Profetisch verslag in Texelse Courant TEXELSE- cm* Film Silobrand Mikado TEXELSE COURANT' Duin en De Wolf ammen overtuigend Dijt en Barhorst )owlingkampioen „We zaten meteen rechtop in bed" Tevoko programma Eilandcompetitie volleybal Kennismaken met Handboogschieten Basketball Jeu de Boules De Zes dicht Graansilo De Waal ;f:"-•- door brand verwoest -Ï7T Europese impuls voor E@L Science fiction van Verhoeven Langs de weg i njw B£#£8 VRIJDAG 30 JANUARI 1998 Meer dan een jaar geleden stond in de Texelse Courant een paginagrote reportage over een brand in de graansilo van De Waal. Weinigen zullen zich dat herinneren, want de oplage van deze speciale editie was zeer klein, om precies te zijn: een exemplaar. Ie zijn vrijgekomen. In hel hele dorp kwamen splinters en brokken neer, wat voor de ook zelf getroffen burge meester Van Rappard aanleiding was om het dorp te ontruimen De mensen moesten allemaal persoon lijk aan huis worden gewaarschuwd omdat de officiële al arm sirene door niemand was gehoord. Schok Bij het lezen van het gefingeerde verhaal in Dubai maakte Paul Eelman zich zó boos over al dat geklungel, dat hij geruime tijd niet aanspreekbaar was. Als zijn familie (die bij het complot was betrokken) hem niet uit de droom had geholpen, zou hij het eerste vliegtuig naar Ne derland hebben genomen, want voor hem was de aardigheid van de vakantie er vanaf Gisterochtend stond de silo echt in brand en Paul behoorde tot de toe schouwers. Hij genoot echter matig. ,,Een aardig vuur", vond hij ..Maar het haalt met bij die brand van een jaar geleden r woedde de brand. De bovenkant van de silo, gezien vanuit de hoogwerker VERVOLG PAGINA 1 eerd Dat gebeurde uit voorzorg in een dichtbij gelegen deel van t gebouw werd gesloopt, gelijk stond de silo al halverwege nacht in brand Een omwonende rond half drie 's nachts even uit f ging, dacht dat er licht brandde, tl drong echter met tot haar door t er iets anders aan de hand zou nnen zijn. Veel toeschouwers ing en oud ging de straat op om te ken Als schouwspel viel de brand, i het spectaculaire begin, enigs- is tegen. Het vuur woedde binnen de top; de silo stond dus met in Tter laaie. Wel zorgden vallende ^nken dat op de begane grond on- irin de silo ook brand ontstond. De jxelse brandweer, die op volle erkte was uitgerukt, had deze ammen snel bedwongen, et het beschikbare materieel was «hechter met mogelijk om het vuur i de bovenverdieping te blussen werd wel een waterstraal op ge- :ht, maar die had nauwelijks vol lende hoogte Om de brand mees- rte worden, moesten de vlammen in bovenaf worden bestreden, at verbazing van veel omstanders erd de gereedstaande 31 meter inge kraan van de Schagense firma Hens de wekelijkse clubavond van jmclub Oosterend was sprake van m opmerkelijke strijdlust. Er viel jén enkele remise te noteren 31) Duin wist met enige slagvaardige Ities Harry van de Wetering al in het jgin van de partij op de knieën te ijgen. Jos de Wolf had daar aan- erkelijk langer voor nodig Via al- rlei verwikkeling kwam een op het ig gelijkwaardig eindspel op het 3rd. maar schijn bedroog. De Wolf lerde enkele krachtzetten uit en wist de taaie Frans Kuiper te kloppen, tap van Heerwaarden toverde een trassende damcombinatie op het 3rd Cees Vinke speelde nog even >or. maar het had eigenlijk geen zin ïr. Gerrit Blom was in het eind- I even met attent en verspeelde i de remise Gerrit Vlaming kon oende zijn positie op de ranglijst opvijzelen. Piet Bakelaar be lde tegen Frans Bos al snel be send materiaalvoordeel. Wim Tim- bood aanmerkelijk meer verzet, nenteel gaat Rinus Vittali aan de ling met 87,5%, gevolgd door Piet Keiaar met circa 86% en Bert Duin 76%. bgen Jaap van Heerwaarden-Cees Vinke Piel Bakelaar-Frans Bos 2-0 Piel blaar-Wim Timmer 2-0, Gernl Blom-Gernl &ing 0-2. Bert Duin-Harry vd Wetering 2-0. pile Woll-Frans Kuiper 2-0 «t Texelse bowlingkampioen- _hap, dat vorig weekend werd ge- -iilden, heeft veel spannende strijd igeieverd. Met name de damesfi- ile in de AB-klasse was zinderend 5>|onderlinge verschillen waren bij rjrivang minimaal. Titelverdedigster Lnie Nicolasen liet haar kansen lig- 5 tri. Christian Krijnen en Angelien Jïrhorst voerden de spanning op tot r] laatste game. Barhorst sloot deze T met vijf strikes op een rij en pakte tarmee de beker. Bij de heren won j"nse Dijt met grote overmacht, -arcel Bakker en André Barhorst löfhten om de tweede nlaats, die Y®üe door een fraaie 214 game rar Bakker ging. ok de CD-klasse kreeg nieuwe impioenen. Hanneke van Laar aakle met een 182 en 200 game "«ar achterstand goed. Jolande lom en Winnie Schraag tekenden lor de plaatsen twee en drie. ij de heren ging Paul Witte als eer- e de finale in en wist deze voor- irong te consolideren Henk oogerheide pakte met een 245 arne de tweede plaats, terwijl Mark «n Esschoten derde werd. Van Muijen, die door Dros was ge huurd, echter niet ingezet En dat terwijl chauffeur Paul Wuis inmid dels ter plekke was Geen politiek Sommigen vermoedden dat de brandweerleiding om politieke rede nen de speciale hoogwerker uit Den Helder wilde laten overkomen. De Texelse brandweer wilde immers een eigen hoogwerker aanschaffen, maar de gemeenteraad stak daar (wegens de kosten) een stokje voor. Nu zou het een goede gelegenheid zijn om aan te tonen dat er toch be hoefte is aan een dergelijk blus middel. Jongeneel ontzenuwt dit gerucht: ,,Dat is zeker geen overweging ge weest De veiligheid van onze men sen stond voorop Bij een calamiteit, met mensen in een brandend ge bouw, ligt dat anders Dan moet je niet afwachten Nu kon het geen kwaad, want de omgeving liep geen gevaar." Volgens Jongeneel zat er geen asbest in het gebouw. Burgemeester Willem van Rappard, die als eén van de weinige Waalders niet wakker was geworden van de klap en pas later arriveerde, steunde de zienswijze van de commandant Hij wees ook op de recente brand in Harderwijk, waarbij vrijwillige brand weerlieden om het leven kwamen toen ze een gebouw binnendrongen Een extra reden om nu geen node loze risico's te nemen Schade valt mee De Helderse hoogwerker was vlot ter plaatse. Op het eiland reed het voertuig onder politiebegeleiding naar De Waal, waar het even na ze ven uur arriveerde. Aan de hoog werker werd een brandslang gekop peld, waarna de waterdruk werd op gevoerd. De Texelse brandweer mannen Martijn Eelman en Martijn van Hengel namen plaats in de bak, Zaterdag 31 januari 1998 „Ons Genoegen" Zaaldienst Dames 3 en junioren C 13.30 Tevoko2-Katapult2 D 15.00 Tevoko1-Madjoe2 H 13.30 Tevoko2-Wieringermeer J 15.00 Tevoko1-H C.S C1 D 13.30 Tevoko2-L O.S.'82 J 15.00 Tevoko2-Zeemacht1 H 16.30 Tevoko3-Zeemacht1 D Programma dinsdag 3 februari 1998 Veld A mannen: 18.30 Super-de Waal Sportshop 19.15 Autocentrale-Sportshop de Waal 20.00 Kobeko-DGM Maarcobouw 20 45 Maarcobouw-Paal9 Kobeko 21.30 Paal28/Krim-Tatenh 1 12Balcken 22.15 12Balcken-0SG Paal28/Krim Veld B gemengd/mannen: 18.30 Tatenhove2-Dennenoord L&R 19 15 L&R-Fitt Dennenoord 20 00 Beverdam-Cavo Lat. Fitt 20.45 Rabo-Ass Kant. Waayer Beverd 21.30 Ecomare-Euroase Rabo 22.15 Spuiteri|-Handicap'94Euroase Veld C dames: 18.30 De Boer-Nioz Waayer2 19.15 Waayer2-Leydekkers Nokanto 20 00 Haarstudio-Nokanto Leydekkers 20.45 Westerlaken-Question Haarstudio 21 30 DurperDrup-Klid 2 Question 22 15 EierlandseH.-Timmers DurperDrup Wedstrijdleiding: Frans en Guus tel 314171 Uitslagen 20 januari 1990 Handicap'94-Sporlshop 1 2, DEM paa)9 2-1Cocky's Kapsalon-OSG 2 1. Paal 28' De Knm-Kobeko 2-1 12Balcken-Taienhove1 3-0 TopTien-Zeilmaken) 1 -2, Keurslager Dros-Grote Slockl 0-3, Wiersma meubelen Smash '68 3-0, Joselschool- ABN AMRO 2 1 De Rival-Videolux 3-0, Gimsel- CinemaTexel 3-0. Westerlaken-Haarstudio 2-1 Durper Drup-Question 0-3, Eierlandse Huis Klif 12 1-2 Slag lepe de BoerTimmers Bakken) 2-1 Waayer 2-Nioz 2- 1 Nokanlo-Leydekkers 3-0 (Foto Frans HopmanI bestuurd door hun Helderse collega Frank Katuuk. Eenmaal op 20 meter hoogte had den ze het vuur snel bedwongen Volgens Werner Dros, die na afloop zelf in de bak omhoog ging om een kijkje te nemen, viel de schade mee ,,Er is maar één hoek verbrand Vol gens mij is de vloer nog goed ge noeg om weer op te werken." Wel gingen enkele gereedschappen ver loren Voor extra kosten wegens het inzetten van de hoogwerker hoefde hij volgens Jongeneel met te vrezen „Dat kost je nul komma nada. De sloop die volgens Waalders tot dusver opvallend netjes en zonder overlast verloopt, werd gister ochtend alweer voortgezet Handboogvereniging „Eiland- schutters" stelt belangstellenden in de gelegenheid om vanaf vrijdag 6 februari in De Ferrever tijdens vijf achtereenvolgende wekelijkse les sen kennis te maken met de begin selen van het handboogschieten. Tijdens deze lessen kan gebruik worden gemaakt van materiaal van de vereniging. Per serie van vijf lessen kan aan maximaal zes per sonen les worden gegeven. De kosten bedragen ƒ30,- voor een volledige serie van vijf lessen. In dien men na de lesperiode besluit lid van de vereniging te worden worden de cursuskosten op de contributie in mindering gebracht. De lessen beginnen om 19.30 uur en duren tot 21.00 uur. Handboogschieten is voornamelijk een concentratiesport, die zowel door mannen als vrouwen beoefend kan worden. Het aantal vrouwelijke leden bij de „Eilandschutters" isaan de lage kant. zodat het moeilijk wordt hen in een aparte klasse tegen elkaar uit te kunnen laten komen. Om die reden nodigt de vereniging vooral vrouwe lijke aspirantschutters uit de kennismakingslessen bij te wonen Mannelijke deelnemers zijn uiteraard ook welkom, evenals jeugdige belangstellenden; de minimumleeftijd is 12 jaar. Voor informatie, telefoon 318600 of 313692 Het was destijds een grap van en kele jonge brandweerlui, waaronder Martijn. zoon van de toen nog In lunctie zijnde vuurbestrijder Paul Eelman Meer dan eens had Paul de afgelopen jaren verzucht dat hij nog hoopte te beleven dat het omvang rijke maar weinig fraaie complex van Keyser Co ..in de hens" zou gaan Toen Paul en zijn vrouw Nel in ja nuari vorig jaar op vakantie en familiebezoek waren in het Arabi sche emiraat Dubai, besloot zijn zoon hem daar voor de gek te hou den door de schijn Ie wekken dat de silo in De Waal inderdaad door brand was verwoest Met behulp van redactie en typografen van de Texelse Courant maakte hij een speciale krant ..Graansilo De Waal door brand verwoest" en stuurde deze per fax naar Dubai Paul stond daar als aan de grond genageld en twijfelde geen momentuitgerekend ti/dens zijn afwezigheid was de be geerde brand echt uitgebroken.. Megabrand De reportage was dan ook schok kend Melding werd gemaakt van de grootste brand die Texel ooit had beleefd Silo en bijbehorende ge bouwen waren volledig in de as ge legd in een ongekende vuurzee. Oorzaak was zelfontbranding van vuurwerk dat eigenaar Adrie Mantje er illegaal had opgeslagen Bij het blussen was van alles misgegaan Aanvankelijk was de brandweer he lemaal niet uitgerukt omdat bij auto- Programma zondag 1 februari: Sportlaan Den Helder 15 00 Break Out 2-Marels d. Dinsdag is er geen training omdat de zaal niet beschikbaar is In het artikel over de Jeu de Bouleskampioenen is een foutje ge slopen. De correcte uitslag van de zaterdagcompetitie luidt: 1Piet van der Vis, 2. Harm Gort en 3. Joop Kramer De Zes is dinsdag tussen 07 00 en 14.00 uur afgesloten voor alle ver keer. Wegens de nieuwbouw van de Texelse Reede komt er een bijzon dere vrachtwagen naar het eiland „Het is een soort rijdend laborato rium, waarin stoffen worden ge mengd voor de vloer in het pand", aldus een woordvoerder van de ge meente Dat vergt zoveel ruimte dat is besloten de weg tijdelijk af te zet ten matisch brandalarm tegenwoordig geen haast meer wordt gemaakt omdat het bijna altijd loos is. De brandweerwagen uit De Cocksdorp was in Waalenburg blijven steken omdat de brandstof op was. zodat bewoners van hoeve De Reiger met jerrycans moesten toesnellen om de wagen weer aan de praat Ie krijgen. Toen de silo tegen de ochtend in in stortte vielen brokstukken op de zelfde bluswagen en andere gepar keerde voertuigen waardoor deze total loss raakten. Toen de antieke stenen schoorsteen het ook begaf, kwam het puin terecht op de woning van timmerman P.J.Kooger. Dit ge bouw werd grotendeels vernield, zo dat het maar goed was dat de bewo ners juist waren geëvacueerd In bed Ook stond er fijntjes bij dat bij deze brand het gemis van een ladder wagen ernstig werd gevoeld. Het was nu immers met mogelijk om het vuur bovenin de silo rechtstreeks met waterstralen te bereiken Brand wacht George Eelman probeerde het echter op zijn eigen manier. Vanaf een keukentrap die hij op het dak van een belendende woning Hogeremd 43 had gezet probeerde hij te spuiten Door de reactiekracht van de straal viel hij achterover, dwars door het dak en belandde uit eindelijk in een bed in één der slaap kamers. Tot overmaat van ramp bleken bij de brand enorme hoeveelheden asbest Cjrocn j/ arL- jlxe/s in bef burL Asbest-regen dwingt tot evacuatie \.T. -~l-, Texels eco-toensme? Kji gerco Arbeidsbureau zoekt samenwerking Straks één loket voor werk en uitkeringen? O" De speciale editie van de Texelse Courant die in Januari 1997 verscheen, een jaar voor het uitbreken van de echte brand (Foto Harry oe Graan „Goed en gemeen." Dat is de omschrijving die enkele filmre censenten „Starship Troopers" toedichtten. En daar bloeit ons Nederlandse hart natuurlijk bij op, want de regie van deze rol prent was in handen van Paul Verhoeven. Drie middelbare schoolverlaters melden zich aan bij de strijdkrach ten, Starship Troopers genaamd. Als éen van hen besluit piloot te worden en de andere twee voor de landmacht kiezen, verliezen ze el kaar uit het oog. Het verhaal speelt in de toekomst, de mens leeft vreedzaam samen met bui tenaardse wezens. In een trainingskamp treffen de schoolverlaters elkaar weer. Maar dan besluiten de buitenaardse insecten tot de aanval over te gaan. Een complete oorlog breekt uit en de recruten worden ingezet in de strijd tegen de angstaanja gende „bugs' De cast bevat de namen van Cas per van Dien, Demse Richards en Dina Meyer. De Amerikanen gin gen plat voor het snelle verhaal en spectaculaire filmwerk. Nu Texel nog. Seven Years Een stuk rustiger, maar ook zeer fraai is „Seven Years in Tibet", waarin Brad Pitt van een bergbe klimmer met nazisympathieën ver andert in een bewogen mens, door zijn contacten met de jonge Dalai Lama De prachtige natuur beelden en het emotionele verhaal zijn verfijnd uitgewerkt. Voor de juiste tijden, zie de agenda van deze krant. Zaterdag moest ik in De Linde boom een praatje houden over sport. Hoewel ik wel eens betere verhalen heb verzonnen, kwam er nogal veel reactie, ook van men sen die deze avond met meemaakten maar er wel over hadden gehoord. Of ik hetzelfde verhaal in de krant wilde zetten, als column. Klantgericht als ik ben, doe ik dat natuurlijk Het is wel een beetje aangepast, want ik durf meer te zeggen dan te schrij ven. Vandaar de volgende ge kuiste versie Sportvrienden, Ik zit hier in het tenue van ZDH. Ik ben namelijk lid van ZDH, als speler in het geriatrisch team, het G-team Daarnaast word ik vaak bij allerlei wedstrijden op het vasteland gevraagd als scheids rechter Ik heb namelijk veel ver stand van voetbal en ook van veel andere sporten Met moeite geef ik toe dat ik van sommige dingen, let wel sommige dingen, geen verstand heb. Maar over sport weet ik echt alles. Ik word ook veel in het buitenland ge vraagd Volgende maand moet ik weer fluiten bij een wedstrijd in Nieuw-Guinea. Na afloop geef ik dan een analyse van de wed strijd, zodat ze begrijpen waarom ze weer verloren hebben Ik doe dat altijd heel schimmig en ontwij kend, net als sportcommenta- toren in Nederland. Mijn praatje komt altijd op hetzelfde neer: jullie inzet was goed, de mandekking was toereikend en het strategisch samenspel liet ook weinig te wen sen over Het enige wat met deugde was de balbehandeling Als je dat in het maleis hoort, klinkt het extra deskundig De jon gens hangen dan ook aan mijn lippen. Ze noemen me Bapa Bola oftewel Vader Voetbal. Ach, was dat ook maar zo op Texel Maar je weet het: een profeet in eigen land Vroeger deed ik nooit aan sport. In de vroege jaren vijftig pro beerde ik één keer te voetballen Toen ik tot twee keer toe de bal in het verkeerde doel schopte, trap ten de andere jongens mij van het veld en ik ben er toen 45 |aar lang met meer op gekomen. Ik ben er pas weer mee begonnen op een leeftijd dat anderen ermee stop pen. En hoe' Mijn inzet is in de amateurwereld ongekend en ik ben zéér fanatiek Dat komt omdat ik heb ontdekt dat sporters niet alleen goed zijn op het veld maar ook in bed Daar is onderzoek naar gedaan door KNVB en NVSH. Daaruit blijkt: Sporters doen het twee keer zo vaak en drie keer zo lang als niet- sporters - als ze eenmaal uitge rukt zijn. Ze hebben een buiten sporig hoog libido. En een hoog libido is voor een béet|e man even waardevol als een hoog banksaldo. Bij mij is het allebei hoog, want de duivel schijt altijd op de grootste hoop. Tot over maat van geluk ben ik ook nog kaalhoofdig. Kaalheid wordt na melijk veroorzaakt door een buitengewoon grote hoeveelheid mannelijk hormoon, testosteritus of zo Kijk dus uit voor kale spor ters. Mijn nieuwe vriendin komt dan ook niets te kort Sterker nog. het wordt haar wel eens wat te veel De afgelopen nacht zei ze hou toch eens op, je lijkt Clinton wel. Toch wil mijn vriendin dat ik met voetbal stop en dat Ik ook af scheid neem als scheidsrechter Het afgelopen jaar is op mijn ei gen ZDH-veld gebleken hoe le vensgevaarlijk dat beroep is Nee. ik wil niet natrappen. Met Dennis V. is het helemaal goed geko men. We zijn weer twee handen op één buik. En dat is toch beier dan twee handen om één nek. Nee, ik wil hier vanavond positief vooruitkijken Ik wil jullie daarom iets vertellen over de nieuwe sport waarmee ik me sinds kort fanatiek bezig houd. mikado. De benodigdheden zijn simpele bamboestokjes. Die moet je voor je uitspreiden op tafel en de spe lers moeten proberen zoveel mo gelijk stokjes te verwijderen, zon der dat daarbij een van de andere stokjes wordt aangeraakt. Het komt dus aan op beweging en be heersing van de kleine ledema ten. de vingers Het is een vingersport. Het is ook een echte groeisport Vorig jaar waren we op Texel nog met twee leden Nu zijn het er al drie, dus een toename van 50% Als dat percentage er elk jaar bij komt, en dat kómt het, hebben we in het jaar 2010 bijna evenveel le den als de ezelvereniging Mikado is trendy en sjiek Het zijn vooral de groten der aarde die het beoefenen en wie wil daar niet bijhoren. Er zijn daarom mensen die het een kaksport vinden maar het is wel héél toevallig dat je dat altijd hoort van aso's die nog met beide benen in de twintigste eeuw staan. Mikadocentra vindt men in de be tere wijken van de grote wereld steden en hebben daar de plaats ingenomen van golfcourses en tennisbanen Mikado is inmiddels erkend als olympische sport, het geen een golf van vreugde te weegbracht in de internationale mikadowereld. Toch is het geen dure sport Een doosje met stokjes kost bij Intertoys (5,25. Een geweer kost meer Sportvrienden, het is dus te ver wachten dat de zaalaccommoda- tie voor het mikado op Texel sterk zal achterblijven bij de onstuimige groei van het aantal spelers. We hebben daarom onlangs bij sport raad en gemeentebestuur een plan ingediend voor een multi functioneel mikadocentrum, te bouwen in de buurt van het fanfaregebouw Multifunctioneel, omdat we ook de beoefenaars van het Mens Erger je Niet speel- trainmgs- en ontspanning smogelijkheden willen bieden B en w zijn verdeeld, maar zijn bereid te betalen omdat ze einde lijk eens van dat gezeik van ons af willen. Blijkens het programma van eisen dat wij hebben opgesteld in sa menwerking met sporttechmsch en stedebouwkundig bureau Momberg, Visser, Kalusche en Partners, zal ons centrum het vol gende omvatten Een grote mikadospeelzaal van 58 x 12 meter waar twee wed strijden tegelijk gespeeld kunnen worden, een kleine speelzaal voor oefendoeleinden, een concentratiezaal waar de spelers zich op de wedstrijden mentaal kunnen voorbereiden, een toi letgroep, nog een toiletgroep (vanwege die kak), een scheids rechterkamer, instructieruimte, bestuurskamer, kantoor, compu terruimte. ledenadministratie, een ruime opslagloods voor mikados tokjes en natuurlijk een garderobe en een toestelberging voor het opslaan van mikado-doosjes Het allerbelangrijkste is echter de evaluatieruimte. In die ruimte, die voldoet aan de internationale mikadovoorschriften, staat een bar met 23 krukken, nog een bar met 18 krukken, een tap voor Ne derlands bier, een tap voor buitenlandse bieren om interna tionale mikado-ontmoetingen te stimuleren en een reservetap. Hier zal veel geld worden ver diend, waardoor de gemeen teraad ons slechts vier ton hoeft te geven om de exploitatie rond te krijgen. Peanuts voor een actuele groeisport. Gerekend per lid is het wel een hoop geld, maar elke mikadospeler méér is één stoep- zitter minder. Als het erom gaat de gemeenteraad te overtuigen, moeten we met terugschrikken voor chantage De evaluatieruimte zal ook toe gankelijk zijn voor passanten, dus voor mensen die nog geen mi kado spelen Die kunnen hier dag en nacht terecht want evaluatie ruimtes vallen met onder de één twee drie-regeling. Harry

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7