Peiling TC/OSG dicht bij realiteit lansrijk debuut n stemcomputer Burgemeester leidt avond naar climax n g;-i X TEXELSE f COURANT TV-impressie verkiezingen Voorkeurstemmen I Verkiezingen UK GEEF HU GRfrfte DE Q1T6LR& V/RN PE VERKIEZING..-1 HBflR MflG >W DBN HU W£U^QNDRC?TEVCN^J pHOO M'JN NICHT heeft er een win horenArï^" ZOU DIT GRRfife KUN6TST0F EN DPT Paarlen voor de zwijnen Gerard Timmerman Raadsvergadering Vijf raadsleden keren niet terug Oud-raadsleden in rekenkamer jmwee *)ben lien Concentratie- TC-tekenaar Antoon Goes eind van de avond werden verloot. vervaardigde politieke spotprenten die aan het VRIJDAG 6 MAART 1998 Oudeschild: geheel links de jukebox, die voor verwarring en hilariteit zorgde. naar het rode potlood sommige kiezers mis- ïien nog wel, maar het ctronisch stemmen was op cel een doorslaand succes. Op sn der stembureaus leidde het jken, kiezen, drukken" tot pro- -rmen. Alleen in 't Skiltje zag een tie de jukebox aan voor de Tomputer... et liep gesmeerd", vertelt ambte- tr Mant de Porto, verantwoorde- roor de coördinatie. De afgelopen (anden had zij een halve dagtaak i de voorbereidingen, waarbij ook Walter Oskam (programma- r) en de afdeling burgerzaken Tjw waren betrokken. Op de verkiezingsdag bleek alles tot in de puntjes te kloppen In alle elf stembureaus verliep de stemming vlot. Soms vormde zich wel eens een kleine wachtrij. Im mers, in plaats van drie stemhokjes -zoals vroeger- stond er nu één com puter. Maar dat werd gecompen seerd doordal het stemmen zelf veel sneller ging. ,,Ben ik nu al klaar?", zo vroeg menig kiezer verbaasd De computers waren niet verbonden met de centrale in het gemeentehuis. Daarom werden de uitslagen na slui ting van de stembureaus (20.00 uur) door ambtelijke koeriers opgehaald Deze gegevens bevonden zich in de ..stemgeheugens" (een soort casset- Al om half negen waren alle uitslagen bij de gemeente binnen en was de totaalstand bekend. Ten behoeve van de presentatie op de verkiezings avond in De Lindeboom werden de gegevens in een speciaal door Oskam uitgewerkt computerprogramma inge voerd. Daardoor kon een overzicht worden gegeven van de uitslagen per stembureau en de zetelverdeling, aangevuld met grafieken. Om 21.20 uur was alles klaar voor de „one-man- show" van burgemeester Van Rappard. Daarmee was de eind uitslag ruim twee uur vroeger bekend dan in 1994 De computer haperde met, zodat de oude verkiezingsborden van de Texelse Courant -met ouderwetse precisie in orde gemaakt door ,,good old" Joop Kramer- er niet aan te pas hoefden te komen. Nu dienden ze als decorstukken tijdens een avond waarop de gemeentepolitiek met suc ces het digitale tijdperk binnentrad Bezoekers kregen op de verkiezings avond beelden te zien die eerder op de dag waren opgenomen in drie stemlokalen. Drie vrijwilligers van TV Texel -Wil de Leeuw, Els Whyte en Leo Beekhuis- waren vroeg hun bed uit gegaan om te laten zien hoe voor zitter Cor Ellen het bureau in Ooster end opende Ook was de tv-ploeg present in De Waal en Den Burg. Ver volgens werkten ze in de studio uren lang aan het monteren van de frag menten tot een leuke, zes minuten durende impressie. Het filmpje wordt, samen met beelden die woensdagavond nog zijn ge maakt. zondag tijdens de uitzending van TV Texel nogmaals vertoond Andere onderwerpen zijn de theater- week van de OSG, Texelflitsen, zee verhalen van Klaas Kikkert, De Zon nebloem, Reumavereniging, Dieren bescherming, TV Kids! en de Dubbele von Sion De uitzendingen zijn om 11.00, 14 00, 17 00 en 21 00 uur. Martin Trap, derde op de lijst van de VVD, haalde méér voorkeurstemmen dan de nummer twee Albert Jo Kortenhoeven Omdat Traps' aantal meer dan de helft van de kiesdeler (=249) bedroeg, ging de tweede ze tel van deze partij naar hem. Ook bij andere partijen kwam het voor dat méér stemmen waren gegeven aan andere kandidaten dan de nummer twee. Maar in deze gevallen was het totaal minder dan 249 en ging de tweede zetel dus toch naar de num mer twee. De eerste op de lijst komt bij het ha len van de kiesdeler (=497,6) auto matisch in aanmerking voor de eer ste zetel. Uitzondering hierop is Texels Belang Deze partij hanteert een alfabetische lijst en gaat bij de verdeling uit van het aantal stemmen VERVOLG PAGINA 1 ier in een samenwerking met de DdanmetGL Maar ik moet toe ren, dat ik ze door de drukte nog t goed heb kunnen bestuderen." iuw gezicht in de raad is Anja van Heide, die als derde op de CDA- a 91 voorkeursstemmen verwierf. in Wagenmgen afgestudeerde _dbouwingemeur, boerin en part e-medewerkster bij accountants- ïtoor B&B. treedt in de plaats van es Hin. Ik hoop dat we met het IA het beleid dat we hebben gehad inen voortzetten." k nieuw is Klaas Modder (PvdA), reageerde wat teleurgesteld dat i i partij op twee zetels bleef steken, 'e hadden gehoopt op drie, maar te is een mooi resultaat." Modder, rede op de lijst van de sociaal-de- craten, scoorde met 72 stemmen tójdan Roeper (609) en nummer Isabel Gonzalez-Lira (98). Janken iter de Groot kon van vreugde wel over zijn herverkiezing met zetels. Met trots stelde hij vast dat [1 score gunstig afweek van de lan- ijke dip bij de democraten. ,,lk wil - vertrouwen van mijn kiezers vol- t lig waarmaken." De overall-uitslag llde hem tevreden „Op basis van mfllachtsblok kunnen zaken er met |ger worden doorgedrukt." Groot vond dat in een college van i, CDA en GL Peter Bakker met de iun van links recht heeft op de por- euille ruimtelijke ordening. Bakker. VVD-campagneleider Fred Winkel confronteerl Martin Trap met zijn uitverkiezing. „Het ligt helemaal open. We kunnen een aantal richtingen uit Als we het programmatisch eens kunnen wor den, zie ik een samenwerking met TB en CDA wel zitten Er zijn voldoende aanknopingspunten: agrarisch natuurbeheer, nationaal park en, tariefdifferentiatie reinigingsrechten. Ik heb goede hoop." Toch ziet Bakker zichzelf niet perse op ruimtelijke ordening plaatsnemen. „FET (financieel, economisch en technisch beleid) zou ook leuk zijn. Maar dan moet die wel worden opgetuigd met bijvoorbeeld verkeer en milieu. RO met volkshuisvesting, verkeer, monumentenzorg en milieu is teveel Ik vind dat het beleid van Schilling op RO beter had gekund, maar sluit niet bij voorbaat uit dat hij toch terugkeert. Mits er in de nieuwe situatie sprake is van collegiaal be stuur. Daarbij moet de portefeuille houder niet alleen over z'n eigen toko gaan Binnen een collegiaal college moeten elke wethouder ook iets over de andere portefeuille kunnen opmer ken. En dat moet z'n invloed hebben op de voorstellen aan de raad." „Ik ben er beduusd van", reageerde Arthur Oosterbaan (GL) op zijn ver kiezing. „Ik had mezelf vooraf een kans van vijftig procent gegeven Ik weet eigenlijk heel weinig van politiek af Maar ik heb er alle vertrouwen in dat ik met de hulp van ervaren raads leden en de steunfractie snel zal in werken." De interesse van de 38-ja- rige EcoMare-bioloog ligt vooral op het gebied van ruimtelijke ordening en milieu „Ik woon hier nu zeven jaar en zie dat het eiland in bepaalde op zichten lelijker wordt. Dat moet veran deren." Foto's verkiezingen: De Texelse gemeenteraad vergadert dinsdag 10 maart om 19 30 uur in het raadhuis Publiek is welkom, de agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering dd 10 februari 1998 4. Privatisering sportvelden 5. Chloor pH-regeling Molenkoog 6. Jeugdbrandweer 7. Wijziging rechtspositieregelingen 8. Notitie leegstand 9. Overzicht post onvoorziene uitgaven 10. Herhalingsbesluit perceel aan de Molenstraat 10 a. Voorbereidingsbesluiten te behoeve van bouwplan 1. Vervanging Ferrever; uitbouw bij Ons Genoegen 2. Vervanging Ferrever; schiet- tunnelen handboogbaan 11 Planschadeclaim van de heer Jager 12. Onderzoek werkgelegenheid Texel 13. Voortzetting bedrijfsregio 14 Differentiatie markttarieven 15. Uitbesteding bestemmingsplan bedrijventerrein Oudeschild 16. Vervanging compressoren 17. Vervanging vuilcontainers 18. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen 19 Rondvraag 20. Sluiting Marlt de Porto en Walter Oskam bedienen de computer en vermaken zich om het optreden van de burgemeester Een aanzwellend intro. Theatraal wordt het grote projectiescherm gehesen. De Star Wars-tune „The Imperial March" schalt door de boxen. En dan. daar is hij, in het felle licht van de schijnwerper... Burgemeester Van Rappard kwam tijdens de succesvolle verkiezings avond van de Texelse Courant en Radio Texel op als een filmster. Om vervolgens een Oscar-nomina tie in de wacht te slepen, want van de bekendmaking van de uitslagen maakte Van Rappard een werve lend optreden waarbij hij de span ning stevig opvoerde. Met de verkiezingen komt een eind aan het raadswerk van vijf Texelse politici. Raadslid en oud-wethouder Dirk Terpstra (PvdA) en wethouder Gerbrand Poster (Texels Belang), beiden sinds '82 in de raad, kondigden al lang geleden hun ver trek aan Erna Eelman kwam in '86 voor de VVD in de raad en vervulde na het vertrek van Klaas Barendregt een half jaar het wethouderschap. Ook zij houdt het voor gezien. De drie lieten tijdens de TC-verkiezingsavond de gebeurtenissen nog eens de revue passeren. Geheel volgens traditie namen ze daarbij geen blad voor de mond. Paul Kikkert kreeg na drie raads perioden voor Texels Belang ditmaal onvoldoende voorkeursstemmen en keert niet terug. Cees Hin, die acht jaar in de raadsbankjes vertoefde, nam als vierde man op de CDA-lijst het risico niet te worden herkozen Zo n 350 nieuwsgierigen luisterden ademloos toe Maar vóór en na de bekendmaking heerste een opge wonden. rumoerige sfeer in Question Plaza. Mede wegens de matige zaal- versterking waren de gesprekjes die de presentatoren Andrew Albers en Frans Hopman met gasten op het podium voerden, slecht te volgen. Volgens technicus Willem van Leersum en zijn ploeg was de weer gave voor radioluisteraars echter uit stekend. Het haperende geluid dupeerde vooral de OSG'ers. die over de verkiezingsenquête kwamen vertel len. Zelfs voor de radio werd het toen even stil. Ook de zaal-reporters Bianca Kok en Henk Snijders hadden met dit euvel te kampen Een schrale troost is dat een groot deel van het publiek nou eenmaal met was geko men om braaf te luisteren maar om onder het genot van een drankje met elkaar de spanning te delen. Om dit te bevorderen stelde de gemeente voor elke bezoeker twee consumptie bonnen beschikbaar. Wie wél aandacht had voor het cen trale programma, kon vernemen dat de campagneleiders van de Texelse partijen elkanders slogans nauwelijks bleken te kennen en dat voor de scheidende raadsleden Erna Eelman, Gerbrand Poster en Dirk Terpstra de laatste raadsperiode niet de meest plezierige was Om de vaart en afwisseling er in te houden, zorgde artistiek leider Pip Barnard voor verstrooiing, spelend op de vleugel van Ed" en zingend met presentatrice Janien de Bruijn. Tus sendoor klonken verzoeknummers van de politieke partijen, gaf Antoon Goes toelichting op zijn ter plekke getekende cartoons en droeg Daan Welboren drie columns voor met als thema de verleukingvan de poli tiek. Welboren maakte prima gebruik van de microfoon en wist zo enige aandacht te trekken Helemaal stil was het even toen Gelem Jansen al vast onthulde hoe Eierland ongeveer had gestemd. De ware climax was echter voorbehouden aan de burge meester. Een rekening wordt door de ge meente meestal afgedaan als hamerstuk Maar er is interessante, leerzame informatie uit te halen. Bij voorbeeld of zaken efficiënt zijn uitge voerd en of het beoogde doel is be reikt. Daarom wil het college een rekenkamercommissie instellen van drie tot vijf personen. Deze advies commissie aan de raad moet worden gevormd door oud-raadsleden en oud-wethouders, als zijnde een onaf hankelijke invalshoek, maar mét vol doende kennis van de gemeentelijke organisatie. Er wordt op gewezen dat de onder zoeken van de nieuwe commissie met moeten gaan over incidenten. Het gaat om het leereffect, met om het aanwijzen van een schuldige Het voorstel is om te beginnen na de in trede van de nieuwe raad en om er in te komen slechts één onderzoek bij de kop te nemen. De prognose in de Texelse Cou- 'rant van vorige week dinsdag is sen goede graadmeter gebleken voor de werkelijke verkiezings uitslag. De peiling, op initiatief van deze krant uitgevoerd door leerlin gen van OSG De Hogeberg, bracht de nieuwe verhoudingen al .enigszins in beeld De zetel verdeling luidde 3 voor TB, 2 voor CDA, GL, PvdA en VVD en 1 voor D66, terwijl de zwevende kiezers nog drie zetels hadden te verde len Die kwamen dus terecht bij TB, CDA en GL. De steekproef was met representatief, maar is dus wel betrouwbaar gebleken Met vier scholieren en een leraar die aan het project hadden meege daan. werd woensdag tijdens de verkiezingsavond teruggeblikt. De derdeklassers Sara Albers. Frouke de Leeuw. Fausto Albers en Merijn Heijnen en docent Joop van den Berg gingen ondermeer in op de vele negatieve antwoorden, die zij tot hun verrassing tijdens de tele fonische enquête te horen kregen. De leerlingen verklaarden dat zij de verkiezingen, die hen daan/óór niks interesseerden, nu wel met iets meer belangstelling hebben gevolgd Door een hinderlijke geluidstoring kwam het gesprek helaas met helemaal uit de verf. Jaap Vlaming feliciteert partijgenoot Peter Bakker met de drie zetels voor GroenLinks

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7