Verhuizing vlot verlopen De Bolder maakt frisse start in nieuw complex TEXELSE COURANT' Speelse mix van jong en oud m Volleybal Trainer De Wit verlengt contract Frans Bos boekt Verrassende damwinst Jeugd speelt sterk Nieuwjaarsgolf Eilandcompetitie volleybal Vijfde trimloop over bospaden Oosterender wensen ingewilligd Cursus callanetics gport Programma Tevoko Receptie zeilers Gewonde hond is gevlucht Gemeente steunt herbouw Poolse i school VRIJDAG 9 JANUARI 1998 Hoe verhuis je een sociale werkplaats? „Stukje bij beetje, maar in zo kort mogelijke tijd", lacht Leen Noordzij, direc teur van De Bolder. Maandag maakten de werknemers een frisse start in het nieuwe gebouw. „Ik ben er best een beetje trots op", bekent de directeur. Hij staat daarin niet alleen: het was even wennen voor het personeel, maar nu willen ze niet meer weg uit het ruime, lichte complex. De indeling van het gebouw is ge baseerd op een soort kruisvorm. De productieleiders hebben een glazen kantoortje in de werkhallen. Via ramen kan vanaf de gang in de afdelingen worden gekeken, wat een open effect geeft. ,,lk moest daar eerst wel erg aan wennen", vertelt eén van de medewerkers. „We zaten eerder met een klein groepje helemaal apart. Lekker op onszelf. Namen we om de beurt koek mee." Een collega vindt het juist erg aardig dat hij de anderen nu vaker ziet. „En je botst niet con stant meer tegen iemand op als je je omdraait in je werk." Eén loods op het terrein kon voor de slopershamer gespaard blijven en wordt in oude stijl gerestau reerd tot magazijn. Plan was aan vankelijk om nog één van de op stallen te laten staan, maar wegens sanering van vervuilde onder grond kon dat niet doorgaan. „Dat speet me zeer want het was een prachtig gebouw", aldus directeur Noordzij. Het kantoorgedeelte uit de jaren zestig, met een ingang aan het Schilderend, wordt ook in de stijl van die tijd gehouden. Via een overkapping is dit gebouw verbon den met de nieuwbouw. Noordzij: „Een speelse mix van jong en oud. Leuk toch?" De verhuizing gebeurde in de kerst vakantie. „Die viel voor ons bijzonder gunstig", aldus Noordzij. „Daardoor konden de mensen na de vakantie en aan het begin van het jaar op een nieuwe plek beginnen. Dan went het al werkende." Hij erkent dat de ver plaatsing wel enige stress veroor zaakte. „Je hebt altijd van die laatste- moment-dingen. We hebben met name voor het sjouwwerk wat hulp ingeroepen van uitzendburo Start, Directeur Leen Noordzij is de nog maagdelijk lege kantine. maar voor de rest is het met eigen personeel gedaan Zo'n klus is ook haast met uit te besteden. Je weet zelf het best wat meemoet en wat weg kan We hadden trouwens enige er varing, want het oude gebouw is ooit leeggehaald omdat alle vloeren eruit moesten." Niet alle medewerkers konden helpen. ,,Het is fysiek zwaar en dat kan niet iedereen aan." De verhuizing verliep vlotter dan De productiehallen zijn ruim en licht. (Foto's Tessa van Oaale Noordzij vooraf had ingeschat. „Het blijkt weer dat je met gestaag door werken flink opschiet We zijn begon nen met de grote machines van de houtbewerking Daarna volgde de meubelafdeling en daarna de rest." Effe wachten? Hoewel de productie-afdelingen naar het nieuwe gebouw zijn overge bracht, is nog niet alles klaar. Noord zij zelf zetelt bijvoorbeeld nog in het oude pand Het oude magazi|n is nog in gebruik en klanten voor de stome rij of stoffeerderij moeten aan het Wezenland zijn „Wanneer alles klaar is? Laat ik voorzichtig zijn. eind fe bruari" Omdat de keuken in de nieuwe kantine nog ontbreekt, drinkt het personeel voorlopig 's ochtends koffie op de oude stek.Lastig met de oversteek? Welnee Het is toch best lekker om even een frisse neus te halen?" Noordzij is een positivo, die zaken van een optimistische kant wenst te bekijken. „We hadden ook kunnen wachten tot alles klaar was. Maar we hadden al externe ruimtes in gebruik, dat oversteken was ons niet vreemd. En de situatie was zo krap dat je be ter die kleine ongemakjes voor lief kunt nemen. Bijvoorbeeld het feit dat de bestrating nog met klaar is." Hij bekent nog nooit zo vaak zijn schoe nen te hebben gepoetst als de laat ste tijd, maar zijn lach verraadt dat hij ook dat er graag voor over heeft. Geen geneus Over tegenvallers wil Noordzij het lie ver niet hebben, pas na enige aan drang erkent hij dat de vertraging van het kantoorgedeelte niet had ingecal culeerd. „Ik had eind januari aanvan kelijk willen openen, maar daar moet je gewoon nuchter in zijn: dat halen we niet. Het wordt maart Jammer? Ach. je moet pas openen als het echt klaar is Anders is het geen gezicht." De bevolking van Texel heeft flink meegeleefd met De 8older. Perso neel en directie werd vaak op straat gevraagd naar de voortgang. „Het nieuwe pand oogt van buiten af niet zo groot, maar nu erin wordt gewerkt en het licht binnen aan is, ziet het er veel ruimer uit. Je ziet veel voorbij gangers naar binnen kijken Tijdens de bouw draaide de productie op volle toeren door. „We hebben daar steeds op gehamerd: de nieuw bouw stond los van ons werk. We zijn wel halverwege en tegen het einde van de bouw met de hele groep gaan kijken Maar dat was het. Verder geen geneus in de bouw." Ruim en licht De eerste werkdag op de nieuwe stek was 'onwennig'. „Maar het is voor onze mensen altijd lastig om weer op gang te komen na een vakantie. Dat hangt samen met het begin van het nieuwe jaar Tegen het einde van het vorige zijn enkele projecten afgerond en dus moet toch al een start worden gemaakt. Als dat dan ook nog in een nieuwe omgeving moet gebeuren, vergt dat iets meer geduld dan nor maal. „Het beste is om gewoon te be ginnen en de eerste tijd met te hoge eisen te stellen." Volgens Noordzij is de extra ruimte de grootste verbetering. „Dat beklem mende gevoel dat me vroeger wel eens bekroop op de werkvloer, is nu weg. Het is ruim, licht en fris. Een fijne werkomgeving." Wachtlijst „Het wordt een leuk |aar", verklaart Noordzij stellig. „We hebben veel vaste orders, dus ik ben redelijk opti mistisch." De veranderingen die de sociale werkplaats staan te wachten door de toevoeging van taken op het gebied van herintreding van werklo zen, ziet hij met nuchter optimisme tegemoet „We zijn al wat gewend, want de SW-wereld is ook aan veel veranderingen onderhevig. Ach, het houdt de zaak levendig." Op de vraag of er nog wensen over zijn nu het nieuwe complex staat, fronst Noord zij. „Een nieuwe ruimte was een noodzaak, geen wens. Ik maak me meer druk om hoe we werken, of we passend werk hebben voor de men sen. Nog beter scoren in het wegwer ken van wachtlijsten en ziektever zuim, dat heeft meer prioriteit." De wachtlijst van De Bolder telt zo'n zestien mensen. „Procentueel gelijk aan het landelijke gemiddelde. Dat moet. want er mag van de overheid geen verschil zijn tussen de sociale werkplaatsen Wordt je wachtlijst kor ter. dan 'straft' de minister je door minder arbeidsplaatsen te vergoe- De oude loods met de markante raampjes wordt gerenoveerd en als magazijn in gebruik, genomen. «H 1 1 Ie Een overdekte doorloop verbindt de nieuwe jaren zestig den." Dat lijkt een onaardige regeling, maar Noordzij laat zich er allerminst door uit het veld slaan „We hebben er een mouw aan gepast door winst te reserveren en daarvan personeel te betalen waarvoor we geen subsi die kregen. We zitten steeds zo'n 3 tot 5 procent boven het aantal formatie plaatsen met subsidie." Gat in de markt Bij De Bolder zijn 115 mensen werk zaam. inclusief herintredende werk lozen en ambtenaren Een groot deel daarvan heeft deeltijdfuncties. „Nieuwe instroom begint met halve dagen", verklaart Noordzij. „Als je niet gewend bent te werken is dat pittig genoeg." Het is druk. „We trekken wel eens mensen van de ene afdeling om bij te springen op de andere." Bij uitstek een moment om nieuwe ideeen te ontwikkelen, vindt Noordzij. „Als je wacht tot het weer rustig wordt, ben je te laat." Hij denkt over een vorm van eenvoudig werk „Liefst een ei gen product, zoals vroeger met die molentjes. Iets waar continuïteit in zit. Ik blijf zoeken naar een jaarbreed aanbod Of ben ik nu teveel aan het filosoferen?" Noordzij licht zijn bedrijfshallen met de kantoorruimte uit Oy/o gedachtenkronkels toe: „Er is in dfge zomer genoeg werk in de toeristisch^ sector, maar er is een groep waarvooi dat fysiek te zwaar of te stressig isHij Het gaat om mensen die net tegeitelt onze sociale werkplaatsdoelgroej30 aanhangen en waan/oor eenzijdicvai werk bijzonder geschikt zou zijn. Alkei leen, dat is er steeds minder." In PoiHij tugal heeft Noordzij een fabriekjtgel bezocht dat draaide met deels gesubdie sidieerde werkkrachten en deels urzijr de winst betaalde mensen. „Vincdir maar eens een geschikt product. Dape is zoeken naar een gat in de marklha maar wel een bijzonder gatVo be Werk is leuk. Een kreet die de direche teur meerdere malen met overtuigincko uit. „Niet altijd natuurlijk, maaranderiWi waardeer je de vakanties niet." Hiziji gelooft niet in plotselinge verrassintw gen. „Ideeën ontstaan door harthij werken. Ze komen uit onze mensenQi Ons hele bedrijf komt uit de mensen en Eén grote familie'' Dat is me te Troser achtig. te afgeschermd. We zijn alle-vri maal collega's. Dat zijn plezierigs contacten, maar iets vrijblijvender dar bij familie. Wel heel waardevol, déDi zeker." wi st SC Trainer Kees de Wit ...nog een jaartje. Na een succesvol eerste seizoenhelft en na overleg met de spelers van de selectie heeft Texel'94 tijdens de winterstop het contract met trainer Kees de Wit uit 't Zand met één jaar verlengd. Het bestuur is te spreken over de aanpak van de Noordhollan der, vooral de wijze waarop enkele jongere spelers de kans krijgen uit te komen in het eerste. De jonge talen ten worden goed opgevangen door de trainer en de oudere garde Aan strijdlust heeft het Frans Bos nooit ontbroken. Op de ranglijst van damclub Oosterend komt dat echter niet zo erg tot uiting. Over zijn partij tegen Jos de Wolf zouden de bookmakers dan ook De Wolf als fa voriet tippen In een remise-achtige acht om acht-stand deed de Wolf een zwakke zet en toen zag Bos zijn kans schoon om de voorspellers in hun hemd te zetten. Rinus Vittali vergaloppeerde zich te gen Gerrit Vlaming en raakte zo doende een schijf achter Toen be gon de strijd pas echt Vittali wist toch terug te vechten tot remise. Bert Duin en Frans Kuiper maakten er weer boeiende pot van. Toen ogenschijnlijk het evenwicht nog niet Uitslagen eilandcompetitie: Toptien-Videolux Teso-Sportshop Graafspuiterij-Autocentrale Cocky's Kapsalon-Maarcobout Paal 9-Kobeko Kees de Waal-Fitt Rabo-EcoMare LenR-Tatenhove 2 Euroase-Cavo Latuco OSG-Super Mannen 2e klasse Pnt. 1 DGM 14 2 OSG 13 3-0 3 Tex Autocentrale 12 2-1 4 Teso 9 0-3 5 Sportshop 9 2-1 6 Handicap'94 8 2-1 7 Super 7 8 Graaf Spuiterij 6 1-2 3-0 0-3 0-3 0-0 Klif 12-Durperdrup 3-0 Waayer 2-Eierlandsche Huis 0-3 Toptien-Nioz 2-1 Wiersma-Grote Slock 3-0 Rival-Amro/Abn 3-0 Cinema-Videolux 3-0 Tussenstanden seizoen 97/98 Mannen 1e klasse Pnt. 1 Paal 28/De Krim 15 2 12 Balcken 13 3Kobeko 13 4 Cocky's Kapsalon 12 5 Maarcobouw 12 6 Tatenhove 1 8 7 Paal 9 7 8 Grote Slock 2 4 Gr. Slock gedegradeerd was verbroken, begon Kuiper aan een actie, die werd ingeleid met een stukoffer Het geheel pakte echter verkeerd uit. Daarmee versterkte Bert Duin zijn derde plaats. Bij Harry v d. Wetering en gerrit Vlaming vlo gen de vonken eraf, maar aan het eind was het vuur aardig gedoofd en konden de spelers elkaar vredig de hand drukken. De uitslagen: Gerrit Vlaming - Rinus Vittali 1-1 Jos de Wolf - Cees Vmke 1-1 Wim Timmer - Harry v d Wetering 0-2 Rinus Vittali - Wim timmer 2-0 Frans Bos - Jos de Wolf 2-0 Harry v d Wetering - Gerrit Vlaming 1-1 Rinus Vittali - Cees Vinke 1-1 Berl Duin - Frans Kuiper 2-0 Gerrit Vlaming - Wim Timmer 2-0 DGM OSG gepromoveerd Gemengde klasse Pnt. 1 Rabo 26 2 Tatenhove 2 22 3 Slagerij Beverdam 22 4 Cavo Latuco 16 5 Ass. Kant. Waayer 13 6 Fitt 13 7 Kees de Waal 13 8 Dennenoord 11 9 LenR 10 10EcoMare 10 11 Euroase 6 Dames 1e klasse Pnt. 1 Klif 12 29 2 Haarstudio 27 3 Question 26 4 Nokanto 25 5 Eierlandsche Huis 24 6 Durper Drup 20 7 Waayer 2 18 8 Slag lepe de Boer 17 9 Westerlaken 16 10 Timmers bakkerij 13 ULeydekkers 12 12Gimsel 11 13 Keurslagerij Dros 7 Gimsel en Keurslager Dros gedegradeerd Dames 2e klasse Pnt. 1 Zeilmakerij 24 2 Nioz 23 3 Top Tien 21 4 Cinema Texel 20 5 Jozefschool 20 6 Wiersma Meubelen 18 7 De Rival 18 8 Grote Slock 1 14 9 Smash'68 9 10ABN/Amro 3 11 Videolux 2 Zeilmakerij gepromoveerd Eenentwintig moedige golfers van de Texelse golfclub trotseerden zon dag de storm, hagel en regen voor de traditionele nieuwjaarswedstrijd. Het weer was zo slecht, dat som mige deelnemrs zich onderweg af vroegen os ze met beter aan de nieuwjaarsduik in zee hadden kun nen deelnemen net zo koud en nat maar korter van duur. Toch waren er maar 3 deelnemers die opgaven Het werd een bijzondere wedstrijd door de gekozen spelvorm (Texel 7mble) en omdat hij ook als maand- wedstrijd gold waarbij de speciale parkeerplaats bij het clubhuis op het spel staat. de gekozen spelvorm kunnen extra punten worden ver diend door de hole te plaatsen en als eerste uit te holen Behalve een goede techniek komt hierbij strate gie om de hoek kijken In verband met de barre weersom- Programma zaterdag 13 januari 1998 Veld A mannen: 18 30 Slock2-Handicap'94 Super 19.15 Super-Graaf Spuiterij Slock2 20.00 DGM-OSG Tatenhovel 20 45 Maarcobouw-Tatenhovel DGM 21.30 Cocky-Paal28/Krim Kobeko 22.15 12 Balcken-Kobeko Cocky Veld B gemengd: 18 30 Rabo-Fitt LenR 19 15 Ecomare-LenR Fitt 20.00 Tatenhove2-Waayer Beverdam 20 45 Beverdam-Euroase Tatenhove2 21 30 Cavo Latuco-Dennenoord Teso 22.15 Autocentrale-Teso Cavo Lat. Veld C dames: 18.30 Leydekkers-Nioz Timmers 19 15 Waayer2-Timmers Noiz 20.00 lepe de Boer-Klif12 Question 20.45 Eierlandse H -Question Haarstudio 21.30 Durper D -Haarstudio Westerlaken 22.15 Westerlaken-Nokanto Durper Drup standigheden kregen de 4 dames die de wedstrijd uitspeelden een extra prijs Verder deed de jeugd waar van zich spreken. Stephan van Maldegem won de B-categorie en Jan van Wijk werd tweede in catego rie A Uitslagen: Neary dames niet geslagen Neary heren Bart Medema Leagest drive dames Aja Coufinho Leagest drive heren Reyn de Graaf In de categorie A Stephan van Maldegem In de categorie B 1 Bart Medema, 2 Jan van Wijk, 3 henk van Wijk Atletiekvereniging Texel houdt zon dag de vijfde trimloop van dit seizoen in De Dennen. Start vanaf Happerij 't Turfveld (de voormalige boskiosk) Jeugd tot en met 12 jaar begint om 11.00 uur, oudere jeugd en senioren een kwartier later. De inschrijving is vanaf 10.30 uur in de kiosk. De jongste jeugd moet een parcours van 1.3 km overbruggen De oudere jeugd heeft 3,1 km voor de boeg. Senioren kunnen kiezen uit 3,1. 6.2 en 9,3 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor jeugdleden van AV Texel ƒ1,- Jongens en meisjes die geen lid zijn van de vereniging betalen ƒ1,50. Vanaf 16 jaar kost deelname ƒ2,- voor leden en ƒ3,- voor met-leden. Het parcours gaat over vrijwel vlakke bospaden. De laatste twee lopen zijn op 25 januari en 8 februari De gemeente zal Oosterend hel pen bij het maken van een verkeersveiligheidsplan voor dorp en omgeving. Dat zal gebeu ren door „ambtelijke ondersteu ning". Aan het verkeersplan wordt ook meegewerkt door de plaatse lijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Het college heeft verder toegezegd wat te zullen doen aan de vaak de fect zijnde „antieke" lantaarnpalen in de Peperstraat. De raad zal wor- KORT Fysiotherapeute Manda Bergsma uit Den Hoorn begint donderdag 15 ja nuari weer een nieuwe cursus callanetics. Deelnemers krijgen ver sterkende oefeningen voor buik-, bil- been-, rug- en borstspieren. Alle oefeningen worden uitgevoerd op muziek. Door telkens te rekken, heeft men na de les geen spierpijn. De les sen worden in zwaarte langzaam opgebouwd. Hierdoor zullen de spie ren na tien weken sterker zijn en is de houding verbeterd. De cursus is van 19.00 tot 20.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn Manda Bergsma, die al tientallen jaren les geeft in callanetics, jazzballet en voetreflex, geeft inlich tingen via tel 319 708. Zaterdag 10 januari 1998 D Tevoko 3 - HCSC 2 13 30 H Tevoko 1 - Schorpioen 1 15.00 J Tevoko - VCJ'94 13.30 D Tevoko 1 - Tevoko 2 15.00 J Tevoko A - Tevoko B 13.30 H Tevoko 2 - Wieringen 1 15.00 Levende muziek en een spectacu laire catamaranfilm staan op het pro gramma van de nieuwjaarsreceptie, die kustzeilvereniging Westerslag zondag houdt. Belangstellenden zijn vanaf 16.00 uur welkom in paviljoen De Verrekieker bij de jachthaven in Oudeschild. den voorgesteld geld uit te trekken voor twee lantaarnpalen aan de Wierstraat en er zal worden gezorgd dat Oosterend beter wordt vermeld op wegwijzers voor fietsers. Met deze besluiten geeft de ge meente gevolg aan wensen die naar voren zijn gekomen in het jaarlijkse openbare overleg tussen college en dorpscommissie op 2 december j.l. im VI 9' Dressuur. In manege Akenburg is^ zondag tussen 9 00 en 19.00 uur eeriQ dressuurwedstrijd voor paarden en pony's Als eerste komen de Z-com-®' binaties in de ring. Publiek is de hele dag welkom. Een onverwacht overstekende hond is woensdagavond in de Waalden straat op de motorkap van een auto terecht gekomen. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar de wagen raakte flink beschadigd. Gezien de klap is de kans groot dat de hond gewond is geraakt. Het dier liet zich echter met vangen door de automobilist Het gaat om een tamelijk grote, langharige gele hond. Volgens omwonenden zwerft het dier al een dag of drie in de buurt rond. De kans bestaat dat hel gewond is weggekropen. De politie zoekt contact met de eigenaar of met mensen die weten van wie het dier is. Het telefoonnummer van het bureau is 322 188. De f13.000,- die de gemeente vo rig jaar beschikbaar stelde voor leniging van de watersnood in Midden-Europa, zal worden ge bruikt voor het herstel van een school voor gehoorgestoorde kin deren. De school staat in de plaats Raciborz in zuid-Polen en werd bij de watersnood verwoest. Het idee om dit doel te steunen kwam van het Intergemeentelijk Or gaan Rivierenland, waarin Tiel, Culemborg, Echteld, Geldermalsen en 14 andere gemeenten samen werken. Deze gemeenten steken zelf f138.724,- in het project. Nu Texel ook meedoet wordt dat dus f 151.724,-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6