ÏC-verkiezingsprognose in samenwerking met OSG t\\ Wat gaan we stemmen? 1998 - 4 Vogelmient langer in vvv-brochure gebruik voor opvang Gemeente regelt school Verkiezingen Gemeenteraad TEXELSE YCOURANT' re Ondernemers Drankrijder Trommelcursus voor kinderen Bedrijvig^/ Rijdende bakkers in ruimer jasje =- Mensen -= Basketbal Mareis Tevokoprogramma VRIJDAG 6 FEBRUARI 1998 LIJST 1: Texels Belang 1 Brons, W A (Willem), De Koog 2 Drijver, D J (Dick), Den Hoorn 3 Dros-Stoepker, J (Janna), Den Burg 4 de Graaf, A.C (Arco), Den Burg 5 Hei]ne-Dros, C. (Corry), Den Hoorn 6 Hm-Hin, J.M. (Annie), De Waal 7 Kikkert, P, (Paul), De Cocksdorp 8 Kuiper, M D (Rinus), Oosterend 9 Schilling, D.F G (Daan), Den Hoorn 10 Sloover, P.J.M. (Piet), Den Burg 11 Stark, S. (Simon), De Cocksdorp 12 Steenhuizen-de Boer, A.C.T. (Afke). I Den Burg 13 Weijers, G.J.J (Gerard), Oudeschild LIJST 2: Christen Democratisch Appél (CDA) 1 Eelman-van 't Veer, N D.K. (Nel), Den Burg 2 Koolhof, J. (Jan), Den Burg 3 van der Heide-Witte, A M (Anja), De Cocksdorp 4 Hin, C.W (Kees), Oudeschild 5 Maas, C. (Cees), Den Burg 6 Daalder, B. (Ben), Den Burg 7 Boogaard, R.J.H. (René), Den Burg 8 Blom, D (Dick), Den Burg 9 van der Haas, J G.J (Jan), De Cocksdorp 10 Lap, A S (Axel), Den Hoorn 11 Daalder, J. (Jan), De Koog 12 Vlaming, S. (Simon), Oosterend 13 Smit, C M (Kick), Den Burg LIJST 3: GROENLINKS 1 Bakker, P. (Peter), Den Burg 2 Vlaming, J. (Jaap). Den Burg 3 Oosterbaan, A F F (Arthur), Den Burg 4 Lanser, P J (Nel), Den Burg 5 van den Berg, T H, (Theo). Den Burg 6 Vlaming-van Loon, J F (Joke), Den Burg 7 Manuels, M W, (Rinus), Den Burg 8 van den Berg-Huijboom, L.C.H (Bep), Den Burg 9 Heynen, M C.J (March), Den Burg 10 Oskam, H.J (Hannie), Den Burg 11 Blanken, F. (Fridt|of), Den Burg LIJST 4, Partij van de Arbeid (P.v.d.A.) 1 Roeper, J D (Hans), De Waal 2 Modder, K (Klaas), Den Burg 3 Gonzalez-Lira, I. (Isabel), Den Burg 4 van Atteveldt-Kreutzer, A M O P (Annemiek), De Koog 5 Lelij, N. (Nils), Den Burg 6 Koning-Kisteman, J G, (Janny), Den Burg 7 van der Kooi, G. (Gerard), Den Burg 8 Korringa, C A. (Carol), Den Hoorn 9 Dreesens-Scholten, E G C, (Els), De Cocksdorp LIJST 5: V.V.D. 1 van der Spek-Trap, M A. (Maria), De Cocksdorp 2 Kortenhoeven, A.J. (Albert Jo), Den Burg 3 Trap, MR (Martin), Den Hoorn 4 Jimmink, C.J. (Niels), Den Burg 5 Winkel, F.G.P (Fred). Den Burg 6 Boom, W.J M. (Wim), Oudeschild 7 Wuis, H P (Harry), De Koog 8 Hin, P C. (Piet), De Waal 9 Uriot, M. (Marcel), Oudeschild 10 Plaatsman-Brak, M. (Mies), Den Burg LIJST 6: Democraten 66 (D66) 1 de Groot. P.J. (Pieter)Den Burg 2 Visman, F R. (Frans), Den Burg 3 Whyte-van Asperen, E. (Els), Oosterend 4 Westbroek. L, (Lourens), Den Burg 5 Groen, C L (Christine)Den Burg 6 Schogt, J.C.M. (Jan)Den Burg 7 van de Wetenng, A.A.M. (Astrid), Oudeschild 8 Lap, E.G.S (Bert)Den Burg Bfomende week bestaat de kans dat u wordt gebeld door 24tïn OSG-scholier, die een ogenblikje van uw tijd vraagt. In ^menwerking met de Texelse Courant wordt een ^-«rkiezingsprognose a la Maurice de Hond gehouden, iïjaat u stemmen, en zo ja, waarop? Deze en nog een paar Hagen zullen worden gesteld aan honderden Texelaars, igtier telefoonnummer willekeurig is gekozen. De enquête anoniem. ft jg even en dan is het 4 maart, de I tg" van de gemeenteraads- -rkiezingen. Weet u al wat u gaat asmmen? Bijna alle partijen hebben in kandidaten en programma's ge- L 'esenteerd. Hoog tijd voor een ognose. Voor een representatieve eekproef moeten echter honder- in Texelaars worden ondervraagd ~et te doen voor de kleine beman- ng van de redactie van de Texelse Durant. Vandaar dat contact werd izocht met OSG De Hogeberg. Sdtor Henk de Vries en ischiedemsdocent Joop van der erg reageerden enthousiast. Een vergelijk project leek hen een leuke 'lanier om de nog altijd bestaande fcof tussen jongeren en politiek iets dichten. De gemeente was zo gastvrij de raadszaal beschikbaar te stellen, waar vijftig Havo 3 leerlingen gister middag werden ontvangen door Reijer Vaarkamp van de afdeling Bestuursondersteuning Voor ieder een stond iets te drinken klaar. Vaar kamp gaf een korte uitleg over het bestuur van de gemeente, de raads vergaderingen en de gemeente raadsverkiezingen Daarna gaf hij het woord aan Tessa van Daalen van de TC-redactie Zij gaf uitleg over de vragenlijst en de opzet van de enquête, die is ontwik keld door de Texelse Courant. De leerlingen, verdeeld in groepjes van twee, kregen formulieren waarop tien vragen staan afgedrukt. Met behulp van de computer zijn lijs ten gemaakt van willekeurig geko zen telefoonnummers. Namen staan er niet bij, dus de scholieren weten vooraf niet wie ze aan de lijn krijgen. De anonimiteit is absoluut gewaar- bord. de naam van de geïnterviewde wordt niet genoteerd Er mag op school worden gebeld, maar daar zijn slechts een beperkt aantal telefoons beschikbaar. Thuis bellen kan ook, maar voor het geval ouders daar bezwaar tegen maken, kregen alle leerlingen een telefoon kaart uitgereikt, beschikbaar gesteld door de Texelse Courant. Deze vormt tevens een soort beloning voor de scholieren, want door be middeling van Primafoon Texel wist de redactie de hand te leggen op een partij bijzondere kaarten, die voor verzamelaars waarde hebben. Daarnaast kreeg iedereen een Texelse Courant-pen, De scholieren krijgen tot donderdag de tijd om te bellen Die dag moeten de ingevulde enquêteformulieren op school worden ingeleverd en wor den ze door Tessa van Daalen ge vraagd naar hun ervaringen Wie met is gebeld, maar dolgraag wil meedoen kan tot en met dinsdag 17 februari op de redactie aan de War moesstraat terecht voor het invullen van een vragenlijst. Dan begint de grote klus voor de re dactie: het verwerken van alle gege vens. De uitslag wordt gepubliceerd in de Texelse Courant van dinsdag 24 februari. Hoe meer mensen er aan meewerken, hoe representatie- ver de uitslag zal zyn De twee Havoklassen die assisteren bij de TC-verkiezingsprognose met hun mentor Joop van der Berg (Foto Tessa var) Dalen) jtl VERVOLG PAGINA 1 or. ipbouw. Tenten en caravans van '"impeerboeren moeten aan het oog aprüen onttrokken. Geen wind- rbines, maar wel bevordering van tdere alternatieve energie, bijvoor- jeld zonne-collectoren. Een gro- re verantwoordelijkheid en budget lor natuurbehoud en landschap sbouw en een (veel) groter ge- eentelijk budget voor restauratie, erder moet er een aantrekkelijke tneringsregeling komen voor vrij- tmende bebouwing die niet in het ndschap past. In het agrarisch ge- ed moet meer aandacht komen >or het karakteristieke landschap 1 de natuur. Klantonvriendelijk ondernemers vinden de istenbelasting klant-onvriende- De heffing wordt bovendien r in beperkte mate direct aan de iouw en verbetering van de toe- ische voorzieningen besteed. Bij en verdere verhoging of uitbreiding srst goede afspraken maken over albesteding. Afwenteling van ge- leentelijke lasten op het toeris- ^sche bedrijfsleven moet worden _8?topt of afgebouwd. De opbrengst rt direct te worden besteed aan etering en ontwikkeling van het isme, bijvoorbeeld aan de infra- ictuur De promotiebijdrage aan VV moet omhoog en trendmatig 'den gekoppeld aan de opbrengst de toeristenbelasting. Het OZB- f voor particulier en bedrijfsle- moet worden gelijkgetrokken -ien 50-jarige inwoner van De Koog rerd in de nacht van woensdag op pnderdag in de Kantoorstraat aan- èhouden voor een blaasproef. Hij leek ruim vier keer méér alcohol op hebben dan maximaal toege- fgan. Zijn rijbewijs werd ter plekke fgenomen en proces verbaal is op- emaakt. )p zaterdag 21 maart houdt Muziek- :n Dansschool Texel een dans- en rommelworkshop voor kinderen, inder leiding van Victor Sams, be- ®hd bij veel Texelse percus sionisten. Tijdens de cursus staat tèt Afrikaanse ritme centraal. Victor 3ams wordt begeleid door een dan ser, samen leren zij de kinderen de leginselen van Afrikaans dansen en rommelen <inderen van 4, 5 en 6 jaar kunnen erecht van 10 30 tot 12.30 uur, kin ieren van 7 t/m 12 jaar van 13 30 tot 16.30 uur. Deelname kost 20,-. ^interesseerden kunnen zich tot 1 maart opgeven bij Muziek- Dans school Texel, Schilderend 39, Den Burg, tel 313493 Bij de openbare orde, reinigings rechten, bouwleges en precariorechten pleiten de onderne mers voor lagere lasten en verant woordelijkheden voor de bedrijven. Suggesties voor alternatieve inkom sten voor de gemeente worden niet gegeven. „Maar er zijn best nog mo gelijkheden om de uitgaven te be perken." Werkgelegenheid Om de voorzieningen en de werk gelegenheid op het eiland te bevor deren, pleit de visie voor stimulering van de bedrijvigheid die direct is af geleid van de natuurlijke en toeris tisch kwaliteiten van het eiland. Er moeten hoogwaardige bedrijven en instituten worden aangetrokken en moet er voldoende en aantrekkelijk geprijsd bedrijventerreinen beschik baar zijn De haven van Oudeschild kan verder worden ontwikkeld als belangrijke toeristische attractie Verder is er meer huisvesting nodig voor (seizoen)personeel Ook plei ten de ondernemers voor een ge meentelijk bureau bedrijfscontacten en de aanstelling van een ambte naar economische zaken. Slaapplaatsen Verplaatsing van slaapplaatsen, in navolging van De Koger Hoop naar Calluna, vinden de ondernemers ge wenst. Minder goed gesitueerde en ondoelmatig benutte logies- capaciteit kan worden gesaneerd Na toevoeging aan de door de ge meente beheerde reserve kunnen deze slaapplaatsen elders worden benut, mits dit een aantoonbare kwaliteitsverbetering geeft. Je ondernemers respecteren het maximum van 47.000 slaapplaat sen. De indruk bestaat wel dat de gemiddelde groepsgrootte in de logiesaccommodatie is teruggelo pen en dat bijstelling van de bezettingsnormen wellicht noodza kelijk is. Volgens de ondernemers slapen er in het hoogseizoen hoog uit 36 000 toeristen. Geconstateerd wordt verder dat er steeds meer dagjesmensen komen. „Deze groep profiteert ook van onze voorzieningen, maar betaalt geen toeristenbelasting. We erkennen dat de inning hiervan voor deze groep problemen geeft, maar willen dat er toch over wordt nagedacht", aldus Bremer Het rapport pleit verder voor een al gemeen vervoersonderzoek, onder andere naar de mogelijk van gratis openbaar vervoer. Parkeren aan de strandslagen hoort kosteloos te zijn Mocht dit worden gefinancierd uit bij voorbeeld de toeristenbelasting, dan moet dit wel duidelijk kenbaar wor den gemaakt. In de rapportage staan verder de no dige aanbevelingen over de open bare orde. „De sluitingsregeling van de horeca moet een rustige en gelei delijke afvloeiing bevorderen VERVOLG PAGINA 1 Van Lingen blijft van mening dat er nadere afspraken moeten worden gemaakt over grenzen aan de com merciële activiteiten van de VVV. ,.De middelen die wij geven zijn voor promotiedoeleinden, niet voor con currerende activiteiten of het in stand houden van een organisatie die met ons concurreert." Hij rept zelfs van oneerlijke concurrentie, omdat de VVV zuiver kijkt naar de kosten van de folder en de inkom sten door advertenties. ,,Wij moeten in zo'n geval onze hele organisatie meerekenen Zij slaan dat stukje overhead, mede gefinancierd door onze bijdrage, over." Bos ziet dat anders ,.Wij draaien met heel wat meer geld dan alleen de acht ton bij drage van de ondernemers. We wil len voor deze folder geen geld uit de promotiepot halen." Van Lingen houdt het op verspilling van geld en energie. ,,We moeten elkaar verster ken en samenwerken. Niet tegen werken." Testcase TVO-voorzitter Koos Bremer vindt het een goede zaak dat de VVV het stenciltje dat tot nu toe werd mee gestuurd vervangt door een gede gen folder. Hij heeft wel zijn beden kingen over de financiering door advertenties. „Er zitten natuurlijk kosten aan die niet uit het promotie budget mogen worden gehaald. Want dat is daarvoor met bestemd Dat het nu wordt gefinancierd door advertenties, heeft weerstand opge roepen bij een aantal van onze le den. De VVV moet een bepaalde ruimte hebben om hun activiteiten uit te voeren, we moeten echter voorzichting zijn daarvoor een hap uit de Texelse reclamebudgetten te nemen. De VVV en de bedrijven zit ten hier duidelijk in eikaars vaarwa ter. Dat het met ƒ20.000,- om een relatief klein bedrag gaat, doet mets af aan het principe. Weliswaar is deze folder niet meer terug te draaien, het heeft ons de ogen geo pend. Het is natuurlijk moeilijk om grenzen te trekken, maar daarover moeten in de toekomst wel duidelijk afspraken worden gemaakt Wat ons betreft is dit een testcase. De reclame- en pr-bureau's moeten zich overigens wel realiseren dat ook hun bestaansrecht deels is te danken aan de werving door de VVV De kwestie wordt volgende week donderdag besproken in het bestuur van TVO. Detailhandelaren maakten in het verleden met succes bezwaar tegen de vestiging van een winkeltje in de VVV. Toen is afgesproken dat de verkoop héél beperkt zou blijven en dat de stichting zich zou bezighou den met de ontwikkeling van produk- ten, die vervolgens in de detailhan del worden afgezet. Bungalowpark De Vogelmient in De Koog wordt een „aanvullende opvang". Het park zou aanvanke lijk korte tijd worden gebruikt als „wachtlijstcentrum", voor asiel zoekers die pas in ons land zijn aangekomen. Per 1 maart komen er nieuwe mensen, die de eerste procedure van de asielaanvraag al hebben doorlopen. Het contract loopt een half jaar tot een jaar. maar kan worden verlengd. De Nederlandse asielzoekerscentra worden momenteel overspoeld door een golf Irakezen Ook de Vogelmient herbergt met name veel alleenstaande mannen van deze na tionaliteit. „Er komen hier mensen binnen op blote voeten" aldus één van de vrijwilligers van Vluch telingenwerk Texel, die zich officieel met mag bemoeien met de wachtlijstmensen, maar door goede contacten met de betrokkenen van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) voor humanitaire hulp kan zorgen „We hebben na verschil- Klanten van de rijdende bakkers van 't Gouwe Boltje kunnen lan ger winkelen. De nieuwe bakkers wagens waarmee de Strender bezorgers de weg opgaan zijn ver geleken met de oude rijdende win kels twee meter in lengte ge groeid. Om de ingebruikname te vieren verloot het bedrijf bood- schappenpakketten tot ƒ100,- waarmee een maand lang kan worden gewinkeld. De bonnen vallen deze week huis-aan-huis in de bus. Door een aanrijding met een van de stokoude winkelwagens (ex-tand artswagens) raakte de vervanging in een stroomversnelling. Chauffeurs Arjen Jongejan en Gidion Boogaard doen met hun twee nieuwe rijdende winkels twee tot drie keer per week de meeste Texelse huishoudens aan. Met de extra lengte van de Spijkstaal wagens is ook het assorti ment verrijkt. Behalve brood, snoep en banketwaren wordt ook het beleg huis-aan-huis bezorgd. „De drempel om in deze royale bakkerswagen te stappen is ver laagd". vinden de bakkers, voor wie geen service te ver gaat. „Mensen die slecht ter been zijn helpen we de wagen in of we leveren het brood bij ze in huis af Voor tweeverdieners of alleenstaanden die overdag met thuis zijn, leggen we de bestelling desgewenst op een veilig plekje En wie gewoon om een praatje verle gen zit, is ook welkom De bezorgers bezweren dat ze geen dag overslaan. „Dat willen we onze klanten met aandoen. Toen de oude bus laatst met wilde starten, hebben we die door een ander laten slepen En als de winkel door overvloedige sneeuw eens vast dreigt te raken, gaat er een tweede man mee om hem los te spitten." lende oproepen kleding van Texelaars gekregen, maar er is een tekort aan mannenkleding en - schoenen." Er werd een beroep op de gemeente gedaan die een be drag heeft uitgetrokken om de erg ste nood te ledigen Vermenging Als de Vogelmient de status aanvul lende opvang krijgt, verdwijnen de huidige 150 bewoners, om plaats te maken voor een zelfde aantal nieuwe vluchtelingen. .Waarschijn lijk zullen dat, gezien de soort ac commodatie meer gezinnen zijn" denkt Vluchtelingenwerk, dat in maart zal worden bij zowel de huma nitaire als juridische hulpverlening. „Dat is niet gezegd", reageert Werner van Bastelaar, woordvoer der van het COA. „Wij streven naar vermenging, zowel van gezinnen en alleenstaanden als van nationalitei ten. Vanaf het moment dat de vluch telingen in Nederland zijn moet het duidelijk worden dat we een samen leving zijn waar meerdere nationali teiten harmonieus samenleven De gemeente zal voorzieningen tref fen zodat de kinderen van de nieuwe vluchtelingen die in maart komen naar school kunnen „Dat zijn we verplicht, deze kinderen zijn gewoon leerplichtig volgens de wet. Het liefst regelen we een ruimte in de buurt van de opvang, want transport is ook weer een kostbare zaak", aldus een woordvoerder van de gemeente Hoewel de mensen in de aanvul lende opvang de eerste procedure al door zijn en dus ook voorzien zijn van de eerste levensbehoeften heeft Vluchtelingenwerk nog steeds be hoefte aan kleding en schoeisel, met name voor heren Bruikbare spullen kunnen tussen 10.00 en 12 00 uur worden ingeleverd bij de receptie van Vogelmient aan de Ruyslaan (met uitzondering van zondag). Alex Bakker (25) is aan de faculteit aardwetenschappen van de Univer siteit Utrecht afgestudeerd in de rich ting exogene geochemie. Zijn specia lisatie is organische milieu- geochemie. Bij mechanisatiebedrijf Texel Tech niek is de 42-jarige Roel Santing uit Den Helder in dienst getreden. De nieuwe monteur annex algemeen medewerker is geschoold diesel monteur en heeft ervaring op een breed terrein, onder meer in landbouwmechanisatie, scheeps motoren, hydrauliek, elektrisch schakelen en meet- en regel techniek. Carlo Kuip (25) uit Den Burg is afge studeerd aan de Hogeschool van Utrecht in de vakrichting informatica telematica. Hij studeerde af op beheersaspecten van het intranet van de Ordina groep in Amsterdam De oud-Texelaar Rudi Endenburg heeft aan de Universiteit van Am sterdam het doctoraal examen so ciologie behaald. Daarvoor studeer de hij bedrijfskunde aan de Hogeschool van Amsterdam Zaterdag 7 februari Sportlaan Den Helder 18.00 uur Enkhuizen II- Marels heren; 19.00 uur: Mareis da mes-Enkhuizen II 18.00-20.00 uur zaaldienst. Zondag 8 februari Sportlaan Den Helder 16.00 uur Mareis heren- Break Out II. Zaterdag 7 februari De Bijenkorf 15 00 uur: Smash '68-WSOV 3 Rijdende bakkers Gidion Boogaard en Arjen Jongejan voor hun nieuwe winkelwagen. (Foto Gorard Timmerman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7