Milde eisen tegen geweldplegers „Raad uw raad": prijs naar trouwe volger politiek Verbazing in de rechtszaal Benefietconcert Midzomerfestival „Provincie verwacht wei goede kwaliteit" Texelaars voor de balie TEXELSE^ COURANT vrijdags maart 1998 Kedrijvig/ieiV/ Logopedistes samen verder ap nieuw adres Cursus baby-massage Voorlichting over PAREL „Welkomdienst" van baptisten Sjoelstrijd druk bezocht Van Diepen over agrarisch natuurbeheer: Alkmaarse rechtbank stond sdag in het teken van „zinloos veld" Een VWO-klas uit die stad onde de zittingen bij, waaronder tegen de twee 21-jarige Texel- s, die op 22 november vorig jaar t „Smul" Huizinga zwaar mis- idelden. Het slachtoffer was zelf aanwezig. Na afloop spraken scholieren en andere bezoekers verbazing uit over de milde an: 18 maanden cel, waarvan voorwaardelijk voor de inwoner Den Burg en 240 uur dienstver- ng met zes maanden cel voor- ardelijk voor de Oosterender. uitspraak is op 17 maart. Texelse" zitting begon met een zoek van advocaat Majolée, die ag wilde dat de zaak van zi|n Oost- nder cliënt apart werd behandeld, dat hij zou worden beïnvloed door verdachte uit Den Burg. Officier justitie M van Leent voelde er s voor Tot ieders verrassing gaf Dosterender zelf aan geen proble- i te hebben met een gezamenlijke htzaak. waarna hij gebroederlijk 1 ist zijn vriend schoof, die even er- ij >r door twee parketwachters de il in was gebracht, cier Van Leent las voor waarom tweetal terecht stond. De man uit 1 Burg bleek aangeklaagd voor e feiten: hij was ook betrokken bij i grote vechtpartij in Hoofddorp, jin februari 1997. Oosterender werd als eerste door htbankvoorzitter R. Krijger onder iden genomen. Hij verklaarde met we vriend naar café De Pilaar te zijn laan, nadat ze eerst thuis al ieder 1 vijf biertjes hadden gepakt. In de ,C1 eg dronken ze er nog 'een stuk of it', waarna ze voor de deur op een jkje gingen zitten. „We zagen zinga naar buiten komen Mijn Bnd liep naar hem toe om een vuur- e vragen want hij had geen aan- ter bij zich. Maar hij kreeg het Geen aanleiding 21-jarige gaf toe dat hij even later het erf van Huizinga's restaurant l containers aan het slepen ging tegen de muur urineerde. Zijn nd had ook hoge nood en ledigde blaas verderop in de Kantoor- [Aliat. Huizinga bleek het tweetal üüSekt opgesteld in de gaten te heb- ÜÈh gehouden. Hij kwam naar buiten, ben weggelopen", aldus de Oost- nder „Mijn vriend liep op hem af ze begonnen gelijk te vechten. Ik i geprobeerd ze van elkaar weg te trekken, maar dat lukte echt niet," De rechtbankpresident wilde weten wanneer de Oosterender met schop pen was begonnen. Maar dat wist hij met zo goed meer „Ik weet met of ze toen nog aan het vechten waren Ik heb hem tegen zijn hoofd en zijn maag geschopt. Eigenlijk had ik er geen aanleiding voor, maar ik word altijd agressief van drank." Hij ver klaarde sindsdien geen druppel drank meer te hebben aangeraakt „Ik vond het niet normaal wat mijn vriend deed toen hij hem tegen zijn hoofd trapte Mijn fout De 21-jarige uit Den Burg zit sinds het voorval nog steeds in hechtenis. Hij beaamde dat het niet krijgen van een vuurtje bij hem de stoppen deed door slaan. „Huizinga kwam zelf rokend naar buiten Hij had zijn vriend niet zien plassen tegen de muur van het restaurant, maar zag wel dat die met containers in de weer was „Ineens hoorde ik Huizinga en ben ik naar het hek gegaan om te vragen wat er aan de hand was Hij pakte me gelijk bij m'n haar. Hij kwam op mij af. Ik heb hem niet aangevallen, ik lag plat bo venop hem Hij hield mijn haar steeds vast Ik heb hem met één hand gesla gen en toen hij me losliet één keer geschopt tegen z'n linker schouder. Niet tegen z'n hoofd...maar het ging snel." Krijger pakte het medische dossier van Huizinga erbij en somde diens letsel op: bloeding aan de oogkas, hersenschudding en diverse hoofd wonden. De restauranthouder heeft sinds het voorval niet meer kunnen werken en loopt nog steeds bij een fysiotherapeut. Rechter P Littooy wilde van de man uit Den Burg weten of hij zich schul dig voelde aan de verwondingen van Huizinga. Die beaamde dat „Ja, het is mijn fout Maar het ging ook zo snel. Het was over voor het begon." Gebogen hoofd De getuigenverklaringen werden er bij gehaald De man uit Den Burg er kende dat hij degene in de oranje jas was. die is gezien tijdens het schop pen. Het tweetal ontkende te zijn te ruggelopen om opnieuw te schoppen, nadat Huizinga zich oprichtte De Oosterender had de foto van het slachtoffer, net na het voorval geno men, nog met gezien. Rechtbank president Krijger liet het duo een blik werpen. De Oosterender trok wit weg en bleef met gebogen hoofd zitten. Zijn vriend leek onaangedaan Hij werd onder vuur genomen over zijn aandeel in de vechtpartij bij een Hoofddorpse discotheek Ook daar bij bleek drank in het spel. De man kon zich mets herinneren over het voorval. Getuigen en een slachtoffer hebben hem aangeduid als degene die de eerste klappen uitdeelde. Strafblad Beide Texelaars zijn geen onbeken den van justitie. Het strafblad van de Oosterender is weliswaar korter, bei den hebben veroordelingen en waar schuwingen voor geweldpleging en mishandeling op hun naam staan De reclassering deed een goed woordje voor de Oosterender Hij komt uit een goed gezin met keurige ouders. De problemen zijn ontstaan in de puberteit. Zijn schoolopleiding mis lukte nadat hij ging blowen en stap pen. De geweldsexplosie is een ge volg van drankmisbruik en onvolwassen gedrag." Er werd gepleit voor een voorwaarde lijke celstraf en dienstverlening, waar bij de Oosterender verplicht twee cur sussen zou moeten volgen De reclasseerder meldde dat hij heeft geprobeerd een gesprek te arrange ren tussen het slachtoffer en zijn client, maar daar was Huizinga nog niet aan toe. Er is wel een brief ge stuurd met excuses. „Mijn vader heeft me geholpen", verklaarde de Oosterender op de vraag van Krijger of hij dat zelfstandig had gedaan. Zwakzinnigen Ook de 21-jarige uit Den Burg heeft puberteitsproblemen gehad. In de derde klas ging het mis met hem na dat zijn ouders scheidden en hij te maken kreeg met overlijdens- gevallen. Hij deed eerder werkstraf in Noorderhaven en heeft ook in Noor wegen meegedraaid als begeleider van zwakzinnigen. Dat verbaasde de rechtbankvoorzitter. „U kunt goed werken met zwakzinnigen en een weerloos slachtoffer dat op de grond ligt trapt u. Dat kan ik niet rijmen." Ook voor deze verdachte vroeg de reclas sering werkstraf, een voorwaardelijke celstraf en deelname aan een cursus. Officier Van Leent meende dat in beide gevallen de mishandeling was bewezen. „U kunt zich met gedragen als u hebt gedronken U bent zo over de schreef gegaan, het was exces sief, buitensporig grof geweldDe bagatelliserende houding van de man uit Den Burg stoorde hem. „Als het aan mij ligt, gaat u voorlopig nog niet naar huis." Hij eiste 15 maanden met 5 maanden voorwaardelijk. Omdat hij echter nog in de proeftijd van een celstraf uit augustus '96 verkeerde, worden de drie maanden voorwaar delijk daarvan ook nog omgezet in onvoorwaardelijke celstraf Voor de Oosterender vond Van Leent het te vroeg voor een langdurige op sluiting Hij noemde de zes maanden voorwaardelijk bij de 240 uur dienst verlening een 'laatste waarschuwing' Meeloper? Advocaat Majolee verweerde dat zijn cliënt een meeloper is. Hij wees op het forse postuur van de vriend en diens strafblad Dat was aanleiding voor afkeurende geluiden van familie leden van Huizinga op de publieke tribune. De advocaat betoogde dat de Oosterender veel spijt heeft en dat rekening moet worden gehouden met een schadeclaim die door het slacht offer wordt ingediend „Mijn cliënt heeft zijn spaarpotje met 2000,- al willen aanbieden aan het slachtoffer," Mevrouw Komen-Pesie. advocaat van de man uit Den Burg was er met blij mee dat haar cliënt als een echte vechtersbaas werd afgeschilderd ,,U moet de zaak terugbrengen tot de juiste proporties Het was geen wraakoefening, zoals in de pers is gesuggereerd, of iets met drugs. Het is een uit de hand gelopen vechtpar tij Ze had gelezen dat Huizinga nooit de politie erbij roept, omdat hij zelf zijn zaken oplost. „Zou dat nu ook met het geval kunnen zijn?" vroeg ze zich af, wat opnieuw een geluidsgolf vanaf de tribune veroorzaakte. Volgens mevrouw Komen was de steeg te donker voor de getuigen om alles goed te zien. „Het slachtoffer had ook al eerder kunnen weglopen na de dronkenmansgeintjes. Hij is niet zomaar in elkaar geschoptDe officier protesteerde tegen dit deels neerleggen van de schuld bij Huizinga, maar de advocate hield vol „dat we met zeker weten wat is ge beurd." Onbegrip Nadat de daders opnieuw hun spijt betuigden en de man uit Den Burg om een laatste kans vroeg, sloot Krijger de zitting. Hij lieL.de bezoekende VWO-scholieren enigszins in verwar ring achter Vóór de Texelse zaak werd tegen een inwoner van Hoorn dertig maanden geelst wegens ge weld en een steekpartij. Maar in dat geval was duidelijk dat het slachtof fer de vechtpartij had uitgelokt en was begonnen, terwijl de dader een blanco strafblad had. Het grote ver schil in straf veroorzaakt onbegrip bij de leerlingen. Hoe de rechtbank er over denkt wordt op dinsdag 17 maart duidelijk. logopedistes Jacqueline de :o en Mariët Bouw. die al ander jaar samenwerkten, zijn een itschap aangegaan. Tevens is praktijk verhuisd naar een an- adres in Den Burg: Marelstraat Nu zitten ze daar nog op de enverdieping, maar later in het hopen ze beneden een eigen ite in gebruik te nemen. jueline de Porto (33) heeft al s 1987 een eigen praktijk waar eren en volwassenen met ek- en taalproblemen terecht ïen. Eerst was ze gevestigd aan Molenstraat, later aan het inlant in De Mars. Door de komst «een tweede kind was de ruimte er nodig bij de woning Intussen was Mariët Bouw (30) de praktijk al komen versterken. Zij was naar Texel gekomen om te werken in de horeca zodat ze geld kon verdie nen om te reizen. Toen ze echter een aantrekkelijke Texelse boerenzoon tegen het lijf liep. veranderden haar plannen In mei '96 kon ze haar di ploma logopedie op het eiland in de praktijk brengen, toen Jacqueline de Porto wegens zwangerschap een vervangster zocht. Als uitzendkracht nam Mariët een deel van het werk waar en dat beviel van twee kanten zo goed, dat ze de samenwerking nu hebben verstevigd. Mede doordat een andere Texelse logopediste ermee stopte, is de prak tijk de afgelopen periode flink ge groeid. Vooral het aantal kinderen is toegenomen Dat heeft ook te maken met de landelijke trend: door grotere klassen, minder lezen, computer, tv en vele hobby's wordt er minder ge communiceerd Jacqueline en Mariët spreken van achterbank-jeugd „Kinderen worden van de ene naar de andere activiteit gebracht, maar komen niet meer toe aan gewoon spelen en fantaseren. Dat gaat ten koste van de taalontwikkeling en leidt tot onrustig gedrag en concentratie problemen", constateren de twee logopedistes. Met een kindgerichte aanpak en ad viezen aan ouders proberen ze aan een oplossing te werken. Indien no dig worden andere deskundigen, zo als de orthopedagoog, ingeschakeld. Samenwerking en voorlichting vinden ze heel belangrijk. Zo organiseren ze binnenkort met de andere op Texel werkzame logopedistes een cursus voor peuterspeelzaal-leidsters om taalproblemen bij jonge kinderen zo snel mogelijk te herkennen. Idealis tisch zijn ze dus wel: „Liever vroeg tijdig ontdekken en bijsturen, dan dat er op latere leeftijd veel behandelin gen nodig zijn. Het gaat erom dat kin deren lekker functioneren. Daar wil len we graag aan meehelpen." Het telefoonnummer van de nieuwe praktijk staat nog met in de gids: 322 771. Hanneke en Harry van Katwijk luisteren naar het toespraakje van Leo Tlmmers geassisteerd door presentatrice Janien de Bruijn. De prijsvraag ,,Raad uw raad" van de Texelse Courant is gewonnen door Harry van Katwijk uit Oudeschild. Even als vijf andere inzenders wist hij de nieuwe zetelverdeling precies goed te voorspellen. Het opkomstpercentage gaf de doorslag. Van Katwijk zat met 73,45% slechts 0,15% naast het goede antwoord Niet toevallig, want hij is erg geïnteresseerd in politiek en volgt de raadsvergaderingen altijd via de radio. Ook woensdagavond zat Van Katwijk gekluisterd aan Radio Texel. Even later, na een telefoontje vanuit De Lindeboom, waren hij en echtgenote Hanneke te gast bij de rechtstreekse uitzending Op het podium namen ze de prijs, een vakantiecheque ter waarde van f750,-, in ontvangst uit handen van Leo Timmers, directeur van de Rabobank die de prijs beschikbaar heeft gesteld Een welkom geschenk, vertelde Hanneke van Katwijk. ..We zouden met op vakantie, want vorig jaar hebben we een huis gekocht. Ik denk dat we nu een weekje weg kunnen, ergens in Nederland met onze twee kinderen. (Foto Gerard Tmmormon) Donderdag start op Texel een cur sus baby-massage, bedoeld voor ouders met een baby van zes we ken tot circa tien maanden. Er wordt les gegeven in de - uit India afkomstige - ontspannende shantala-massage. De baby-massage werkt met alleen ontspannend voor de baby. maar ook voor de ouders Als een baby veel huilt, maakt dit baby en ouders gespannen; zij kunnen daardoor in een vicieuze cirkel terechtkomen die door massage kan worden gebro ken. Daarnaast heeft de shantala- massage nog meer positieve invloe den: beter slaapgedrag, verbetering van de spijsvertering (minder darm- krampjes) en verhoging van de weerstand. Ook zal door middel van eenvoudige voetmassage aandacht worden besteed aan eventuele klachten De cursus bestaat uit vijf lessen en wordt gegeven door een bevoegd docent en massagetherapeut in de praktijkruimte aan de Vuurtorenweg 97 te De Cocksdorp. Inlichtingen via K. Keijser-Daalder, tel. 316218. De WLTO en de Noord- en Zuid hollandse waterkwaliteitbeheer ders verzorgen dinsdag om 20.00 uur een voorlichtingsavond in De Lindeboom. Akkerbouwers en vollegronds-groentetelers krijgen informatie over het Plan van Aan pak Reductie Emissie (PAREL). Inzicht wordt gegeven in de resul taten tot nu toe. De uitkomsten van diverse onderzoe ken naar de waterkwaliteit en de handhavingsacties die zijn uitgevoerd zullen worden gemeld Verder wordt ingegaan op de accenten van de con troles het komende seizoen. Onder deel van de avond is een voor- lichtingsmarkt met tips, methoden en technieken die van belang zijn voor een goede uitvoering van PAREL door de telers. De organisatie van het Midzomer feest dat van 17 tot 21 juni in Den Burg wordt gehouden, geeft zater dagavond alsvast een voorproefje. In Question Plaza start om 21.00 uur een sponsor-benefietconcert met optredens van de Blues- masters en de Beatles Revival Band. De avond is een gebaar naar de 200 sponsors van de vereni ging. Niet-genodigden betalen 7,50 entree. De Vereniging Texel Jazz, die vele jazzfestivals organiseerde en vorig jaar concludeerde dat ook de formule van rhythm blues niet meer vol doende publiek trekt, heeft besloten tot een andere aanpak „Alleen jazz spreekt te weinig groepen meer aan", aldus mede-organisator Joop Groen We hebben nu voor een frisse aan pak gekozen met een veel breder karakter Jazz zal nog wel onderdeel van het Midzomerfeest uitmaken, maar ook andere muziekstijlen ko men aan bod. Het programma omvat verder straattheater, een nostal gische kermis, een streetparade en een eetfestijn Herman Brood „Het worden een paar feestelijke dagen, zie het maar als een soort te genhanger van Ouwe Sunderklaas. Den Burg zal in juni bruisen als nooit tevoren. Een bescheiden vergelijking met het Oeral-festival op Terschelling is best op z'n plaats Onbetwist hoogtepunt van het vier daagse festival is het optreden van Herman Brood His Wild Romance op vrijdag 19 juni. Fans zullen hun best moeten doen om nog een kaartje te bemachtigen. Groen: „Een deel van de kaarten gaat naar de spon- De Baptistengemeente houdt zondag om 19 00 uur een speciale welkom- dienst. waarin evangelist E. Van Dijk uit IJmuiden spreekt. De gospelband Ellinor" verleent muzikale medewer king De groep heeft al verschillende muziekcassettes uitgebracht en brengt eigentijdse gospelmuziek Het repertoire is door de bandleden zelf geschreven en gearrangeerd Tijdens de dienst, die rechtstreeks door De Lichtboei wordt uitgezonden, wordt de samenzang door de band bege leid. ledereen is welkom De bijeenkomst is in Eben Haèzer aan de Juliana- straat. sors. De rest verwachten we in de voorverkoop zonder problemen kwijt te zijn Hij is bijzonder te spreken over de animo van Texelse onderne mers om aan de vereniging bij te dra gen. Het passe-partout dat ze in ruil krijgen, geldt ook als toegangsbewijs voor het Hollands- en Bluesfestival Andere onderdelen van het Midzomerfestival maakt de organisa tie zaterdagavond bekend. Om extra publiek te trekken is samenwerking, gezocht met de VVV. die speciale hotelarrangementen aanbied. Omdat het hoofdseizoen nog niet is gestart, is er rond die tijd nog accommodatie beschikbaar. Oudeschild heeft donderdag massaal gesjoeld. Met tachtig deelnemers, van wie velen ook gebruik maakten van de gyminstuif, was het de hele middag een drukte van belang in dorpshuis 't Skiltje. Veel belangstel ling trok ook de tumblingbaan, die voor deze gelegenheid naar Oude schild was gehaald. Uitslag sjoelen: 0-6 jaar 1 Claudia de Wit, 2 Stelame de Wit; 3Denise Betsema 7-9 jaar 1 Jonas Leenhouts. 2.Maris Barhorst; 3 Mark Rikken- berg. 10-12 jaar 1 Roma Brouwer; 2.Robin Bakker, 3 Susanne Rikkenberg en Marleen Schellinger Ook 's avonds werd gesjoeld, door 18 jeugdi gen en 14 volwassenen Tot 17 jaar 1.Frans Pnns; 2.Rik van Katwijk; 3 Simon Keijzer Volwassenen 1 Ynte Adema. 2. Harry Bakker; 3.Jaap Tuitman „Boeren zijn eigenlijk altijd met de natuur bezig. Er is geen enkele an dere bedrijfstak te bedenken, waarin de natuur zulk een promi nente plaats inneemt als in de land bouw." Aldus overhandigde Gede puteerde Frieda van Diepen (Natuur, Landschap en Openlucht recreatie) Dick Drijver, voorzitter van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Texel, gisteravond in De Bloeiende Heideeen cheque van ƒ430.000,-. In ruil daarvoor verwacht ze wel een goede kwali teit. „Want natuurbeheer is een vak." ,Een nieuwe partner om een streek- gericht natuurcontract mee af te slui ten", zo omschreef Van Diepen de vereniging, die in het oprichtingsjaar al een kleine honderd leden telt. De animo heeft zowel de gemeente als de provincie verrast Om het vak van natuurboer onder de knie te krijgen, adviseerde ze de deelnemers zich te laten bijscholen In Waterland kunnen boeren alleen lid worden, als ze een cursus agrarisch natuurbeheer vol gen Dat wordt door de provincie erg op prijs gesteld. Nóg mooier Van Diepen. „Met agrarisch natuur beheer wordt het eiland nog mooier. Méér weidevogels, rijkere vegetaties en mooiere landschappen. Als pro vincie investeren we daar graag in Agrarisch natuurbeheer is volgens Van Diepen echter niet alleen een zaak tussen boeren en provincie „Een mooi landschap komt iedereen ten goede", riep ze de gemeente, het waterschap, maar ook horeca- en recreatie-ondernemers op dit initiatief te ondersteunen „Pas als dat ge beurt, zal de vereniging onafhanke lijkheid verkrijgen en echt bestaans recht verdienen." Ze hamerde er op dat de boeren tot afspraken komen met natuurbeschermers „Ukuntvan elkaar leren Tijdens de oprichtingsvergadering presenteerde Dick Drijver een verslag van de voorbereidingswerkgroep en gaf Jos Timmer een toelichting op het plan van aanpak. Na de hartelijke woorden van de gedeputeerde ging Drijver in op de activiteiten die voor het voorjaar van '98 op het pro gramma staan

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9