Cjrocn ^tmrLr Jexels in het harL> Texelse kotters naar de Oostzee Man na onenigheid zwaar mishandeld Op de bres voor een mooiere buurt •t?/Texel test timmer .s 33 en 37 jaartje onder Duitse vlag „Wil geen bemoeial zijn" kx Koningin komt echt... Bagger mag terug in zee Voortijdige meierblis Peiagia klaar voor druk jaar VERDER IN DIT i\ummer Prachtige show, maar oudbollig verhaal 2 Ander geluid Defensie laat zaal trillen 2 Programma CDA: steun aan welzijn 5 Wil echte Van der Spek nu opstaan? 5 Beenbreuk ontsiert duel Texel'94 7 Krasse knarren lopen nog pittig 7 Wie wint de milieuprijs? Slufter telt toch mee als land TEXELSE=^COURANT 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11255 TEXELSE I I Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ®Mnhaan fi 17Q1 ME Hon Rum "}R 9fi Ofl DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) les. ee Texelse kotters, de TX 37 en TX 33, vertrekken aan het eind 1 de week naar de Oostzee om n span op haring te vissen. De 37 Pieter Anthonie van P A. van i!' Vis en TX 33 Maarten Cornells 1 de firma Drijver zijn voor maxi- al een jaar ingehuurd door rede- •arlevliet en Van der Plas die op Duitse eiland Rügen een grote verwerkingsfabriek bouwen. De (else schepen gaan gedurende tijd onder Duitse vlag varen. twee schepen doen mee aan een sièriment met als doel de haring gerij in de Oostzee beter van de ■nd te krijgen. De capaciteit van de atselijke visserijvloot is dusdanig 3erkt dat de schepen nog geen tien jèent van het totale haringquotum l astKtk) in de Oostzee kunnen opvis- ""'h. De verouderde vloot werkt nog 0,it i sleepnetten Als pilotpro/ect rdt nu geprobeerd of door het zo- riaiamde spanvissen (spare wling) meer Oostzeeharing aan >rn'l is te brengen. Van der Vis en 31 °jver zijn gewend om in span te vis- 5nh, waarbij het haringnet tussen de 'se kotters wordt meegesleept. Jan 1 anderVis:We vissen ieder jaar on- atiiyeer een kwartaal op haring We twtbben de kennis en de spullen er- imibr." verit contact tussen de Texelse vissers '00: de rederij bestond al doordat het :a?drijf de Noordzeeharing opkocht ees5 de Texelaars in de Oostzee ge- eg vis vangen, mogen ze er maxi- Heen jaar aan de slag. ..Enalshet Hpvalt, zijn we weer snel terug." idurende het experiment keren de iepen niet naar Texel terug bE Omvlaggen ige» kotters vertrekken aan het eind neiTde week naar Bremerhaven, be«r ze worden omgevlagd. ,,Want met een Nederlandse kotter mag daar niet worden gevist. Het vergde een hele papierenwinkel om alles voor elkaar te krijgen De Duitse over heid, die stimulering van de werkge legenheid hoog in het vaandel heeft, staat echter achter het initiatief." Afgezien van de Texelse bemanningsleden (op beide schepen acht), komen er ook een paar Duitse bemanningsleden aan boord. Op pa pier heeft een Duitser schipper de leiding. In de praktijk hebben de Texelaars echter de touwtjes in han den. Wat de rederij precies met de haring gaat doen, weet Van der Vis nu nog met ,,Tot dusver is de afzet van ha ring uit de Oostzee nog nauwelijks ontwikkeld." Dat gaat wellicht veran deren als de vis wordt geconserveerd en geëxporteerd naar het Oostblok. De fabriek waarin de vis wordt ver werkt, staat er nog met. Tot die tijd wordt de vis ingevroren. Hoewel er in span wordt gevist, wordt de werkwijze toch iets anders. Er vaart voortdurend een trawler mee, die de vangst zodra die boven water is overneemt De vis wordt dus niet zoals gebruikelijk aan boord van de kotter verwerkt. De trawler heeft een capaciteit om 300 ton haring per dag in te vriezen. Doordat in twee ploegen wordt gevaren, blijft het schip langdu rig op zee. Om de kotter wat aan te passen voor deze werkwijze, werd de TX 37 tijde lijk afgemeerd in het dok van Hans Boom. De motor gaat in toerental te rug en verder wordt er op nautisch gebied het nodige aangepast. Bij deze jaarlijkse onderhoudsbeurt wordt tevens het onderwaterdeel op nieuw in de verf gezet. De bedrijven, die tot dusver hun ha ring, tong. schol en andere vis aan de afslag afzetten, hebben zichzelf voor dit experiment verhuurd aan Parlevliet en Van der Plas ,,De con tracten zien er veelbelovend uit. Als het gaat zoals we verwachten, kun nen we er allebei beter van worden. Zeker als de vangst meevalt." Van der Vis verwacht dat de omstan digheden waaronder gaat worden gevist, met veel verschillen van die op de Noordzee, al zal het wel een paar graden frisser zijn. Op elk schip wordt in twee ploegen gewerkt waarbij volgens schema week-op-week-af wordt gewerkt. De bemanning die vrij heeft, keert terug naar Texel Op welke wijze is nog met duidelijk. Het ziet er niet naar uit dat er nog meer Texelse kotters naar de Oostzee gaan. Een 26-jarige man uit Oudeschild is in de nacht van zondag op maandag na onenigheid dusdanig mishandeld, dat hij met verlam mingsverschijnselen in zijn be nen moest worden opgenomen in het Gemini-ziekenhuis te Den Hel- X 37 Pieter Anthonie wordt in het dok van Hans Boom voorbereid op de reis naar de iFoto Goratd Timmorman) Lang werden slagen om de arm gehouden, maar nu is de kogel door de kerk. hel is zeker dal koningin Beatrix op dinsdag 7 april naar Texel komt Ze zal twee vakantiewoningen van het naar haar genoemde fonds openen. Deze worden momen teel gebouwd in Den Burg west. De huizen zullen ..Emma" en ..Wilhelmina" worden gedoopt De bedoeling is dal de koningin de naamborden onthult Hoe het programma eruit zal zien is nog mei bekend. i 'Antwoord op vorige vraag: Het be doelde beeld wordt „moai" ge- noemd. Het staat op Texel in de tuin van de Eiland Galerij van Niek Welboren in Zuid-Eierland en is 'gemaakt door een kunstenaar van Paaseiland, dat om deze beelden beroemd is Nieuwe opgave: Hoe lang bestaat Teso-veerhaven 't Horntje? De oplossing volgt in de krant van dinsdag 17 februari. Li in 111 11 - -vy 1 IUWj <- ■- Pieternel Geurtz heeft het helemaal gehad met de lelijke paaltjes in de Warmoesstraat. der. Hij had gisteren nog geen aangifte gedaan. De dader is echter bekend en zelfs als het slachtoffer mocht besluiten de politie er buiten te laten, dan zal de recherche hoogstwaarschijnlijk een onderzoek instellen. De mishandeling vond omstreeks half vier plaats in de Zwaanstraat in Den Burg, toen de Oudeschilder na het verlaten van café De Zwaan woorden kreeg met een andere Texelaar. Hij werd neergeslagen en kreeg liggend op de grond een paar schoppen in de nek Daardoor raakte hij enige tijd buiten bewust zijn. De politie wilde gisteren geen ver dere mededelingen doen Wel is dui delijk dat de zaak zeer ernstig wordt opgenomen „Die jongen zal in the rapie moeten om weer goed te kun nen lopen. Voor hetzelfde geld was het nog erger afgelopen", aldus een woordvoerder. ,,Ze zijn gebutst en staan bijna allemaal scheef. Als je er eenmaal op gaat letten, vallen die paaltjes ook zo op. Bah, foeilelijk." Pieter nel Geurtz uit de Warmoesstraat is een actie gestart voor verfraaiing van de buurt. Vooral de ,,anti- parkeerpaaltjes" kunnen weinig genade vinden in haar ogen. Alle bewoners van de Warmoesstraat, Gravenstraat en Zwaanstraat krij gen vanavond een brief in de bus, waarin ze worden opgeroepen haar te steunen. Geurtz bezit zelf een aardig huisje. ,,lk heb een bouwvergunning aange vraagd voor het verbeteren van de gevel en het dak. Want het kan mooier." Iedere keer als ze naar haar voordeur loopt, valt het haar op wat een leuk straatje de Warmoesstraat eigenlijk is. „Maar ik zie nog zoveel dat kan verbeteren. Bijvoorbeeld de achterkant van bedrijven Dat is meestal meteen de achtergestelde kant..." Ze richtte zich tot burgemeester Van Rappard „ToenhijnetopTexelwas, heb ik hem in een brief welkom geheten en uitgenodigd eens bij mij op de koffie te komen. Kon ie zelf zien hoe alles erbij stond Maar hij had geen tijd, stuurde een bedankje en zorgde ervoor dat coniferen werden geplant om het lelijke hek rond het parkeerterrein achter Moer beek aan het oog te onttrekken." Kunstroute Volgens Geurtz is er sinds die tijd al veel verbeterd in de straten in de buurt „Je ziet steeds meer bankjes en potten met planten verschijnen. Vooral de restaurants in de Graven straat geven het goede voorbeeld." Maar de ontsierende paaltjes staan er nog steeds. „En schever dan ooit." Geurtz stelt voor ze te vervangen door bloembakken, prullenbakken, bankjes of boompjes. .Maar je zou ook aan kunstwerken kunnen den- Bij het uitdiepen van vaargeulen rond Texel, de haven van Oudeschild, de passantenhaven en de veerhaven op 't Horntje komt baggerspecie vrij. Vervuilde bagger wordt opgeslagen op het land, maar het niet vervuilde deel mag teruggestort in zee. De gemeente heeft daarvoor aan Rijks waterstaat een aanlegvergunnmg verleend. Het is belangrijk voor het eiland dat de vaarroutes goed bruikbaar blij ven De maatschappelijke waarde van het baggeren is dus groot. Het storten van de specie (bijna 300.000 kuub in drie jaar) gebeurt in de Waddenzee, ver van Texel. Het materiaal verschilt niet van het slib dat daar al ligt. Door de beweging van het water stroomt het in de loop der jaren steeds weer naar de havens en geulen. Het terugstorten heeft nauwelijks gevolgen voor het milieu. ken met een wandelroute erlangs. Of speelwerktuigen voor kinderen." Ze beseft dat auto's niet kunnen worden geweerd. „Die zijn zo ingeburgerd, daar komen we niet onderuit Maar als er speciale parkeerplekken voor bewoners kunnen worden aange legd, voorkom |e dat zomaar overal blik wordt neergezet Is het in ieder geval een netter gezicht Spelen met vuur zorgde vrijdagavond bij een boerderij bij Den Burg voor een voortijdige meierblis. Het fikkie dat de zoon des huizes stookte in de door z'n vader gekapte hoop brand hout, liep lelijk uit de hand. Zelfs zo danig dat de brandweer werd gealar meerd. Omdat er geen gevaar voor de omgeving dreigde, lieten de spuit gasten de brandstapel in overleg met de milieupolitie gecontroleerd opbranden. De vader van de aan stichter kreeg wegens illegale ver branding van afval een proces ver baal aan z'n broek. Dezelfde brandstapel leverde hem onlangs ook al een prent op De milieupolitie stelde vanuit de helikopter-vast dat het om illegale opslag van afval in de openlucht ging De Peiagia kan er weer even tegen Het NlOZ-schip. dat vrijdag terug keerde naar de thuishaven, werd de afgelopen drie weken bij straalbedrijf Teerenstra in Den Helder van boven tot onder geschilderd. Bovendien werden de motoren gereviseerd „Het schip is zes jaar lang zo'n beetje continu in de vaart geweest. Dan wordt het wel eens tijd om de motoren goed na te kijken. Omdat-ie het komend jaar alleen maar af en toe naar huis komt om van beman ning te wisselen, was het zaak ook het schilderwerk gelijk mee te ne men Bij Teerenstra kan dat ook 's winters, omdat het overdekt gebeurt, (Foto Tessa van Daalon) Ook vindt ze dat nog veel te hard wordt gereden in de nauwe straatjes. .Bovendien komen er automobilis ten die er niets te zoeken hebben. Door er een woonerf van te maken, kan dit worden ingeperkt. De Gravenstraat is volgens mij gebaat bij de status winkelerf." Eetfeest Pieternet Geurtz klopte opnieuw aan bij de burgemeester Ze vertelde hem van haar plannen. ..Hij wil graag weten wat de buurt wil en wat men er zelf aan wil doen. Dat is dus voor mij aanleiding om iedereen z'n mening te vragen." Geurtz heeft brieven gemaakt, waaronder een aantal persoonlijke. ..Daarin staan zaken die ik aan een pand voor verbetering vatbaar vind." Ze is een beetje bang dat men haar een bemoeial vindt. ..Maar ik bedoel het positief. We zouden er met z'n allen zoiets leuks van kunnen maken, waardoor het woongenot veel meer wordt ver hoogd Als voorbeeld noemt ze het hofje in de Weverstraat, dat veel toeristen naar het fototoestel doet grijpen. Geurtz wil graag voor maandag reacties op haar brieven, zodat ze een uitgewerkt plan kan maken Ze geeft zelf de eerste aanzet Jkgain maart verbouwen en dan gaan bij mij die lelijke palen eruit. Ik zet er boompjes neer." Ze hoopt dat goed voorbeeld doet volgen. Het mooiste zou zijn als het eind juni klaar is. Dan houdt de Gravenstraat weer zo'n openlucht eetfestijn Misschien kun nen we dat uitbreiden tot de andere straten en een bandje op het parkeerterrein bij Moerbeek zet ten." Burgemeester W. Ridder van Rappard, lepelaarkenner George Wmtermans of de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer. Wie gaat de Milieuprijs 1997 van GroenLinks win nen? Donderdag om 20 00 uur maakt GL bekend wie van de genomineer den de prijs krijgt De avond in d'Ouwe Ulo staat tevens in het teken van de verkiezingscampagne van de partij. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De algemene uitkering die Texel jaarlijks van het rijk ontvangt wordt mede bepaald aan de hand van het oppervlak. Groot was de schrik toen bij een ijking een foto werd gebruikt van een volgelopen Slufter. Ineens bleek het eiland 210 hectare kleiner... Inmiddels heeft het rijk ingezien dat dat met altijd zo is Er bestaan bepaalde afspraken over kustlijnen en hoe delen die af en toe onder water lopen dienen te worden geïnterpre teerd. Wel krijgt Texel te maken met een korting van zestig hectare wegens kustafslag. Dat betekent in de praktijk ƒ12.000,- minder. De historie vermeldt met of na een suppletie een extra zak met geld wordt gestuurd... in een grote hal", vertelt Theo Buis man, hoofd vaartuigen en logistiek van het NIOZ. Het exacte programma is nog met bekend. Zeker is dat de Peiagia vol gende maand naar de Atlantische Oceaan vertrekt In de buurt van Madeira wordt onderzoek verricht onder leiding van Klaas Timmer mans. Aan boord zijn dan zo'n vijfen twintig mensen, onder wie ook ze ven Engelse onderzoekers Tussen 27 en 30 augustus geeft het schip in Lissabon acte de presence tijdens „Ocean '98" een grote ten toonstelling over de oceanen en het onderzoek dat er naar wordt ver richt „Dat is een hoogtepunt'aldus Buisman. „De Peiagia is dan te be zichtigen voor bezoekers." (Foto Gerard Timmerman) (Advertentie) Qrut Jwit Jarfi A hf kut Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ©@(nfë© Öa>®[kfe©£P NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1