Topdrukte voor dierenartsen Schapen zijn oenig, maar toen ook wel 6 e man die uit de lucht kwam vallen i iY? Geknip$<r TEXELSE^ couRANT IDen Burg-West Programma Tevoko Eilandcompetitie Bas van Elk sterkste darter van Texel Gemiste kansen voor dammer De Wolf Hartenwens-concert van pianiste Nino Nieuw jasje voor Time out VRIJDAG 13 MAART 1998 lammertijd staat voor de deur. Vanaf half maart breken kke tijden en veel slapeloze nachten aan voor de fokkers. ar ook voor de Texelse dierenartsen, die menig schaap in ensnood bijstaan. Bereiden ze zich speciaal voor? Hoog tijd een gesprekje, dus. ,,Als je het niet erg vindt dat ik onder den doorga", zegt Loek van Vliet door de telefoon. En zo sta ven later met een groen plastic mutsje op en een operatie- sker voor gebogen overeen kat, die wordt voorzien van een \rigezoom. De volgende patiënt ligt alweer klaar met gescho- buik. Wat blijkt? Het loopt stórm door de sterilisatie- en cas- ie-actie van de dierenbescherming... h nee, wij zijn hier met vooraf geïnformeerd", zegt Van Vliet •zichtig, terwijl zijn collega Piet de Werken me meetroont naar .recover-kamer", waar alle hok- vol zitten met in verschillende iia van sloomheid verkerende m. Het komt een beetje onge- ig uit. Net nu de drukke lammer- 'oor de deur staat, worden de martsen overspoeld met poe- en katers It is er wel de tijd van het jaar verklaren ze, „De eerste iheid doet zich nu voor en dat ideert de mensen erop. We hei poezen het liefst als ze zo'n ne- maanden oud zijn, maar nu krij- we ook wel iets jongere nplaren, wegens die korting enorme toeloop heeft de rinairen verrast. „Het is een lan- ke actie van de dierenbescher- waarbij katten tegen geredu- rd tarief worden „geholpen". Wij en er een deel bij. Het zou md zijn als voor Texel een uit- Jering wordt gemaakt Weten zij dat we hier met die schapen- te zitten." jonge katten hadden de gang de praktijk waarschijnlijk toch eigemaakt. Maar onder de patien- itten ook enkele poezen en ka- Izitter ters van een paar jaar oud „Dat is een hele goede zaak", vinden de dierenartsen. „Die zorgen anders ongetwijfeld voor een enorme reeks nageslacht. Maar eigenlijk moet ie mand die een kat neemt zich op voorhand de consequenties realise ren. Het is goed dat het nu gebeurt, maar eigenlijk was eerder nog beter geweest." Spoedgevallen Terwijl Van Vliet geconcentreerd doorgaat met het handwerkje op de poezenbuik, vertelt hij dat momen teel twee a drie sterilisaties per och tend worden uitgevoerd „En nog zo'n zes a zeven castraties erbij Dat is veel minder werk. Ook de katers gaan tegenwoordig helemaal onder narcose, da's veel diervriendelijker. Vroeger gebeurde het nog wel eens met plaatselijke verdoving, maar daar zijn we toch van afgestapt." Meer katten helpen op één dag gaat niet. „Je moet altijd ruimte houden voor noodingrepen tussendoor. Bo vendien is onze opvangcapaciteit beperkt. We hadden er vandaag ook nog een hond bij. Die hebben we iets eerder laten ophalen, want die kat ten werden helemaal gek." Assistente Cathalijn ontfermt zich over de slapende poes, die een soort pleister over de hechting krijgt. Van Vliet tuurt alweer op de buik van een volgende Felix domesticus. Hij grijpt naar de scalpel en begint over schapen. ,,lk blijf dat leuk vinden. Dat moet ook wel, anders hou je het met vol. Maar ik vind het extra leuk. Ik heb zelf 27 Texelse schapen en ben stamboekfokker Met een kleine S, weliswaar. Die contacten met an dere fokkers, daar geniet ik van." Van Vliet is boerenzoon. Komt daar zijn liefde voor schapen vandaan? „Misschien wel ja. Een schaap hééft iets. Ik ken die van mij bijvoorbeeld allemaal. Voor een leek kan je nau welijks omschrijven wat er zo leuk aan is Oemge beesten, maar ze hebben toch ook iets gezelligs." Het gaat hem vooral om het fokken „Je wilt natuurlijk allemaal een top per. Maar ik weet dat één plus één lang geen twéé geeft. Ik heb een paar dieren geinsemmeerd met de beste ram van Kees Kikkert en er zijn vijf naar Piet Verberne geweest Dan ben je toch hartstikke nieuws gierig naar het eindresultaat Fokbeleid De lammertijd begint half maart. Van Vliet zorgt ervoor dat zijn eigen die ren vóór die tijd zijn bevallen. „Dan neem ik een weekie vrij om rond huis te klussen Mijn vrouw helpt ook. En mijn dochter Judith heeft er hele maal oog voor Toen ze twaalf was kende ze elk lam Ze krijgt nu wat meer oog voor wat anders. Tja, zo gaat dat", klinkt het peinzend boven de opengewerkte poes Jaarlijks opereren de Texelse die renartsen gemiddeld 350 schapen. In de lammertijd is tien operaties per dag het gemiddelde De topscore tot nu toe is 24 dieren in 24 uur Een be vestiging van het gezegde „één lam voor de boer en één voor de veearts"? Van Vliet fronst. „Het be leid van de fokkers is pas veranderd. Een dier dat via een keizersnede heeft gebaard mag met meer op de fokdag verschijnen. Een ingrijpende maatregel." Hij heeft een genuan ceerde mening. „Kijk, té krappe schapen is met goed Als ik met een moeder naar de praktijk moet en la ter met haar dochter óók weer, dan is dat verkeerd. Maar je moet je altijd afvragen waarom een schaap is ge opereerd Als een jong schaap een lam heeft dat achterstevoren ligt. dan loop je groot risico dat dat jong doodgaat als je 'm op de normale Van Vliet legt in de operatiekamer een keurig zoompje in de kattenbulk manier haalt Een keizersnee heeft echter in dat geval met te maken met krapte." De buurman Van Vliet is ervan overtuigd dat de meeste boeren op Texel in een bo venstaand geval kiezen voor een keizersnee. „De diervriendelijkheid staat hoog in het vaandel van de fok kers. Net had ik hier een lam met een navelbreuk, waarbij de darmen naar buiten kwamen We hebben een apparaat voor gasnarcose, dus we opereren zo'n dier. Zo'n 70 a 80 procent van de gevallen geneest Die ingreep kost toch, dus de fokker zou er ook voor kunnen kiezen dat dier af te laten maken Maar dat doen ze niet." In het verleden werd echter wel veel „afgeprutst" met drachtige schapen. „Als het met lukte, probeerde boe ren het eerst zelf. Ging dat met, dan werd de buurman erbij gehaald. Die voelde zich vereerd, dus klooide veel te lang door. Kreeg je zo'n schaap helemaal gezwollen Nu is wel algemeen bekend dat wij de kennis en ervaring hebben om in de meeste gevallen twee levende lam metjes ter wereld te zetten, dus ze komen veel eerder, gelukkig." Allround Veel lastige bevallingen gebeuren tegenwoordig in de dierenartsen praktijk. „Veel makkelijker en goed koper voor de fokkers. Wij hebben hier alle spullen voor handen en een tafel die je op de goede hoogte kunt zetten. Dat werkt prettig." Toch ko men de dierenartsen ook nog wel bij de boeren op het erf „Als het zo druk is dat meerdere schapen bezig zijn, kunnen ze vaak niet weg. Maar er zijn er ook die een dier in een kar retje brengen en 'm hier achterla ten." Hoewel ze „allround" inzetbaar zijn hebben de vier Texelse dierenartsen allemaal zo hun specialiteit. Van Vliet doet de paarden en de zeehon den, Van de Werken is gespeciali seerd in de kleine huisdieren en Ton Domhof en Veronne Koot richten zich op het rundvee En wie doet de schapen? „We verdelen dat, maar omdat ik ze zelf ook houd komen de meeste vragen bij mij terecht", lacht Van Vliet, terwijl hij de laatste hand legt aan de poes „In de lammertijd is dat overdag niet zo'n probleem, maar 's nachts is iets vervelender De eerste dienstdoende is de klos als er een melding komt Gebeurt er meer dan hij of zij alleen kan verwer ken, dan wordt de tweede dienst doende gebeld „En dat betekent dus je bed uit", grijnst Van Vliet, ter wijl hij het groene mutsje van zijn hoofd trekt. „Ik? Och. ik kom er wel makkelijk uit. Maar ik stap er nog veel makkelijker in. Da's trouwens niet helemaal waar, want na een operatie lig je toch wel even wakker voor je weer verder slaapt." De lammertijd heeft veel invloed op het dagelijkse leven van de betrok kenen „Ook wel van het gezin Je probeert toch 's middags wat te sla pen, dus de kinderen moeten stil zijn. Nee, ik word er niet chagrijnig van, daarvoor vind ik het te mooi werk. En ik denk dat mijn collega's er ook zo over denken. Anders hou je dit niet vol. Maar je kan in zo'n maand niet van het eiland af. De as sistentes mogen ook geen vakantie opnemen en we volgen geen bij scholingen in deze periode. Afspra ken met familie gaan even op ëen laag pitje Gelukkig is niemand van ons jarig in deze tijd Nee, da's geen selectiecriterium bij sollicitatie.. Best gezellig Hij schetst hoe het soms in de prak tijk een drukte van belang is. Meer dere schapen worden geholpen ter wijl de eigenaren toekijken. „Best gezellig hoor, je maakt ondertussen een praatje Soms is er haast bij, ter wijl alle operatietafels vol liggen. Dan moet je zo'n dier in de kar ver lossen." Gelachen wordt er ook wel in de drukke periode „Paniek over een baarmoeder die naar buiten komt. Komen we daar, blijkt het het geboortevlies van het lam te zijn", lacht Van Vliet „Of een boer die ver weg woont en belt dat het maar met lukt. Komt hij hier aan na een kwar tier. blijkt het lam springlevend ach- .ter z'n moeder te liggen Gewoon door het gehobbel in dat karretje." Dus je kunt ze beter eerst een rondje over Texel sturen? „Da's een idee", grijnst Van Vliet. „Maar ik heb liever dat men bij twijfel snel komt. Hoe minder gerommel, hoe beter." Tekst en foto: Tessa van Daalen leur-historicus Jaap Bakker uit leschild heeft weer eens een ge erde oorlogsvlieger opge- □rd Zijn verslag. jende week is het 55 jaar gele dat de 20-jarige Rendle Elwood lies met zijn parachute landde de rand van De Dennen, vlakbij woning van dokter Mauve, waar Jan Wolkers woont. Nettles was oepelschutter aan boord van sn 8-17 (Vliegend Fort), die op 4 Jirt 1943 terugkwam van een Jibardement op het Duitse Het toestel stortte om 11.37 jr in de Noordzee even buiten Den Ier. Dankzij de straffe zuidooste- wind bereikte Nettles Texel. Bij inding kwam hij half in een sloot cht en raakte met zijn chute ver- i in een heining. Hij was gewond een been Texelaars Job van der Vliet en s Kok bevrijdden de gewonde inkaan uit zijn benarde positie javen hem te drinken zodat hij op verhaal kwam. Kees Kok die wgezet een dagboek over de toorlog bijhield, vroeg uit welk vliegtuig hij was gesprongen, jonge Amerikaan zou geant- rd hebben dat het om een jager I, maar dat moet een misver- id zijn geweest. VERVOLG PAGINA 1 irond naast haar praktijk zou mo- aankopen. „Dat kun je zomaar terugdraaien." Eelman herin- aan de uitspraak van de be- lar- en beroepsschriftencommis- om alle belanghebbenden in het 'ied te laten inspreken. Zorgvuldig procedure is zorgvuldig ge rei rd", verweerde Schilling, die het "n beetje flauw" vond dat de raad '■O kritisch was. Volgens hem is vertrouwen in de gemeente in geding. „Als je als burger van de rheid een bouwvergunning krijgt, tf je ook de zekerheid hebben, je daar wat aan hebt." "Hing wees erop dat de raad zelf de vergunning akkoord is ge in „Vorig jaar hebben we met z'n p geoordeeld dat de praktijk aan [criteria voldeed ël van al deze vragen horen in ie discussie niet thuis. Trek de ju- s|jsche stop er niet uit", deed bur- meester Van Rappard een beroep de politici om akkoord te gaan. |t uitzondering van de PvdA en de P. gaf de raad na een schorsing hoor aan dat verzoek. Al snel kwamen de Duitsers en ie mand met een kettenwagen. Nettles dacht dat hij op die wagen mocht gaan zitten in verband met zijn bles sure, maar dat was een mis rekening De Duitsers lieten hem moeizaam lopend naar de „kommandantur" (hotel Texel, nu De Lindeboom) gaan. Veel Texelaars zijn getuige geweest van deze voettocht Vlak bij de plaats van bestemming stond kruidenier Frits van der Kooi in de deuropening van zijn winkel aan de Binnenburg (De Goutsberch) en riep naar de fietsende gewapende Duitsers: „Kènne jullie wel?!", wij zend op de gewonde Amerikaan. Dat kwam hem op veertien dagen arrest te staan achter het prikkel draad bij de vuurtoren. Jaap Stechwey, die de wachten enkel maar had uitgelachen, kwam met een paar uur weer vrij. Nettles (student uit Houston Lake, Georgia) werd nog dezelfde dag met drie Amerikaanse vliegeniers uit een ander toestel afgevoerd Onder die drie Amerikanen was de nu op Texel zo bekende Harold Kious, maar die herinnert zich niets van Nettles om dat hij in shocktoestand verkeerde Wat Nettles toen niet wist was dat hij de enige overlevende was van de tien bemanningleden die in de B-17 zaten. Twee van hen zijn nooit ge vonden. De anderen spoelden we ken, zelfs maanden later aan op uit eenlopende plaatsen zoals Borkum en Sylt (Duitsland), Wijnaldum Recente foto van Nettles met jongste doch ter. Sergeant R.E. Nettles in 1943. (Pietersburen) en Oksby (Denemar ken). Het heeft vrij veel moeite gekost om de Amerikaan op te sporen. Pas in februari 1996 lukte het Achteraf was het simpel en bleek de man al jaren in mijn archief te zitten. Johan Schuurdeman uit Heiloo was zo vriendelijk om kampkaart (van het doorgangskamp voor krijgsgevan genen) en andere gegevens in Freiburg (Duitsland) op te zoeken en te kopiëren. Ik heb alles naar Ame rika laten faxen en gevraagd of Nettles zijn belevenissen van 4 maart 1943 op papier wilde zetten, liefst met foto's. De nu 77-jarige Amerikaan had in het verhaal echter geen trek, wat we moeten respecte ren. Maar hij gaf met Harold Kious vorig jaar wel diverse foto's mee uit heden en verleden. Nettles is de luchtmacht trouw gebleven. Hij diende onder meer in Korea in 1951 Zoals gemeld moeten veel Texelaars getuige zijn geweest van het opbrengen van Nettles door de Duitsers. Om het verhaal nog com pleter te maken heb ik graag contact met hen. Bel of schrijf naar Heemskerckstraat 9, Oudeschild. te lefoon 313918. Jaap J Bakker, Oudeschild. (met dank aan Harold Kious, Johan Schuurman, J.T Vlaming. Dirk krijnen en J. Adriaans). Zaterdag 14 maart: zaaldienst Heren 2, Junioren C 13.30 Tevoko 2 (D)-Schoorl 1 15.00 Tevoko 1 (H)-Madjoe 3 13 30 Tevoko C-v.c Niedorp 15.00 Tevoko 1 (D)-v.c. Niedorp (eerst 4de set vorige wedstrijd) 16.30 Tevoko 1 (J)-LOS '82 13.30 Tevoko 2 (J)-WSOV 1 15.00 Tevoko 2 (H)-Coach/ Seahawks 3 16.30 Tevoko 3 (D)-WSOV 3 Kunstkoe gekocht De gemeente heeft in de kunstcollectie weinig keramiek. Daarom wordt de voor stelling van een koe van Ellen de Vries uit Oost als een welkome aan vulling gezien. Er is ƒ650,- voor be taald Willem van Beierenstraat. Drie Texelse aannemers hebben inge schreven op de herinrichting van de Willem van Beierenstraat Het werk gaat voor ƒ86.800.- ex. BTW naar De Vries Van de Wiel. De eerste fase begint volgende week, de tweede half september. Veld A, mannen 18,30 Teso-De Waal Graaf Sp. 19 15 Graaf Sp-Sportsh. Teso 20.00 Maarcob.-Tatenh 1 OSG 20.45 DGM-OSG, Cocky's 21.30 Cocky's-Paal 28 Kobeko 22.15 12 Balcken-Kobeko Paal 28 Veld B, gemengd en mannen 18.30 Ecomare-Tatenh 2 Euroase 19 15 Euroase-Fitt Ecomare 20.00 Waayer-Dennenoord Cavo L. 20.45 LenR-C. Latuco Dennenoord 21.30 Slock 2-Autocentr Handicap 22.15 Handicap-Super Autocentr. Veld C, dames 18.30 Zeilm.-ABN/Amro Videolux 19 15 Top Tien-Videolux Zeilm 20.00 Slock 1-Smash'68 Rival 20.45 Wiersma-Rival Slock 1 21.30 Gimsel-Jozefsch.Slager Dros 22.15 SI Dros-Cmema Jozefschool Uitslagen: Dinsdag 10 maart: Teso-Sportshop 1-2; Kees de Waal-Handicap '94 2-1; OSG-Paal 9 3-0; Tatenhove 1-DGM 3-0, Paal 28/De Krim- Maarcobouw 3-0, 12 Balcken-Cocky s kapsa lon 1-2, Ass. Kant Waayer-Euroase 2-1, LenR-Dennenoord 1-2, Rabo-Cavo Latuco 3- 0; Ecomare-Slag Beverdam -3; Fitt- Tatenhove 2 2-1, Grote Slock 2-Super 1-2; Eierlandsche Huis-Slagen) De Boer 3-0, Klif 12-Nokanto 3-0: Question-Timmers Bakkerij 3-0; Haarstudio-Nioz 1 -2; Westerlaken- Leydekkers 3-0; Durper Drup-Waayer 2 2-1 Het was zaterdag stampvol in het Cafeetje te Oosterend tijdens het open Texels dartkampioenschap 501Er waren maar liefst 62 deelne mers, die op zeven borden hun wed strijden afwerkten, in totaal werden 128 wedstrijden gespeeld. Na de voorrondes, die in poules werden gespeeld, bleven de 32 sterkste darters over die met het zogeheten knock-out systeem uitmaakten wie zich een jaar lang Texels kampioen mag noemen Getuige de hoge scores werd door diverse spelers op hoog niveau ge gooid. Bart Post was de eerrste die het maximum van 180 gooide. De strijd om de derde plaats was een spannend gevecht dat door Arnold Kaercher werd gewonnen. Hij ver sloeg Jacco van Trigt. Spektakelstuk van de avond was echter de finale tussen Bas van Elk en Mare Prins Vele toeschouwers genoten van deze partij, die op een Nederlands kampioenschap niet zou hebben misstaan. Van Elk nam een voor sprong van 2-0 Prins kon dit niet op zich laten zitten en begon steeds be ter te gooien Door hoge scores (eenmaal 180) en directe finishes nam hij zelfs een voorsprong van 3- 2. In de zesde leg had hij kans de wedstrijd te winnen, maar hij miste jammerlijk vijf darts op de dubbel 16. Van Elk liet zich dit buitenkansje met ontnemen en won de leg. De ze vende leg moest de beslissing bren gen. Van Elk liet er geen twijfel over bestaan wie de beste darter was en won de leg, mede door een maximumscore van 180. In de subtop moest dammer Jos de Wolf het deze week opnemen tegen Bert Duin. Remise leek een spannende uitslag en dat werd het ook. Via fraai spel had De Wolf echter kansen weten te scheppen. Op knappe wijze wist De Wolf een damzet uit te voeren; winst leek een kwestie van tijd. De aandacht ver slapte blijkbaar, want Bert Duin kon de dam met schijfwinst afnemen en kwam zodoende dicht bij de volle winst. In een latere partij kon Jos de Wolf met een fraaie lokzet tenminste schijfwinst behalen Halverwege de combinatie sloeg hij echter per abuis vooruit in plaats van achteruit en toen ging het hele feest niet door Wim Timmer liet weer eens van zich spreken door de enigszins uit vorm zijnde Frans Kuiper te verschalken. Rinus Vittali en Piet Bakelaar won nen hun partijen op overtuigende wijze en blijven de ranglijst aanvoe ren. Bert Duin wist met vrijwel alle stukken nog op het bord een zoda nige positie op te bouwen dat Wim Timmer mets anders te doen stond dan een schijf te offeren Uitslagen: Piet Bakelaar-Cees Vinke 2-0, Ben Duin-Jos de Wolf 1-1, Frans Kuiper-Wim Timmer 0-2; Gernt Vlammg-Jos de Wolf 1-1, Rinus Vittali-Frans Kuiper 2-0 Gernt Blom- Piet Bakelaar 0-2; Wim Timmer-Bert Duin 0-2, Kampanje In theater De Kampanje te Den Helder verzorgt Brisk op zaterdag 21 maart om 12.00 uur een kinder lunchconcert met als titel«Groeten uit zee Gericht aan het deportatieoord Texel" werd ons anoniem een blad zijde uit het Haarlems Weekblad van 25 februari toegestuurd Een buurt bewoner van een wijk kaart de jongerenoverlast aan. geren krijgen De waarden erT nonnen vervagen bij die club jongeren, ze vervelen zich en het onderscheid tussen mijn en dijn vervaagt Hogaarts vindt dat ook hier de buurt met lijdzaam moet toezien. 'Het is geen probleem van de gemeente, Het is een probleem van ons allemaal Wat je hier dus hoort in de wijk is dat je die gasten maar op een eiland als Texel moet zetten Hek erom heen, klaar Daar los je dus niets mee op Hogaarts zou het graag an- Bezoekers van het lunchconcert dat Nino Khutsishvili tweede paasdag in De Lindeboom geeft, mogen van te voren hun lievelingsstuk bekend ma ken. De vier meest-gekozen werken zullen door de Georgische pianiste ten gehore worden gebracht. Voor d hartenwens-concert kan een keuze worden gemaakt uil „Sonate opus 10 no. 3" van Beethoven, „1 prelude in a majoor' en „2 noctur nes" van Chopin, „Sonate in c ma joor" van Haydn, „Sonate in c mi nor" van Mozart. „Humoreske" van Shchedrin en Schumanns „Arabeske opus 18" „Carnival from Vienna opus 26", „6 Intermezzi opus 4" en „Kinderscenen opus 11". Liefhebbers kunnen hun wens t/m 31 maart sturen naar Pelikaanweg 75, De Koog of naar De Lindeboom, tel. 31 20 41, fax 31 05 17. Time Out is in ruim twee maanden ingrijpend verbouwd Dat er nog steeds veel animo voor het jongeren centrum is werd zaterdag bewezen tijdens de opening Meer dan hon derd kinderen, met name van 16 en 17 Jaar kwamen langs Eerder al wa ren geluiden te horen over behoefte aan opnieuw openstellen van de scholierenopvang ..Dat zit er niet in drukt welzijnsdirecteur Bart Heijnen alle hoop de bodem in Er kwamen gemiddeld tien kinderen op af. Dat kan dus eerlijk gezegd met uit. We hebben een beperkt budget, dus we hebben werkzaamheden noodge dwongen herverdeeld. Vorig jaar werd besloten om de aan dacht enigszins te verleggen naar het Skalepark Daarnaast werden (en worden) in Time Out gerichte activi teiten gehouden op woensdag en vnj- dag. De verbouwing was echt drin gend nodig, ook al werd niet zo lang geleden de verfkwast al gehanteerd. ..Het was blijven steken in de punk- tijd. Bovendien was er nieuwe appa ratuur nodig en moest het kantoortje aangepast zodat de straathoek werker die binnenkort wordt aange steld een plekje heeft.Met een con cert werd de ruimteheringewijd" Er is voor ruim f15.000,- aan verspijkerd. De bedoeling is dat ook met enige regelmaat in het weekend activiteiten zullen worden gehouden. Hangen op de bank tijdens het openingsconcert In het vernieuwde Time Out. (Foto March Heijnen)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9