f Vlaming vereeuwigt imgeving Oosterend Monica Maas maakt babybehang en stof 4 Versneld riolering voor ogeberg en Ploegelanden F amilieberichten TEXELSE J COURANT Raad akkoord met informatiehokje Radio-medewerkers nu gediplomeerd Trekker testbank Texel Techniek voorloper keuring BednjvigAg%/ Stuk in studie Bevroren weg: auto total loss Judo-examens Geen logeerruimte voor Starkenburgh Lezing over trainen met hartslagmeter Monica Maas tussen haar eigen behang en stof stalen. 3 (losterenders hun eigen omgeving niliten zien. Dat vormde voor Kees ig Jaming (57) het uitgangspunt bij et maken van de foto's die mo- wnteel in dorpshuis De Bijenkorf aaljn tentoongesteld. Vlaming be- en&kte zich niet tot de beelden die l -dere inwoner wel kent. Hij ging e weilanden in, zocht onbekende lekjes op en hield oog voor de- lils. Een verrassende blik op (osterend is het resultaat. j|b moet wel eens door de ogen van an ander ki|ken om iets goed te zien ia deze foto's laat ik de mensen hun igen omgeving ontdekken", vertelt s Vlaming. De geboren Oosteren- fotografeert het liefst dicht bij huis ier ken ik de plekjes. Ik weet pre- onder welke omstandigheden die hun mooist zijn. Bij bepaald licht eer ga ik er dan op af." javal speelt ook een rol, dus zorgt ning dat hij de camera snel in de nslag heeft. Zo legde hij een prach tige regenboog vast en een magnifiek samenspel van wolken en water op het wad Dergelijke situaties brengen de dichter in hem boven De geëxpo seerde foto's zijn daarom voorzien van gedichtjes, waarin Vlaming zijn gevoelens verwoordt. Zwevend in rimpelloos nat. word je hel varen nimmer zat", luidt de tekst bij een foto van een visbootje ..Van daag zo 'n mooie boog. Maar ik vraag me al houwen we 't wel droog?" is een humoristische gedachte bij het beeld van een regenboog. ,,Op de gedichtjes krijg ik positieve reacties. Maar misschien vindt niet ie dereen het leuk. Sommigen hoeven bij een voetbalwedstrijd ook niet het tv-commentaar te horen." De beelden spreken in de meeste gevallen inderdaad voor zich, maar de poëtische invallen geven het ge heel een extra dimensie Ze zijn vaak net zo verrassend gevonden als de invalshoeken van de foto's. Om dat effect te bereiken, schroomt Vlaming niet om van de gebaande paden af te wijken. Als voormalig melkcontroleur onderhoudt hij goede banden met de boeren en is het geen probleem om over het hek te klimmen „Van de weg af heb ik het allemaal al eens bekeken Ik loop liever het land in. Brutaal ben ik met, maar met de camera in de hand ga ik overal op af. Het is leuk om bepaalde dingen opnieuw te ontdekken. Als fotograaf moet je er vaak met je neus bovenop staan Uit de verte is het vaak miniscuul Spelen met licht en donker vindt Vla ming leuk Dat levert o a. een aardig serietje op van schaduwen op de muren van Oosterender huisjes Riet en graan in het tegenlicht zijn een an der favoriet onderwerp Prachtig van kleur en sfeer zijn beelden van de molen van 't Noorden. Vlaming ,,lk had wel willen schilderen, maar ik kan het met. Daarom doe ik het met mijn fototoestel." De expositie in De Bijenkorf te Oosterend is nog te bezichtigen tot eind februari, op werkdagen van 10.00-12 00 uur en na 20.00 uur Het gemeentelijk plan om bij de ingang van de oorlogbegraaf plaats een gebouwtje neer te zet ten waar bezoekers worden geïn formeerd over de Tweede Wereldoorlog en de geallieerde militairen die er begraven liggen, kan rekenen op de steun van de gemeenteraad. Dat bleek vorige week tijdens de vergadering van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid. Omdat het bouwwerkje in eigen be heer wordt gemaakt (door gemeentewerken), hoeft aan de op ƒ43.000,- geraamde kosten geen btw te worden toegevoegd. Aan de overschrijding van 11.865,- - op het bedrag dat in het investeringsplan 1997 was opgenomen - werd niet al te zwaar getild door de commissie. Nog niet duidelijk is waar het ge bouwtje exact wordt neergezet Dat zal in ieder geval zijn bij de ingang van de begraafplaats, die deel- uitmaakt van de Algemene Begraaf plaats aan de Kogerstraat, maar of dat links of rechts wordt was giste ren nog geen uitgemaakte zaak. Ter linkerzijde is vorig jaar al een ge denkplaat aangebracht DINSDAG 27 JANUARI 1998 ees Vlaming gebruikt zijn fotocamera als schilderspenseel om verrassende en sfeervolle beelden te scheppen. let is financieel aantrekkelijk om en aantal panden in de omgeving ,an De Rovershut in de Dennen u al van riolering te voorzien. De osten daarvan kunnen namelijk oor de helft worden gedekt uit de liddelen die beschikbaar zijn oor het verbeteren van de water- ituatie in deze omgeving. Met dat latste wil Staatsbosbeheer bin- lenkort beginnen in het kader van iet streven naar een meer natuur- jke waterhuishouding voor de iraslanden rond de Rovershut, «ieperking van de lozingen van ^ngezuiverd afvalwater is daarbij ?an veel belang. -7i| het bedoelde gebied bevinden li naast het groepsverblijf De ivershut twee woningen en vijftien ireatiewomngen die hun afvalwa- nu nog lozen op sloot of bodem, insluiting van deze panden op het ftneentelijk riool kost f340.000,-. lor het project onder het gebied- richtingsplan van Staatsbos- [heer te laten vallen wordt het voor helft gesubsidieerd, zodat de ge- ente er nog maar f170,000.- voor ft uit te trekken. Dat geld komt uit [t rioolegalisatiefonds, ik diverse bewoners van het igeberggebied zullen binnenkort de gemeentelijke riolering wor- |n aangesloten. Dat is zeer ge- nst want dit deel van Texel geldt kwetsbaar drinkwatergebied Als drinkwaterleiding tussen vaste- d en Texel defect raakt, moeten watervoorraden in de Hogeberg rden aangesproken. Enkele bewoners willen graag riole ring Door tegelijk waterleiding, electra en tv-kabel te laten aanleg gen en daarbij gebruik te maken van hetzelfde tracé (over het land van Witte), pakt dit naar verhouding voordelig uit. De strook grond waarin het riool en de andere nutsleldingen worden gelegd, zal door de ge meente van Witte worden aange kocht. Hoofdleidingen moeten na melijk in .openbare" grond liggen, zodat ze in geval van defect zonder problemen bereikbaar zijn Dat kan met gesloten beurzen. De kosten van de grondaankoop zijn nagenoeg gelijk aan de aansluitkosten op het riool Witte krijgt dus als tegenpres tatie zelf een aansluiting op het riool. Het Hogebergriool omvat een pomp- installatie, persleiding en een stuk vrije val-riool. De kosten daarvan be dragen f45.000.-, waar f18.000,- aan betalingen van de betrokkenen te genover staat. De gemeente moet dus f27.000,- uit het rioolegalisa tiefonds bijpassen. Gesteund door Jan Koolhof (CDA) vroeg Peter Bakker (GroenLinks) of ook de ingang van de Algemene Be graafplaats kan worden opgeknapt. De bestrating en het hek zijn vol gens hem niet echt fraai. Hij opperde bovendien een rozenperk aan te leg gen. „Dat doet de mensen die er be graven liggen en de bezoekers meer recht." Burgemeester Van Rappard beloofde de mogelijkheden te onder zoeken. Zeven vrijwilligers van Radio Texel hebben een certificaat van de Media Academie verkregen. Onlangs legden zij met goed ge volg de cursus presentatie/inter view af. De cursus was het gevolg van een wedstrijd van de OLON. de organi satie van lokale omroepen in Neder land. De Texelse inzending, een af levering van het programma Natuurwijzer, viel in de prijzen Twee medewerkers mochten aan de hier aan verbonden cursus deelnemen, maar de media-docenten waren graag bereid naar het eiland te ko men. Hierdoor konden méér Texelse radiomakers de nodige kennis op doen om de kwaliteit van de uitzen dingen te verhogen. Een zevental ging vervolgens naar Hilversum om de cursus af te ronden. Als klap op de vuurpijl mochten ze een uitzen ding van het NOS Journaal bijwo nen. De geslaagden zijn Thomas Bakker, Hans Witte, Carla Schrama, Wies van Beek, Wil Beers, Mark Fonds en Roelie Bakker Mechanisatiebedrijf Texel Tech niek aan de Abbewaal heeft de service uitgebreid met een ge avanceerde testbank voor trek kers. Het computergestuurde meetapparaat maakt een uitge breide analyse van de technische staat van de machine. Met de in vestering loopt eigenaar Nico Waerts vooruit op de officiële keu ring (een soort APK) voor landbouwtractoren. „Want dat zal binnen een aantal jaren vrijwel ze ker verplicht worden." Aan de afstelling van de trekkers wil het nog wel eens mankeren, consta teert de technicus. „Een hoger brandstofgebruik kan één van de na- delige gevolgen zijn. Dat komt niet alleen voor bij gebruikte trekkers, maar ook bij nieuwe die net van de lopende band rollen." De geijkte testbank meet het vermo gen van de trekker en de aftakas, de compressie, de brandstofpomp en tal van andere zaken. Uit de compu ter rolt een volledig testrapport Aan de hand hiervan kunnen onderdelen worden bijgesteld of vernieuwd. De testbank maakt straks onderdeel uit van een aparte, stofdichte afdeling binnen het bedrijf, die speciaal wordt ingericht voor het keuren van trek kers Zaken die worden getest zijn de motor, het koelsysteem, de krachtoverbrenging, de hydrauliek, het elektrische systeem en de ver lichting, de stuurinrichting en de remmen Zo wordt moter- en remolie bijvoorbeeld op de kwaliteit getest. Voor de gewenste afstelling beschikt de computer over een databank waarin de gegevens van alle merken en typen trekkers vanaf 1960 zijn geregistreerd. Om aan de voorgeschreven keuringseisen te voldoen heeft Waerts zijn bedrijf aangesloten bij officiële instantie hiervoor, de IMAG- DLO. Voor de technische uitvoering zocht hij samenwerking met Boha- Noord (Texaco) Verder staat hem een vijfdaagse cursus te wachten. De testbank (geschikt tot 400 pk) le vert een flinke arbeidsbesparing op. „Moest voor een diagnose van een trekker tot voor kort de machine deels worden gesloopt, dankzij de nieuwe meetcomputer behoort dat tijdrovende karwei tot het verleden. Gewoon even een klemmetje op het desbetreffende onderdeel en de technische staat wordt zichtbaar op het scherm. Een haperende klep of een kapotte verstuiver blijft niet on opgemerkt." ineelvereniging 't Amateurtje in De tal heeft het blijspel „De onhe ilbare loodgieter" van Hans van jijngaarden in studie genomen, tder leiding van Hetty Beyert irdt hard gewerkt om op 7 maart tn geslaagde uitvoering ten tonele a kunnen voeren in dorpshuis De Vielewaal zen automobilist uit De Waal raakte fijn auto maandagmorgen tussen fijn woonplaats en Den Burg op het Sevroren wegdek in de slip. Zijn Jpel belandde ondersteboven in sen greppel tegen een tuinwal. De sestuurder liep geen letsel op, de ituto raakte total loss. Een takel wagen van de firma Schoenmaker kwam eraan te pas om de auto weg Ie slepen Stel, je bent op visite in Japan en je stapt een babykamer binnen. Dan kijk je toch vreemd op als de muren en ramen zijn versierd met de welbekende figuurtjes van de Texelse tekenares Monica Maas. Sinds kort kan dit wel degelijk ge beuren. Ook bij visites in Austra lië, Amerika of Europese landen. Maas heeft ontwerpen gemaakt voor een complete kinderkamer inrichting. Via contacten met Marjan Graaf van de winkel in de Hogerstraat is de zaak aan het rol len geraakt. „Wij behangen zelf nooit dus dan kom je er met snel op", bekent Henk Brugge, de man van Monica. Tijdens een bezoekje aan de winkel van Graaf viel zijn oog op de grote boe ken met stukken behang. „Het deed me denken aan die boeken met geboortekaartjes, waar ook wel kaartjes van Monica in zitten." Op advies van Marjan Graaf werd con tact gezocht met een behang- producent „Dat was wel drie jaar geleden. Tja, zoiets gaat met snel. Je moet eerst weten welke wegen je moet behandelen En ze moeten Budoveremging Shima houdt mor genmiddag in sportzaal De Ferrever in Den Burg judo-examens Na inten sief trainen vormt dit de bekroning voor vele uren inspanning voor de kinderen, ledereen die wil komen kij ken, is welkom vanaf 14.00 uur. met net een nieuwe collectie op de markt hebben gebracht." De fabrikanten Abi-plus en Rath Doodeheefver gingen eind '95 defi nitief met Monica Maas in zee na een bezoek aan de overzichtsten toonstelling 3 x Maas in het Texelse raadhuis. Ze kreeg de opdracht behangdessins, behangranden en stoffen te ontwerpen met dessins en tekeningen. In nauwe samenwer king met kleurdeskundigen werden tot op het laatst veranderingen door gevoerd. De collectie heeft de naam „bears and balloons" gekregen en heeft als kleurstijlen naturel, navy en pastel. Er is een ruime keus uit veertig ver schillende dessins, die onderling ook nog goed op elkaar aansluiten. De collectie van Monica Maas is on langs gepresenteerd op verschil lende vakbeurzen in binnen- en bui tenland en werd daar zeer goed ontvangen. Uiteraard is firma Graaf distributeur voor Texel. Er is een speciale etalage aan gewijd „We merken nu al dat het enorm aan slaat"verklaart Marjan Graaf „In de eerste plaats omdat het prachtig spul is, niet zo schreeuwerig van kleur als sommige andere collecties. Maar helemaal omdat Monica Texelse is, dat vinden mensen toch leuk." Naast behang en stof zijn door de firma Bébe-jou ook bijpassende ac cessoires voor de babykamer ge maakt. variërend van zeepdoos tot Bejaardencomplex Starkenburgh krijgt geen logeerkamer. De Stich ting Bejaardenzorg Texel (SBT) vindt dat er te weinig animo is on der bewoners om een dergelijke dure voorziening te realiseren. Het verzoek van A. Bijlsma uit Den Burg werd daarom afgewezen. De in de ouderenbond Anbo actieve Bijlsma had gevraagd om logeer ruimte omdat de woningen slechts één slaapkamer hebben. „Ik heb kinderen in Almere en Den Haag. Als ik in Starkenburgh zou wonen, zou ik ze geen onderdak kunnen bieden. Ze zouden dan in een hotel moeten. Het is dus met zo vreemd dat veel ouderen er niet naar toe wil len." Vijf tot zes van de veertig ap partementen worden nu bewoond door mensen die jonger zijn dan 55 jaar. Het voorstel van Bijlsma haalde het niet. Het bestuur van de SBT wijst er in het antwoord op dat na de om bouw van de c.v.-installatie en het vrijkomen van het stookhok een en quête is gehouden naar de behoefte aan een logeerkamer. Van veel be langstelling was toen. ruim tien jaar geleden, geen sprake Het alsnog ombouwen van de ruimte, die geen toilet, verwarming of ramen heeft, zou nu veel geld kosten Zeker ook omdat beheers- en schoonmaak kosten daar nog bovenop komen „Om de exploitatie kostendekkend te maken, zou een veel te hoge prijs per nacht gevraagd moeten wor den", aldus het bestuur bij monde van directeur Piet Bakelaar Het „nee" van de SBT kent wel een voorbehoud: „Wanneer blijkt dat er een grote vraag is vanuit de bewo ners van het complex, dan staat het bestuur hier uiteraard voor open babycape. Op de ruim veertig ge bruiksvoorwerpen staan dezelfde af beeldingen als op het behang en de stof Deze producten worden ver kocht in babyspeciaalzaken, op Texel bijvoorbeeld bij Bosma. Of de carrière van de Texelse hier mee een nieuwe wending neemt weet ze niet. „We zijn daar altijd voorzichtig mee. Het gebeurt wel dat ontwerpers meerdere keren worden gevraagd, maar dan moet je wel met iets totaal nieuws komen. Het komt ook voor dat de concurrentie op de stoep staat. Ach, we merken het wel Eerst maar eens zien hoe dit gaat." In de sport is het gebruik van een hartslagmeter almeer ingebur gerd. Ook op Texel beschikt me nig duursporter over een exem plaar. Om er echter gericht mee te trainen, is een behoorlijke kennis nodig: hoe reageert het menselijk lichaam op geleverde inspannin gen? Arnaud Bührs van sport- adviesbureau BSA vertelt hier over vrijdagavond in De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. Bührs is uitgenodigd door Wieler vereniging Texel, die de lezing orga niseert in samenwerking met de Texelse Rabobank en Polar hart slagmeters. De lezing duurt onge veer anderhalf uur. Aansluitend is ruimschoots gelegenheid voor het stellen van vragen. De spreker behandelt o.a. de vol gende onderwerpen: het nut van een hartslagmeter, begrippen als omslagpunt en verzuring, mogelijk heden van een hartslagmeter (zoals trainen met hartslagzones, analyses van wedstrijden) en het opstellen van trainingsschema s. De 28-jarige Bührs is eigenaar en oprichter van BSA. dat met name wielrenners en mountainbikers be geleidt. Daarnaast is hij in dienst bij de KNWU als regiotrainer mountain bike en houdt hij zich bezig met pro motie en ontwikkeling van de wieler sport in de regio Rotterdam. Zelf was hij tien jaar actief als wedstrijdfietser én als atleet (800 en 1500 meter). Hij is afgestudeerd aan de TU Delft in de meetkunde De lezing is vrij toegankelijk voor le den van WV Texel, Atletiek vereniging Texel en Toerclub Taxi 312000. Andere geïnteresseerden betalen ƒ5,- entree. Nico Waerts van Texel Techniek bij de nieuwe testbank voor trekkers. (Foto Gerard Timmerman) Na een langdurig ziekbed is van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma Aafje Kiljan-Jellema 14 juni 1914 t 26 januari 1998 J. Kiljan Jan en Motie Hans en Nicole Marc en Sabine Den Burg, 26 januari 1998 Gasthuisstraat 44. 1791 GM. De crematie vindt plaats op vrijdag 30 januari om 14.00 uur in het crematorium te Schagen. Gelegenheid tot condoleren is er op donderdag 29 januari van 19.30 tot 20.00 uur in de Doops gezinde kerk te Den Burg en na de crematie in het crematorium. Een man. een vriend, een vader en opa op wie je kon bouwen, op wiens woord je kon vertrouwen Zo bescheiden als je hebt geleefd, zo ben je ook gestorven Bedroefd geven wij u kennis dat mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa van ons is heen gegaan Frederik Felkers „Freek" F Hollum, Ameland t Leeuwarden 16 juni 1932 26 januari 1998 8935 KD Leeuwarden, Zenegroen 113 „Texel mag niet meer" Alie C. Felkers-van Slooten Bergum Son|a en Simon Michiel Marcel Leeuwarden: Hugo en Ivonne Freek is thuis opgebaard, aldaar liever geen be zoek. We nemen afscheid van hem op vrijdag 30 januari om 13.30 uur in het crematorium „Leeuwarden", Yndyk 1 te Goutum. Er is na afloop gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van het crematorium Mochten wij iemand vergeten zijn een rouwkaart te sturen, wil die dan deze advertentie als zoda nig beschouwen..

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3