hondje Texel zet puntjes op de i Oneigenlijk gebruik huizen aan banden Texelse muzikanten straks in hitparade? te s KOU E{? GERUST BVVPLÊKZRTp^ yyiéér promotie, minder deelnemers TEXELSE COURANT T\<Cf Komt voor de bakker Bedrijvig/?^ Zandbank in andere handen Nog sponsors nodig voor clip Eiland is nog te lein voor diftar" Boom op weg Vergunning voor vuil baggerspecie Haven Oudeschild wordt gebaggerd Inschrijven voor Lionsveiling Vergadering dorpscommissie Den Hoorn Handtekeningen voor Amnesty 17 lagen VRIJDAG 13 MAART 1998 de vlekkeloze jubileumrace 1997 voert de organisatie van londe om Texel toch enkele nderingen door. Het meest illend is dat de limiet van 800 i wordt teruggebracht tot „Wat betreft de aan- en at op het strand zitten we nu onze tax. Ook moeten we bij ht weer de veiligheid van de rs kunnen waarborgenver- rt voorzitter Ina Schrama. elopen jaar hadden we 756 bo- ,an de start. Alles verliep gran- maar je moet ook rekening len met mindere omstandighe den De begeleiding op het water is berekend op 800 boten Bij goed weer kunnen we dat aan. Maar kun nen we de veiligheid ook garande ren als het weer halverwege de wed strijd omslaat? Omdat we ook qua logistiek niet méér kunnen herber gen. hebben we besloten het maxi mum aantal deelnemers terug te brengen", aldus Schrama In de praktijk hanteert de organisatie een marge van ongeveer 50. Buiten landers die op de wedstrijddag aan komen maar met hebben ingeschre ven, mogen toch deelnemen Leden van de „Vrienden van de Ronde om Texel" krijgen voorrang bij de in schrijving De inkomstenderving valt te over zien, omdat de inkomsten voor 1/3 deel bestaan uit inschrijfgelden en voor 2/3 uit sponsoring. Gisteren tij dens een bijeenkomst voor de Texelse media in het VVV-kantoor werd bekend gemaakt dat één van de grote sponsors, Mantje Sport uit Den Burg, de Ronde de komende vijf jaar weer financieel zal steunen. Een andere sponsor, Landrover, is weggevallen, maar er wordt met vier bedrijven onderhandeld over het be schikbaar stellen van auto's op het strand. Texelgevoel Nieuw is ook de samenwerking met het magazine Texelgevoel, waar door het „Rondje" én Texel ruimer onder aandacht worden gebracht van een breed publiek. Het 80 pagi na's dikke blad wordt op 3 april met de Texelse Courant over het hele ei land verspreid. Daarnaast wordt het toegestuurd aan 2 500 zeilers, spon- 756 boten aan de start. Dit jaar bedraagt de fimiet 700. (Foto arch'Ol TC) sors en andere relaties De totale oplage bedraagt 15.000 exempla ren Jenny Ellen en Arend Nijkamp van uitgever ABC Design uit Den Burg staan tevens borg voor de pos ter en folder, die inmiddels op beur zen zijn uitgedeeld. P.r. Verder heeft de Ronde-organisatie twee beroepskrachten binnenge haald om de p.r. te regelen Schrama: „Het blijkt dat onderne mingen steeds zakelijker kijken naar wat sponsoring oplevert. Die bedrij ven hebben het liefst met professio nals te maken, vandaar." De vorige p.r -medewerkers Wob Rienks en Bart Udding zullen nog wel een rol in de organisatie vervullen. Naast zeil- specialist Hans Brouwers uit Geert- ruidenberg, die vorig jaar ook al bij het evenement was betrokken, is Henk Groenen van de VVV Texel in geschakeld. Groenen richt zich op de lokale en toeristische pers „De VVV sponsorde al omdat het Rondje zeer belangrijk is voor de naamsbekendheid van Texel in het buitenland. Bovendien draagt het bij aan het imago van het eiland als sportieve vakantiebestemming. In de praktijk heeft de VVV veel met de Ronde te maken Nu gaan we wat minder betalen en wat méér in na- tura verrichten", aldus Groenen, die wijst op het succes van vorig jaar, toen een groep zeiljournalisten over Texel werd rondgeleid „Dat heeft de nodige artikelen opgeleverd." Dit jaar kan het Rondje alvast reke nen op de medewerking van de Ne derlandse Spoorwegen en de KLM, die buitenlandse zeiljournalisten een gratis ticket aanbieden Bakermat Ondanks deze internationale aan pak wil de organisatie Texel niet ver geten. Ina Schrama: „Texel is de bakermat, dat zijn we ons goed be wust Hier bevinden zich de bedrij ven, de instanties en niet te vergeten de vele vrijwilligers die het Rondje groot hebben gemaakt Alles dat we nodig hebben, van verrekijker tot electriciteitskabel, wordt voor ons geregeld. Dat is toch prachtig?" Ited/e van Toon Hermans .Oneigenlijk gebruik van woningen wekt veel ergernis op bij mensen die wachten op een huis." Aldus stemde Erna Eelman (VVD) dinsdagavond in met de Notitie Leegstand. Met de steun van de voltallige raad gaat de gemeente oneigenlijk gebruik van permanente woningen harder aan pakken. Recreatieve verhuur van woonhuizen en leegstand kan straks beter worden bestreden. Voor een scherpere controle in de avonduren erkt nu nog even als sporf- ropdeOSG, maar Ruud Vers- 'en 26mag zich per april de re eigenaar noemen van Bu- Zandbank en het Zeekano- rum van Jos Engelvaart. „Een nkansje", noemt Verstraaten „Ik wilde altijd al iets voor :elf beginnen." itraaten kwam met zijn Texelse idin Marieke Mast naar het ei- Hij volgde de academie voor li- nelijke opvoeding en werkte op Jen voor voortgezet onderwijs in erdam. Na de verhuizing zocht traate een baantie op het eiland, wam terecht bij Zandbank. „Het s goed. Maar toen Jos zei dat ik |twel kon overnemen stond ik toch iet mijn oren te klapperen. Ik heb later opgebeld of hij het echt |nde. Ja dus Engelvaart, die na jaren toe is aan een nieuwe uit- ig, heelt de stedebouwkunde •uwe Zandbankeigenaar. iFoio Tessa van Oaaien) weer opgepakt. Daarin is hij afgestu deerd, maar hij is zich weer aan het 'opfrissen'. Verstraaten schreef een onderne mersplan en kreeg de financiering snel rond. Hij zet het bedrijf op de oude voet voort. De enige verande ring is de locatie. „Het geheel bestaat eigenlijk uit twee delen Het zeekano centrum zat al op De Krim. Daarnaast had Jos Bureau Zandbank voor de bedrijfsuitstapjes en buitensport- activiteiten. Hij had een kantoor aan huis Ik verplaats alles naar De Krim, waar ik voorlopig kantoorruimte heb gehuurd." Het bedrijf verzorgt cursus sen in boogschieten, rolskieën, brandingkanoën en zeekanotochten, ratten in de branding en moun- tainbiken. Daarnaast wordt les gege ven op een klimwand. De nieuwe eigenaar heeft wel plan nen voor uitbreiding. „Maar dat komt nog. We gaan wel de strand- programma's iets aanvullen en de doelgroep uitbreiden. Ik heb veel con tacten in de regio Rotterdam. Voor sportdagen of scholen die meerdere dagen op Texel verblijven kunnen we leuke dingen doen Maar bijvoorbeeld ook voor mensen die in een huisje op het eiland zitten, zonder vaste plan nen." Eén van de succesnummers van het bedrijf is de „treasure hunt", waarbii via verschillende sportieve activiteiten een schat wordt opge spoord. Jeroen Plag en Vivian Kareis zijn en blijven in dienst van Zandbank. In de zomermaanden wordt tijdelijk perso neel ingehuurd De eerste activiteit is overigens al in maart, dan begint een eskimoteercursus in het zwembad van De Krim. Wie informatie wil hebben over Bu reau Zandbank of het Zeekano centrum kan bellen naar het nieuwe telefoonnummer: 31 66 99. gemeente gaal op korte ter- |fi niet over op de invoering van gedifferentieerd tarief (diftar) de inzameling van afval. „De a kosten wegen niet op tegen milieurendement", stelde louder Poster (gemeente ken) dinsdagavond vast. gedifferentieerd tarief voor 'inzameling sluit aan op de bij principe „de vervuiler betaalt", houdens die het minste gewicht afval aan de weg zetten, betalen minst Om de voor- en nadelen dit milieu-vriendelijke systeem izien, namen raadsleden pools- )te in Zwolle en Haren, waar brandweer heeft dinsdagavond omgevallen boom van de ijksweg gehaald. Hoewel het stormde, heeft de boom de Idurende stevige wind van de ste dagen kennelijk toch niet ien weerstaan De val veroor- Ie geen schade. diftar in de praktijk werkt. De indruk ken waren positief, maar bij bereke ning blijken de kosten toch het strui kelblok. „Het gebied is te klein", aldus Cees Hin (CDA). Wethouder Poster, eerst geen tegenstander, maar bij nadere bestudering wel, er kende dat Texel er nog niet aan toe is. Gezien de huidige snelle techni sche ontwikkeling, is het niet uitge sloten dat diftar over enkele jaren wel kan worden ingevoerd. Voor 3 600.000 m2 licht verontrei nigd baggerspecie uit de haven van de Marine in Den Helder en De Mok op Texel wordt een plekje gezocht. De gemeente heeft een aanleg- vergunning verleend om het slib vóór 31 december 2000 in het Mars diep te storten. Volgens deskundi gen is dit wegens het ontbreken van andere opties het meest verant woorde alternatief. Uit een onder zoek dat tien jaar geleden is gedaan blijkt dat de stroomsnelheid op die plek zo hoog is dat het sediment snel wordt verspreid Baggeren is nodig, omdat anders beide havens dicht slibben „Toen het liedje eenmaal op de band stond, keken we elkaar aan. Wat hebben we nou gedaan? le dereen was holderdebolder: dit is een hit!" Enthousiast vertelt Glenn Heerenveen uit De Koog over de cd-single waarmee een groep Texelse muzikanten de Top 40 hoopt te bestormen. Platenbonzen uit Hilversum ruiken eveneens succes, maar Heerenveen wil het project graag echt Tessels hou den. Liefst wil hij de bijbehorende videoclip op het eiland opnemen. Om dit te bekostigen, wordt Texelse bedrijven een financiële bijdrage gevraagd. Het liedje, „Zo tel je niet tot tien", kwam in januari tot stand tijdens een spontane sessie van op Texel woon achtige artiesten. Zangeres Marije Schoo en drummer Hans Vlaming hebben hun sporen verdiend in de popmuziek, Annemiek en Stephan Jasper van de Pianobar in De Koog bespelen de piano en bas, terwijl meesterviolist Gerhard Smeenk uit De Cocksdorp de gevoelige snaar be roert. Heerenveen, 48 jaar en professioneel liedjesschrijver, maakte de tekst. Het nummer is volgens hem geïnspireerd op de 1-2-3-regeling. „Zo tel je niet tot tien. Als je wél doortelt tot tien, ga je dus door tot 's morgens vroeg.. verklaart Heerenveen. Hij wijst ook op het leerzame karak ter van het liedje Vroeger was ik een rollerskater en dacht dat heel mis schien de les wel na het leven komt. Maar zo tel \e niet tol tien. „Je moet dus nu leren van je fouten, niet er mee wachten tot je doodgaat." Busje komt zo Het is de vraag of deze diepere be tekenis voor platenmaatschappijen en radiomakers een argument is. Voor „Hilversum" telt de hitpotentie (de kans dat een plaat goed ver koopt). En die lijkt aanwezig, gezien de reacties die Heerenveen kreeg op het bandje dat hij opstuurde. ,Het liedje kan volgens Hilversum een opvolger worden van meezing-hits ais Busje komt zo en Leven na de dood. Ze kwamen er op af als vliegen op de stroop Voor ons brak toen de hel los. Men wilde het nummer graag Verkiezingsborden „De borden met verkiezingsaffiches worden steeds havelozen Zo verlenen we onbedoeld medewerking aan zwerf vuil", stelde Peter Bakker (GroenLinks) in de rondvraag van de gemeenteraad. Burgemeester Van Rappard antwoordde dat de borden tot de Kamerverkiezingen op 6 mei blijven staan. „Misschien kunt u ze gebruiken om de kiezers te bedan ken." hebben, maar stelde er eisen aan Bijvoorbeeld met andere artiesten of een andere clip Maar wij willen er een echt Texels product van maken." In één keer De cd is afgemixed door en/aren pro ducers van platenmaatschappij Dureco en is deze week in een kleine oplage uitgebracht. De voorbereidin gen voor de videoclip zijn in volle gang Medewerking is toegezegd door een team van twintig Texelse vrijwilligers. Het is de bedoeling dat het filmpje op zaterdag 21 maart in en rond De Koog wordt opgenomen. Voorlopige lokaties zijn de Her vormde kerk, dorpshuis De Hof, de Pianobar en het strand Bijzonder is dat de clip in één keer wordt gefilmd, met behulp van een spiegeltrucage en een ervaren regis seur. „Een unicum", aldus Glenn Heerenveen. „Als één van de weini gen durven wij dit risico te nemen. Toch zijn wij met bang voor een saai eindresultaat." Sponsoring Het filmpje gaat over een meisje dat na een ongeluk een handicap heeft, waardoor ze niet meer goed kan tel len Ze spaart voor een dure opera tie in Amerika. Haar leven is veran derd, waardoor zij kampt met woede-aanvallen „We willen cd en clip als één pakket aanbieden", zegt Heerenveen. „Muziekzender TMF heeft zich al bereid verklaard de clip 14 dagen op tv te laten zien Als het nummer dan bij het publiek aanslaat, kan niemand er meer omheen." De financiën vormen nog een pro bleem. Na het uitbrengen van de cd is het budget op. Voor het opnemen van de clip is nog circa ƒ7 500,- no dig. Heerenveen doet daarom een beroep op het Texelse bedrijfsleven. Een aantal ondernemers, dat zich al eerder geïnteresseerd toonde, krijgt deze week een cd en wervende brief Gehoopt wordt dat anderen zullen reageren op de publiciteit en een advertentiecampagne in deze krant Elk bedrijf wordt gevraagd 250.- te sponsoren. In ruil hiervoor wordt de bedrijfsnaam vermeld op de aftiteling van de videoclip. zal de gemeente zo nodig op afroep extra krachten inhuren Het via foutieve inschrijving onttrek ken van huizen aan de woning voorraad. leidde tot afkeurende reacties in de raad De woningen staan leeg of worden aan toeristen verhuurd De middelen om misbruik tegen te gaan, zijn tot dusver echter omslachtig. Als oneigenlijk gebruik aan het licht komt. wordt de „bewo ner" nu nog uit het bevolkingsregis ter geschrapt. Pas daarna kan de woning worden gevorderd Op basis van de nieuwe Huisvest- ingsverordering heeft een steeks- proefgewijze controle voldoende be wijskracht om bijvoorbeeld een dwangsom op te leggen „En dan ga je toch duur wonen", onderstreepte wethouder Schilling (ruimtelijke or dening de effec-tiviteit. Extra menskracht De inzet van extra menskracht voor controle, riep bij Erna Eelman weer stand op „Er is de laatste tijd nogal wat architektenwerk door de afde ling bouwzaken gedaan. De controle is best in te passen in het huidige personeelsbestand Schil-ling: „De VVD wil altijd alles, alleen het mag geen cent kosten. Dat is wel ver rekte moeilijk werken „Een kwes tie van prioriteiten stellen", pareerde Eelman Om degenen die zich schuldig ma ken aan misbruik te verrassen, pleitte Jaap Vlaming (GroenLinks) voor een besloten raadsvergade ring over een plan van aanpak Hoe wel Schilling volgens eigen zeggen beleidszaken liever in het openbaar bespreekt, voelde hij er in dit geval wel voor. Glenn Heerenveen schreef hel liedje „Zo tel je niet tot tien" Begin april wordt de passanten haven in Oudeschild uitgebag gerd. Het werk neemt een maand in beslag. In oktober is de haven van de watersportvereniging aan de beurt, waarna in november de dokput van firma Boom wordt meegenomen. Een deel van het slib is vervuild. Dat wordt afge voerd naar een depot in Den Hel der. Het is hoog tijd voor baggerwerk in het achterste deel van de Oude- schilder haven Door verzanding zijn sommige stukken erg ondiep Zeil- De Lionsclub Texel houdt op vrijdag avond 24 april en zaterdagmiddag en -avond 25 april weer de traditio nele boedelveiling in het groot handelsgebouw te Oudeschild Voorinschrijving van goederen kan vanaf maandag op de volgende adressen C D Boersen, Loods- singel 15, Oudeschild (313016); Reisburo Texel. Warmoesstraat 23, Den Burg (312242), P Kikkert, Kei- delplein 14, De Cocksdorp (316600), B Bakker, Hoornderweg 46, Den Hoorn (319426); Vakantieburo Kobeko. Nikadel 79, De Koog (317746); J.C- Roeper, Achtertune 2, Oosterend (318204). De inbrengers zijn vijftien gulden inleggeld per kavel verschuldigd, di rect bij inschrijving te voldoen. Om zoveel mogelijk verkopers in staat te stellen hun goederen via de veiling te verkopen, mag elke inbrenger maximaal 25 kavels inschrijven. Ko pers betalen bij kavelopbrengsten tot duizend gulden vijftien procent en bij hogere opbrengsten tien procent veilingprovisie. Deze veiling- voorwaarden blijken zowel voor ver kopers als voor kopers van vooral kwaliteitsgoederen uitstekend te vol doen De inbreng van vooringeschreven goederen is op zaterdagmorgen 18 april vanaf 9.00 uur Donderdag 23 april kunenn de ingebrachte goede ren van 19.00 tot 22.00 uur worden bewonderd. Bovendien wordt daar toe ook gelegenheid geboden op beide veilingdagen. van 17.00 tot 19.00 uur op vrijdag 24 april en van 14.00 tot 16.00 uur op zaterdag 25 april. Uiteraard is een catalogus be schikbaar. Door de medewerking van vele adverterende Texelse be drijven kan de prijs van dit boekwerk bescheiden (al sinds mensenheuge nis ƒ2,50) blijven De gehele opbrengst van de veiling komt ten goede aan goede doelen, waaronder het Tesselhuus. boten met flinke kielen dreigen in de problemen te komen. Ook voor het dok van Boom is het belangrijk dat het baggerwerk dit jaar wordt ge daan. Anders kan het met laag ge noeg zakken. Om de overlast door de werkzaam heden te minimaliseren, wordt als eerste 7700 kuub uit de passanten haven gehaald. De helft is licht ver ontreinigd en mag in de Waddenzee worden gestort Dat gebeurt in de stroomgeul „Texelstroom" De an- dere helft modder heeft klasse 3. dat betekent dat het naar VOF 't Oost in Den Helder gaat, waar het wordt ge reinigd en opgeslagen In het najaar wordt 27000 kuub uit de watersporthaven gehaald en 3900 kuub onder het dok van Boom vandaan. Al dit slib gaat in opslag. Het werk wordt uitgevoerd door Baggerbedrijf De Boer uit Sliedrecht, dat met bijna ƒ1.400.000,- ex BTW de laagste inschrijver was Er wordt met alle betrokkenen overleg ge pleegd, om de overlast binnen de perken te houden. Bewoners van Den Hoorn en omge ving mogen woensdag vanaf 20.30 uur in De Waldhoorn hun zegje doen tijdens de jaarvergadering van hun dorpscommissie. Op de agenda staan onder meer een wijziging van de statuten en bestuursver kiezingen. Aftredend en niet herkies baar zijn Jeanette ter Steege en voorzitter Hans Zijm. Voorgedragen worden Nenna van der Ster en Erwin Embsen. Stagiair Jacob Pieter Duyzer treedt na één jaar terug en wordt - mits de stemgerechtigden akkoord gaan - opgevolgd door Den nis Witvliet. Mensen die slecht ter been zijn, maar toch de vergadering willen be zoeken, kunnen bellen naar Nel Bedrand, tel. 319 579, er wordt dan voor vervoer gezorgd Burgemeester Van Rappard was dinsdagavond in de raadszaal één van de Texelaars die zijn handteke ning zette voor Amnesty Internatio nal. De actie van de vereniging die zich inzet voor de rechten van de mens maakt deel uit van een wereld wijde campagne. Aanleiding is de ondertekening van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties pre cies vijftig jaar geleden. Doel is mil joenen handtekeningen te verzame len. In gebundelde vorm zullen die worden aangeboden aan de VN, wanneer die op 10 december het ju bileum herdenkt

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5