Sport 'eidevogels centraal lin expositie EcoMare Leerzame „ramp" is aanslag op creativiteit •TEXELSE 7 COURANT Goede series bij bowlers J Darttoernooi Kennismaken met badminton - Flessenpost uit Engeland J3edrijvig heid Twee winnaars in 20e klaverjasronde Bankdrukwedstrijd bij Sportschool Verrassende uitslagen bedrijvenleague Eilandcompetitie blagen Tevoko Tennistoernooi Puzzelrit SVO Verrassende damwinst voor Cees Vinke Speelgoedzaak breidt fors uit Atletieksucces in Dortmund Scout Feyenoord traint Koog-jeugd VRIJDAG 27 FEBRUARI 1998 ij, de vogels en het gras", luidt speelse titel van een expositie »r weidevogels, die sinds vrij- 3 is te zien in EcoMare. „Een ter moment kon bijna niet. De viten zitten alweer achter de laien aan en de eerste grutto's 1 gearriveerd", aldus Giel Witte 1 Vogelwerkgroep Texel, die de kotening verrichtte. Liefhebbers Ciöïben overigens nog ruim de tijd, nt de tentoonstelling loopt tot met de herfstvakantie. t het plaatsen van een nest- ichermer gaf Witte het startsein ir de expositie. Deze was vorig jaar 3 zien in het Fries Natuurmuseum .eeuwarden, maar is mede sa- ngesteld door EcoMare. Mede- •kers Sytske Dijksen en Arthur '1 sterbaan hielpen in Friesland bij de ;hting. Toen de expositie naar het B^nd verhuisde, gaf hun collega jkêf Busch er een Texelse draai i Zij heeft o.a aandacht geschon- i aan het eieren rapen als bijver- nste en wadvogels die in de wei- jen broeden. Een fragment uit een (Jik van Daalder over boerenjon- is die de vogelwachter te slim af op beren te zijn, is een aardige illus- h ie. Dat geldt ook voor de pet met •en naast een deftige hoed. „Dat ;[l" ji het onderscheid aan te geven ;en de Texelse en Friese volks- M uur Hier zocht men eieren voor geld, in Friesland hielden ook K en van stand zich ermee beziq na-3 °rH Kunst en ander vormt een welkome ,C,ivulling op de overige informatie, meer algemeen van aard is. Ener- ,i s wordt ingegaan op het biologi- I ■~~~- OC? f ede series gaven afgelopen week doorslag bij de bowlers. Dat gold "ITl;er voor Wil Rovers, die dankzij mooie 685-serie haar team de All ,rs aan een overwinning (3-2) op 'r jweg Sportief hielp. Maar ook bij r/"S werden hoge scores gegooid, t onder meer een serie van 673 i Chris Krijnen en een 661 van lfl,/ze Dijt werd Spareribs aan de jekar gebonden. Bij Strandplevier 't Cafeetje te Oosterend wordt za- dag 7 maart vanaf 19 00 uur een pttjöernooi gehouden. Voor dit fels Open 501 toernooi kan men „,h aanmelden tot en met vrijdag 5 TU, art via telefoon 318 975. Verschil de goede spelers doen mee, dus belooft een spannende strijd te ..irden Het is de eerste keer dat de m-dstrijden in Oosterend zijn. Er lur.rdt gespeeld in poules, waarna 7-rdt overgegaan tot het knock out- teem. Inzet is de Amstelbokaal. sche aspect. Dat gebeurt aan de hand van fraai opgezette weide vogels, waarvan een vliegende tureluur met jong onder zich geklemd het hoogtepunt is. Met koptelefoons kan men per vogel de kenmerkende roep beluisteren. Anderzijds besteedt de tentoonstel ling aandacht aan zaken als bescher ming, bedreigingen en kunst Bezoe kers treffen aquarellen, etsen, beeldjes en zelfs een postzegel collectie van weidevogels, in bruik leen gegeven door particuliere verza melaars. Boerenzoon Hieruit blijkt dat weidevogels tot de verbeelding spreken. Toch is de stand om allerlei redenen de afgelo pen kwart eeuw flink terug gelopen Als boerenzoon èn vogelliefhebber volgde Giel Witte deze ontwikkeling van nabij. In zijn toespraak vertelde hij dat momenteel met acht vrijwilli gers aan nestbescherming wordt ge daan Samen bestrijken ze een kleine 450 hectare van 27 boeren In 1997 vonden ze ruim 200 nesten. „Door de oprichting van de Agrari sche Natuurveremging zal de belang stelling van de boeren voor weide vogels, die over het algemeen toch wel groot is, alleen nog maar toene men", blikte Witte positief vooruit. Dat Witte niet alleen bij de boeren, maar ook bij de vogels respect geniet, vertelde EcoMare-directeur Jan Kui per aan de hand van een anekdote. „Vorig jaar zag hij hoe een kiekendief een jonge haas pakte De vogel vloog vervolgens recht op Giel af. Toen hij hem zag liet hij van schrik zijn prooi vallen. Gesnapt." Wie kennis wil maken met de bad- mintonsport is maandag om 19 30 uur welkom in sporthal Ons Genoe gen. Dan begint een kennismakings cursus van vier lessen, onder bege leiding van een trainer. Meedoen kost ƒ20,-, maar als een deelnemer na de lessen besluit lid te worden van de badmintonclub, dan wordt dit bedrag in mindering gebracht op de contribu tie. Belangstellenden vanaf 14 jaar (ook ouderen) zijn welkom. Aanmelding of inlichtingen via Margriet Reij (312 345) of Jaap Jager (317 835) Ineens zag ik een fles. Mijn oog 'iel op het goudkleurige, glim- nende papiertje dat erin zat. Het vas opgerold, maar ik zag met ten letters aan de binnenkant. je 9-jarige Jefta Bakker uit mmen wordt opnieuw opge- vonden bij de gedachte aan de 'Ondst die hij dinsdag deed op tel strand bij paal 9. In de fles zat een briefje van de 10-jarige Nell Sanders uit het Engelse Kent Jefta 's moeder Eveline (van fami lie Bakker van de Amaliaweg) vertaalde het verhaaltje voor hem. Nell zoekt een penvriend. Dat lijkt Jefta wel wat. Zi/n moe der schreef zijn reactie op in het Engels. ..En nu ga ik hel over schrijven Maar dat is wel lastig, zo'n andere taalDe brief gaat. vergezeld van dit krantenverhaal, binnenkort op de post. Koning winter heeft Texel in zijn greep. De weersomstandigheden zijn extreem. Door sneeuwduinen en gladheid zijn veel wegen onbe gaanbaar. Ouderen en zieken kun nen met meer worden bereikt en agrariërs zien geen kans meer om hun stallen vorstvrij te houden En dan komt het bericht binnen dat de TX 28 de stroomvoorzienmgskabel door het lage water heeft geraakt De elektriciteit op het eiland valt uit terwijl aan boord van het schip na een explosie brand uitbreekt De zes opvarenden lijken reddeloos verloren Het begin van een spannend jon gensboek? Welnee. Dit is waar het college van b en w en. de hoogste ambtenaren van de gemeente zich dinsdagmiddag intensief mee be zig hebben gehouden. ,,Een uiterst nuttige papieren oefening", aldus gemeentesecretaris Piet Zoon. ,,Heel intensief ook. Mijn vrouw zei: wat kom je met een rood hoofd thuis!" De oefening was bedoeld voor het op elkaar afstemmen van de on derlinge communicatie Bij derge lijke rampen nemen burgemeester en wethouders, de GGD. de brandweercommandant en het hoofd van de politie zitting in een beleidsteam Zij nemen strategi sche beslissingen, die moeten wordenvertaald" naar de praktijk door de ambtelijke staf en de men sen van politie en brandweer Omdat een ongeluk meestal niet alleen komt, waren drie mensen uit Den Helder. Wieringen en Wie- nngermeer naar Texel gekomen om als ..luis in de pelsr te functio neren. Steeds als wij weer iets hadden bedacht, kwamen zij weer met iets nieuws. Waren ze lastige camerateams van SBS 6 die infor matie wilden, of waren er proble men bij het Zorgcentrum, zodat we noodopvang voor bejaarden moesten regelen En als we dan besloten ze naar het Nioz te bren gen, omdat daar een eigen stroomvoorziening is, bleek dat daar weer een congres met 400 wetenschappers aan de gang was..." Het was voor de gemeente niet al leen een lesje in communicatie, maar vooral ook in het vinden van creatieve oplossingen Die kwa men uit de meest onverwachte hoeken. Zo kon Teso weliswaar niet varen wegens het lage water, maar biedt de boot wel een goede, met een eigen systeem te verwar men ruimte voor opvang van grote groepen mensen. En de beman ning van de TX 28? Die kon wor den gered door inzet van de kust wacht. Texelaars kunnen gerust slapen. gaf de 672-serie van Gerrie Verseput de doorslag voor de zege op de Champ. Sisters Uitslagen Donderdagleaque. Champ Sisters- StrandplevierO-5; Badweg Sportief-AII Stars 2- 3, Hordifood-De Metro 2-3, BBS-Spareribs 5- 0. Snackplek-Meanteam 2-3; Sommeltjes-Bert van der Wal 2-3. Huisvrouwenleaque. Bloopers-T Fords 1-3, WBZ-De Pms 3-1. Juttertjes-Klaver 4 1-3 Leuk hoekje in de expositie: hoed. pet en eierverzameling (Foto Frans Hopman) Het komt niet zo vaak voor dat twee koppels hetzelfde aantal pun ten halen in één kaartronde. Dat twee koppels samen een ronde winnen is helemaal uniek. Toch was het afgelopen maandag zover. In de 20e competitieronde van klaverjasclub Den Burg behaalden zowel Astrid Hennink/Gerrie Groot- jen als Gonda Kiewiet/Roel de Zwart 7576 punten. Voor Hennink en Grootjen was het de tweede achtereenvolgende ronde winst. Zij stijgen door dit resultaat naar de achtste plaats en nemen de leiding in de derde periode. Kiewiet en De Zwart blijven op de zesde plaats staan en staan in de periodes tand vierde. Als derde eindigden Willem en Ko Koomen met 7424 pun ten. De broertjes kunnen het de laat ste paar weken uitstekend met elkaar Zaterdag houdt Sportschool Texel de jaarlijkse bankdrukwedstrijd. Bij het bankdrukken, een van de drie onder delen van het zogenaamde powerliften. probeert de deelnemer liggend op een bankje een stang met daaraan zoveel mogelijk gewicht vanaf de borst omhoog te drukken. Ditmaal wordt in twee categorieën gestreden, heren nieuwelingen en heren routiniers. Vooral bij de laatste groep zijn de resultaten de afgelopen jaren sterk verbeterd. Was het vroe ger een topprestatie als je maximaal honderd kilo kon bankdrukken, tegen woordig warmen de routiniers met dit gewicht de stang op! Er hebben zich elf deelnemers voor de wedstrijd ingeschreven, minder dan in voorgaande jaren. Maar aan gezien de prestaties van de kanshebber erg dicht bij elkaar liggen, belooft het een spannende wedstrijd te worden. De wedstrijd begint rond 20 00 uur in de Sportschool, de en tree is gratis en belangstellenden zijn welkom. vinden, in het algemeen klassement staan zij vijfde en in de periode tweede. Gerda en Freek Veeger scoorden maandagavond 7320 pun ten en stijgen naar de derde pllaats in de totaalstand. De vijfde plaats was voor Frans Bos en George Eelman met 7120 punten. Zij staan nu in to taal tiende. Ook Dim Winters en Hanna Zijm (kundig vervangen door Frans Witte) speelden'meer dan 7000 punten bij elkaar. Zij behaalden 7045 punten en stijgen naar de 31 e plaats. In het algemeen klassement nemen Fenny en Rob Caspers langzaam afstand van de drievoudige kampioe nen Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp Zij staan nu ruim 1.800 punten voor Freek en Gerda Veeger staan derde, voor Chris Schraag en Nico Barhorst. Dit koppel deed. door vijf marsen te spelen, goede zaken in het marsenklassement. Zij gaan aan de leiding met 49. Het gemiddelde van de avond was met 6.250 punten bijna 100 punten hoger als vorige week. Er werden 66 marsen gespeeld. Deze week werden diverse bowlingteams verrast door het sterke gooien van de tegenstander Koplo per IBS/Oele/Schoo verloor onver wacht van Strandplevier/De Zeester waar Piet Kager een 200-game liet noteren Arnoud Dijker en Marcel Witte van Alkema en Honingh vorm den een sterk team en wonnen met 4-1 van Op de Steenenplaats. Primera Mets had aan kopvrouw Janny Mets een sterke. Met games van onder meer 172 en 176 gaf ze Hotel Tatenhove geen kans ook maar één punt te behalen. Trijn Stiggelbout van Vliegveld- restaurant Texel gooide een prach tige serie van 722, wat resulteerde in een overwinning van 4-1 tegen Land en Zeezicht. Paal 12 moest flink te gen de wind in. maar Ton Witte was op dreef en blies Windkracht 12 met games van 199 en 193 van de baan. Vader Gerard en zoon Kees Jaap van der Kooi poseren met mascotte Toy-toy bij het trein tje met jeugd. /Foto Frans Hopman) Zaterdag 21 januari: Programma dinsdag 3 maart: Heren: Veld A mannen Tevoko 1-Volendam 2 3-1 18.30 OSG-Kobeko Tevoko 2-Vodi 2 0-3 19 15 Grote Slock 2-Sportshop Dames: 20 00 Teso-Handicap'94 Tevoko 1-Vodi1 0-3 20 45 Cocky's Kapsalon-Maarcobouw De Boemel 1-Tevoko 2 0-3 2-1.30 Paal 28/De Knm-Paal 9 22.15 12 Balcken-DGM Veld B dames 18 30 Rabo-Dennenoord 19.15 LenR-Euroase 20.00 EcoMare-Cavo Latuco 20.45 Tatenhove 2-Slagerij Beverdam 21 30 Ass Kant Waayer-Fitt 22.15 Graaf Spuiterij-Tex Autocentrale Veld C dames: 18.30 Haarstudio-Timmers Bakkerij 19.15 Westerlaken-Nioz 20.00 Durper Drup-Leydekkers 20.45 Eierlandse Huis-Waayer 2 21.30 Nokanto-Slag lepe de Boer 22.15 Question-Klif 12 Wedstrijdleiding: Hans, telefoon 312339. Uitslagen 24 februari Tatenhove1-Paal9 3-0, Graal Spuitenj-Kees de Waal 3-0, Super-Tex. Autocentrale 1- 2, Kobeko-Cocky's Kapsalon 1-2 Paal28/Knm-D G M 3-0 12 Balcken-Maarcobouw 2-1 Keurslager Dros- Videolux 3-0, Top Tien-ABN-AMRO 1-2. Zeilmakerij- Smash'68 2-1, Jozefschool-De Rival 0-3, Grote Slock- Gimsel 1-2, Wiersma Meubelen-Cinema Texel 1-2 Westertaken-Timmersbakkenj 2-1Durper Drup-Nioz 0- 3, Eierlandsche huis-Leydekkers 3-0, Slag lepe de Boer-Waayer2 3-0, Question-Nokanto 1-2, Haarstudio- Klil 12 0-3. Tennisvereniging Koogerslag houdt zondag 8 maart van 12.00 tot 16.00 uur in de Stappelandhal een open 50+ mixtoernooi. De kosten voor deelname bedragen tussen de 10.- en ƒ15.- per persoon, afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Opgeven kan per persoon of per paar vóór woensdag via 't Stappeland, telefoon 327 000 of via A. Kamstra, telefoon 317 736. Alle Texelaars mogen zaterdag mee doen aan de puzzelrit van SV Ooster end. Inschrijven kan vanaf 18.00 uur in de kantine bij het voetbalveld. De eerste auto vertrekt om 18 45 uur. Meedoen kost ƒ5,- per wagen, onge acht het aantal inzittenden. Na afloop is in de kantine bingo met prijzen Dammer Bert Duin is al geruime tijd in vorm. Met inventief spel weet hij allerlei wendingen in het spel te vlech ten, waardoor menig tegenstander in verlegenheid wordt gebracht. Het compliceren van de stelling vraagt echter veel bedenktijd. In tijdnood gaat dan nogal eens het opgebouwde voordeel verloren. In de deze week gespeelde partij was het echter Cees Vinke, die met een verrassende slag- zet tevoorschijn kwam. Hij forceerde daarmee een doorbraak naar dam en pakte zo de volle winst. Gerrit Vlaming behaalde eveneens de volle winst, dit keer ten koste van Jaap van Heerwaarden; een klein foutje werd hem noodlottig. Frans Bos kon het, ondanks hard werken, niet bolwerken tegen Rinus Vittali. In het middenspel forceerde Vittali via een schijfoffer een beslissende door braak Harry van de Wetering en Gerrit Blom gaven elkaar weinig toe Met degelijk spel voegden beiden een welkom punt aan hun score toe Uitslagen: Ben Dum-Cees Vinke 0-2: Jaap van Heerwaarden-Gernt Vlaming 0-2, Harry van de Wetenng-Geml Blom 1-1, Frans Bos-Rmus Vittali 0-2 Om de aandacht te vestigen op de uitbreiding van de Intertoys speelgoedzaak aan de Stenen plaats. reed vrijdag een treintje door Den Burg. Een schot in de roos. want bijna duizend kinderen en ouders maakten een ritje. De familie Van der Kooi vergrootte de winkel met 70 m2 door de tuin achter het pand erbij te trekken. „Vroeger was dat stukje grond heilig, want mijn moeder tuiniert graag Toen ze aan de Warmoesstraat verhuisde en de beschikking kreeg over 500 m2 tuin, was het geen probleem meer" lacht ondernemer Kees Jaap van der Kooi. Voor de uitbreiding moest een niveauverschil van 80 cm worden overwonnen. Klanten hoeven echter niet via een trap naar het nieuwe winkelgedeelte af te dalen. Gekozen is voor een vijf meter lange helling- baan, geschikt voor rolstoelers, kin- der- en wandelwagens. „Het was 'n hele hersenbreker, maar nu geeft het een derde dimensie. Kinderen racen er op en af. ze zijn er uren zoet mee", vertelt Van der Kooi Dankzij de verbouwing, uitgevoerd door TEBO, beschikt hij nu over 300 m2 winkeloppervlak. „We behoren nu tot de grotere speelgoedzaken van Nederland. Het gemiddelde ligt op zo'n 200 m2 Daar zijn we best trots op Zo blijkt maar weer dat Je als Texelaar niet naar het vasteland hoeft om inkopen te doen." De extra meters geven de mogelijk heid tot betere presentatie van het assortiment. „In de winkel zit meer lucht. Door een aantal leuke opstel lingen, onder andere met video, kun nen we beter de aandacht vestigen op onze produkten." 3 Bakker met het briel/e dat hij vond in de fles. (Foto Tessa van Dnalon) Met acht „Urkundes" en een tas vol persoonlijke records zijn negen jeugdleden van Atletiekvereniging Texel zondagavond teruggekeerd uit Dortmund. In deze Duitse stad werd deelgenomen aan indoor- wedstrijden, samen met 1500 Duit sers, Belgen, Britten en Denen. Gelogeerd en getraind werd - al voor de vierde maal - bij AV Zuid- wal in Huizen, de oude club van trainer/coach Michel Gomez. Jaap Witte (bij de jongens geboren in 1983) en Eva van Zoonen (meisjes 1984) leverden de opvallendste pres taties. Witte scherpte op de 3000 meter zijn persoonlijke toptijd met bijna anderhalve minuut(!) aan tot 11.17 minuten. Hij werd hiermee derde. Van Zoonen liep in een prach tige race over 800 meter volgens af gesproken schema en reikte tot een sterke 2.29 minuten. Goed voor een tweede plaats in een sterk bezet veld Voor zowel Witte als Van Zoonen wierpen de zware trainingen van de laatste weken hiermee duidelijk hun vruchten af Gijs Waveri|n toont zich steeds meer een pure sprinter. Zijn 7 7 seconden over 60 meter betekent in Nederland een plaats in de top 20 voor 15-jari- gen. In Dortmund werd hij dertiende Ook zijn 4.95 meter bij het versprin gen en de 11.5 seconden (een ze vende plaats) op de 60 meter horden bieden perspectief. Ronny Keijzer be haalde bij het horden een achtste plaats. Nienke Eilander kwam na een weekje griep tot 13.07 minuten op de 3000 meter en was goed voor een tweede plaats. Bij de jongens 1986 stootte Jip van Zoonen de kogel naar 8 16 me ter en werd daarmee zesde. In de zelfde leeftijdscategorie liep Frank Gieze op de 1000 meter naar een persoonlijk record: 4 07 minuten. Nieuwkomer Jan van Rossum kon niet anders dan zijn pr's aan scherpen Een achtste plaats bij het kogelstoten en 8.2 seconden op de 60 meter waren er met minder knap om. De D-pupillen ert C-junioren van SV De Koog kregen gistermiddag training van een echte Feyenoorder Maup Marlens, ooit assistent van coach Rinus Israël en nu als scout op zoek naar jeugdig talent. ..Als ik een goede voetballer zie. neem ik m mee in de kofferbak", beloofde hij. Martens liet de jongens vooral veel oefeningen met de bal doen. om hun techniek te verbeteren. Hij kwam op het eiland dankzij goede contacten met Koog-trai ner Gerrie Plaatsman, die al zijn hele leven fan is van Feyenoord en ooit (samen met o.a de later bekende prof Mario Been) een proefwedslrijd speelde bij de Rotterdamse club. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7