't Skiltje ligt dubbel om doldwaze Nappie Uniek cello-ensemble boeit publiek Muze "t teso f Chapeau voor Nieuw Leven u if* rm »i«] 111[^ 11 [Tn Twijfel over vervolg concertserie Pi T>'-\ Agenda E TEXELSE^? couRANT Brommercontrole Skiliepaadje even dicht 5 Ir Sparen voor een schoolcomputer Even een pak SNERT halen nf Primafoon DINSDAG 27 JANUARI 1998 De leukste loodgieter van Texel, dat is Dick Witte ontegen zeggelijk. Als opa die verkleed als Napoleon succes heeft tij dens een gemaskerd bal, kon hij zich helemaal uitleven. Met sterke medespelers om zich heen maakte Witte de toneel avond van Nieuw Leven tot een hoogtepunt. De zaal, onder aanvoering van de gebroeders Boom, lag herhaaldelijk dub bel. De lachsalvo's waren bij vlagen zo hevig, dat spelers even moesten wachten voor ze zich weer verstaanbaar konden ma ken. Zaterdag is de tweede opvoering in 't Skiltje. Gaan, want het is een aanrader. de zaal al aan het schateren voor hij maar een woord uitbrengt. Dick Witte heeft van nature een olijke kop Zet daar een gekke hoed op, trek hem een mal pakkie aan en je hebt alle ingrediënten voorhan den Maar de wijze waarop Witte deze bal voor open doel inkopt is grandioos. Zijn oogopslag, zijn ti ming. het klopt allemaal. Corina de Vries, als opa's verovering Ans, speelt goed en beweegt zich makke lijk op de planken Maar ze heeft van nature een vrij zachte stem en Een leuke klucht is een zeldzaam heid. „Gevaarlijk snoepgoed' van Max Andrea biedt echter genoeg ko mische situaties en frases. Meestal komen dergelijke toneelstukken traag op gang. Niets was zaterdag minder waar Al in het eerste bedrijf was het lachen geblazen. Pa Latour (Martien de Vries) komt midden in de nacht thuis van een gekostumeerd feest, zijn vrouw verkleed als zigeu nerin laveloos in zijn armen Voor hij haar de trap op kan dragen, valt Sin terklaas (Piet Smits) binnen. Het duurt even voor Latour erachter is dat de stotterende heilige is gevallen voor de charmes van zijn dochter Terry (Yvonne Smit). Maar dan zijn de rapen gaar. Op het hoogtepunt stapt Napoleon binnen met zijn vero vering Ans (Corina de Vries). Sinterklaas krijgt een tweede kans en de rust lijkt weergekeerd als een boef (Ed Witte) binnenstormt. Beijaert Blessie heet het heerschap en die naam is aanleiding voor veel woordgrapjes Hij eist de terugkeer van het zigeunerinnetje naar het bal. De ruzie's laaien op totdat er op de deur wordt geklopt. Elly Latour. de vrouw des huizes stapt verkleed als zigeunerin naar binnen,. De verwar ring is compleet want ma lag toch al boven in bed"? Een ontvoering en een verrassende wending aan het slot houden de vaart erin. Goede keuzes Martien de Vries is een routinier op de planken Hij kan erg overtuigend boos worden en daar pa Latour dat bijna doorlopend is, komt dit duide lijk over. De Vries beweegt zich ge makkelijk over het toneel, speelt na tuurlijk en is goed verstaanbaar. Datzelfde geldt voor Mia Groenhof, die als ma Elly lekker pinnig uit de hoek komt. Ook zij maakt een ze kere indruk. Yvonne van de Pijpekamp zet de erfgename Lorna neer. Een goede keus om haar die rol te laten spelen. Haar niet-Texelse uitspraak past wonderwel bij de rijke dochter en ze overdrijft er een heerlijk nuffig ac cent bij Goed „vast" in haar rol en ook sterk qua tekstbeheersing is Yvonne Smit als de dochter des hui zes Niet zo'n lachen-gieren-brullen- De politie hield zondagmiddag een controle onder bromfietsers. De motorsurveillanten keken of de berijders over een bromfiets-certifi caat beschikten In alle gevallen bleek dat in orde te zijn Wel deelde de politie op de Jan Ayeweg nabij De Dennen een bekeuring uit aan een bromfietser die tegen het verkeer in reed Het Skiliepaadje tussen Oudeschild en Brakenstem zal vanaf woensdag vier weken afgesloten zijn Staats bosbeheer laat een nieuwe laag klei- schelpen aanbrengen door Taten- hove. Als de vorst doorzet bestaat de kans dat het werk noodgedwon gen wordt stilgelegd en dat de uit voering dus langer duurt. Er is bijna 20.000,- mee gemoeid tekst, maar meer een aangever. Mal pakkie Gekke types zijn uiteraard het meest dankbaar om uit te beelden. Piet Smits grijpt die kans met beide han den aan en zet op superkomische wijze de onzekere verloofde Gaston/ Sinterklaas neer. Hij overdrijft het schutterige tot in de perfectie en met zijn onbeholpen oogopslag krijgt hij i Zet m een mal hoedje op en de avond kan niet meer stuk. Sinterklaas (Piet Smits) en zijn verovering (Yvonne Smit). iFoios Tessa van Oaaicn) maakt daardoor met zo'n krachtige indruk. Met de volumeknop nog iets meer open zou ze Ans feller maken Als boef maakt Ed Witte een pas send sullige indruk Hij ontpopt zich later tot iets anders, maar dat zullen we omwille van de mensen die nog gaan kijken niet onthullen. Witte is leuk verontwaardigd Hij gaat zo op in zijn rol. dat hij het bestaan van de zaal vergeten lijkt en zijn boosheid eigenlijk alleen op zijn tegenspeler richt Minpuntje Het zeer sterke spel zette de toon voor de avond. Nieuw Leven be schikt over een arsenaal aan spelers dat inzetbaar is in zeer uiteenlo pende rollen. Als je dan toch nog zó kiest, dat ieders kwaliteiten extra tot hun recht komen, heb je een ijzer- sterke bezetting Een compliment dus voor het regieduo Emmy Zijer- veld en Ria Buisman. Een klein min puntje dat de pret absoluut met drukte was dat sommige spelers re gelmatig leunden op souffleuse Tina Smit Het zal de zaal nauwelijks zijn opgevallen, omdat de geroutineerde acteurs hun rol ondertussen enthou siast volhielden Er is niemand gie rend door zijn stoel gezakt en dat mag eigenlijk wel een wonder wor den genoemd. Tessa van Daalen Cello-octet Conjunto Ibérico gaf zondagmiddag in Krim-theater De Kiekendief een subliem concert. Acht jonge topmuzikanten en hun aanstekelijke dirigent Elias Arizcuren bezorgden circa 100 liefhebbers van begin tot eind puur luistergenot. Dergelijke kwa liteit valt op het eiland maar zel den te bewonderen. Door het te genvallende aantal bezoekers deze winter is het echter de vraag of concertserie De Muze volgend seizoen een vervolg krijgt. Acht celli in één ensemble is een bij zonderheid. „Wij zijn het enige cello octet ter wereld dat al zo lang be staat. Negen jaar alweer", vertelt Arizcuren trots in de pauze van het Texelse concert neemt de in Spanje geboren maestro rustig de tijd om wat vragen te beantwoorden. „Er zijn wel meer cello-ensembles ge vormd. maar alleen voor de gele genheid. Spontaan, vals en dan ajuus Zoals wij het doen, is vrij uniek Dit is een fulltime ensemble, dat twee of driemaal per week repe teert. We spelen de werken als een strijkkwartet, wat veel van de spelers vergt." Speciale composities Arizcuren, zelf cellist van internatio nale reputatie, werd 30 jaar geleden verliefd op Amsterdam en vestigde zich in Nederland. In 1969 richtte hij het Mendelssohn Trio op „Daarmee ben ik wel eens op Texel geweest. Nadat hieraan in 1989 een einde kwam, duurde het met lang of hij werd gevraagd voor een nieuwe groep: Conjunto Ibérico. Tot de oprichting waren er nauwe lijks werken voor cello-ensembles voor handen. „In 1989 paste het hele beschikbare repertoire op één cd. Sindsdien zijn meer dan 30 stuk ken speciaal voor ons geschreven. Dinsdag 27 januari: De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe Ulo In Cinema Texel draait om 20.30 uur Seven Years in Tibet. Woensdag 28 januari: Cinema Texel is 's middags ge sloten. 's Avonds wel geopend, dan draait om 20.30 uur Seven Years in Tibet. In De Schuilhut in De Koog houdt de Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn een bijeen komst, aanvang 20.00 uur. Na het huishoudelijke deel vertelt ziekenhuispastor Gert Scholten over zijn werk in het Gemini Donderdag 29 januari: De Plattelandsvrouwen afdeling Texel hebben om 19.30 uur jaar vergadering in de voormalige LBO-kantine Na de pauze wordt een gezellig spel gespeeld In De Lindeboom te Den Burg geeft de Schotse John Wright Band een concert Aanvang 20.30 uur, toegang ƒ15,-. In Cinema Texel draait om 18 30 uur Seven Years in Tibet en om 21 30 uur Star Ship Troopers. Vrijdag 30 januari: Arnaud Buhrs van sport- adviesbureau BSA houdt in De Lindeboom een lezing over het trainen met een hartslagmeter De avond is vrij toegankelijk voor leden van de wielerclub, AV Texel en de toerclub. Andere belang stellenden betalen ƒ5.- entree. In Cinema Texel draait om 18 30 uur Seven Years in Tibet en om 21.30 uur Star Ship Troopers. Zaterdag 31 januari: Om 14 45 uur begint op het par cours aan de Biesboschweg een ATB-wedstrijd van Wielervereniging Texel. Ce Rangers van het Wereld- natuurfonds komen van 13.00 uur tot 16 00 uur bijeen in de schuur van Staatsbosbeheer aan de Ploegelanderweg. Er worden dia's en een film vedoond over de Wadden. Verder wordt een Waddenspeurspel gehouden Di. 27 7.24 en 20.15 In dorpshuis De Wielewaal speelt Wo 28 8.31 en 21.05 de toneelgroep van de oud- Do. 29 9.20 en 21.34 leerlingenvereniging van de Vr. 30 10.10 en 22.35 landbouwschool het stuk „Aan Za. 31 10.50 en 23.16 het eind van de regenboog...", Zo. 1 11.10 en 23.50 aanvang 20.00 uur. Ma. 2 11.27 Di. 3 0.24 en 12.00 In Cinema Texel draait om 14.00 uur George in de jungle, om 18.30 uur Seven Years in Tibet en om 21.30 uur Star Ship Troopers Om 20.00 uur is de tweede ui voering van „Gevaarlijk Snr goed" door toneelverenigi Nieuw Leven in dorpshuis Skiltje. c U ioe, "gif In café W'tjewel in De Koog nos gmt om 22.00 uur een „familftr dag" met spelletjes voor jongifin oud ten Rond 23.00 uur is Jan de Waaijn van het Stropershuisie te zienWk het Avro-programma Paradi|s\»de gels. eti lek ails los Je en ia ige Tot vrijdag 20 februari maft, Teso geen extra afvaarten enWj worden geen wachttijden wn)e wacht. K Hoogwater te Oudeschi!,w 5lan Aan het strand is het ongeveer een J eerder hoogwater. De zon ko| 31 januari op om 08.21 uur en i onder om 17 24 uur. 28 januari nieu| maan, 29 januari springtij. Dirigent Elias Arizcuren vuurt zijn cello-octet aan. Zowel om te zien als om te luisteren verveelde het concert geen moment. (Foto Frans Hopman) vaak door componisten van grote naam. Hedendaagse muziek wordt vaak slecht uitgevoerd, omdat or kesten zich niet de tijd gunnen om het goed in te studeren Wij staan onbeperkt tot de beschikking van componisten en dat is zowel voor hen als ons enorm boeiend. Nu staan we op het punt om onze zesde cd uit te brengen." Windkracht 10 Voor de groep betekende het optre den in De Kiekendief een tussendoortje. Momenteel is Conjunto Ibérico op toernee door Nederland met een programma van Franse componisten. Zondag bracht het octet een mengeling van stijlen ten gehore, variërend van oude Spaanse composities tot virtuoze nieuwe stukken. Een hoofdrol was weggelegd voor eerste cellist Jeroen den Herder, die met zijn subtiele spel voor ontroerende momenten zorgde. Wie de ogen dicht deed, zou niet zeggen dat hier acht celli aan het werk waren. Het octet klonk als een uitgebalanceerd kamerorkest. Toch waren alle instrumenten gelijk ge stemd. „Twee celli worden het hele concert in de viool-ligging bespeeld en twee in de alt-ligging", onthult di rigent Arizcuren „Dat is zoiets als permanent windkracht 10. Je moet heel stevige wortels hebben om niet omver te worden geblazen. Het gaat hier dan ook om uitzonderlijk getal enteerde musici." Verdikking Het optreden maakte deel uit van de serie De Muze. Dit initiatief van Mu ziek- en Dansschool Texel en vakantiecentrum De Krim slaat dit maal minder aan dan de afgelopen twee jaar. Het eerste seizoen trok de reeks gemiddeld 120 bezoekers en vorige winter zelfs 180. Nu zit men onder de 100, terwijl de concerten op 120 liefhebbers zijn begroot. „Ik vermoedde al dat het derde sei zoen er om zou spannen", reageert organisator Hendrik Jan Trooster. „Het nieuwtje is er af en bovendien Computers zijn niet meer weg te denken uit de samenleving. Daarom is het goed dat kinderen al vroeg wegwijs worden op zo'n machine. Basisscholen moeten het echter meestal doen met een afgedankt, overjarig apparaat, dat niet geschikt is om op internet te surfen. De Texacopompen aan de Postweg en in De Cocksdorp en de Super in Den Burg willen daar ver andering in brengen. Via het Rocks-zegelsysteem wordt ge spaard voor computers voor 't Durperhonk en de Strijbosschool. „Tools for schools" heet de actie, waarmee Rocks al een tijdje aan de weg timmert. „Wij keken aanvanke lijk de kat uit de boom. Maar aan de overkant loopt het als een speer en de scholen hadden er wel oren naar", vertelt Erwin van der Linde van de twee pompstations. Rockszegels zijn op Texel alleen verkrijgbaar bij de Super in Den Burg en de Texacopompen van Van der Linde in De Cocksdorp en Van der Linde/Rab (RaLi) in Eierland. is sprake van verdikking van het aanbod. Elders op Texel wordt de formule ook toegepast. Zie bijvoor beeld De Lindeboom en De Worsteltent. Dat is wel anders, maar voor een deel gericht op hetzelfde publiek. De basis op Texel is smal." Afslanking? Zoals het er nu naar uitziet, moet er op de huidige serie geld bij. De Krim staat hiervoor garant. Het staat nog niet vast wat er volgend jaar ge beurt. „Stoppen zou jammer zijn, gezien het niveau van de serie. Mis schien moet je denken aan een afgeslankte vorm. bijvoorbeeld min der concerten." Trooster blijft echter hoop houden dat de animo dit voorjaar aantrekt. „Ook al werken we niet met grote namen, de serie biedt een bepaalde kwaliteit Hopelijk hebben de men sen daarin vertrouwen en komen ze de laatste keren nog even geme ten." Er liggen nog drie optredens in het verschiet op 22 februari de percussiegroep Africa Soli, 29 maart Otine van Erp Per Due (accordeon en marimba) en 10 mei het Escher Ensemble (sax- en strijkensemble). Aanvang telkens zondag 14.00 uur. Vanaf maandag gaan leerlingen van de twee scholen zegels inzamelen die zijn gespaard door ouders of fa milieleden. In de deelnemende bedrij ven worden tevens inzamelbussen neergezet, zodat mensen die zelf geen Rocks sparen hun zegels aan de scholen kunnen geven. De leerling die de meeste zegels bijeen brengt krijgt een prijs. Voor de twee multifunctionele compu ters zijn 2600 Rocks waardecheques nodig. De eerste impuls wordt gege ven door RaLi het bedrijf stelt 250 waardecheques beschikbaar. Via een symbolische thermometer wordt de stand bijgehouden. „De actie loopt door tot we de computers bijeen heb ben. En gaat het erg goed, dan ko men er meer computers", aldus Van der Linde, die wijst op de acties die extra zegels opleveren. „Zolang er (ADVERTENTIE) Telefoon i t 48 90 gespaard wordt voor de schl computers geven wij extra Rock| onze autowasstraat." Met de waardecheques wordt alleen apparatuur aangescll Rocks regelt ook de installatie! verzorgt een uitgebreide instrul voor het schoolpersoneel. ee- Net als de leerlingen van de Strijbosschool zitten de kinderen van het Durperhonk qj te springen om modernere computers. <Fo'° Tossa van cfl (Advertentie) Primafoon heeft iets nieuws: mobiel bellen zonder abonnement. Zonder aansluitkosten. En zonder maan- delijkse rekeningen. Handig als u vooral bereikbaar wilt zijn. En als u tijdelijk mobiel wilt bellen. Maar ook voordelig, want u betaalt alleen wat u verbelt. Het enige wat u hiervoor nodig hebt, is de Pockctline Swing in combinatie met de mobiele telefoonkaart van PTT Telecom. Zo'n pakket is er al voor f 399,-. En dat is inclusief een beltegoed van f 65,-! Reden genoeg om nu naar Primafoon te gaan. Het makkelijkst bestelt u via 0800-0402 (tot 22.00 uur). Prijswijzigingen voorbehouden Zolang de

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2