimenten met zeewater, zal worden gerenoveerd Bovendien wordt het uitgebreid met klimaatkamers (ruimten waar tem peratuur en vochtigheid regelbaar zijn) en zg. pathogene laboratoria waar experimenten worden uitge voerd met uitheemse diersoorten. Verder zal het logiescomplex „In den Potvisch" in de woonkern 't Horntje worden aangepast aan de eisen van de tijd. De diverse bunga lows krijgen onder meer erkers en worden anders ingericht. „We gaan van nul naar twee sterren. Een Aldus werd gistermiddag meege deeld door NlOZ-directeur prof. dr. Jan de Leeuw tijdens de nieuwjaarsreceptie die door ongeveer 230 medewerkers werd bijgewoond. De Leeuw vertelde ook dat het met de financiën van het instituut goed zit. Het afgelopen jaar werd afgesloten met een positief saldo en er wordt vanuit gegaan dat dit ook in het nieuwe jaar het geval zal zijn. Ten oosten van de vuurtoren heeft de zee aan de duinvoet geknaagd. De lange dam heeft daar volgens RWS mee te maken. (Foto Dtrk Kuier) deel van het hoofdcomplex (gebouw C) zal worden uitgebreid met een verdieping van 1000 m2, waarin la boratoria en kantoren worden onder gebracht Over enige jaren zal de logies- accommodatie van het NIOZ moge lijk verder worden uitgebreid door het bouwen van een (kleine) tweede „Potvisch", tussen het aquarium gebouw en de gebouwen van het IBN. Medewerkers Een en ander betekent met dat het Lees verder pagina 2 Hoewel het KNMI in de loop van de avond de stormwaarschuwing al weer introk, heeft het in de nacht van zondag op maandag op Texel toch stevig gewaaid. Windkracht 10 met enkele uitschieters naar twaalf zorgde vee t-ldersnde ge luiden. De gevolgen vielen erg mee: slechts één aangespoelde zeehond en een klein beetje kust- afslag. Brandweerlieden slepen de uitgebrande wasdroger naar buiten. Zekerheid Of de locatie Texel wel zo goed is voor een marien onderzoeksinstituut was voor het NWO (de overkoepe lende landelijke organisatie waaron der het NIOZ ressorteert) tot voor kort nog de vraag Directie en afdelingshoofden gaven zich reken schap van alle factoren die van be lang zijn voor effectief en efficient

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1