Dominee Sipkema voelt zich al thuis op Texel Warme" duik in zee breekt alle records E Agenda E teso Nioz Even een pak i SNERT halen in Aquaerobics en 55+ in Calluna Mensen -S TEXELSE^> couRANT Feestavond menvereniging Wandeltocht f/< SBB excursie: watervogels Nieuwe dagopvang voor kinderen met handicap Storm VERVOLG PAGINA 1 Zondagavond laat: spookachtig beeld van de Oudeschilder haven tijdens een striemende Op de voorgrond is te zien dat het water half op de kade staat. (Foto Frans Hopman) VERVOLG PAGINA 1 .aantal vaste medewerkers van het NIOZ groter wordt In tegendeel, via natuurlijk verloop zal dat op den jduur minder worden Het geld dat rdaarmee wordt bespaard, wordt ge stoken in tijdelijke krachten (promo vendi en postdocs), apparatuur en 'andere uitgaven die op de exploita tie drukken Het NIOZ biedt momenteel werk aan (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 zo'n 190 mensen, die ongeveer voor de helft op Texel woonachtig zijn Ze bezetten 145 arbeidsplaatsen. Daar naast zijn er een kleine honderd tijdelijke medewerkers. De Leeuw: „We hebben deze keer 270 kerst pakketten uitgereikt". Uitdaging Dat het afgelopen boekjaar positief is afgesloten, betekent dat de pogin gen om naast de vaste subsidie van NWO andere geldbronnen aan te boren, succes hebben gehad. Het NIOZ verdient onder andere geld met het verhuren van het onderzoekschip Pelagia (zoals on langs voor het verkennen van een kabelroute in de oceaan) en externe projecten, zoals onderzoek in de Waddenzee in verband met moge lijke proefboringen. Het NIOZ is ook in voor projecten in EG-verband De Leeuw: „Het gaat niet vanzelf. We zitten er dus flink achteraan, wat wel een uitdaging is. Verder gaan we creatief om met het geld. Ja, Hol landse zuinigheid' In de Texelse duinen overwinteren veel watervogels De natte duin valleien en duinmeren in het zuiden van het reservaat De Geul en de Mokbaai zijn favoriet. Er zijn maar weinig plaatsen in Nederland waar zoveel soorten op een relatief klein oppervlak bijeen worden gevonden Er zijn wintertalingen, smienten, pijl staarten, toppereenden, rotganzen, grauwe ganzen en steltlopers Bij strenge vorst trekken deze dieren naar zuidelijker streken om na het invallen van de dooi weer terug te keren In het voorjaar trekken ze naar hun broedgebieden in het noorden van Scandinavië en Rusland. Zwemparadijs Calluna is deze week weer gestart met de lessen voor alle doelgroepen. Nieuw zijn de groepen aquaerobics op woensdagavond o.l.v. Michel Gomez en het Mobiliteit 55+ programma op dinsdagochtend van 9.00 tot 10.15 uur o.l.v. Jenkse Flier. Bij deze groepen is nog vol doende ruimte voor deelname. Infor matie: Calluna, tel. 317 888. DINSDAG 6 JANUARI 1998 uur in manege Akenburg eeil feestavond Leden, donateur! en aanhang zijn welkom. Er worden deze week geel wachttijden verwacht en er worl den geen extra afvaarten ge| maakt tot vrijdag 20 februari. Sinds dinsdagochtend 6 janual om 10.00 uur vaart de „Molengat] als dienstboot De „Schulpengat| is tot 12 februari in onderhoud. Hoogwater te Oudeschilq Di. 6 1.15 en 13.10 u. Wo. 7 2.30 en 14.30 u. Do. 8 3.45 en 15.50 u. Vr. 9 4.55 en 17.30 u. Za. 10 5.57 en 18.45 u. Zo. 11 7.10 en 19.34 u. Ma. 12 8.05 en 20.24 u. Di. 13 9.05 en 21,15 u, Aan het strand is het ongeveer een uul eerder hoogwater. De zon koml 11 januari op om 08 44 uur en gaal onder om 16.50 uur. 12 januari vollef maan, 6 januari doodtij. tussen leeftijdsgenootjes op t: groeien Ouders die menen dat hun kind aanmerking komt voor de opvang r die andere vragen hebben, kunne zich wenden tot de Troubadour, te 0223 - 636 997. Na c ingebruikname kunnen ze zich oc rechtstreeks tot het centrum wei den. Menvereniging Tussen Wad en Du, begint het nieuwe jaar zaterdag fee: lelijk met een bijeenkomst in de toyT van manege Akenburg. Enkele lede'er zorgen voor een verrassende ondeCte breking. Verder is er een verlotinjce met mooie prijzen. Leden egg donateurs (en hun partners) zijn we kom De avond begint om 20 00 uu M m De tweede wandeltocht in de winte^ serie van Het Gouden Boltje is zor^E dag. De start is tussen 13.00 en 14.0de uur bij boskiosk Het Turfveld. Er kado 5 of 10 kilometer worden gelopen. Djjiji routes worden uitgezet met rode e>Te oranje paaltjes en lopen over gang rei bare paden in het bos Wie drie va je de tochten uit de serie volbrengt krijg Te een herinnering. Wie daar geen be mi hoefte aan heeft betaalt minde de deelnamegeld. Er kan worden inge hc schreven voor de hele serie of voo M; een dagtocht Inlichtingen via 31 4; Te 51a; benadrukte de samenhang tusse<^ het gemeentebestuur en het „maal schappelijk middenveld", waarvan di kerken deel uitmaken Als cadeai^ overhandigde zij een gemeentedas Individu De eerste voorganger van de Texelse baptisten, Johan Tensen (nu woon s achtig in Emmeloord)zei dat het voe een gemeente gezond kan zijn orr r< eventjes zonder predikant te zitten Maar daarna is het goed dat er wee v een voorganger is, vooral in moeilijke tijden. p Broeder Jaap Brouwer sloot de rij „We zijn nu al heel blij met jullie" c verzekerde hij het echtpaar Sipkema. de derde voorganger in de v ongeveer 25-jarige historie van de Baptistengemeente Texel, heeft ziet laten kennen als iemand die belang j stelling toont voor het individu. „En dat is belangrijk in deze tijd, waarin - het alleen om bezit lijkt te gaan en de interesse voor elkaar afneemt." Dominee Sipkema dankte alle spre kers en sprak de hoop uit dat hij en zijn vrouw ooit hun oude dag op hel eiland kunnen slijten Gekscherend zei hij dat hij al een oogje heeft laten vallen op het bejaardenoord (Starkenburgh, red.) tegenover hun woning aan de Thijsselaan in Den Burg. Hardhollend over het strand richting branding.,. ...en net zo hard weer terug. eindje zwemmen. Staatsbosbeheer houdt zondag een excursie met als thema: water vogels in de winter. De tocht start om 14.00 uur.duurt ongeveer twee uur en de kosten bedragen 7,50. Deelnemers doen er verstandig aan een verrekijker mee te nemen. Aanmelden kan bij EcoMare. 21 30 uur The Game, Vrijdag 9 januari: Dinsdag 6 januari: In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 30 uur de James Bond-film 007 Tomorrow never dies. Woensdag 7 januari: Vanaf 9.00 uur houdt parfumerie drogisterij Etos in de Weverstraat een feestelijke opening. In Cinema Texel draait om 19 00 uur Tomorrow Never Dies en om 21 30 uur The Game De Baptistengemeente Texel kon de afgelopen zes weken al wennen aan dominee Gerardus J. Sipkema. De nieuwe voorganger slaagde er vlot in om een huis te bemachtigen op het eiland en was druk bezig met inrichten, 's Zondags deed hij alvast de dienst in kerkgebouw Eben Haezer aan de Julianastraat. De eerste kennismaking is van beide kanten goed bevallen, zo bleek zondagmiddag tijdens de inzegeningsdienst. Dominee Sipkema vertelde dat hij vóór zijn komst naar Texel bezig was met solliciteren naar een baan als geestelijk verzorger in zieken- en ver pleeghuizen. In deze richting had hij. na zijn opleiding theologie, een aan vullende studie gevolgd. Maar Sipkema twijfelde, lag zijn roeping bij het ziekenpastoraat of toch bij de kerk? Toen de kans zich aandiende om dominee op Texel te worden, was het voor hem en zijn vrouw duidelijk. „Mijn hart ligt bij het gemeentewerk. Daarin heb je niet alleen met zieken en ouderen te maken, maar ook met jongeren en gezinnen. Ik vind het leuk om dat allemaal te doen." De aanleiding om een aanvullende studie te volgen, was dat zijn vorige gemeente geen predikant meer kon betalen. Sipkema raakte werkloos en vermoedde dat het moeilijk zou wor den om weer een betrekking als do mmee te vinden. De meeste baptistenkerken te klein om zelf ie mand in dienst te nemen en verder ontstaan maar weinig vacatures. Bo vendien is zijn zoon Jonathan autis tisch, waardoor zijn vrouw Rodwina zich geheel richt op de opvoeding en met -zoals wel gebruikelijk is- kan meehelpen bij het voorgangerswerk Voor de Baptistengemeente Texel bleek dit echter geen bezwaar. Tot blijdschap van het echtpaar Sipkema is Jonathan uitstekend opgevangen op de Redmer IJskaschool, waar hij het erg naar de zin heeft. Beeld van de handoplegging. Broeder Jaap Brouwer legt zijn handen op hel hoofd van mevrouw Sipkema. ten kennen als „een vriend". „Een vriendschap die wordt gekenmerkt door onvoorwaardelijke liefde. Ook op Texel zullen er momenten zijn dat het warme gevoel wegebt. Soms zul je je nek moeten uitsteken, het risico moeten nemen om er voor broeders en zusters in de gemeente te zijn," Handoplegging Hoogtepunt van de dienst was de in zegening. Een plechtig moment waarbij dominee Bottenbleij eerst vra gen stelde aan het echtpaar Sipkema, gevolgd door een gebed met handop legging door broeders van de Baptistengemeente Texel. Daarna was het de beurt aan ver scheidene sprekers voor een korte toespraak. De eerste die gelukwen sen uitsprak was Herbert Latza, een Duitser die al 32 jaar op Texel komt en hier een vakantiewoning heeft. Hervormd predikant Hendrik Betting uit Den Hoorn voerde het woord na mens het Texels Theologen Convent. „Het TTC is een plaats waar je vrij van gedachten kunt wisselen. Hope lijk wil Sipkema mee denken en wer ken om het ene gezicht van de chris telijke kerk te tonen." Wethouder Nel Eelman-van 't Veer Vriend Het laatst was Sipkema (41actief bij een Evangelische Gemeente in Hel mond. Voordien was hij dominee in Hoogeveen Ti|dens zijn studie theo logie maakte hij kennis met de toen malige dominee van Lemmer. O. Bottenbleij, bij wie hij later stage liep. Bottenbleij begeleidde Sipkema tij dens zijn eerste schreden als predi kant en hield ook later contact. Zon dag vervulde hij een prominente rol tijdens de inzegeningsdienst Bottenbleij, inmiddels dominee te Drachten, introduceerde ds Sipkema bij de aanwezigen in de volle kerk zaak In een gloedvol betoog sprak hij de hoop Uit dat Sipkema Zich zal la- Dominee Bottenbleij spreekt het echtpaar Sipkema toe. (Foto's Frans Hopman) De traditionele nieuwjaarsduik trok ditmaal meer belangstelling dan ooit. Op 1 januari doken 149 waag halzen In de branding bij Paal 28. het dubbele aantal waarop de orga nisatie had gerekend. Naar schat ting 1.500 a 2.000 mensen keken toe, óók een record. De grote animo was mede te danken aan het zachte en zonnige weer. Sommige deelnemers vonden het zelfs te warm... Voor de ware liefhebbers was de duik ditmaal een makkie. Vorig jaar trot seerden ze een Elfstedenvorst, het jaar daarvoor ijzelde het en kwamen slechts tien die hards opdagen en op 1 -1 -'95 stak er een sneeuwstorm op Donderdag streken de weergoden over hun hart: de temperatuur be droeg op het droge zes graden en in het water zelfs negen graden Organisator Paul Kikkert verwachtte maximaal 75 deelnemers, maar schreef er uiteindelijk precies 100 méér in dan een jaar geleden. „We zijn volkomen verrast. Het kleedhok was te klem en we hadden niet ge noeg herinneringen in voorraad", aldus Kikkert Na afloop konden deel nemers hun naam en adres doorge ven. Zij krijgen een mini-fles juttertje toegestuurd. File Het evenement zorgde voor een tijde lijke verstopping van de Krimweg Hoewel het parkeerterrein nog niet helemaal vol was, zetten automobilis ten hun voertuigen aan weerskanten van de weg. Hierdoor ontstonden twee lange rijen geparkeerde auto's. Deelnemers die laat van huis waren vertrokken, moesten hierdoor vele honderden meters naar het strand lopen en arriveerden pas na de start Doorzetters, zoals Hilda Bus en Ria Hoving uit Den Burg, gingen alsnog te water „Eigenlijk is het nu te mas saal geworden. Gelukkig is de sfeer tussen de duikers onderling heel goed ledereen helpt elkaar." Plaats genoot Theo de Graaf sluit zich daar bij aan „Het geeft een saamhorig heidsgevoel om samen om te kleden en in zee te duiken." Voor hem was het de eerste nieuwjaarsduik „'n Op klompen -.vacht Hannes de Vries het startsein af. Fluitje van een cent. Je loopt door een haag mensen, die nemen de wind weg Koud was het water niet, ik heb zelfs nog twintig meter gezwommen." Aan de universiteit van Perth (West- Australie) is oud-Texelaar Willem de Winter (42) onlangs gepromoveerd tot doctor in de evolutiebiologie op het proefschrift „Perspectives on Mammalian Brain Evolution" De Win ter verrichtte de afgelopen jaren on derzoek naar de hersenontwikkeling bij zoogdieren Erica van de Peppel uit Den Burg heeft aan de Geert Grooteschool in Amsterdam het diploma Remedial Teacher behaald De onderwijzeres, werkzaam aan de Vrije School in Den Burg, rondde de 2-jarige voortgezette beroepsopleiding af met een bijzon dere scriptie over het actuele thema dyslexie (woordblindheid). Daarin zet zij diverse moderne opvattingen over dit veel voorkomende probleem naast elkaar en doet suggesties voor de be handeling ervan. (Foto 's Frons Hopman) Ook voor het jeugdige viertal Jeroen de Jong, Laura Witte en Dolt de Kroon (Den Burg) en Elouise Smit (Amsterdam) was het de eerste erva ring. „Vorig jaar kwamen we te laat. maar nu waren we er op tijd in. Op het moment dat je het water in gaat. kom ie lucht tekort Maar daarna was het best lekker." Happening Toeristen maakten ook van de gele genheid gebruik. Zoals de boomlange Harry Volkers en zijn zoon Jeroen uit Amsterdam. „We zitten met een groep in De Rovershut en hebben met z'n vieren gedoken Lekker koud en nat Maar eigenlijk is het water bij zaak, dit is een perfecte happening. Het jaar kan nu al met meer stuk'" Het paviljoen deed goede zaken. Bin nen was het erg warm en druk. Voor bezoekers die geen plaatsje konden bemachtigen, stond buiten op het ter ras een kraam met warme chocola demelk. De organisatie overweegt de nieuwjaarsduik volgend jaar iets an ders aan te pakken Gedacht wordt aan een rood-wit afzet lint, zodat de zwemmers met meer zelf hun weg door het publiek hoeven banen. Kikkert: „Het is spontaan en amateu ristisch begonnen, maar het wordt nu wel erg groot. Ik denk dat we er maar eens tevoren over moeten vergade ren Desnoods hier aan de bar. In Cinema Texel draait om 14 00 uur Hercules, om 16.00 uur George uit de Jungle en om 19 00 en 21.30 uur 007 Tomorrow never dies. Om 20 00 uur voeren betrokken bij de Vrije School en het Maartenhuis het Driekoningen spel op Plaats Doopsgezinde kerk Den Burg. ledereen is wel kom Donderdag 8 januari: Tot en met zaterdag vinden in Klif 12 in Den Hoorn de voorrondes plaats van het Amsterdams Kleinkunst Festival. In Cinema Texel draait om 19 00 uur Tomorrow Never Dies en om Op het terrein van basisschool De Fontein (de voormalige CVO) in Den Burg wordt deze week een begin gemaakt met de realisering van een centrum voor dagopvang van kinderen met een verstande lijke handicap. De voorziening zal plaats bieden aan vijf tot zes pu pillen en Is een Initiatief van het Maartenhuis en Esdege (oor spronkelijk: Stichting Dienstver lening Gehandicapten) uit Alkmaar. Naar de voorziening bestaat duide lijk vraag, stelt Nico Engelaar. direc teur van het Maartenhuis. In aan merking komt een brede groep kinderen In de regel zijn zij tussen 3 Zaterdag 10 januari: In café De Pilaar in Den Burg be gint om 20 30 uur een „politiek café" Leden van het aan de PvdA gelieerde „Niet Nix" be spreken ervaringen van hun werkbezoeken aan Texelse be drijven en instellingen. Tweede- Kamerlid Rick van der Ploeg trekt voorlopige conclusies, ledereen is welkom om aan de discussie deel te nemen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur George uit de Jungle, om 16 00 en om 19.00 uur Tomorrow Never Dies en om 21.30 uur The Game. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt vanavond om 20.00 en 10 jaar oud. Een deel van hen reist op dit moment dagelijks naar Den Helder, waar ze worden opge vangen in het orthopedagogisch dagcentrum De Troubadour. Ande ren zitten thuis omdat er nergens plaats voor hen is. Vanaf het eind van deze maand zijn zij tussen negen uur 's ochtends en half vier 's middags welkom in een aantal omgebouwde containers. Ge holpen door twee begeleiders wer ken de kinderen er aan hun per soonlijke ontwikkeling „Van belang zijn vooral de wensen van de men sen zelf. Wat willen de ouders, wat willen de kinderen?" Ook wordt am bulante zorg geboden. „Ouders kunnen er met allerlei vragen en pro blemen terecht voor ondersteuning." Voor de lokatie - naast de „gewone" school en de kleuters van de Buitel- boet - is gekozen omdat gehandi capte kinderen er volgens Engelaar belang bij hebben zoveel mogelijk jonge grijze zeehonden die onlangs op de Richel zijn geboren ten dode zijn opgeschreven door de storm wekte bij de kenners weinig opschud ding ,,Dat is de natuur", aldus Henk Brugge. dierenverzorger van EcoMare ..Die Richel is nou eenmaal niet zo'n handige plek. Bij oostenwind gaat het goed, maar nu staat ie er .dwars op en komt er een bult water." Volgens Brugge is het niet waar dat de jonge grijze zeehonden meteen verdrinken als ze te water raken ..Ze hebben inderdaad zo'n wit dons vachtje totdat ze drie a vier weken zijn, dus enorme afstanden kunnen ze met afleggen Maar ze kunnen met twee weken al heel behoorlijk zwem men Wij vinden wel jongen van die leeftijd op onze kust die in Engeland zijn geboren Da's toch een mooi Minder olievogels Brugge verwacht de komende dagen nog wel meer jonge zeehonden die hun moeders zijn kwijtgeraakt. ..Vo rig jaar hadden we er al elf met de kerst, toen stormde het in Engeland." Het gebeurt ook wel dat de zorgzame moederdieren hun kroost achterna zwemmen en de jonge dieren op het strand blijven voeden ..Dat is natuur lijk mooi", aldus Brugge, die wande laars aanraadt van een afstand toe te kijken. ..Dan verjaag je de moeder met en voorkom je bovendien een flinke beet." De vogels hebben de harde wind goed doorstaan. ,,Die kunnen er ook uitstekend tegen", vertelt Brugge, die een dalende tendens in de hoeveel heid olievogels heeft bemerkt. .Dat is echt een positieve ontwikkeling. Voor heen kregen we per jaar zo'n 300 olievogels binnen, nu blijft het rond de 120 hangen."

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2