Carting én tennis In Koger sporthal s Boer Lap vinder eerste kievitsei Belastingfraudeurs opnieuw voor rechter ^ELANP Pn ue1hbrt.de vuurt lokt Mogelijk permanente expositie vuurtoren ri I rf l .SE* car noon Rix ,,-v T V Nieuwe eigenaar voor Stappeland TEXELSE coURANT 'FSTAURANT !NDq( Kotex-schuur mag blijven OR EO.MRRR WEHQKên{i even Geen wrt&rc\eer. Beter in de boot, dan er naast. Wat ik zeggen wou... Premie voor bescherming nest Actie Rode Kruis Vliegtuiglawaai Kantonniersauto wordt vervangen Texelaars voor de dalie Stichting koopt oude loods VRIJDAG 20 MAART 1998 hrrrii v Meeldijk: „Het is nu zaak hard aan de slag te gaan. (Foto Joop Rommels) wat onwennig maar vastbe- n er iets moois van te maken nan Meeldijk (24) woensdag iet werk gegaan als nieuwe aar van de sporthal op 't leland. Zijn bedoeling is er mei tot november elektro- te laten rijden, 's winters ïdt als vanouds ruim baan ge nen aan de tennissers. Ie transactie tussen Meeldijk en laar Nico Erwich kwam een laan een lange periode vol ge en. Bekend is dat vorig jaar een [van vier Texelaars in de markt Dm de moeilijk te exploiteren en evenementenhal over te Het kwartet had plannen de fczaal om 1e bouwen tot indoor- maar om redenen die niet de betrokkenen bekend zijn ge- liepen de besprekingen met vlak voor de jaarwisseling gang van zaken wordt beves- loor Johan Meeldijk. „Ik heb aar geleden al eens voorge steld een kartingbaan te beginnen. Of we dat samen zouden doen, of dat ik zou huren of kopen, dat stond nog allemaal te bezien Nico stond daar met negatief tegenover, maar hi] vertelde nog met een andere par tij in gesprek te zijn. Dus leek het over te gaan." Oriënteren Helemaal zonder hoop was Meeldijk echter niet Hij orienteerde zich ver der op mogelijkheden om de hal te runnen en bracht onder andere een bezoek aan een mdoorelektrokar- ting in Wijchen, in de buurt van Nijmegen. „Zonder veel verwachtin gen. Want elektrokarting heeft de naam dat het niet erg spannend is Maar het bleek juist een grote sen satie Een elektcokart heeft veel meer mogelijkheden Hij trekt bij voorbeeld veel sneller op en kan ook achteruit rijden." Grote voordelen - zeker voor een hal tentoonstellingsschuur van die jaarlijks op- en afgebro- rerd, mag wat betreft het me el van de commissie ROH blij- taan. Het verzoek werd in het len ook al eens gedaan, maar hadden de omwonenden be- Inmiddels zijn er nieuwe om- tden die het geen probleem i, mits de schuur qua uitvoe- assend in de omgeving wordt. de VVD was tegen. „Die ir is voor twee keer vier dagen ar in gebruik. Stel dat Kotex er- itopt. Dan zitten we daar wel een gebouw..", aldus Erna Jan Lap uit Den Hoorn heeft dit jaar het eerste kievitsei gevon den. De agrariër deed zijn vondst woensdagmiddag rond half zes op een stuk bouwland in de Hemmer. Toeval of niet: vorig jaar was Lap één van de zes Texelse boeren die premies kregen voor de bescherming van weide vogelnesten. Het project wordt dit jaar in uitgebreide vorm voortge zet door de onlangs opgerichte Agrarische Natuurvereniging Texel. hel nest met kan erover beschikken door ze te huren. Meeldijk, die op Texel opgroeide en tot dusver rechten studeerde in Lei den. erkent volmondig weinig erva ring te hebben in de horeca. Toch hoopt hij voorlopig niet al te veel per soneel in dienst te hoeven nemen. „De bank en mijn moeder hebben dit gefinancierd De komende maan den moet ik nog flinke investeringen doen Daarom is het nu gewoon zaak hard aan de slag te gaan. Wan neer hier straks wordt gekart, zal ik waarschijnlijk wel vier mensen in dienst moeten nemen Maar in deze rustige maanden wil ik de hal alleen zien te runnen. Toen ik woensdag avond begon en direct midden in de clubavond van Koogerslag (de tennisvereniging van De Koog) viel. had ik nog nooit een biertje getapt. Maar het went al." Sfeer Plannen voor de toekomst heeft hij genoeg. Sfeer speelt daarin een grote rol. „Nu staat karten nog gelijk aan herrie, benzinedampen en een kille baan Maar mijn bedoeling is dat de rijders straks naar muziek kunnen luisteren terwijl ze rijden. De speakertjes worden in hun helm ge monteerd, een cd kunnen ze zelf uit kiezen bij de balie. Ook wil ik lichten op de wagentjes monteren Het wor den de Rolls Royces onder de karts." Veel van Meeldijks voornemens moeten vóór de zomer zijn gereali seerd. „Ik ben altijd wat voorzichtig. Eerst zien en dan juichen Maar dit moet snel gebeuren." ER WEL EEN BEETDÈUlT als 't Stappeland - zijn ook dat de karts geen uitlaatgassen of lawaai produceren. Daardoor hoeven geen dure isolerende maatregelen te wor den genomen Ook een afzuig installatie is niet nodig „Dit soort karten sluit veel meer aan bij het beeld van Texel als natuureiland." Toen Erwich eind vorig jaar toch contact zocht, was Meeldijk geïnte resseerder dan ooit Met genoemd resultaat. „Er wordt gekart op een houten vloer, die eind oktober weer wordt verwijderd. Daardoor kan in de winter gewoon worden getennist Indoor-tennis is in de winter, wan neer 't Stappeland eigenlijk een mo nopoliepositie heeft, zeker rendabel Het hele jaar karten leek me geen kansrijke mogelijkheid. Daarvoor is het gebrek aan achterland een te groot probleem." De buiten de hal liggende tennisbanen blijven (voor lopig) in bezit van Nico Erwich. De nieuwe eigenaar van de sporthal 't het ene kievitsei, waar hi/ ter bescherming een stok/e plaatste tFolo Torso von Doaton) Lap vond het eitje tijdens het kunst mest strooien op de ingezaaide wintertarwe Ter bescherming van het nest deed hij er een doekje over en zette een stok in de buurt „Zo lang ik boer ben, doe ik mijn best voor de weidevogels", aldus Lap. „Vooral kieviten en grutto's zijn mooi. Ze geven me een voorjaars- gevoel. Toch prachtig om te zien hoe fanatiek de kievit achter meeu wen aanjaagt om zijn broedsel te beschermen Zonder de vogels zou het maar een stille bedoening zijn in het land." Met zijn broers nam Lap vorig jaar deel aan het weidevogelproject, waarvoor de gemeenteraad op ini tiatief van Texels Belang geld be schikbaar stelde De gebroeders vonden zo'n tachtig nesten op hun landerijen. Scholeksters waren goed voor 25,- per nest, kieviten 50,- en grutto's en tureluurs 150,- Eigenlijk zou het project twee jaar duren, maar het is ingehaald door de Agrarische Natuurvereniging", aldus initiatiefnemer Dick Drijver. Boeren die hiervan lid zijn geworden krijgen dezelfde uitkering per nest als dege nen die vorig jaar aan het weide- vogelproject deelnamen. Twee deel nemers die zich niet bij de vereniging hebben aangesloten, doen dit jaar nog wél mee aan het project. Vijftig jaar geleden werd in Neder land de eerste zelfbedieningswinkel geopend. De supermarkten vieren dit met een ledenwerfactie voor het Rode Kruis. Tot 11 april kan in de winkels het lidmaatschap worden aangegaan voor 35,- Als kado wordt een waardebonnenboekje voor producten ter waarde van 50.- uitgedeeld. Ook de Texelse supermarkten doen mee aan de actie. Zaterdag zullen vrijwilligers van het Rode Kruis stands in de winkels bemannen voor het geven van informatie en inschrij ven van nieuwe leden Als jaarlijkse gast op jullie mooie ei land wil ik toch een puntje van kritiek uiten de steeds hevige wordende geluidsoverlast Waar je ook bent op mooie, rustige dagen, óveral hoor je vliegtuiglawaai. Speciaal het toestel van het paracentrum veroorzaakt bij iedere landing een inferno van ge luid in Eierland Wegens onacht zaamheid of onbekwaamheid zou het vliegbrevet van deze piloot moe ten worden afgepakt Soms, heel zelden, gaat het zachter We kunnen alleen maar hopen dat de politici en VVV-leiding zich be wust zijn van hun verantwoordelijk heid om een stuk nog onaangetaste natuur te behouden en dat ze met van het vogeleiland Texel een eldo rado voor ijzeren vogels met moto ren maken. Maar ik vrees het ergste, want er is alweer een afschuwelijke vliegshow en een kampioenschap voor parachutisten gepland Bruno Kinzier Bottrop (D) De gemeente gaat voor ƒ70.000,- een nieuwe kantonniersauto aan schaffen Het geld was al voor vorig jaar opzij gezet, maar toen kon de huidige wagen nog wel mee. Die is er nu zo aan toe dat vervanging niet langer kan worden uitgesteld. De auto wordt door de gemeente dage lijks ingezet bij wegonderhoud en - werkzaamheden en is daarom ruim voorzien van reflectiemateriaal en signaallampen. Een 51-jarige Texelaar bij wiens bedrijf de FIOD op 20 november 1995 een inval heeft gedaan, stond gisteren terecht voor de Meervoudige Fraudekamer van de rechtbank in Alkmaar, Hij wordt verdacht van fraude bij de aan gifte voor omzet-, loon- en inkom stenbelasting. Een 38-jarige me deverdachte moest eveneens voor de rechtbank verschijnen. Het verweer van hun raadsman mr. B. Fasseur gaf de rechtbank voldoende argumenten, de zaak tot 4 juni aan te houden. De 51-jarige directeur wordt ervan verdacht voorj één van zijn BV's aan de fiscus een te laag belastbaar in komen te hebben opgegeven. Het betrof verdiensten over het kalen derjaar '92 en '93. Op dezelfde man ruSt de verdenking dat hij als op drachtgever en/of feitelijk leiding gever van januari '95 tot oktober van dat jaar omzetbelasting heeft ver zwegen. Datzelfde geldt voor de 38-jarige lei dinggevend medewerker van dit be drijf. Het Texelse duo zou van fe bruari '95 tot september '95 te weinig loonbelasting hebben opge ven Andere beschuldiging was dat bij twee bedrijven waarin beiden op drachtgever en/of leidinggevend zijn van juli'94 tot en met '95 geen deug delijke administratie is gevoerd. Bedragen werden in alle zaken met genoemd Volgens rechtbank president mr. H. de Wit is de aanlei ding van het FIOD-onderzoek een telefoontje geweest, waarin werd verteld dat door de bedrijven zwart geld zou zijn uitbetaald. Advocaat mr Fasseur voerde ter verdediging van het duo aan dat de zaak te lang is blijven liggen. Vol gens de rechtbank klopt dat niet. De 51 -jarige verdachte is volgens me vrouw De Wit in januari '97 nog ge hoord door de rechter-commissaris in Alkmaar De 38-jarige man is in oktober van dat jaar nog onder vraagd. Geen onredelijke termijnen, vonden de rechters. Fasseur bepleitte dat begin '94, na een eerder bezoek van de FIOD aan het bedrijf, er overleg met de belastingdienst in Alkmaar is ge weest. De leider van dit FIOD-onder zoek was bij dit overleg aanwezig. Dit ging over de fiscale afhandeling en hoe de administratie ten aanzien van het (free lance-)personeel moest worden afgehandeld. Twee invallen Op de uitkomsten van dit overleg heeft de belastingdienst nooit ant woord gegeven Volgens Fasseur past het dan niet dat de FIOD daarna nogmaals bij het bedrijf is binnengevallen Volgens hem heb ben de twee verdachten en hun bedrijven immers hun goede wil ge toond. „Ik heb nog nooit meege maakt dat iemand, die wil weten of hij dat op de juiste manier doet, ver volgens strafrechtelijk wordt ver volgd." De rechtbank wil deze argumenten nader onderzoeken Besloten is de zaak aan te houden tot 4 juni 1998. Bij die zitting moet ook de belasting inspecteur verschijnen die bij het gesprek aanwezig is geweest. En verder de leider van het FIOD-team, die het onderzoek heeft geleid. Ook de twee financieel-adviseurs van het accountantskantoor van de ver- dachte bedrijven, moeten getuigen. Op basis van de getuigenissen zal het verweer van de advocaat wor den beoordeeld. Geen opzet Tegen een 33-jarige oud-medewer ker van het bedrijf eiste officier van Justitie N. van der Werff vier maan den voorwaardelijke celstraf en een boete van vijfduizend gulden. De verdachte zou over de jaren '92 tot '96 onjuiste aangifte van de inkom stenbelasting hebben gedaan Het is niet duidelijk voor hoeveel de man heeft gefraudeerd. De verdachte ontkende met opzet te hebben ge handeld en de formulieren op aan wijzing van de bedrijfsleiding te heb ben ingevuld. De uitspraak in deze kwestie is op 2 april om 13.30 uur. Opbrengst bazar De bazar van het Gereformeerde jeugdwerk heeft vrijdag een hoge opbrengst opgele verd: 3200,-. Er zijn nog enkele prij zen niet afgehaald. Inlichtingen hier over via Roma Boogaard, telefoon 314 521 Beklimmen is voorlopig niet mo gelijk, maar nieuwsgierige bezoe kers van de Eierlandse vuurtoren kunnen straks waarschijnlijk te recht in een informatie- annex expositiegebouw. De Stichting Behoud Vuurtoren heeft voor dit doel een oude loods nabij de to ren verworven. Het college van b en w heeft het plan deze week po sitief ontvangen. De loods was voorheen eigendom van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) en diende als directiekeet annex op slagruimte. Het leegstaande ge bouw bevindt zich op een aangren zend terrein ten zuiden van de vuurtoren. Begin jaren '70 hield NLR er o.a tests met het afvuren van ra ketten over de Waddenzee. Later werd de loods verhuurd aan bedrij ven die zandsuppleties uitvoerden. Een jaar geleden nam de Stichting Behoud Vuurtoren het pand over. „Voor een symbolisch bedrag", meldt voorzitter Piet Postma De stichting was op het idee gebracht door de succesvolle tentoonstelling „Dam in Zee" van Rijkswaterstaat. Vele duizenden mensen bezochten destijds het tijdelijk expositiegebouw op het grote parkeerterrein naast de vuurtoren. De stichting was na het afscheid van hoofdkustwachter Piet Stam ander half jaar geleden opgericht om te zorgen dat de toren in de toekomst bemand zal blijven. Daarnaast toont de stichting interesse voor alles dat met de vuurtoren te maken heeft. Onder aanvoering van Postma en secretaris Richard Goet werd con tact gelegd met DGSM (eigenaar van de toren) en Rijkswaterstaat (baas van de kustwacht). Afgelopen najaar raakte het overleg in een stroomversnelling naar aanleiding van de Open Monumentendag, toen de toren voor publiek was openge steld De stichting drong aan op re gelmatige openstelling en toonde zich bereid de organisatie hiervan op zich te nemen. DGSM en RWS willen echter (voorlopig) geen uit zondering maken, mede omdat men met een reorganisatie bezig is. Wel toonden zij zich enthousiast over een informatie- en expositieruimte De stichting richtte zich tot de ge meente om medewerking. Gevraagd werd om toestemming voor het ge bruik van het gebouw en om subsi die voor de inrichting. Volgens Postma gaat het om een eenmalige bijdrage, er is nog geen bedrag ge noemd. De loods heeft naast twee ruime ver trekken een keuken, toilet en telefoonaansluiting. Gedacht wordt aan het uitstallen van gebruiksvoor werpen, kaarten, foto's, oude journaals en de geschiedenis van de vuurtoren. Daarnaast is er ruimte voor een wisselende expositie Eventueel kan RWS informatie ge ven over de dam. het kustbeheer en/ of het Eierlandsche Gat. „Er zijn al lerlei invalshoeken te bedenken", meent Postma. die benadrukt dat het geen „EcoMare"-achtig mu seum moet gaan worden. „Beschei den opgezet en bemand door vrijwil ligers We moeten alles nog nader uitwerken v.;' - TV T 17- ÉS* - Piet Postma. voorzitter van de Stichting Behoud Vuurtoren, bij de loods die wellicht als expositieruimte in gebruik wordt genomen. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5