Cjrocn 2 rwarL-Jexelsin het L, Bewoners: fietspad llangs de Westerweg N< Artsen en apotheker kunnen in eikaars computer kijken Schoolverzuim neemt ook op Texel toe Schoorsteen voor Sil Kompasschool breidt verder uit dank zij meevaller •Hïlgj'98 dTo Wim mets Worsze! Groen licht voor bouw Oosterend Politie houdt verdachte aan van kluiskraak Aanrijding op Koger kruising VERDER IN DIT ummer Geen C te hoog brengt muzikale komedie 2 Gemeente steekt jeugdbeleid in het pak 5 Boeren in voor agrarisch natuurbeheer 5 •o Verdeeldheid over vijver Konijnenburg 5 •o Reumapatiënten vereniging viert tweede lustrum 7 •o Texelse topsporters op het erepodium 9 Gordelcontrole texelse'^courant drogisterij IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11250 VRIJDAG 23 JANUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG I ABONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieu ws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) erontruste omwonenden van de 'esterweg zijn een actie begon- len voor een fietspad. Er is een rerkgroep gevormd, die gisteren in rapport overhandigde aan bur gmeester Van Rappard. Het rap- •ort, „Wester (ver) weg?", ging 'ergezeld van een lijst met hand- ekeningen. Bijna alle bewoners uit Ie omgeving vinden aanleg van UYVfen fietspad langs de steeds druk- [er wordende, bochtige weg nood- Kerkelijk. Eet )e werkgroep wil hiermee proberen 0>m het fietspad hoger op de Texelse fUjtolitieke agenda te krijgen Het wordt veliswaar genoemd in het gemeen telijk fietspadenplan, maar staat op een lage plaats en is daarom nog lang niet aan de beurt Ten onrechte, meent de werkgroep, bestaand uit Margo Noom, Nel Veelo, Cora Rijn- tjes, Gerard Bakker en Andrew Albers. Er is al eens eerder sprake geweest van een fietspad langs de Wester weg. De dorpscommissie van Den Hoorn wist de gemeente echter ervan te overtuigen dat het beter was een tracée te maken langs de Hoornder- weg Daarlangs gaat de meeste Hoornder jeugd naar school in Den Burg Ook recreatief is dit fietspad in trek, mede na de verbreding van het pad langs de Rommelpot, De animo kinderen raken m het nauw op de bochtige en steeds drukkere Westerweg voor een fietspad langs de Wester weg kwam hierdoor op een laag pitje te staan. Seizoenverbreding De bewoners maken zich echter zor gen. Ongeveer 1 f 0 volwassenen en 32 kinderen uit de buurt maken van de Westerweg gebruik om in Den Burg of Den Hoorn te komen. Het aantal toeristen is de afgelopen jaren flink gestegen. Naast de bestaande kampeerboerderijen zijn er vijf boerencampings bij gekomen. Ook rijden gasten die in hotels en vakantieparken rond het bos verblij ven. vaak over de Westerweg, even als strandgangers voor paal 9 (o.a. naaktstrand), 12 en 15. Door de seizoenverbreding is het bovendien veel langer druk op de weg dan voor heen ,,Het risico voor schoolgaande kinderen is hierdoor hoger," Tellingen De werkgroep baseert zich verder op tellingen van de gemeente In 1996 reden in de zomer gemiddeld per maand 1100 auto's per dag over de Westerweg Op de Hoornderweg waren dat er 100 méér, maar op de Laagwaalderweg -waar nu een fiets pad langs komt- 200 minder. Uit tellingen die de werkgroep afge lopen zomer zélf heeft verricht, blijkt dat het aantal passanten waarschijn lijk nog een stuk hoger is. Verder gaan steeds meer ruiters langs de Westerweg van de manege naar het bos en omgekeerd Boven dien wordt bij de stoplichten Pontweg- Akenbuurt het verkeer richting Den Lees verder pagina 5 Het woningbouwplan voor Oosterend op de grond van Ploeg deed de com missie voor ruimtelijk en huisvestings beleid dinsdag bijna in gejuich uitbar sten Wethouder Schilling nam de complimenten tevreden in ontvangst, nadat hij groen licht had gekregen voor de benodigde artikel-19 proce dure, zodat de bouw van start kan Hij verklaarde de het koopcontract voor de grond klaar is voor ondertekening. De gemeente wordt eigenaar. Ploeg houdt zelf drie kavels. De opzet van het plan is ruim, daar voldoende grond voor handen is. Sil Boon uit De Cocksdorp po seert trots voor de rokende schoorsteen van de voormalige zuivelfabriek in De Waal. die zo juist zijn eigendom is geworden. Sil heeft de gisteren gesloopte schoorsteen in twee container- bakken meegenomen naar zijn woonplaats en is voornemens er een passende bestemming", aan te geven Voorlopig is hij zoet met het afbikken van de honderden stenen Meer over de sloop van het voormalige Keyser Co-complex elders in deze krant. (Foto Harry de Graaf) Ook op Texel is het aantal geval len van ongeoorloofd school verzuim groeiende. Werd in het schooljaar 1995-1996 nog gecon stateerd dat 16 leerlingen zich daaraan schuldig maakten, het volgende schooljaar waren dat er 24: tien van het basisonderwijs en 14 van het voortgezet onderwijs. Aldus blijkt uit het jaarlijkse verslag dat b en w inzake het schoolverzuim hebben uitgebracht aan de gemeen teraad. Bij de bestrijding van het verzuim werkt de gemeente Texel samen met andere gemeenten in het Regio naal Meld- en Coördinatiepunt Doel van het RMC is door registratie, ac tie (o.a proces verbaal) en preventie het verzuim terug te dringen. De meeste gevallen van school verzuim hebben betrekking op vakantieverlof. Veel ouders hebben de regels die daarvoor gelden over treden. In het vorige schooljaar werd volstaan met het waarschuwen van de betreffende ouders. In het lo pende schooljaar werden in de pe- De politie Den Helder/Texel heeft dinsdag in Enschede een 23-jarige inwoner van die plaats aangehou den op verdenking van een kluis kraak die in november in De Koog is gepleegd De kluis werd later op aanwijzing van een voorbijganger teruggevonden in het Eierlandsche Kanaal. De verdachte zit momenteel voor verhoor vast in het Helderse politiebureau De politie wil in ver band met het onderzoek geen na dere medelingen doen. Op de kruising Kamerstraat-Epelaan in De Koog kwamen maandagmiddag rond kwart over drie twee auto's met elkaar in botsing De schade was fors. maar er raakte niemand gewond. De aanrijding werd veroorzaakt door de bestuurster van een personenauto, een 52-jarige vrouw uit Kleve. Zij reed overde Kamerstraat uit de richting van de Brink Bij de kruising gaf ze geen voorrang en boorde haar auto in de linkerflank van een juist passerend busje, bestuurd door een 39-jarige inwoner van De Koog. riode augustus tot en met december echter alweer tien overtredingen ge constateerd. In het basisonderwijs hebben alle meldingen van schoolverzuim be trekking op vakantieverlof- In het voortgezet onderwijs was daarvan in tien gevallen sprake, maar in de overige vier gevallen ging het om echt spijbelen. Bij twee leerlingen was het verzuim zorgwekkend. Deze maand start op scholen gemeenschap De Hogeberg een zg huiswerkplus-klas. gericht op het oplossen van problemen die (mede)oorzaak zijn van spijbelen De gemeentelijke leerplichtambt enaar is van mening dat er alle re den is voor extra aandacht aan dit probleem, hoewel het aantal geval len van schoolverzuim op Texel nog gering is in vergelijking met som mige plaatsen op het vasteland. Er moet niet alleen worden gedaan aan preventie, maar zeker in de gevallen van ,,luxe"-verzuim moet proces ver baal worden opgemaakt wegens overtreding van de leerplichtwet. Even een stukkie in de auto zonder gordel om is dertien automobilisten woensdag duur komen te staan Ze werden in de buurt van De Koog door de politie aangehouden en kregen een bekeuring van 90.-. In totaal werden 42 auto's staande gehouden Fietsend over Texel komt een •ormaal mens ogen te kort. In •et voorjaar dwaalt je blik van ertederende lammetjes naar ichetterende scholeksters, •oet je verdomd goed opletten •m niet omver te worden gere ten door slingerende pelotons chootreisjes en word je aan dacht voortdurend opgeeist door ontelbare verkeers- en verwijzigingsborden. In het ■omerseizoen kleuren aantrek kelijk. geklede wielrijdsters je netvlies, terwijl het je S winters in 't oog springt, dat de één ach teloos bij strenge vorst zonder andschoenen rijdt en een an der oogt als een professionele poolreiziger. Dit alles en nog veel meer ziet iedereen op de fiets het hele jaar door in het wisselende décor van het Tesselse landschap Maar dat is niet genoeg. Fietsers moeten nu ook nog leren kijken met een ..kunstoog" naar openlucht objecten (stom woord). Deze (kunst-)route wordt keurig op gediend in een boekje, waarin het allemaal wordt voor gekauwd Het is wél een trend, maar een doorn in het oog van Horszei De aanbesteding van de verbou wing van de Kompasschool is zo meegevallen, dat er genoeg geld over is voor het realiseren van een extra uitbreiding: een ruimte voor remedial teaching (hulp aan individuele leerlingen) en een orthoteek (opslag van handleidin gen en hulpmiddelen). De bouwkundige aanpassing van de school voor speciaal onderwijs was begroot op f631 000,-, maar inschrijver Bouwbedrijf Daalder uit De Cocksdorp bleef daar met 547 000,- ruim onder. Daardoor werd het mogelijk het gebouw met alleen aan te passen maar ook uit te breiden met de genoemde ruimte. Deze zal als een vleugel aan het be staande gebouw worden gemaakt, links naast de entree Het oorspronkelijke bouwplan is daartoe alsnog gewijzigd en b en w zijn daar inmiddels me accoord ge gaan Van deze ruimte zal niet al leen gebruik worden gemaakt door ..vaste" leerlingen van de Kompas school maar ook door andere scho lieren met leerproblemen waarbij inschakeling van speciale mensen en middelen gewenst is. Naast de gunstig uitgepakte aan besteding en het aanvankelijk so bere programma van eisen was de meevaller ook te danken aan bezui nigingen op de vervangende school huisvesting gedurende de bouw K0MPASSCH0I De verbouwing van de Kompasschool is al in volle gang. De CV-monteur slaat op de plaats waar straks de extra uitbouw komt. (Foto Harry do Groot) Veel huisartsen hebben tegen woordig het dossier van hun pa tiënten in de computer, waardoor informatie over ziektegeschiede nis, verstrekte medicijnen en an dere van belang zijn de gegevens snel kan worden opgeroepen. Door de computers met elkaar te verbinden is het mogelijk dat de ene huisarts informatie inwint over patiënten van de andere. Dat laatste komt vooral van pas als een arts bij weekenddienst en va kantie te maken krijgt met patiën ten die hij nog niet kent. De elek tronische informatieuitwisseling is ook mogelijk tussen huisarts en specialist of tussen arts en apo theek. De Texelse huisartsen zijn momen teel bezig met de opbouw van dit Huisartsen Informatie Systeem. Alle artsen zijn al verbonden met de Texelse Apotheek, die in dit systeem een centrale functie vervult. Al een paar jaar sturen de artsen hun re cepten via de computerlijn naar de apotheek. Ook een verbinding tus sen het Gemini ziekenhuis en de Texelse apotheek functioneert al ge ruime tijd. Privacy Daarbij wordt gezorgd voor privacy bescherming Van de patiënten is uitdrukkelijke toestemming nodig voor deze informatieuitwisseling Door gebruik te maken van wacht woorden kan alleen de betrokken arts (en dus niet zijn assistent of een andere derde) kennis nemen van gegevens Wat inhoudt dat ook een patiënt met zomaar gegevens over zichzelf of anderen kan inwinnen. Selectieve of beperkte afscherming van gegevens is mogelijk. Voor beeld als een patiënt niet wil dat een bepaalde arts gegevens van hem in ziet, kunnen die gegevens voor al leen die arts worden geblokkeerd. Een en ander kan achteraf nog wor den gecontroleerd. Telkens als het systeem wordt geraadpleegd wordt vastgelegd wanneer en door wie dat is gebeurd. Deze waarborgen om misbruik te voorkomen voldoen aan het officiële privacyreglement dat van hogerhand is opgelegd. Eensgezind Met dit Huisartsen Informatie Sys teem lopen de Texelse artsen be paald niet achterop Nog maar op een tiental andere plaatsen in het land functioneert een soortgelijk sys teem, voor zover bekend tot grote tevredenheid. Verhalen dat sommige Texelse art sen niet aan het systeem willen meewerken zijn uit de lucht gegre pen, laat dokter Willem Vos uit Den Burg desgevraagd weten ,.Er is geen verschil van mening. Alle art sen beschikken over de vereiste ap paratuur alleen is de software in sommige gevallen met toereikend Een probleem is bijvoorbeeld dat deze nog niet is afgestemd op huis artsen met een eigen apotheek Maar dat is een kwestie van tijd. Ik denk dat alles binnen een paar jaar volledig operationeel is" (Advertentie) adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v Spinbaan 6, Den Burg Tel.: 362600 fax: 314111 (Advertentie) tyrw» Z*?rL.-Jixii I tl W kjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1