T&OCO Cjrocn c/tmrtsjexels in het hart N- Aparte oversteek baarden Pontweg Zeedijk bij haven can er weer tegen Verkiezingspropaganda rond Sint Jan is ergerlijk" Idee van GroenLinks: Jongerenhuisvesting te duur TEXELSE'^COllRANT VERDER IN DIT ii ui m e r Lachen, gieren, brullen met Skilder toneel 2 Concertserie Muze voor 't laatst 2 Kinderkamer van Monica Maas 3 Foto's Vlaming in Strender dorpshuis 3 Verbroedering bij sportverkiezing 5 MAGAZINE Twee scholieres krijgen klappen in Den Helder Zaalvoetballers gaan op de vuist Effe passen... Politie treedt op tegen rotzooi op Texelse erven De vliegende milieupolitie signa leerde een berg afval op een agra risch terrein bij de hoek Veenselangweg-Hallerweg. een „meierblis" aan de Waalderweg na bij de Ruytersplaats, een afval- opslag bi) een camping aan het Gerritslanderdijkje en allerlei rommel op een terrein in de buurt van de Pelikaanweg. Verder werd afval verbranding waargenomen op een terrein aan de Laagwaalderweg en een kennelijke verbrandingsplaats aan de Schorrenweg bij een kweke rij Bij een boerderij aan de Veense- langweg stonden autowrakken Waarschijnlijk ongeoorloofde mest- opslag werd gezien bij de hoek Ottersaat-Laagwaalderweg en bij een boerderij aan de Oosterender- weg. (Advertentie) (jntt ~mirL Jin!> ia bd tj»l_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11251 DINSDAG 27 JANUARI 1998 'v Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv P pbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NEMENTSPRIJS /56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) adverteren? eigen opdruk? Texelaartje? Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg Tel 362600 fax: 314111 (Foto Frans Hopman) 50 ton zware kraan. Door de noordoosten wind was hel vrij laag water, waardoor het zelfs met dit schip niet mogelijk was het hele tij te benutten Om toch dicht onder de dijk te komen, werd het schip minder zwaar beladen. Voor de 1.200 ton waren vijf vrachten no dig. De stenen kwamen vrij bij een werk in Den Oever en waren door Kleijn aan USHN voor een aantrek kelijke prijs aangeboden. Zaterdagochtend werd het werk af gesloten. Elders langs de dijk zijn dergelijke maatregelen met nodig. USHN richt zich nu weer op de reno vatie van de dijk van de Prins Hendrikpolder In het voorjaar is het gedeelte tussen het PH-gemaal en Ceres aan de beurt ®iangt in de lucht: een rotonde de kruising Pontweg/Aken- C Ruiters hebben bij de dis- .ie over de vorige voorziening 5 Hoornderweg al aangegeven niet gelukkig mee te zijn. nLinks (GL) heeft verschil- rge deskundigen geraadpleegd jsen oplossing bedacht: een te oversteek met bedienbare en en een ruiterpad tot op het !in van manege Akenburg. lituatie op de Pontweg houdt GL g. Het is een drukke weg met wei- veiligheidsvoorzieningen voor stekend verkeer, terwijl er juist kruisingen zijn. Ten westen lig- bos. duinen en strand, terwijl de ste bewoning en verblijfs- aatie zich ten oosten van de weg ndl irovmcie heeft al aangegeven dat een geld beschikbaar wordt ge il voor een nieuwe verkeers- ennstallatie als die op de kruising Akenbuurt is afgeschreven Wel wordt meebetaald aan een eventuele rotonde. Voordeel van die oplossing is dat meerdere verkeersstromen te gelijk van de kruising gebruik kunnen maken en dat de auto's letterlijk wor den gedwongen gas terug te nemen. Kuddedier Het voordeel van de doorstroming is voor paardenliefhebbers juist het grootste nadeel: ruiters hebben er baat bij als zij kunnen oversteken ter wijl de rest van het verkeer stilstaat. Dat voorkomt schrikreacties en on voorspelbaar gedrag bij paarden. Een ander fenomeen van deze viervoe ters is het kuddegedrag. Paarden en pony's blijven het liefst dicht bij elkaar. Dus als ruiters in een groep rijden is het veiliger als ze allemaal tegelijk kunnen oversteken. GL constateert dat de huidige verkeerslichten in dat opzicht ook niet helemaal voldoen, daar ze slechts zes seconden groen licht en drie seconden oranje licht geven Nauwelijks genoeg voor meerdere rijdieren. De oversteek bij Akenbuurt wordt veel gebruikt door ruiters, doordat de ma nege zich ten westen van de Pontweg bevindt. Een oplossing moet dus wel In de nabije omgeving worden ge zocht. omdat omrijden niet logisch is. GL raadpleegde voor de verkeerssituatie een consulent van Veilig Verkeer Nederland-Noord- holland. Voor de paardenkwestie werd contact opgenomen met de Stichting Recreatieruiter. Ruiterpad De conclusie van GL is dat een ro tonde een uitkomst biedt, mits daar naast een aparte oversteek mét bedienbare verkeerslichten wordt gemaakt, bij voorkeur zo'n 250 meter ten noorden van de kruising. De lich ten gaan op rood als een knop wordt ingedrukt. Om het gebruik te stimule ren stelt GL voor aansluitend aan de westkant van de Pontweg een ruiter- zeedijk ten noorden van de leschilder haven is de afgelo- i tijd verstevigd. Tussen het enhoofd en het voormalige il-bassin is totaal 1200 ton 9n aangebracht. De stenen be- ermen de dijk tegen de „eerste faanval" en eventuele ijsgang. ptort is bedoeld om weer stevig- Ite geven aan de teen van de B, niet op Delta-hoogte ge tinte dijk bij de jachthaven en het bin. Jan Vonk van het igheemraadschap Uitwaterende ee Texelse mavo-scholieres en 15 jaar) zijn donderdag tij- is een beroepenvoorlichting de scholengemeenschap mwediep aan de Molukken- aat in Den Helder geschopt, ge- gen en getrapt door Helderse ftijdsgenotes. Eén van de ders heeft aangifte gedaan van mishandeling. De politie kent iliddels de identiteit van drie ders. Deze meisjes moeten nog rden gehoord. twee Texelse meisjes maakten si uit van een groep van 120 xelse scholieren die in regionaal band een beroepenvoorlichting Ir VBO en Mavo in Den Helder bij- onden. Ze werden volgens de po- t door Helderse leeftijdgenoten Sluizen in Hollands Noorderkwartier (USHN): ,,De stort was hard nodig. Op enkele plaatsen was er geen be scherming meer. Nu kan de dijk er weer tegen." Het werk werd uitgevoerd met een opvallend vaartuig van de Wiermger firma Kleijn Het schip, ,,De Afsluit dijk" genaamd, is een zelfgemaakte combinatie van een kokkelschip en een ponton. Het ondiep stekende gevaarte is speciaal geschikt voor werkzaamheden aan de kust De bak kan maximaal 400 ton steen ver voeren en op het ponton staat een aangesproken op onder meer hun kleding. Na een bijeenkomst kreeg één van de Texelse meisjes een klap tegen het hoofd. Ze ging niet in op de provocatie, maar liep door naar een volgende voorlichtings bijeenkomst. Na afloop hiervan werd het tweetal buiten opgewacht en in gesloten door een grotere groep uit Den Helder. Daarbij kregen de Texelaars het flink te verduren. Mede dankzij tijdig ingrijpen van en kele Texelse OSG-docenten die het handgemeen vanuit een school gebouw opmerkten, bleef het letsel beperkt tot builen en schrammen. Een arts constateerde naderhand geen ernstig letsel De leerlingen waren wel overstuur en bang Toen het groepje daders zich naderhand bij de uitgang posteerde, konden ze vanuit school worden geïdentifi ceerd. Bij de afhandeling van het incident werd bemiddeld door twee decanen van de Helderse scholengemeen - schap Dit lijkt GroenLinks de meest logische plek pad te maken achter de boerderijen van Roeper en Brans langs, dat uit komt op het terrein van de manege Het pad zou dan langs de sloot en de erfafscheiding lopen Voordeel van deze optie is dat ruiters ook met meer langs Akenbuurt met z'n smalle ber men hoeven. Nadeel is de kruising met het fietspad, maar door een deel van de windsingel te verwijderen kan m een oversteek voor ruiters te maken, als deze overzichtelijker worden ge maakt. Als alternatief denkt GL aan een over steek ter hoogte van het pompstation van Kievit Ook daar kan langs de erfafscheiding en de windsingel een pad worden gemaakt tot aan het slag van hoeve Rozenburg. ,,Een combi natie met een fiets-voetgangerspad is daarbij aantrekkelijk, als dat wordt doorgetrokken tot de Westerweg", i de kruising een rotonde wordt aangelegd. (Foto Tessa von Daalon aldus de raadsleden Peter Bakker en Jaap Vlaming Als nadeel noemen zij dat de ruiters dan alsnog de Aken buurt moeten oversteken om vanaf het slag van Rozenburg op het manegeterrein te komen. ,,Maar los daarvan is het toch aanbevelens waardig om in de buurt van de ma nege een verkeersremmer te plaat sen, omdat daar veel wordt overgestoken met paarden." De zaalvoetbalwedstrijd Cinema Texel tegen Texel 2 is vrijdag avond in de laatste minuut ontaard in een vechtpartij. Aanleiding was een confrontatie tussen speler Aad Blom van het team Cinema Texel en Onno Werkman van Texel 2. Een rapport over het incident is gistermiddag naar de tucht- commissie van de KNVB opge stuurd. De wedstrijd had aanvankelijk een sportief verloop, waarbij Texel 2 uit liep naar een 2-0 voorsprong. Het deed geen goed aan de onderlinge sfeer bij Cinema Texel, dat met over een coach beschikte. Toen de ploeg een paar minuten voor tijd een tegen- goal maakte voerde Cinema Texel de druk op om de gelijkmaker te for ceren. Het handgemeen ontstond volgens de tijdwaarneming 34 seconde voor het eind toen Blom bij een aanval de bal kwijtraakte aan tegenspeler Werkman Hierop volgden van beide kanten overtredingen, waarbij Blom en enkele andere spelers hun zelfbe heersing verloren Dit ontaardde in een kort handgemeen waarbij ver schillende voetballers van beide ploe gen betrokken raakten. De wedstrijd kon niet worden uitgespeeld. Frits Nieuwenhuizen, speler in het team van Cinema Texel en exploitant van de gelijknamige bioscoop, distantieert zich nadrukkelijk van de vechtpartij ..Dit is werkelijk om je dood te schamen In een poging de gemoederen te sussen liep Nieu wenhuizen in eigen kleedkamer een blauw oog op. De vechtpartij was voor hem aanleiding drie spelers (va der en zonen Blom) uit het team van Cinema Texel te zetten Jan Raven, die zetelt in de commis sie die verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen in de sporthal, heeft het rapport over de gebeurtenissen opgestuurd naar de tuchtcommissie. Het verslag is opgemaakt aan de hand van een verklaring van scheids rechter Ben Molanus. (Advertentie) agochtend: de laatste stenen worden vanaf het schip onderaan de dijk gestort. „Ik erger me dóód. We hadden met z'n allen een duidelijke af spraak over." Pieter de Groot van D66 haalde vorige week uit naar raadsfracties die in het zicht van verkiezingen met plannen komen voor het behoud van Sint Jan. Bijna laaide de discussie over het verzorgingstehuis weer in volle hevigheid op. Maar nadat alle par tijen stuk voor stuk opnieuw onder ogen zagen dat het financieel on haalbaar is om het gebouw te be nutten voor jongerenhuisvesting, bedaarden de gemoederen weer. De sloop van Sint Jan ligt gevoelig bij de Texelaars „Men begrijpt met waarom de gemeente het tehuis 'zo maar' heeft opgegeven, zonder voor behoud te knokken." De Groot smeekte wethouder Schilling bijna om een financieel overzicht, zodat met de getallen in de hand kan wor den aangetoond dat hergebruik van Sint Jan onhaalbaar is. Maar zelfs sommige raadsleden ble ken van mening dat het college zich met genoeg sterk heeft gemaakt voor Sint Jan bij de provincie.,U hebt zich er te gemakkelijk bij neergelegd. Ik heb al eerder gezegd college, dóe ietsaldus Erna Eelman van de VVD. Dat was tegen het zere been van wethouder Schilling Voor zijn doen ongemeen scherp antwoordde hij dat b en w wel degelijk bij de provincie op de stoep hebben gestaan. „Meerdere malen zelfs. Het is nogal goedkoop van u om het college verwijten te maken." Hij schetste het probleem: op het pand zit nog een boekwaarde van 2,4 miljoen. De provincie wil dat. bij sloop, afdekken. „Als wij iets anders willen met dat gebouw zegt de provin cie: prima, betalen jullie dat bedrag dan zelf maar. Hebt u al eens uitge rekend met hoeveel we de OZB moe ten verhogen om dat op te brengen?" Dat overtuigde Eelman. „Nu bent u duidelijk Waarom hebt u dit niet alle maal in de commissiestukken gezet? Dan had ik u niks gevraagd Gewoon te duur Schilling verklaarde het emotioneel wel eens te zijn met de Texelaars die de teloorgang van Sint Jan betreuren. „Maar zakelijk gezien kan het niet Verkiezingspropaganda' Daar heb ik geen enkele boodschap aan Het kan gewoon niet. We kunnen beter 2,4 miljoen inzetten om op een andere plek iets te doen aan jongeren huisvesting." De Groot steunde hem „Het gaat met alleen om de boek waarde, want als je het pand wilt be houden voor jongeren, dan moet er ook het nodige aan gebeuren." Hij vond dat partijen in de verkiezingstijd duidelijk moeten zijn tegenover de kiezers „En geen politiekje spelen Jaap Vlaming, die namens De mariniers van De Mok krijgen binnenkort de beschikking over vijf nieuwe, grote landingsvaartuigen LCU (Landing Craft Utility). Het eer ste exemplaar, gebouwd door scheepswerf Visser in Den Helder, is bezig met proefvaarten Volgende week volgt een officiële presentatie, maar voor het zover was voer de gloednieuwe boot gisteren al even de Mokbaai in. Effe passen GroenLinks onlangs een nota presen teerde waarin het voorstel staat om Sint Jan voor jongeren aan te wen den, verdedigde zich maar met he vig „Het ging ons om een tijdelijke voorziening." Later verliet hij, wegens een griepaanval de vergadering. De uitlating van de directeur van de Woningstichting, die eerder in de Texelse Courant verklaarde graag longeren in Sint Jan te willen huisves ten. was meerdere raadsleden rauw op het dak gevallen. Schilling tilde er echter met zo zwaar aan. „Het is een beste man. die ons af en toe graag prikkelt." Om aan alle onduidelijkheid en voor oordelen bij de bevolking een einde te maken wilden meerdere politici toch graag uitleg op de eerstvolgende gemeentelijke voorlichtingspagma in de Texelse Courant zien. Schilling vindt dat voorbarig „Jullie zijn te ze nuwachtig en lopen voor de muziek uit Laten we éérst afwachten wat uit de onderhandeling van het Zorg centrum met de provincie komt. Plan nen met Sint Jan? Het pand is met eens van ons. En we weten dat we die boekwaarde met kunnen betalen, dus we willen er niet eens wat anders mee dan dat het wordt gesloopt." De politie heeft bij een woensdag uitgevoerde helikoptervlucht bo ven Texel acht locaties gevonden waar zeker of mogelijk sprake is van afval- en mestopslag die strij dig is met de milieuwetgeving. Er zijn foto's van gemaakt. Aan de hand van aanvullend onderzoek op de begane grond zal worden bepaald in welke van deze geval len proces verbaal zal worden op gemaakt.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1