rie-éénheid zusters jn brons vereeuwigd Besturen héél lan vragen en anders klagen" /yi Texel test Razende Bol symbolisch staatsnatuurmonument Gerbrand Poster wandelt politiek uit .TEXELSE^" COURANT' Inbreng goederen Lions-veiling Bedankt Groot onderhoud aan OSG-gebouw Gemeente ruilt bluswagen in Bestemming woning mag niet wijzigen Imkers vieren jubileum op Texel OCHl MRRKT NIETS UIT, MP} ZOVEEL "3RRR IN DE POLITIEK, DOET EEN SPELDE PRIK TGEEN PUN MEER «m VRIJDAG 10 APRIL 1998 woensdag staat bij de in- Van verzorgingshuis Sint in Den Burg een klein beeld werk. Het is een hardstenen (waarop drie bronzen nonne- staan. De tekst op de zuil laat duidelijkheid niets te wensen Altijd klaar staan, sterk met ar, alles geven, niets nemen, ewoners van Sint Jan en vele :ren zullen de liefde, hulp en ijding van zuster Arnulfa, r Nicolina en zuster Arsène vergeten!". Irie bejaarde zusters aan wie deze wijze blijvend hulde PakBjt gebracht, mochten het mo- ent woensdagochtend zelf uilen. nas het hoogtepunt van een or Mars/n Koenen-Gorter gemaakte feesteli|ke bijeenkomst van Sint Jan bewoners, gemeentebestuur, kerk bestuur, bestuur van het Zorg centrum Texel en het bestuur van de Steunstichting Sint Jan Laatstge noemde stichting, zo legde penning meester Cees Maas uit, beheert een kapitaal dat is gevormd uit legaten, donaties en andere bijdragen Daar mee worden voor de bewoners ex traatjes bekostigd die buiten het „er kende" voorzieningenpakket vallen een rolstoel, een nieuwe ingang, busjes voor rondritten e.d. Ook het monument voor de zusters is door de steunsticnting bekostigd Het idee om dit op te richten kwam overi gens van Siep Zijlstra uit Den Burg, vertelde wethouder Nel Eelman. voorzitter van de steunstichting. Het idee vond onmiddellijk weerklank. De drie nonnen hebben in de loop der jaren immers enorm veel bete kend voor Sint Jan en de Texelse gemeenschap in het algemeen. Drie-eenheid De zusters Arnulfa. Nicolina en Arsène behoren tot de Zusters van de Allerheiligste Verlosser die tus sen 1935 en 1957 betrokken waren bij bejaardenzorg, wijkverpleging, kraamzorg en kleuteronderwijs. Zo wel in De Cocksdorp („Maris Stella" aan de Kikkertstraat) als in Den Burg („Sint Jan") hadden ze hun domici lie. Nicoline zat al voor de oorlog in De Cocksdorp en in 1946 vestigde zich daar ook de uit Frankrijk afkom stige Arsène. De jongste van de nog levende drie is Arnulfa die in 1967 naar Den Burg kwam om daar als moeder-overste de leiding van het RK rusthuis Sint Jan aan de Molen straat op zich te nemen. De zusters bleven actief, ook nadat ze met „pensioen" waren gegaan De laatste jaren waren ze vooral be kend van de kledinginzameling ten bate van Mensen in Nood Aan het inzamelen, sorteren, wassen, strij ken en verzenden hadden ze méér dan een dagtaak. Daaraan kwam onlangs ook een eind De nonnen doen het nu rustiger aan, in afwach ting van hun vertrek naar het vaste land waar ze in het zusterhuis hun levensavond zullen doorbrengen Ze willen met mee naar de Gollards, hoewel die mogelijkheid hen wel is geboden. Begijntjes Het nu onthulde beeldje gaat te zijner tijd wèl naar dat verzorgings tehuis. Het krijgt een plaatsje in een centrale ontmoetingsruimte, dus bin nenshuis. De beeldengroep is vervaardigd door mevrouw Marijn Koenen- Gorter, die sinds een jaar aan de Oosterenderweg woont. Het werd in eerste instantie gemaakt voor het Bakenesser-hofje in Haarlem en daar onthuld ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van dit oudste hofje van Nederland Het stelt eigen lijk drie begijntjes voor, maar het zouden net zo goed drie zusters kunnen zijn Mevrouw Koenen Antwoord op de vorige vraag: De Georgiërs noemden de op stand in de nacht van 5 op 6 april 1945 „Dag der geboorte" Nieuwe opgave: Nog een vraag over de „Russenoorlog" Op 8 april 1945 gingen tien Texelaars en vier Georgiërs naar Engeland om hulp te halen Hoe deden ze dat en hoe lang duurde de reis7 N00 BESTE MEM5EM, WBHR ZBL IK HEM OPSPELDEN?! maakt van haar beelden als regel een tweede exemplaar voor zichzelf. Dit tweede gietsel werd in dit geval voor Sint Jan bestemd Texelaars die op het laatste nipper tje aanbiedingen hebben voor de Lions-veiling die op 24 en 25 april wordt gehouden, kunnen nog tot don derdag terecht in het groothandels gebouw in Oudeschild De voorberei dingen voor de jaarlijkse verkoop zijn in volle gang. Ruim driehonderd arti kelen zijn inmiddels aangemeld, waarbij de verscheidenheid groot is Het aanbod varieert van fietsen en schilderijen tot parachutes (voor de coratie) Inbrengers betalen ƒ15,- per kavel Spullen kunnen worden aange meld bij Cees Boersen (31 30 16), Paul Kikkert (31 66 00) Benno Bak ker (31 94 62) of Joh Roeper (31 82 04). De spullen kunnen op zaterdag 18 april tussen 9.00 en 12 00 uur worden ingebracht aan de oostzijde van het gebouw. fietser uit Den Burg oensdag schaafwonden opge- een aanrijding. Hij stak de Kogerstraat/Bernhardlaan londer voorrang te verlenen aan Dosterender automobilist. De nschaafde zijn hand en hoofd, ïts was er slechter aan toe. De had aan de voorzijde lichte Ie. Op verzoek van Nel Eelman (links) onthullen de zusters „hun" monument. (Foto s Harry de Graul) De Waddenvereniging heeft bij de rechtbank schorsing aangevraagd van het seismisch onderzoek dat de NAM wil uitvoeren op de Ra zende Bol. Een groep journalisten was er dinsdag getuige van hoe de milieubeschermers de dynami sche zandplaat symbolisch tot staatsnatuurmonument uitriepen. Volgens de Waddenvereniging blokkeren de ministeries van Eco nomische Zaken en Defensie daad werkelijke plaatsing van het gebied onder de Natuurbeschermingswet. „Het laatste stukje wildernis", zei Hans Revier, directeur van de Waddenvereniging, toen hij de paal met het reservaatsbordje in de zand plaat sloeg. De Waddenvereniging vmd^J^^azend^^Bo^ar^^rot^ In het gebouw van de openbare scholengemeenschap wordt bin nenkort begonnen met ingrij pende onderhouds- en vemieu- wingswerkzaamheden, waarmee bijna driekwart miljoen gulden is gemoeid. B en w hebben besloten het werk te laten uitvoeren door Schoo (CV). Van der Gracht (schilderwerk) en Rollecate uit Staphorst (kozijnen en zonwering). ouill 'Sr0!: latste tijd leefde hij in twee Iden. Texel en Aa en Hunze in cfstit Ie, de nieuwe woonplaats van us ii rand Poster. Voor de goedge- te politicus zit na vier jaar het oudersschap er op. Daaraan af gingen twaalf kleurrijke ja- n de raad, een functie waarin genlijk veel meer schik had. tezoek van koningin Beatrix open dinsdag beleefde hij als hoogtepunt in z'n carrière, h mooi om dat op de valreep lee te maken." En gisteren hij ook nog een lintje. noods de wethouder van z'n eigen partij met uit de weg Evenals een stekelige opmerking. Dat het wethouderschap iets anders inhoudt dan het raadswerk, ondervond Pos ter vier jaar geleden „Ik wil best toe geven dat ik flink heb moeten wennen aan het bestuurswerk. Wel een maand of acht. Als raadslid was het toch een beetje van: vragen en kla gen In het college komt het aan op het nemen van besluiten. Anderen grijpen dat aan om kritiek over je te spuien. Niet dat ik daar met van ge diend ben, maar het is anders. Ik pro beer altijd de mensen te helpen. Maar in het college moet je soms wel eens besluiten nemen die in het nadeel zijn van het individu. En soms betreft dat mensen die je goed kent. Da's niet makkelijk, In zo'n geval weegt het belang van de zaak toch zwaarder. Als daarover eens wordt gemopperd, heb ik daan/oor begrip. Dat ben ik snel weer vergeten. Ik ken geen ran cunes en blijf het leven van de zon nige kant zien De volgende keer zijn we weer even goede vrienden." Van zijn kritische houding als raads lid ten opzichte van de gemeentelijke organisatie, is Poster teruggekomen. „Dat standpunt heb ik moeten nuan ceren. Er wordt hier over het alge meen goed gewerkt. De gemeente gaat steeds meer op een bedrijf lijken Dat zie je ook terug in de begroting Poster profileerde zich in het begin als „wethouder van openbaar groen' en sleepte voor de kampeerboeren acht standplaatsen uit het vuur „Tien had nog mooier geweest, maar dat zat er helaas niet in Het bevreemdde me wel dat er van de zijde van de logiesverstrekkers zoveel verzet kwam. Ik zeg altijd maar- de groten redden zich wel, de kleintjes moet je helpen. Veel boeren hebben het niet makkelijk en kunnen wel een extraa tje gebruiken Nu blijkt dat het erf- sr is er eigenlijk niet de man naar irug te kijken. Voor hem ligt im- een nieuw bestaan op de top Ie Drentse Hondsrug „Ik heb er over moeten nadenken. Texel ie aan het hart, maar het is daar prachtige bosrijke omgeving natuur, heidevelden en verstuivingen. Ik ken het gebied Je wandelingen die ik er heb takt Ik heb vier keer de aagsde van Drente gelopen Het f isjdat Mia en ik hebben laten bou- staat aan de rand van een dorp (rootte van Oosterend en De samen. Ik zal me er voorlopig vervelen Er moeten nog veel is worden gedaan in en rond an ik ben van plan veel te gaan telen. En gelukkig hebben ze er ten tennisclub, en misschien ligt it nog wel een bestuursfunctie in erschiet Nee, niet in de raad, bij een club of zo." Wennen aadslid op Texel, ging hij een 'ontatie met het college, des- Scheidend wethouder Gerbrand Poster vertrekt naar Drente kamperen in een grote behoefte voor ziet Gelukkig hebben de kampeerboeren nu hun plaatsje ge vonden bij de logiesverstrekkers." Portefeuille Verwi|ten dat zijn portefeuille finan ciën. economie, gemeentewerken en werkgelegenheid „licht" zouden zijn, bestrijdt hij: „Ik heb enorm veel tijd in stimulering van de werkgelegenheid gestoken. Het is echter moeilijk om met-toeristische bedrijven voor Texel te interesseren Ik hoop dat door de werving van zogenaamde spin off- bedrijven Texelaars met een hoge opleiding op het eiland een baan kun nen vinden. Die hebben hier door gaans al woonruimte, zodat er geen huisvestingsproblemen zijn." De kwestie-Calluna kostte hem me nig uurtje. „Al met al denk ik dat de gemeente er op een mooie manier is uitgekomen Er zit natuurlijk wel een ontbindende clausule in. de bouw van het hotel. In het belang van de ge meenschap doe ik een beroep op ondernemers niet met bezwaren te komen Begroting Hoewel ook de laatste begroting slui tend was, kreeg Poster gedurende zijn financieel bewind de nodige te genvallers te verduren „Veel overheidstaken zijn op de gemeente afgewikkeld Bijvoorbeeld de decen tralisatie van het onderwijs. Probleem is dat het rijk wel van alles wil maar er onvoldoende middelen tegenover stelt. Ik vind dat de Texelaars met voor die kosten mogen opdraaien." Om geld uit te sparen hield Poster er binnen het college soms een ander standpunt op na. Bijvoorbeeld bij de aanleg van het fietspad langs de Vuurtorenweg. „Het geld was er niet. En ik houd er met van om iets uit te geven datje niet hebt. Gelukkig kwam het toch nog goed Dat hij ook z'n royale kanten heeft, bleek uit z'n fiat voor de schiethal van de sport- schutters „Uit het niveau van de OZB-belasting op het eiland kan je opmaken dat we de burgers niet op hoge kosten heb ben gejaagd. In mijn nieuwe woon plaats is het tarief dubbel zo hoog." waarde als hoogwatervluchtplaats voor vogels en een onmisbare scha kel in de jaarlijkse trek van vogels tussen Siberië en Afrika. Verder dient de zandplaat als fourageer-, rui- en rustgebied voor grote aantallen vo gels Ondanks deze waarde is het natuurgebied momenteel onvol doende beschermd 1 Illusie De vereniging heeft minister van Aartsen van Landbouw. Natuur beheer en Visserij in een brief ge maand haast te maken met de plaat sing van de Noorderhaaks onder de NB-wet. Aan de concept-aanwijzing als staatsnatuurmonument, heeft de overheid nog geen definitieve invul ling gegeven. Debet hieraan is vol gens de Waddenvereniging ook de gemeente Texel, die de NB-wet een te zwaar regime voor de zandplaat vindt. „Het is een illusie om als gemeente te denken dat je met voorschriften in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) de economische exploita tie van dit natuurgebied kunt voorko men". aldus persvoorlichter Paul de Cock „Seismisch onderzoek is een De brandweer heeft onlangs een nieuwe bluswagen in gebruik ge nomen, zodat de oude kan wor den afgestoten. Besloten is de wagen in de ruilen bij de leveran cier van de nieuwe, de firma Tuytel in Enkhuizen, die er f11.000,- voor heeft geboden. Er is ook nog overwogen de wagen beschikbaar te stellen voor de jeugdbrandweer, te verkopen aan het vliegveld Texel of te verkopen bij opehbare inschrijving Dat laatste is door het college gepoogd, waarbij voor f1800,- werd geadverteerd in een drietal bladen. Er werd onder andere op gereageerd door DSG Gezondheidsdienst in Ridderkerk die f11.500,- bood. echter onder voorwaarde van levering vóór 15 april 1998. B en w hebben toch maai voor inruil gekozen voorbode van proefboringen en uit eindelijke gaswinning. Gevaren van gaswinning, zoals landschaps- vervuiling en bodemdaling, zijn reëel. Seismisch onderzoek brengt ook ge luidshinder met zich mee." De recht bank behandelt het verzoek tot schor sing op 22 april. Volgens de Waddenvereniging laat de NB-wet voldoende ruimte over voor recreanten. ,Mits er met met jetski's en razende motorboten wordt gevaren. Andere menselijke activitei ten moeten mogelijk blijven." Burgemeester en wethouders vin den dat de woning Van Neckstraat 9 in Oudeschild dienstwoning met een bedrijvenbestemming moet blijven. Het verzoek van het Water schap Hollands Kroon (eigenaar) om er een woonbestemming aan te geven, is daarom van de hand gewezen. Het waterschap wil een woon bestemming om het huis gunstig te kunnen verkopen Als dienstwoning is er geen behoefte meer aan Van Neckstraat 9 vormt met num mer 11 twee huizen onder één kap. die vallen onder het bestemmings plan .Oudeschild-bedrijventerrein". Nummer 11 wordt bewoond door een medewerker van het water schap. Nummer 9 werd bewoond door de familie Grootelaar maar staat al vier maanden leeg Aan dienstwoningen worden andere eisen gesteld dan aan gewone wo ningen. Bij een bestemmings verandering moet een nieuwe ver gunning worden afgegeven die de woning beschermt. De gemeente is terughoudend bij het uitgeven van grond voor bedrijfs doeleinden Om de vraag terug te dringen zullen op nieuwe bedrijven terreinen geen woningen meer wor den toegelaten. De bestaande mo gelijkheden op het gebied van dienstwoningen wil men echter in stand houden. Het waterschap is vrij om het huis te verkopen maar dan als dienst woning Verhuur aan derden zal eventueel worden gedoogd. Het huis mag in elk geval met lang buiten gebruik blijven want het valt onder de leegstandswet Een groep van 75 imkers uit heel Noordholland was zaterdag op Texel om het 100-jarig bestaan van hun landelijke organisatie, de VBBN, te vieren. De bijenhouders kregen een informatief programma voorgeschoteld, waarbij ze kennis namen van een aantal interessante Texelse experimenten. Met argusogen volgen de imkers de pogingen van hun Texelse collega's om de gevreesde pharoamijt op na tuurlijke wijze te bestrijden. De agres sieve parasiet, die het op bijenvolken heeft gemunt, is in de rest van Neder land te lijf gegaan met chemische middelen Dat had als nadeel dat res tanten achterbleven in de bijenwas en uiteindelijk in de honing kon terecht komen. Texel bleef lang gevrijwaard van de pharoamijt. Pas twee jaar ge leden stak deze het Marsdiep over. De Texelse imkers wilden geen che mische bestrijding. „Als het milieu gezond is. kunnen de bijen de para sieten de baas", luidt hun devies Door een gevarieerd stuifmeel-aan- bod proberen ze de weerstand van de bijen te versterken De Texelse benadering vond zater dag weerklank bij John Dupont. re- search-medewerker van het Brandwondencentrum in Beverwijk. Hij hield een lezing over de toepas sing van honing bij brandwonden. Deze moet zo zuiver mogelijk zijn en wordt daarom uit Chili geïmporteerd. De Texelse honing zou echter ook geschikt zijn Mies de Wilde, voorzitter van de Texelse Bijenvereniging, en secreta ris Dick Schermer brachten het voor gaande ter sprake tijdens twee lezin gen Zij wezen op de gewassen waaruit de bijen op Texel hun nectar halen Op het eiland zijn vier hoofd drachten. borage (komkommerkruid), phaecelia, lamsoor en struikheide De imkers maken over het plaatsen van hun kasten in de nabijheid afspraken met agrariërs en Staatsbosbeheer. Met de onlangs opgerichte Agrari sche Natuurvereniging wordt inmid dels gesproken. SBB wil de solitaire (wilde) bij niet laten verdringen door de honingbijen en wil daarom dat een deel van de 51 kasten in de duinen op andere lokaties komen te staan. Ook hierover wordt overleg gepleegd. De jubileumbijeenkomst, die plaats vond in gebouw „De Slinger" bij EcoMare, werd bijgewoond door de landelijke VBBN-voorzitter Dick Vunderink Hij bood een boek over de 100-jarige geschiedenis aan. Ook werd een CD-rom gepresenteerd over de lol en het nut van de bijen teelt De dag werd besloten met een bezoek aan EcoMare.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5