in verscheidenheid Sand k, „Te kleine school is ook niet goed" 1998 Ligging kazernes rem op brandweer ïiland-VVV's: eenheid Uitwaaien o| de Wadden Oosterend Present gelijk met vliegshow Docenten OSG staken voor minder lesuren leer parkeerplaatsen GroenLiiiks kort en krachtig naarWUze ar, Verkiezingen Gemeenteraad Organisatie: „Niet netjes" -TEXELSE^" COURANT- ,ZÜN ER PROBLEHËH ÓCHEIDS 1 PFTRflPtweede HELFT!(t huium miiJU' Sint Jan Extra preventie in verordening? in Van Beierenstraat Meer blauw in dit gebouw Examenklassen niet gedupeerd Brommer weg Strender Rabobank wordt woonhuis VRIJDAG 30 JANUARI 1998 Peter Bakker. ..korten VWlllllA l VVV's van de vijf wadden- landen hebben gisteren de ichting Waddenfederatie opge- ;ht. Dat betekent dat de oude or- fflBisatie van dezelfde naam ■■iw leven is ingeblazen. Het Hn is: krachtenbundeling om de Iblieke aandacht voor het wad- tngebied als vakantiebestem- ing vast te houden en te vergro- n. vijf directeuren van de idelijke VVV's zijn de bestuurs la van de stichting. Zij zetten rmiddag ten overstaan van no- lecfis H C. Kooi hun handtekening viBer de acte. «||oude (in 1972 opgerichte) tede re was door allerlei omstandighe- in wat versukkeld, maar een paar geleden werd het samenwer- isverband weer opgepakt door uitgeven van een gezamenlijke jdenreisgids. Deze gids is inmid- voor de vierde keer van de pers mirold en is een groot succes. Intus- >vI sen voeren de eilanden ook een ge zamenlijke campagne. Er worden advertenties geplaatst, beurzen be zocht en toeristische producten ont wikkeld Internetgebruikers kunnen de gezamenlijke informatie oproe pen onder www.vvv-wadden.nl De samenwerking werpt al vruchten af Mede dank zij de gezamenlijke waddenreisgids steeg de omzet van de boekingscentrales het afgelopen jaar tot boven de 23 miljoen gulden 500 miljoen Nu al vormt de waddenarchipel een populaire vakantiebestemming Acht procent van de binnenlandse vakan ties wordt op één van de eilanden doorgebracht en jaarlijks worden daar meer dan twee miljoen bezoe kers geteld Daarmee is een jaar lijkse omzet van zo'n 500 miljoen gulden gemoeid Om dat op z'n minst zo te houden zijn extra promo tie-inspanningen nodig, want con currerende vakantiegebieden zitten met stil Door samenwerking kan dat naar verhouding veel rendement op leveren. De eilanden willen onder ling niet concurreren. Ze bieden zich als geheel aan en zorgen tevens voor informatie die de ..eigenheid" van elk eiland duidelijk maakt. Aan de hand daarvan kan de consument zijn keus maken Burgemeester van Rappard van Texel woonde als voorzitter van het intergemeentelijke Overleg Orgaan Waddeneilanden de ondertekening bij Hij maakte tijdens het heffen van het glas na afloop in het Texelse VVV-kantoor duidelijk dat eenheid in verscheidenheid het motto zal zijn van de, Waddenfederatie VVV-di- recteur P Winter van Terschelling legde er de nadruk op dat de federa tie niet als een overkoepeling moet worden gezien, die de zelfstandig heid van de verschillende VVV's zou kunnen aantasten In tegendeel, de VVV's blijven zelfstandig voor zich zelf zorgen, maar doen de promotie in federatieverband ernaast Wat moeten we nou met Sint Jan aan' De hele gemeenteraad ruziet maar wat aan en de Texelaars zien straks een vrij nieuw gebouw (en goed) tegen de vlakte gaan Abnor maal natuurlijk. Een oplossing die twee vliegen in één klap slaat, zou de volgende zijn Stop al die ambte naren in St. Jan en gooi het gemeen tehuis (bunker) op de Groeneplaats plat Dat is lang met zo zonde als St Jan slopen en we kunnen gelijk be ginnen met het reorganiseren van het centrum Let op wat zou die Groeneplaats mooi worden en een stuk gezelliger. Winkeltjes, kroegjes en natuurlijk de kermis terug Ge meenteraad, niet langer meer verga deren maar gelijk doen' S.v p. er wel om denken niet zoveel herrie te ma ken aan de Beatrixlaan in de toe komst. C.J. Zijm, Den Burg. De PvdA vindt dat in de bouw verordening extra regels moeten worden gewijd aan brandpreventie- maatregelen Wegens het ontbreken van een ladderwagen bij de Texelse brandweer wil de partij extra aan dacht voor vluchtwegen die van brandwerend materiaal moeten zijn vervaardigd in gebouwen die een bepaalde hoogte overstijgen. In '93 is de bouwverordening door de raad aangenomen Sindsdien zijn alweer drie wijzigingen opgenomen, naar een model van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) De vierde wijziging lag vo rige week ter tafel bij de commissie ROH Behalve de brandveiligheid, gaat het stuk over asbest verwijdering en het scheiden van bouw- en sloopafval. In het stuk staat verder uitdrukkelijk dat aan een artikel-19 procedure een ontwerpplan vooraf moet gaan. ,,Dat vereist dus meer beleid", zei Erna Eelman van de VVD streng in de richting van wethouder Schilling. Die keek sip ,,Dat past mij hiet zo erg.. )W-voorzitter en VVV-directeuren heffen het glas op de nieuwe Waddenfederatie. Van links naar rechts: Mr W. van Rappard, J. isman (Schiermonnikoog), P. Winter (Terschelling), J. Kuyper (Vlieland), V. Bos (Texel) en P Smit (Ameland). ,Foio Harry de Graan tar aanleiding van de hoorzitting in |»mber is het herinrichtingsplan Ör de Willem van Beierenstraat ligszms aangepast De vraag om ilr parkeerruimte is gehonoreerd Slvankelijk wilde de gemeente ichts aan één zijde van de weg ito's toelaten, maar op verzoek jilj de omwonenden blijft het aan p kanten parkeren mogelijk jün argument was dat het nu ook «d gaat, dus waarom zou je het randeren. Daar heeft men gelijk '.aldus Erik Romers van de afde- giCiviele Techniek. i Verhogingen, die de kruisingen atj het voetpad van Jan Dirksoord afkeren, wordt iets kleiner ge likt, zodat daarnaast ook auto's Iffien staan. Buurtbewoners tagden ook over de .lelijke contai- rs die midden op een veldje ston- n. Het exemplaar in de bocht jrdt verwijderd en de andere twee irden dichter tegen Jan Dirksoord izet 3\ plan zoals het er nu ligt is een aek ter inzage op de afdeling Ci- sfe Techniek. Wie vragen heeft in daar terecht. De werkzaamhe id beginnen in maart en worden, pis aangekondigd, in twee fasen tgevoerd. De omwonenden wor- in per brief nader geïnformeerd als lt werk start. Geen avondje in De Lindeboom, maar een kort en krachtig verhaal met actiepunten. GroenLinks Texel houdt het simpel in de aan loop naar de verkiezingen. „Maar we treden binnenkort nog wel naar buiten, bijvoorbeeld bij de uitreiking van onze milieuprijs belooft fractieleider Peter Bakker. Het programma van GL oogt over zichtelijk. De partij verwijst hier en daar naar nota's die eerder zijn ge presenteerd en diepgaander aange ven hoe wordt gedacht over een on derwerp Op gebied van minimabeleid waar schuwt GL tegen een tweedeling in de maatschappij De partij is een groot voorstander van een Centrum voor Werk en Inkomen, te vestigen in het Arbeidsbureau Jongeren moeten serieus worden genomen qua huisvestingsproblematiek, maar ook bij andere behoeften. Traditiegetrouw zet GL hoog in op milieubeleid. ,.Op Texel is zorg voor en bescherming van de natuur met alleen een ecologisch belang, maar ook een economisch gezien de toe risten die daar op af komen Gepleit wordt voor stimulering van her gebruik van stoffen en beloning van mensen die erin slagen de afval stroom te verminderen Dat kan via lagere reinigingstarieven Geluidsoverlast door vliegtuigen is voorbereidingen voor het vijf- arlijkse feest Oosterend Present jn in volle gang. Op donderdag juli barst het driedaagse festijn s. Er dreigt echter één kink in de ■bel: de vliegshow op Vliegveld lel is gepland op de slotdag het Strender feest... st bestuur van de Stichting Ooster- td Present heeft twaalf commis- |s samengesteld die sinds vorig B zomer druk bezig zijn met de torbereidingen van de negende fitie Met grote zorg werd de datum 'Qr het feest geprikt. Gezocht werd tar een weekend waarin nog geen -Riere evenementen op het pro- amma stonden. Tijdig werd gepu- iceerd dat OP op 30 en 31 juli en 1 tgustus zal plaatsvinden. We hebben contact gehad met Ed ft Bruijn van Vliegveld Texel", ver- ilt Jan Bloem, voorzitter van de or- -jjnisatie. „Die zei dat er geen pro- jimen zouden zijn, want de vliegshow was op 25 juli. Maar tot een andere datum voor hun evene ment te zoeken. „Er werd gezegd dat dat niet kon Maar wij kunnen ook met schuiven, want we hebben al artiesten vastgelegd en accom modatie gehuurd Er is gesproken over beperking van onze verbijstering lazen we later toe vallig in een spottersblad dat de vliegshow op 1 augustus is. Dat is onze slotdag Aanvankelijk werd gedacht dat het om een drukfout ging Maar dat bleek met zo te zijn Lapmiddel De organisatie van OP toonde zich teleurgesteld in de gang van zaken Bloem. „Nee, hier zijn we uiteraard met blij mee Dit is met netjes Het betekent voor ons concurrentie op zaterdagmiddag en bovendien zit je met het geluid van oven/liegende toestellenDe organisatie van de vliegshow werd dringend verzocht de overlast, door de vliegroutes ver van Oosterend te laten lopen en de vliegshow volgens een vroeg pro gramma te laten verlopen Maar dat is volgens de organisatie van OP slechts een lapmiddel „Dit is een ui terst vervelende kwestieEd de Bruijn was gisteren met bereikbaar voor commentaar. Presentatie Voor iedere Texelaar met 1794 in z'n postcode wordt op vrijdag 13 fe bruari een presentatie van Ooster end Present '98 verzorgd in dorps huis De Bijenkorf, aanvang 20.00 uur Het feestprogramma wordt in grote lijnen uitgelegd Uiteraard is weer een historisch spel in het pro gramma opgenomen De commissie die zich hiermee bezig houdt dat een kijkje in de keuken bieden met bij zonderheden over de periode waarin het zich afspeelt, kleding en muziek Spelers worden tijdens de bijeenkomst geworven. De decor- specialisten zullen een maquette to nen van de decors en het feest terrein op de nieuwe lokatie tussen de Slotskolk en de Koningsweg. Tijdens Oosterend Present is het traditie dat een dorp zich in een feesttooi steekt. De versieringen van de straten sluiten aan bij het motto van het feest. Dit thema wordt op deze avond bekend gemaakt. GL een doorn in het oog Met name de straaljagerhinder, maar ook de lawaaiige toestellen die het Texelse vliegveld aandoen Die moeten „ge straft" met hoger landingsrecht, vindt de partij. Brede fietspaden Op gebied van verkeersveiligheid als de groepsgrootte te klein wordt of noodgedwongen verschillende leeftijden bij elkaar worden ge plaatst. De kwaliteit van het onder wijs wordt belangrijker geacht dan het krampachtig in stand houden staat bij de partij de mens centraal en met het vervoermiddel Daarom wil men de inrichting binnen de be bouwde kom-grens aanpassen aan de kwetsbaarste verkeers deelnemers. Terugdringen van auto verkeer en parkeeroverlast staat hoog op de lijst, maar daarbij wor den de plaatselijke bewoners ont zien: GL wil smalle binnenwegen op het eiland alleen openhouden voor auto's van bewoners en verzorgingsverkeer ,,Moet je eens kijken wat een mooie brede fietspa den je er dan ineens bij krijgt." De krappe huisvesting van peuter zalen in Den Burg, de buiten schoolse- en de kinderdagopvang kan in één klap worden opgelost door een nieuwe huisvesting, bij voorkeur bij een basisschool, zodat ouders met meerdere kinderen op één plek terecht kunnen Voor de welzijnssector wil GL meer geld beschikbaar stellen. ,,De ge meente raamt voor haar personeel ook jaarlijks de kostenstijgingen Het was rustig, gistermiddag op OSG De Hogeberg. Een vijftiental docenten legde, op voorspraak van de onderwijsvakbonden, het werk neer. De staking houdt ver band met het vastlopen van het CAO-overleg, waarbij het aantal lesuren een knelpunt is. Om de eindexamenklassen niet te dupe ren hebben de leerkrachten voor die groepen wél voor de klas ge staan of zo mogelijk geschoven in het programma. Rector Henk de Vries houdt zich op de vlakte over de staking „Als schoolleiding hoor ik bij de werkgeverskant. Ik staak dus niet en de conrectoren ook met." Hij verwijst naar een brief van de Vereniging voor het Management in het Voort gezet Onderwijs (VVO). Daarin wordt de staking afgekeurd, omdat het om meerdere kwesties gaat De bonden willen dat een maximum van 26 lesuren van 50 minuten per week wordt ingesteld, zodat meer tijd overblijft voor de voorbereiding van de lessen De VVO geeft aan dat de werkgevers tot het uiterste zijn ge gaan, maar dat ze gezien de be schikbare middelen met verder kun nen dan vermindering van de lessentaak van 28 naar gemiddeld 26. Dat de druk van de vele lesuren te zwaar is, is door de VVO regelma tig bij de politiek onder de aandacht gebracht. Het is geen kwestie tus sen werkgevers en werknemers, maar tussen het voortgezet onder wijs als geheel en het ministerie van onderwijs c.q de politiek", zo schrijft de VVO Het rijk heeft geld beschikbaar voor verbetering van het seniorenverlof. Basisschool-docenten hoeven nog maar 35 procent eigen bijdrage aan het verlof te betalen De werkne mers in het voortgezet onderwijs ei sen eenzelfde regeling. Daarnaast wil men dat de personeelsgeleding van de medezeggenschapsraad mi nimaal dezelfde faciliteiten krijgen als ondernemingsraden De VVO stelt dat onderhandelingen over deze beide zaken nog gaande zijn. „Het is goed gebruik om eerst te praten en te onderhandelen en pas als dat onvoldoende oplevert te gaan staken", aldus de VVO. De or ganisatie zegt, net als de werkge vers, de staking te betreuren omdat de hoge werkdruk naar hun mening op een verkeerde manier onder de aandacht van ouders, maatschappij en politiek wordt gebracht. Op Texel staakt slechts een deel van het docentenkorps. „Het zijn er niet zóveel dat we de school moeten slui ten". aldus rector De Vries. „Som mige klassen hebben een extra tussenuur, andere zijn eerder vrij." mee in de begroting, dus dan is het toch ook redelijk dit voor het welzijnsveld te doen middels aan passing van de raamsubsidie?" Ook wordt aandacht gevraagd voor de speelplaatsjes in woonbuurten, die ineens met meer veilig zouden zijn omdat de regels zijn aangescherpt. Ze voorzien echter in een grote be hoefte Ondemocratisch In de onderwijssector wordt vaak met zorg gerept over te grote klas sen. GL maakt zich druk om de an dere kant: te kleine klassen. De partij vindt dat op school de basis wordt gelegd voor sociale vaardigheden en weerbaarheid, maar dat lukt met van te kleine scholen GL vindt dat de 1-2-3-regeling tot stand is gekomen na een brede maatschappelijke discussie over de leefbaarheid op het eiland. „Het zou van weinig democratische diepgang getuigen als de politiek eenzijdig tot een andere regeling komt. Voorstel len fot wijziging moeten met alleen vanuit de branche worden ingege ven" aldus de partij, die tevens pleit voor méér politietoezicht op het uitgaansleven in de zomer en in de winterweekenden, met name in Den Burg Wat betreft dé toeristische ontwikke ling wil GL dat verder wordt gekeken dan de eilandgrenzen. „In samen werking met elkaar zijn in Noord holland Noord nieuwe werkgelegenheidskansen te creëren voor onze regio." Ook samenwer king met de andere Wadden eilanden wordt nagestreefd Een 19-jarige Texelse zette zater dag haar brommer in de stalling bij de boot. Toen ze 's avonds terug kwam bleek de groene Peugeot 103 S met verzekeringsnummer XVV- 263 verdwenen. In hoeverre moeten Texelaars bij brand aan een groter risico wor den blootgesteld dan mensen aan de vastewal? De vraag is actueel nu uit een rapportage is gebleken dat de brandweer geregeld later bij een brand arriveert dan de voorgeschreven opkomsttijd. Een redvoertuig vanaf de vastwal kan op z'n snelst pas na een uur wor den ingezet, zo maakte de brand bij Keijser Co. gistermorgen duidelijk. De gemeente gaat kij ken of er mogelijkheden zij voor verbetering. Als (mede-) oorzaak voor de tijdsoverschrijding wordt de ligging van de kazernes in Den Burg en De Cocksdorp genoemd. De meeste vrijwilligers in De Burg wonen niet in de directe omgeving van de Reijer Keijserstraat. De oversteek van het kruispunt Schilderend/Emmalaan/ Bernhardlaan geeft verkeerstechnische problemen en is soms riskant Datzelfde kruispunt vormt opnieuw een obstakel als de spuitgasten zich naar de brand spoeden. Eén en ander zorgt voor de nodige vertraging. De inrichting van de Kikkertstraat, waar een versmalling is ontstaan, bemoeilijkt het uitrukken in De Cocksdorp De Durpefmarkt in de zomermaanden, zorgt op donderda gen voor verdere vertraging Ander probleem zijn automobilisten die zich niets aantrekken van het inrij- en parkeerverbod en hun voertuig voor de kazerne parkeren. De Koog De bereikbaarheid van De Koog baart de grootste zorgen. Er zijn veel kleine pensions en hotels, waarvoor een verplichte of aanbevolen opkomsttijd van vijf minuten geldt Doordat de brandweer er zó snel niet kan zijn, kan de gemeente hierop wellicht worden aangespro ken. Gezien de huidige ontwikkelin gen bij de aansprakelijkheid is het volgens brandweercommandant Dick Jongeneel zinvol mogelijkhe den te onderzoeken die tot verbete ring kunnen leiden. De problemen in De Koog bespreekt de gemeente volgende week met de dorps commissie. De raadscommissie A en O buigt zich ér binnenkort over. Het kantoor van de Rabobank in Oosterend wordt na sluiting een wo ning De gemeente is bereid de be stemming van het kantoor aan de Vliestraat hiervoor te wijzigen. Vroe ger had het pand ook een woon bestemming. De wijziging gebeurt op advies van Texel Vastgoed, dat namens de Rabobank heeft gezocht naar een passende bestemming. De aanwijzing past in het streven van de gemeente de woningvoorraad uit te breiden Het is nog niet bekend wat met de kleine Rabo-kantoren in an dere buitendorpen gaat gebeuren.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5