Kinderen worden nu als Verkeersremmer gebruikt 1998^ Dirk Eelman: 25 jaar „brede" inzet voor PWN Rechter geeft gemeente gelijk Mer Verkiezingen Gemeenteraad Bedrijvig>k/i7 bjuwe garagehouder Ni weg van motoren Bezwaar Jager weer ongegrond Botsing „nfat ik z.eggen wou... Leefbaarheid Lof TB en D66 voor nota bedrijfsleven „Slaapplaatsen in de ijskast" MO koopt grond Mieland terug Geen verrassingen bij Texels Belang ...en win een vakantie! TEXELSE COURANT 'cn tezgr willen heus niet terug naar de situatie. Maar nu is het echt "^Stlkke onveilig." De families «.„der Gaag en Van Faassen uit Hoorn hoorden tot hun teleur- ing de rechter hun bezwaar 5|n afsluiting van het Lage Ach- m in Den Hoorn ongegrond laren. Wel drong de rechtbank op evaluatie van de maatregel, rbij de mening van de omwo- den moet worden meegeno- ^p96 drongen enkele bewoners Den Hoorn bij de gemeente aan naatregelen tegen de onveilige itie op het Lage Achterom. In een werden enkele opties aangege- waaronder drempels, borden of ifsluiten van de weg voor auto's, irsdan bestemmingsverkeer. De eenle reageerde door borden te Isen Daarnaast werden het Lage "•erom. De Kuil en Het Hoge fje in beide richtingen afgesloten, uitzondering van bestemmings- I gezinnen tekenden bezwaar I waaronder Ruud van Faassen. /erbaasde de gemeente, aange- ""fi Do, zien hij ook het verzoek om maatre gelen had ondertekend „Hij heeft die eerste brief getekend, omdat er ver schillende voorstellen in stonden Hij verkeerde in de veronderstelling dat wel een hoorzitting zou volgen, waarin gezamenlijk werd bepaald wat iedereen de beste oplossing vond. Maar dat is dus nooit gebeurd Er zijn lukraak borden geplaatst", aldus Caroline van der Gaag. Haar man stapte met Van Faassen naar de rechter toen de gemeente hun be zwaar ongegrond verklaarde. Dat was opmerkelijk, want de bezwaar- en beroepencommissie schaarde zich wél achter de Hoornders. Ongeluk Op het Lage Achterom was vóór de nieuwe maatregel éenrichtmgverkeer van kracht. Bovendien was het een dertig kilometerzone. Maar omdat er veel kinderen spelen, vroeg de buurt om aanvullende maatregelen Vol gens Caroline van der Gaag zit een heel verhaal vast aan de kwestie ,,De situatie op het Lage Achterom is nu erg onveilig. Dat kan nooit zo zijn bedoeld Kinderen worden als verkeersremmer gebruikt. Er ge beurde nooit wat en nu heeft het eer ste ongeluk zich al voorgedaan Er zijn twee auto's op elkaar geknald." Ze geeft aan dat nu het éen- ■richtingverkeer is vervangen door een geslotenverklaring waarbij bestemmingsverkeer wél toegang heeft, er auto's van vier verschillende kanten de smalle weg op rijden, die elkaar met veel moeite moeten pas seren „De politie staat absoluut niet achter deze oplossing. Zij kunnen niet controleren of iedere auto die er komt bestemmingsverkeer is of niet Daar is geen beginnen aan." De twee gezinnen verwoordden te genover de rechter dat de politie met vooraf door de gemeente was gepolst over de maatregel Aangezien dat juridisch ook niet strikt vereist is, deed de rechtbank daar niets mee. Adhesie Het verbaast Van der Gaag en Van Faassen dat de gemeentelijke verkeerscommissie met is betrokken bij de besluitvorming. .Daar zitten toch deskundigen in Maar die zijn pas op de hoogte gesteld toen de maatregel al was genomen." De ge zinnen waren aanvankelijk bang dat door de maatregel veel meer taxi's door de Herenstraat zouden komen en dat de parkeerdruk zou toenemen. Dat blijkt in de praktijk mee te vallen, al heeft het weer een ander nadeel. „Taxi's beschouwen zichzelf als bestemmingsverkeer, dus die bli|ven op het Lage Achterom komen. Alleen vliegen ze er nu van vier kanten op. Van der Gaag benadrukt dat de bezwaarmakers de oude situatie met terug willen. „Hoewel je je kunt afvra gen of dat nou zo slecht was, want toen gebeurde er nooit wat. Ons lijkt éenrichtmgverkeer en een woonerf- status het veiligst Maar we zouden graag willen dat iedereen in de buurt wordt gehoord over wat de beste op lossing is. Daar zou je dan nog een deskundige bij kunnen halen en ge zamenlijk met een oplossing kunnen komen. Nu is niemand iets ge vraagd." Caroline van der Gaag vindt dat de dorpscommissie in gebreke is geble ven. „Ze zijn er voor alle dorpsbewo ners. Ze hadden op z'n minst een hoorzitting kunnen organiseren. Maar dat wilden ze niet", aldus Caroline van der Gaag. Secretaresse Nel Bedrand nuanceed dat. „Deze kwestie heeft een lange geschiedenis. Wij hebben een hoorzitting wel overwogen, maar besloten tot de gemeentelijke evalua tie te wachten omdat het zo'n opgeklopte rel dreigde te worden Het heeft weinig zin om in te gaan op het verleden. Voorafgaand aan het eerst volgende overleg met B en W zullen we met alle omwonenden om de ta fel gaan." s al de dertiende of veertiende fYexel, maar desondanks ziet iigehouder Martien de Ridder gat in de markt. Met zijn we bedrijf richt hij zich vooral Dïiet onderhoud van motorfiet- J{ een op het eiland nog vrij on ontwikkelde tak in zijn branche, ■rdacj is de nieuwe garage Genland 7 in Den Burg) de ge- s dag voor publiek geopend. ■3-jarioe De Ridder is een gepas seerd motorrijder. Zijn eigen nplaar heeft hij zelf gebouwd Uit 26acten met andere liefhebbers tludeerde hij dat er meer dan vol- 29ide ruimte is voor een gespecia- ->4irdp monteur „Op Texel zijn zo'n F ('geregistreerde motoren. Er zijn "".bedrijven die onderhoud en repa raties verrichten, maar dat gebeurt vooral naast het andere werk. Ik ken mensen die daarom naar Den Helder gaan." Het was voor De Ridder, die vijfen twintig jaar lang bij garage Dros in Eierland werkte, twee jaar geleden een overweging om voor zichzelf te beginnen „In de tussentijd heb ik een paar andere baantjes gehad, onder andere als techmsch-medewerker op De Krim Maar de laatste tijd begon het flink te kriebelen. Toen ik hier op hel Wezenland terecht kon. was dat een kans die ik moest grijpen." De afgelopen twee maanden heeft De Ridder heel wat tijd en geld in zijn nieuwe bedrijfsruimte geïnvesteerd Het pand. dat al een tijd leeg stond en laatstelijk dienst deed als opslag ruimte voor De Bolder, werd opnieuw in de verf gezet en kreeg een vloei- stof-dichte vloer en nieuwe verlich ting. afzuig- en ventilatie-apparatuur Sinds vorige week is de garage in bedrijf. „Het is een volledig garagebedrijf Motoren zijn mijn grote liefde Mijn troefkaart is een apparaat waarmee ik zelf banden kan uitbalanceren Bovendien heb ik veel voorradig en kan ik binnen een dag aan de meeste andere onderdelen komen. Maar al léén daarvan kan ik met leven Men sen kunnen daarom ook met hun auto bij me terecht, voor een kleine of grote beurt, APK-keuring, accessoires, al die dingen. Bedoeling is ook om te gaan handelen in auto's en motoren. Omdat De Ridder een groot pand huurt en veel ruimte over heeft („Het was alles of niks") verhuurt hij boven dien stallingsruimte. bijvoorbeeld voor auto's en caravans. „Maar ik heb ook al de opslag van hobbyisten die alles op gebied van bier verzamelen." De Ridder is doordeweeks geopend van 8 00 tot 17.30 uur en op zaterdag (onder voorbehoud) van 9.00 tot 16 30 uur. Na een hoorzitting heeft het college besloten het bezwaarschrift van echt paar Jager tegen de indeling en be bouwing van de Nikadel opnieuw ongegrond te verklaren De raad wordt geadviseerd datzelfde te doen Volgens de ondernemers uit De Koog is de waarde van hun pand en de omzet gedaald door de huidige inde ling van het gebied De gemeente weerlegt dat van bestaande plannen is afgeweken. Toen Jager zijn ge bouw kocht was al bekend wat er in de omgeving zou gebeuren en voor de afwijkingen is artikel-19 gevoerd Jager beroept zich op de toezegging van de gemeente dat de Nikadel tot een aantrekkelijk winkelgebied zou worden gemaakt. Dat heeft echter mets met de planologische procedu res te maken, vandaar de afwijzing door het college. gehouder Martien de Ridder wil zich voornamelijk op het onderhoud en de reparatie van motoren toeleggen. (Folo Joop Rorrmots) i,»'r flitiek" cafe De Kuip laaide voor eelste keer de discussie op het jongerenbeleid van de atiebedrijven op Texel. Eigenlijk an discussie geen sprake Een rJ van de Koger natte horeca wijst 'pelweg met de beschuldigende jer naar vooral de campings die te nig jongeren opnemen, waardoor )Bn daling van hun omzet consta- [n. Dit is een stellmgname waar 1 wat kanttekeningen bij moeten j( ,den geplaatst. j uurlijk hebben campinghouders beleid voor hun bedrijf, dus ook jongerenbeleid Nog voor het Oórt „Leefbaarheid op Texel" be- jaren 90 verscheen, waren de jiiripings al druk doende te zorgen decamping „leefbaar" bleef Zon- dat daar overigens gezamenlijke iraken over waren gemaakt, im iedere campingexploitant tot conclusie dat de zogenaamde 'baarheid op hun camping in grote _te bepaald werd door de beheersbaarheid van (vaak groe- |i) kamperende jongeren. Uitzon- l/J.ingen daargelaten werd het Liepsgedrag van deze jongeren ->r medekampeerders, waar ook weer jongeren toe behoren, als uiterst storend ervaren. Hoewel generalise ren gevaarlijk is, wil ik toch aangeven hoe dat storende gedrag zich over het algemeen uit: - overdadig gebruik van alcohol op de camping; - 's avonds stappen en 's nachts met veel kabaal terugkomen op de camping; - daarna nog door willen feesten in of voor de tent; - toiletten onder kotsen, of op een andere manier het sanitair bevui len; - dit ritme vervolgens een. twee of drie weken herhalen. Pogingen van de recreatie-onderne mer meer grip te krijgen op deze groepen kampeerders bleken vaak zinloos door volkomen afwijkend ge drag als gevolg van overmatig drank gebruik Er wordt daarom voorzichtig omgesprongen met het opnemen van groepen kampeerders en dan gaat het niet alleen over jongeren, maar ook over dertigers en veertigers. Ge volg is dan ook dat de meeste cam pings een maximum van vijf of zes personen per plaats hanteren. Het is al gebleken dat dit een goede regel is, die de sfeer ten goede komt. Wat echter door de camping exploitanten en waarschijnlijk ook door de Texelse bevolking als posi tief wordt ervaren, blijkt voor een deel van de natte horeca uit De Koog onacceptabel te zijn. Blijkbaar vraagt de Koger horeca om dezelfde doel groep die ik eerder heb genoemd en dat geeft te denken. Voeg hier nog bij dat het aantal discotheken en café's in De Koog de laatste jaren behoor lijk is toegenomen In eerste instan tie een uitstekende zaak, ware het niet dat deze uitbreiding voor het grootste deel is toegespitst op jonge ren. In plaats van tijdig op een veran derende situatie in te springen en het beleid bij te stellen, is een groot deel van de Koger horeca zich blijven rich ten op dezelfde doelgroep Nu het wat minder gaat, wijst men met een be schuldigende vinger richting cam pings Er komt echter nog steeds veel jeugd naar Texel, de discotheken en café's in De Koog zitten vaak behoor lijk vol. Waar gaat het nu eigenlijk om' Komt er niet genoeg jeugd, of heeft de jeugd die nu naar Texel komt te weinig te besteden? De Koger horeca wil nu een jongeren- camping nabij De Koog Wat is daar is 's hemelsnaam de bedoeling van. Een kampeergelegenheid creëren waar jongeren dat mogen wat op een andere camping niet is toegestaan? Een camping die moet dienen als een soort „voeding" voor de Koger natte horeca7 Je moet er toch niet aan denken. Ook D66, bij monde van Pieter de Groot, is het hier mee eens. Leuk Pieter, dat je vroeger in Maastricht hebt gewoond, midden tussen de uit gaande jongeren. Nu ben ik met zo bekend in Maastricht, maar ik weet wel dat er vroeger ook mensen op het Een 32-jarige Oosterender reed dinsdagmorgen op het Paelwerck in De Mars achteruit met zijn vrachtwa gen. Hij kwam daarbij op de ver keerde weghelft. Een 35-jange man in een bestelwagen zag geen kans hem te ontwijken De schade viel mee. Zowel D66 als Texels Belang (TB) uitten in reacties aan het Texelse bedrijfsleven waardering voor de nota die onlangs is vervaardigd. D66 ziet het als een eerste stap op weg naar het toeristisch-economi- sche platform dat de partij al eer der heeft voorgesteld. TB mist de landbouw en visserij bij de ondertekenaars. „Gezamenlijk zou u nog sterker staan." Beide partijen omschrijven in grote lijnen de nota. D66 heeft echter moeite met de uitlatingen als zou de gemeente subjectieve analyses van gemeentelijke lasten in relatie tol het toerisme presenteren „Praat liever over gewenste verbetering en verfijning in het inzichtelijk maken", aldus fractieleider Pieter de Groot. Verdere verhoging van toeristen belasting wordt door D66 en TB van de hand gewezen Maar voorstellen tot heffingen voor dagjesmensen kun nen ook niet op steun rekenen TB Leidseplein woonden en dat die nu bijna allemaal zijn vertrokken. Wat een kolder om het centrum van Maastricht te vergelijken met Texel en hoeveel jaar terug bedoel |e met „vroeger"? Laten we stoppen met deze onzin Je woont nu op Texel en het is 1998. Ik kan begrijpen dat iedereen vecht voor zijn eigen portemonnee, maar het gekrakeel over het jongerenbeleid moet nu maar eens over zijn. De Koog wordt een jongerendorp ge noemd. Gooi het roer eens om, want het bovenstaande is echt niet meer van deze tijd Toeristen vragen om een totaalpakket: kwaliteit en creati viteit voor jong en oud. Wanneer we het met z'n allen echt met goed doen in de recreatiesfeer, maak dan een goed plan met concrete voorstellen. Laten we in ieder geval stoppen met kreten in de verwijtende sfeer die nergens op zijn gebaseerd. Laten we dan ook één ding met vergeten, het toerisme moet zeker aanvaardbaar zijn voor de Texelaar Die mag niet doorlopend worden geconfronteerd met vervelende incidenten Het is toch een doodnormale zaak dat we rekening houden met elkaar. Janny Koning, camping De Bremakker, kandidaat PvdA De laatste jaren was hij al aan het afbouwen, maar nu heeft Dirk Eelman (60) uit De Waal alle tijd voor zijn kleinkinderen en zijn vele sportieve hobby's. Woens dagmiddag nam de voorman- waterfitter, op Texel een bekende figuur langs de weg, onder grote belangstelling officieel afscheid van het PWN. Hij heeft er meer dan 25 jaar gewerkt en was vol gens zijn superieuren het levende bewijs van „brede inzetbaarheid". Op nadrukkelijk verzoek van Dirk werd de afscheidsreceptie gehou den in De Wielewaal in De Waal. Als lid vah de dorpscommissie leverde hij aldus zijn bijdrage aan de exploi tatie van dit dorpshuis Bol Directeur Drinkwatervoorziening Martin den Blanken uit Bloemendaal overhandigde het traditionele afscheidsgeschenk een kristallen bol met daarin een bij, symbool was zuiverheid en natuur. In zijn praatje maakte hij duidelijk dat Dirk Eelman een aandeel heeft gehad in de ingrij pende ontwikkelingen die het waterleidingbedrijf de laatste jaren heeft doorgemaakt Met name op houdt nog wel een kleine slag om de arm ten aanzien van de toeristen belasting. De partij vindt verhoging wel geoorloofd als er goede motieven en afspraken aan ten grondslag lig gen. TB wil de slaapplaatsendiscussie betrekken bij het recreatiebasisplan, dat dit jaar wordt aangepast. D66 is vóór een maximum van 45.000 en wil meedenken over een andere meting dan in slaapplaatsen. Beide partijen vinden dat verplaatsing van slaap plaatsen onder voorwaarden moge; lijk moet zijn Bij het onderwerp 'nieuwe mogelijk heden op de toeristische markt' maakt D66 de kanttekening dat het bedrijfsleven op geen enkele manier is ingesprongen op het idee om in Den Burg zuid tot een groot sportpark te komen. ..Een gemiste kans om sportief verblijf voor overkantse be drijven of zelfs trainingskampen voor topclubs op de toeristische promotie- kaart te zetten TB geeft aan dat met natuur ontwikkeling en landschapsbouw be hoedzaam moet worden omgegaan. Deze nieuwe ontwikkelingen zouden namelijk een bedreiging kunnen vor men voor het van oudher bestaande landschap. De partij vindt dat het Nationaal Park zich moet beperken tot het duingebied. Evenals GroenLinks vindt Texels Belang een referendum geen goed middel om de toeristische slaapplaatsenproblematiek te behan delen In antwoord op de vraag van Tien voor Texel geeft de partij aan een maximum van 45.000 aan te wil len houden „Wat ons betreft gaan 2000 slaapplaatsen In de ijskast", al dus voorzitter Jos Timmer De actualisering van het recreatie- basisplan is dit jaar aan de orde. Daarin zal het onderwerp worden bediscussieerd. Voor Texels Belang speelt daarbij het Teso-rapport „vervoerscapaciteit 1995-2015" een grote rol. Texel zijn enorme investeringen ge daan om de drinkwatervoorziening in alle opzichten veilig en efficiënt te maken „Met weinig chloor en straks ook nog onthard". Ongevraagd Eelman. vroeger bollenkweker en bouwvakker, meldde zich destijds ongevraagd als sollicitant bij het PWN Er kwam geen brief aan te pas. maar het toenmalige districtshoofd zag hem wel zitten. ..Hij maakt een prettige en open indruk, rustig en zelfverzekerd", zo rapporteerde hij. Ook later stelde Eelman met teleur, al had hij een duidelijk eigen karakter en een Texelse stijl van optreden Dat laatste bleek woensdag uit de toespraak van collega Theo Houter man. een van de vele import- Texelaars waarmee Dirk samen werkte Taal... Die vertelde amusant over Dirks liefde voor vuur. zijn minder goede vaardigheid op het gebied van achteruitrijden, de speciale wijze waarop hij bij meteropnames te werk ging en zijn Texelse taalgebruik. Dat laatste veroorzaakte had bij de geïmporteerden soms verwarring ge geven. Als Eelman zei: ..Pak die biel effe", snapten ze niet wat hij be doelde. Ook zijn kreet ..Kiek. dèèr leit 'n skèèp verwenteld!1" riep vraagte kens op. Tot rampen hadden derge lijke communicatiestoringen echter nooit geleid. De collega's hadden dan ook een mooi afscheidsgeschenk ge maakt: een stukje koperen leiding met een afsluiter ter herinnering aan de afsluiting van de PWN-carrière. IFoto Hsriy do Graaf) De familie Van der Star en MO Projekt hebben overeenstemming bereikt in de kwestie over een stuk grond in 't Mieland bij Oudeschild. MO-eigenaar Ed Momberg heeft de grond terug gekocht tegen een prijs die Van der Star tevreden stelt. ,,We hebben allebei water bij de wijn ge daan De zaak is nu uit de wereld aldus C. van der Star, wiens zoon Ed de grond eind 1995 had gekocht met het idee dat hij er in '98 een huis mocht bouwen. Volgens MO was de planning echter 2001. Van der Star schreef hierover brieven aan de ge meenteraad. Erna Eelman (VVD) en Pieter de Groot (D66) vroegen deze maand tijdens een commissie vergadering om opheldering Naar aanleiding van de publiciteit die hier uit voortvloeide, gingen beide partijen maandagavond om tafel en bereikten een bevredigende oplossing Een twintigtal aanwezigen was het gisteravond in dorpshuis De Bijen korf te Oosterend roerend met el kaar eens. Dat kon ook eigenlijk niet anders, want tijdens de poli tieke avond van Texels Belang zat in de zaal voornamelijk eigen aan hang. Een klein beetje tegenwicht werd geboden door een afvaardi ging VVD-ers en twee onderne mers. Af en toe aangevuld door de leden ging voorzitter Jos Timmer in op en kele punten, die ook in het verkiezingsprogramma van de partij staan. Het gemis aan een landelijke fractie voelt TB niet. Als het nodig is stappen we er zelf wel op af, illus treerde Timmer met voorbeelden Maar volgens VVD-lijsttrekker Maria van der Spek rustte hij daarmee op andermans lauweren. Het stuifdek- verhaal is opgepakt door De Zeeuw en Blaauw van de provincie en Tielrooy heeft een lans gebroken voor meer woningbouw op Texel." Wet houder Daan Schilling zag het an ders ..Ik word door Tielrooy net zo ontvangen en aangehoord als u Het zou erg kwalijk zijn als hij niet-VVDers anders behandelde.' Verbetering van de dienstverlening in het raadhuis stond vier jaar geleden ook al in het TB-programma. Schilling voegde toe dat een meldpunt voor klachten over klantonvriendelijk han delen 'in de pen' zit Openstelling op vrijdagmiddag zal in de nieuwe raad zeker weer onder de loep worden genomen In raadsverband heeft Dick Drijver aangegeven dat de verhuizing van Texel'94 géén verkiezingsstunt is. Het stoorde de VVD dat het onder werp wel op de agenda van de avond was gezet. Volgens Timmer was dat alleen gedaan om toelichting op het onderwerp te kunnen geven als er vragen over zouden zijn. Het leverde een korte discussie op tussen de par tijen, die grote gelijkenis vertoonde met het debat in de raad. Voor TB zijn alle drie de economische pijlers op het eiland (toerisme-visse- rij-landbouw) even belangrijk. Sa menwerking wordt op prijs gesteld en in dat licht is de grote advertentie van .het Texelse bedrijfsleven" in de krant van dinsdag 17 februari volgens TB een stap achteruit Wat betreft het maximum aantal slaapplaatsen houdt TB zich vast aan het Tesorapport. Daarin worden con sequenties van doorgroei tot 47000 bedden aangegeven Volgens Erwin van der Linde uit De Cocksdorp geeft iedereen zijn eigen interpretatie aan dat verhaal. ..Natuurlijk geeft het pro blemen als die laatste 2000 allemaal tegelijk naar de boot gaan. Maar gaan ze gespreid, dan merk je er niks van. Daar zou meer aandacht op moeten worden gericht." Jo Roeper had nog een veel beter idee voor groei, zon der dat extra bedden nodig zijn: ..ge woon om de beurt laten slapen. nzendingen voor onze prijsvraag „Raad uw Raad'' moeten uiterlijk vanavond 23.00 uur binnen zijn bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, Den Burg. Texels Belang CDA PvdA Groen Links WD D66 Li}sl7 Opkomst' 1 Uitslag Prognose 6 3 2 2 1 1 0 75,06 Prognose X Postcode/Plaats TelefoonLeeftijd: VRIJDAG 27 FEBRUARI 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9