Cjroen "Zwart,-Jex els in het hart, 1,1 miljoen voor verhuizing Texel'94 Jumbo's boven Texel slecht voor imago om Nog dit jaar fietspad Eierland-Oudeschild Harder optreden tegen alcohol op straat ToTN" Toppunt van onbehoorlijk bestuur" Luchtruim wachtlokaal voor Schiphol? Raad uw raad.. Groen Zwart Doel belangrijker an de procedure" -f\orszel Paniek Auto-inbraken Schade kantine .en win een vakantie! Rode kaart Cinema Texel TEXELSE^COURANT BROUWER Spotprenten gebundeld tot Tielemantijnen 2 Koger schooljeugd verzamelt zwerfvuil 2 Bejaarde brokkenpiloot levert rijbewijs in 3 De Waal nieuwe stijl 3 George Wintermans krijgt GL Milieuprijs 5 Brief staatssecretaris valt verkeerd in Durp 5 Sportschutters krijgen geld voor schietcentrum 7 Jeugd ziet spoken 7 iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11256 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. IONNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) el '94 krijgt van de gemeente I miljoen om te verhuizen naar —overkant van de Haffelderweg. raad stemde dinsdagavond it negen tegen zes in met de i'tie die door de fracties van 'else Belang en CDA was inge- Rld. Tot grote woede van de n-collegepartijen, die zo volle buitenspel werden gezet. „Ik d dit het toppunt van onbe- jrlijk bestuur", verweet raads- Erna Eelman (VVD) wethouder i sportzaken Nel Eelman dat ze h het initiatief uit handen had :n nemen en afweek van de icedures. t ogenschijnlijk een fraaie oplos- g voor de fusievereniging leek te i] draaide in de raadszaal uit op 1-verhit debat waarbij de schor gen elkaar opvolgden Wethou- f Eelman kreeg het opnieuw iar te verduren. De oppositie ver weet haar in te stemmen met een motie die de onderhandelingen tus sen ambtenaren en de vereniging volledig doorkruist en de democrati sche besluitvorming geweld aan doet Burgemeester Van Rappard zag de gevoeligheid van de kwestie, maar kreeg de coalitie niet zover dat de motie werd ingetrokken. „Soms is het doel belangrijker dan de pro cedure", stemde de wethouder in. Verkiezingsstunt Hoewel de collegepartijen met van een verkiezingsstunt wilden spre ken, konden ze niemand van het te gendeel overtuigen Temeer daar de motie op het laatste moment aan de agenda van de raad was toege voegd. De coalitie hield bij de stem ming de gelederen gesloten. Tot te vredenheid van Texel'94-voorzitter Rob Dapper werd het voorstel aan genomen Ambtelijke top Met de motie, een gezamenlijk initia tief van TB en het CDA. is het gat in de al jaren slepende onderhandelin- t ziet ernaar uit dat nog dit jaar i worden begonnen met de lieg van een fietsverbinding sen Eierland en Oudeschild. route moet lopen vanaf het be- ande fietspad van de Limiet- g langs de Zaandammerdijk, Iderweg, Bomendiek en Laag- alderweg tot aan De Hamster Oudeschild. t grootste deel wordt nieuw fiets- J; nabij De Waal (Polderweg, ïndiek en een klein stukje be id fietspad van de Waalderweg ienhoven) maken de fietsers ji.de bestaande gewone rustige I gebruik. «acht wordt dat met de techm- ïe voorbereiding, de eventueel te 5ren planologische procedures en erkrijgen van subsidie van de icie en het aankopen van de ligde grond (van Iheemraadschap, waterschap nou helemaal belazerd! Het lorden van ons eiland houdt overlast van de scherpe immen die Defensie op de phors smijt! En alsof dat nog 11 genoeg is, wordt het mili- ire luchtruim boven Texel usschien) vrijgegeven als •rkeerplek voor wachtende rgervllegtuigen die nog met Schiphol kunnen landen skundigen menen dat we ons 1rgens druk over hoeven te maken. Het is letterlijk op grote hoogte en we merken er niets van Gij geleuft dat?! Als je nu omhoog kijkt naar de strak blauwe winterhemel tel je met gemak zo'n tiental witte strepen van passerende vliegtuigen. Een imponerend schouwspel en zelden iets te horen. Je stelt je voor dat je aan boord zit, op weg naar een zonnige vakantie- beslemming. Wel de lusten, maar niet de lasten. Wat mogen we verwachten? Eerst maar eens informeren wat er werkelijk aan de hand is. Don 't panic. Horszei en diverse particulieren) ongeveer een half jaar gemoeid zal zijn De totale kosten zullen tegen de vier miljoen gulden lopen Het college gaat ervan uit dat tenminste de helft daarvan uit provincie-subsidie kan worden gedekt. Het stuk tussen De Waal en Oude schild komt voor een deel direct langs de Laagwaalderweg te liggen; een ander stuk ligt vrij in het land. Het gedeelte fietspad direct langs Zaandammerdijk en Laagwaalder weg wordt een verplicht pad, wat be tekent dat fietsers en bromfietser er gebruik van moeten maken Ze mo gen dus niet meer op de gewone weg komen Het vrijliggende deel wordt niet verplicht. gen tussen de gemeente en Texel'94 gedicht. De fusievereniging ontving in januari een ambtelijk eind bod waarin de gemeente 950.000,- bood om te verhuizen. Het bedrag is gebaseerd op verkoop van de oude terreinen (ƒ800 000,-) voor bouw grond. De sloop van de Kletskeet door de leden zelf, levert nog eens ƒ150 000,- op. De club ging niet ak koord, omdat dit volgens berekenin gen door de leden twee ton te weinig is. Dat de volledige ambtelijke top zich met de kwestie bezighoudt, be wijst dat de verhuizing in het raad huis hoog wordt opgenomen Open doel Bij de verdere onderhandelingen wisten de fracties van TB en CDA de club sneller te vinden dan het ge meentelijk managementsteam „Het ambtelijk apparaat heeft erg hard gewerkt Er lag een goed plan. dat bijna rijp was voor besluitvorming. De bal lag voor open doel en is er nu door de fracties ingekopt", stelde wethouder Eelman wat zuurtjes vast. „Maar deze motie is in overleg zo naar buiten gebracht Het is een buitengewoon goede oplossing. Hierdoor kunnen we eindelijk tot een afronding van deze langdurige kwestie komen." A-team ..Tussen het ambtelijke advies en het onderhandelingsresultaat liggen enkele tonnen Wat heeft de wet houder ertoe gebracht dat tot voor kort stringent een grens werd ge trokken, terwijl nu zomaar een ver schil van enkele tonnen is over brugd", daagde Pieter de Groot (D66) de wethouder uit. Dat de mo tie verdere ambtelijke bemoeienis overbodig maakt, was voor de politi cus reden zich zorgen te maken over de werkgelegenheid in het raadhuis. „Wat de wethouder en haar ambtelijke medewerkers niet lukt, krijgt het A-team van TB en het CDA op een achternamiddag wel voor elkaar. Als wethouder Eelman Lees verder pagina 7 Alcoholgebruik in het openbaar is strafbaar. Drugs dealen ook. In de praktijk wordt er echter nauwe lijks tegen opgetreden. De ge meenteraad hield dinsdag een pleidooi voor een hardere aanpak door de politie en nadere afspra ken met de horeca. De politici ho pen daardoor èn door de projec ten voor de jeugd, te voorkomen dat Texelse jongeren in het 'stoepzittersmilieu' terecht ko men. De vier projecten voor jongeren, die de gemeente met financiële hulp van het rijk opzet, zijn door de raad met gejuich ontvangen. Aanvanke lijke bedenkingen tegen het plan voor de stoepzitters, dat nogal vaag was omschreven, zijn door nadere informatie verdwenen. De afspraak is dat de raad, via de commissie, in formatie krijgt zodra de exacte invul ling duidelijk is. Daaraan wordt hard gewerkt door een aantal deskundi gen van verschillende instanties die ervaring hebben met dergelijke jongerenproblematiek. Burgemeester Van Rappard bena drukte dat de gemeente al eerder aan het studeren was op mogelijk heden 'iets' voor deze groep te doen „Zaken zijn in een stroomver snelling geraakt door de Kohnstammgelden." Erna Eelman van de VVD maakt zich lichtbezorgd of de jeugd wel wil meewerken aan het project. Pieter de Groot (D66) wil graag dat ook iets wordt geregeld voor jongeren die 'mislukken' „Je kunt je handen er vanaf trekken en ze overlaten aan justitie, maar je kan ze ook iets anders bieden, bijvoor beeld via het project begeleid wo nen." Van Rappard reageerde terug- Openstelling van militair lucht ruim voor burgervliegtuigen, zal op het eiland waarschijnlijk nau welijks merkbaar zijn. De toestel len vliegen dermate hoog, dat ze amper zichtbaar en zeker niet hoorbaar zullen zijn. De ministe ries van Verkeer en Waterstaat en Defensie bekijken of vliegtuigen die wachten om op Schiphol te landen, tijdelijk boven Texel kun nen cirkelen. De schade aan het imago als eiland van ruimte en Twee auto-eigenaren die hun wagen aan het Achterom in Den Burg had den gezet, kwamen dinsdagochtend tot de ontdekking dat onbekenden hun voertuigen hadden bezocht Uit eén auto was kleingeld gestolen. De dader was via de niet afgesloten achterklep binnengedrongen. De andere automobilist miste een radio cassetterecorder en bandjes. Zijn portierraam bleek geforceerd. ,,De mannen wilden geen aangifte doen. Ze vonden dat dat geen nut had. want het waren toch vast junkies ge weest", aldus de politie woordvoerder. rust, is door de publiciteit waar schijnlijk veel groter dan de wer kelijke hinder. Boven luchthaven Schiphol is nau welijks meer genoeg plaats om alle wachtende vliegtuigen te laten rond cirkelen De drukte in de lucht zal nog verder toenemen, nu het kabi net heeft besloten dat het aantal lan dingen op Schiphol nog met 20.0001 kan groeien tot 380.000 Er moet dus naar elders worden uitgeweken. Het militaire luchtruim boven Texel en Volkel worden als alternatief ge noemd. Een een woordvoerster van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat (V en W) Maar het is nog veel te vroeg om te bepalen waar, op welke tijden, op welke De sloop van de Texel'94-kantine lijkt al gestart Onverlaten hebben In de nacht van zaterdag op zondag twee ramen ingegooid. Omdat het nog wel enige tijd zal duren voordat de club over nieuwe accommodatie beschikt, moet de schade worden gerepareerd. Dat kost zo'n 500,-. houdend. „Er is de jongeren niet op de man af gevraagd of ze mee willen doen Maar er is veel geld mee ge moeid. dus we willen wel bindende afspraken maken met de toekom stige deelnemers. Daarbij lijkt het me niet verstandig om op voorhand een alternatief te bieden dat óók aantrekkelijk is Rechten en plichten Het CDA is geschrokken van de onderzoekscijfers waaruit blijkt dat op Texel verhoudingsgewijs veel wordt gerookt, gedronken en geblowd. Kees Hin vindt dat preven tie zou moeten beginnen in gezins verband. „De ouders zijn als eersten verantwoordelijk en aansprakelijk." Hij memoreerde zijn trouwdag, waarop hem zijn rechten en plichten werden opgesomd. „Maar tegen woordig hebben mensen kinderen zonder te trouwen. Zou je die niet een foldertje kunnen geven als ze de geboorte komen melden." De raad reageerde geamuseerd. „Het lijkt ons dan een beetje aan de late kant voor voorlichting", aldus een gevatte Jaap Vlaming van GroenLinks Het is volgens Corrie Heijne van Texels Belang wel een goed idee als ouders bij de jongerenprojecten wor den betrokken. De burgemeester vond dat een goede suggestie Na dere afspraken maken met de horeca over verstrekking van alco hol aan |eugd en het omgaan met drugsgebruik zag hij niet zitten. „We spreken de horeca aan op hun eigen verantwoordelijkheid. Maar we wil len deze bedrijfstak zelf de kans te geven om hiermee aan de slag te gaan, in plaats van iets op te leg gen." I Uitslag 1994 I Prognose I 1998 75,06 I Naam: Adres: Postcode/Plaats Telefoon:Leeftijd: Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 4 maart is sa mengesteld en win een reis- cheque ter waarde van 750,-. Meedoen is heel simpel: boven staand lijstje invullen en opsturen naar de Texelse Courant, Postbus 11, 1790 AA Den Burg-Texel. Win naar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit. ledereen vanaf achttien jaar kan meedoen, de prijswinnaar wordt bekendge maakt tijdens de verkiezings avond, die op woensdag 4 maart in de schouwburgzaal van de Lindeboom wordt gehouden. De inzendingen moeten uiterlijk don derdag 26 februari in ons bezit zijn. U vult dus het aantal zetels in dat de deelnemende partijen volgens u zul- hoogte en onder welke voorwaarden wordt gevlogen De gesprekken tus sen Defensie en V en W vinden nog plaats. Zwart op wit staat nog geen enkele afspraak op papier Er wordt naar verschillende mogelijkheden gezocht Er zal zeker rekening wor den gehouden met de bevolkings dichtheid. Het stadium van overleg met bijvoorbeeld de gemeente is voor ons nog met aangebroken Maar eerst moeten duidelijk zijn welke kant we op willen." Niet uitgesloten is dat nadere af spraken worden gemaakt over de coördinatie tussen militaire oefen- vluchten en de burgerluchtvaart Bij schiet- of vliegoefenmgen mag dan bijvoorbeeld niet of alleen op grote hoogte worden gevlogen. Uitzondering De term militair luchtruim behoeft enige toelichting. Binnen een cirkel rond Vlieland (restricted area) mag uitsluitend door militaire toestellen worden gevlogen. Alleen bij hoge uitzondering mag een civiel vliegtuig hier komen Het luchtruim ten noor den en noordwesten van Texel staat weliswaar onder militaire leiding, maar met toestemming mogen er ook nu al toestellen uit de burger luchtvaart vliegen Daarnaast is het luchtruim ook verticaal opgedeeld in vakken, waarbinnen wèl burger toestellen mogen komen. De grens van het militaire luchtruim ligt boven Lees verder pagina 7 Texels CDA pydA Groen VVD D66 ujst 7 Opkomstl Belang Links j 6 3 2 2 1 1 Redactioneel commentaar Soms is hel doel belangrijker dan de procedure Aldus motiveerde wet houder Eelman haar Instemming met de motie van Texels Belang en CDA Een ovenwinning voor Texel'94. dat met 1,1 miljoen in de achterzak eindelijk de oversteek kan maken. Het mag de club dan gegund zijn. toch is er een verliezer: de politiek Waar de ambtelijke staf behoed zaam een tactiek uitstippelde, gunde de coalitie zich in de slotfase van de regeerperiode minder tijd. Opge jaagd door de fracties sprintte ook de wethouder recht op het doel af: afwikkeling van deze langdurige kwestie. Een omstreden strategie. Procedu res zijn er immers niet voor mets. Ze dienen een democratische doel en moeten de politieke bestuurders be hoeden voor uitglijders die nadeel aan de gemeenschap kunnen be trokkenen Wat denkt de gemid delde Texelaar na dit soort ad hoe- bestuiten nog van de lijvige beleidsprogramma s waarin het fi nanciële reilen en zeilen van de ge meente tot ver na het jaar 2000 bijna tot achter de komma is berekend. Verspilling van tijd en geld? Zeker van een politieke meerderheid passeerden de CDA- en TB-onder- handelaars de ambtelijke cijferaars. Met de verkiezingen in het vooruit zicht verklaarden de wethouders zich haastig solidair aan hun partij genoten en dirigeerden de ambte lijke adviseurs naar de kleedkamers Zonder de garantie van een dekking voor de extra uitgave werd de ge meentelijke kas na amper een paar uur bakkeleien anderhalve ton lich ter gemaakt Dit met instemming van een wethouder van financiën die zich erop beroept zuinig met gemeenschapsgeld om le spongen, maar in z'n nadagen aan het pot verteren slaat Dezelfde avond kre gen de sportschutters ook al f336 000.- toegezegd Getuige de unanieme wens voor een spoedige oplossing van de voetbalkwestie, had een volledig uit gewerkt voorstel wellicht een grotere meerderheid kunnen krijgen. Versto ken van achtergrondinformatie, wit- den de niet-collegepartijen zich er nu niet aan wagen. Van een raads- brede besluitvorming op basis van argumenten was geen sprake. Ken nelijk durfde de meerderheids-coali tie - inclusief wethouder Eelman - het met aan hierover het kiezers oordeel af te wachten De toch al bekritiseerde bewindsvrouw waagde zich in een wespennest Of ze hier voor de rode kaart verdient, is een vraag waarover de kiezer zich zat uitspreken. len behalen Ter vergelijking hebben wij de zetelverdeling van de vorige verkiezingen in maart 1994 erbij ge geven. Let er op dat het totaal aantal zetels vijftien bedraagt Voor de dui delijkheid- dit jaar nemen slechts zes partijen aan de verkiezingen deel Lijst 7 - indertijd aangevoerd door Gelein Jansen en Jan van Asselt - behaalde vorige keer geen zetels en komt nu niet op de lijst voor. In de laatste kolom dient u te raden hoeveel procent van de ruim 9900 kiesgerechtigden gaat stemmen Zorg dat u het getal met twee cijfers na de komma invult Bij gelijklui dende voorspellingen is degene die het uiteindelijke opkomstpercentage het dichtst benadert, de winnaar van een reischeque ter waarde van 750.-, beschikbaar gesteld door Rabobank Texel. (Advertentie) (Advertentie) (jna ZmarLrJhrtii k bé bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: A^UDIO IDEO TELECOM DEMOCRATEN Texel'94 kan dankzij een subsidie van ƒ7,7 miljoen van de gemeente de oversteek naar de overzijde vande Haffelderweg maken. (Foto uit coOcctie gemeente Texeh

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1