^uim baan voor strijd tegen stille armoede 998 Schipper/eigenaar toch in z'n recht Wil de echte nu opstaan? CDA presenteert verkiezingsprogramma herkiezingen remeentemad Jonge moeder Uitspraak in hoger beroep Vier keer Van der Spek VVD peilt mening Texelse vissers Fiets gesloopt Drempels in discussie Voetmassage Garage aanpassen Aanpak leegstand iets eenvoudiger TEXELSE C0URANT uisal n dr i lijvu!^ -■t CDA Texel wil met een „samenhangend pakket van -jatregelen" de stille armoede op Texel te lijf en op die ma- voorkomen dat mensen maatschappelijk geïsoleerd <en. De partij wil dit doen door financiële steun te geven n sociale en culturele activiteiten, het geven van uitke- igen voor vervanging van duurzame goederen als men ïger dan drie jaar in de bijstand zit en het zo ruim moge- i interpreteren van regels die gelden voor bijzondere bij- and en kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. Er jet extra voorlichting komen om de doelgroep beter op hoogte te brengen van alle mogelijkheden die er zijn om in tegemoet te komen. dus een der „speerpunten" van it CDA verkiezingsprogramma >or de raadsverkiezingen van 4 aart dat zaterdag in De Linde- >om werd gepresenteerd in aan- ^szigheid van bijna alle CDA- |adskandidaten. Net als het ndelijke CDA legt de plaatselijke deling de nadruk op het belang in gezin (de „hoeksteen"), buurt, ■reniging, school en kerk als in- ituten die de maatschappelijke imenhang en solidariteit waar- irgen. Waarbij wordt aangegeven tt naast het gezin ook andere jurzame samenlevingsvormen orden erkend. „Samen leven doe niet alleen", is de slogan. 'at betreft sociale voorzieningen treekt de partij zich onder andere uit tor verdere uitbouw als werk- jorziening van sociale werkplaats |e Bolder: behoud van werk en uit- ling van het aantal te plaatsen knemers. Hoge waarde wordt ook gekend aan hulp voor mensen die van de arbeidsmarkt staan door ajectbegeleiding, scholing, premie- ïleid. kinderopvang en job coaching i samenwerking met het bedrijfsle- Rustig ampagneleider Cees Maas kon- igde aan dat het CDA Texel de ver- ezingscampagne rustig en zakelijk al voeren zonder massale aanplak biljetten en andere opdringerige pro motie. „De wi|ze waarop het CDA de afgelopen vier jaar in de gemeente politiek heeft gefunctioneerd is voor ons een betere reclame" Hij wees daarbij op de volgens hem uitste kende wijze waarop wethouder Nel Eelman het in het college heeft ge daan. „Voor herhaling vatbaar" Net als Piet Zoon van de VVD staat ook Nel Eelman als nummer 61 op de landelijke CDA verkiezingslijst, al heeft de partij dit niet direct aan de grote klok gehangen Maas zei dat het CDA zich vooral wil laten kennen als een consistente partner die zich eerlijk en integer opstelt en dus af spraken nakomt. Hij betreurde het dat het CDA-idee voor een extra toelage voor de minima door de andere lokale volksvertegenwoordigers niet is ge accepteerd. „En dat in zo'n rijke ge meente' Nel Eelman zelf liet de „speerpunten" van het CDA-programma de revue passeren. Dorpswachten Het CDA wil de samenwerking in gewestverband op het gebied van GGD, brandweer en ambulance voortzetten, maar wenst geen ver- 'dere uitbreiding van gewesttaken. Wel ziet men de samenwerking met de andere eilanden graag uitgebreid met de waddeneilanden van Duits land en Denemarken. Ter verbetering van voorlichting en communicatie richting burgerij moet een integraal vooriichtings- en communicatieplan worden opgesteld. Ter vergroting van openbare orde en veiligheid wil het CDA met alleen dorpswachten in De Koog maar ook in Den Burg. in samenwerking met het bedrijfsleven. Geld wil de partij ook uitgetrokken zien voor de uitwerking van het verkeersveiligheidsplan Vooral in de dorpskernen vormt het toenemende autoverkeer een probleem. Met een verkeerscirculatieplan moet daaraan wat worden gedaan. De partij wil géén uitbreiding van het aantal verkeersdrempels. Wel wordt het fietspadennet voor verdere verbete ring vatbaar geacht Er zou een klei- schelpenfietspad moeten komen door de duinen van Westerslag via Jan Ayeslag naar Hoornderslag Het CDA is vóór uitbreiding van de passantenhaven met het voormalige PÈN-bassin. De toenemende recreatievaart zorgt thans vooral op maandag en vrijdag voor gevaarlijke situaties. Rustdag Het CDA hecht waarde aan de zon dag als dag van rusten bezinning Er zal dus niet worden meegewerkt aan verdere openstelling van winkels op die dagen. „Geen 24 uurseconomie. Er mag ruimte zijn voor een zekere flexibilisering van arbeidstijden, maar het mag met ten koste gaan van de sociale samenhang van de maat- Onder de CDA-kandidaten die op een verkiesbare plaats staan, is Ir Anja van der Heide-Witte (28) uit De Cocksdorp een nieuw ge zicht. Ze werd geboren op hoeve Leiden in Eierland, en studeerde zes jaar aan de Landbouw universiteit Wageningen Ander half jaar lang was zij docent aan het Clusius-college in Alkmaar. Tegenwoordig werkt ze bij B B Accountants in Den Burg Een dag na de presentatie van het CDA verkiezingsprogramma schonk zij het leven aan een dochter: Claudia Blijkbaar neemt ze het gezin als hoeksteen van de samenleving serieus De CDA-lijst vermeldt verder de namen: 1 Nel Eelman-van 't Veer; 2. Jan Koolhof; 4. Kees Hm; 5. Cees Maas; 6. Ben Daalder; 7, Rene Boogaard; 8 Dick Blom; 9, Jan van der Haas; 10. Axel Lap; 11Jan Daalder; 12. Simon Vla ming en 13 Kick Smit e schipper/eigenaar die z'n be- ianning huur in rekening bracht oor vangstrechten die hij zelf in igendom heeft, staat in z'n recht. Idus oordeelde het College van eroep van de Federatie van iisserijverenigingen in hoger be- oep. Het oordeel staat lijnrecht igenover het vonnis van de arbi- age-commissie in de zaak die oor Cor van der Knaap werd aan- espannen. let conflict ontstond toen de schip- er-eigenaar een extra quotum van |en ton tong aankocht. Hij zette dit op aam van een ander schip (een vlet hemzelf) en verhuurde het ver lens aan de bemanning. Van der ap en de andere opvarenden Iden echter al een winstdeel inge- rd (6 procent), mede om de schip- er de kans te geven in vangst- -achten te investeren. Van der Knaap, ie door de kwestie zijn plaats aan I lOord kwijtraakte en inmiddels bij een (indere kotter werkt, stelde de handel wijze diverse malen aan de kaak, o.a. ia ingezonden brieven in Vtsserij- tieuws Volgens de Commissie van Beroep, -vaarin ook DETV- en federatie- 'oorzitter Ben Daalder zitting heeft, is Ie handelwijze van de schipper-eige naar acceptabel. De in 1996 verwor den contingenten hoefden volgens deze commissie namelijk niet bij de «treffende kotter te worden inge- jracht. Ander argument is dat het Jesluit om quotum te huren in geza menlijk overleg is genomen. Op dat moment wisten de opvarenden ech- lér niet dat werd gehuurd van de schipper-eigenaar zelf. Vernietigend De uitspraak in hoger beroep, waarin ook wordt gesteld dat de maat schapsovereenkomst met Van der Knaap op rechtmatige gronden is opgezegd, is voor hem opnieuw aan leiding een ingezonden brief in Visserijmeuws te publiceren. „De Federatie van Visserijverenigingen heeft z'n ware gezicht laten zien. De uitspraak is vernietigend voor de maatschap van de Nederlandse zee visserij." Volgens Van der Knaap ondermijnt de uitspraak het vertrou wen tussen de schipper-eigenaren en de maten. „Schipper-eigenaar en opvarenden spraken af het aandeels percentage van de winst voor de op varenden te verlagen, zodat de schip per eigenaar in de gelegenheid wordt gesteld quotum aan te kopen. Dat deze afspraak mondeling is gemaakt, geeft aan dat er vertrouwen genoeg was." Van der Knaap stelt dat schipper-ei genaren die het aangekochte quotum op een vlet zetten en hiervoor zelf de huur opstrijken, hierdoor ten opzichte van collega's in een voordelige posi tie verkeren. „De andere schipper- eigenaar kijkt het met lede ogen aan. Hij moet zelf ook meedoen, of hij wil of niet." Volgens de briefschrijver durven an dere opvarenden er niets van te zeg gen, uit angst hun werk te verliezen „Ze weten dat geen werk geen week- inkomen oplevert," Van der Knaap omschrijft deze situa tie als een „schokkende constatering, die is bewerkstelligd door enkele in dividuen". „Maar met de goedkeuring van een grotere groep en de passieve medewerking van allen. We denken dat onze sector van buitenaf wordt bedreigd, maar het gevaar komt juist van binnenuitHij roept in Visserij- nieuws collega-opvarenden op het Texelse maatschapscontract als voorbeeld te nemen, waarin het bo dem-aandeel van de bemanning 42 procent is. Welke wensen hebben de Texelse beroepsvissers ten aanzien van de plaatselijke politiek? Die vraag speelde een rol tijdens het bezoek dat de kandidaatsraadsleden van de VVD onlangs brachten aan visserijvereniging DETV. De over dracht van de haven, die van het rijk naar de gemeente gaat, baart de vissers veel zorgen, zo bleek uit het gesprek. Ben Daalder, voorzitter van DETV, gaf de VVD-ers aan waar de schoen wringt. Als het rijk de gemeente on voldoende geld geeft voor het on derhoud aan de haven, bestaat het risico dat dit wordt gecompenseerd met hoge havengelden. In Den Hel der liggen de kotters gratis in de gemeentehaven, daar de coöpera tieve visafslag de kosten draagt. Als bovenstaande scenario bewaarheid wordt, is hel niet ondenkbaar dat Texelse reders aan de overkant een ligplaats kiezen. Een tweede havenmond ten be hoeve van de recreatievaart staat hoog op het verlanglijstje van de vis sers. Ze ondervinden veel hinder van de steeds drukker wordende pleziervaart. Dat komt mede doordat de huidige havenmond erg krap is. Een ander probleem is het parkeren op de haven. DETV geeft aan dat de toegang tot kotters in de haven re gelmatig is versperd door gepar keerde auto's. Om die reden wordt het plan van de TOV-vrouwen („Ter Reede van Texel") met argusogen bekeken Gevreesd wordt dat dat nog meer parkeerdrukte oplevert. De VVD nam de woorden van de vis sers ter harte en concludeerde dat in het verkiezingsprogramma al de no dige voorzetten worden gegeven Zo staat daarin dat overdracht van de haven alleen kan met voldoende compensatie en wil de partij het cul tuur-historisch toerisme rond de ha ven onder de loep nemen en in goede banen leiden. schappij. Mensen hebben recht op gemeenschappelijke rusttijden voor hun sociale contacten". Het CDA vindt dat er de laatste tijd te weinig overleg met de ondernemers is geweest. „Dat moet beter" 45000 Wat betreft onderwijs spreekt het CDA-programma zich onder andere uit voor een nieuwe school in De Cocksdorp, behoud van de be staande scholen en uitbreiding van de Kompas-school met een orthopedagogisch centrum. Wat betreft de recreatieve ontwikke lingen wil het CDA voortgezette terughoudendheid wat het aantal slaapplaatsen betreft doorgroei naar 45000 plaatsen, maar alleen als het aantal autobewegingen binnen de perken kan worden gehouden Het programma breekt een lans voor verruiming van de mogelijkheden voor jeugdige kampeerders. Bij een verantwoorde opvang van de jeugd zullen de recreatieonderners ook zelf hun verantwoordelijkheid moeten nemen. In elk geval moeten vol doende tentplaatsen in stand worden gehouden. Radio Texel kan rekenen op de steun van het CDA, ook in financiéle zin Bibliotheken en andere welzijns voorzieningen moeten voldoende geld krijgen om goed te functioneren De partij is voorstander van spoedige verhuizing van Texel '94 naar de „overkant" waarmee uiteraard niet het vasteland wordt bedoeld. Het jeugdwerk moet wat het CDA betreft een meer preventief karakter krijgen, dus gericht op projecten die problemen met alcohol en drugs moet voorkomen Riool De riolering van het buitengebied moet „solidair" worden gefinancierd, vindt het CDA Waarmee wordt be doeld dat het benodigde geld voor een belangrijk deel moet komen uit een algemene rioolgeldverhoging zodat de bijdrage van de aan te slui ten burgers beperkt kan blijven. Het CDA is voor tariefsdifferentiatie bij de huisvuilverwerking maar ziet wei nig in verdergaande scheiding van huisvuil omdat de kosten daarvan niet De CDA-kandidaten poseren in de serre van hotel De Lindeboom. (Foto Harry de Graaf) opwegen tegen het rendement. Door scholen en maatschappelijk organi saties zwerfvuilacties te laten organi seren zal het bewustzijn van de bur gers wat betreft de reinheid van de leefomgeving, worden vergroot Het CDA belooft zich krachtig in te zetten voor woningbouw, echter in de dorpen en dus met in het buiten gebied. Grootwinkelbedrijven moeten terecht kunnen op bedrijventerreinen. Het CDA is tegen uitbreiding van het bedrijventerrein Den Burg in de rich ting van de Georgiëweg. Een op de Stenenplaats neergezette fiets werd in de nacht van zaterdag op zondag grondig vernield. Het achterlicht werd er afgeschopt, het voorlicht vermeld, de spatborden werden verbogen, de banden lek- gestoken en ook de remkabels moesten het ontgelden. De eigen aresse, een 45-jarige vrouw uit Oosterend, schat de schade op ruim tweehonderdvijftig gulden Door verhoogde kruisingen in de Wilhelminalaan kan de snelheid van het verkeer worden terugge bracht. Ter hoogte van Albert Heijn, waar ook grote bevoorra dingsvrachtwagens komen, kan dat echter problemen opleveren ten aanzien van de doorstroming. Vandaar dat het college van b en w nog even wil nadenken over dit voorstel. Het idee is ontstaan naar aanleiding van een hoorzitting die drie jaar geleden is gehouden. Bewoners van de Binsbergenstraat en omstreken verzochten toen om maatregelen. Er werd ƒ20.000,- voor op het investe ringsplan van '97 gezet Dat bedrag staat er nog. Overwogen is het trottoir van de Wilhelminalaan door te trekken, zodat duidelijker is dat eenrichting verkeer geldt in de Binsbergen- en Brouwerstraat Dat moet de hoeveel heid .zoekend" autoverkeer vermin deren. De overlast voor de andere straten wordt dan echter groter. De school voor voetreflexologie zoekt negen mensen die zaterdag tussen 15 30 en 17.00 uur een voetreflexzo- nemassage willen ondergaan, gege ven door bijna afgestudeerde men sen. Dat gebeurt in Bloem en Bos aan het Gerritslanderdijkje 2 Opgeven bij Manda Bergsma. telefoon 319 708. De garageboxen van de buitendienst van gemeentewerken moeten aan gepast. De deuren zijn niet groot genoeg voor het materieel dat tegenwoordig wordt gebruikt. In '91 zijn al drie deuren veranderd, maar nu moeten de overige vier dringend worden aangepakt. Daar is ruim ƒ40 000,- mee gemoeid. Hoe vaak Maria van der Spek al niet is gevraagd waarom haar man toch al die bomen liet omza gen is niet meer fe tellen. En bos wachter Erik van der Spek wordt wel eens gepolst hoe hij het vindt dat zijn vrouw de nieuwe lijstaan voerder van VVD Texel is. Maar.„Maria en Erik hebben niets met elkaar. Ja, één ding: hun ach ternaam! Om de verwarring voor eens en voor altijd uit de weg te helpen gaan vier „Van der Spekjes" enthousiast in op de uitnodiging om gezamenlijk op de foto te gaan. Het ontstaan van de verwisselingen is logisch zowel Erik als Maria vervullen functies waar door zij regelmatig de publiciteit ha len. Beider echtelieden blijven meer op de achtergrond. Erik (42) is geboren in Arnhem en opgegroeid in Harderwijk. Hij is werkzaam als boswachter bij Staats bosbeheer en kwam in 1978 naar Texel. „Ik ging in de kost bij familie Druif in De Cocksdorp En die had den een leuke dochter..." Mieke van der Spek-Druif (43) is ge boren Oosterendse Ze werkt als leidster in peuterspeelzaal Olleke Bolleke in De Koog. Mieke en Erik trouwden in '79, wonen thans in Oosterend en hebben twee zoons. Koen (17) volgt in Utrecht een oplei ding in de verzorging en Rob (14) zit nog op school „Die interesseert zich vooral voor volleybal", lacht zijn moeder, die de laatste tijd regelma tig is gevraagd waarom ze de poli tiek in wil Toneelstuk „Ik heb nog bij je broer Arie in de klas gezeten", zegt Maria van der Spek-Trap (45) tegen Mieke Maria, ook geboren Oosterendse, heeft aan de overkant een opleiding in de kraamverpleging genoten en lange tijd in Friesland gewoond en ge werkt Ze keerde echter terug naar de kust, aanvaardde een baan in het Gemimziekenhuis en woonde in Den Helder „Waarom? Omdat het dich ter bij Texel was, daarom In het Gemini ontmoette Maria Trap verpleegkundige Joost van der Spek (45). Joost is een echte „kraai" ge boren en getogen in Den Helder. De liefde tussen het tweetal bloeide pas echt op toen beiden in 1975 mee speelden in hel stuk „De Kerke- straat is een keurige straat", op de planken gebracht door de toneelver eniging van het Gemini. „Zuster Kueter, de directrice van het Gemini, die helaas is overleden, speelde de vrouw van Joost", lacht Maria bij de herinnering. Zij en Joost trouwden in 1976 wonen We brachten dat over op onze kinderen. Aanvankelijk kon het niet. Joost was nachthoofd, maar deed ook avonddiensten en dan zat je met de bootMaria werkte in die tijd al wel een paar dagen in de week op het eiland Toen Joost definitief nachthoofd werd, verhuisde de familie naar Hoeve Vianen aan de Slufterweg in Eierland. „Maar het huis komt te koop, zet dat er maar in", roept geen politieke aspiraties. „We vol gen wel wat er gebeurt, maar zijn geen lid van een partij of zo," Erik vindt dat dat ook niet zou kunnen, gezien zijn functie bij SBB. Je krijgt dan toch rare belangenverstrenge lingHij en zijn vrouw noemen zich „bewust zwevende kiezers". „Wij stemmen niet altijd op dezelfde par tij. Het hangt er vanaf wat ze te zeg gen hebben of wie de kandidaten zijn. En ik kijk ook wel eens naar de Wie is wie: van links naar rechts Joost van der Spek. Maria van der Spek-Trap. Mieke van der Spek-Druit en Erik van der Spek. (Foto Tesso van Daelen) Er kwam eerst een zoon, Ansgar. Die is nu 19 en heeft het erg naar zijn zin op de binnenvaart. Er volgde een tweeling: Joram en Fija, inmid dels 16 jaar en respectievelijk OSG- scholier, afdeling consumptief en werkzaam bij Cocky's kapsalon in De Koog. Verhuizing Tot 1992 woonden Joost en Maria in Den Helder, waar Maria halverwege de jaren tachtig een praktijk als na tuurgeneeskundig therapeut begon. „We hadden een caravan op Loods mansduin en mijmerden iedere va kantie hoe graag we op Texel wilden Maria Het echtpaar wil meer in de richting van Den Burg. Maria kreeg de smaak van de poli tiek te pakken toen ze de strijd aan bond tegen de windmolens, die in de polder zouden komen Ze blijft ech ter ook als therapeute actief. Joost steunt haar politieke carriere. „Al zijn we het met overal over eens", zegt hij. „Maar we praten veel over politiek en staan qua opvattingen dicht bij elkaar. Maria is extroverter. dus beter geschikt dan ik voor zo'n functie." Bewust zwevend Erik en Mieke van der Spek hebben samenstelling van de coalitie Het is dus niet uitgesloten dat ze VVD stemmen, constateert Maria tevre den. „Maar ook niet gezegd", hou den de naamgenoten een slag om de arm Of de verwarring na dit artikel voor goed ten einde is wordt door het viertal betwijfeld. Ze kunnen er ech ter wel om lachen „Ik word wel eens gebeld of mijn vrouw een behande ling kan geven. „Ik ben tijdens een lezing van de plattelandsvrouwen eens geïntroduceerd als Mieke van der Spek..." De voorbeelden vliegen over tafel Het bestrijden van leegstand wordt iets gemakkelijker. Wan neer het vermoeden bestaat dat een huis alleen maar op papier wordt bewoond, is een steek proefsgewijze controle voldoende om dat aan te tonen. Dat schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in een advies aan het Texelse college van b en w. Met het schrijven van de VNG is de belangrijkste vraag beantwoord die nog open stond na het verschijnen van de concept-notitie Leegstand, oktober vorig jaar. Tijdens een ver gadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en huisvesting hadden alle leden al aangegeven dat leegstand krachtig moet worden bestreden Duidelijk werd toen ech ter dat de zogenoemde schijn- inschrijving een lastig probleem blijft. Daarbij staan mensen welis waar op een bepaald adres inge schreven, maar wonen ze er niet daadwerkelijk Om daartegen te kunnen optreden moet op papier zijn vastgelegd dat woonruimte mini maal 180 dagen in een aaneenge sloten periode van 360 dagen moet worden bewoond. Eén en ander zal worden geregeld in de huisvestings verordening Volgens de VNG zal de rechter naar alle waarschijnlijk dus genoegen ne men met een steekproefsgewijze controle Belangrijk, omdat de be wijslast bi| de gemeente ligt en de vrees bestond dat 180 dagen ach tereen moet worden geïnspecteerd om een overtreding te kunnen aan tonen. Volgens wethouder Daan Schilling wordt langzaam duidelijk hoe het de leegstand moet worden aangepakt „Het probleem moet met worden op geblazen. In mijn eigen dorp, Den Hoorn, speelt het volgens mij nau welijks. En tijdens een gesprek tus sen b en w en de dorpscommissie van Oosterend is er ook niet veel van gebleken. Maar het is nu een maal zo dat er wel opgetreden moet kunnen worden De notitie Leegstand, waarin de nieuwste adviezen van de VNG zijn verwerkt, komt volgende week dins dag aan de orde in de commissie vergadering ROH DINSDAG 10 FEBRUAR11998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5