Cjrocn 2 rwartsjexelsin het BTW jaagt Koger 'bedrijven op kosten Schip verrijst in jutterijzaal MJM N' Fietsers leren kijken met een „kunstoog" Ondernemers delen tekort Dorpsstraat .J Texel test timmer Route langs openluchtobjecten Dak vergane „Activ" eruit 1-1-2 Te ver Storm: weinig problemen VERDER IN DIT ummer Speerpuntenprogramma van Texels Belang •o Vart alle kanten over jongerenhuisvesting •c Wie was C.R. Keyser? •o Lovende reacties op Veldloopparcours •o Juriste is de nieuwe Maarten Spanjer •e Koger festivals gaan toch door Schapenkeurders onder de indruk Oosterpark in Wilsterstraat? MAGAZINE TEXELSE'ItoURANT Je maakt toch wat mee als 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11249 DINSDAG 20 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv |Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. [ABONNEMENTSPRIJS /56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) ;n tegenvallende BTW-afreke- °lng met de fiscus voor de her- vhrichting van de Dorpsstraat en de adweg komt ondernemers- ïreniging De Koog Badplaats IujKB) duur te staan. Door de •lastingclaim komt de bijdrage tn De Koog aan de herstrating '5.285,- duurder uit. De Kogers risten daarnaast met de ge- eente over een nog te betalen adrag van ƒ18.500,-. Het aantal -jidernemers dat de bijdrage wei- art te betalen, is onder dreiging an publicatie inmiddels afgeno- ren. Om het overgebleven gat te Jchten gingen de leden morrend kkoord met een lening. oor de BTW-claim, de wanbetalers iet geschil met de gemeente hiel de ondernemers aan de alom ge- irdeerde herstrating van het er dorpscentrum vrijdagavond bittere nasmaak over „Jullie mogen best weten dat ik het er de afgelopen tijd behoorli|k moeilijk mee heb gehad", erkende voorzitter Harry Wuis tijdens de ledenvergadering van DKB in Capri. Volgens Wuis gaat de gemeente niet helemaal vrijuit. Wuis zei dat de BTW- heffing veel minder groot had hoeven zijn als de gemeente er in had toege stemd dat de ondernemers recht streeks een deel van het materiaal (bijvoorbeeld straatstenen) voor hun rekening hadden mogen nemen. Daardoor zou de BTW verrekenbaar zijn. Nu moesten de ondernemers hun kostenaandeel (exclusie) BTW ƒ287.697,37) aan de gemeente beta len Die kan echter geen BTW verre kenen. De 17.5 procent omzetbelating over het gemeentelijk straatdeel is voor de ondernemers daardoor niet terug te vorderen. Uit een eerder gesprek in het raad huis met de burgemeester kreeg Wuis aanvankelijk de indruk dat de BTW-tegenvaller met de gemeente zou worden gedeeld „Achteraf bleek dit niet zo bedoeld We moeten het hele bedrag nu binnen een maand betalen Ik denk dat we voor dit on derdeel te ver van het centrum van Texel af liggen." Kritiek onterecht Volgens de gemeente zijn de verwij ten van DKB onterecht Een woordvoerder laat weten dat de Koger ondernemers hadden kunnen weten dat ook over het gemeentelijk deel van de straat BTW verschuldigd is. „Dit had DKB gelijk op de factuur moeten doorberekenen aan de bedrij ven. Dan was het nu niet zo tegenge vallen." Gekunsteld Volgens de gemeente ging de Lees verder pagina 3 Ie herstrating van het Koger dorpsscentrum krijgt door de BTW-hefting, wanbetaling en een geschil met de gemeente een bittere na maak voor de ondernemers. <FM Ws0 CM"n> Na de Thijsse- en VOC-fietsroutes is een nieuwe tocht in ontwikke ling: een kunstroute. In mei wordt een boekje gepresenteerd aan de hand waarvan fietsers langs diver se kunstobjecten en -galeries op het eiland worden gevoerd. Parti culieren en instellingen die ook een kunstwerk op hun erf hebben en er geen bezwaar tegen hebben dat daar toeristen naar komen kijken worden verzocht zich vóór 1 februari te melden bij de VVV. Tien jaar geleden had de VVV ook al een brochure in de collectie die de Texelse kunstwerken en -galeries weergaf „Maar daar zat geen fietsroute bij", vertelt Henk Groenen van de VVV. In samenwerking met de gemeentelijke adviescommissie voor kunst en cultuur is besloten tot een nieuwe uitgave te komen, die veel verder gaat dan een beschrij ving van de te nemen wegen en de kunstobjecten die in de buitenlucht staan Kadertjes Volgens de VVV is veel behoefte aan een kunstroute „Het is een landelij ke trend. Bovendien merken we aan vragen bij onze balie dat er een breed publiek is dat zich interesseert 'voor kunstVeel toeristen leggen een link tussen het eiland en kunst. „Wonen op een eiland wordt gezien als iets voor kunstenaars. Het is een inspirerende omgeving. Er wonen inderdaad relatief veel kunstenaars op Texel, in vergelijking tot een gebied van gelijke grootte aan de overkant." Het boekje, dat slechts ƒ2,- zal kosten, wordt in kleur gedrukt. Er komen verschillende routes in en beschrijvingen van de kunstwerken die daar te zien zijn Maar daarnaast komen er kadertjes in met leuke wetenswaardigheden op kunstge bied, bijvoorbeeld uitleg over de opmerking van kunstenaars dat het licht op Texel anders is dan aan de overkant, of een foto van een schilderij van Blok van der Velden, waarbij de fietser vervolgens langs de plek wordt geleid waar het werkstuk is gemaakt. „Zo willen we toeristen leren kijken met de ogen van een kunstenaar De teksten worden vakkundig ge schreven door Nettie van de Brake, de levenspartner van schilder Henk Noorlander. Er wordt gewerkt aan de hand van de lijst met „gemeente stukken", zoals die in de verschillen de dorpen staan. Maar daarnaast hoopt de VVV op reacties van particulieren en instellingen „Je kunt bijna geen gebouw bedenken of er staat iets voor de deur. Neem het Nioz. EcoMare, de voormalige Pen, de OSG..." Groenen zou graag een telefoontje krijgen dat deze kunstob jecten ook in de gids mogen „Maar ik kan me voorstellen dat sommigen er mét van zijn gediend Zeker met als het voorwerp achterop het erf staat." Mensen die wel willen meewerken worden verzocht de naam van de maker en een korte beschrijving door te geven via telefoon 36 25 36 Op de achterzijde van het boekje komt een lijst met Texelse kunstgale rieën die kunnen worden bezocht. „Het risico bestaat dat die met een paar jaar is verouderd. Dan wordt het tijd om een nieuwe versie te maken." Dit schaap met opgenomen. lammetjes In Oosterend wordt ook in de nieuwe VVV-fietsroute (Foto orcfttol TC) Medewerkers van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild werken momenteel aan een nieuwe opzet van het jutterijgedeelte. Het middenstuk krijgt het uiterlijk van een schip. Daarbinnen komt een zaaltje waar de jutter-gids verhalen vertelt aan groepen en anderen die een rondleiding hebben geboekt. Hij doet dat tegen de achtergrond van een diorama van De Slufter. Voordeel van de nieuwe inrichting is dat bezoekers die niet voor een rond leiding hebben betaald, wél een kijkje kunnen nemen in de jutterijzaal terwijl de gids daar een groep vermaakt. Het middenschip is namelijk afsluitbaar Rondom loopt een pad waar men vrij kan rondlopen en zich verwonderen over de talrijke aangespoelde spullen. Tot nog toe ging de zaal voor andere bezoekers op slot als binnen een rondleiding aan de gang was. Buiten het seizoen twee keer per dag en in de zomer wel vier keer per dag. Dat leidde tot klachten Mensen die de gewone entreeprijs hadden betaald, kwamen voor een dichte deur te staan terwijl ze juist speciaal voor de populaire jutterscollectie waren geko men. Rechtszaak Volgens Jan Kuiper, directeur van de overkoepelende Stichting Texels Museum, heeft de verbouwing niets te maken met de op handen rechts zaak. Zoals bekend betwisten de Texelse jutters het eigendomsrecht van de spullen die in het MJM zijn uitgestald In november j.l. haalden de jutters al een klein deel op, maar over het restant moet de rechter nog uitspraak doen. „Dat is voor ons geen reden om hals over kop te verbouwen", aldus Kui per. „Wij denken dat die spullen van ons zijn. Maar stel dat een deel wordt weggehaald, dan zijn we in staan om de gaten snel op te vullen. Al van veel kanten hebben we te horen gekre gen: we hebben een schuur vol, kom maar langs." Deense schoener De jutters denken er het hunne van Zij hadden gezien dat een deel van de oude inrichting op het MJM-ert was opgeslagen „Het doet zeer om te De noordwester storm die voor afgelopen nacht was voorspeld, joeg de medewerkers van Rijkswater staat gisteren weinig angst aan. „Ik heb begrepen dat ie pas later in de nacht boven de windkracht acht zou komen. Maar het is rond 23.00 uur hoogwater, dus dan is het alweer afgaand tij", zei Kees Smit gistermid dag „Ook al zou de storm wel samenvallen met een dik tij, dan nog verwachten wij geen problemen Er zal wel wat van de suppletie worden afgeknabbeld, maar die is daar op berekend zien hoe ze met je spullen omgaan, We nemen de medewerkers niets kwalijk, maar wel de directie die hier voor opdracht geeft", zeggen Cor El len en Jan Uitgeest, nadat ze woens dag een kijkje hadden genomen Ze doelden speciaal op de onderde len van de oude „Activ"-kajuit, die tot voor kort het middelpunt vormde van de jutterijzaal De „Activ" was een Deense schoener die op 1 februari 1983 in een vliegende storm op de Noordzee met man en muis verging. Twee dode opvarenden, het dak van de kajuit en diverse wrakstukken spoelden aan op de Texelse kust. „Indertijd heeft de Stichting Jutters- museum alle spullen van de Activ gekocht van de strandvonderij Dat staat zwart op wit We zullen het voor de rechtbank voor 100% bewijzen" aldus Ellen en Uitgeest In de takels Aanvankelijk was het de bedoeling het dak van de Activ te verwerken in het middenschip van de jutterijzaal De kans bestaat dat het loodzware gevaarte dan over enige tijd op last van de rechter moet worden verwij derd. De museummedewerkers die zich met de inrichting bezig houden, wilden dit risico met nemen. Zij ver wijderden het enorme, anderhalve ton zware dak. Een lastig karwei eerst moest het dak in de takels worden gehesen en ver- Texelse ram Zo loop je lekker tussen je vriendinnen in het welland, zo zetten ze je in een wagentje en moet je vervolgens tn de manege rondjes lopen. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze iemand op je rug zetten. Gelaten lieten de wollige man nen de drukte aan zich voorbij gaan. at moesten enkele heren met lekkere brokjes worden verleid tot braaf meelopen in de keunngsring Elders in deze krant staat een verslag van de winterkeuring. die zaterdag werd gehouden en waar overigens ook ooien in de ring verschenen. (Foto Tossa van Daalenj volgens door een zijdeur naar buiten worden gebracht- De opening was maar net groot genoeg. De medewer kers waren er ruim twee dagen zoet mee. „Liefst hadden we het dak op nieuw gebruikt. Nu zetten we het zo lang onder een zeil elders op het ter rein. Stel dat het wèl van ons is, dan is dit een nutteloze operatie. En wat moet je er dan nog mee7 Wij balen van die hele situatie met de jutters." Warmer De MJM-medewerkers zien de nieuwe opzet wel zitten .Na achttien jaar is het goed om de boel eens te veranderen", meent museumgids Gelein Jansen „Bovendien kunnen we het zaaltje veel beter verwarmen dan het huidige juttersgedeelte. Me dewerkers en publiek hoeven niet meer te kleumen.' Het front van het nieuwe middenschip wordt gevormd door de kajuit van de oude TX 27 van Adrie Hutjes. „Dat schip schijnt eens te hebben gediend voor de opvoeding van jongeren die op het verkeerde pad waren beland. Wie weet zit er nog wel een leuk anekdote aan vast," Ondanks meerdere telefoontjes naar het bureau hebben bewoners van de Wilsterstraat in Den Burg rond de jaarwisseling vergeefs ge wacht op de komst van de politie Volgens CDA'er Jan Koolhof voel den sommige omwonenden zich on veilig, omdat in een donker hoekje van de straat zich rumoerige jeugd ophield. Hij stelde de kwestie aan de orde in de gisteren gehouden verga dering van de commissie voor alge meen en organisatorisch beleid De reacties waren lacherig. Onder venvijzmg naar de netelige positie waarin de burgemeester van Gro ningen zich bevindt - naar aanleiding van rellen in de wijk Oosterpark - stelde Van Rappard direct quasi-ge- wichtig vast dat de klachten zijn hoogste aandacht hebben Toen de ernst weerkeerde, werd geopperd dat een lantaarnpaal wellicht een oplossing biedt. Nieuwe vraag: De gemeenteraads verkiezingen op 4 maart a s werpen hun schaduw vooruit Hoeveel par tijen zitten in de Texelse raad en hoe is de zetelverdeling? - Het antwoord volgt in de krant van dinsdag 27 januari DAAR RED JE LEVENS MEE (Advertentie) adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg Tel 362600 fax: 314111 (Advertentie) (jrrri JwrLjrir'i tl M kjTL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1