Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Van Rappard: eerst meer informatie Waalder „schip" op drift geraakt roerisme centraal in politiek café Frits Langeveld wil de ruimte in Kogers klagen over gedrag asielzoekers Gemeente helpt bij opruimen „zwerfasbest Wij zijn géén racisten" -BilS 3® ieni Actie tegen wachtende burgervliegtuigen? èmeente vervangt kolkenzuiger Brandweerpost in De Koog? Door de rug Schulpengat in de vaart Eerste lepelaars - VERDER ]\T IN DIT l\ummer Dorp loopt warm voor 9e Oosterend Present 2 Folk en blues voor muziekliefhebbers 2 ROS 733 op weg 3 Weinig tegengas voor kamerlid 5 Miek Jimmink heeft goed leren kijken 5 Zo kan het dus ook: derby verloopt sportief 7 TEXELSE'^COURANT EUROMASTER 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11257 DINSDAG 17 FEBRUAR11998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ^jtinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 J Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG, s IONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) ons' 'its Langeveld gaat in 2001 de limte in. DeTexelaar is ,,n van i zes mensen die staat inge- ihreven voor een tocht met »n „Space Cruiser", een "®e3aceshuttle-achtig vliegtuig uslaarmee een reis buiten de ~Impkring wordt gemaakt. angeveld bevestigde zijn jornemen gisteravond in lurnaaluitzendingen op di- srse zenders. De opnamen arden gisteren in het hl:pacecentrum in Noordwijk emaakt. ITO, Incredible Adventures Europe" !aet het bedrijf dat de ruimte- 'u,iizen aanbiedt De Space "Kruiser, die met een vliegtuig de Uiicht in wordt gebracht, is nog in itwikkeling Daarom duurt het og even voordat de eerste pas- Chagiers meekunnen. I mangeveld kreeg zo'n twee we- s;jn geleden voor het eerst een tailing van het bedrijf onder .„gen. „Iemand had ze verteld v\ 'animijn treinreis om de wereld. Dat vonden ze kennelijk bijzon der. Ik werd gebeld of ik ook wat voelde voor een ruimtereis. Ja, dus." DeTexelaar zegt al jaren ge fascineerd te zijn door ruimte vaart. „Hoe dat is begonnen? Ik denk net als bij iedereen met de maanreizen. Ik zat voor de buis en volgde alles. Astronaut zijn, dal is toch een droom?" De ruimtereis met de Space Cruiser duurt slechts 2,5 a 3 uur. maar daar gaat een week training aan vooraf. „Da's juist zo leuk Je raakt een beetle ingevoerd in dat wereldje", verheugt Langeveld zich nu al. Hij mag echter alleen mee als hij door de medische keuring komt. „Maar ik verwacht daar geen problemen mee." De kick zit 'm voor hem in een 'op telsom' van ervaringen die hij denkt te .ondergaan „Griezelig? Ik vind het met eng Als het niet vertrouwd was, zouden ze geen mensen mee laten gaan." Tijdens de trip ervaren de pas sagiers slechts een paar minuten gewichtloosheid Voor de tocht moeten ze 98 000 dollar neertel len. Dat is omgerekend ongeveer ƒ200.000,-. Geen probleem voor Langeveld „Mits de verkoop van mijn bedrijf doorgaat", houdt hij een slag om de arm. „Maar in dat geval reserveer ik geld voor unieke dingen. Dit is zoiets. Veel geld voor een paar minuten gewichtloosheid7 Och, het is het waard voor mij." Links de archieffoto uit maart 1985, toen het achterschip voor de smederij van Lou Witte (rechts op de foto) aan de Polderweg net voor anker was van de werkplaats in De Waal. Het schip Is verdwenen. gegaan. Rechts een recent plaatje IFoto Gerand Timmerman) ntij 2, t gemeentebestuur voert nog -"!n actie tegen de plannen om iir| luchtruim boven Texel aan te zen als wachtgebied voor ~keers-vliegtuigen die op liphol willen landen. „We wil- Ier eerst meer informatie over jben", antwoordde burge ester Van Rappard gistera- id op vragen van Jan Koolhof )A) in de raadscommissie voor emeen en organisatorisch be- 1. olhof vroeg zich af of de burger- igtuigen niet ergens anders rond- kunnen draaien in afwachting 1 toestemming voor landing. De ■gemeester kon daar geen zinnig ord over zeggen. Het staat nog It vast in hoeverre er sprake is van ygroo^robleem^Va^vord^en gemeente trekt f310.000,- uit ar een nieuwe kolkenzuiger. De de zuiger is afgeschreven en Toont slijtage aan diverse vi- 19 onderdelen zoals de vacuüm- mp. Deze onderdelen zijn niet tegen zeer hoge kosten te repa- en. Ide gezien de eilandsituatie kan ijkolkenzuiger met worden ge it De machine wordt gebruikt irhet legen van straatkolken, vet- ®nkputten, het reinigen van npgemalen en hoofdriool, het irspuiten van duikers en het ver pen van verstoppingen. staan onder luchtruim boven Texel? Hoe hoog zitten die vliegtuigen7 Wat is ervan te horen7 Pas als daar dui delijkheid over is. kan worden be paald, of actie zinvol is. Overbodig Commissielid Peter Bakker (Groenünks) zei dat het helemaal met nodig is dat vliegtuigen ergens rondjes draaien omdat ze niet kun nen landen. Het is immers bekend welk vliegverkeer is bestemd voor Schiphol7 Als vast staat dat een vliegtuig daar niet direct kan landen moet het gewoon later vertrekken. Of onderweg minder gas geven. Een instantie als Eurocontrol (de Euro pese luchtverkeersleiding) moet dat precies kunnen bekijken en regelen, maar Eurocontrol functioneert blijk baar met. Vliehors Een andere kwestie is de aanhou dende hinder die in de noordkop van Texel wordt ondervinden van oefe ningen op de Vliehors Over de ernst daarvan bestaat geen verschil van mening. De bewering van staatsse cretaris Gmelich Meijling dat het al lemaal best meevalt en dat de klach ten eerder af dan toenemen, is dan ook slecht gevallen Van Rappard vertelde dat hij zich over dat onder werp „minder aardig" heeft uitgela ten tegenover de staatssecretaris „We voeren de druk op" Watteden- ken geeft dat de hoofdinspecteur voor de milieuhygiëne die in deze de belangen van de burgerij zou moe ten behartigen, zich nogal pro defen sie opstelt en ook met zwaar aan de kwestie tilt. Zelfs als het waar is dat er minder wordt geklaagd, zegt dat weinig. Het kan immers best zijn dat mensen hun mond houden omdat het toch met helpt. De burgemeester riep de burgerij dan ook op geluidsoverlast te blijven melden. Hans Roeper (PvdA) zag het inscha kelen van de politiek als een moge lijkheid. Zijn fractie is daarover al be zig met partijgenoten in Den Haag. Paul Kikkert (Texels Belang) ver telde dat het vorige week weer bar en boos was. „Half De Cocksdorp stond te schudden. Het geluid was zelfs te horen bij de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg". Het college heeft nog enige hoop gevestigd op het TNO-onderzoek dat is gericht op het meten van at mosferische en andere omstandig heden die invloed hebben op de mate van hinder bij oefeningen. Aan de hand daarvan zou bepaald kun nen worden onder welke omstandig heden oefeningen te veel last ver oorzaken Het betreffende rapport zal ook in handen komen van het Texelse gemeentebestuur. Het is niet uitgesloten dat naast Den Burg en De Cocksdorp ook De Koog een post krijgt van waar uit de brandweer kan uitrukken. Daarbij moet niet worden gedacht aan een volwaardige kazerne, maar aan eenvoudige standplaats voor een brandweerwagen. Dat heeft te maken met het feit dat met alle plaatsen van Texel voor de brandweer bereikbaar zijn binnen de daarvoor gestelde maximale tijd na alarm. Met een uitrukmogelijkheid in De Koog zou dat probleem zijn op gelost. Maar het hier paraat houden van een bluswagen heeft weinig zin als in de directe omgeving geen brandweerlieden beschikbaar zijn. Het streven is er dus opgericht om brandweermensen te werven die wonen en werken in De Koog, zodat ze binnen een paar minuten de auto Een 10-jarig meisje uit Malden is zaterdagmorgen tijdens het trampo linespringen in De Cocksdorp door haar rug gegaan. De blessure leek aanvankelijk zo ernstig dat een ambulance werd gewaarschuwd. Ze is voor onderzoek overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis in Den Hel der. Veerboot Schulpengat Is na een onderhoudsbeurt van ongeveer een maand weer in de vaart. Het schip dat gedurende de opknapbeurt in de ha ven van 't Horntje lag afgemeerd, onderging allerlei routinecontroles Verder kregen de autodekken een kwastje en werd de belijning ver nieuwd. Zichtbaar is ook de nieuwe vloerbedekking in de omloop van de salon. Het vloerkleed maakte plaats voor een hardrubber looppad De omloop is nu een stuk makkelijker schoon te houden kunnen inspringen. Er zijn er min stens zes nodig om een betrouw bare eenheid te kunnen vormen De gemeente heeft daarover contact gehad met de Koger dorps commissie De eerste lepelaars zijn weer terug uit Afrika. Marco Witte, secretaris van Vogelwerkgroep Texel, heeft op vrijdag de 13e de twee exemplaren gezien in De Geul Dit is wat eerder dan gemiddeld, maar ook weer niet echt vroeg. Ook de eerste grutto's zijn weer teruggekeerd uit het zuiden. In Waalenburg zag Witte zaterdag drie van deze vogels Waar de ontmanteling van Keijser Co aan de ene kant van De Waal veel opzien baarde, verdween aan de andere zijde van het dorp in alle stilte ook een markant object. Het achterschip dat tientallen yaren voor de smederij van Lou Witte aan de Polderweg de aandacht trok. is ineens verdwenen. De kajuit was afkomstig van de Curlew, een vaartuig dat in betere dagen dienst deed voor het NIOZ en later als ponton in de jachthaven lag. Het achterschip was voor dit doel niet nodig en werd voor de sloop overgenomen door Witte, die het overbracht naar zijn bedrijf Het gevaarte trok jarenlang de aandacht en ging vete malen op de kiek. Nu de markante smid zijn bedrijf om gezond heidsredenen opdoekt, moest ook het achterschip verdwijnen. Een schroot- handelaar sneed het in stukken en laadde het op de auto. Nu de Waalder smid -mz'n soort de laatste op het eiland - ermee ophoudt, is het smedersvak letterlijk in het museum beland. Witte voelde zich niet meer in staat zijn be levenissen aan de Texelse Courant toe te vertrouwen. (Foto Gerand Tmmerman) 5J idaten voor de gemeenteraad an vrijdagavond in debat over ttoeristisch beleid op Texel. Dat beurt in „het hol van de leeuw": dplaats De Koog. Om precies te I n in café De Kuip, aanvang 20.30 r. Radio Texel verzorgt een IJptstreekse uitzending. i politici worden over hun standpun- 'aan de tand gevoeld door een tatschappelijk forum. Daarin ne- in plaats Martin Warnaar (Texelse iréniging van Logiesverstrekkers), ins de Leeuw (Texels Verbond van idernemers), Jook Nauta (Horeca xel), Rein Stam (Horecabelangen Koog), Menno Stam (Tien voor ixel) en Frits Agter (Dorps- Inftnissie De Koog) Gespreks- (ders zijn Bart Bosch (Kabelkrant) en Frans Hopman (Texelse Courant) Om te beginnen mogen de aanwezi gen reageren op de stelling „Texel is al vol genoeg, het mag niet drukker worden". Onlangs daagde Tien voor Texel de politieke partijen uit om een referendum aan dit onderwerp te wij den Wellicht volgt het antwoord vrij dag De 47 000-grens en verplaatsing van bedden zijn kwesties die hiermee rechtstreeks verband houden en wel licht de volgende „regeerperiode" nóg actueler worden. Verder zullen zaken als jongerentoerisme, de 1-2- 3 regeling en gratis openbaar vervoer de revue passeren. Het politiek cafe duurt tot circa 23.00 uur; om 21.30 uur is het pauze. Alle belangstellenden zijn welkom. Het publiek mag ook vragen stellen en zich in de discussie mengen. Op initiatief van de WLTO gaat binnenkort een actie van start om boeren te stimuleren zogenaamd zwerfasbest op te ruimen. Daar mee worden losse stukken asbest bedoeld: brokstukken, reserve platen of stukken asbest die bij vervanging aan de kant zijn gezet. Asbest mag niet meer opnieuw wor den gebruikt omdat het bij bewer king gevaar oplevert voor gezond heid. De boeren willen het daarom wel kwijt. Maar in de vuilnisbak gooien mag met en afvoeren via De Hamster kost f250,- per ton Om de financiële drempel lager te maken, worden agrarische bedrijven in de gelegenheid gesteld maximaal 1300 kg (twee grote kunststofzakken - „bag bags") asbest af te voeren voor een aanzienlijk lager tarief. De gemeente wil aan deze actie bij dragen door (25,- per deelnemer be schikbaar te stellen, wat neerkomt op f2000,- als 80 van de 185 bij de WLTO aangesloten bedrijven mee doen Ook zet de gemeente perso neel in bij organisatie en uitvoering van de actie. Het financiële verhaal is nog niet helemaal rond omdat nog met vast staat of ook de provincie zal bijdragen In West Friesland zijn vorig |aar met een soortgelijke actie goede resulta ten geboekt. Een derde van de WLTO-leden deed mee, waarbij 350 ton asbest werd ingezameld. Niet bij de WLTO aangesloten boe ren moeten een hogere bijdrage be talen Voor particuliere niet-agrarièrs die van hun losse zwerfasbest afwillen bestaat (nog) geen regeling Aanmelding voor de actie is op dit moment nog niet mogelijk De ge meentelijke bekendmaking met na dere gegevens verschijnt binnenkort in deze krant. „Je durft er bijna niet over te be ginnen, want voor je het weet word je voor racist uitgemaakt. Maar wat hier gebeurt loopt écht de spuigaten uit." Een bewoon ster van De Koog heeft de stoute schoenen aangetrokken. Mede namens andere bewoners van het dorp klaagt ze haar nood over de groep asielzoekers die momen teel op De Vogelmient is onderge bracht. Bram Guiljam van Vluch telingenwerk Texel kan zich voorstellen dat er irritaties zijn. „Er is inderdaad het één en ander gebeurd." Inwoners van De Koog vragen zich af waarom geen politieberichten ver schijnen over de delicten die zijn ge pleegd door bewoners van De Vogelmient Als wij een deuk in een pakje boter rijden staat het breeduit in de krant Maar wat zij doen staat nergens Het lijkt erop alsof dat be wust wordt stilgehouden", aldus een bewoonster, die anoniem wil blijven, maar haar naam is wel bij de redac tie bekend. De politie geeft aan dat geen sprake is van een verschillen de aanpak „Kleine zaakjes als win keldiefstallen, want daar praten we over, geven we tegenwoordig hele maal met meer door aan de pers Dus nu ook niet." Volgens de bewoners is er meer aan de hand. „Het is een groep jonge mannen, de meesten komen uit Irak en Afgamstan. Die komen naar Ne derland om de dienstplicht te ont vluchten in hun land. Terug kunnen ze niet meer, want met deserteurs maken ze daar korte metten." De Kogers hebben de indruk dat de Aan de rommeligheid van menig erf wordt bijgedragen door resten asbest die daar „zolang" zijn neergezet. (Foto nam en Graan mannen zich van weinig iets aan trekken. „Ze hebben toch niets te verliezen. Je zou denken dat ze blij zijn met wat Nederland hen biedt. Ze gaan er echter weinig respectvol mee om." Als voorbeeld noemen ze het vernielen van tuinen, bij mensen het erf oplopen en door de ramen naar binnen gluren of aanbellen tij dens nachtelijke uren omdat ze van de telefoon gebruik willen maken. Meer politie Bram Guiljam wijt het probleem deels aan het cultuurverschil. „Ze komen net het land binnen weten niets van Nederlandse zeden en ge woonten en worden gelijk in een dorp geplaatst zonder vorm van be geleiding. Dat is eigenlijk vragen om moeilijkhedenHij begrijpt dat som mige omwonenden zich onvrij voe len en is voorstander van een eerste opvang in een groter centrum, waar uitleg kan worden gegeven over het gastland. „Vaak weten ze niet eens dat bepaalde zaken hier 'not done' zijn In hun cultuur is het misschien normaal om via de kortste weg te lo pen, dus dwars door iemands tuin Maar dat botst hier." Een grote groep jonge mannen bij een plaatsen, waarvoor niets aan vermaak mag worden geboden om dat nog met duidelijk is of ze über haupt in Nederland mogen blijven, geeft problemen „Die lopen met hun ziel onder hun arm. Als we ze aanspreken op bepaald ongewenst gedrag, want dat is wel gedaan, dan stoot je op onbegrip of de taalbarriè re Bovendien is de doorstroming zó groot, dat er nauwelijks beginnen aan is." Guiljam heeft afspraken met Kogers gemaakt. Ze kunnen hem bellen bij overlast. De politie heeft aangekondigd meer controles in winkels te gaan houden. Guiljam denkt dat dat mogelijk goed werkt. „Ze hebben doorgaans veel respect voor uniformen. Eén stevige aanpak en dat gaat als een lopend vuurtje onder de andere bewoners rond." Stil verwijt Het COA (Centraal Orgaan voor Op vang Asielzoekers) regelt enige be geleiding voor de vluchtelingen, maar die is minimaal „Het zijn door gaans uitzendkrachten. Dat heeft al les te maken met het tijdelijke karak ter van de opvang. Zonde om veel energie in te steken." Volgens Guiljam is voorat niet goed uitge zocht of de opvang op Texel wel ge schikt was voor pas binnengekomen vluchtelingen „Ze zijn hier zomaar geplaatst, iedereen voelde zich overrompeld Voor sommige Kogers is de maat echt vol. „Waarom moet zoiets altijd in ons dorp7 We hebben 's zomers al last van toeristen en nu hiervan7" Het stille verwijt aan het adres van de gemeente is echter niet terecht De gemeente kan er namelijk niets aan doen de eigenaren van het bungalowterrein hebben recht streeks een contract met het COA afgesloten. De gemeente is daar net zo goed onverwacht mee geconfron teerd als de bewoners van het dorp Guiljam verwacht in maart verbete ring Dan wordt De Vogelmient ge bruikt voor asielzoekers die een eer ste procedure hebben doorlopen „Dan komen ook weer meer gezin nen Dat geeft veel meer rust." (Advertentie) LftKê QmrLrJixiil t» bel bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Df EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spmbaan b.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1