Prima prestaties in oubollige musical Defensie laat ander geluid horen teso Agenda „Geen C te hoog" overwint problemen TEXELSE^» C0URAnT Restaurant in Daalder-school Reinigend dagje in een zweethut Geen countrydans Even een pak vsgsa SNERT halen i|c Lunchconcert^- kamermuziek^ Watervogels in de winter FNV belastinghulp DINSDAG 10 FEBRUAR11998 TT7VI7T Cl? rt Musicalvereniging „Geen C te hoog'1 heeft goed werk verricht. Drie avonden lang slaagde ze er in een vol Question Plaza te boeien met prachtige zang, een behoorlijke show en vooral veel enthousiasme. Geen geringe prestatie, want van Annie M.G. Schmidt mag dan gezegd worden dat haar repertoire tijdloos is, de musical Madam bleek toch behoorlijk aan slijtage onderhevig. Het vinden van een geschikt stuk is een lastige zaak. Soms zijn de opvoenngskosten (te) hoog, een an dere keer krijgt de vereniging met eens toestemming om een beoogde musical te spelen omdat een profes sioneel gezelschap er al mee toert Veel moderne musicals zijn te hoog gegrepen. Omdat het aantal spelers niet toereikend is of omdat er ge woonweg niet voldoende talent voorhanden is op Texel. ,,Cats, bij voorbeeld, is prachtig Maar er wordt enorm veel in gedanst Daarvoor moet je acteurs hebben van acht tien. met heel soepele lichamen. De longste bij ons is een jaar of dertig We hébben wel wat aanwas, maar niet van jeugdverklaarden regis seur Aris van Zeijlen en voorzitter Ger van Hoften vrijdag na afloop enigszins spijtig toeschouwers voelden toch duidelijk sympathie voor haar. Dat kwam ook doordat Heerenveen van zichzelf al een vertederend accent heeft in haar spraak. Tempo De andere acteurs deden het zeer had de omgeving inderdaad veel weg van een kaal kraakpand. Accent Zonder de anderen tekort te willen doen, zijn er toch enkelen die moe ten worden genoemd. Rika van den Berg, wegens haar platte accent, waarmee ze zo uit de Amsterdamse hoerenbuurt weggelopen zou kun nen zijn. Feministe Irisabella Bakker viel eveneens op. Ze was kattig en radicaal, waardoor het niet moeilijk was een hekel aan haar te krijgen Judy Nieuwland behoorde ook tot de vrouwen uit het blijf-van-mijn-lijf- huis, maar zij verbeeldde de intelli gentsia Waar de anderen erop los begonnen te hakken wanneer ze hun buurvrouwen uit het bordeel te genkwamen. betoogde zij dat de prostituees medezusters waren. Ger van Hoften (de onderdrukker die een Dinsdag 10 februari: De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeente huis Rechtstreekse uitzending door Radio Texel. De afdeling stambomen van de historische vereniging houdt een bijeenkomst in d'Ouwe Ulo, aan vang 20.00 uur. In de White Eagle begint om 19.30 uur een tien avonden du rende cursus voor vrouwen. Aan dacht voor oa. meditatie en massage. Info bij Marietta Sta pels, tel 322 046 (na 18 00 uur). In Cinema Texel draait om 20 30 uur The Full Monty. Woensdag 11 februari: Budoveremging Shima houdt vriendjesdag Van 13.45 tot 16.45 uur kunnen vrienden en vriendin nen van de leden in de Ferreverzaal kennis maken met de judosporl Jeugd van 12 tot 14 jaar kan in jongerencentrum Time Out deel nemen aan diastrip tekenen van 15.00 tot 17.00 uur. In Cinema Texel draait om 16.00 uur Spice World, the Movie en om 20.30 uur The Full Monty Donderdag 12 februari: Première) en om 20.30 uur Titanic Om 21.00 uur wordt in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo de GroenLinks Milieuprijs uitgereikt De genomineerden zijn: burge meester Van Rappard, de Vereni ging voor Agrarisch Natuurbeheer en George Wintermans. Vrijdag 13 februari Jongeren van 14 tot 16 jaar kun nen in Time Out (d'Ouwe Ulo) meedoen met diastrip tekenen (15 00-17 00 uur) In Cinema Texel draait om 18.30 uur de Disneyfilm Flubber (Ned Première) en om 14.00 en 20.30 uur Titanic. In café De Pilaar vindt vanaf 20.00 uur een openbare discussie plaats met het prominente PvdA- Kamerlid Rick van der Ploeg Het gaat onder andere over de in vloed van landelijke politiek op lo kale aangelegenheden. Ook het onder Texelaars gehouden on derzoek van de vernieuwings beweging Niet Nix komt aan de orde. ledereen met postcode 1794 is vanaf 20.00 uur welkom in dorps huis De Bijenkorf te Oosterend waar een presentatie wordt ge houden over de negende editie van Oosterend Present Om 20.00 uur begint in dorpshuis De Waldhoorn de winteruitvoering van fanfarekorps DEK ATB-wedstrijd van Wiele^Dl emging Texel. werk in dorpshuis De Bijenkc^""c1e Oosterend hangt, is daar B™' 10.00 tot 18.00 uur aanwezig^11'' uitleg le geven. ida9 stri Om 20.00 uur begint in dorps'8** De Waldhoorn de winteruitvofj';. van fanfarekorps DEK. :elaa ledereen is om 20.30 ui/ ^e' d'Ouwe Ulo welkom bij een gtiakke lige dansavond van de g^s,rlj oude dansen Tevens countryj®n westerndansen. Live mwK's Gratis toegang J lp ir' de In Cinema Texel draait om I4*en 16.00 en 18 30 uur de DisnetfY Flubber (Ned Première) en^na 20.30 uur Titanic. In dorpshuis De Bijenkorf® 1 Oosterend begint om 20.30 8 een dansavond voor iedere.-' entree 2,50. Stijldansen, latir country Teso maakt tot vrijdag 20 febtw geen extra afvaarten en er J| den geen wachttijden verwacti Schrappen Noodgedwongen werd daarom ge kozen voor het dertig jaar oude Ma dam met teksten van Annie M G. Schmidt en muziek van Harry Bannmk, Grote namen, maar tijdens de voorbereiding bleek het stuk niet meer te voldoen aan de eisen die het moderne publiek tegenwoordig stelt aan show en snelheid. Reden voor Van Zeijlen om de lengte met vijf kwartier terug te brengen tot twee uur en een kwartier. ..Moeilijk, want het moest wel een logisch opeen volgend geheel blijven Ook voor het orkest. En je kunt niet alles schrap pen, zeker niet wanneer een lied es sentieel is voor het verhaal." Die beperking zorgde er onder meer voor dat in een zowel melancholisch als maatschappij-kritisch bedoeld lied politici als Van Agt en Van der Klauw worden gehekeld en de zan geres verzucht dat ze er ondanks alle tegenslagen nog steeds is, sa men met „de oude Drees". Toch stoorden dergelijke fragmen ten met echt Vervelender is de the matiek, waarin vrouwelijke krakers een blijf-van-mijn-lijf-huis beginnen en de strijd aanbinden met hun on derdrukkers Dat zijn (natuurlijk) de mannen en daarnaast de uitbaatster van het naastgelegen sexhuis. Daarbij kriigen ze ook te maken met een mannelijke opponent, die de naam heeft meedogenloos te zijn maar in werkelijkheid mets liever doet dan de natuur in trekken om vogels en insecten te bestuderen. Zo'n verhaal is zelfs te gedateerd om als parodie nog leuk te zijn Leerlingen van de Lubertischool knappen vanaf 9.00 uur de bos sen rond De Koog op De opruimactie start bij de school. Extra hulp is welkom In de openbare bibliotheek in Den Burg houdt Harry de Graaf een le zing over bezienswaardigheden, folklore, cultuur, en volkskarakter van Texel. Aanvang 20.00 uur. Deelnemers van de cursus „Texel voor beginners" hebben gratis toegang. Andere belang stellenden betalen f5,-. In Cinema Texel draait om 18 30 uur de Disneyfilm Flubber (Ned. hoeft niet somber te worden inge schat Die conclusie mag wel wor den getrokken, na de opvoering van Madam. De stoelen van Question Plaza - 190 in totaal - waren drie maal allemaal bezet Tijdens de ge nerale repetitie op woensdag zaten bovendien ook nog eens 80 mensen te kijken. Ger van Hoften: „Toch hebben we mensen moeten teleur stellen. En waarschijnlijk zijn er ook mensen die alsnog hadden geko men als we komend weekend weer hadden gespeeld. Dat is heel prettig, ja. Ons laatste stuk dateert toch van ruim drie jaar terug en de vraag was hoeveel mensen nog in musical zijn geïnteresseerd." Acteurs. Ruthie Heerenveen, Anneke Brons, Ger van Hoften, Rika van den Berg, Elsje Koorn Nel Kant. Dorine Smit, Toos Maas. Milly Nauta, Judy Nieuwland. Irisabella Bak- melijke reiniging: de deelnemers on dergaan ook een geestelijke reini ging. De ceremonie zit vol symbo liek. Het initiatief voor het evenement werd genomen door Jan Wolter Tim merman uit De Koog, die ermee in aanraking kwam tijdens zijn oplei ding tot energetisch therapeut. Hij bouwde op traditionele wijze op het terrein van Donatus met vrienden de zweethut, door indianen Jnipi" ge noemd De ceremonie is niet ver bonden met geloofsbeleving. Deel nemers noemen het een waardevolle ervaring, die ieder op een eigen manier beleeft. Er is in de hut ruimte voor ongeveer 16 personen. Leeftijd en geslacht maakt niet uit. Serieuze belang stellenden kunnen contact opnemen met Timmerman via 317 739 of 327 530. Het GVT nachtspel begint om 20.30 uur bij de Beatrixzaal Kin deren uit groepen 7 en 8 en klas sen 1 en 2 van het voortgezet on derwijs zijn welkom. Zaterdag 14 februari: De bekende vierspanrijder Ton Mohemius geeft les in manege Akenburg van 08.30 tot 14.30 uur. Na een pauze verzorgt hij van 15 00 tot ongeveer 17.00 uur een demonstratie Publiek is welkom, de toegang is gratis. Om 14.45 uur begint op het par cours aan de Biesboschweg een ker, Caroline Sprenkeling, Suze van Hattem, Els Alderliesle, Louis Bakker Simon Dros, Jan Peter Bruin. Dirk Oudendag, Theo van der Slikke, Ans van Zeijlen, Jitze de Ridder Orkest Nelleke Schogt (piano), Frans Kaercher (toetsen). Rikus Kloosterhuis (bas gitaar), Bart Heijnen (gitaar), Martijn Kuiper (drums). Hidde Nieuwland (altsax). Regie en artistieke leiding Aris van Zeijlen, dingente Mariken Stovennck, kostuums Ineke van Beek. grime Juul Swarthoff, kap ster. Anja Zijm lichtontwerp Thijs Steffens, licht' Jeroen Haak, geluid. Rien van de Wilde, decor en rekwisieten Fridtjof Blanken. Rien van de Wilde en Gijs Verschoor. En met dank aan Yildou de Boer Tekst cn foto Joop Rommets Het afgelopen weekend leek het alsof het bekende Van der Valk concern een vestiging had geo pend in de Jacob Daalder-school in Oosterend. Gedurende de jaarlijkse fancy fair functioneerde in het metjungle "-attributen ver sierde gebouw een restaurant onder de naam De Toekan. De leerlingen traden op als ervaren obers en de vele bezoekers lie ten zich de nasi en andere ge rechten goed smaken. Ook vooi de vele spelletjes van de fancy fair bestond grote belangstelling, waardoor de opbrengst van het evenement hoger was dan vorig jaar: ongeveer f5000.-bruto. Het geld wordt gebruikt voor allerlei extraatjes op het gebied van schoolbenodigdheden, deze keer in samenhang met het op handen zijnde grote onderhoud van de school. (Foto Harry do Graaf) Dirigent majoor Pieter Jansen liet de Koninghal trillen. Defensie liet de burgemeester De Koninghal donderdagavond schud den. Niet door hevige oefeningen met echte bommen, maar door geluid van een totaal ander kaliber De prachti ge klanken van de Koninklijke Militai re Kapel brachten de bomvolle zaal in vervoering ,,Als ze weer eens gaan bezuinigen, laten ze dan wat vliegtuigen eruit gooien en deze ka pel handhaven" opperde burge meester Van Rappard na afloop. De kapel was op volle sterkte naar het eiland gekomen. Gelijk al in het eer ste werk van Fr Hidas werd een visi tekaartje afgegeven. Wie moeite had met het klassieke gehalte werd even goed meegesleept door chef-dirigent majoor Pieter Jansen, die met voor iedereen te begrijpen lichaamstaal de noten kracht bijzette Voor Texel had de kapel zelfs een 'wereldprimeur' in petto Voor de eer ste keer werd. in samenwerking met fluitiste Carola Ligt een concert van Hidas uitgevoerd. Binnenkort ver schijnt dit werk met nog twee andere nummers op CD. Koelbloedige Hollanders kunnen best warmlopen bij bepaalde muziek. Dat (Foto Tossa van Daalon) toonde de kapel in de Roemeense Rhapsodie van Enescu. die virtuoos snel werd uitgevoerd. De samenwer king met panfluitist Nicolae Pin/u en zijn vrienden leverde een spannend spel tussen de groep en de kapel op. In de Ierse Riverdance van H Whelan kon Jansen zijn musici weer opzwepen tot triomfantelijke klanken, hoogtepunten waarin de kapel bijzon der tot z'n recht kwam. ondanks de met ideale akoestiek in de mudvolle sportzaal. Nadat Van Rappard kwis tig flessen met Jutter had uitgedeeld als dank. werd afscheid genomen meteen militair lijf lied de grenadiers mars Subsidie De praatgroep incest- slachtoffers krijgt voor de jaren '97 en '98 een gemeentelijke subsidie van ƒ250,- ..Alle dagen feest In het huis van Madam". In het middenmet de minste beenbedekking, haar de verrassende debutante Ruthie Heeren veen. De prestaties van de acteurs waren er alleen maar beter door Glans rollen waren er voor Anneke Brons en Ruthie Heerenveen Van Brons was al bekend dat ze kan zingen en toneelspelen, In haar rol als de hoer Anita, die liegt en bedriegt om aan geld te komen, voldeed ze volkomen aan de hoog gespannen verwachtin gen De sluwheid droop er af en ook als verleidster overtuigde ze. Een absolute verrassing was daar entegen nieuwkomer Ruthie Heer enveen Ze zingt als (bijna) geen an der. zowel hoog als laag en met prachtige trillers in haar stem. De Madam die ze neerzette was een beetje een aparte. De eerste die de uitbaatster speelde - en op wier lijf Annie M.G. Schmidt de rol had ge schreven - was Connie Stuart. Zij maakte er destijds een heel bere kende, cynische vrouw van De Ma dam van Heerenveen was dat maar ten dele Uit de grond van haar werk was ze weliswaar geen heilige, de naar behoren. Ze stonden echter on ontkoombaar in de schaduw van Brons en Heerenveen. Dat was niet perse een gevolg van geringer vak manschap, maar ze hadden een veel kleinere rol en hoefden boven dien met of nauwelijks solo te zin gen. Het tempo bleef steeds hoog en ook dat was een prestatie, want toen Connie Stuart en Mary Dresselhuys op de planken stonden, werd ge werkt met een draaiend podium. Dat was in Question Plaza uiteraard met mogelijk, vandaar dat regisseur Van Zeijlen had gekozen voor een zo eenvoudig mogelijk decor. De enige vaste attributen waren twee pal men, de andere stukken waren ge makkelijk verplaatsbaar (klap- stoelen, barkrukken) of stonden op wielen Door het binnenrijden van een fraai opgesierde tapkast ont stond als bij toverslag een luxe sexhuis, werd die weggehaald dan sterspeelster Anneke Brons Rechts naast vogelliefhebber bleek) en Jitze de Ridder (als barkeeper van het bor deel) waren de enige mannen die een rolletje als solist hadden Zij hiel den zich knap staande temidden van het vrouwelijk geweld. Orkest De muzikanten in het orkest, onder leiding van dirigente Mariken Stoverinck. hadden hun eigen pro blemen. Harry Bannink was bij het op schrift stellen van de muziek zo zuinig geweest met tekens, dat een goedwillende amateur er niets mee kan. Gelukkig bleken de nummers te zijn ingespeeld op band Eenvoudig werd hun taak daardoor echter niet. „De muziek is erg geva rieerd Zelfs binnen één nummer vind je allerlei wisselingen in tempo en toonsoort aan. Dat is Harry Bannink hè", verzuchtte pianiste Nelleke Schogt. De toekomst van Geen C te hoog Voor de eerste keer wordt op Texel een indiaanse zweethut-ce remonie gehouden. Dat gebeurt op zaterdag 14 februari in een speciaal gebouwde hut op het ter rein van Donatus aan de Hoorn- derweg. Het begint om 11.00 uur en is rond 19.00 uur afgelopen. De kosten bedragen 75,- inclusief eten en drinken. De Texelse ceremonie wordt geleid door Ernst de Koning, die is opgeleid door Sun Bear, een oud indianen- opperhoofd. Er wordt vaak gedacht dat een zweethut een soort sauna is. Er worden eveneens stenen verhit, maar het is meer dan alleen licha- Hoogwater te Oudesch^' 20.04, 20.44 Tlan: 21.24. 21.453ele 22.15'an 22.55 Je rn 23.20 ilecf 23.341 )eci Aan het strand is het ongeveer een-g^f eerder hoogwater. De zon 10 februari op om 08.04 uur en c-f! onder om 17.44 uur. 11 februari v"™1 maan, 12 februari springtij. Di. 10 7.44 en Wo. 11 8.50 en Do. 12 9.24 en Vr. 13 9.30 en Za. 14 9.40 en Zo. 15 10.10 en Ma. 16 10.40 en Di. 17 11.00 en -4//e: 1UZ -Wijl net r i - B5' tOc*{c ieve Telefoon 31 48 *-)0 In De Lindeboom wordt zondac10^ 12.00 uur een lunchconcert verz)nz' door de bekende pianiste Khutsishvili, violist Gerhard Smfl en fluitiste/celliste Hans Cadée J programma begint met twee flira pianosonaten van Mozart, gevjj door een viool- en pianosonatine Schubert. Na de pauze staan wel van Schubert, Haydn en Glinkc het programma. Tijdens de dansavond van de dans groep Oude Dansen op zaterdag in d'Ouwe Ulo komen allerlei stijlen aan bod. Er is echter ten onrechte de in druk gewekt dat wordt lesgegeven in countrydansen Verzoeknummers worden wel gespeeld en deelnemers mogen ook eigen muziek meenemen FNV-en Novonleden kunnen profite ren van belastinghulp van de vak bond Er wordt gratis geassisteerd bij het invullen van aangiftebiljetten voor inkomstenbelasting (P- of E-) of ver mogensbelasting (B-) of T- en Tj-bil- jetten. Dat gebeurt door speciaal op geleide kaderleden. In de loop der jaren hebben deze teams een uitge breide ervaring en een goede repu tatie opgebouwd. Texelse vakbonds leden die van de service gebruik willen maken kunnen zich aanmelden bij Ria Witte, telefoon 312 217. (Van maandag tot en met donderdag tus sen 18.30 en 19.30 uur) Orr\ 14.00 uur start zondag een cursie bij de Mokbaai. De aandi gaat uit naar watervogels die de winter verblijven. De tocht dl twee uur en deelname kost ƒ71 Een verrekijker kan van pas kon?$ Aanmelden kan bij EcoMare. Grote aantallen watervogels oveira teren in de Texelse duinen. Metre de natte duinvalleien en duinmf I van De Geul en De Mok zijn favoja De soortenrijkdom is groot.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2