Cjrom ^warLrJexels in het Haad legt bezwaren bouwplan terzijde Paviljoens verrijzen weer Kunst in zee" zit vol plannen Winterbloemkool aan de lopende band Provincie wil visie Den Burg-West VERDER TVTummer IN DIT Bekende schrijver naar bibliotheek 2 „Huistheater" Klif 2 Organisatie klaar voor 21-ste „Rondje" 5 Texelse hitsingle? 5 Horeca presenteert zich op beurs 7 Lammeren èn katten voor dierenartsen 9 Scholieren een dag zonder eten Besluit vijver niet openbaar Dmfietser ploegt ars door tuinen Serieus Stark praat met drie starters Draadloze Poster geeft hilariteit Beurs, routes en duinpanopera Heuvel wielerbaan voor schiettunnel ^ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11264 VRIJDAG 13 MAART 1998 j Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv I Daan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 e Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NEMENTSPRIJS /56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Twee klassen van OSG De Hoge- berg gaan deze maand in .hon gerstakingVan dinsdag 24 op woensdag 25 maart zullen de leer lingen een dag lang niet eten. Voor hun actie zoeken ze zoveel mogelijk mensen die hen willen sponsoren. De opbrengst gaat naar mensen die écht honger heb ben, in Bangladesh en Maureta- nië. De Texelse scholieren sluiten zich aan bij een wereldwijde actie van de organisatie .Zip your lip". „We za gen het op televisie en in een blad. Onze mentor op school vond het wel een goed idee en toen hebben we het in de klas verteld. Bijna iedereen doet mee", vertellen Mirre Valken burg en Lotte Keijzer uit klas 2Hb Zij verzamelen op 24 maart in het Rode Kruisgebouw aan de Jonker straat in Den Burg. Vanaf 19 00 uur nemen ze geen voedsel meer tot zich tot de volgende avond 19 00 uur ,.En dan gaan we met z'n allen eten", verheugen de meisjes zich nu al Om sponsors te werven gaan ze langs de deur. Belangstellenden kunnen zich ook melden via school (mentor Hans van Garderen) of tel 31 06 31 (Lotte) Parallelklas 2Ha doet ook mee aan de actie, maar overnacht in jongerencentrum Time Out. De initiatiefneemsters Anna Albers en Felicia Siebert hebben veel klasge noten over de streep getrokken. ..Helaas mag niet iedereen van thuis meedoen", zegt Felicia. Samen zijn ze nog druk bezig met de sponsor- lijst, die vóór het begin van de actie naar ,,Zip your lip" moet worden op gestuurd. Wie een bedrag wil geven (bijv. per uur of voor de hele actie) kan hen bellen op 31 48 52 (Anna) of 31 28 21 (Felicia). Tijdens hun 24-uurs actie gaan de leerlingen wel gewoon naar school. In een brief aan de deelnemers wordt aangeraden de hele tijd sa men te blijven, om elkaar te steunen, en veel te drinken Eén troost: lolly's en kauwgom mogen wél. Moet de vijver van Kmjnenburg aan de Hoofdweg nou weg of niet? Na dat de raadscommissie verdeeld reageerde op het besluit om via een artikel-19 het graafwerk alsnog te le galiseren. zou het college zich op nieuw beraden ..Dat is gebeurd, maar de uitkomst is niet openbaar", aldus een woordvoerder van de ge meente, die aangeeft dat de zaak op z'n vroegst in de raadsvergadering van mei aan de orde komt. „Het komt in ieder geval terug. Als de arti kel-19 met wordt doorgezet, dan vergt dat enige uitleg en gebeurt dat wel, dan volgt een voorbereidings- besluit." Boys loopt, naar het achterste C- veld verhuist. „Technisch is het mo gelijk. het zal alleen wel weer een paar centen kosten", reageerde de wethouder op de vraag van de atletiekvereniging voor een kunststofbaan. Schilling zag ruimte voor een baan van hooguit een paar rijen breed. Dirk Terpstra (PvdA) dacht meer aan een zesbaans „Want je moet toekomstgericht den ken Stel je voor dat er nog eens een sporthotel zou komen Wethouder Eelman (Welzijn), die met de atletiekvereniging om de tafel is ge weest, stelde vast dat een kunststof- baan met vier rijen niet haalbaar is. Een definitieve lokatie voor de atletiekbaan is nog niet vastgesteld. herapeute Marja van der eeft de raad er niet van kun- vertuigen dat de bouwver- ng van de praktijk van Ingrid aan de Molenstraat ten on- fite is verleend. Omdat de "bij de rechter ligt, moest 1 'er opnieuw een besluit wor- ïnomen. Zo makkelijk als de i er vorig jaar mee instem- :oveel moeite hadden ze er ia. jee. Tijdens de discussie lr dat het hoog tijd wordt dat i duidelijk bestemmingsplan Jen Burg-West komt. de derde fase van De Mars jaren geleden een streep n door het bestemmingsplan i urg West, zijn de bouwvergun- t in dit gebied verleend op ba- in artikel 19-procedures. Een ijke visie ligt daaraan niet ten slag. „De procincie vindt dat lar eens moet zijn afgelopen", naakte wethouder Schilling elijke ordening) dinsdagavond id. Den Burg-West circuleren mo- iel verschillende visies. De l,e is een „opgefriste" structuur- Over de betekenis van de M die op de kaart staat gete- lopen de meningen uiteen. De :egt medisch, de ander maat- ipelljk en weer een ander ver- het als makelaardij, 'k bouwplan dat de afgelopen ingedien^wer^ekeker^ntet Bewoner van de Thijsselaan in de nacht van dinsdag op Jdag wakker van een doffe tegen zijn woning. Hij nam kijkje, maar zag niets. Wel e hij vlakbij een brommer weg- De volgende morgen bij dag- ileek zijn tuin en die van enkele i omgeploegd. De bromfietser ";ennelijk uit de bocht gevlogen de voortuin ingereden. De erf- eidingen sneuvelden daarbij. huizen verder viel uit sporen af Jen dat de brokkenpiloot daar de muur was gevlogen. De riel klaarblijkelijk mee, want r is op eigen kracht wegge- een gigantische puinhoop end. '.gemeenteraadsverkiezingen achter de rug en het nieuwe 'lege van B W staat al in de igers. Hoewel soms staande vergadering, na gelobby en stook op de achtergrond on- ■wacht tóch een ander kan rden gekozen, zat GL (nog sn wennen aan deze afkorting or i Groenlinks) vermoedelijk i derde wethouder leveren ïarje weel het nooit. Tot nu toe s jf allemaal boert en jokernij IMlokale politiek. Dat is voor- Het borrelt en gist in de spe- iken van onze samenleving en scure elementen sluipen des chfs schichtig over de Groene- iats Een overmoedige onder n sloopt in de schaduw van het meentehuis een tegel uil het 1ttoir en smijt die uit pure frus- 'tie door een raam van het Srtumentale pand. Wie is dat in teleurgestelde kiezer, een tt gekozen kandidaat of de uwige opposantAbsoluut niet ik. De politiek is weer bloed neus Horszei in dit gebied paste. Het college wei gerde bijvoorbeeld grond te verko pen aan een architecten- en administratiekantoor. B en w gingen wél akkoord met het uitvaartcentrum dat Liesbeth Roeper er wil vestigen. Datzelfde geldt voor het reclamebu reau dat echtgenoot Daan Koopman in hetzelfde bedrijfspand wil vesti gen. Hoewel de studio geen me- disch-maatschappelijke voorziening is, verleent het college uit oogpunt van „persoonlijke koppeling" mede werking. De raad maakte dinsdag over de studio geen woord vuil. De praktijk voor voetverzorging van Koorn werd vorig jaar als para-me disch beoordeeld, een activiteit die volgens de gemeente past in de be stemming. Overpad Bezwaarmaakster Van der Star is met de gemeente in een juridisch gevecht gewikkeld over het bouw plan en de kapvergunnmg. Ze had alle raadsleden een kritisch rapport gestuurd. „Dat heeft vragen en on zekerheden opgeroepen", wees Dick Driiver (Texels Belang) op een overpad waarop Van der Star recht meent te hebben. „Na dertig jaar ontstaat dit recht door verjaring. Zo'n overpad over een bouwkavel leidt tot een onmogelijke situatie." Wethou der Schilling wist te melden dat deze erfdienstbaarheid helemaal niet be staat. „Toen mevrouw Van der Star de voormalige school aankocht, heeft het hoofd van de afdeling grondzaken haar erop gewezen dat dit overpad tijdelijk is." Drijver bleef onzeker: „Ik heb er niet bijgezeten en er staat niets zwart op wit." Uitgeverij Stark-Texel gaat met drie startende ondernemers serieuze ge sprekken voeren over de start van een automatiseringsbedrijf. Volgens initiatiefnemer W. Ploeg gaat het om twee Texelaars en één overkanter, die wél een huis op Texel heeft. „Ze hebben een paar hele leuke ideeën", aldus Ploeg, die tevreden is over de respons op de oproep in de Texelse Courant. Volgens hem biedt het eiland uitstekende mogelijkhe den voor nieuwe software-bedrijven. Peter Bakker: „Wat is nu medisch- maatschappelijk? En gaat het bij Koorn om een bedrijfspand met dienstwoning, of is het een particu liere woning met praktijkruimte?" „Terwijl over de structuurgedachte nooit geen inspraak heeft plaatsge vonden, is er via de bouwvergunning wel inhoud aan gegeven", pleitte Bakker ervoor alsnog een discussie over de invulling van het gebied te starten. De gemeente treft hiervoor inmiddels de voorbereidingen De discussie over Den Burg West komt aan de orde tijdens de herziening van het uit 1965 daterende bestem mingsplan voor Den Burg Ondanks zijn bedenkingen, ging Bakker akkoord met het herhalings- besluit. „Want dat geeft de bezwaar makers de mogelijkheid om naar de rechter te stappen." Verschuiven Verschuiven van het bouwblok, zo dat de de boomsingel niet hoeft te worden gekapt, komt volgens Dirk Terpstra (PvdA) tegemoet aan de bezwaren van Van der Star. „Want in de huidige opzet is veel te weinig rekening gehouden met de be staande groenvoorziening." Vol gens Schilling kan dat met en is er in het plan voldoende ruimte voor nieuwe beplanting vrijgehouden. „De toezeggingen aan Van der Star moeten worden nagekomen", doel de Erna Eelman (VVD), op een oude belofte aan de fysiotherapeute dat Lees verder pagina 9 Op de valreep van zijn afscheid zorgde wethouder Poster op ouder wetse wijze voor hilariteit in de raadszaal. Dat had alles te maken met zijn aanstaande verhuizing. Om het contact te onderhouden met zijn inmiddels verhuisde echtgenote Mia. schafte het collegelid zich een draadloze telefoon aan Reden voor gemeentesecretaris Piet Zoon Pos ter een poets te bakken. Stiekem liet Zoon hem vanuit de wandelgangen midden in de vergadering bellen. ..Ik dacht dat het Mia uit Drenthe was", legde Poster het apparaat onhandig het zwijgen op. Langs de Noordzeekust wordt momenteel hevig getimmerd, geboord en gesjouwd. Strandexploitanten en hun medewerkers zijn druk bezig de paviljoens weer op te bouwen. ..Net een groot bouwpakket", lacht Mark Rópke van strandbedrijf De Zeester bij Paal 17. Volgens hem is geen sprake van een wedstrijdje met de overburen van paviljoen Ome Joop wie het snelst klaar is Gebroederlijk drinken de concurrenten zelfs samen koffie in een oude caravan, die als schaftlokaal dient Als straks het seizoen weer losbarst, hebben ze daar vast geen tijd meer voor.(Foto Frans Hopman) Texel heeft er weer een nieuwe stichting bij. „Kunst in Zee" is de naam. De eerste initiatieven zijn het ontwikkelen van kunstroutes op het eiland en het houden van een kunstbeurs op 9 en 10 mei. Volgend jaar staat een „duinpan opera" op het verlanglijstje. „We bruisen van de ideeën", beaamt Joke de Boer, die samen met VVV- directrice Veronica Bos aan de basis stond van het initiatief. Het plan om „iets meer" met kunst te doen op het eiland leefde al langer bij beide dames. Ze bezochten diverse tentoonstellingen en manifestaties aan de overkant. „Daar leer je vooral goed hoe het niet moet", lacht De Boer. Het tweetal vond wel dat op Texel een behoefte bestond waarin moest worden voorzien. Ze wilden het „kunstgat in de markt" heel breed invullen. Dat leidde dinsdag tot op richting van „Kunst in Zee", waarin vertegenwoordigers van de ge meente, de Welzijnsstichting, TVL, TVO en de VVV zitten De eerste activiteit is het ontwikkelen van de kunstroutes in samenwerking met de gemeentelijke adviescommis sie kunst en cultuur. De tochten voe ren langs galerieën, kunstobjecten en ateliers op Texel. „De folder is in de maak en wordt begin mei gepresen teerd", aldus Joke de Boer. die in de organisatie wordt gesteund door Bart Heijnen, Ed Stiekema, Frits Nieuwen- huizen en Martina Jimmink Workshops Als tweede staat op 9 en 10 mei een grote kunstbeurs op het programma Texelse kunstenaars, zowel ama- Twee jaar achtereen hielp strenge vorst de winterbloemkool om zeep, maar dit voorjaar zijn de vooruitzichten goed. Dankzij het milde weer van de afgelopen maanden staat het groentegewas er stralend bij. Tijd voor de telers om de oogst van het land te halen. De firma Van Exel in de polder Eierland teelt dit jaar voor het eerst winterbloemkool. „Die twee jaar waarin de boel is bevroren, hebben wij alvast overgeslagen", aldus een opgewekte Paul van Exel. Hij ziet kool als een aantrekkelijk tuinbouw- gewas. dat een hoge opbrengst kan opleveren. „Als nateelt voor tulpen zijn de kosten relatief laag Héél wat anders dan bijvoorbeeld winterpeen, die met een dikke laag stro en plastic moet worden afgedekt." Kool „Kool is wel arbeidsintensief. Ze moeten eerst worden dichtge bonden, anders worden ze geel En daarna met de hand snijden." De gesneden kolen van het soort Mira kel wordén op een lopende band ge legd, verzameld op een oogstwagen en ingepakt voor de veiling Meer gesjouw vergt de werkwijze van de Westfries Theo Kok, die op een aangrenzend perceel zonder oogstband werkt. „Vooral de vroe gere soorten doen het op het eiland beter dan bij ons. Maar als je van de vastewal komt zijn de kosten hoog Elke dag anderhalf uur reizen en de boot Of je moet een huisje huren. Maar da's ook duur En van korting willen ze hier met weten. Ik weet niet of ik dat nog een jaar volhoud." Paul van Exel en medewerkers snijden voor het eerst winterbloemkool. Kwaliteit Zijn plaats zal snel worden ingeno men door andere overkanters. meent Simon Stark, die met broer Frans voor het zesde jaar bloemkool teelt. „De kwaliteit van de kool van Texel springt er op de veiling in Zwaagdijk gewoon uit We vingen ƒ1,76 per kool, terwijl die uit West friesland voor zeven dubbeltjes van eigenaar verwisselden, We snijden nu een paar weken en het gaat hart stikke leuk Extreem vroeg is het met, want we hebben wel eens op 16 februari gesneden. Maar toch nog vroeger dan ik had gedacht. De ko len kregen zomaar de sokken erin. Nu moeten de kopers nog even wor den wakker geschud, dan zal de prijs nog wel verder oplopen Stark schat dat er zo'n zestig hec tare winterbloemkool op Texel staat, een oppervlakte die al enkele jaren constant is. Het oogstmateriaal wordt steeds professioneler Erik Botman, die land huurt bij Klaas en Arco Eelman, heeft een oogst- machine die wordt aangedreven met een zelfrijdend rupsvoertuig. De kosten van de combinatie worden geschat op ƒ150.000,- Als de oogst meevalt, zijn dergelijke bedragen tFoKOormj echter weer snel terugverdiend. teurs als beroeps, op het gebied van schilder- en beeldende kunst worden uitgenodigd om hun werk te presen teren. Texelse schrijvers en vertellers worden gevraagd voor te dragen uit eigen werk. De uitnodiging geldt ook voor mensen die met op Texel wonen maar een band met het eiland heb ben. In de bioscoop wordt een film- en videofestival gehouden. De amateur- en beroepsfotografen worden in de gelegenheid gesteld om een foto-ex- positie samen te stellen B en W en het kerkbestuur zijn ge vraagd de Hervormde kerk en het raadhuis beschikbaar te stellen voor de beurs. Ook De Lindeboom zal bij het evenement betrokken zijn De bedoeling is om in het park een work shop graffiti te houden voor de jeugd, tevens zijn er plannen voor een En gelse beeldentuin. Ook worden work shops voor kinderen gehouden. „Vol gend jaar willen we op dat gebied nog veel meer. bijvoorbeeld bekende kun stenaars die laten zien hoe hun werk tot stand komt of een openbare les." Bedrijven mogen meedoen, mits hun producten verwantschap hebben met de activiteiten, bijvoorbeeld schilders- attributen of boeken Ook de kunst werken mogen worden verkocht." Ti|dens de beurs wordt aandacht be steed aan een volgend initiatief: „Texel als paneel". Op kostprijsbasis kunnen houten panelen worden ge kocht. Deze moeten worden bewerkt, alle technieken mogen worden toege past Tijdens een expositie van 1 sep tember tot 18 oktober worden de pa nelen getoond, waarna ze worden geveild in Klif 12. Wie mee wil doen aan de beurs kan zich tot begin april opgeven bij Joke de Boer, tel. 327 171 of Martina Jimmink, tel. 322 031Ook voor meer informatie. Coureurs die hun rondjes draaien op de wielerbaan, krijgen binnen kort een extra handicap. Een flinke bult in de route markeert dan de plek waar volgens het voorbereidingsbesluit het tracée de schiettunnel van de Sport- schutters passeert. De wielren ners en de hardlopers op de atletiekbaan zullen elkaar niet te genkomen, beloofde wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) de gemeenteraad. De raad boog zich gisteren over twee voorbereidingsbesluiten- die van de aanbouw aan Ons Genoe gen en die voor de schiethal van de Sportschutters. Doordat het schiet- complex pal naast de voormalige LTS ligt, vroeg Jan Koolhof (CDA) zich af of er geen geluidsoverlast voor scholieren ontstaat. „Boog schieten is vrij geruisloos en de schiettunnel wordt afgedekt met een dikke laag grond", stelde Schilling hem gerust. De kans is groot dat de atletiekbaan, die nu rond het B-veld van Texelse

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1