teso Appelvrouwtje voor Doopsgezinde gemeente Verkiezingsavond Agenda Wat ik zeggen wou... Cl Wilt u ook als eerste de uitslag weten? Rabo deelt uit op verjaardag Onterecht Wietze Boonstra op Bonaire overleden Wereldgebedsdag Zweedse pedagoog geeft leerkrachten nieuwe inspiratie Actie voor castratie en sterilisatie katten Kledingmarkt voor restauratie COURANT woensdag 4 maart 20.00 - 22.30 uur Question Plaza: TEXELS E'SicOURANT Gevarieerd programma rond verkiezingsuitslag Tentoonstelling® over water >e Volkssterrenwa( houdt open hut Even een pak k« SNERT haleni Winterconcert KTF Dinsdag 3 maart: In Cinema Texel draait om 20 30 uur Titanic. Woensdag 4 maart: In Cinema Texel draait om 14 00 en 16.00 uur Flubber en om 20 30 uur Titanic Vandaag zijn de gemeente raadsverkiezingen De slem bureaus zijn open tot 20.00 uur Pinie Marinus, oud-Texelaar en gitarist van de Nederlandse top- band Nilsson. geeft muzikanten 's middags in d'Ouwe Ulo onderricht in optreden op een podium Het project is bedoeld voor bands die meedoen aan Texel Pop. Info en opgave bij Nils Lely. tel. 315 126 In Question Plaza te Den Burg is van 20 00 tot 22.30 uur de verkiezingsavond De uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen staan centraal ti|dens een luchtig en informatief programma. Aan het eind wordt de winnaar van de prijsvraag Raad uw Raad bekend gemaakt. Deze avond is een gezamenlijk initiatief van de Texelse Courant, Radio Texel en de gemeente ledereen welkom, toegang gratis Rechtstreekse uit zending via Radio Texel, FM 106.1 of kabel 98.5. Donderdag 5 maart: Informatieavond over Reikicur- sussen om 20.00 uur in de Jozef school. Toegang gratis. De oprichtingsvergadering Stich ting Agrarisch Natuurbeheer begint om 20 00 uur in restaurant ,,ln de Bloeiende Heide" bij Calluna. In Cinema Texel draait om 20 30 uur Titanic. In De Lindeboom wordt een bingo-avond gehouden. De Rabobank bestaat 100 jaar. Re den voor feest, waaraan ook de filia len inhoud geven. Hoewel de Texelse Rabobank pas op 28 februari 2004 de eeuw vol maakt, profiteert ook de eilandelijke bevolking van landelijke verjaardag. Zo wordt 17 mei een sponsorfietstocht voor alle Texelse verenigingen gehouden. Doel is om geld bijeen te fietsen voor de eigen club. maar ook voor aanleg van een lift in de sporthal, zodat minder- validen er makkelijker terecht kunnen. Alle bij de gemeente ingeschreven verenigingen krijgen binnenkort een brief over dit evenement. In het najaar wil de Rabo Texel een activiteit voor ouderen verzorgen Over de invulling wordt nog gedacht. In de loop van het jaar wordt een deel van de computers van de bank ver vangen. Bekeken wordt of de oude exemplaren kunnen worden opge knapt, zodat ze aan basisscholen op het eiland kunnen worden geschon ken. Met belangstelling heb ik - en, naar ik mag aannemen, met mij vele ande ren - de verkiezmgsenquête gelezen. Dat er veel verschillende meningen zijn. mag worden aangenomen en dat zou ook zonder deze enquête wel worden verwacht, maar het is niette min interessant het eens uitgezocht te zien. Jammer is het dat de redactie een wel heel negatieve reactie als opening heeft gekozen. Die uitspraak zal; mis schien meer vertellen over degene die dit heeft gezegd, dan over de raadsleden en is naar mijn mening absoluut onterecht, leder raadslid, van welke partij ook, oefent zijn of haar bestuurlijke taak uit op zijn of haar eigen wijze en ga er maar van uit dat dat gebeurt met veel inzet en ten koste van veel tijd. Met deze uitspraak als kop wordt de mensen die de moed hebben zich bestuurlijk voor de gemeenschap in te zetten, zeker geen recht gedaan Even een vooruitblik voor de ko mende raadsperiode In de politiek maak je geen vrienden. Misschien is dat ook wel goed, want anders krijg je misschien vriendjespolitiek Wel hoop ik, hoe de verkiezingsuitslag ook moge zijn en hoe het college ook mag zijn samengesteld, dat alle leden van de raad met een gezond portie vertrouwen en met respect voor el kaar, met elkaar zullen omgaan. Dat had de afgelopen periode beter ge kund. En hopelijk zien we over vier jaar dan wat positiever reacties. Texel verdient het. P. Eelman, Nieuw Leven. uommee Lysbeth van Wijk-Hoekstra tijdens haar eerste preek voor de Doopsgezinde gemeente op Texel. Lysbeth van Wijk-Hoekstra (46) is zondagmiddag bevestigd als predikante van de Doopsgezinde gemeente. Dat gebeurde in een goed gevulde kerk; zij werd niet alleen begroet door de broeders en zusters van haar nieuwe ge meente, een grote delegatie van de kerk in Friesland die zij verlaat was naar Texel gereisd om haar uitgeleide te doen. En ook van de andere Texelse kerken en het ge meentebestuur waren er vertegen woordigers om haar welkom te heten. De broeders en zusters van de Kust- combmatie - een samenwerkings verband van de Doopsgezinde ge meenten van Hmdeloopen, Bolsward, Makkum en Workum - zien hun domi nee met leedwezen vertrekken ..Ik draag de gemeente op Texel op, ik vermaan jullie, goed op haar te pas sen", zo zei kerkenraadvoorzitter A. Volkomen onverwacht is Wietze Boonstra (49) tijdens werkzaamheden op Bonaire overleden. De in Leeuwarden geboren Boonstra kwam in 1975 naar Texel wegens zijn werk voor de PEN. Maar hij was op het eiland ook bekend als plaatsvervangend brandweer commandant. Na enkele jaren op de grote vaart kwam Boonstra naar Texel. Als werktuigkundige maakte hij deel uit van de PEN-bemannmg. Na de sluiting van de centrale werkte hij als arbo- en milieucoórdinator op het hoofdkantoor van Energie bedrijf Noord West (ENW). Op 1 juli 1985 trad Wietze Boons tra toe tot de vrijwillige brandweer van Texel. In 1994 klom hij op tot onderbrandmeester en sinds ja nuari '96 was hij plaatsvervan gend commandant Sinds '95 vertegenwoordigde hij gemeente Texel in de werkgroep rampen bestrijding van de regionale brandweer Kop van Noord holland Ook had hij namens de brandweer een zetel in de onder nemingsraad van de gemeente. Het is voor Nederlandse begrip pen bijzonder dat de rechtspositionele belangen van vrijwilligers op deze wijze werden behartigd. Zijn sociale betrokken heid was groot. Zijn collega's ty peren hem als een man die hulp aan zijn medemens als een rode draad door zijn leven liet lopen. Boonstra was onlangs voor een periode van drie maanden naar Bonaire vertrokken op verzoek van de directie van ENW In sa menwerking met Theo Takes bracht hij zijn specialistische ken nis over op plaatselijke medewer kers van de nieuwe energie centrale. Daar zijn de dieselgeneratoren van de voor malige PEN-centrale gestatio neerd. Hij overleed aan een hart stilstand. van der Zijpp in zijn toespraak. Zijn Texelse collega Dick Bruin voelde mee met de smart in Fries land. In het openingsgebed waarin hij voorging, vroeg hij om steun voor de mensen van de Kustcombinatie, ,.die nu verdwaasd ronddolen op zoek naar nieuwe mogelijkheden." Toch was de dienst met zo droevig als uit deze woorden kan worden veron dersteld De bevestiging van dominee Van Wijk, waarbij zij kort na het be gin van de dienst naar de preekstoel Vrijdag is het wereldgebedsdag. Dit jaar is de liturgie rond het thema ,,Wie is mijn naaste?" opgesteld door de vrouwen van Madagaskar. Net als elke keer worden projecten gesteund die in noden voorzien, zoals een opvangtehuis voor jonge moeders in Anankazoaba. Vrouwen in Ontwikke ling in Mozambique, Melame (een Nederlandse organisatie die klein schalige scholingsprojecten voor vrouwen en meisjes verzorgt) en Mbwira Ndumvan, waar Rwandese vrouwen weeskinderen verzorgen. Ook op Texel wordt vrijdag in het ka der van Wereldgebedsdag gezamen lijk gebeden. Dat gebeurt om 19.30 uur in de Doopsgezinde kerk van Den Burg, met medewerking van de Gospeltrain (uitzending via De Licht boei), in de RK kerk van De Cocksdorp om 19.30 uur, in de RK kerk van Oosterend om 20.00 uur met medewerking van het kerkkoor en in ,,Ons Huis" te Den Hoorn, aanvang 19.30 uur. Uiteraard is iedereen wel kom. (Foto Joop Rommetsj werd gebracht, kreeg een „officiële" bekrachtiging door drie ferme zoenen van broeder Bruin Kenneliik niet zo gebruikelijk, want er steeg een scha terlachen op in de kerk. Ook tijdens andere toespraken werden grapjes met geschuwd. Dominee L. Knip- scheer (die onlangs vertrok naar Damwoude) had een mooie parabel over een appelverkoopster en haar vruchten, die veel meer waard blijken te zijn dan ze aanvankelijk dacht. Volgens Knipscheer is Lysbeth van Wijk het appelvrouwtje; de gemeente van wie zij voorganger is geworden wordt in zijn visie verbeeld door een bonte verscheidenheid aan appels. Tot slot overhandigde Knipscheer zijn opvolger een tas appels, afkomstig uit zijn nieuwe gemeente, toevallig ook de plaats waar Van Wijk werd gebo ren In haar dankwoordje, merkte ze vervolgens glimlachend op. „Toen je over Damwoude begon, was ik even bang dat je een boekje over me zou opendoen Mooie woorden sprak mevrouw Harlingen-Van Laan, namens het Noordhollands convent van Doops gezinde predikanten Zij feliciteerde Texel met Lysbeth van Wijk en an dersom Texel vormt een apart hoofdstuk in Noordholland, in posi tieve zin. De bevolking is hier betrok ken en er kan veel én gemotiveerd." In haar eerste preek, uitgesproken met een behoorlijk Friese tongval, sprak de nieuwe dominee over ver wachtingen, die mensen in het dage lijks leven van elkaar hebben en die echte ontmoetingen in de weg staan. Ze sprak de hoop uit nog vele werke lijke gedachtewisselingen op Texel te zullen hebben. Vergadering. Tafeltennisvereniging Tetak houdt donderdag 19 maart al gemene ledenvergadering in sporthal De Ferrever. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Docenten van de Vrije School Texel offerden een groot deel van de voorjaarsvakantie op aan een nascholingscursus. Ze waren daartoe graag bereid want ze kregen les van niemand minder dan Par Ahlbom. een Zweedse pedagoog van grote faam. Een primeur, want voor het eerst gafhi/ een cursus in Nederland. De Skandinaviër kwam naar Texel in het gezelschap van zijn landgenote Mirete Lórlie. In het gebouw van de Vrije School in Den Burg gingen ze aan de slag met veertig cursisten, afkomstig uit Zwitserland Duitsland, Belgie en Nederland. Dankzij mond- tot-mond reclame was de animo om deel te nemen zelfs zó groot, dat er mensen moesten worden teleurge steld. Ahlbom en Lórlie zijn allebei kunste naars die ervoor hebben gekozen met kinderen te werken. Hij is musi cus en zij schilderes. Deze artistieke achtergrond was terug te vinden in sommige opdrachten Onder meer moesten de deelnemers tekeningen maken, die vervolgens op de grond werden gelegd voor een nadere be schouwing en verklaring. ,,We hopen onze ervaring over te brengen èn plezier te maken. Eigen lijk is dat het belangrijkste in de pedagogie. Het gaat er om dat de lol oók aanwezig blijft als het moeilijker wordt op school. Tijdens de cursus is spel een middel Leraren kunnen zo ervaren hoe het is om kind te zijn Maar het is geen éénrichtingsverkeer; ook wij steken wat op van deze cur sus", blijft de Zweed bescheiden. De aanpak bleek goed aan te slaan. Ongelooflijk inspirerend", aldus de Texelse leerkracht Thomas Pedroli Voor een kleine school is dit een grote zaak. Ouders fungeren als gast gezin en helpen bij de catering, leder een is enthousiast. Vorig jaar opende voorzitter Van Sambeek de uitvoering met de op merking dat KTF een arme vereniging was, waar het de aanwas van jeugd leden betrof. Er dreigde vergrijzing en leegloop De intensieve campagne die het orkest het afgelopen najaar heefl gevoerd, heeft echter succes gehad. Inmiddels krijgen niet minder dan vijf drumband- en dertien orkest- leerlingen een interne opleiding. Het effect van deze opleiding kan zater dag worden beluisterd, als in ieder geval de orkestleerlingen een eigen stukje programma verzorgen. De avond wordt geopend met een gezamenlijk optreden van alle gele dingen, waarna de drumband, onder leiding van Henk Beijert. en de majorettes, onder leiding van Erna Bousma-Roeper, het gedeelte voor de pauze voor hun rekening nemen. Na de pauze is dan de beurt aan het orkest Het concert begint om 20.00 uur, kaarten (a 2,50, inclusief con sumptie) zijn verkrijgbaar bij Zegel (Marten Classics) in de Weverstraat, bij de Weikoop in de Waalderstraat en 's avonds aan de zaal. In samenwerking met de dieren artsenpraktijk houdt de Dierenbe scherming de komende weken haar eerste Texelse castratie/ sterilisatieactie voor katten. Af spraken hiervoor kunnen vanaf volgende week bij de dierenartsen worden gemaakt. De actie is bedoeld om eigenaren van poezen en katers aan te sporen hun kat te laten „helpen". Jaarlijks krijgt de Dierenbescherming vele meldin gen van gevonden nestjes met kittens, een verschijnsel dat ook op Texel voorkomt. Hiervoor zijn tot nu toe steeds goede oplossingen gevon den, wat echter steeds meer moeite kost. Ook Texel zit bomvol katten. Geen wonder, want elke niet-gehol- pen poes werpt zo'n twee keer per jaar een nest van gemiddeld vier Jon gen. Kittens die binnen het eerste le vensjaar zelf ook weer in staat zijn voor nageslacht te zorgen Boven dien vallen jaarlijks steeds meer ongecastreerde katers, die door paringsdrang aan het zwerven zijn geraakt ten prooi aan het verkeer of komen bij de dierenopvang van de familie Huisman terecht. De Dieren bescherming raadt iedereen die een kat als huisdier heeft aan dit dier te laten „helpen". Als in de periode van 2 tot en met 13 maart een afspraak met de dierenarts wordt gemaakt voor een castratie of sterilisatie, wordt een korting door berekend. Voor de sterilisatie van een poes bedraagt deze korting 30,-. voor de castratie van een kater 25,- Voor een afspraak, of voor meer in lichtingen over de actie, kan contact worden opgenomen met de Dierenartsenpraktijk Texel, telefoon 312527 De Hervormde Vrouwendienst Den Burg houdt donderdag 12 maart van 09.30 tot 12.30 uur en van 14 00 tot 16.00 uur kledingmarkt in De Scha kel. Wie daarvoor goede schone spul len wil afstaan, kan deze inleveren bij De Schakel op maandag 9 maart tus sen 09.30 en 12.00 uur of woensdag 11 maart tussen 9.30 en 12 30 uur of 14.00 tot 16.00 uur Op de dag zelf is behalve kleding ook koffie, thee of limonade verkrijgbaar. Tevens zijn er zelfgemaakte kaarten en is er een loterij. De opbrengst is voor het restauratiefonds van de kerk. DINSDAG 3 MAART 1998 TTXTT Cp /g Vrijdag 6 maart: In Cinema Texel draait om 20.30 uur Titanic. In het kader van Wereldgebeds dag worden diensten gehouden in de Doopsgezinde kerk van Den Burg om 19.30 uur m.m.v. The Gospeltrain (uitzending via De Lichtboei), RK kerk De Cocksdorp om 19 30 uur. RK kerk Oosterend om 20.00 uur m.m.v. het kerkkoor en in „Ons Huis" te Den Hoorn om 19.30 uur., Waterschap Hollands Kroon houdt in Den Helder om 09 45 uur een openbare vergadering van het algemeen bestuur, OSG De Hogeberg besluit van daag vanaf 9 00 uur de Theater- week met een Uitmarkt Toe schouwers zijn welkom in de Burg. De Koninghal, de aula en de gymzaal van het school gebouw aan de Haffelderweg. In schouwburg De Kampanje in Den Helder treedt zanger-cabare tier Robert Long op Speciaal voor Texelaars vaart na afloop een extra boot. In Question Plaza treedt Dr. Beers and Island Groovers op Toegang ƒ5.-. Zaterdag 7 maart: In het Eierlandsche Huis start om 15 00 uur een modeshow gehou den voor kinderkleding door Natasja Berkelaar De zaal is een half uur eerder open Om 19 00 uur begint in 't Cafeetje in Oosterend het darttoernooi 501. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Flubber en om 20.30 uur Titanic. De Volkssterrenwacht houdt vanaf 20.00 uur open huis. Ter gelegenheid van de sterrekijk- dagen zijn in EcoMare telescopen opgesteld. Bij een bewolkte he mel is er in De Slinger eer®' natief programma. In de Burg. De Koninghal 'n Burg begint om 20 00 a 1 winterconcert van het Koi Texels Fanfarecorps spr Om 20.00 uur begint in dor' ïim li III uortv De Wielewaal in De Vfe. voorstelling „De onbel^ loodgieter" van toneelverè11.6 't Amateurtje. De Vereniging Texel Jaq".011 in Question Plaza te Oen vanavond een feestavono de sponsors van het C6 festival. Tevens worden defc' nen bekendgemaakt voo Midzomerfestival. ed Time Out heropent om 20; na een ingrijpende verboK Met optredens van So Vft The Titbits. Tlai ster gr. Vrijdag vaart er een extr.rtlé tussen 09.35 en 16 05 uur DO i dag zijn de afvaarten van da' uur (uit Den Helder) en 13 -rtlc (vanaf Texel) bedoeld voc)0 voer van gevaarlijke stofte wordt door Teso geen waj verwacht. 'I Ier ier Hoogwater te Oudesoap iks Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 0.05 0.44 1.30 2.17 3.30 5.17 6.46 11 'de 1act mi 13 mj de 15/ed 17! w 18jl 1 Cl Aan het strand is het ongeveer e? eerder hoogwater. De zon "r 2 maart op om 07.23 uur er VO onder om 18.19 uur. 5 maan-08 kwartier, 6 maart doodtij )e ZmSJrtrT'X'R O b* FarL. Als woensdag om 20.00 de stem bureaus hun deuren sluiten, begint in Question Plaza het wachten op de uitslag. De Texelse Courant pre senteert daar - in samenwerking met Radio Texel en de gemeente - een afwisselend programma. Uiter aard hebben alle programma-on derdelen een politiek tintje, maar gesprekken over politiek gaan hand in hand met luchtiger ver maak. Centraal staat uiteraard de verkiezingsuitslag, die voor het eerst geheel per computer wordt gepresen teerd Daardoor zullen - als alles goed gaat - de resultaten sneller dan ooit bekend zijn. Vermoedelijk kan de burgemeester al rond 21.00 uur de uitslagen presenteren. Voor het zover is, praten gespreks leiders Frans Hopman en Andrew Albers met gasten over de aanloop naar de verkiezingen en het verloop van de verkiezingsdag en wordt aan de hand van interviewtjes teruggeblikt op de afgelopen raadsperiode. Tus sendoor wordt door twee gast-colum- msten de politiek gehekeld. Na het bekend worden van de uitslagen, volgen de reacties van met nieuw- gekozen raadsleden en lijsttrekkers. Maar ook het aanwezige publiek zal in de gelegenheid worden gesteld hun mening te ventileren. Tegen het einde van de avond - rond 22.15 uur - wordt de winnaar van de prijsvraag „Raad uw raad" bekend gemaakt Indien mogelijk wordt ter plekke de prijs (een reischeque ter waarde van 750,-) overhandigd. Tot besluit zal dan de deurprijs (een cartoon van Antoon Goes) worden verloot. Hoewel TV Texel op de avond aan wezig is, wordt de bijeenkomst met rechtstreeks uitgezonden. Er worden opnamen gemaakt, die op een later tijdstip via de lokale televisie te zien zullen zijn. Dankzij de medewerking van Radio Texel is de avond toch di rect in de Texelse huiskamers* gen. Wie de sfeer echter vansfl wil meemaken, kan naar De. boom komen; iedereen is welhl entree is vrij en inclusief cons, e: Woensdag 4 maart, 20.00Ve uur, Question Plaza. 7! ar De gemeentelijke adviescorr kunst- en cultuurbeleid houdlz® weer een thema-tentoonstellfl keer over „water". De bedoeé01 dat vele Texelaars zich lateninH ren om iets creatiefs te doenfE thema De tentoonstelling loof vrijdag 26 juni tot en met vri|o£ juli Deelname staat alleen ope' bewoners van Texel Aanmeld"''1 schriftelijk en mondeling bij mesri R. Van Dijk, medewerkster v» afdeling cultuur van de geer Texel. Zij is telefonisch te be| onder nummer 362121 N Volksterrenwacht De Jager s's gelegenheid van de sterrenkijkfl zaterdag om 20.00 uur in Eco'/7' telescopen op Als de hemel ten is, wordt in De Slinger een altfff programma geboden Er wortel, cente ruimtefoto's geprojeteeiy onder meer zijn genomen n ruimtetelescoop Hubble. De worden van een toelichting voi'fE De toegang is gratis. (ADVERTENTIE) L StXc^j/C V Telefoon 31 48 90 Lórlie (links) en Ahlbom (vijfde van rechts) bespreken met cursisten de tekeningen die op de grond liggen. I Foto Frans Hop/non) Het Koninklijk Texels Fanfarecorps KTF onder leiding van Frank Meijer houdt zaterdag het jaarlijks winter concert. In de burgemeester De Koninghal zullen het orkest, de drumband en de majorettes ieder apart een deel van het programma verzorgen, maar ook komen zij ge zamenlijk voor het voetlicht.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2