Cjrocn ZwartsJex els in het Absurd: f780.000,- voor vorming van nieuwkomers Uniek: college is maximaal verdeeld Afslag bij paal 33 zorg kustzeilers N- Driekwart rotonde: Linker knipperlicht? Groen Zwart Aanbouw en schietcentrum Rijschoolhouder trekt aan de bel -{-{o rszel Licht Financiële positie gemeente in orde Zeilschool VERDER IN DIT ummer Texelse badmeester zwemt in Singapore 2 Vals biljet van 100 op Texel in omloop 3 Van alle kanten: hoe denkt Texel over markt? 5 Aardstralen teisteren Oosterends gezin 5 Bolder neemt intrek in nieuwe werkplaats 6 Oud-Texelaar laat gras in Arena groeien 7 Jeugdbrandweer werkt niet als „kweekvijver" Hoog spel texelse"51courant DIO OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11246 VRIJDAG 9 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG BONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1 60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws(S>tref nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) De gemeente Texel krijgt dit jaar van het rijk niet minder dan f780.875,12 voor het laten „inburgeren" van buitenlan ders die op Texel een legale vestigingsplaats hebben ge vonden. Dit kolossale bedrag is echter niet nodig, aange zien op Texel slechts een handvol personen zijn, die voor deze hulpverlening (taalonderricht en andere op integratie gerichte activiteit) in aanmerking komen. Dat laatste is bij het rijk bekend, maar het ziet ernaar uit dat Texel het bedrag evengoed uitgekeerd krijgt. —Deze absurde situatie is echter geheel volgens de regels der wet. Per 1 januari geldt namelijk de Wet Inschakeling Nieuwkomers op grond waarvan een bepaald bedrag (f12.594,76) per nieuwko mer beschikbaar wordt gesteld. Dat dit voor Texel zo royaal uit pakt komt omdat in de wet staat dat de situatie van twee jaar gele den bepalend is voor de uitkering. Op het eiland was twee jaar gele den nog sprake van 62 nieuwko- _mers die merendeels gehuisvest waren in Motel Texel in De Koog. Thans kan het aantal in aanmer king komende nieuwkomers op Texel niet veel meer zijn dan tien.... „We hebben het ministerie op deze merkwaardige toestand gewezen, maar ze willen de regeling voor Texel niet wijzigen", zegt gemeente secretaris Piet Zoon namens het col lege. Monumenten? Aangezien voor het werkelijke aan tal nieuwkomers op Texel niet meer dan ongeveer f130.0000,- nodig is, houdt de gemeente straks zeker f650.000,- over. Met dat geld zit men in de maag omdat het niet voor an- De vier leden van het college van b en w hebben elk een eigen stand punt wat betreft een uitbreiding van sporthal Ons Genoegen en het Stichten van een schietsport centrum. Daarom is nog niet te voorzien welke beslissing uitein delijk in de gemeenteraad zal wor den genomen. Op grond van de (on)mogelijkheden die zich in vorige fasen van deze kwestie hebben aangediend kreeg het college van de ambtenaren het advies om Ons Genoegen uit te brei den met een zaal van 21x12 meter Ook werd voorgesteld mee te wer ken aan een schietsportcentrum voor de handboog- en andere schut ters door het verstrekken van een éénmalige bijdrage van maar liefst f355 000,- Wethouder Daan Schilling is het eens met dit advies, maar wil een iets andere financiële opzet waar door de eenmalige bijdrage voor het schietsportcentrum op f336.000,-. Wethouder Gerbrand Poster wil geen uitbreiding van Ons Genoegen omdat hij meent dat elders genoeg zaalruimte beschikbaar is ter ver vanging van de Ferrever-zaal. Hij is D'r moet maar meer eens een HSPtje (Horszelstokpaardje) van stal worden gehaald' Waarom rijdt nog steeds meer dan de helft van alle automobilisten op Texel in dit sombere jaargetijde over dag zonder gedimd groot licht Nou?! ..Ik ken het aars nog best sien Daar gaat het toch met om Goed gezien worden door anderen, dat is de bedoeling. Ook voor uw eigen veiligheid. Het gemeentebestuur zou z'n licht eens moeten opsteken bij de vaste briefschrijver uit Ooster end. die weet vast wet een pas sende oplossing voor de proble men in Tessels tweede dorp met de ..nieuw-antieke" lantaarns. Geld speelt geen rol. want dat halen we uit de overvolle subsidiepot voor de inburgering van buitenlanders. Wii houden ruim 6 ton over' Degene die deze regeling heeft bedacht, is een on gelooflijk licht. Horszei het wél eens met een maximale bij drage van f355.000,- voor de schut ters. Wethouder Nel Eelman gaat wel accoord met de aanbouw van Ons Genoegen, maar vindt een bijdrage van f355.000,- voor alleen de sport- schutters wel héél erg veel en vraagt om een minder dure opzet. Burgemeester Van Rappard schaart zich ook achter de aanbouw en voelt ook voor een eigen voorziening voor de schutters, maar wil de eenmalige gemeentelijke bijdrage laten afhan gen van een „concreet en reeel voorstel". Nu is de raadscommissie aan bod om een oordeel te vellen en vervol gens de gemeenteraad. Het verlanglijstje van de sport- schutters vermeldde een aparte binnensportaccommodatie van 40 x 18 meter met een sportzaal met handboogbinnenbaan van 30 x 15 meter, een bergruimte van 30 x 3 meter, een „evaluatieruimte" van 10 x 10 meter en een sanitaire ruimte van 8x10 meter Met daarnaast een pistool- en geweerbaan van 115 me ter lang, 6 meter breed en 2,5 meter hoog. Dat de besluitvorming nu gaat in de richting van een aanbouw aan Ons Genoegen plus een schietcentrum voor de sportschutters, wordt door de twee schietverenigingen met be treurd. Voorzitter Willem Bakker van de Schietvereniging Texel. „Het is nog te vroeg om te |uichen maar het ontwikkelt zich gunstig". dere doelen gebruikt mag worden. Het college zal nu proberen dat laat ste veranderd te krijgen. Er gaat bin nenkort een brief naar het ministerie met het verzoek het geld te mogen gebruiken voor restauratie van mo numentale gebouwen op Texel Want de rijksuitkering die Texel daarvoor krijgt, werd onlangs dra matisch gekort waardoor de zorg voor de ca 100 Texelse monumen ten ernstig in gevaar is gekomen De brief valt ongeveer samen met een protestactie van Dordrecht en 24 andere gemeenten tegen het nieuwe besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten. Op grond daarvan mogen gemeenten niet zelf meer bepalen waaraan ze het restauratiebudget besteden. De be trokken gemeenten klagen ook over de onbillijkheid die voortvloeit uit de manier waarop nu de bijdragen wor den vastgesteld Staatssecretaris Nuis wordt gevraagd een onafhan kelijk onderzoek in te stellen naar de berekeningswijze. De financiële positie van de ge meente is gezond Gedeputeerde Staten zullen zich dan ook niet extra oplettend (door „preventief finan cieel toezicht") opstellen, zo hebben zij laten weten na de gemeente begroting 1998 te hebben bekeken. Net als vorig jaar wordt volstaan met het normale „repressief toezicht" 5335»: Moet je bij het naderen van de ro tonde wèl of niet links richting aan geven als je na driekwart ronde wil afslaan? Leerlingen van rijschool houder Ruud Wetsteen krijgen in structie om wèl richting aan te ge ven. Ze reageerden verbaasd toen de Texelse Courant op advies van De kustafslag aan de oostkant van de vuurtoren wordt met argusogen in de gaten gehouden door de Cocksdorper Kustzeilvereniging (CKZ) en zeilschoolhouder Michel Arends. Het strandje bij paal 33 dat sinds 1980 ligplaats is voor vele catamarans, mag wat betreft de zeilers niet veel smaller meer wor den. Er heeft zich al een groot zwin gevormd. Door eerdere kustafslag moest de zeilvereniging de laatste twee jaar al een paar honderd me ter verkassen. Volgens Rijkswater staat is de situatie redelijk stabiel. Het strandje bij paal 33 geniet grote populariteit onder catamaranzeilers, vooral omdat er weinig branding is. Hoewel het zeewater tijdens de afge lopen storm hoog op het strand is geweest, vindt strandcommissaris Bart Boon van CKZ het te vroeg om nu al van een probleemsituatie te spreken „In februari gaan we het strand meten. In de tussentijd kan er nog veel gebeuren. Een paar stormen kunnen veel veranderen Zowel in positieve als in negatieve zin." De catamarans van de leden en gas ten van CKZ liggen vanaf april tot oktober op het strand bij paal 33. De boten liggen in twee rijen achter el kaar verankerd in een kooi, om dief stal en beschadiging te voorkomen. Om ze goed neer te leggen is een voldoende hoog strand van zo'n twin tig meter breed nodig. Jaarlijks huurt CKZ hiervoor honderd meter strand. Doordat het strand ten westen van het slag bij paal 33 te smal werd, moest de ligplaats de laatste twee jaar steeds honderd meter worden verplaatst Eerst lagen ze 50 meter van het slag, en nu 250 meter On danks dit kwamen de boten bij ex treme vloed toch nog in het water te liggen In de hekken bleef daardoor allerlei rommel hangen. Om het club gebouw veilig op het strand te zetten, moet wellicht wat zand worden opge schoven Strekdam Omdat het strand verderop naar de vuurtoren smaller wordt, lijkt verder doorschuiven van de ligplaats geen optie. „In dat geval zitten we met een Bart Boon, strandcommissaris van de Cocksdorper Kustzeilvereniging, inspecteert het strandje bij paal 33. De omvang van het zwin lijkt na de storm iets toegenomen. (Foto Gorard Tmmormon) probleem, waar we als bestuur een oplossing voor moeten zien te vin den." De mogelijkheid om alle boten naast elkaar te liggen, over een lengte van 200 meter, ziet Boon niet zitten. ,De kooi wordt dan dubbel zo lang en we moeten nóg eens zoveel strand hu ren." Of de strekdam bij de vuurtoren van invloed is op de kustafslag. durft Boon met te zeggen „Daarvoor acht ik mezelf met deskundig genoeg. Maar feit is wel dat de bodem vlak voor het strand in de loop der jaren steiler is geworden En dat voorspelt weinig goeds De kustafslag ter plaatse kan volgens Boon nog verder toenemen, doordat Rijkswaterstaat onlangs een stenen dam even voorbij paal 33 heeft opgeruimd. Michel Arends van zeilschool De Eilander, die in het seizoen tien zeil boten op het strandje afmeert, maakt zich geen grote zorgen. „Het mooiste is als je twintig a dertig meter strand voor de catamarans hebt liggen. Vroeger lag er wel een meter of vijf tig Afgelopen zomer kwamen de gol ven bij héél hoog water tot een meter of zes bij de boten Door de breedte van het strand verwacht ik dit jaar geen problemen Maar als het zo doorgaat wel over een jaar of vier Meer zorgen maakt hij zich over de aangroei van zandbanken tussen Texel en Vlieland „Dit kan voor catamarans die dieper in het water steken problemen gaan geven. Het lijkt me een goed idee als ze met het overtollige zand daar het strandje hier ophogen." Buitendijks land Die kans zit er voorlopig met in. Afge zien van een incidentele ophoging van een stukje strand, doet Rijkswa terstaat mets om het gebied te behou den. „We beschouwen het als een stukje buitendijks land", aldus Cees Smit van RWS. Volgens hem is uit metingen gebleken dat de vooroever niet verontrustend is gedaald. „Wij zien dit stukje strand met als buiten gewoon kwetsbaar. De kustlijn is er de laatste jaren eigenlijk met veran derd. De strekdam heeft hier, anders dan even verderop, voor zover be kend geen nadelige invloed Buitendijks is ook het achterliggende natuurgebiedje waarin onder andere camping De Robben|ager ligt In 1976 liep dat gebied al eens onder water. Smit: „Maar de situatie was toen veel beroerder en niet vergelijkbaar met die van nu. Er moeten hele gekke din gen gebeuren, wil het nu doorbre ken." Rijschoolhouder Ruud Wetsteen liet zijn cursisten bij het Imksafslaan bij de rotonde tot nu toe tijdig richting aangeven. (Foto Gerard Timmerman) Redactioneel commentaar Veilig Verkeer Nederland (VVN) te recht schreef dat dit niet hoeft op deze mini-rotonde. Op grote verkeerspleinen moet echter wèl richting worden aangegeven. Wetsteen aarzelde niet om de Texelse Courant om opheldering te vragen „Mijn leerlingen begonnen zich er over te beklagen Ze leren van mij dat ze linksaf richting moeten aan geven en nu lezen we dat het niet moet Om de juistheid van zijn in structie te bevestigen, citeert hij hoofdstuk 3.9 uit het boek „Rij- procedure B Auto" van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR): „Bij driekwart ronden van het plein, op de toeleidende weg tijdig richting aangeven naar links De richtingaanwijzer buiten werking stel len zodra vanuit voorgesorteerde positie het plein is opgereden Wetsteen: „Ik vind het héél merk waardig dat het VVN-advies afwijkt van de regels die het CBR voor het rijexamen hanteert. Als je richting aangeeft is het voor overige weg gebruikers véél duidelijker wat ie wilt Ze kunnen tijdig zien welke kant je uitgaat.' Niet gezakt... Het CBR bevestigt aanvankelijk dat Lees verder pagina 5 Van de leden van de Texelse jeudbrandweer is tot dusver nie mand toegetreden tot de „echte" brandweer, B en w vinden daarom dat de doelstelling niet is bereikt. Wat het college betreft kan de jeugdbrandweer blijven bestaan, maar dan moeten andere doelstel lingen worden geformuleerd of er moeten afspraken worden ge maakt om de doorstroming naar de grote brandweer alsnog van de grond te krijgen. De vijf jaar geleden opgerichte jeugdbrandweer telt ongeveer twin tig leden die regelmatig actief zijn en goed voor de dag komen op wed strijden Dat geen van hen uiteinde lijk bij de echte brandweer terecht komt heeft vooral te maken met stu deren aan de overkant B en w willen wel de subsidie van f9800,- voor de jeugdbrandweer ver lagen, met zozeer omdat de doel stelling niet is gehaald maar omdat het genoemde bedrag hoger is dan bij de oprichting is afgesproken De bijdrage zal via één jaar overgangs periode op f6800,- worden gebracht. Dit jaar kan nog worden gerekend op f8300,- De jeugdbrandweer moet dit kunnen opvangen, mede gezien het feit dat de vereniging thans f5500.- in kas heeft Het voorstel van b en w over de ver vanging van sportzaal De Ferrever mag een unicum worden genoemd. Niet eerder was het college zó ver deeld De burgemeester en de drie wethouders nemen ieder een ander standpunt in. Blijkbaar kon zelfs ..bruggenbouwer" Van Rappard. die altijd zoekt naar de overeenkomsten in plaats van de verschillen, de neu zen met in één richting krijgen. De twee fusieclubs De Eiland- schutters en Schietvereniging Texel naderen hiermee hun ideaal, een ei gen schietcentrum. Of het terecht is dat daar veel gemeenschapsgeld in wordt gestoken, is echter de vraag. Natuurlijk kunnen de schutters wijzen op sportvoorzienmgen die in het ver leden met veel subsidie tot stand zijn gebracht (o. a de wielerbaan). Er zijn echter ook clubs, die met een be scheiden bijdrage hun accommoda tie moesten zien te bouwen Het is waar dat de hand boogschutters. die in de huidige Ferrever oefenen, recht hebben op vervangende ruimte Ze hebben de kans op onderdak in een aanbouw van sporthal Ons Genoegen echter laten lopen door hun lot te koppelen aan dat van de schietvereniging. In hun pogingen om een schietbaan van de grond te krijgen, spelen beide clubs hoog spel Door flink te lobbyen en verbaal alle registers open te trek ken. gaat het met meer alleen om argumenten maar spelen ook emo ties een rol. Slim probeerden de schutters eerst hun doel te verwezen lijken via een multifunctioneel sport centrum in Den Burg-zuid. Nu dat niet is gelukt, stijgt de druk op het ge meentebestuur. Het is verleidelijk om van het gezeur" af te zijn door met een afzonderlijke schietbaan akkoord te gaan. Zeker nu er geld overblijft uit het budget voor de sloop van De Ferrever en de uitbreiding van de sporthal. Een eigen schietcentrum is de schut ters gegund. Maar gezien de finan ciële zorgen van verschillende instel lingen op welzijnsgebied zou het wrang zijn zoveel gemeenschapsgeld te steken in een voorziening, waar slechts een betrekkelijk kleine groep iets aan heeft (Advertentie) éjrHt ^mirLrJin/i Im* iurL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ui i'nbüb'cl moerbeek meubelhandel en interieurverzorging b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1