einer Handel komt wel ii/ertwee weken" Bureau ontwerpt bedrijventerrein „Meer kwaliteit met minder voorraad" Horecabeurs vooral trefpunt: TEXELSE 7 COURANT ^cdv\)v\gheid Erwich: verkoop hal bijna rond Bedrijvig heid Dral begint met bewegende beelden Iat ik zeggen wou... Nikadel JJedrijvig heid Spijkdorp Tuinen op andere voet Zeeman in de lucht Niets nieuws uit enquête Bus halve marathon Penaltybokaal Jeugdinstuif Tevoko opnieuw succesvol Girbes begint in badplaats met informatiepunt Hobby- en ruilmarkt plantenliefhebbers Texgro moderniseert systeem: VRIJDAG 13 MAART 1998 it belangrijkste is dat je jezelf bedrijf hier presenteert, dat je lènt. We hebben veel vaste iten ontmoet, maar nu geen ,n gedaan. De handel komt over twee weken." Aldus een •kantse standhouder over de Ie horecavakbeurs, die dins- in de Stappelandhal werd ge- den. De meest geslaagde edi- tot nog toe: alle plaatsen m bezet en de Texelse onder iers grepen het evenement in om bij te praten en nieuwe jntacten te leggen. iel de deelname als de opkomst 1 groter dan ooit Het eerste jaar jon aarzelend met 22 deelne- Ditmaal zijn zo'n 80 bedrijven I de partij. Sommigen moesten beits teleurstellen, omdat in de Eeen plaats meer over was", al- Initiatiefnemer Nico Erwich. i Boonstra toont zijn nieuwste variant gootsteen-ontstopper. „Een wereld- fur." legenwoordigers van enkele •kantse bedrijven vonden de |s wel gezellig, maar qua drukte beetje tegenvallen Volgens ich is dat niet terecht. „De op- jisl is beter dan verleden jaar. In wam 76% procent van de kaart- herseen kijkje nemen, nu ligt dat lentage boven de 80%." jodigingen met entreekaarten fcn verstuurd aan alle horeca- en lerwante bedrijven op Texel „Gewoon" publiek kon tegen beta ling van ƒ12,50 ook naar binnen, maar de organisatie richt zich daar met op. „Bedrijven zitten niet op jan- de-voorbijganger te wachten. Die willen liever doelgerichte contacten met potentiële klanten. Ook willen we toestanden a la de Horecava voorkomen, waar ondernemers hun hele personeel meenemen om zich gratis te laten vollopen." Tijdens de eerste jaren waren voor namelijk overkantse leveranciers present, maar inmiddels is het Texelse aandeel ook fors. Sommi gen grepen de gelegenheid aan om nieuwe snufjes te presenteren, zoals Texgro met een geautomatiseerd bestelsysteem, 't Gouwe Boltje met het afbeelden van foto's op taarten en Tex-Lin met een zelfreinigende toiletbril. „Een primeur", aldus ondernemer Jacco Vinke over dit laatste product. „Met linnenverhuur en wasserette zijn wij wel bekend bij de horeca Vandaar dat we op deze beurs de nadruk leggen op een ander bedrijfsonderdeel, de sanitaire acti viteiten We spelen hiermee ook in op de hogere eisen die aan hygiéne worden gesteld. De horeca toont hiervoor belangstelling. Op deze beurs hebben we al één opdracht binnen gehaald en waren er leuke contacten waaruit nog wat kan voortvloeien." „Wij wachten de beurs met af, maar zijn continu bezig met vernieuwing", wijst Frans Hopman |r. van Hordifood naar de uitstalling van vacuum verpakte verse vis en voor gesneden vlees. Orders vloeien er niet direct uit voort: „Mensen tonen interesse, maar pas over een paar weken merken we of er daadwerke lijk bestellingen komen Toch is het goed om hier te zijn. Klanten die je normaal eens in de drie weken ziet, zijn er nu allemaal." In de stand van bakkerij 't Gouwe Boltje demonstreert Henk Stark hoe een toto per computer op een taart kan worden gezet Over zijn schouder kijken Ruud en Christie Boom mee. Marijke Stark toont het eindproduct ifoio From normen) Op het bestaande bedrijven terrein in Oudeschild zijn nog vijf bouwkavels te koop. Stedebouw kundig bureau Froger en Meijsing uit Delft gaat in opdracht van de gemeente een bestemmingsplan voor het nieuwe bedrijventerrein in Oudeschild ontwikkelen. Over de precieze plek en de exacte om vang, liet het college zich tijdens de raadsvergadering dinsdag avond nog niet uit. De voorbeeldplannen van Froger en Meijsing spreken het college aan. Het bureau wordt in de arm geno men, omdat de gemeente er zelf geen tijd voor heeft Het bureau heeft de klus aangenomen voor ƒ47.000,- (inclusief BTW). Het beperkte aantal bouwkavels dat nu beschikbaar is, weerhoudt de raad niet van een actie om overkantse bedrijven voor Texel te interesseren. De gemeente heeft voor de werving bureau Bartels in gehuurd De kosten (circa ƒ30.000.- worden gedekt uit de zogenaamde PEN-gelden Die zijn speciaal be stemd voor werkgelegenheids projecten. „Is onderzoek nog wel nodig?", doelde Hans Roeper (PvdA) op het initiatief van softwarebedrijf Stark- Texel voor startende bedrijven. Ook verwees hij naar andere plannen om tot meer samenwerking in de Noord- kop te komen Poster. „Dit is puur voor de jeugd van Texel Als zich hier ook maar één bedrijf vestigt, is het project volledig geslaagd." Harry Boonstra uit Medemblik trekt de aandacht met een demonstratie van zijn uitvinding, een milieu vriendelijke ontstopper Hoewel hij ook een adres heeft in Den Burg. timmert hij op het eiland met zo aan de weg. „Ik sta op alle grote vak beurzen, van Amsterdam tot Barcelona Veel Texelaars kennen en kopen mijn producten via de beurs." Branche-organisatie Koninklijk Horeca Nederland, afdeling Texel ontbreekt met. Voor nieuwe leden liggen tasjes met kleine welkomst geschenken klaar. „Hartelijk wel kom zijn" Is ook het thema van horeca-voorzitter Jook Nauta in het toespraakje waarmee hij de beurs opende ..Geopend geeft aan dat de deur met op slot zit, open betekent dat nu de deur voor je open staat Daar straalt een direct welkom vanaf, en dat is wat we bedoelen", daagde hij de ondernemers uit om de toeristen komend seizoen met warmte en creativiteit tegemoet te treden. Nico Erwich heeft sport- en evenementenhal 't Stappeland bijna verkocht. „De transactie is hopelijk binnen enkele dagen af gerond", aldus Erwich, die de naam van de koper met wil noe men Het gaat niet om het viertal Texelaars, dat vorig jaar een indoor-kartmgbaan in de hal wilde exploiteren De nieuwe ei genaar zou het bedrijf willen voortzetten als tennis- en squashhal, in combinatie met een andere activiteit. Tennis vereniging Koogerslag zal hier over nader worden geïnfor meerd Volgens Erwich staat de grote boedelverkoop van gisteren en vandaag los van de verkoop. „Dat gaat om spullen die ik in de loop der jaren heb opgeslagen, maar met meer gebruik. Er wordt geen complete inventaris aangeboden Dral Media, exploitant van onder andere de kabelkrant, gaat per 1 april ook bewegende beelden uit zenden via het Texelse kabelnet. De filmpjes worden gemaakt met een digitale camera en gemon teerd op de computer. Met deze moderne techniek kunnen ook reclamespotjes en presentaties voor bedrijven worden gemaakt. De nieuwe tak van het bedrijf heet Dral PROdukties BV. Op de zolder van het pand aan de Weverstraat in Den Burg verdiept ondernemer Peter Dral zich momen teel in de mogelijkheden van de beeldcomputer waarin hij flink heeft geïnvesteerd Om een goed product te kunnen leveren, volgde hij afgelo pen jaar aan de Media Academie in Hilversum een regie-opleiding. B krant van 27 februari staat dat érom afwijzend is gereageerd een commissie, bestaande uit emeester, raadsleden en ruimte ordening, op ons verzoek om schade Planologisch gezien zou oe geen reden bestaan. Mis- ;n is het leuk te weten hoe een nder tot stand is gekomen. '92 ontstaan de plannen voor de i/van een supermarkt. Men grijpt op het geldende bestemmings van 1975. Met een artikel 19- edure gaat men drie meter over loilijn, alleen al voor de bouw van iupermarkt. Door ons wordt een waarschrift ingediend tegen het taan van een blinde muur aan kant. Tijdens een hoorzitting It besloten dat kiosken - die el- aan de Nikadel geplaatst zouden den en waar al een bouwvergun- voor was afgegeven - dan maar de blinde muur moesten komen, irwerd artikel 19 toegepast, isen ging het met de hele bebou- ruim tien meter over de rooilijn, de 25 meter afstand tot ons pand iet toen geldende bestemmmgs- voorschreef. bleef nog 14V2 roe ver. Over bouw van woningen op osken werd tijdens de hoorzitting gesproken. Later sprak men over 'ijfswoningen. De bestemming is igezet in permanente en recrea- bestemming. De uiteindelijke ite is 25 cm hoger geworden dan lestemmingsplan van 1975 toe- werd gevraagd een AROB-pro- ire te starten Een aantrekkelijk winkelgebied werd in het vooruitzicht gesteld door ruimtelijke ordening en de projectontwikkelaar Tekeningen werden ons voorgehouden. Een en ander zou zo spoedig mogelijk wor den gerealiseerd. Wij werden er toen ook op gewezen dat er altijd nog een mogelijkheid bestond een verzoek om planschade in te dienen. Dat men met de hele bebouwing ruim tien meter over de rooilijn ging, daar is nooit over gesproken (eerlijk ge zegd vragen wij ons af wanneer men daar zelf achter is gekomen). Het stukje groen naast ons heeft van de gemeenteraad ook een andere be stemming gekregen van categorie 2 naar categorie 3. Dit houdt in bestem ming openbare gebouwen, zoals kan toren, bioscopen, etc. Dit in strijd met eerder gedane beloften over dat aan trekkelijke winkelgebied. Ondertussen bevindt ons winkelpand Het bedrijfje van de Engelse tuin ontwerpster Hillary Harrison heeft noodgedwongen de activiteiten moeten wijzigen Wegens aanhou dende armklachten zijn de onderde len tuinaanleg en -onderhoud op een laag pitje gezet. De samenwer king met Tuincentrum Halsema aan het Gerritslanderdijkje is echter geïntensiveerd Hillary Harrison is voortaan van woensdag tot en met zaterdag aan wezig in het tuincentrum, waar ze advies geeft aan klanten. In drukke periodes is ze ook op dinsdag aan wezig. zich straks al zes seizoenen in een straat waar geen loop is. Dat is voor iedereen te constateren. Als moge lijke oorzaak geeft men aan dat de uitstraling van ons pand en het product daar de oorzaak van is. Dat uitstraling van het hele gebied van invloed is, daar wordt niet over ge sproken. Er is leegstand, de huren zijn flink teruggelopen, tot ƒ3000,- per seizoen (in 1996) Voorheen zaten wij aan een door gaande weg met' parkeer- mogelijkheden op ongeveer twintig meter afstand en hadden we vrij uit zicht. Dat de waarde van ons pand niet is meegegaan in de stijging die al het onroerend goed de laatste tijd heeft doorgemaakt, mag duidelijk zijn. Ons uitzicht, onze lichtinval en de privacy vanuit het woonhuis zijn weg. In dit geval mag men toch zeker wel Ter land. ter zee en nu ook in de lucht. Jan Bruut was zaterdag 25 jaar in dienst bij het visserijbedrijf van Wtm Boom Het reisje per helikopter werd hem aangeboden als vergoeding voorde moeite die Bruut steeds moet doen om zijn werk te bereiken. De schipper woont namelijk in Den Hel der. vanwaar hij 's zondagavonds zeer plichtsgetrouw eén van de laat ste (Teso-)boten neemt, om op Texel aan boord te gaan van de TX66. Bruut werd opgehaald vanaf vliegveld De Kooy Na een rondje over de ha ven van Oudeschild werd door gevlogen naar Vliegveld Texel Op de foto schudt de jubilaris (in het lichte colbert) de hand van werkgever Wim Boom. Bruuts vrouw (links) is nog beduusd van de luchtreis. Foto Ben Koning spreken van planologische ver slechtering. De hoed van Greenside moest eraf. De gemeenteraad past artikel 19 maar wat gemakkelijk toe als het in hun straatje past. Pottenbakker Jaap Jager, De Koog. Vakbond CNV heeft een enquête gehouden onder de noemer „hoe sociaal is lokaal". De conclusies zijn aan de gemeente gepresenteerd Uit de inhoud wordt duidelijk dat met de mening van Texelaars over het gemeentelijke beleid is getoetst, maar dat de lokale aanpak is verge leken met het CNV-beleid. Het col lege vindt de vragen nogal alge meen en ziet aan de hand van de uitkomsten geen redenen voor bij stelling van het gemeentelijke be leid. De commissie welzijn mag zich over het rapport buigen. De bus die zaterdag speciaal voor overkantse deelnemers van de halve marathon van de veerhaven naar De Waal rijdt, staat met om 11 35 uur bij de boot, maar om 12.35 uur. De wedstrijd Texel'94-LSVV zondag om 14.00 uur, kent een opmerkelijk onderdeel in de rust Dan vindt na melijk de halve finale plaats van de tweebenige penaltybokaal. Onroerend goed. Rond 20 maart zullen alle bezwaarschriften tegen de herwaardering van het onroerend goed (wet WOZ) zijn afgehandeld Dat antwoordde wethouder Poster tijdens de raadsvergadering op een vraag van Gerard Weijers (Texels Belang). De afhandeling van de ruim 1.200 protesten vergt al maanden. Volgens Poster moest de gemeente nog 128 schriftelijke en 15 monde linge bezwaren beantwoorden. De beelden die hij met de digitale camera („videojournalist") maakt, worden in de computer bewaard. „De mogelijkheden zijn ongekend Je kunt beelden vervangen, ver plaatsen en opnieuw gebruiken zon der kwaliteitsverlies De uitbreiding is in eerste instantie bedoeld ter versterking van Kabel krant Texel en Toerist TV. stelt Dral „Lokaal nieuws leent zich prima om in beeld te brengen en toeristische informatie kan mooi met beelden worden ondersteund. Daarnaast vind ik dit heel leuk werk; deze tech niek heeft de toekomst." Wat betreft bedrijfsfilmpjes richt Dral zich met alleen op de Texelse markt. Toch is de basis te smal om een aparte cameraman in dienst te ne men De kabelkrant-verslaggevers gaan daarom binnenkort ook met de camera op pad. Omdat de huidige redactie al de handen vol heeft, zoekt Dral er nog iemand bij. Volleybalvereniging Tevoko hield af gelopen maandag voor de vierde achtereenvolgende keer haar jaar lijkse instuif voor de jeugd van 11-14 jaar In sporthal Ons Genoegen was het opnieuw gezellig druk Zo'n 65 kinderen van de verschillende basis scholen en de brugklassen van de OSG kwamen nieuwsgierig kennis nemen van deze sport. Onder leiding van volleybaltrainster Connie Joling. geassisteerd door een aantal Tevokoleden, leerden de kinderen de eerste basiskennis van het bovenhands en onderhands spelen en het serveren. Daarna speelden wat Tevoko-cracks een demonstratiewedstrijdje, waarna de jeugd het geleerde zelf in de praktijk kon brengen tijdens een toernooitje. Gezien het enthousiasme en bij sommige kinderen de fanatieke wil om de partijtjes te winnen, kan de vereniging wellicht binnenkort weer wat jong talent tegemoet zien Het winnende team ging er vandoor met speciaal bedrukte T-shirts Het team dat als tweede eindigde, wachtte een smakelijke taart. Ondernemer Ray Girbes uit Den Burg verhuist zijn bedrijfje Texel Info Service (TIS) naar De Koog. Het plan is om vanaf half april (voor Pasen) open te gaan op het adres Nikadel 45. Toeristen kunnen er zeven dagen per week terecht voor informatie en boekingen. „Of het een soort WV'tje wordt? Ach, dat zijn we eigenlijk al een beetje als je de VVV-directeur mag geloven", zegt Girbes over zijn aanstaande ver huizing naar de badplaats..Toensme is inmiddels de hoofdmoot van mijn bedrijf, zie de infogids en internet. Ik wilde de activiteiten graag uitbreiden. Hier aan de Weverstraat heeft het pand geen uitstraling op toeristen, in De Koog zit ik in het toeristisch cen trum." Informatie die tot dusver alleen via internet werd aangeboden, zal straks bij Girbes in De Koog verkrijgbaar Hij start met de verkoop van bladen. Texelse producten, kaarten en vi deo's. Ook kan men er boekingen doen voor logiesverstrekkende bedrij ven, cursussen en andere toeris tische mogelijkheden. De dorpscommissie van Oosterend wil op Koninginnedag van 11.00 tot 16.00 uur een hobby- en ruilmarkt houden voor de vele tuin- en plantenliefhebbers op Texel leder een is welkom om kamerplanten, kasplanten, tuinplanten stekjes of volkstuinspecialiteiten te laten zien. Ruilen met andere deelnemers kan ook; verkoop is mogelijk, maar in be perkte mate en tegen redelijke prij zen. De markt wordt gehouden in de tuin bij de muzieknis in Oosterend. Er zijn gratis kramen beschikbaar, ie dere deelnemer kan een stukje van een kraam krijgen. De dorps commissie van Oosterend wil graag voor 1 april weten wie met deze markt wil meedoen. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij Ruud Timmer, Koetebuurt 3. tel. 318293. Groothandel Texgro in Oudeschild heeft een nieuw geautomatiseerd bestelsysteem in gebruik geno men. Klanten kunnen voortaan met een druk op de knop via de com puter bestellen. Wat ze 's avonds doorgeven, hebben ze de volgende ochtend in huis. Door samenwer king met een grote leverancier uit Alkmaar kan Texgro ook een uitge breid assortiment dagverse producten aanbieden. Na een lange proefperiode is de af gelopen weken met vijf klanten in de praktijk gewerkt met het systeem, genaamd Texgro/PC BIS De resul taten zijn volgens directeur Jaap Boon prima. Binnenkort zullen nog tien a vijftien bedrijven worden aan gesloten. Tijdens de horecavak beurs in 't Stappeland werd het sys teem op feestelijke wijze bij het grote publiek geïntroduceerd. Alle Texelse horecabedrijven komen in aanmerking, mits een „bepaald assortiment" wordt afgenomen. Deelnemers hoeven niet extra te in vesteren. „Men krijgt het pro gramma geïnstalleerd, bijna zonder dat verdere aanpassingen nodig zijn. Texgro fungeert als beheerder De klant heeft alleen geringe onder houdskosten", aldus Boon. Zelf verwacht hij van het systeem, dat ongeveer een ton heeft gekost, nog méér voordelen. „Hopelijk kun nen we over een jaar de bestellingen koppelen aan de boekhouding van de klant. De factuur die volgt op de bestelbon, wordt dan automatisch in de administratie verwerkt Een enorme werkbesparing." Met deze ontwikkeling naar „beter en sneller tegen een acceptabele prijs" tracht directeur Jaap Boon zijn bedrijf te wapenen tegen overkantse concurrenten die in het eiland een interessante afzetmarkt zien „Ik wil graag voorkomen dat wij als een van de Texelse leveranciers op termijn alleen nog een soort noodvoor ziening worden om afnemers 's avonds en in het weekend uit de brand te helpen." Door de kleine Texelse markt is het moeilijk om veel -vooral verse- producten op voorraad te houden. „Ik heb eerst geprobeerd met Texelse groenteboeren bakkers en vishandelaren een samenwerking op poten te zetten, maar dat is (nog) niet gelukt. Heel jammer, want ik vrees dat de huidige kleinschalig heid in de toekomst veelal met kan blijven bestaan Boon richtte zijn oog op de overkant en ging vorig jaar in zee met VEN Versproducten uit Alkmaar. Hij weerspreekt dat Texgro door VEN zou zijn overgenomen. „Nee, wij zijn volledig zelfstandig en hebben geen reden dat te veranderen." Het echtpaar Boon bij de feestelijke Ingebruikname van het nieuwe bestelsysteem op de horecavakbeurs in De Koog. Foto Frans Hopman) VEN levert vrijwel alle dagverse producten Voor de andere artikelen blijft Texgro ook gebruik maken van leveranciers waarmee al jarenlang zaken worden gedaan. De VEN be schikt echter ook over een groot non-food assortiment, waaruit be stellingen kunnen worden gedaan „Er is keus uit 50.000 dagelijks le verbare artikelen. Dat is tienmaal zo veel als onze voorraad op Texel De samenwerking betekent voor Texgro een ingrijpende verandering. „Tot voor kort gingen we uit van een eigen voorraad in Oudeschild. Van daaruit verzorgden we de distributie. We liepen dan het risico dat iets met kon worden geleverd omdat er tekort van was of dat de versheidsdatum was verstreken. Nu hebben we onze voorraad met 90% teruggebracht Klanten kunnen nu tot 22.00 uur be stellen en krijgen de volgende dag vóór 12.00 uur bezorgd Wat van daag van de veiling en afslag komt, hebben ze morgen in huis." Tijd- en werkbesparend is dat de VEN de bestellingen per klant sor teert. Dat hoefi dus niet in Oude schild te gebeuren. Boon heeft er veel vertrouwen in. „Texgro bestaat nu zestien jaar en is elk jaar nog gegroeid. Niet alleen wat betreft het aantal klanten, ook qua assortiment. Groei leidt tot in grepen in de organisatie, maar daar staan we open voor Gelukkig zijn de medewerkers gemotiveerd om in de nieuwe situatie te werken. Het heeft bijvoorbeeld gevolgen voor de werk tijden. Ze hebben allemaal ja ge zegd, omdat dit toekomstperspectief biedt De reële omzetgroei van bijna 25% in 1997 was alvast een mooie stimulans. Zonder hun steun begin ik niks

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7