Cjroen ^warLr Jéxels in het hart Ondernemers boos om concurrerende folder „Toerisme verdient hogere prioriteit Plan coalitie brengt verhuizing nabij N Trh mat-1 brum® I Directrice VVV: „Snap de commotie niet" Silo is taai Ondernemers komen met politieke wensenlijst ui Texel'94 ziet brood in motie UUim fTlets Bankstel op weg: auto in de sloot Brandbrief naarTVO GL: raamsubsidie voor schietcentrum f-Jorszé/ Vol Kortsluiting oorzaak van slaapkamerbrand Buurman dooft schoorsteenbrand Aardappelkwekers onderscheiden Gelein Jansen VERDER IN DIT ummer Hond jaagt marinier de Noordzee in 3 Texelse op droomstage in Olympisch dorp 5 Sieme Zijm half jaar naar Zwolle 3 Kampeerboeren werken aan kwaliteit 5 Verkiezingsprognose TC Wat gaan we stemmen? 7 Inbraak in Skatepark TEXELSE'^COURANT RANDSTAD UITZENDBUREAU drogisterij •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11254 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1998 "TEXELSE S'COU RANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG IbONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g, 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Ie concurreren met hun eigen lonsors." Ondernemers in de ixelse reclame- en media- anche zijn boos op de VVV. Die advertenties aan het werven ior een informatiefolder die eind bruari uitkomt en mengt zich lardoor in de op het eiland toch krappe reclamemarkt. VVV-di- ctrice Veronica Bos is zich van len kwaad bewust. „Wij willen in folder maken zonder daar- lOr promotiegeld aan te wenden, in heb je dus andere inkomsten >dig." Maar de ondernemers, die arlijks een bijdrage leveren aan VVV, zijn van mening dat ze jn gulden weer tegenkomen in ts dat schadelijk is voor hun ei- tn activiteiten. 5 bedoeling van de VVV is het uit- iven van een folder in een Neder- ndse en een Duitse versie onder in 38-jarige Texelaar die Bensdagavond op de Nieuw- nderweg een bankstel pro- ierde te omzeilen raakte met ito en al in de sloot. De tweezit- _r stond midden op de rijbaan. In berm lag nog een ander bank- iutomobilist was rond 20.15 uur »eg naar Den Burg Toen tegen- fers begonnen te knipperen met lichten, begreep de man niet Ier aan de hand was. „Ik voerde Iers dimlicht Ineens zag ik dat kstel midden op de weg staan. Ik het nog net omzeilen, maar |te in de slip en dook aan de an- i kant van de weg de sloot in." bestuurder had afgezien van een lesseerde duim geen letsel. De liep aan de buitenkant geen ^de op. Doordat de motor kopje er raakte, bestaat toch de kans de wagen total loss wordt ver- ar d eigenaar van de bankstellen had gisteren nog niet gemeld. Het hoeden bestaat dat de meubels 1 een vrachtauto zijn gevallen. De ënaar kan de meubelstukken te- halen op het politiebureau, waar zolang zijn opgeslagen. de titel „Texel, van A tot Z". Deze wordt meegestuurd naar mensen die een accommodatie hebben ge boekt en is tevens af te halen bij de balie van de VVV. Het full color druk werk verschijnt in een oplage van 25.000 stuks. „Er is mets aan de hand", vindt VVV- directrice Veronica Bos. „Al sinds jaar en dag sturen wij mensen die bij ons hebben geboekt een stenciltje met algemene informatie. Dat zag er met uit, ik vond dat dat met kon. In de gids 'Waddeneiland Texel', die wij voor TVL uitgeven, staat een mooie lijst TVL vond het goed dat we daar een overdruk van maakten." Om de uitgave kosten-neutraal te houden worden nu adverteerders geworven. Naar alle Texelse bedrijven is een mailing gestuurd Een aanval Taeke van Lingen, directeur van Langeveld en de Rooij en uitgever van de Texeltoerist is verontrust. „Ik ben bezorgd over de commerciële activiteiten van de VVV." Hij heeft woensdag een gesprek gehad met Veronica Bos Dat verliep in goede harmonie, maar leverde geen veran dering van standpunten op. „We be seffen dat het Texelse bedrijfsleven belang heeft bij een goed draaiende Een groep verontruste onderne mers uit de media- en reclame branche heeft gisteravond, naar aanleiding van de VVV-folder, een bijeenkomst gehouden in hotel Den Burg. Besloten is een brief op te stellen voor het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). TVO wordt gevraagd aan te dringen op het vaststellen van grenzen ten aanzien van de com merciële activiteiten van de VVV Er zullen ook enkele voorzetten in komen waar die grenzen zou den moeten liggen, volgens de betrokken ondernemers. De brief gaat met spoed op de post, zo dat deze maandag nog kan wor den behandeld in de vergadering van het dagelijks bestuur van TVO. VVV Daarvoor geven we ook mid delen De VVV is eigenlijk een ver lengstuk van het bedrijfsleven op het eiland en zo zien ze dat zelf ook", al dus Van Lingen, die vindt dat daarom participatie en integratie van de VVV in de Texelse ondernemers wereld mag worden verwacht. „Maar ze mogen natuurlijk niet niet concurreren met die bedrijven De advertentiegulden wordt maar één keer uitgegeven Hij vindt de folder een regelrechte aanval op de Texeltoerist. „Dat is het niet. Het is puur een informatiefolder, geen dik boekwerk", repliceert Bos, die meldt dat de uitgave acht pagina's A4 wordt, waarvan drie advertenties. Gevouwen tot A5 formaat betekent dat 16 pagina's. Grotere koek De VVV stelde zich enige tijd gele den hard op toen Ray Girbes bezig was met een variant op de promotie- gids. TVL-leden werd afgeraden in zee te gaan met Girbes In dat licht bezien lijkt de huidige actie van de VVV vreemd „Welnee", ontkent di rectrice Bos „Toen ging het erom dat er iets bij dreigde te komen dat er al was We hébben al zo'n gids." L en R heeft echter sinds jaar en dag in de Texeltoerist óók een katern met tips van A tot Z Bos ziet de VVV-folder echter als een „aanvul lend" product. „Wi| hebben niets nieuws gemaakt, het gaat om een overdruk uit de TVL-gids. De lijst hadden we dus al liggen. Dan is het toch met logisch om dat bij een an der te kopen?" Ze benadrukt dat het niet de bedoeling is om L en R dwars te zitten. „Door de VVV maken we voor alle ondernemers op het eiland de koek groter. Daar profiteert ieder een van mee." Lees verder pagina 7 Het collegevoorstel om eenmalig ƒ336.000,- beschikbaar te stellen voor een schietsportcentrum kan geen genade vinden in de ogen van GroenLinks. De partij wil voor de bouw jaarlijks een raam subsidie van ƒ22.223,- beschik baar stellen. Woensdag werd begonnen met het slopen van de graansilo in De Waal, het enige nog over eind staande gebouw van het voormalige Keyser Co-com- plex Dat gebeurt met een 1000 kg zware kogel die met een van de Aannemer Daalder (Alkmaar) gehuurde kraan tegen de gevels wordt geslingerd. Kraan machinist Simon de Smidt uit Oost ramde aldus het ene na het andere gat in de muur, maar het gebouw bleek veel weerstand te bieden. De buitengevels zip na melijk opgetrokken uit gewa pende holle baksteen, beter be kend als Perfora Het wapeningijzer houdt de stenen langdurig bij elkaar. Het gaat dus niet hard maar wel gestaag- het verdwijnen van het gebouw Is nog een kwestie van dagen. (Foto Harry da Graaf) GL baseert de hoogte van het be drag op de kostenbesparing die ont staat doordat de aanbouw aan Ons Genoegen geen 30, maar 21 meter lang wordt. Volgens GL stemt dit overeen met de door deze partij in 1994 ingediende en bijna raads- breed ondersteunde motie. Daarin staat dat de vervanging van de Ferrever budget-neutraal moet ver lopen. „Omdat de raad er dus al eens over heeft besloten, hoeft dit niet nogmaals te gebeuren. De jaar lijkse raamsubsidie is aanzienlijk eenvoudiger dan het college-voor stel, waardoor de schutters - gefaseerd of niet - hun accommoda tie kunnen realiseren Verder hoeft er niet niet in één keer een fors be drag beschikbaar te komen Er is blijvende controle mogelijk of de in vestering en de subsidie met elkaar overeenstemmen. De hoogte van de raamsubsidie komt overeen met de kapitaalslasten voor een lening van 336.000,-. j-Als je in de vijftiger jaren in fe bruari een onbekende auto zag, was dat iets bijzonders. Dan be trof hel een verlate badgast, een fanatieke feugeltjeskieker of een -.eenzame handelsreiziger. Het toerisme stond nog in de kinder schoenen en je kon je absoluut met voorstellen hoe het aan het eind van deze eeuw zou zijn 'uim twintig jaar geleden stel- 'en rekenmodellen de draag- racht van de Tesselse natuur 'ast en daarop zijn de befaamde 47.000 slaapplaatsen geba- eerd. Dat spookte allemaal door m'n gedachten tijdens een wandeling over de Hors Klop pen die modellen nog wel of I,moeten we nu ook van een ge heel andere draagkracht uit gaan? Welke emotionele druk is aanvaardbaar voor Tesselaar en toerist? Raakt Texel vol, iaan we stug door met eizoensverbredmg of is 't ge- 'oeg? Houd een referendum. iaar heeft de meerderheid altijd lelijk? Wat is wijs'k Ga nog maar eens lekker uitwaaien, want m'n hoofd zit ervan vol Horszei De Texelse bevolking en de politiek moeten zich meer be wust worden van de grote maatschappelijke en sociale betekenis van het toerisme. Aldus pleit het bedrijfsleven voor méér aandacht en inzet voor de toeristische sector. Tien bedrijfsorganisaties ondertekenden woensdag middag in De Lindeboom een politieke wensenlijst met hun visie op het gemeentebeleid voor de komende vier jaar. „Texel dankt het belangrijkste deel van zijn welvaart aan het toerisme en de eilandeconomie wordt er gro tendeels door bepaald", aldus Koos Bremer (TVO), Harry Wuis (TVL) en Jook Nauta (Horeca Texel), de drie initiatiefnemers van het wensen- programma. Het stuk wordt verder gedragen door zeven andere onder nemers-organisaties (Recron, KLV, GroeT, de Hotelvereniging, Beheer ders en Bemiddelaars, TOV en de NVOB (bouwnijverheid) Hoewel het niet makkelijk was ieders wensen in het stuk te vertalen, zijn de samen stellers er toch naar tevredenheid in geslaagd. „Het stuk is vijf keer her schreven ledereen is er nu tevreden mee", constateerde Nauta. De land bouw en de visserij zijn er nu nog buitengelaten, maar het is de bedoe ling die er in de toekomst ook bij te betrekken Toerisme De ondernemers becijferen dat on geveer zeventig procent van de ar- beidsplaatsen direct of indirect sa menhangt met het toerisme. Gemiddeld zestien toeristische slaapplaatsen leveren een arbeids plaats op. Ongeveer 1.600 over nachtingen zijn goed voor één ar beidsplaats", baseren de ondernemers zich onder meer op de beleidsnota „Texel 2010", een schets van de sociaal-economische toekomst van het eiland. „Texel heeft een economische posi tie die moet worden gekoesterd. He- Harry Wuis (TVL) Koos Bremer (TVO) en Jook Nauta (Horeca Texel) zetten hun handteke ning onder de politieke wensenlijst. Daarachter (in willekeurige volgorde): J. van der Berg (Recron), Gerard Zoetelief (KLV). Jan van Asselt (GroeT). G. van Veen (Beheerders en Be middelaars), J. Jonk (TOV) en C. Duin (NVOB bouwbijverheid). (Foto Gomrd Timmorman/ laas wordt, ook in de politiek, het toerisme steeds meer beschouwd noodzakelijk kwaad, dan als de meest positieve economische factor Alle elementen die samenhangen met toerisme en recreatie verdienen een hoge politieke prioriteit Verkiezingen De samenstellers onderkennen het hoge „agrarisch gehalte' van de huidige raad. Maar ook voor de nieuwe verkiezingen staan nauwe lijks ondernemers op verkiesbare plaatsen Bremer: „Het raadswerk vergt toch een uur of twintig per week. Er is bijna geen ondernemer die zoveel tijd kan vrijmaken Om toch politieke invloed te krijgen, wordt de visie aan alle partijen opge stuurd Nauta: „We zitten nu precies een maand voor de verkiezingen. Dit is een uitdagend stuk voor de poli tiek, dat naast de partijprogramma's kan worden gelegd. Wij vragen de partijen om dit stuk te ondersteunen en hieraan mee te werken." De on dernemers onthouden zich van een stemadvies. „Maar er zal wel een objectief beeld ontstaan in hoeverre de partijen zich voor de onderne mers willen inzetten Basiskapitaal Natuur, landschap en het specifieke Texelse cultuurhistorische (eiland) karakter vormen volgens de onder nemers de basis van de toeristische aantrekkingskracht „Ze zijn ons economische basiskapitaal Ten aanzien van buitengebied pleit de visie voor een consequent en zorgvuldig beleid, handhaving en versterking van de open structuur, alleen nieuwe bebouwing als die goed in het landschap past en be vordering en ondersteuning van natuurontwikkeling en landschap- Lees verder pagina 7 VV Texel'94 ziet niets in het voor stel dat de gemeente eind januari aan de vereniging heeft gedaan. „De ƒ950.000,- die de club krijgt om te verhuizen, is 200.000,- te weinig", stelt voorzitter Rob Dap per. Om het gat te dichten komen Texels Belang en het CDA tijdens de raadsvergadering dinsdag met een motie waarin Texel'94 nog eens ƒ150.000,- krijgt. De club gaat hiermee akkoord. De onderhandelingen tussen de fusievereniging en de gemeente over de verhuizing naar de ovezijde van de Haffelderweg slepen ai jaren In het jongste voorstel aan de club door de gemeente, krijgt de club ƒ800.000,- om alle kosten van de verhuizing te bekostigen. Daarnaast ƒ150.000,- als vergoeding voor de sloop en afvoer van kantine De Kletskeet door de clubleden zelf Texel'94 kan bij de verhuizing de oude leningen aflossen door nieuwe af te sluiten. Hierdoor profiteert de vereniging van de lagere rente. De ondergrond van de voormalige Boys-accommodatie en de ge plande aanbouw van kleedkamers krijgt de gemeente voor een symbo lisch bedrag van een gulden De ver eniging kan door deze constructie een hypothecaire lening bij een bank afsluiten. „Volgens onze berekeningen gaat de verhuizing echter ƒ1,1 miljoen De schade aan de woning Boodt- laan 10 waar dinsdagnacht brand uitbrak loopt in de tienduizenden guldens. De oorzaak is volgens de brandweer zeer waarschijnlijk kort sluiting, zo bleek uit inspectie na de brand De bewoners hebben tijdelijk onderdak gevonden bij familie Het ziet ernaar uit dat de woning zal wor den hersteld. Dank zij snel optreden van een buur man, was woensdagmiddag een schoorsteenbrand aan de Korfbaeck in Den Burg al uit voordat de brand weer arriveerde. Het brandje was bij de familie H Krop, Korfbaeck 3. De roet van de op de open haard aangesloten sta len schoorsteen was bovenin gaan branden. Dat werd even na drie uur gezien door buurman Harry Blauw van Korfbaeck 7 Die klom snel met een poederblusser het dak op en had de vlammen snel gedoofd De direct daarop arriverende brand weer rondde het karwei af. Gelein Jansen is door de Aardappelkwekersvereniging Midden Nederland onderscheiden voor zijn kweekwerk. De Texelaar kreeg in Tollebeek een fraai Geert Veenhuizen wandbord. De Texelse kweker kreeg de onder scheiding omdat hij al meer dan 25 jaar aardappels kruist en dat het door hem in 1979 gekweekte soort Texla in de rassenlijst is opgeno men. Het ras heeft de hoogste resistentiegraad tegen de aardappelziekte (Phytophthora infestans). Verder is Texla met ge voelig voor aardappelmoeheid. Deze combinatie komt maar zelden voor. Door deze eigenschappen wordt het ras nu zelf als kruisings- ouder gebruikt. Ondanks deze ei genschappen zegt Jansen er zelf fi nancieel nog met veel beter van te zijn geworden Weliswaar wordt het ras door volkstuinders steeds meer gewaardeerd, de beteelde opper vlakte is nog met groot. De prijs die Jansen kreeg is vernoemd naar de kweker van het ras Eigenheimer De Texelaar was één van de drie kwe kers die werden onderscheiden kosten", becijfert Dapper Zijn club gaat niet akkoord met het ambtelijke voorstel en richtte zich onlangs met succes tot de politiek. Maatschappelijk belang „De twee clubs waaruit de vereni ging is gefuseerd, kennen een lange geschiedenis", aldus initiatiefne mers van de motie Corrie Heijne en Dick Drijver Texel'94 is een vereni ging van grote omvang die van groot maatschappelijk belang is op het ei land. Denk maar aan de problema tiek met de stoepzitters Zo'n club verdient een goede start. We heb ben veel geld over om de Ferrever- gebruikers en de schutters onderdak te brengen Wie A en B zegt, moet ook C zeggen." De motie wordt ondersteund door de volledige fracties van Texels Belang en het CDA. Waar de politici het geld vandaan willen halen is nog niet be kend. „Maar als de raad en/oor kiest, komt het geld er vanzelf." Rob Dapper is blij met de motie „We zullen een aantal wensen van minder belang moeten schrappen. Maar al met al is dit een mooie start, al is het verhaal nog niet af." Hij doelt op voorziening zoals vangnet ten en andere voorzieningen die moeten worden geplaatst Door een deur in te trappen hebben onbekenden maandag tussen 10.00 en 14 00 uur ingebroken in de kan tine van het Skatepark aan de Emmalaan Er werden 200 blikjes frisdrank ontvreemd. Omdat het op klaarlichte dag moet zijn gebeurd, zijn er mogelijk getuigen. Zij kunnen zich melden bij de politie, telefoon 322 188. (Advertentie) im bel kjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1