Cjrocn rZwartsJexeh in het harL, Coalitie op één punt na akkoord Ontspannen prins blij net Texels programma Werkbezoek verloopt vlekkeloos mantje schoenen bv Groen Zwart Concept college-programma gereed Texelse kerken in actie tegen 24-uurseconomie Gisteravond gesprek wethouderszetels Moderne visie VERDER ]VT IN DIT l\ummer Politie-orkest in Texelse sferen 2 Nieuw kunstwerk voor De Waal 2 Hans Zijm hield dorpsdrempel laag 5 Stamgasten vieren feest met barkeeper 5 „Zip your lips" een groot succes 7 Prinsbezoek in beeld 9 Collecte TEXELSE'^COURANT jO^jUJi^mets drogisterij yiRDNNE! Prins lokt ruim 300 genodigden gd Durperhonk chittert op toneel iRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11268 VRIJDAG 27 MAART 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ibaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG YNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 43201 Samen met leerlingen van de Brutnvisschool verricht prins Willem Alexander de openingshandeling. Foto Frans Hopowr,* van het uitzicht op het drooggevallen wad enerzijds en de omgeving van de molen anderzijds. Vrijwillig molenaar Willem Keijzer liet voor deze speciale gelegenheid de wieken draaien. Het duurde enige tijd voordat de prins weer in het busje stapte om zijn weg te vervolgen. Natuur Aan boord bevonden zich inmiddels opzichter Cees Boot van Natuur monumenten en natuurkenner Adriaan Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg De rit voerde langs o.a. de natuurgebieden De Bol. het Wagejot en De Zandkes, waar de hekken waren opengezet om het natuurontwikkelingsproject ter plaatse goed te kunnen bekijken Ingegaan werd op de verhoogde animo voor natuurbescherming Dijk sen legde uit dat dat vaak gebeurt wegens de economische waarde .In toekomst zou de natuur zélf voorop moeten staan De prins antwoordde dat het in elk geval belangrijk is dat de natuur wordt beschermd. Via voor lichting kun je proberen de interesse te verbreden." Lees verder pagina 7 De Texelse kerken ondersteunen een landelijke actie tegen de 24- uurseconomie. Samen met 6000 parochies en kerkelijke gemeenten en maatschappelijke organisaties als FNV en CNV waarschuwen ze tegen de gevaren van een econo mie die dag en nacht, zeven dagen per week, op volle toeren draait. Bedoeling van de kerken is vóór eind mei zoveel mogelijk handteke ning in te zamelen en deze aan te bieden aan de minister van Econo mische Zaken, Hans Wijers. ,,De economie gaat meer en meer bepalen. Het menselijk patroon van werken, ontspannen en rusten wordt daardoor ernstig verstoord", licht ge- De onderhandelingen tussen de drie partijen verliepen soepeler dan voor zitter Timmer had verwacht. „Gezien de perikelen van de afgelopen jaren in de raad, zou je zeggen dat de po litieke verschillen met zo makkelijk waren te overbruggen Dat viel erg mee. Er werd af en toe best wel ste vig onderhandeld Maar bij iedere partij was steeds de wil aanwezig om bij problemen tot een oplossing te ko men. Uitgangspunt voor de onder handelingen waren de verschillende partijprogramma's. Er is met alleen over de hoofdlijnen gepraat, maar ook over details. Want als je dat niet vastlegt, kom je straks in de proble men Van alle kanten is water bij de wijn gedaan. Eigenlijk zijn we het nog over één puntje oneens, maar ik weet Redactioneel commentaar Texel heeft zich op voorbeeldige wijze gepresenteerd aan de Prins van Oranje. Burgemeester Van Rappard en EcoMare-directeur Kuiper hebben een uitstekend programma in elkaar gezet, waarbij in korte tijd een vrij reformeerd predikant Jelle Vonk uit Oosterend toe „Stress en gezond heidsproblemen zijn het gevolg Mo menten voor gezamenlijke vrije tijd verdwijnen. De mogelijkheden om samen te zijn met gezin, familie en vrienden worden kleiner als iedereen op een ander tijdstip werkt." Ook het kerkbezoek en de deelname aan ver enigingen worden volgens hem in hun voortbestaan bedreigd Het tijdstip voor de actie hangt samen met de aankondiging van Wijers om de winkeltijdenwet binnenkort nog eens onder de loep te nemen Een paar jaar geleden maakte dezelfde minister het mogelijk dat winkels tot tien uur 's avonds en op bepaalde zondagen zijn geopend. Wie een handtekening zet. neemt daarmee stelling tegen de 24-uurseconomie en pleit vóór een terugdringing van deze openstelling Lijsten liggen klaar in de meeste Texelse kerkgebouwen zeker dat we daaruit komen Welke punt dat is, wil Timmer niet naar buiten brengen „We hebben met elkaar afgesproken dat we er in houdelijk nog even over zwijgen," Portefeuilles De feitelijke verdeling van de wethouderszetels is tijdens de onder handelingen over het college-pro gramma officieel met aan de orde geweest Ti|dens een gesprek dat gisteravond plaatsvond hebben de coalitiepartners hun voorkeur ken baar gemaakt. Over eventuele af spraken inzake de portefeuille verdeling wilde Timmer geen mededelingen doen. De op- en aanmerkingen van de VVD, PvdA en D66 op hef concept college-programma worden komende dinsdag besproken, even als de zetelverdeling „Dan zullen we complete indruk van het eiland werd gegeven. Gelukkig werd Texel niet afgeschil derd als de Parel der Wadden waar alles koek en ei is. Voor- en tegen standers kregen de ruimte hun me ning te ventileren, zodat de prins in zicht kreeg in de problemen die hier spelen en hoe daarmee wordt omge gaan. Toch wel prettig dat de toekom stige koning van Nederland daar enige weet van heeft. Al blijft het de vraag wat hij tezijnertijd met deze in formatie kan doen. de eerste klap is een daalder waard. Bovendien had de komst van Zijne Koninklijke Hoogheid een magische aantrekkingskracht op de top van overheid en bedrijfsleven, die ruim in de zaal was vertegenwoordigd. Mop peren dat de opening een bijeen komst voor bobo's was, is kortzichtig. EcoMare heeft in de loop der jaren zowel aan de overkant als op Texel een groot netwerk aan contacten op gebouwd en is daar -terecht- zuinig op. Niet alleen wegens de financiële bronnen, maar ook omdat samenwer king weer tot nieuwe ideeën leidt. De vooruitstrevende wijze waarop EcoMare dit in de praktijk brengt, is op Texel een voorbeeld voor velen. De waterzaal getuigt van een mo derne visie die nu al aanslaat bij de bezoekers Informatie wordt op een aantrekkelijke manier gebracht, ge bruik makend van nieuwe technolo gie als video en computer. Zo wordt voorkomen dat het publiek de expo- kijken in hoeverre we de wensen van de partijen kunnen inpassen Burge meester Van Rapparddie tot dusver niet bij de college-onderhandelingen is betrokken, mag dinsdag voor het eerst aan tafel schuiven. „Want ook hij is tenslotte lid van het college en heeft zo zijn eigen ideeën waarmee we rekening moeten houden", aldus Timmer. Wel aanwezig tijdens de gesprekken was gemeentesecretaris Piet Zoon, die het secretariaat vervult. „Dat doet hij voortreffelijk." Alleenheerser Volgens Timmer moet het wel héél gek lopen als de coalitie het volgende week niet eens wordt, zowel over het programma, ais over de portefeuille verdeling. In dat geval is dat ruim schoots binnen de deadline van woensdag 8 april Donderdag 9 april neemt huidige raad tijdens een buitengewone openbare raadsvergadering afscheid De bij eenkomst in het raadhuis begint om 15.30 uur. Officieel wordt de zittende raad ontbonden op maandag 13 april om 24 00 uur. Burgemeester Van Rappard is vanaf dat tijdstip ongeveer driekwart dag „alleenheerser" over het eiland Om 19.30 uur diezelfde dag wordt de nieuwe raad beëdigd. sities als saai ervaart en zich uitein delijk afwendt, waardoor het doel - voorlichting en educatie- niet wordt bereikt. Wel moet EcoMare zorgen dat de expo niet te algemeen op Wadden- en Noordzee wordt gericht, maar dat er voldoende aandacht blijft voor het eiland Texel. Ook dat is een uitdaging. Het zal zeker zorgen voor een breder draagvlak. EcoMare verdient ook waardering voor de voortrekkersrol die zij vervult Inderdaad, zoals Kuiper in zijn toe spraak opmerkte, niet meer met een opgeheven vingertje, maar als discussieplatform voor alle partijen Beseft wordt dat naar elkaar luisteren en actief samenwerken broodnodig is om het doel. een gezonde toekomst voor Texel, te bereiken Een belang rijke opdracht, die minder idealistisch en moeilijk is dan hij lijkt Immers, de economie is -zeker op de langere ter mijn- gebaat bij een florerende na tuur Het is nu aan bestuurders en ondernemers om daar de schouders onder te zetten Collectanten hebben vorige week op Texel ƒ10 465 - opgehaald voor het Nationaal Reumafonds Met dit be drag wordt een bijdrage geleverd aan de verbetering van het lot van 1,4 miljoen patiënten Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een gift overmaken via giro 324, Den Haag (Advertentie) t(Tt<t ZjAtrL Jx'th ia bti hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: \JMechanisatie b i NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Texels Belang, CDA en GroenLinks maken waarschijnlijk eind volgende week de definitieve verdeling van de wethouderzetels bekend. Volgens Jos Timmer, die de col- lege-onderhandelingen voorzit, kent het overleg tot dusver een harmonieus verloop. De politieke partijen die niet aan de beoogde coalitie deelnemen, kregen gisteren inzage in het concept college-programma. [bezoek van prins Willem Alexander aan Texel is vlek- s verlopen. Zowel dinsdagochtend, toen hij op diverse ities een kijkje nam, als 's middags bij de opening van are's waterzaal, kwamen in ontspannen sfeer vele on- erpen aan bod. Na afloop liet de kroonprins zijn waar- g blijken. „De prins vond het een evenwichtig pro- mma. Hij was blij dat we niet hebben geprobeerd om ichillen te verdoezelen, maar een reëel beeld hebben chetst", aldus burgemeester Willem van Rappard, die en met EcoMare-directeur Jan Kuiper de zeer geïnte- jeerde koninklijke gast rondleidde. im Alexander had nadrukkelijk jcht om rond de officiële ope- van de waterzaal een inhou- lijk programma te verzorgen, tueel in de vorm van een werk- ek. EcoMare en de gemeente >n deze kans met beide han- aan. Rond het thema „een zame toekomst'' organiseer- :e een rondrit over het eiland, telings stonden Texelse be lenen klaar om Zijne Konink- Hoogheid nader te informe- De prins toonde zich blij met lokale invulling. Niet toevallig de tocht per Telekom-taxi, een van openbaar vervoer waar- Texel landelijk aan de weg lert. leer werkte dinsdag volop mee Ieprins om één minuut voor tien lelikopter op Vliegveld Texel Ie, lag Texel er zonnig en wind- Ophef vliegveld schudde hij de van een goede bekende: lavenmeester Ed de Bruijn m Alexander vloog de afgelopen regelmatig naar Texel en wipte iven aan in het havenkantoor, verder dan het vliegveld kwam lestal niet. nde hij het dichtbij gelegen na- servaat De Slufter tot deze slechts vanuit de lucht. Dinsdag m de prins de Sluftertrap om het d eens van dichterbij te bekij- fi| kreeg daér tekst en uitleg van tshoold Jaap van Groenigen en achter Erik van der Spek, beide taatsbosbeheer Texel Zij ver telden iets over het gebied, de duinen en de werkwijze van SBB. Spontaan Het ijs was op dat moment al gebro ken. Meteen na aankomst wist de prins, die graag grapjes maakt, ieder een op z'n gemak te stellen. Mede hierdoor vertelden de Texelaars vrijuit en ontstonden levendige gesprekken „De mensen gedroegen zich zoals we dat van ze gewend zijn", vertelde de burgemeester na afloop. De prins legde een oprechte belang stelling aan de dag en bleek goed op de hoogte. Hij had net een lange vliegreis vanuit Zuid-Amerika achter de rug, maar van vermoeidheid was geen sprake. De reacties van de betrokkenen wa ren dan ook louter positief. „Een spontane jongeman, die met veel in teresse luisterde en op zaken inging", schetst Van Groenigen Opmerkelijk was dat de prins veel oog had voor de financiële kant van bepaalde ont wikkelingen. Toerisme Na De Slufter zette het busje koers naar de golfbaan bij vakantiecentrum De Krim. VVV-directeur Veronica Bos en TVL-voorzitter Harry Wuis hielden onderweg een praatje over de toeris tische sector. Krim-directeur Martin Warnaar en TVO-voorzitter Koos Bremer zorgden na aankomst voor aanvulling. Gesproken werd onder meer over het belang van duurzaam toerisme: zorgen dat Texel met be zwijkt onder de recreatiedruk en op de lange termijn aantrekkelijk blijft. Daarna vertrok het gezelschap rich ting vuurtoren Op het parkeerterrein stapte de prins uit en om van districts hoofd Roland Bisschop en medewer ker Mart Zijm van Rijkswaterstaat uit leg te krijgen over het werk aan de Texelse kust en de dam in zee Door het lage water was het effect van de dam goed zichtbaar. „De prins keek er van op hoeveel zand er lag Gaat u dit gebruiken om elders te suppleren, grapte hij", vertelt Zijm Molen Na twintig minuten stapten landbouw- voorlichter Jan Koolhof en BD-boer Benno Bakker (Sint Donatus) in. Rij dend langs de akkers in de Eierlandse polder gaven beiden hun kijk op de toekomst van de landbouw op Texel Nieuwe teelten, zoals winterbloemkool en witlof, passeer den de revue, evenals de kansen voor agrariërs die zich richten op natuurbouw. Onderwijl werd iets ver teld over het gebied waar ze door heen reden. De prins bleek bekend met de rotganzen-problematiek De volgende halte, de molen van 't Noorden, viel enorm in de smaak bij de prins Willem Alexander genoot Prins Willem Alexander bleek dins dag een echte trekpleister Liefst 320 personen maakten gebruik van de uitnodiging om bij de officiële opening van de waterzaal aanwezig te zijn Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke kopstukken directieleden en hoge functionarissen van bedrijven, instellingen, ministeries en andere overheidsorganen. Met deze instan ties heeft EcoMare in de loop der ja ren goede contacten opgebouwd. Mede hierdoor kwam de benodigde 7 miljoen voor de waterzaal bijeen. Om iedereen te kunnen herbergen, werd de restaurantzaal van EcoMare naar achteren verlengd. Via een tv- scherm konden de gasten alles prima volgen. ngen van het Durperhonk speelden gisteravond in Het Eierlandsche Huis acteurs een Chinees tafereel. „De Wereldreis van Bulletje en Bonestaak'Hier spe- (Fofo Gerard Timmerman) mo's en zeehondjes maakten de leer lingen hun opwachting op de bühne. Speciaal voor de gelegenheid was het toneel van het dorpshuis ditmaal aan de voorzijde gemaakt. Dankzij handig gebruik van de lichtinstallatie, kon in donker onzichtbaar van decor worden gewisseld. De fraaie kos tuums waren gemaakt door de ouders. Het verhaal draait om twee kwajon gens die als verstekeling een wereld reis maken op het schip De Hercules. In de landen die ze aandoen beleven ze de gekste avonturen. Op het laatst lijden ze schipbreuk en spoelen ze aan tussen de zeehonden op Texel. Uiteindelijk blijkt het allemaal een droom te zijn. Vandaar dat de leerlin gen de musical afsloten met hun ver tolking van „Dromen zijn bedrog" Ari van Hardeveld had het oude strip verhaal herschreven tot een frisse musical, waarin een frisse dosis hu mor was verwerkt. Onder Van Hardevelds regie en het schoolteam was een maand op het stuk gerepe teerd, waarbij er vooral de laatste week veel tijd aan was besteed. De drukbezochte avond was een opsteker voor de leerlingen en het team van Olga Wouters, dat is ver sterkt met twee docenten van Texelse bodem Marieke Mast en Joost Albers. Een technische ploeg vrijwillers stak vele uren in de bouw van onder an dere de decors. Materiaal voor ver lichting en geluid werd beschikbaar gesteld door Vakantiepark De Krim de schooljeugd van het f erhonk was het gisteren een ndende avond. Leerlingen de basisschool uit De sdorp voerden in het ndsche Huis met groot suc- e musical „De Wereldreis van ke en Bonestaak" op. voering waarbij de leeftijd van eiertjes uiteenliep van vier tot jaar bood een even vrolijk als erend beeld Hele kleintjes, die enlijk nog mets van snapten, n op sleeptouw genomen door udere schoolkameraadjes. Ver- als 'hdiaantjes, pinguïns, eski-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1