Bijzondere verkooptechnieken van Bart Witte „Diana draagt een groene overal •en schoenen met stalen neuzen Eiland leunt iets meer op toerisme Bedrijven hebben goed jaar achter de rug TEXELSE COURANT- Oprichtings vergadering Ezelbeweging '96 Inbraken Cursus Duitse conversatie VRIJDAG 9 JANUARI 1998 als de club voor wie ze hun werk doen verliest, dan hebben zi/het qe- daan." Eén van die klanten is de terrein beheerder van Feyenoordstadion De Kuip in Rotterdam. ,,Twee jaar geleden werd daar een interland ge speeld tussen Nederland en Duits land Nederland verloor en dat lag volgens de televisiecommentator aan het gras Dat was te lang en er lagen pollet|es. Natuurlijk, de Duit sers hadden daar ook mee te ma ken, maar de technisch-spelende Nederlanders waren véél meer de dupe Je kent dat verhaal wel. De dag erna was er in De Kuip een presentatiedag over het onderhoud van sportvelden. Tsjonge, wat kwa men er een klachten." Voor een groot deel ten onrechte, volgens Witte ..ledereen wil altijd groen gras. Net of de kleur iets over de kwaliteit zegt. Bovendien, als je steeds platen over de grasmat legt omdat er weer een popconcert of een autoshow moet worden gehou den, dan houdt alles op Dat is ook in de Arena het geval Het regelmatig vervangen van het gras is daar ingepland, dat kan niet anders in zo'n kunstmatige omgeving. De Heidemij. die daar over het beheer gaat. zou nu willen vervangen Maar omdat Ajax op het moment alles wint, wordt dat tegengehouden De mat is een ramp, maar de gebruiker is tevreden. Voor zolang het duurt. Golfbaan Het sportveld van De Cocksdorp wordt deels op dezelfde wijze be mest als de Arena en De Kuip. „Ja leuk hé Dat is langzaam werkende mest. Die is wat duurder, maar voor deel is dat je minder vaak hoeft te strooien. Op de andere Texelse vel den loont dat niet, maar het kost gemeentewerken een hoop geld om steeds weer een kunstmeststrooier naar De Cocksdorp te sturen." Eén van Wittes nieuwste klanten is golfbaan De Texelse, beheerd door greenkeeper Hans Witte, een oud klasgenoot van Bart. ,,We experi menteren met terracottum, dat ook in De Kuip en op de trainingsvelden van de Arena ligt. Het zijn vocht ab sorberende en -vasthoudende kor rels. die een buffer vormen wanneer de grond uitdroogt. Dat is een groot probleem in Eierland. vooral omdat je op Texel geen grondwater mag gebruiken. Het zou leuk zijn wan neer Hans door mijn spullen uit de problemen raakt." Tekst Joop Rommets vorig jaar in het winterseizoen een cursus Duitse conversatie aan. Ook deze keer wordt veel belangstelling verwacht voor de opleiding met name door mensen die werkzaam zijn in de toeristische sfeer. Van hen wordt verwacht dat ze al 'een beetje' ervaring hebben met de Duitse taal Naast spreekvaardigheid in de toeristische sfeer behandelt de cursus dagelijkse (gespreks-)onder- werpen en eenvoudige zakelijke, gesprekken Ook wordt aandacht besteed aan woordvormen, zinsbouw en eenvoudige correspondentie. Naast de lesuren moet de cursist rekenen op enkele uren huiswerk per week, met zowel schriftelijke oefeningen als het beluisteren en inspreken van cassettebandjes De docent is Jan van Buren Bij voldoende deelname start de cursus op woensdag 21 januari. De lessen worden gegeven in d'Ouwe Ulo De cursus duurt 20 weken en de lestijden zijn woensdag van 9.15 uur tot 11.30 uur. Het cursusgeld bedraagt 130,-, inclusief les - materiaal. Inlichtingen en aanmelding bij Mijkje Uittenbogaard, telefoon 310233 (school) of 314203 (privé). De Ezelbeweging '96, kortweg E'96, houdt maandag om 20 00 uur de op richtingsvergadering in kantine de Kletskeet van Texel '94 aan de Haffelderweg De leden van de vere niging MET i a. zullen dan eventueel het groene licht geven aan de poli tieke tak De plannen zullen worden besproken en de kandidaadsraads- leden worden gepresenteerd Doch eerst moeten de leden zich uitspre ken over het principiële vraagstuk of een politieke rol wel past bij de Ezel gedachte en bij de vereniging die in middels door negenhonderd leden wordt gevormd. Begin deze week is twee keer ingebroken bij Bosma aan de Waalderstraat. De dader is binnen gekomen door een dakkoepel Aan vankelijk werd gedacht dat deze was stukgewaaid door de storm, maar een dag na reparatie bleek de koepel opnieuw stuk. waarna werd ontdekt dat kasgeld was verdwenen. In dezelfde periode is ingebroken in het kantoortje achter Jamin in de Weverstraat. Daar werd een deur ingetrapt, maar er wordt niets vermist Ook is gepoogd de deur van bijbehorende woning met een schroe- vedraaier te forceren, maar dat is niet gelukt rt Europe Bart Witte op het gras van De Kuip, één van zijn klanten. 'at is de overeenkomst tussen De Kuip, de Amsterdam Arena in het voetbalveld van SV Cocksdorp? In alle gevallen wordt ie bemesting geleverd door Bart Witte, als technisch-commer- eel adviseur (,,Zeg maar vertegenwoordiger") werkzaam 'oor Heigo Nederland. Dankzij de inspanningen van de oud- 'exelaar wordt de werkkleding die dit overkantse bedrijf levert ledragen door medewerkers van zowel Gemeentewerken, De lolder, Drijver Bouw als Tatenhove. „Prachtig werk. Sinds kort _'erkopen we ook schoenen met veiligheidsneuzen maatje 35, 'voor vrouwen. Aan de andere kant trof ik laatst een Texelaar wiens voet niet op de pasplank paste Ik heb de maat maar d(genomen met een gewone centimeter. Na omrekening bleek :h(tiet 53 te zijn." isHij lacht terwijl hij de anekdote ver- leitelt. Dat is met vreemd, want wie de ej30-|arige Bart Witte (van Dirk Witte Jitvan Elisabeth Hoeve) een beetje Alkent. weet dat hij bijna altijd vrolijk is orHij is een ontwapenende figuur, vol <jsgekke invallen en zeker niet iemand ibdie erg aan conventies hecht. Het is urzijn aard, en geen berekende hou- ncding om zijn artikelen beter te verko- )apen. Maar het werkt wel: „Laatst kthad ik een ongeluk met m'n auto. Voordat de mensen van het takel- bedrijf klaar waren met hun werk. >cheb ik ze nog even vier jassen ver- nckocht." iriWitte vertelt op smakelijke wijze over Hizijn werk, dat hij sinds ongeveer intwee jaar doet. In zijn schooltijd leek irchij nog een andere kant op te gaan. mQuasi gewichtig: „Ik heb LAS, MAS •n en HAS gedaan: Lagere, Middelbare isen Hogere Agrarische School. Een e vrij unieke combinatie." a' Slachterij ij De HAS doorliep hij in Leeuwarden, waar hij agrarische bedrijfskunde studeerde, met internationale agrari sche handel als afstudeerrichting „Dat was twintig procent groene en tachtig procent bedrijfskundige vak ken. Ik kreeg de kans mijn indus triële stage in Engeland te lopen, bij een varkensslachterij in Norfolk Ik dacht inzicht te krijgen in de bedrijfs voering, maar ze beschouwden me als een goedkope kracht. Ik heb alle stappen in het slachten en verwer ken van varkens doorlopen Alleen op de afdelingen waar gevaar voor bedrijfsspionnage was, mocht ik niet komen. Goh, ik wist met dat varkens zó konden gillen en ik heb nooit meer zóveel bloed gezien." Na zijn afstuderen werkte hij drie jaar voor een bedrijf dat verpak kingsmateriaal voor de tuinbouw ontwikkelde „Tegen die Friezen had ik altijd gezegd dat ik ontwikke lingswerk deed. Ik was inderdaad de enige Noordhollander die in Leeuwarden bleef. En toen kreeg Witte de kans van baan te veranderen en een commer ciëlere functie te aanvaarden Zijn werkgever werd Heigo Nederland, een door de Heidemij afgestoten tak, die zich had ontwikkeld tot handelsbedrijf in de openbaar- groensector. „We leveren aan in stellingen als gemeentes, sociale werkplaatsen, en grondbedrijven Er zijn natuurlijk veel toeleverings bedrijven actief op die markt, maar Heigo probeert een zo breed moge lijk pakket te bieden, zodat een be drijf niet voor elk product naar een andere leverancier moet. En dus le veren we gereedschappen - van een schop tot het specialistische gereed schap van een boomchirurg -, bedrijfskleding, bemesting voor sportvelden en allerlei producten die sinds de ARBO-wetgeving steeds belangrijker zijn geworden, helmen, veiligheidsschoenen, gehoor- bescherming, etcetera. Veel bedrij ven zijn nog met zo vertrouwd met de nieuwe wet. Die kunnen wij op al lerlei gebied adviseren." Eén broek Witte bestrijkt als vertegenwoordiger een flink gebied „Dat ligt grofweg tussen Texel, Den Haag, Rotterdam, Geldermalsen en Utrecht. Nadeel is dat je veel in de auto zit, leuk is dat je met allerlei mensen te maken krijgt. Hagenezen, Rotterdammers, dan weer Amsterdammers. En allemaal vragen ze weer een andere aan pak." De levering van bedriifskledinq is uit gegroeid tot een bijzondere hobby van Witte „Vóór ik met dit werk be gon, wist ik net mijn eigen maten Nu praat ik over patronen. En de ene keer spreek ik met wethouders over ARBO-budgetten. terwijl ik een an dere keer instructie geef aan het werkvolk. Bij nieuwe klanten ga ik vaak langs om de mensen kleren aan te passen We hebben natuurlijk allerlei standaardmaten. maar soms moet je apart opmeten Dat is echt leuk. Want heel lange mensen heb ben vaak maar één broek die ze passen Die zijn verguld dat je zo veel aandacht aan ze besteedt Maar het gebeurt ook dat ik iemand moet aankleden met één arm of één been Voordat Witte bij Heigo werkte, was de gemeente Texel er al klant. „Maar ik heb het wel verder uitge bouwd. Nu lopen de medewerkers van gemeentewerken in marine blauw en geel, de Bolder in koren- blauw-oranje en groen-oranje. Drijver in rood-geel en Tatenhove in groen-geel. Daarmee is Texel de enige gemeente waar al onze kleurencombinaties worden gedra gen Die eigen combinaties vergro ten de herkenbaarheid bij de burger Bovendien verhogen ze de veilig heid De gemeente Texel loopt trou wens vóór op dat gebied. Al een paar jaar geleden liepen ze bij gemeentewerken met reflectie- strepen op hun kleding Nu is dat voorschrift." Om de driehonderd medewerkers van de gemeentelijke buitendienst van Delft te mogen aankleden, moest Witte al zijn creativiteit ten toon spreiden. „Dertig bedrijven wa ren uitgenodigd om zich in te schrij ven Daarvan bleven er na selectie uiteindelijk drie over. die hun kleding in een modeshow moesten presen teren De winnaar, vast te stellen door het personeel zelf, zou de kle ding mogen leveren." Witte zat met de handen in het haar. De financiële gevolgen waren enorm, terwijl elke ervaring hem ont brak. Bovendien was het kort dag Hij besloot de modevakschool in Den Haag te benaderen en vroeg - en kreeg - de medewerking van drie studentes. En zo showden drie en thousiaste mannequins de werk kleding, onder aanvoering van lady speaker Bad Witte himself. „Prach tig!" Hij laat een zalvend stemgeluid klinken: „Dan ziet u hier Diana Diana draagt een groene overal en veiligheidsschoenen met stalen neu zen..." Hij schated het uit. Gelikt „Een ander bedrijf had de presenta tie uitbesteed aan een professioneel modellenbureau, met mannequins die een spagaat maakten. Het was veel te gelikt. Het derde bedrijf bracht zelf de medewerkers op de planken. Dat was helemaal geen ge zicht. Zeventig procent koos voor ons bedrijf en zeventig procent koos bovendien voor dezelfde kleuren combinatie. Plezierig voor ons, na tuurlijk Maar ook voor de opzich ters. Als je medewerkers graag hun veiligheidskleding dragen - en dus aan de ARBO-eisen voldoen -. wordt toezicht-houden een stuk gemakke lijker. De reacties waren trouwens opvallend Bij de vuilnisdienst waren ze recht voor hun raap Ze floten en klapten en hadden hun keuze zo ge maakt Bij het groenbeheer reageer den ze rustig, gesloten en bogen ze zich naar elkaar toe om te overleg gen." Feyenoord Een onderdeel van zijn werk waar mee Witte scoort op verjaardagen, is de bemesting van sportvelden „In teressant en bijzonder veelzijdig. Sinds het milieuverhaal belangrijk is geworden, is het zaak uitspoeling van meststoffen tot een minimum te beperken Het geven van goede ad viezen is daarom erg belangrijk.' Ook bij die advisering treft hij uiteen lopende klanten, terreinbeheerders van kleine en heel grote clubs „Eén ding hebben ze allemaal gemeen In 1997 is de Texelse economie weer een stukje meer gaan ■leunen op het toerisme. Vrijwel alle sectoren halen er voor meer dan vijftig procent hun omzet uit en de horeca zelfs voor tachtig procent. Het afgelopen jaar was redelijk winst gevend voor Texel. Uit het jaaroverzicht van Teso blijkt dat shet vervoer met 5,5 procent is toegenomen. Landal "Greenparks Texel (Sluftervallei) scoorde zelfs een tien pro cent hogere bezettingsgraad. 5 Logiesverstrekkers spreken van een redelijk jaar. Graadmeter is het aan tal boekingen via de VVV, dat in grote lijnen aansluit bij de groeicijfers van Teso De toename deed zich ook hier hoofdzakelijk voor buiten het hoog- j seizoen „Want voller dan vol kan je in het hoofdseizoen niet zijn", aldus VVV-directeur Veronica Bos. r Ze constateert dat net zoals de laat- ste jaren luxere bungalows in parken erg in trek zijn „Vooral buiten het sei- I zoen. Het is toch een eiland waar veel mensen met hun gezin liefst in een bungalow zitten. Steeds vaker wor- den er door groepen meerdere tege lijk gehuurd." Bij hotelaccommodatie l gaat het vaak om kortere verblijven, I waarbij veel gasten kort van te voren I boeken. Enquête Van de enquête die de VVV begin december samen met de VVV is ge- start, zijn de eerste reacties binnen. Bedoeling van de vragenlijsten is meer over onze gasten aan de weet te komen en eventuele ontwikkelin gen te kunnen signaleren. De eerste (voorlopige) resultaten worden 16 februari bekend gemaakt, tijdens de promotie-avond in vakantiecentrum De Krim Op die avond maakt de VVV ook de resultaten van een onderzoek bekend naar de vraag in hoeverre de gasten tevreden zijn over de kwaliteit en de huurprijs die ze moeten beta len Het onderzoek is gedaan door een stagiaire bij de VVV De afgelopen kerst was niet alle ac commodatie volgeboekt, maar rond de jaarwisseling was de drukte groot. Veel Duitsers vieren de kerst name lijk thuis en huren met oud en nieuw een huisje op Texel Bos. „Deze ont wikkeling manifesteert zich elk jaar sterker." Optimisme Over de bezetting voor komend jaar is Bos optimistisch gestemd. „De te lefoon stond tussen kerst en nieuw jaar roodgloeiend. De accommodatie in het hoogseizoen is alweer voor een groot deel volgeboekt. Texel lijkt steeds meer vaste gasten te trekken. Opnieuw is er veel vraag naar luxe bungalows." De vrees dat de ontwik keling van het toerisme langs de Duitse Oostzeekust ten koste Texel zou gaan, lijkt wat geluwd. „Veel Duitsers die er een jaar zijn geweest, kiezen toch weer voor Texel. De na tuur, de wind, de golven en vooral de zuivere lucht blijven een grote aan trekkingskracht uitoefenen Voor Duit sers uit het Ruhrgebied is Texel goed bereikbaar Jubileum Voor de VVV wordt 1998 een feeste lijk jaar. Precies honderd jaar geleden verscheen de eerste Texel-gids. Een jublileum dat de toeristische promo tor niet ongemerkt voorbij laat gaan. De VVV heeft ideeén om bijvoorbeeld op cultureel wat dingen te onderne men Over wat dat precies zal zijn, wordt met TVL en TVO nog van ge dachte gewisseld. Horeca „De horeca had in 1997 een goed jaar", constateert Jook Nauta, voor zitter van Horeca Texel waarbij 80 van de 120 horecazaken zijn.aange- sloten. Niet in elke branche ging het overigens goed. Daar waar de be drijfstak afhankelijk is van het kampeertoerisme, is de winstgevendheid door de verschui ving naar winterharde accommodatie de laatste jaren afgenomen. Bijvoor beeld restaurants, die baat hebben bij een langer seizoen, profiteerden juist van de verschuiving. De grote diver siteit in de horeca op Texel be schouwt Nauta als een pluspunt. „Het maakt de sector minder kwetsbaar De diversiteit heeft nog een voordeel: „De aantrekkelijkheid van Texel wordt mede bepaald door een goed functionerende horeca met een breed, veelzijdig aanbod en een ple zierig uitgaansleven. Het besef is gegroeid dat toerisme en horeca eco nomische pijlers zijn die grotere maat schappelijke waardering genieten", vraagt Nauta om meer politieke inzet voor de horeca. Toekomst De (nieuwe) raad moet volgens Nauta in 1998 vernieuwende projec ten en ontwikkelingen een kans ge ven Hij doelt met name op de plan nen van ondernemer Tijs Blom. die ambitieuze plannen heeft met de Koger disco De Toekomst. Volgens Nauta moet er een geza menlijke strategie komen tegen ge- weld-uitwassen. „De horeca is daar bij belanghebbende en mede verantwoordelijk Maar de nadruk ligt op realistische regelgeving en ade quaat handhavingsbeleid." De organisatiegraad van de onderne mers ging er het afgelopen jaar op vooruit. „Dat is nodig om met een verantwoorde, toekomstgerichte visie de gewenste ontwikkelingen voor het bedrijfsleven (inclusief de horeca) te bereiken." Arbeidsbureau De helft van de arbeidsplaatsen op het eiland is direct of indirect aan het toerisme verbonden. Grotere drukte in voor- en naseizoen leidde in menig bedrijf tot grotere vraag naar mede werkers. Op Texel waren die in veel gevallen maar moeilijk te vinden „De vraag was dit jaar groter dan ooit", aldus Leendert Eelman van het Ar beidsbureau. „Veel ondernemers wisten met Pasen en Pinksteren pas op het nippertje hoeveel medewer kers ze nodig hadden, omdat dit af hankelijk is van het aantal toeristen. Toen half augustus de scholen weer begonnen, maar de drukte op het ei land voortduurde, klopten veel bedrij ven aan voor vervangers voor de scholieren die ze in dienst hadden Doordat op Texel met inde vraag kan worden voorzien, werft het Arbeids bureau krachten in de Noordkop, maar ook in Groningen en Friesland. „Een probleem waar we steeds tegen aanlopen is de huisvesting van deze mensen Zodra ondernemers onder dak kunnen bieden, is het een stuk makkelijker geschikt personeel te vin den." Voor hulp tijdens de drukkere week enden zijn studenten uit het noorden van Nederland graag bereid de hel pende hand toe te steken Perspectieven Om werkzoekenden betere perspec tieven in de toeristische sector te bie den, organiseert het Arbeidsbureau cursussen. Zo kan een keuken assistent zich bijvoorbeeld laten bij scholen tot kok. Omdat gekwalifi ceerde mensen beter ,in de markt" liggen, kunnen ze langer aan het werk blijven Het aantal werkzoekende bouwvak kers is de laatste maanden gedaald. Met het seizoen achter de rug is het werk in deze sector blijkbaar weer aangetrokken Landal Greenparks Een toeristisch bedrijf dat in 1997 een grote groei doormaakte, is Vakantie park Sluftervallei, sinds juni 1996 Landal Greenparks Texel „Het was voor ons een uitstekend jaar Met een bezetting die gemiddeld tien procent hoger lag dan in 1996 (toen ook al een grote groei werd gerealiseerd), verliep 1997 zelfs boven verwach ting", aldus interim-manager Dick Jansen Faciliteiten als het nieuwe overdekte zwembad, het restaurant (gasterij), de winkel en de nabije golf baan verhoogden de aantrekkings kracht. „Hierdoor is het park vooral buiten de traditoneel drukke periode beter gaan lopen. Maar ook het aan tal recreatieve mogelijkheden buiten het park in die periode is van belang. Daarom is het jammer dat bijvoor beeld Maarten Boon met z'n juttersplezier van november tot april het strand met op mag En dat het het Wagenmuseum dicht is. Texel moet beseffen dat er steeds meer bedrijven zijn die veel investeren om het hele jaar toeristen naar het eiland te krij gen." De werkgelegenheid heeft er baat bij Werkten er voorheen zo'n tien vaste krachten bij de Sluftervallei, Landal heeft tegenwoordig een vaste bezet ting van circa 35 medewerkers, nog afgezien van de seizoenkrachten. Duitsers Het park. waarin nog met alle 251 vakantiehuizen verkocht zijn, krijgt steeds meer terugkerende huurders. Vooral onze oosterburen zijn trouw. Zo'n veertig procent van onze gasten komt uit Duitsland Goede eigen schap is dat ze tijdig boeken Menig een reserveert bij hun vertrek al weer voor het komende jaar." Jansen, sinds 1 april interim-manager, denkt dat veel Texelaars geneigd zijn de waarde van de Duitse gasten voor het eiland te onderschatten Hoewel Sluftervallei van alle Landal parken in absolute bezettingscijfers niet het hoogst scoort, behoort het gezien de groei van de reserveringen tot de top-parken van Landal. De perspectieven voor dit jaar zijn bij Landal gunstig. Het afgelopen week end was de bezetting zelfs bijna hon derd procent hoger dan hetzelfde weekend vorig jaar. TVO Uit een enquête onder de leden van De Texelse horeca had vorig jaar een goed seizoen. Het Regionaal Opleidingen Centrum Kop van Noord-Holland sector Algemene Educatie, biedt net als TVO blijkt dat het merendeel van de bedrijven een goed jaar achter de rug heeft. De meeste ondernemers heb ben een hogere omzet gerealiseerd dan in '96 „In alle sectoren zijn uit schieters naar boven en naar bene den", aldus voorzitter Koos Bremer Uitgezonderd de dienstverlenende bedrijven halen alle sectoren meer dan vijftig procent van hun omzet uit het toerisme. De dienstverlenende sector heeft er indirect een groot be lang bij. „Een reden om de toerist, het toerisme en de VVV te koesteren en er met z'n allen voor te zorgen dat de promotor van ons eiland van vol doende middelen voorzien wordt om de taak te volbrengen." Naast alle positieve geluiden, zijn er ook zorgelijke geluiden. De detailhan del klaagt dat de bestedingen van de toerist teruglopen Als redenen wor den genoemd: de Duitse toerist heeft minder te besteden en de gemiddelde bezetting per logies-eenheid zou te ruglopen Een zes-persoons- bungalow wordt bijvoorbeeld gehuurd door minder personen. Bremer: „Met name dit laatste punt zal in de toe komst een punt van discussie zijn." De voorzitter leidt uit de enquête af dat het vertrouwen van de onderne mers in de toekomst is gegroeid Maar we dienen kritisch op ons pro- dukt en de dienstverlening te zijn (Foto orctvct Texelse Courant)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7