Carrousel: gemak dient de melker „Sloop van St. Jan moet uitgesteld" Vogels in de vijver komen niets te kort' GL over startershuisvesting: Klachten zijn niet terecht COURANT Texelse Jamin-zaak draait gewoon door Medium komt weer Schuur blijft Opschudding door delen veerboot Sloop -ppYm CU /- DINSDAG 13 JANUARI 1998 In een uurtje 67 koeien melken zonder inspanning van betekenis. Dat doet Marius Smit van Zeven huizen (Oostkaap) twee keer per dag in z'n eentje. Het wordt moge lijk gemaakt door de melk- carrousel die hij onlangs in ge bruik nam. Het is een vol automatische, door computer techniek beheerste installatie die veel werk uit handen neemt. Een melkcarrousel is op zichzelf niet nieuw voor Texel Op 18 oktober was het 25 jaar geleden dat hier twee van zulke installaties in gebruik werden genomen Smit. destijds nog met zijn broer, liet zich toen al ken nen als pionier op dit gebied, tegelijk met Bas van der Beek uit De Cocksdorp die ook zo'n arbeids besparende .draaimolen" in gebruik nam. Later kwam daar Theun Eelman van De Viersprong bij. De twee laatstgenoemde bedrijven hiel den op te bestaan Smit ging door en gebruikte de machine tot deze het afgelopen jaar totaal versleten was Dat was aanleiding om een nieuwe installatie aan te schaffen Beter Omdat de techniek inmiddels met heeft stilgestaan, biedt de nieuwe machine tal van voordelen boven de oude De werking is verdergaand geautomatiseerd, de capaciteit is groter en er zijn tal van mogelijk heden voor uitbreiding met extra functies Een voorbeeld van dat laat ste is een ..stappenteller" waarmee feilloos kan worden vastgesteld of een koe vruchtbaar tochtig") is De oude machine was van het Ne derlandse fabrikaat Manus en bood plaats aan negen koeien, de nieuwe is van het Engelse merk Fullwood en kan tegelijk 14 koeien bevatten. Ver der is de nieuwe machine traploos regelbaar, blijft voortdurend draaien en biedt nog meer arbeidsbesparing dan de oude, onder rneer omdat het melkstel automatisch wordt afgeno men als de koe „leeg" is. Voor wie niet weet hoe een Slechts één man is nodig voor het melken van ongeveer 70 koeien in een uur. Hij doet weinig meer dan het melkstel aanbrengen en op knopjes drukken, zonder daarbij heen en weer te hoeven lopen. melkcarrousel werkt: het is een melkmachine die als een soort draaimolen is uitgevoerd. Vanuit een wachtruimte stappen de dieren op een draaiend plateau, worden daar vastgezet en krijgen het melk stel aan de spenen. Terwijl ze een rondje maken worden ze gemolken en tegelijkertijd eten ze een indivi dueel in te stellen hoeveelheid krachtvoer. Tot de elektronica die in de machine is ondergebracht hoort een melk meter, die per koe meet en regis treert hoeveel melk is gegeven. Veel geld Dat Smit momenteel de enige op Texel is met een melkcarrousel heeft onder meer te maken met de forse investering die ervoor nodig is In dit geval kon de nieuwe machine worden gemonteerd in de gemetselde put die ook voor de oude had gediend, wat een besparing betekende van enkele tienduizenden guldens. In hoever zo'n geavanceerde installatie renda bel is, hangt af van de situatie en die is voor elk bedrijf verschillend. Marius Smit zegt de carrousel in de eerste plaats te hebben aangeschaft om het werk te vergemakkelijken. „Melken, dat komt elke dag twee keer terug Het is heel belangrijk voor het plezier in je werk dat je dat zo gerieflijk en aangenaam mogelijk kunt doen Het heeft een hoop geld gekost, maar dat moet je uitsmeren over 25 jaar, want zolang hopen we met deze machine toe te kunnen" Opvolgers Het is te verwachten dat Smit maar een klein deel van die periode als actief ondernemer zal meemaken Zijn zoons Jan Pieter (24) en Marlijn (20) staan echter in de startblokken om hem op te volgen Ze zitten nu nog op school waar ze een opleiding landbouwmechanisatie volgen. Dat geeft hen meer mogelijkheden om de techniek op hun bedrijf te onder houden en de repareren. Het past ook bij de tweede poot van het 56 hectare omvattende bedrijf, het loon werkgedeelte. Aan het bedrijf is sinds 15 jaar Ruud Gezicht op de nieuwe melkcarrousel, die gebouwd werd in de put van de oude Abma als vaste medewerker verbon- den. De carrousel van Smit werd in zes weken gebouwd. In die periode werd gemolken met een noodstal. De ma chine is de tweede van dit type in Nederland Dat geeft veel aanloop van boeren van het vasteland die de aanschaf ook overwegen en be nieuwd zijn naar de ervaringen in de praktijk Smit beschikt nu over een melkquotum van een half miljoen li ter Als er nog een paar ton zou bij komen. zou dat wat de capaciteit van de carrousel betreft geen enkel pro bleem zijn Smit- „Maar dat is een zaak voor de opvolgers" Een melkcarrousel in de geavan ceerde huidige vorm is niet de laat ste ontwikkeling op het gebied van machinaal melken. Een nog verdere stap is de melkrobot, waar praktisch helemaal geen mensenhanden meer aan te pas komen. Op Texel is een bedrijf dat de aanschaf van zo'n robot overweegt (Foto 's Harry de Graat) Zoetwarenspeciaalzaak Jamin in de Weverstraat behoort met tot de zes tig filialen die gaan sluiten De winkel van Hans Koopmans verkoopt het snoepgoed van Jamin namelijk op franchisebasis Momenteel worden er in het bedrijf zo'n twintig procent van de artikelen onder het label van Jamin verkocht. De winkel zal binnen niet al te lange tijd wel van naam verande ren Koopmans kan zich namelijk met vinden in de de verkoopformule die Jamin voor ogen heeft. Daarbij komt het accent vooral op het luxere snoepgoed te liggen. Afgezien van de naamsverandering, wijzigt het sortiment met ingrijpend Het medium Lia Schippers verzorgt zondag weer een bijeenkomst op Texel. Zij geeft uitleg aan de hand van foto's en voorwerpen die door bezoekers zijn meegebracht. De middag is in de zaal van Stichting White Eagle. Schilderend 19 in Den Burg De aanvang is 14.00 uur (zaal open 13.30 uur). De sloop van Sint Jan moet wor den uitgesteld zodat het veel te grote aantal woningzoekenden in ieder geval tijdelijk onder dak kan worden gebracht. Niet zomaar een opmerking, maar welhaast een smeekbede van GroenLinks aan het adres van het college. Deze ging gepaard met een nota „Be taalbare huisvesting voor jongeren en andere startersdie door de Iedere dag gaat hij even bij ze kij ken. Pierre de Kroon uit de Lieuwstraat zorgt voor de vogels in de vijver aan de Elemert. „Er zijn wel eens klachten dat die beesten niets te eten hebben. Echt, geloof me, ze komen niets te kort. Die eenden zijn helemaal week van het vet." Nu is het nog niet nodig, maar als het gaat vriezen sleept hij voer aan en houdt hij een wak ijsvrij. „Maar daarnaast worden ze door veel mensen gevoerd. Ze krijgen wel vijf tot acht broden per dag. De Kroon nam zo'n vier jaar geleden de zorg voor de vogels op zich De stratenmaker werkte in dienst van de gemeente „Waarom ik dat erbij pam? Tja, ik heb ooit gesolliciteerd bij lArtis en heb zelf een volière met par kieten en papegaaien Ik ben gewoon een vogelfan." In november werd De Kroon afgekeurd, maar hij bleef de vogels trouw. „Ik doe dat belange loos. Je gaat je toch aan die dieren hechten." Volgens De Kroon is de zorg voor de vijvervogels weinig werk. „Het zijn bijna allemaal wilde soorten Ooit hebben we er verschillende sier- eendjes in gezet. Die bleken in een paar maanden op onverklaarbare wijze verdwenen. Kijk, als ze waren gestorven had ik ze teruggevonden. Een nestje in een holle boom levert een schilderachtig plaatje op. De steiger is onlangs al vervangen. Vliegen konden ze met, want ze wa ren geteeuwiekt Dus er zit wel een luchtje aan De zwarte zwanen zijn wel uitheems „We hadden er twee. maar er is er één bij EcoMare gestorven. Daar De vijver aan de Elemert. stap voor stap verfraaien tot een mooie entree van Den Burg centrum, Is het plan van Piet Bolier. Foto's Tessa van Oaalen) hadden we ze een paar winters terug heengebracht tijdens een strenge winter. Ze bevroren namelijk, omdat ze hun hals in het water bleven ste ken. Die we nu nog hebben is nog met zo oud. een jaar of vijf. We willen er eentje bij." Geen geld De Kroon heeft nog meer wensen, maar uit ze voorzichtig Piet Bolier van de gemeente windt er geen doek jes om. Het heeft zoals meestal, met geld te maken. „Er zijn geen concrete plannen voor de vijver, wel veel leuke ideeén. Ooit is gedacht aan het ma ken van een soort kinderboerderij, maar dat ging te ver. Maar het is een mooi hoekie en daar moeten we wel wat meer mee doen." Hij legt uit dat in het verleden, bij het opknappen en herstraten van Den Burg centrum, een aardig bedrag op het investeringsplan stond voor het aan passen van de vijver. Maar. zoals vaker, kwamen er urgentere voorstel len en werd de vijver steeds weer opgeschoven. Van uitstel kwam afstel en het bedrag verdween van de lijst. Er is dus geen geld om de vijver te veranderen in een grootse waterpartij ter versiering van de entree van Den Burg Maar door creatief om te sprin gen met de wél beschikbare midde len wil Bolier toch het nodige doen. „En er is ook al veel gedaan", merkt hij op. „Kijk, onderhoud kost ook. Dus toen er een nieuw hek nodig was, is dat gelijk een eindje van het water gezet, zodat de vogels meer ruimte kregen En er is een paadje gemaakt met een rozenperk ernaast." Hij noemt de beschoeiing als eerstvol gende project „Bovendien wordt dit jaar gebaggerd. Er ligt wel 50 a 75 centimeter slib." Het water in de vijver staat stil en dat is niet goed voor de zuurstofrijkheid. Op gebied van een betere doorstro ming bestaan ook ideeën. „Nu is het te dood voor leuke planten als lelies en lisdodden. Maar misschien dat we er na het baggeren, als het water helderder is. wel mee aan de slag kunnen. Karpers uitzetten'' Dat heeft nu geen nut, maar wie weet wat er straks kan." Dierenkwellers Terug naar de vogels De Kroon wil dolgraag weer wat bijzondere eendensoorten introduceren Bolier juicht dat toe Dat betekent wel dat De Kroon de uitgebroede pulletjes van de siereenden thuis moet grootbren gen Maar dat doet hij niet met de andere jongen die worden geboren bij de vijver. „Er staan altijd wel meeu wen of een blauwe reiger op de loer Zielig? Ach. dat is de natuur voor die wilde eenden Mensen gaan daar vaak aan voorbij. Dat geldt eigenlijk ook voor het bijvoeren in de natuur moeten die beesten zelf hun kostje bij elkaar scharrelen. Ze zitten hier echt op rozen." Het is de bedoeling dal publiek ach ter het hek blijft Niet iedereen houdt zich eraan Eén jaar waren alle nes ten leeggehaald en de zwanen zijn wel eens bekogeld met stokken De dierenkwellers konden niet worden achterhaald. „Je bent machteloos in zo n geval. Kijk, ik vind ook wel eens een eend met een vishaak in zijn bek Die haal ik er dan uit. Maar ik geloof niet dat dat opzet is. Die stokkengooierij wel, natuurlijk. Maar wat doe je eraan als ouders met thuis geven?" Het komt wel eens voor dat één van de eenden of ganzen mank loopt. Dat levert de gemeente een lading tele foontjes op. De Kroon „Als zo'n vo gel kerngezond is, maakt het voor het dier verder niet uit. Het is een beetje vreemd gezicht, maar hij redt zich best. Je gaat een mens met een kreu pele poot toch ook niet meteen uit z'n lijden verlossen?" Hij raadt mensen die vragen hebben over de vogels in de vijver aan hem te bellen. „En wat betreft het bijvoeren: het is nu nog niet nodig met dit zachte weer. Als hei vriest is oud brood prima, maar dan in het water gooien, zodat het niet droog in hun keel blijft steken partij vanmorgen is aangeboden aan b en w. GroenLinks wil dat het college bij de provincie aan de bel trekt over Sint Jan „Het is toch waanzin dat de pro vincie de sloop en nieuwbouw van een wijksteunpunt wil financieren ter wijl daarvoor gebouwen worden ver nietigd die zeker op dit ogenblik ei genlijk onmisbaar zijn", aldus GL-raadslid Jaap Vlaming. „In onze ogen kan en mag de provincie niet harteloos voorbijgaan aan de meest acute nood die op Texel bestaat, door te participeren in zaken waarvan de urgentie twijfelachtig is." Harde mid delen schuwt hij niet. „Als een ge sprek geen effect heeft vragen we u de provincie zwart op wit een uit spraak te ontlokken waarin zij die harteloosheid en haar wens tot kapitaalvernietiging aan ons over brengt Te gemakkelijk Het is niet de eerste keer dat de par tij de woningnood in een notitie onder de aandacht brengt. ..Het probleem is duidelijk en wordt door iedereen onderkend" zo stelt GroenLinks Zich neerleggen bij het feit dat er mets aan is te doen vinden de politici te gemak kelijk. ..Het gaat ons er met zozeer om dat onze suggesties worden uitge voerd. maar meer dat er wat wordt gedaan." GroenLinks komt tot de conclusie dat een Texelse jongere eigenlijk bitter weinig wordt geboden op het eiland ..Hooguit wat uit het toerisme voort vloeiende werkgelegenheid, veelal van een financieel weinig inhoudsvol gehalte. Verder is er weinig scholingsperspectief, werkgelegen- heidsperspektief en nauwelijks be taalbaar huisvestingsperspektief." De verschillende economische peilers waar Texel op draait worden in de nota onder de loep genomen, maar bieden voor jongeren weinig soelaas door het uitblijven van toe name in de werkgelegenheid Alleen in de recreatieve sector is nog perso neel nodig, maar over het algemeen gaat dat om lager gekwalificeerden. ..Bedrijven ervaren dat het zeer moei lijk is dergelijke mensen te huisves ten, daar het inkomen van deze men- De schuur van Dirk Kuip aan de Pelikaanweg blijft Ondanks pogingen van eigenaar en buren, die allen ver plaatsing naar het bedrijventerrein van De Koog voorstaan is het de gemeente niet gelukt een oplossing te vinden Er zijn namelijk geen be schikbare kavels rond het dorp en de ontwikkeling van een nieuw stuk bedrijventerrein is nog niet rond De gemeente wijst erop dat de schuur inmiddels wel een passende bestem ming heeft gekregen. De schade claim van buurman Harry de Graaf is afgewezen. Stukken polyester die afkomstig leken van een vliegtuig hebben in het week end voor enige beroering gezorgd De delen werden op het strand aan getroffen. Ook in Den Helder spoel den stukken aan. Het bleek te gaan om afgebroken platen van de catamaran-veerboot van Stena. die tussen Nederland en Engeland vaart en vorige week door de harde wind averij opliep. sen ontoereikend is om een relatief dure woning te kopen. En voor zover het jonge alleenstaanden betreft is het vrijwel uitgesloten om een huur woning te vinden, want die gaan naar meerpersoonshuishoudens." Premiewoning? GroenLinks schetst in de nota een aantal problemen op de woningmarkt Zo wordt de prijs opgedreven door de drie ton-grens voor overkanters. Bo vendien is er weinig doorstroming: het gat tussen een goedkoop huisje en een groter onderkomen is zo rigou reus dat het meestal rendabeler is het kleine optrekje zelf uit te breiden De partij wil dat toekomstige nieuwe huurwoningen volgens andere uit gangspunten worden gebouwd. „Bij de toekenning van contingenten zal voortaan als minimale voorwaarde moeten worden gesteld dat het moet gaan om ruimte voor één of tweepersoons huishoudens voor de categorie jonger dan 55 jaar. Voor ouderen zijn inmiddels voldoende woningen beschikbaar." Ook wil de partij koopwoningen binnen het be reik van deze groep brengen, des noods door per huis een bijdrage te geven, zodat de koopprijs geen ono verbrugbare drempel meer is. Een rekenvoorbeeld geeft aan hoe GroenLinks zich dat voorstelt Twee keer het wiel uitvinden lijkt GroenLinks niet nuttig. Daarom wordt het college aangeraden elders hun licht op te steken om te zien wat is ontwikkeld en of dat op Texel toepas baar is ,Maar primair moeten poli tieke bestuurders zich nadrukkelijk óók in financiële zin verantwoordelijk voelen voor het huisvestings probleem Een werkgroep instellen is een uitstekende manier om alle par tijen geïnformeerd te houden over wooneisen die bij de bevolking leven, afstemming van vraag en aanbod, signaleren van wijzigingen, betaalbaarheid van wonen en de fi nanciële consequenties voor betrok kenen." VERVOLG PAGINA 1 aanwezig waren, zijn volgens de voorschriften afgevoerd." Hoewel de gebouwen al van veel bruikbaar materiaal zijn ontdaan, ko men er volgens Dros nog wel wat spullen voor hergebruik in aanmer king Texelaars die uit zijn op twee dehands balkje of ander gebruikt materiaal, kunnen in De Waal wellicht een voordeeltje behalen Gegadigden kunnen zich bij de sloper melden Vermolmd Met de sloop van de silo's verliezen kleine knagers hun behuizing. Sloper Marco Daalder meldde dat er veel muizennestjes te voorschijn komen uit de constructie. Die is op bepaalde plekken dermate vermolmd, dat klim partijen in het complex tot ongelukken kunnen leiden. Veel Texelaars zijn er niet rouwig om dat het beeldbepalende complex in De Waal tegen de grond gaat. Niet alleen wordt de 23 meter hoge silo door als ontsierend beschouwd, de graanverwerking bezorgden omwo nenden in het verleden meer dan eens stofoverlast. De huidige eige naar, de firma Mantje, kreeg van de gemeente vergunning voor de sloop. Op een deel van het 2 100 vierkante meter grote terrein bouwt de Woning stichting zeven huizen, op het andere bouwt Mantje een schuur en een bedrijfswoning.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5